HAARLEM'S DAGBLAD Een eigenaardige gemeentelijke instelling Stadsuisiiws Eet Tooaeel Kanlonnem&t VRIJDAG 8 FEBRUARI 1924 DERDE BLAD Het werken van de Bank van Leening, Een noodzakelijk kwaad. De vaste weekklanten. Inderdaad, 3e Bank van Leening is een noodzakelijkkwa a d! Lie ver zouden wij dau ook onze samen leving van deze eigenaardige gemeen telijke instelling verlossen, maar bij afsoh&fjfing zouden vele gebruikers im mers noodgedwongen, in slechte han den vallen. Do Bank is alleen door hoi gemoontktbestuur gesticht om de bur gers die in tijdelijke geldverlegenheid zitten te helpen. Winst wordt dan ook niet gemaakt, de beheerders zijn al tevreden als de inkomsten de uil gaven dokken. Indien de gemeente niet hielp zouden de menschen zich in geld nood veel gauwer moeben wenden tot particuliere pandjeshuizon of tot do vele banken, die kleine geldsommen kenen. Vooral door enkele voorschot- bankjes wordt een woekerrente bere kend; ons is dezer dagen een circulai re in handen gekomen van een bankje dat zonder borg bedragen van 50 gul den leende, maar daarvoor meer dan tweehonderd procent rente berekent! Die bankje» zijn er niet om do arme stakkers te helpen, maar om zelf munt uit de ellende te slaan In het sombere grijze gebouw in d« Kleine Houtstraat worden heel wat panden beleend. De hardsteen© n drcin- )k>1 van het sierlijke oud-Hollandsclie poortje is geheel uitgesleten. Vroeger had de Bank vele filialen in de stad, zoogenaamde „inbreng- eters", nu is er nog maar een, name lijk aan het Korte Spanrne. Ook daar g; at nog veel om I)e klanten worden door de Bank 700 coulant mogelijk behandeld. Om ons daarvan te overtuigen, zijn wij op een morgen naar do Kleine Houtstraat getrokken om eenige horloges te ver panden. Wij kwamen in het hokje, voor het publiek bestemd. Drie klanten kunnen tegelijk gehol pen worden, terwijl kleine schotjes ar tegen waken, dat men ziet wat ande ren beleeneri. Do opbrengst van de panden viel one tegen. Op een horloge een mooi zilveren ankor. dat ons in den winkel zeker 20 gulden kostl kon niet meer dun 3 gulden gegeven worden; op een ander -zilveren klokje, iets minder van aanzien, werd zebs uit-: moer dan 2 gulden voorgeschoten. Wij deden of onze geldnood hoog ge stegen was on probeerden iets meer te krijgen, maar de beambte verzeker de: ,,ik kan niet moor geven, als de panden niet ingelost worden, moet de Bank zeker zijn, dat bij den openba ren verkoop het bedrag verkregen wordt dat er op beleend is en bij die veilingen geeft het publiek niet meer dan 2, 3 of 4 gulden voor zilveren hor loges". Wij boden meteen onze overjas en een colbcrtcoetuum ter verpanding- Op 't pak kon als wij het wilden och terlaten 10 gulden gegeven worden, 'op de jas niet meer dan 5. Een jas, dio enkele maanden geleden meer dan 15 maal zooveel gekost heeft Neen, daar aan dachten we niet. Vooral ook niet omdat het een puzzle zou worden hoe wij zonder die bleedings tukken zouden moeten thuis komen. De beambte vertelde, dat het wel eens een enkelen keer gebeurt, dat per sonen in de bank komen met een over jas en die zonder dat kleedingstuk weer verlaten. Je beleeft hier zoo vertelde hij verder soms rare din gen. Onlangs beleende een vrouw hier een Zondagspak van haar man- Zij kreeg er G gulden op. De stakker bleef in geldzorgen zitten en liet den ter mijn van 6 maanden voor hot inlossen vcrloopen. Toen is het pak in open- hare veiling voor 6 gulden verkocht. Benige dagen na dén verkoop komt de vrouw met zes gulden en wat dubbel tjes voor rente om