HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT GEWIJZIGDE DEPOSITO-RENTE Hoe gaat het met de Haarlemsche Volksuniversiteit? ZATERDAG 29 DECEMBER 1923 TWEEDE BLAD KALME MARKTSTEMMINC. CUNSTICE VERWACH TINGEN VOOR 1924. SUIKER- EN OLIE-WAARDEN EN HERSTEL. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. por 2 1—28 December 1923. In de afgeloopen berichtsweek, -wel ke door verscheidene vacantiedagen werd onderbroken, waren de omzetten, althans vóór de feestdagen, zeer mi niem. 'een verschijnsel dat zich steeds om dezen tijd van het jaar herhaalt. Toch was de marktstemming niet on gunstig en kouden voor verschillende fondsen nog hoogero koersen worden bedongen, hetgeen vooral omiddellijk na de feestdagen tot uiting kwam, toen, niettegenstaande de sterk oploo- pcnde prolongatie-rente, voor ver schillende fondsen goede vraag viel te constateeren, welke behalve aan de algemeen gunstiger politieke opvattin gen. te danken was aan de vaste hou ding der prcducteumarkt. Meer en meer dringt de opvatting door dat de politieke verhoudingen iit Europa spoe.1 dig een meat normaal aanzien zullen verkrijgen en eindelijk de schadcver- góedingskwestie afdoend geregeld zal worden Hiertoe zal, naar verwacht' wordt, Amerika krachtig medewerken door het verstrekken van een belang rijke leening aan Duitsehlnud, waar door de regeling der finantieele kwes ties zeer zal worden vergemakkelijkt. Op het vooruitzicht hiervan en mede door de hervatting der werkzaamhe den in het Roergebied, begint ook de handel iets te herleven, hetgeen o.a. blijkt uit de hoogere noteering voor verschillende stapelproducten en de betere houding der vrachtenmarkt. Al schijnen de vooruitzichten op een af doende regeling der schadeloosstelling indien men de courantenberichten raadplec-gt, niet zoo hoopvol als do beurs wel wil doen polooven en wordt door heb publiek, door de ondervin ding geleerd, nog niet. onvoorwaarde lijk geloof gehecht aan een spoedige regeling, toch mag niet uit het oog worden verloren dat de beurs over fijne voelhorens beschikt en steeds be langrijke gebeurtenissen vooruit voelt aankomen, hierbij in belangrijke ma te geholpen door hare ter beschikking staande kanalen, die haar informaties toevoeren, waarover het publiek niet beschikt. Zeer waarschijnlijk zal dan het nieuwe jaar de zoo lang verbeide opleving van handel en nijverheid te zien geven, zoodab de gedrukte hou ding waaronder de beurs in het eindi gende jaar gebukt ging, tot liet verle den zal gaan. behooren. Het afgeloo pen jaar heeft aan fondsenhouders niet veel reden tot tevredenheid gege ven. Wel kon in den aanvang van het jaar eene verbetering intreden, doch deze ging s|#ed.ig door de Roerbezet ting weder verloren en al kon nu en dan een korte herleving intreden, over het algemeen was voor handel en in dustrie het afgeloopen jaar ongunstig. Gelukkig kon door de rijzing in ver schillende koloniale producten, zooals rubber, koffie, thee en suiker een te genwicht gevormd worden, waardoor verschillende noteeringen in de prijs courant, een niet onbelangrijke verbe tering konden ondergaan. Ons land heeft in zijne koloniën een zeer waar devol bezit, hetgeen thans, nu overal malaise heerscht, eerst recht tot uiting komt, daar de inkomsten hieruit ver kregen, er toe konden bijdragen de gevolgen der crisis belangrijk te ver zachten. Niet in het minst konden do inkomsten uit de suikerplantages in het nfgeloopnn ja.