OM ONS HEEN De „Stompe Toren" te Spaarnwoude. 41e Jaargang No. 12448 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 17 Januari 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57' Franco per post door Nederland f 3.87b,. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571 franco per post f 0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Adminislratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiËn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; bulten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agentia Heden DONDERDAG 17 JANUARI. •Gent. Concertzaal: Openbare verga dering. FederatiO Haarlem S.D.A.P., S uur. Concertgebouw „Modern" Raaks: Optreden van verscnillende artisten. Kunsthandel F. H. Smit, Gruote Houtstraat 69. Tentoonstelling van werken van H. Daumier. Waaggebouw Tentoonstelling Os wald Wenckebach. 115 uur. Geb- St.-Bavo. SmedestraatZuid- Afrika-avond, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 18 JANUARI. Stadsschouwburg: Het Schouw- neel„Krokodillebje". 8 uur. Concertgebouw „Modern", Raaks, optreden van verschillende artisten. Kunsthandel F. II. Smit, Groote Houtstraat 69. Tentoonstelling van werken van H. Daumier. Waaggebouw. Tentoonstelling Os wald Wenckebach 115 uur. Cineina Palace. Groeie Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Theater „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bios coop voorstelling, 8 uur. Zand voort: ring. 7 uur- R aadsvergade- No. 3275 Samenwerking en geen annexatie De samenwerking tussehen gemeen ten, die de beer G. W. Martens wil inplaats van annexatie, is in de ja ren dat de annexatieplannen van Haarlem loopen, al meer besproken, maar vóórdat die plannen aanhangig getiijiakt werden, scheen men er miu- der behoefte aan te hebben. Deze om standigheid geeft te denken. Ik zeg dat niet om den heer Martens een onvriendelijkheid toe te voegen, daar ik volkomen overtuigd ben van zijn onbevangenheid en zijn goeden wil, maar als bij andoren de bereidwillig heid tot samenwerking inderdaad zou zijn het kleinste kwaad, dat gekozen moet worden om het grootste kwaad, dat van de annexatie, te ontgaan, dan zal de gerstdrift voor die samen werking niet langer duren dan totdat het gevaar voor annexatie voorbij zal zijn gegaan. Daarnaar streeft de heer Martens, namelijk door de bepaling, dat geen annexatie zal plaats hebben, wanneer niet do grootste helft van' de bewo ners dor te annexeeren gemeente daar mee instemt. Vindt hij niet, dat daar mee toch de zaak wat eenzijdig ge steld wordf? Er zijn toch twee par tijen- de stad die annexeeren wil en het dorp, dat geannexeerd zou moe ten worden en dat niet wenscht. Krreg de lieer Martens zijn zin, dan was er. van annexeeren waarschijnlijk nim mer sprake meer. Overigens kan er van annexatie-woede door de regee ring in het geheel niet Worden ge sproken; de waarheid is, .dat liet de grootste moeite kost, ook zelfs de kleinste grensuitbrciding c*r in de Tweede Kamer door te krijgen. De Regeoring moet er wel zeker van zijn, dat. er voor een grenswijziging in de Kamer een meerderheid te vinden is, anders waagt zij zich niet aan oeD echec, om de eenvoudige re^en, dat er geen politiek belang aan verbonden pleegt te ziin. Dit leert de ervaring. Mr-ten. wit er nog aan herinneren, dat de voor bereiding van annexatieplannen, ein deloos ploegt te duren? Hoeveel' ja ren zijn er noodig geweest vóórdat de Arasterdamsclie grensregeling een feit was en