het pak te halen. Zij schrok geweldig toen zij hoorde dat het verkocht was- Haar is toen de raad gegeven om naar den opkooper te gaan die het pak gekocht had, rnet een guldentje winst zou hij het vel weer teruggeven. De vrouw komt bij den opkooper. „Dat pak, ja dat is een best pak, u kunt liet terugkoopen voor 05 gulden!" Hoe noemt men zooiets De voorwerpen die beleend worden zijn zeer verschillend; het meest wor den beleend horloges, gouden en zil veren voorwerpen, kleediingstukken, fietsen en naaimachines. Maar het komt ook wel voor dat halve inboedels worden ingebracht, Onlangs is er nog een gedeelte van een ameublement verkocht, waaronder een groobe dubbe le ingebouwde wascbtafel. Daaruit blijkt, dal niet alleen de kleine man van de bank gebruikt maakt om zich uit den nood te redden, Het is wel gebeurd, dat mensehen die 's zomers uit de stad gingen, hun goud en zilver en edelgesteenten naar de bank brachten; niet om voor het geld oen uitstapje te maken, want ze hadden contanten op zak, maar omdat er in de bank een goede kluis is, zoodat inbrekers geen kans hebben om daar binnen te dringen. Het ptmd- loon is laag, lager dan de inbraakpolis van een verzekeringsmaatschappij t Ook ia het wel voorgekomen, dat men se hen die door tijdelijk kleine be huizing geen raad wisten met een deel hun inboedel, fcet overtollige naai de bank brachten, De particuliere be waarders van meubelen kunnen niet concurreereu met de gemeentelijke in stelling, Natuurlijk is voor deze dingen de bank niet gesticht. Bovendien zijn de bewaarplaatsen voor de panden daar op niet berekend. Zooals we reeds schreven. de rente die de bank berekent, is niet hoog. Toen wij na een week onze horloges weer inwisselden, moesten wij voor het klokje van 3 gulden 6 cent betalen en voor dat van 2 gulden 5 cent. Voor eiken gulden wordt namelijk 1 cent rente per maand gerekend, daarbij komen dan nog eenige kosten voor het inschrijven, maar die behoeven natuur lijk slechts een keer betaald te wor den liet totaal der rento wordt dus 12 per jaar, maar die mag de bank dan ook wel hebben, om de kosten te dekken, temeer daar alles over kleine bedragen loopt. Do panden worden hoogstens voor 6 maanden beleend, Dan kunnen ze weer opnieuw beleend worden, maar ale de verpander dat niet doel, gaat de bank tot openbare veiling over. Vier maal in het jaar heeft zoo'n ver- kocm plaats Daar worden dan soms eenige duizenden panden geveild, waaruit te concludeerjn ia. dat vele pandgevers hun hoop. die zij bij do verponding ongetwijfeld koesterden om het pand weer in ie kunnen lossen, moeten opgeven. Dit ie zeker de meest tragische kunt. van de Bank van Leening. Als de panden bij veiling mectr op brengen dan na.n dg verpanders is gegeven, wordt dit. na aftrek van eenige kosten, uitbetaald als er om ge-i vraagd wordt. Veel is dit meestal niet, bij een veiling die 2000 op brengt is meestal niet meer dan 500 overgeld. In de laatste jaren worden veel fietsen en naaimachines beleend, dit is een bewijs van den sleabten econo- mischen toestand, waarin verschillen de arbeidersgezinnen verkeeren. De nood moet al hoog gestegen zijn voor do huisvrouw, al is Inet dan ook slechte voor een poosje, afstand doet van haar naaimachine, die haar zoo trouw helpt om de kleeroii van de huisgenooton heel to houdenEen 'iets is in deze tijden ook geen luxe Dat er zooveel fietsen en naaimachi nes beleend worden, staat in verband met een ander maatschappelijk kwaad, namelijk liet koopen op afbetaling. Handige agenten weten het