-i.r hiertoe bijdragen Op een belangrijke stijging van Cl en suikerprijs, konden suikerwaarden een beduidende rijzing ondergaan, welke in do laatste maanden slechts dooi een gering reactie werd onderbroken. Op grond van do groote hoeveelheid suiker uit oogst 1924 thans reeds te gen bevredigenden prijs verkocht, blijft de stemming voor deze waarden gunstig. M ij laten hieronder, ter vergelijking een lijstje volgen van de laagste en hoogste koersen in dit jaar. Cult. Mij. der Vorstenlanden Hand. Vctfr. A'dam Java Cultuur Poerworedjo X. Ind Suiker 138 200 3/4 1S1 3/4 370 .512 499 291 426 337 1 66 1/8 119 1 2 111 7 295 In de afgeloopen week warén sui- kenvaardea cploopend, op de hoogere prijzen voor Cuba-suifcer te X. York. Behalve een betere stemming voor aand. Singkep tin, die 134 5.8 uoteeren. tegen 133 12, vallen van Mijnbouw waarden niet veel variaties te vermel den. De koersfluctuaties waren voor de j voornaamste fondsen in hei afgeloopen jaar; h. thans 94 1/2 91 56 1/2 Aeguator Oosi-Borneo Redjang Lebong nkep tin 130 114 - 149 7/8 134 5,S oor Koninklijke Petroleum kon in de laatste dagen, na de reactie, welke de laatste weken was ingetreden op bet tegenvallend interim-dividend en de onzekerheid over het al of niet doorgaan van den verkoop dor aand. Anglo-Persian, een verbetcoing intre den .op de rijzing van den olieprijs te N-^ork, welke vergezeld ging van be richten over verminderende productie. De productie van ruwe olie in de V. S. bedroeg in de week tot 15 Decem ber gemiddeld 1.943.000 barrels per dag of 62000 barrels minder dan in de voorafgaande week en 337000 barrels minder dan het maximum van 8 Sep tember. Voor Geconsolideerde Petr. bleef de gunstige stemming aanhouden op grond van de betere verwachtingen omtrent de exploitatie der olieterrei nen, nu de Roomcsnsche regeering een tegemoetkomende houding aan neemt en door verschillende bepalin gen de winst-mogelijkheden heeft doen toenemen. Bovendien circuleeren ge ruchten over een voorgenomen intro ductie te Parijs, hoewel ons deze ge ruchten in verband met het verbod van kap it aal-uitvoer, hetwelk neg steeds in Frankrijk bestaat, zoer on- "rschijnlijk lijken. HARPLEM BEVERWIJK Mel 1 dag opzeg 1 maand 3 maanden 6 maanden 1 jaar vast 1 Jaar mot 1 Jaar Spaarboekjes mei 4 prolongatie keer* rentevergoeding en Koffie 92 192 1 2 187 Oost Java Rubb. 177 267 23{. Voor Soheepvaartaandeelen domi neerde gedurende bijna liet gcheele jaar een zeer ongunstige stemming wel ke gegrond was op het groote aanbod van vrachtruimte, waardoor veelal tegen verliesgevende prijzen moest worden gevaren, waarvan het opleg gen van groote hoeveelheden scheeps- ruimte het gevolg was. Gelukkig schijnt thans een betere tijd voor de scheepvaart aan te breken. In plaats van een moordende concurrentie te voeren, schijnt, het in de bedoeling te liggen door tariefovereenkomsten een meer winstgevende exploitatie moge lijk te maken. De lioll. Stoomboot Maatschappij gaf hiervan reeds liet voorbeeld, terwijl ook omtrent de transatlantische vaart besprekingen gehouden worden. Hieraan is het aan zienlijk koersherstel, naast de geringe erbeiering der vrachtprijzen der laatste weken te danken. Do koersen waren in het afgeloo pen jaar: 1. h. thans IIoll. Ara Lijn Ï2 135 1"1 Holt. Stoomboot 14 1/4 47 33 3 4 J ava-China-Japan- lijn CS 1,2 Unie 3 7.8 IS 99 1.8 99 IS 122 1/2 122 1 123 107 1' 136 1491: Kou. IIoll. Lloyd Kon. Xed. Stoom boot 43 Xed. Scheepvaart Unie 93 Xievelt Goudriaan 68 Mij. Nederland 121 Mij. Triton 73 iw wu Mij. de Maas 55 1/4 941.2 94 3 S In tabaksaandeelèn is, na een krach tige opwaari6Chè beweging op gunsti ge verwachtingen der yocrj aarsin-, schrijvingen, spoedig een beduidende reactie gevolgd, toen bleek, dat slechts voor enkele voor Amerika geschikte partijen, mooie prijzen bedongen kon den worden. De laatste weken is de belangstelling voor deze aandeelen, nu •oorloopig geen belangrijke mededec- 123 3 4 29 3,1 591/2 Turgcns 35 71 1,2 X. Ind. Portland Cement 66 120 Werkspoor Si 11 10» 1,2 Philips lampen 2211 1 279 3 1 i Am Industrieeie aandeelen w op grond van