hoe lang tobt nu Haarlem a! met zijn plannen, zonder dat het maar tot een beslissing komen kan, in e-uDstigen of in ongunstigen zin Neen, wat men ook van grensvera:. doring moge zeggen, zeker niet dat zij onbekookt, onbesproken, onbedui meld zou ik bijna zeggen, wordt aan genomen ik weet wel, dat de heer Martens die termen ook niet gebruikt, maar de uitdrukking annexatiewoede wijst toch in die richting. Zijn zij, die aan Haarlem een flin ke uitbreiding van grondgebied gun nen, nu zulke eenzijdige vrienden van annexatie, dat zij aan een ander systeem geen aandacht zouden schen ken Natuurlijk niet, maar dan toch onder voorwaarde, dat ongeveer geiij ke voordeden zouden worden ver kregen met een ander stelsel. An ders heeft de verandering geen zin. Maar als dat verlangd wordt, waarom zouden de bewoners van Heemstede en Bloemendaal dan de voorkeur ge ven aan samenwerking? Het is toch niet vooral een qiiaestie van zeggen schap. maar van geld: de dorpsbewo ners zien voornamelijk tegen de hoo- gere stadsbelasting op. Of zij die nu moeten opbrengen in het eigenlijke stadsverband (dus bij annexatie) of daarbuiten, dorpelingen blijvende,, door samenwerking, zal hen wel on verschillig laten. Maar laat ons een oogenblik aanne men, dat het hun er voornamelijk om te doen is dorpelingen te blijven, hoe stelt zich do heer Martens die samen werking dan voor? Hij wil gemeen schappelijke exploitatie bijvoorbeeld van bedrijven, samenvoeging van de secretarieën en verwacht daar groo- tere winsten of bezuinigingen van. Het is mogelijk. dat d'e verkregen wor den, maar zoud-n 7>i werkelijk zoo belangrijk zijn. dat het de moeite loonde pn de bezwaren deed vergeten Ik kan het mij met den besten wil ter wereld niet voorstellen. Laat ons toch niet vergeten, dat het met com binatie van de sec -etarieën alleen niet gedaan is voor gemeenschappelijke besluiten zullen vergaderingen van 'verschillende gemeenteraden en Col leges van B. en W. noodzakelijk zijn. Ieder die weet, hoeveel moeite en tijd besteed worden aan de prijzen politiek van bijvoorbeeld gas en elec triciteit, kan niet zonder duizelen den ken aan dc mogelijkheid, dat daar, zooals in dit geval, minstens drie stel Colleges aan te pas zouden moeten komen. En dat voor drie gemeenten met verschillende eisehen en wen- schen liet is nu al moeilijk, in groo te quacsties tot eenstemmigheid te komen, dan zou 1 et in 't geheel niet meer lukken en de moeilijkheden zou den weldra in hevige twisten hun uit barsting vinden. Zou de heer Martens bovendien niet in verlegenheid komen, wanneer ik hem vroeg, hoe de invloed van elk der samenwerkende partijen in de ge nieenschappelijke beraadslagingen moet worden geregeld. Niet haar den omvang natuurlijk, want dan hebben de kleine gemeenten niets 'meer te zeggen on zoudei. slaven geworden zijn met enkel den schijn van.zelfstan digheid. Evenmin naar den maatstaf van een gelijk aantal stemmen, die de groote geme°nte ondergeschikt zou maken' aa- een gemakkelijk *e verkrij gen combinatie van een paar kleine Samenwerking zou op dit voor de hand liggende bezwaar al d-delijk af- stuiten.De heer Martens verwacht vee' van Rijkswetten, die hij bovendien s.t e v i g hebben wi!. Wanneer hij ifi die richting heil zoekt, namelijk over do gemeenten heen de beslissin gen feitelijk in de handen leggen wil van provinciaal bestuur, erger nog van het Staatsbestuur, dan zou wel het ergste gebeuren wat aan de ge meenten ooit kan