menschen die een naaimachine of fiets willen hebben, mooi voor te praten: 50 cenls of 1 gulden per week, liet betaalt zoo gemakkelijk! Maar als er even tegen slag komt, dan hokt het met de af betaling. De voorwerpen zijn evenwel in huurkoop gegeven en als de afbeta ling niet elke w-eek voortgaat, wordt het „gehuurde" teruggehaald, zoodat de koopers dan niets meer hebben en ook hun geld kwijt zijn. Vaak wordt de fiets of de naaimachine in zoo kritiek geval naar de lombard ge bracht. Gaat dan de afbetaling gere geld door, dan gebeurt er niets Als het dan evenwel opnieuw hapert, moet de verhuurder hot voorwerp terug hebben. Kan het niet gegeven worden, dan volgt een aanklacht wegens ver duistering, want gehuurde voorwer pen mogen niet beieend worden. Zoo is liet voorgekomen, dat een werkloos v'erkinan, die een fiels van ruim 100 ep afbetaling gekocht had, veroordeeld is wegens verduistering, omdat hij de fiets, waarop nog 12 gul den betaald moest worden, beleend had. De bank van leening heeft ongeveer 250 vaste weekklanten. Dit. zijn men schen die chronisch in geldverlegen heid zitten Op Maandag is er te wei nig geld om de gell-eeJe week huis te houden, het Zondagsche pak, plus een horloge hangen toch de geheele weck ongebruikt in de least. Dio voor werpen gaan dan naar de bank. Met, de guldens die zij opleveren kan het dus Zaterdag gehaald worden, Op Za terdag. als de man met liet weekloon thuis komt, is het eerste werk om pak en horloge weer in te lossen Het is vooral voor deze weekklan ten, dat de bank op Zaterdagmiddag geopend is. Ook voor deze monsclien is de bank eigenlijk niet bedeeld. Als zij wat zui niger waren konden zij toch wel zooveel overleggen, dat de wekelijk- scbe gang naar de lombard niet noo- dig was. Al is de rente laag, aan ren te en kosten betalen zij nu in een jaar minstens evenveel als voor de panden wordt betaald. Voor deze vaste klanten is de bonk niet noodzakelijk kwaad, maar alleen een kwaad. „DE OPBOUW" door „NIEUW LEVEN". Een propagandastuk moet geven propaganda en een stuk. Nu spijt hei mij vooral na de loftuiting van den heer Kroon, die vóór het begin van de voorstelling De Opbouw, waarvan „Nieuw Leven" de première gaf, het beste van alle propagandastukken noemde, dat ik geen van beide in dit tooneelspcl van den heer Ruis heb kunnen ontdekken. Had de heer Kroon zoo vroeg ik mij af Wrakken nu reeds vergeten? En Het Kind van J, C. C. de Vletter? Met deze stuk ken kan De Opbouw zelfs niet 1 denvergeleken. Wil een propaganda-stuk zijn werk doen, dan moet het publiek getroffen worden door de handeling. Het is niet voldoende, dat er in een stuk over drank en drankmisbruik, over plaatse lijke keuze en afschaffing gesproken wordt! Dat doen traclaatjes ook! De tooneclschrijver kan en moet de ellende in dramatische actie toonen en daar door den toeschouwers in de ziel tref fen. Hiervan nu is in „De Opbouw" geen sprake. Ik kan mij niet voorstel len, dat er één toeschouwer in de zaal door het zien van „De Opbouw" c tuigd zal worden en zich door den invloed van dit stuk 'bij de geheelont- houd-ersvereeniging zal aansluiten en dat zou men van een propagandastuk toch mogen verwachten. De Opbouw lijdt aan totaal ge brek aan dramatische handeling, ja, het blijkt ui', alles, t dat de schrijver welijks weet, wat een tooneelspel r zijn. In het eerste bedrijf zien wij den jongen Max Falk in een ziekenstoel liggen en wij hooren, dat hij door de schuld van zijn vader heel zijn leven het ongeluk van verlamming zal r ten meedragen. Zijn moeder