de gunstige toesla welke op industrieel gebied in d heerschlcn het grootste gedeelte van liet-jaar, met tusschentijdsche reacties, goed gevraagd, waardoor de koereen belangrijk konden opjoopeii. Tegen het einde van het jaar trad een daling t» de minder gunstige toestanden iuropa, hoewel de laatste weker «r een verbetering kon intreden, rond van de te verwachten belas tingverlaging en de hoop op een spoe dige regeling der schadeloosstelling. De fluctuaties der voornaamste fondsen waren: De koersfluctuaties waren in het af- hingen te verwachten zijn, sterk fngt- getoopen jaar: krompen. De hoop blijft echter geves- - T h. thans tigd op het economisch hei-stel van /i®-F.? *271/® 389 3/4 Duitschland, welk land als afzetgebied •oor tabak van groote heteekenis is. 173 1/ t het h. Geconsolideerde IIoll. Pefcr. 103 180 Tairakan 164 1/2 240 Phoenix Oil 73 94 Rubberwaardeh moesten i„ llC0 J3iU ?o»o°Pe" j'1 ar' 1,a aanvankelijk do in'-Deli Mij. I Jti «aangevangen rijzing te hebbenSenemba-h zze vv. zou voortgezet, later een groot deel derl Voor thee aand eel en heeft, op grond: koersverbetering prijs geven, van de belangrijk opgeloopen Iheeprij- De koersen waren: 1. Arendsburg Deli Bat. Mij. 283 1/2 68 1 '2 354 3/4 306 '43 1 2 34D 295 1/2 toen de verwachte prijavePbetering, op grond der restricfiebepa.lingen uil- bleef en de ruibberprijs, met het oog op de toenemendo voorraden en het Uitblijven van belangrijke aankoopen door Amerika, eene reactie onderging. Deze week konden deze aandeelen iets verbetereu op een geringe afname der voorraden te Londen, welke vergezeld Ring van een geringe prijsverbetering.Meïa-ngbong Niettemin blijft de cultuur, bij productieprijs van circa 40 et., e: verkoopprijs van circa 75 cent zeer •winstgevend. De koers variaties waren vooi voornaamste fondsen: 1. h. Amelerd Rubber 119 178 Deli Bat, Rubber 67 99 Indische Rubber 151 1/2 249 Kendang Lemboe 144 232 N. Ind. Rubber zen in het afgeloopen jaar, van tijd tot tijd groote belangstelling bestaan, waardoor verschillende aandeelen aan zienlijk konden monteeren. De fluctuaties in de voornaamste aandeelen waren als volgt: 1. h. thans Banjoewangi 77 129 1/4 1231/2 "187 337 323 1,2 •12 '132 1/2 124 1/2 99 12 181 172 >70 1/4 395 360 ste weken in de noteering aandeelen uitdrukking we De koersvariaties der fondsen waren: nn Berkei's Patent Calvé Delft Centrale Suiker I'iirness Stokvis Gouda kaarsen Hcemaf 1. 12 I'S van divei d gegevej 115 Comm. Steels Studebaker Anaconda Am. Smelting 1. than 87 3 4 111 104 1 96 3/16 162 1/2 113 109 81 I'S 53 12 70 02 1,2 Ant. Sporen konden belangrijk in koers verbeteren op de sterk toegeno men ontvangstcijfers, welke verschil lende Maatschappijen in de gelegen heid stelden het dividend «e verhoogen of de betaling te hervatten. I. h. thans Atoh. Topeka 100 1/8 109 78 104 Baltimore Chesapeake Erie South Pacific Sou bh Rail Union -41 5/8 66 1/4 63 1/8 66 3>4 79 3 4 76 1 2 10 1/2 23 1/16 93 1 2 88 1/2 9815 16 93 1/2 25 1/8 40 I 4 39 1 4 130 149 1/8 138 34 Financieels moeilijkheden Wat de eerste helft van dit seizoen bracht, wat de tweede helft belooft Plannen voor den volgenden winter Xederlandsche Staatsfondsen had don voorbijgaand te lijden onder de ees voor de waardevermindering van den gulden. De koersvariaties waren dientengevolge zeer belangrijk, hoewel tegen hel, einde van liet jaar niolte- g-ustaande do prolongatie-venlo tot 6 opliep, de koersstand niet ongun stig kan genoemd worden. 1. li. thans Nederl. 