overkomeneen beheer uit de verte, du? een onkundig beheer. Op dit oogenblik hebben de gemeentebesturen toch al niet veel zelfstandigheid meerGedeputeerde Staten en boven hen de Regeering staan klaar met palen en hekken, oni de vrijheid der genieenten te begren zen. Gingen zij nu ook nog samen werking van gemeenteu voo i- S'chr ij ven, dan zouden de laatste overblijfselen van zelfbestuur der gemeenten weldra verdwenen zijn. In het voorbijgaan kan nog even ge wezen worden op de eigenaardige op vatting van den hoer Martens van subsidies door Rijk en Provincie. ,,In het algemeen", zoo meent hij, „zijn subsidies een bewijs, dat- er wat ha pert aan de bestaande organisatie..." in deze gedachtelijn komende, zou ik willen zeggen: er hapert nog veel meer aan, wanneer nuttige zaken van algemeen belang door do ge meente alleen moesten worden be taald, dus zonder subsidie van Rijk en Provincie, ja zelfs zou de gehee- le zaak dan achterwege moeten blij ven, omdat de gemeente niet in staat zal zijn, die zonder hulp te financie- ren. Een andere belastineverdeeling en belastingheffing zon zekor beter zijn, dan dp bestaande. Maar dm is als de steen der wijzen, dat wil zeggen iedereen praat er over, maar niemand weet haar te vinden en zoo de heer Martens haar onfdektc, zou hij altijd hoogcre belasting voor de in de nabij heid van een groote stad geleden klei ne gemeenten cn gevolge hebben. En daar dit nu juist ook het bezwaar van deze gemeenten tegen annexatie is, zouden zij er evenveel tege hebben, als tegen de grensverlegging «elf- Met alle waardeering voor de goe de bedoeling van den heer Martens kunnen wij dus zeggen, dat zijn plan onuitvoerbaar is. Het toeval wil, dat juist gisteren door den boekhandel een werkje is rondgezonden, waarin de quaestie van annexatie in het algemeen, dus zon der sympathie voor Haarlem of voor een der aangrenzende gemeenten wordt besproken,,het organisme - cener groote stad" door Mr. P. Drooglccvcr Fortuijn in de Elseviers Algemeene Bibliotheek. De schrijver noemt daarin de voor bereiding van een grensver.indering een „vrij zware procedure", waaruit blijkt., „dat de wetgever heeft willen waken tegen onvoldoende goraoti- eerde grenswijzigingen, waarbij niet met alle rechtmatige belangen reke- ning is gehouden." Hij g?at dan voort met te schetsen hoe de nood zakelijkheid van grenswijziging ont staat en zegt daarvan o.a. het volgen de. ..omliggende dorpen" worden als liet ware door den snellen groei der steden overrompeld en liggen weldra in het stadscomplex gekneld, de bouw- en weilanden, welke een on misbaar deel van het dorpsleren vor men, krijgengeleidelijk de waarde van bouwterrein en kunnen zoodoende hun oorspronkelijk karakter niet be houden het dorp zelf verliest daar door zijn levensaderen en dus zijn be staansrecht, Tot nu toe heeft men dat proces in de omg ing van de groote steden dagelijks in ons land kunnen zien voortgaan. De dorpswoningen worden geleidelijk vervangen door stadshuizen en de dorpsbewoner wordt stedeling, als die gedaanteverwisse ling hem past, of trekt verder het. land in. als ze hem niet aanstaat." Let wel- dat het de heer Droog'ee- ver Fortuijn is, die dit zegt en waar schijnlijk (daar hij Hagenaar is) zon der aan het geval van Haarlem te denken, waarop zijn betoog toch niet temin past, als een deksel op een doosje. Verder gaande wijst, hij op de groo te moeilijkheid, om den groei van ste den kunstmatig te beperken, zooals dat bij