verwijt hij zijn ellende, omdat zij haar man niet van den drank heeft afgehouden. „Gij moeder, zijt de schuld van mijn lijdenl" is het motief van zijn klagen. In deze aanklacht ligt tenminste propagandisti sche krachtHet verdriet, de wroeging van de moeder, die haar zoon door haar zwakheid ongelukkig ziet worden, had de ondergrond van een anti-alcohol drama kunnen worden, zonder dat er zelfs over plaatselijke keuze en af schaffing gesproken had behoeven te worden. Heeft Ifcsen het niet in zijn Spoken bewezen? Maar de heer Ruis laat zijn motief onmiddellijk los. Hij springt in zijn stuk van de hak op de tak en houdt geen enkel motief vast In elk bedrijf begint hij feitelijk van voren af aan met een nieuw stuk. In I zien wij, dat Ada, de verloofde van Max' broeder Walter, getroffen door het lijden van Max, liefde opvat voor den ongelukkige en hem dit zelfs bekent. Ook Max bemint Ad-a en wij verwachten dus niet anders dan dat uit dit conflict het drama zal worden ge boren. Maar in II gaan wij plotseling een heel anderen kant op. Eigenlijk geeft heel het tweede bedrijf niet an ders dan een paar absoluut ondramati sche gesprekken, waarin wij hooren, dat Walter bedankt als redacteur van „Het Dagblad", omdat hij den inhoud van sommige advertenties in strijd acht met de cultureele taak van dat blad, en dat Walter de candidatuur voor het lid maatschap van den Raad, dat een ar beider hem komt aanbieden, aanvaardt. Pas aan het slot van dit bedrijf ver- schijni Ada, die Walter bekent, dat zij met Max over haar twijfel en liefde voor hem gesproken heeft, en Walter weet niet anders te antwoorden dan „Waarom deed je dat? Arme Max!" Hiermee is het drama AdaMax- Walter ten einde, want in het 3de be drijf hooren wij alleen nog maar, da' Ada cn Walter den volgenden dag gaan trouwen, alsof er r.iets gebeurd is. Da> derde bedrijf is wel het allerslechtste! Van den aange.kondigdcn_ strijd tus- schen den president-commissaris van ..Het Dagblad" en Walter vernemen wij niets meer. De president-commissaris komt Waller gelukwenschen, als hij het kapitaal voor een nieuw blad De Op bouw dat natuurlijk de maaischap- pij „nieuw wit opbouwen" heeft ver kregen en hii kondigt hem o. Har- lius uit De Rechte Lijn zelfs een errassing aan, En als Walter ook nog tot lid van den gemeenteraad is verko zen, begint de schrijver nog eens een nieuw stuk en krijgen wij een aller onmogelijkst tooneel, waarin een dienst meisje een schilder verwijt, dat hij haar door „bruisende champagne" ten val heeft gebracht. Och, och, wat er in propaganda-stuk toch ter wille van de propaganda op de .drank" gescho ven wordt En zou de heer Ruis nu wer kelijk denken, dat deze mededeeling één mensch in de zaal zal overtuigen? Hei stuk eindigt als 20 andere stuk ken met een serenade achter de scher men, welke serenade precies als ia al die 20 andere stukken juist op het moment -komt, als er zwaar op het tooneel gehuild wordt. Maar de stihrij- ver heeft dit afgekeken effect zia al weer De Rechte Lijn geheel ver keerd gebruikt. In De Rechte Lijn is Wilco de Hond zelf geheel verslagen en de serenade aan den man, die maat schappelijk gewonnen heeft, werkt daar om als een schril contrast. Maar in De Opbouw blazen de muzikanten alleen maar achter de schennen om den heer Ruis te helpen aan een „slot dat pakt". Van handeling, van dramatischen strijd, is in dit stuk geen sprake. Het is alles slap gepraat dikwijls in boe kentaal over drank en drankmis bruik, ronder pit en zonder kracht. Neen, met stukken als De