98 102 9/16 99 5/16 5 Nederland 1918 85 1/8 9515/16 S7 7/16 Nederland 1916 84 93 1/4 SG 7/1G N. Indië 1915 80 1/4 96 ft/4 90 1/8 Rongga en eenSedep t nog. West Java -60 85 60 Voor Uollandsche industrieeie waar- or da den was de Roerbezetting noodlottig, terwijl ook de heerschende malaise thans [langen lijd een z waren druk heeft uit- 148 0/8geoefend. De hen-vat,ting der werk- 77 1/2zaamheden in het Roergebied en de 208 3/4 verbeterende economische toestanden 1S5 (openen ook voor deze aandeelen gun stiger, waaraan dan ook in de laat- Kérk ea School GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Goes ds. M. Hofman to Rfjsson. Bedankt voor het beroep naar Kalama zoo (Mich. N. Amerika), door ds. B. van Neerbos, pred te Teniieuzen. 'old Wij ktuiuen niet anders zeggen dan: uitstekend. Springlevend, niettegenstaande het besluit van de regeericg om alle rijkssubsidie in te trekken. Niettegen staande het besluit van den Raad van Haarlem om do subsidie der ge meente niet te verhoogen. Wij betreuren deze besluiten zeer en kun nen ook niet vinden hoezeer wij de motieven ervan moeten billijken -- dat zij het bewijs zijn van een wijs en vooruitziend overheidsbeleid. Wij willen echter de Kerststemming, waarin wij nog verkeoren als wij dit schrijven, niet. troubleeren door te gunn piekeren over de finantieele misère van de Y. L". üat is iets voor do Januarï-maand! De cursussen do V. U. zijn een succes geweest, ook weer in dit afgeloopen trimester. Dat is nu de hoofdzaak. Blijkens mondelinge en schriftelijke uitingen van cursisten uit zeer verschillende maatschappelijke groepen en van zeer onderscheiden godsdienstige richting wordt ook nu weer links en rechts met groote dankbaarheid te ruggedacht aan wat de V. U- ge boden heeft, Kn dan zegt ons opti misme ons. dat er te ceniger tijd iets op gevonden moet on zal worden om onlt financieel de V. I'. die bestaans zekerheid te verschaffen die zij mede zoozwr behoeft! Vóór de Kerstvncantie waren er 1053 cursisten tegen 93» in net over eenkomstige tijdperk verloden jaar, 67 4 voor-verleden jaar en 722 drie jaar geledon. Eu dat terwijl hot nau- ta! cursussen zeer tot onzen spijt maar om boven reeds aangeduide re denen! niet onbelangrijk af nam, moest afnemen: n-1. van 11 op 8. En let nu cen3 op do bezoek cijfers! Niet alleen op de bioscoop- cursus „dat "s maar plezier!" zegt Robbertus Nurks maar ook op andere leergangen van eerstbedoel de» cursus waren nl. op de eerste les 322, op de zesde 288 deelnemers aanwezig. Maar laten Robbertus on zijn neof Batovus Droogstoppel ook eens kijken naar den leergang van Dr. Berkelbach van den Sprenkel, waarbij op den eersten avond 130, op den zesden nog 122 deelnemers aanwezig waren of 11 aar dien van Dr. Colenbrander, waarbij ingeschreven waren 111 cursisten, terwijl op den vijfden avond nog 102 zaten te luis teren, of naar dien van Prof. v. d. J'luym. op wiens eersten S3 en zesden avond 80 toehoorders tegenwoordig waren. Waren al die menschen be geer ig naar „halve wijsheid"? Wa ren het allemaal pedante kwibussen, die voor de sjeu al die stroom van voor hen toch maar onverteerbare kost over zich heen laten gaan, blij als ze zijn van „naar do Volksuniver siteit, toe te gaan?" Voor mij ligt een schrijven van een dame, die zich ex cuseert geen contribueerend lid van 'de V. U. te kunnen worden wegens 'naar a.s- vertrek naar liet buiten land, doch. die uit erkentelijkheid voor wat, een der cursussen haar gegeven heeft, vraagt of het Bestuur een gift-ineens aanvaarden wil. Daar hoor ik nu weer een of andere -Rob bertus of Batavus, die mü toegeeft dat, de V. U. voor. „dames" is, (looli bestrijdt dat zij iets wezen kan voor. invullen maar. Meestal w.ordt dan .gezegd: voor liet volk. F.n ook deze gemeenplaats zal de een den ander nog wel vaak napraten, wanneer men maar geen notitie nemen wil van de statistieken, die uitwijzen, dat, pl.in. 50 van het aantal cursisten gerecrutecrd Wordt uit personen die niet, anders genoten dan Lager Onderwijs. Laten we nu nog even nagaan, wat dc V. U. het