Hoe Haarlem gevoed, hoe Haarlem's dorst gelescht wordt Een manifest van „indië weerbaar" Pleidooi voor een spoedige regeling der defensie van India De vereeniging „Indië Weerbaar", gevestigd Wilhelm inalaan te Welte vreden, heeft een manifest gericht aan H.M. do Koningin, de minister's, den gouverneur-generaal van Ned. Indië, de leden van den Volksraad, en alle Nederlanders en Nederlandsche onderdanen, aan wie de belangt-" van Groot-Nederland ter harte gaan. Betoogd wordt, dat „Indië Weer baar" een hooge plicht van Groot- Nederland is en dat een zoo spoedig mogelijke opheffing van de onzeker heid omtrent het grcote vraagstuk der regeling van de defensie van Ned.- Indië mag worden geëischt. Het manifest besluit: ..Wij wenscher.: uit te spreken wat thans ongetwijfeld left© in de ge dachten en gevoelens van allen die op de bovenomschreven basis Grcot- Noderlanders zijn dat zeer velen in N'ed.-Indië niet langer wensclien te berusten in den toestand van be- Bcnamende weerloosheid, waarin onze archipel verkeert. Wij dringen er met klem op aan. dat inzake de defensie van Ncd.- Indië spoedig een beslissing zal wor den genomen, en wel een beslissing voor een logisch plan, zooals in de Vlootwet Was ontworpen, maar dan ook dat dit plan wettelijk wordt Vastgelegd. En wij waarschuwen eveneens met klem tegen een vertroebeling van dat plan, zooals naar verluidt "om poli tieke redenen in Nederland wordt overwogen; men dankt er daar blijk baar over de onderdeelen te schei den, want dan zullen wij opnieuw vervallen in het fnuikende systeem van de laatste *25 jaren, dat ondank3 veel uitgeven niets tot stand bracht. Laten de verantwoordelijke perso- eonen zich eens terdege terugdenken in hun gemoedstoestand van 1 Augus tus 1914!"- DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. De Amsterdamioho gemeenteraad heeft top advies van B. en W. verworpen het voorstel van eenige raadsleden om B. en W. uit te noodigen tot het indienen van een voorstel tot opheffing vaat de zakelijke belasting 0p het bedrijf. IN' VEILIGE HAVEN. Het tjalkschip van J. Njeveen, ge laden met turf, dat op de Wadden bij .Ameland vastliep, ia bij kalmer weer op de reede van Nes bTnnen ge bracht. Het schip had geen averij be komen. De lading was iets door de booge zeeën beschadigd. Noodlottig ongeval Twee personen verbrand Te Heerlen heeft een tragisch onge val plaats gehad. Omstreeks half tien Woensdagavond, kwam het sinds en kele weken gehuwd echtpaar II. ge heel in vlammen gehuld uit de woning in de Aherstraac gillend de straat opgesneld naar het aan de overzijde gelegen politiebureau. Door toege schoten burgers en politieagenten werden de vlammen hier met dekens .en matten gedoofd. De kleeren waren geheel verbrand terwijl beide slachtoffers over het ge- heele lichaam deerlijk verbrand wa ren. Onmiddellijk Waren eenige docto ren ter plaatse en in deermswekkenden toestand werden de ongelukkigen naar het hospitaal vervoerd. Hun toestand is hopeloos. Het ongeval is te wijten aan het 'overkoken van was, waardoor de kleeren van den man vlam vatten. Toen de vrouw hem te hulp kwam deelden de vlammen zich ook aan haar kleeren mede. GYMNASTIEKLEERAAR VERMIST. In sportkringen te Amsterdam heerscht ongerustheid omtrent het lot van den heer IIA. Elias, gymnastiek-, leeraar aan de la vijfjarige H.B.S, alhier en secretaris-penningmeester an diverse hstolliugen op het gebied der lichamelijke opvoeding. De heer Elias begaf zich Zondag avond j.l. naar Utrecht ter bijwoning van de vergadering van den Ned. Bond v. Gymnastiekondenvijzers en is sedert niet teruggekeerd, terwijl men tot dusverre niets meer omtrent hem 'jieeft vernomen. In het gezin van den heer Elias maakt men zich begrijpelijkerwijze ernstig ongerust en men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen, ui- dus bericht de „Tel." INBREKER ONTSNAPT. Ia den nacht van Zondag op Maan dag zijn te Almelo drie Duitschers gearresteerd, die