Opbouw zal de strijd tegen den alcohol allerminst worden gebaat. Geen mensch zal er door tot inkeer worden gebracht. De indruk op het publiek was dan ook niet bijster groot en het applaus gold vermoedelijk meer de spelers van Nieuw Leven die hun uiterste best hebben gedaan op dit stuk en onder wie Max opviel door zijn natuurlijk, gevoelig spel dan het stuk, J. B. SCHUIL'. UITSPRAKEN. M. S-, loopen over verboden grond en opgeven van valschen naam f 1 en f 2 subs. 1 week tuchtschool voor elk© boete. J. C. S. overtreding politieverorde ning Yelsen f 5 subs. 5 dagen hechte nis. J. H. overtreding IJkwet. Vrij spraak. M. B. bevestiging van het vonnis d.d. 2 Januari 1524 met uitzondering van de straf, welke is veranderd in f 2 subs. 2 dagen hechtenis. E. K. en T. K. het te Zandvoort als ondernemer kinderen tot een bios coopvoorstelling toelaten ieder f 0 subs.. 6 dagen hechtenis. J. P., overtreding Jachtwet f 25 subs. 10 dagen hechtenis. EC. G. I... bekrachtiging- van de uit spraak dd, 2 Januari 1924: J. H. E. het loopen over verboden grond f 3, subs. 1 week tuchtschoolE. J N., Overtreding Motor- en Rijwielregle- ment f 5 subs. 1 week tuchtschool J. J. P. v. d. W., straatschenderij f 3 subs. 1 week tuchtschoolL. N. het loopen op verboden grond f 3, subs, 1 week tuchtschool: L. K. id. id.. L.S. overtreding Stoom besluit 1915 en Rboorawet, f 20 subs. 20 dagen hech tenis. .T. M-, overtreding ongevallenwet 1921 6 hoete gube 6 dagen hechtenis. J. v. T. idem 10 boete subs. 10 d. hechtenis. G D., overtreding Veilig heidswet 2 maal 10 boete subs. 5 da gen hechtenis voor elke boete, O. K., overtrediug Arbeidswet 2 maal 10 boete subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete. W. C., het een kind beneden 14 n arbeid doen verrichten. 5 boe te stubs. 5 dagen hechtenis. H. D. S-, Bnkkersarbeid verrichten tussohen 8 uur des namiddags en 6 uur des voor- middags, bij herhaling 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. D. I... het in een onderneming, waar arbeid wordt ver richt, niet zorgen dat een perscon, aldaar werkende, in het bezit van een arbeidskaart is, bij tweede herhaling 3 dagen hechtenis. A. B. overtreding Arbeidswet 3 dagen hechtenis. B. J. S. overtre ding poli tie-verorden-" ng f3 sub. 3 dagen hechtenis. I. B. idem idem. J. A. F. idem idem. C- B. uit Haarlem als bestuurder van een voertuig langs een stilstaand op rails ge plaatst tramrijtuig rijden aan de zijde, waar passagiers in- en uit stappen f 3 subs. 3 dagen hechtenis. EEN EILAND MET EEN VERBOR GEN SCHAT. In een tijd, dat do snelvarende stoom- EChojién en de ontwikkeling der tele grafie de zeorooverij tot een to gevaar lijk beroep 1 lebben gemaakt, houdt de mcnschheid, treurende over dit gemis aan romantiek, krampachtig vast aan de verhalen van oude vrijbuiters, die van do gewone ecliurkon. dio 7.» waren, door de legcndo worden geïdealiseerd tot bestokers van onrechtmatig verkre- gen rijkdom en beschermers der n men. En de roman is compleet, wni neer deze roovers ergens op o©n afg< legen eiland in do tjtillo Zuidzee of Atlantische» Oceaan schatten hebben begraven. WH is <-r geen enkel airthen- ti'-k voorbeeld bekend van het vinden van zulk «11 schal in do traditioneel© met ijzoren banden beslagen koffer, maar toch, wanneer er weer eens een avonturier met een levendige verbeel ding ops'aat en bij gefortuneerde men- schen nanklopt. gewapend met een knartje-me'.