publick biedt voor de twee de helft van dezen winter. Vooreerst er een biografische» cursus van Drf Japikse, die achtereenvolgens gespro ken heef: over Napoleon ea Prins Wil lem I. Nu zal het gaaa over Johan de Wilt, waarnaar door verscheidene van Dr. japikse's cursisten reeds zoo lang reikhalzend werd uitgezien. Dan zal de heer Frits Gerhard, die verleden jaar in he: Prinsenhof zoo'n mooie tentoon- telling van amateur- en kunstfotogra- phiecn organiseerde, welke door 240 personen bezocht werd, zijn leergang over Fotografie van den vorigen winter voltooien, welke cursus op zichzelf ook een afgerond geheel zal vormen. Ook de heer Porticljc, de inspecteur van Artis, is hier ter stede lang geen onbe kende meer. Deze voordrachten, die zoo belangwekkend zijn zoowel door het piitig-persoonlijke ervan als ook door de degelijke wijsgcerige geschooldheid van den spreker, zullen besloten wor den door een gezamenlijke excursie naar Artis! De gelegenheid om den Am- sierdamschen Dierentuin te bezichtigen onder leiding van den schrijver van het zoo gerenommeerde Artisboek, doet z-clt hier op niet aüedaagsche wi-.:c voor en zal zeker niet weinig er tue meewer ken, om de Haarlemsche natuurlief hebbers naar Teyler's Aula te trekken, evenals verleden jaar. Resten nog be halve dc gewone Werkcursusscn in ometileer van Dr. Haak, Scheikunde Electriciteit van h. Voorzanger, Rela- iteitstheorie van Dr. v. d. Berg. de Faustcursus van Drs. G. Ra?. Zie. hier weder eens een leergang, waarbij het bestuur van de V. U. het kunst stukje durft te ondernemer, om meer- ea minder ontwikkelden gelijkelijk iets bieden: een cursus over het wereld- roemde dichtwerk van den Duit- scfaen poëet, dat toch door meer- ca 'nder-ontwikkeldenzoo weinig ezen is! J.aat de „ontwikkelde'* die dit artikeltje bij ongeluk eens leest, zich maar eens eerlijk afvragen: heb ik Goethe's Faust wérkelijk gelezen? En ".ndien ik het gelezen heb, heb ik het dan werkelijk gelezen? Waarlijk, het kunststukje is zoo kunstig niet, op de keper beschouwd, er maar een docent is, die hef wil halen. En een docent is de heer Ras.- Tenslotte nog een enkel woord over een bijzonder plan van het bestuur van de V. U. Gedurende tal van jaren een vier- of vijftal wil het een reeks leergangen inrichten over verschil lende onderwerpen en door verschei dene sprekers te houden, doch alle meï Haarlem en Omstreken als middelpunt. Ditmaal zal worden aangevangen met 'ier avonden van Dr. C. te Lintum, uit 's-Gravenhage, over„Ontstaan en groei van ITaarlem en zijn omgeving"» na vier avonden zullen volgen van Prof. Dr. J.- Prinsen, uit Amsterdam, „Eenige letterkundige figuren in Haarlem op de grens van Middeleeu wen en Nieuwen Tijd", Het volgends seizoen zullen onderwerpen van ande ren aard naarvoren komen, b.v. „Folklore Kennemerlacd", „Geologie van Ken. ncmerland in verband met ziin flora en fauna", „Het huidige Haarlem proble men van een tegenwoordige groote d", „De groote bedrijven in Haarlem omgeving dc ijzer- en staalindustrie» het drukkersbedrijf, de bloemencultuur'1 enz. enz. Ieder die een „liefhebber" is, zal in dit rijtje wel iets hebben aange troffen, dat van zijn gading is. Ilom zou den wij "echter iets willen zeggen be denk dat deze cursussen als een gohcel gedacht zijn. Tracht ze van den aan- ■ang af te volgen! Wat kunnen b.v. alle onderwijsmannen veel aan deze avonden hebben, 0111 hun lessen weer eens wat :c frisschen, gesteld natuurlijk dat die lessen wel eens een opfrisscher- tje behoefden! Welk een prachtige ge- Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Dit is een wekelüksche bijdrage. Wekelijksche bijdragen in een cou rant hebben een groot voordeel. Het best.ant hierin, dat je op de vijf an dere dagen ceen bijdrage behoeft te leveren, Ze