de tuinstad Letchworth in En geland is geschied, die bij de stich ting werd opgezet op een bepaald maximum aantal inwoners. „Wel kan", gaat hij voort, „het- groeiproces in betere banen worden geleid en dat is mogelijk door, in de eerste plaats, de uitbreidingsplannen san aangren zende gemeenten met elkaar verband te doen houden en in die richjing verder te gaan door, waar daartoe .aanleiding bestaat, uitbreidingsplan nen voor een .,eheele streek voor to schrijven". En clan sverkt do schrijver dit denkbeeld verder uit. Samen wer, king dus, evenals de heer Marlens wil." maar op geheel andere wijze. ..Men kan zich", zegt hij later, „nog verschillende' andere gevallen den ken. clan de beide hier genoemde, ..waarin het duidelijk is. dat de be langen van gemeenten buiten haar grenzen uitgaan en dat het algemeen belang vordert, dat met. die belangen rekening 'wordt, gehouden." De juistheid van deze uitspraak i n het algemeen zai .vel niemand ontkennen. Tn bijzondere gevallen staat Zn renwe! verschillende menschen niet J. C. P. niet op het hoofd hebben. Maar op ziju plaats mag hij, als hij er lust in heeft, gedurende de geheele zitting den hoed op liet hoofd houden. Als hij een redevoering uitspreekt moet. hij dit met ongedekt hoofd doen, tenz'j hij aan het woord is terwijl de bel luidt om de in de lobbies vertoevende leden te verwittigen van een stemming. In dit geval moet hij zijn rede zittende uitspreken en den hoed op het hoofd houden. En zoo zijn er nog vele dingen, waar door het Engelsche parlement een bol werk is van de conservatieve voorlief de van het Engelsche volk voor mid- deleeuwsche gewoonten en ceremoniëel zorgvuldig gehandhaafd, ook al weet niemand er meer den oorsprong of de bedoeling van te vertellen. Stadsnieuws KRABBELS PARLEMENTAIRE TRADITIES IN ENGELAND. Dezer dagen is de eerste vergadering van liet nieuwgekozen Engelsche La gerhuis officieel door den koning ge opend. Onder de 615 leden zijn er honderden, die ook reeds in het Vorig» parlement zitting hadden, maar er zijn er toch ook tientallen, die voor dé eerste maal gekozen zijn en die dus nog vreemd staan tegenover al het- tra- ditioneele ceremonieel, waaraan deze Moeder der parlementen" zoo rijk is. Die tradities dateeren van eeuwen her en ze zijn, zooal niet lachwekkend, clan toch in deze moderne dagen soms hoogst zonderling. Do parlementaire taal zelf heeft zijn eigenaardigheden. Wanneer een ont werp van wet door het Lagerhuis is aangenomen, moot het nog om tot wet te worden, formeel door den koning worden bekrachtigd- De aankondiging dat dit cescliied is, wordt plechtiglijk, in het Lagerhuis gedaan met de woor den: „Le Rov le veult'' (de koning wil het) en „Soft fait comme il es de sire" (worde het naar wensoh uitge voerd). Zooals men ziet is zelfs de spel ling op liet offie.ieele stuk nog oud Franscli. Zoo gebeurde het eeuw leden ook reeds. Wanneer gij, waaide lezer, eens in de buurt vau Westminster zijt en gij iegt uw oor te luisteren op het oogen blik dat de zitting van liet parlement eindigt, dan kunt gij de boden hooren, die door de gangen loopeu, uii volle borst schreeuwende: „Wie gaat naar V' Dit is een echo uit de tijden, toen de wegen onveilig gemaakt wer den door roovers en moordenaars en deze uitroep bracht, de parlementsle den die dezelfde richting uitmoesten ter wederzijdsche bescherming bijeen. Nu heeft dit. ceremonieel natuurlijk i reden van bestaan meer. maar sentimeuleele mot-ioven