-aanwijzingen cn een ver zoek tot fitioncioelen steun, otn den verren tocht te ondernemen, dan vliegt er altijd nog wel weer iemand met zijn grid in. Dezer dagen zal uit Engeland het Jacht St. George vertrekken mot be stemming naar het Kokoeeiland in den Golf van Bengalen ten Zuiden van Birma in Engolsch Achtor-Indtc en dit is het verhaal waarop de expeditie ge baseerd is. Tengevolge van zoor lastig te re- construeeren moeilijkheden werd een Enealgch rooverkapitein tijdens een oorlog tueschen Chili en Peru gedwon gen ecu schat, geraamd op een waar de van 12 millioen dollar, niets min der. op dit afgelegen eiland in veilige bewaring Ie deponceren. Wat een en ander met elkaar te maken heeft is uit zuiver aardrijkskundig oogpunt niet heel duidelijk, daar de snelste stoom-, boot weken noodig hoeft om van don Golf van Bengalen naar Peru of Chili to komen, maar dat is van minder be lang. Interessanter is, dat de voor- noemde F.noy-lschc roever er later in plaagde een buit te bemachtigen vnn .10 millioen dollar en zich daarna haastte, dit bol mg eveneens op zijn Kokosei Ja nd te brengen. Men zou den ken dat, hij met 22 millioen hoog geno teerde dollars tevreden kon ziin. Maar hij was nn eenmaal avonturier, zocht den strijd onnieuw en werd. met het grootst© gedeelte zijner rotgenooten, gedood of gevangen. Slechts twee zij ner helpers wisten te ontsnappen en deze twee, nu oude stakkers geworden, hebben met hun kaartje en hun vev- (Daily Sketch, Londen). Zeg. mannetje, het is hoog tijd, dat jij eens ©cn betrekking zoekt. Je hebt nu al zes maanden laxw Kijk naar mij. Ik heb me heele- nieta uitgevoerd, maal zelf gevormd Het is nu te laat om u daarover te beklagen... dan hadt u maar iemand moe ten zoeken om u te helpen. haal den slaat tot de expeditie gege ven. Een hunner gaat mee, de ander blijft achter en zal trachten nog wat geld voor heft goede doel los te krij gen. Het is een mooi verhaal, oogenschijn- lijk zonder een zwakke plek. Alleen doet zich de vraag voor, waarom de beide zeeroovers zoo lang hun geheim bewaard hebben. Blijkbaar is deze •raag hun niet gesteld, of hebben zij ook hier een antwoord op klaar ge had. Maar van het succes van de ex peditie stellen wij ons voorloopig maar niet al te veel voor. NATIONALE CADEAÜX. Een enkelen keer. tnsschen het elkaar beoorlogen door, komt het voor. dat de aties elkaar waardevolle geschenken .ereeren. Zoo heeft Spanje dezer da gen aan Engeland een prachtig model aangeboden van de „Santa Maria", het schip waarin Columbus naar Ame rika zeilde. Iedereen heeft gehoord van het be roemde Vrijheidsbeeld, dat. op een rots aan den ingang van do haven van New York staande, den bezoekers van Amerika verwelkomt. Dit beeld is in 1884 door Frankrijk aan Amerika ge schonken. Eenige jaren geleden stuurde do Frausche regceriug aan haar Engel- schen bondgenoot een buitengewoon fraaie en koslbare vaas van Sèvres por- celein. Meestal zijn d© giften van de naties onderling echter geweest in den vorm van wapens. Een van de allerver- maardste da ar vnn is hot zoogenaamde .zakpistool van Koningin Elizabeth"., Dit werd door Nederland aan Enge land cadeau gedaan en dateert van het jaar 1544. j EFjN SPAANSCH PRIVILEGE. In Spanje hebben sommigen dor z.g. „Grandes" het voorrecht gemachtigd te zijn tot het „gedekt"' blijven tijdens plechtigheden, waarbij de koning aon- wezig is. D© hoogste eer in Spanje is, om den hoed op hot hoofd te mogen honden. j De vorige week heeft de koning dit privilege verleend aan verschillend© notabelen, die dit totnogtoe niet geno ten. De hekendsten hiervan zijn wel Generaal Prima de Rivera, Dictator en Markies d'Estella, voorzitter van het Directorium. EEN REVOLUTIONNATR PIANIST. Een Fransche staatsman hoeft ver-| Ook op het gebied der muziek hoeft klaard, dat de Fransche belastingen.de moderne tijd veel nieuws gebracht, veol te laag zijn. (dat de toets der vergelijking mot het Als 'dat hem dwarszit, zijn wij vol-'oude niet kan doorstaan. Wij zijn ge komen bereid hem een gedeelte van de wend aan paukenisten, die er instru- onzo te bten betalen. 