hebben evenwel ook een nadeel, namelijk dat de stof voor je bijdrage niet altijd voorhanden is op 't oogenblik dat ie die noodig hebt, bijvoorbeeld er gebeurt iets heel grap pigs op Zondag, iedereen praat er over en wanneer het weer Zaterdag geworden is heeft het komische zijn aardigheid allang verloren en is zoo oudbakken geworden als de boterham bij het. ontbijt op den 27sten Decent bêr. In miiu volgende bijdrage kan ik het dus moeilijk hebben over den Nieuwjaarsdag, die dit iaar voorvalt op Dinsdag, zoodat op Zaterdag nie mand er meer aan denkt. De Oude jaarsavond valt op Maandagavond. Derhalve ben ik genoodzaakt, die mo menten vandaag samen te bespreken, hetgeen daarom zoo moeilijk is. dat je voor den Oudejaarsavond achteruit en voor den Nieuwjaarsdag vooruit moet zien. De natuur heeft onze oogen hiervoor evenwel niet uitgerust, het eene kan hoogstens rechts en liet an dere links kijken 011 dan moet ie nog het voorrecht hebben scheel te zien. Vroeger was dat anders: in lang vct- vlogen tijden moet de mensch. naar de geleerden verzekeren, een derde oog 111 zijn achterhoofd gehad hebben, nia^ar toen Je ondankbare mensch daar geen gebruik van maakte, heeft de natuur er maar een gordijntje voor gehangen en sedert dien Ind is het rudimentair overblijfsel (ontliou deze uitdrukking goed. want je kunt er 1» gezelschap een schitterenden indruk mee maken) is het rudimentair ovci- blijfsel bii de menechen onder hun haar verborgen Behalve bii oude in den schouwburg. Wij ziin dus wel verplicht om. wanneer wii wat we 7.00 noemen een terugblik willen slaan, ons om te kee- reri wat lasfic eu "evaarliik is, voor al op de Groote Markt, waar altiid minstens één autobus gereed staat je te Dus keeren wij ons bij voorkeur niet om en lierooven daarmee ons zelf van profiteeren van de lessen van het verleden. Onthou ook deze uitdruk king goed. ten gebruike in groot ge zelschap. Lessen van het verleden. Uit dit een cn ander blijkt, dat ik op dit oogenblik in een tevreden stem ming in een stemming van evenwicht verkeermocht ik vanavond met iemand van meening verschillen, dan zal dat zijn gemoedelijk, zachtaardig en vriendschappelijk. Bijvoorbeeld, wanneer ik zeg het niet eens te we zen. dat- alle Oudejaarsavonden en alle Nieuwjaarsdagen dezelfde zijn. Neen, de belangrijkste Oudejaarsavond is die van overmorgen en de gewich tigste Nieuwjaarsdag verschijnt op den dag daarna.. Het tegenwoordige is immers altiid van do grootste beteo- kenis. Kunnen wij nu nog iets goeds o'oen met 31 December (192i2 en 1 Januari 1923? Natuurlijk niet. En 3! December 1924 is nog ver, evenals 1 Januari 1925. Laat 011s dus bii het- tegenwoordige blijven en zien, wat wij van 31 December 1923 en 1 Januari 1924 kunnen maken. Ik geloof, dat ik op een idee geko men ben voor deze twee dagen. Er zón tal van bonden en vereenigingen. die ergens boos over ziin. ergens tegen im gaan. Zelfs wanneer zii zeggen, dat zij ergens voor zijn. moeten ze in werke lijkheid ergens tegen wezen; de ver- eeniging voor plaatselijke keuze is dus tegen den alcohol, de bond voor be scherming van dieren tegen de mis handeling. en zoo voorts. Positieve en negat.i-- - polen zijn dus veel dichter bii elkaar, dan wij meestal wel beden ken. Dus wil ik een Bond van Tevre denen stichten, die op dezen Oude- iaars-avond toonen moet wat hii is, door op verschillende manier zijn dankbaarheid te toonen. Laat ons dut, gij die met mij le den van den nieuwen Bond wilt worden, een adres van dankbetui-' ging zenden: aan den tandarts, die in onzen mond borende, vijf minuten daarna ons de heerlijke gewaarwording schonk, dat wij iient den rug konden toedraaien; aan de directie van dc train, die meermalen te laat komen do ons oefende in geduld, die een kostelijke