wordt het, nis zooveel andere dingen volgehou den. Bij den ingang van de zaal wordt den oningewijden liet binnenkomen belet door een koperen stang, die on geveer een centimeter boven den grond is aangebracht. Iedereen kan er dus gemakkelijk overheen slappen, niemand zou dit durven wagen. Zelfs een telegrnmbezorger moet ervoor blij- ven staan. Ilij moet zijn telegram over handigen aan een parlementslid, dat toevallig binnen zijn bereik is. Deze zorgt er dan wel voor, dat het tele- i den geadresseerden collega be reikt. Een van de ernstigste vergrijper te gen de etiquette is, wanneer een Md tussehen den voorzitter en het lid. dat aan het woord is. doorloopt-. Voor de goede orde lieeft deze ge woonte zeer zeker haar nut. Maar de regelen van liet „gedekt" of niet „ge- dek!" zijn liiken inderdaad belache lijk. Als ecu lid het parlementsgebouw betreedt of verlaat, mag hij den hoed Het wegenvraagstuk in Noord-Holland De weggeidbelasting Dijkgraaf on Hoogheemraden van hel Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier hebben een uitvoerige beschouwing voorafgegaan door een 8-tal conclusies lot de Siaten gericht, naar aanleiding van de voordracht van Gedeputeerde S:a;en om de inning der lasten van de streekbelanghebhenden var. den Zaan'.andschen Communicaiieweg aan hun waterschap op te dragen. Dijkgraaf en Hoogheemraden verzoe kern om, indien h-un instelling met de ad miuistratieve bemoeiingen wordt belast ook het wegenonderhoud aan hun water sebap op te dragen, waardoor h.i. een economisch beheer in de hand wordt ge Vanneer bij overheidsbedrijven zoo rgen Dijkgraaf en Hoogheemraden niet steeds de meest economische wijze werken gevolgd wordt, vindt dat vele malen haar oorzaak hierin, dn', het tech icne element met steeds door het eco nomische in evenwicht wordt gehouden, inrichting van een waterschap geeft dit opzicht h.i. de vereischte waar- horgen. Ten slotte geven Dijkgraaf en Hoog heemraden in overweging om de weg jelflbelastuig. die Gedeputeerde Stat,en oorstellen in te voeren, niet als retribu- ie voor het gebruik alleen van provin- •ale wegen, maar als een „bijzondere be lasting" voor het gebruik van alle voor automobiel verkeer opengestelde wegen, te heffen. Daardoor za'. het weggeld eer der en reeds aanstonds tot een hooger bedrag kunnen worden geheven dan vol gens het voorstel vnn Gedeputeerde Sta ten mogelijk is. Een zonderling atelier. Dicüit onder Spaarndnm staat, zoo- als velen wet-eu, een oude kerk, met een „slompen toren". Deze kerk is zeer oud. Zij dateert uit de 16de eeuw, staat op een terp en is omringd van antieke schoon- lieden Do laatste 80 jaren was het gebouw ongebruikt, als een verge ten ding, als een grauw monument stond het tusschon het groene vlakke polderland Dicht bij liet verweerde I-Iuis staan nog enkele echt-Hollandsche boerde- rijen-met-laag-elzenliout, omgeven door slingerwegjes, vermolmde hekken, rechte greppels, slooten, koeien en kippen. Alles harmonisch-mooi Het inierieur van de kerk was niet mooi! Een chaos van leeiijke dingen. Een ruïne van dat wat hel, eens was. Een stoffige, donkere, vunze berg plaats van vermolmde, scheefgezakte, in langen tijd niet meer gebruikte kerk- 'of schoolbanken. Dé zoldering vuil; de ramen in romnanschen stijl vuil: de oude eiken preekstoel tegen de achterwand zeer vuil, de grond met zware hardsteenen grafzerken be legd verzakt, hobbelig. Maar hef werd anders. Door bemiddeling van macht,hebben den over