'inenten als theeketels en koekepannen EEN DI ERE N-MONUMENT. fn alle geallieerde landen is ©en plechtige hulde gebracht aan den „on bekenden soldaat", maar het plan. dat onlangs in Londen gerezen is, om een monument op te richten als hulde aan de als rechtstreeksoh gevolg van den oorlog gestorven viervoetige dieren, vo gels en visschon is toch wel wat be lachelijk. De Engelsche zustervereeni- ging van onze Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren heeft dit plan wereldkundig gemaakt en tracht er gelden voor te verzamelen tot een be drag van 25000 guldon. Men acht deze som terecht voor betere doeleinden nuttig, al was het alléén voor meer productieven arbeid terwille van het mooie doel van het genootschap zolf. Men kan toch bezwaarlijk van de die ren verwachten dat zij het pion zul len waardeeren, laat staan er, zoonis 'de menschen, een jaarlijksche bede vaart naar ondernemeu. om de gestor ven makkers te betreuren. ter bewerking bijgenomen hebben, een toren en boven op den toren ©en aan violisten, die af en toe hun viool windwijzer. Een ideaal huis voor een in de lucht gooien, of het strijken op rechtgeaard O.W.'er. En toen het ai de snaren afwisselen met timmeren op was, ging hij met den architect naar het hout aan de achterzijde. Maar dat zijn nieuwe bezit kijken. Hij vond het een pianist, in de Aeolian Hall te Lon- prachtig, mooi massief, rijk. Ook de den als solist optreedt en behalve met toren was mooi en de windwijzer. Een zijn handen, zijn instrument bewerkt aardig idee was het, dat do architect met ellebogen en vuisten, is iets daar zijn initialen N.Z. op had laten nieuws. Totnogtoe hebben wij derge- zetten, maar dat O. W. had hij nu toch lijk© voorstellingen nog slechts in ca- wel achterwege kunnen laten, barets en danszalen bijgewoond. Als 1 liet nu ook al naar de concertzaal overwaait De Heer Cowell, Amerikaansch pia- Heb je de uitspraak gelezen van nist. die het Londensche publiek op „Puessyfoot Johnson", de Amerikaan- deze nieuwigheid t.racteerde, moet zich sche voorveohter van het alcoholismel wat in bedwang houden. Anders gaatj Neen, waf dan! vroeg de man, hij zijn voeten ook nog gebruiken en die van een borrel-op-zijn-tijd hield. dan kunnen wij het wel opgeven. O WEE De Heer Nico Zijdeveld was in den oorlog rijkgeworden. Schatrijk, met zijn groothandel in zeep, bananen, am, jam, en moer heterogene nrtike- Hij heeft gezegd, dat hii niet sterven, voor de geheel© wereld drooggelegd. Zoo, zoo! Lang zal i© leven 1 Naar een Amerikaansch blad becij- f®rt. zal het inkomen van den Heer len. En toen de goede tijden uit vva- Henry Ford binnenkort het cijfei van ren, was hij verstandig genoeg, om 2i millioen gulden per dag bedragen, zijn rijkdom met weer onmiddellijk in j In dit verband is het niet te varwon- marken- en kronen-speculaties op het deren, dat de Heer Ford zich reeds ge. spel Ie zetten. Hij wist. beter. Hij zocht ruimen tijd geleden een auto hoeft een architect en liet zich een huis, aangeschaft, wat zeg ik, een paleis bouwen, met»

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9