eigenscihap is; aan den modernen componist, die ons de stilte daarna ifeed waardeeren als nooit te voren: aan den schoenmaker, die een spijker door de zool heengeslagen hebbende, ons bij onze thuiskomst het genot van dc spijkerloozc rust deed smaken; aan den post- cheque- en giro dienst, die ons do overtuiging schonk, dat niet wij alleen in 1923 domme dingen hebben gedaan: aan de besturen van gemeenten, die sneeuw lieten opruimen, zoódait wij zonder bezwaar over straat kou den gaan, wat prettig is in 't leven; aan de besturen van gemeenten, die geen sneeuw lieten opruimen, zoo dat wij ons moesten inspannen om niet te vallen, wat een nuttige oefe ning is in 't leven. Er zullen nog wel meer meusdhen zijn. aan wie wij adresseu van dank betuiging kunnen zenden, maar voor een jongen Bond van Tevrede nen is dit voorloopig genoeg. Hard- loopers doodloopers, zegt liet. spreek woord! En er zijn inderdaad vereeni gingen. waarvan je. nadat zij drie maanden bestaan iiebben. niets meer hoort. Ik zeg dat niet .uit ontevre denheid, integendeel, wij' moeten in onzen Bond daar tevreden mee we zen, omdat als iedere vereeniging iets deed. de daadwerkelijkheid ia de wereld al te overstelpend worden Dus moeten we ons er ook aan gewennen, onze boosheden in liet oude jaar achter te laten. Vooral die op den fiscus. Het is waar: hij stuurt ons hooge belastingbiljet ten, maar hij kau het ook niet el pen. Bovendien hebben de meesten van ons die ook nog niet betaald. Als voorzitter van den Bond van Tevredenen /want ik reken er na tuurlijk op voorzitter te worden) moet ik dus ook wel miin lioos- 1 heid vergeten op den trampassa gier van minstens honderd kilo, dio zijn voet pardoes bovenop den mijne zette; bovendien heb ik tweo minu ien later, per ongeluk, met mijn cigaret een gaatjo in zün nieuwe regenjas gebrand. Wie zei daar, dut allo Oudejaars avonden aan elkaar gelijk zijn-: Heb ik niet twee jaar geleden een eigenaardige ontmoeting in deu trein gehad, die naderhand nooit meer voorgekomen is! Het was een paar, niet jong ineer, ook nog niet oud. ik denk zoo om cn bij de veertig. Zij waren op reis naar familie en ver keerden in de beste stemming. De man sprak Duitscn en dc vrouw Hollandsch, maar hot vreemde -was: haar Hollandsch was niet t)ost cn zijn Duitsch niet onberispelijk. Langzamerhand 'Mok hun goede stemming voorbij. Het gordijn vun slecht humeur daalde over hen pooi en plotseling sprak do man Hol landsch en de vrouw Duitsch -- hij goed Hollandsch en zij goed Duitsoh. Zo kibbelden, ze mopperdon. Toen kwamen ze langzamerhand weer tot verzoening en op eens verviel hij weer '111 zijn gebrekkig Duitsch en zij in haar stumperig Hollandsch. Toen was het duidelijk. Zoolang zij elkaar goedgezind waren, gebruiWleai zij beiden do taal, dio do andere hot aangenaamst was om te hooron. Laat ons hopen, dat zij beiden in "het nieuwe jaar dagen. Weken eu maan denlang de taal zullen hebben £c- bruikt. waarmee zij niet goed te recht kouden. Dit is een terugblik, want liet ge beurde twee jaar geleden. N'ti een, vooruitblik. liet geval dat hierboven beschreven werd, is zeker zeldzaam, maar Duitsch hooreu 111 een trein is niets buitenge woons- Integendeel. Je hoort het nok op straat, in do lunchroom in het restaurant, in deu schouwburg de vorige week zaten wij met ops tweeën in een autobus naar IJmuiden en vijf tig procent van de passagiers sprak Duitsch. Als dat nu zoo doorgaal. zal gauw meer dan de bclff Duitsch snreken en dan zullen wij al!enp»nl Dui'sch mce- "te taal. Jc moe' alleen wal durven, zoo in den geest van den zwemmer, dio voor het. koude water staat, er niet goed indurft en opeons, platsch, hals over kop er in springt. Zoo is het ook met de Duitsche taal. Je begint maar. Is er eenmaal een begin, dan moet