onder Albergen hadden ingebroken en o.a. drie nieu we iietsen gestolen hadden. Het drie tal werd dien nacht aangeroepen door twee agenten, omdat zij zonder licht reden. Daarop volgde hun arrestatie. De Duitschers werden opgesloten in het politiebureau, waar vingerafdruk ken van hen genomen zijn. en een strenge controle uitgeoefend werd. De arrestanten werden eenige malen ier uur gecontroleerd. Desondanks is :et Dinsdagavond een hunner gelukt te ontsnappen Om kwart vóór negen waren de inbrekers gecontroleerd en om 0 uur, bij de laatste controle, bleek een hunner verdwenen. De uitbreker heeft met een of ander voorwerp heb hout werk bewerkt, waarin de stevige ijze ren tralies bevestigd zijn. Daarna heeft bij dat traliewerk uit gebogen en is door het raam ontsnapt in oen tuin achter het politiebureau gelegen via andere tuinen heeft hij de openbare straat bereikt. Korten tijd na de vermissing ont ving de politie, die dadelijk uitgebrei de "maatregelen genomen had, be richt. dat in de Boompjes, een stille straat, een fiets gestolen was. Daar mee moet de inbreker zich uit de voeten gemaakt hebben. VERBRAND. Te Dalen is het 2-jarig dochtertje an den arbeider W. in een pot ko kend water gevallen en aan de gevol gen overleden. DOODGEVALLEN. Te Geertmidenberg Is de 25-ja.rige dienstbode Reyer van een zoldertrap gevallen. Zij brak den hals en over leed aan de gevolgen. DIENSTMEISJE IN BRAND. In een woning in de Waldeck Pyr- montlaau re Amsterdam wilde een dienstmeisje een brandend petroleum- toestel verzetten. Zij liet het toestel uit de handen vallen, de vlam greep haar en met ernstige brandwonden is zij naar het gasthuis vervoerd. GASONTPLOFFING. Te Leiden heeft in een openbare school aan den Maresingel een gas ontploffing plaats gehad bij het aan steken van een gaskachel. Verschei dene ruiten werden verbrijzeld. ADVERTENTIEREIZIGERS. Op een te Amsterdam gehouden ver gadering is een Bond van Advertentie- reizigers opgericht. GESTIKT. Te Oirscbote (N. Br.) is het 8-jarig zoontje van den heer A. Megens, al daar, door verstikking om het leven gekomen, doordat hij met zijn dos in aanraking kwam mei eene in bewe ging zijnde wind-waterpomp. DE ONDERZEEBOOT NAAR INDIê. Blijkens bij het departement van Marine ingekomen telegram is Hr. Ms. onderzeeboot K IX, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse F. \V. Coster, op haar uitreis naar Ned.- Tndië 29 dezer te Colombo aangeko men. Een verkapte Broekhuys- loterij Tientallen huisvoekingen In da hoofdstad Sinds eenige dagen Wordt overal m den lande op last van do jjistiti© een onderzoek ingesteld bij houders van loterijkantoren en zulk3 naar aan leiding van obligaties, uitgegeven door De Vissers Crediet-Instelling en Premieobligauènleening, welke niets anders is als een verkapte Broekhuys- loterij, die den naam draagt van zijn echtgenoote. r Dat onderzoek heeft deze week, meldt de Tel. te Amsterdam plaats gehad. De lastgeving van de justitie betrof alle polirieseclies te Amster dam Des middags om twee uur ver heten de rechercheurs de bureaux en stelden een ontïjr-zoek niet alleen bij houders van obligatie- of loterijkan toren in. maar ook bij barbiers, be grafenisondernemers, winkeliers en andere personen van wie bekend was, dat zii dat soort papier pleegden te erltandelen. Ofschoon er tientallen huiszoektn- ren werden gedaan, werd niet één obligatie aangetroffen. Wel werden in een loterijkantoor in de Reeuliers- breestrsat en in de Amrielstrant strooibiljetten aanbetreft en. waarin een aanmoediging om obligaties te knopen voorkwam. P-ar ook dit straf baar is, werd tegen bride oblïgatie- 'erkoopers proces-verbaal opgemaakt WIJZIGINGSVOORSTELLEN SALA- RIEERINC P. T. T.-PERSONEEL, Te 's-Gravenhage zijn de besturen dor samenwerkende postale organisa ties bijeengekomen, ter bespreking van do gezamenlijk te voeren actie ten aanzien van de wijzigingsvoorstel len in de salarieering van het P. T. T.