het gebouw kou de jonge kunstschilder Frans Bnljou er zijn ate-, lier gaan inrichten. Mei hem kwam1 een frissclie geest in het donkere ver- I blijf gevaren Frans bracht mee een' Het hout brandt knapperend in het open schouw-gat, en schiiusell rood logon den antieken waterketel, die or boven hangt. De preekstoel, een prachtstuk gereinigd, gewijzigd, werd legen den zijwand geplaatst, zal dienst doen als katheder, voor hetn of haar die in da toekomst, een kring van jougemen- schen vereenigd, me', het dool de kunst of de schoonheid to dienen met lezen, voordragen of declameeren zal bezighouden. Boven den ingang werd een gaanderij, eeu houten stel lage gebouwd, ook weer mot g.zellige hoekjes, kussens, een divan on kunst voorwerpen. Daar stonden we met Frans Baljon toen hij ons vertelde dat hij 'l geheele atelier inrichtte nut de hulp van Arie van Putten, F. Visser, oftewel Pouke, Germans {oud 13 jaar; bj genaamd da „Eigenheimer". Bouterse of de Rob, Meozen, de Mol, of Siodi, en nog vele Spaarnwoude na ars. Van de stellage hadden we een gou den kijk op het groote work, van don jongen schilder: oen gesymboliseerde voorstelling van een Christus-kop, in teere kleuren, die je doen denkon aan de rozige winterluchten en -novels, die hangen over hef landschap rond om den „Stomp; n Toren". Toen we wzor van de stellage afge klommen waren zijn we den ouden steonen vloer gaan bekiiken, die de Jonge bouwers ophoogden door er vele karrovrachton zand onder te NED. CHR. VROUWENBOND. Men schrijft ons: Deze week werd door de afdeeliug Haarlem en omstreken van den N. C. V. B-, naar aanleiding van de rede van mevr. A. J. de Graafv. d. Eist op een huishoudelijke vergadering, in November gehouden over de kraam- verzorging in onze stad, een „Christe lijke Vereeniging tot Kraamhulp" op gericht. liet doel der vereeniging is: nan on- en minvermogende kraam vrouwen in de gemeente Haarlem kraamverzorging en hulp in 'de huis houding te verleenen. Daar het in dezen tijd voor vele ge- nnen onmogelijk is om de dubbele kosten van een kraamverzorgster en een vervangster dor huisvrouw te be talen. stelt de vereeniging zich voor, tegemoet te komen aan deze gezinnen, door een bevoegde kraamverzorgster beschikbaar te stellen, dio tevens be reid is de huiselijke bezigheden te ver richten. Hiervoor zal een matige ver goeding, .geregeld naar liet inkomen an liet gezin, gevraagd worden. De vereeniging werd opgericht met 23 leden. Tn het bestuur werdeu ge kozen: mevr. A. AnemaGertzen. me- rouw A. GroenendijkPoederbach, mej. M. J. Lasschuit, mei. G. K. 3. van der Molen e.n mevr. C. de Vries. Aan liet bestuur werd nog toegevoegd mej. A. H. do Braai, vroedvrouw. Het bureau der vereeniging zal ge- jstigd zijn: Wagenweg Ifi. Do uren, waarop do gezinnen, die do hulp dor vereeniging wenschcn. zich kunnen aanmelden, zullen nader bekond wor den gemaakt. De vereeniging stelt zioh voor oui-. Woensdag 27 Februari a.,, iu hot Hi ESS* M*1» tel „Lion d'Or" eon tentoonstelling 1e organiseer™, ten lurto van dit Bcmlo' O» 'doppen, dat llol «verklinkt, doel. Alie verdere inli,-!m,«en Mrtrii""*?, goedig open. ..hom bin- aan belangstellenden gaarne verstrekt "cn DE SCHOUW. troepje Spaarnwoudensche jongens, de handen werden uit de mouwen gesto ken enin September van het vo rige jaar kon het atelier plechtig ge opend worden. Eén dezer dagen brachten wij er eon bezoek. t Was op con van die heldere vries- middagen. De lucht blauw, de wegen