liet vervolg wel komen eu eindelijk het slot, Biivoorbesld» jo ontmoet onzen schouwburgdirecteur en jo vraagt: „Tag. llerr von Gas'ern, geht es gut mit dom Schauburg?" Dc heer van Gasteren haalt eens diep ndoai en antwoordt dan met zijn Hnuwmefstor-slem: „Es schickt. Ilerr Fidelio, es schickt. Noch allzeit gross? Last von der Malaise. Gegensputh, Gcgensputh, überall wo wir keiehen. Die Schreiber hnben auch kei» Lust in Schrcibeu und von den Stücken tind Broeken muss es kommen. Nun, Tag, ich muss nach mein Kantor!" „Halten Sie sich flink", zeg ik dan. IIij stapt naar het Wilsonsplein. ik maak oen wondoling langs het Bron gebouw. Das Brunngebau. „Keich zeg li< tot een voorbijganger, „al dio Heeken stellen weit offen". Het is toe vallig een Duitscher, hij kijkt mij scheef aan en zegt: „versehtn joe nicli. gni kunt Hollcndisch reden, sjptreek ick selir goei". Wij zetten ons gesprek voort, maar het duurt geen drie mi nuten of wo begrijpen elkaar in t ge heel niet meer. „Bi» zuröcksehen", zeg ik en ga weg. ..Ta-'", zegt hij. Het is een vreemd verschijnsel, dat allerlei vreemdelingen hun eigen taal niet l-ost verstaan. Ik was in Engeland in 't voorjaar, maar de Engelschen hielden zich alsof ze mijn Engelsch niet begre pen. Zooiets vind ik flauw. E11 toen ik boos begon te worden en tegen den kruier, die mij maar niet henriipen wou, in goed, rond Hollands,-h zei: „nee vader, je houdt mij niet voor do gok", toon wenkte hij een agent van politie en als ik niet gauw: „nou, adie samen", had ?e/«'-id. was ik misschien nog in den politiepost terecht geko- tnrn, die zo „de polios" noemen. Po- lies! II; vraag je waarom. Is pol i- t i e niet veel duidelijker? Als dio an dere volken maar Xc-derlandsch wil den Ieeren. dan veretonden we mekaar dadelijk. Maar nee. ze zijn c/gauwn; en willen niet naar goeien raad lutrfc- Ya •preek ik niet. Dot ken- allemaal. Ben ik niet met iemand, die geen woonl Duitsch verstond, een jaar geledén in Duitsch land geweest'? Hij zag er wat togen op en had mij gevraagd, of ilt op Vols liet woord wou doen. We komen iii het douane-lokaal, eon van de ambte naren spreekt hem wat onvriendelijk toe en daar opeens barst mijn vriend uit: „Was wiellt gai, Schnurrebnrt ick hab nichts quaads in mein koffer! lok houd main Mond nicht vor jan. Begrepen?" De man van de douane begreep hot zóó goed, dat hij den opperdounnci ging halen en samen zouden zo mijn vriend misschien in eon cachot gestopt hebben, wanneer ik niet verzekerd had dat hij heel zenuwachtig was en het zoo erg niet bedoelde. Met groot" moeite kreeg ik miin vriend weer vrij; en toen we eindelijk samen in deit trein zaten, zei ik: „hoor cans, beste jongen, het is een wonder, zóó gauw, als jij Dnilsch hebt- geleerd: nauwe lijks hen jo over de grens, of jo kent het. Dat komt zeker van do atmos feer". „Heb ik het niet flink gezeid?" vroeg hij trotsch. „Pracht!?. Maar het is t o goed. Ja moet het niet br-ter willen doen. dan <!o Duitschers zelf, daar houden 79 niet van. Wo moeien dus een l*v-lir« toegefelijk wezon. Laat dus 't Duitsch sproken maar aan m:j over". En daar juist do kellner van dc» restauratie wagen voorbijkwam, zei ik. zon maar voor de vuist we?: ..bewahren Sio für uns ein cuten Zn fel! „Jnwoh!". //i hij en lachte. Waar om begrijp ik niet. Als wij in Duitschland reizen, zijri daar zeker 99 procent Duitschors ot\ 1 procent vreemdelingen. Als er Duitschers in Nederland ko men, moe ten het toch maar niet meer dan 50 procent wezen. Do Hollanders moeten in Nederland toch maar lie ver de groote meerderheid hehtvm- ..Die Mèhrerkeit". zesgen do Duit schers". Maar over den Bond van Tevrede nen moeten de lezers maar pens den ken. Tot tien Januari bestaat er gele-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5