hard en in een wazige verte lag do .Stompe Toren" als een „opgestoken inger" tegen den horizon in lichte leuren. Door een oud hek kom je op de grasheuvel, dio het stecnen gevaarte draagt. Diep in den dikken muur on der liet obscure toren-gat, is een klein poortje een juweeltje van bouwstijl dat door een zware eiken deur met eeu Lips-slot, door mej. straat 11. Mo! Flora- SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Woensdagavond vergaderde de Soe. Deni. Vrouwenclub onder lei ding van mevrouw De Kier. Na afdoening van o?nigo ingeko men stukken en het uitbrengen van het wrslag van de „Prol. Vrouw" en den Brochurenhandel, werd overge gaan tot het benoemen van drie be Wat je dan ziet. moet je verbazen. De oude ruime kerk-zaal ligt voor j gedeeltelijk zichtbaar iu een prachtig perspectief, door den meter- tlikken gewitten poortmuur. Voor de rainen-in-Ronaaanschen stijl, hangen groote grof-linnen bruine gordijnen, die liet licht, dat valt op de blauwe hardsteenen zerken van graven, aan genaam' warm kleuren. Waar vroeger de oud-eiken preek stoel stond, daar bouwden nu, van grof baksteen. Frans en zijn hel- stuursleden. wegens bedanken van Ipers een schouw, die hoog oploon; je mevrouw De Vries, mevrouw Boes en 'pen den kerkmuur. Vau hetzelfde ma mevrouw Poppe.. Gekozen werden teriaaï werd een lamhrlzerine ge- mcj. Honing, mej. Hoek en tot voor- wrocht, waarop, priiken oude nullen, ïtster mevrouw Roza. potten, pannen, vazen. g'-z»n <m di"r- I skeletten, een kop van Dnnte. ^en HET ONGELUK BIJ HET „KOPJE". Naar wij vernemen is de toestand on den hoer L., wiens milt onlangs scheurde bij een ongeluk bij 1 et ..Kopje" en die in liet Diaconessen- huis wordt verpleegd, zeer goed. fragment uit liet werk van een modem beeldhouwer, eon bijbel en oud-kope ren kandelabrps Voor de 6Cliouw Ütrt een eiken vloer, v.-aarop groote zaehtkleurige kussens. Tegen do muren zijn banken, gezellige zitjes. I gooien. Die vloer is het bekijken wel waard. In dai oude iiuriis.cen staan vypiscue dingv.li gehouweu. Bij.oor beeld: „Hier iigi K. C. van Warmer dam, la liet, met vl.ji na groot ver langen, de klok in Jesen toorn gehan gen". Op een klein steentje lang en breed 1 d.M., staat: „Hier loyt Claes Knecht Op een zelfde stoeuen vierkantje werd gebeit-!<,!: „Begraven Is Cool". Arisiocraiiscltt-re allures nis we deze mooie term l.ier gebruiken kun nen neemt een andere zerk aan. Daar werd opgezet: „Deze kelder hersteld en verbeterd Ao. 1764 Door ve. Catharina Dikx wed. I.e lende Wjlhtyn, waarvan mocdr was ve. Maria van Assondelft". Nad3t allemaal te lubben gezien, moesten we ook tekenen in liet roem de! inienboek, waarin de heer Baljon handtekeningen en schclson van vele bekende en onbekende Kunstbroeders heeft verzameld. Tcnsfoü? lek lommen we den toren om het ateliet vnn moeder „natuur" te zien. Vandaar uit geniet Je een wonder mooi uitzicht over het Hollandsohe landschap, dat zich op dien dag gaandeweg verloor in een schemerig üjn on loos kleurenmengsel, n n an- hot westen en een grijzige nevel naar liet oOSt mi. Boped-n Mgg"n de oudo bnerderlimi mmige d"T.-i>n vr-ev-r hei-mn-mi- tnt oon l-Jrtrt.l-r \'n» t*T de rn- 'nwJcrhA gangen w. P. J OVERMEER. De hoer W. P. J. Overmeor, thans werkzaam bii don Gemeentelijken Dj oust der Werkloosheidsbestrijding, Hoopt- 1 Februari den dag te. herden ken. dat hij vóór 25 jaar in dienst der fomeonte Haarlem trad.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1