-personeel. Besloten werd een audiëntie aan te vragen bij de regeoring, in verband met de bijzondere positie waarin het P, T. T.-personeel zal worden ge plaatst. Voorloopige overeenstemming werd bereikt en in dc resp. hoofdbesturen zullen definitieve voorstellen worden besproken, welker uitwerking 01» een vervolg-vergadering aan de orde zal worden gesteld. nONTtENWERGIPTIGING. V.D. meldt ons i.it St. Odilienberg (L.).Procesverbaal ie opgemaakt te gen den hoofdonderwijzer, den heer alhier, daar hii stren? verdacht wor-1 verschillende honden met brood dat met etrychin© besmeerd in de MeJiekerheide te hebben vergiftigd. Zooals bekend ziin ver schillende honden van de Kynologen- alub te Roermond en in den omtrek van Y'lodror» in den_ afgeloopon win ter vergiftied geworden. E NIEUWE DIRECTEUR VAN OEN POSTCHèQUE- EN CIRODIENST. RecMszaicn De debacle van de (Chr.) Amsterdammer Behandeling van de zaak tegen den ex-directeur C. I. voor de Amsterdamsche Rechtbank Donderdag diende voor de vierde ka mer der rechtbank te Amsterdam de zaak tegen den vooruialigen direc teur van den (Chr.) „Amsterdammer" den heer C. 1. Wij hebben reeds uitvoerig mel ding gemaakt van het hem ten laste gelegde. Wij herinneren er aan dat de ex-directeur wordt beschuldigd van oplichtingen, verduisteringen en het voortgezet gebruik maken van val- schelijk opgemaakte geschriften. Subsidiair is bekl. ten laste gelegd, dat hij om zich of een ander weder rechtelijk te bevoordeelen, door het ter hand stellen en afleveren van val- sche obligaties, de winkelierster^ D. Zijp heeft bewogen tot de afgifte van een groot aantal kleinere obli gaties Uierzelfde vennootschapden zakkenreparateur C. Tigselman tot de afgifte van f 600 en P, Sfcrijkei tot de afgifte van 100. Het verhoor van den beklaagde. Beklaagde vork! aarde op de vragen van den voorzatter jhr. mr. Quarles van Ufford dat de naaml. vennoot schap in April 1913 werd opgericht. Toen hij directeur werd, had bij zelf geen vermogen, evenmin als zijn echt genoote. Zijn salari9 bedroeg aan vankelijk 2000; het werd gaandeweg verhoogd, zoodat hij op 1 Januari. 1921 (€00 bedroeg. Het nandeelenkapita.il wns nominaal 80.000, waarop eerst 31.500 en later nog eens G000 weid gestort. In den loop der jaren werd het aandeelenka pitaal gaandeweg vergroot. Van meet af worstelde beklaagd» met geldgebrek. Hij had voor de ven nootschap 70.000 op schuldbekente nissen geleend en in het voorjaar 1920 had hi j de menachen nog in een fe»st- yergadering opgewekt om aandeolon in hot, blad I» nemen. Beklaagde had voor zichzelf genaamde geheim kas, die na 1920 zou worden opgeheven en vervangen door een algemeens kas. Bepaald boek heeft lieklaagde van die kas niet gehouden. De oorspronkelijke bedoeling van die kas was om uitgaven in het belang der zaak te doen. Later werden alle gelden in de gcheimkns gestort. Ook alles wat aan obligatie© binnenkwam. In den loop der Jaren zijn verschil lende oblig:vt,ie!eeningon gesloten. Be klaagde zij:do erop aangedrongen te hebben om van die verschillend© lee- ningesi één leening van 350.000 te maken. Hij had het voorstel daartoe op de agenda gezet, maar het is niet behandeld geworden. Ook word een leening van 250 000 gesloten voor een eigen drukkerij, met welk geld o.a. een perceel aan de Wannoosstraat werd gekocht, waarin de drukkerij werd gevestigd. Begin 1921 werd dte drukkerij betrokken. De zaak werkte ieder jaar met v lies. Ten slotte bedroeg het verliescij fer 103.000. Tot directeur van den postdhèfpue De verliezen werden weggewerkt en en girodienst zal, naar de N.R.Crt.der de organisatiekosten, dio voortdu- verneemt, worden benoemd de heer J. rend gestegen zijn, ook door de voort- Lazondor, thans directeur van het durende stijging der papierpriizen in poetkantoor te Rotterdam. De heer den oorlogstijd. Lazonder zal Maandag Mei zijn nieu-J De president vroeg beklaagde of hij wen werkkring aanvaarden. Dezer da- tegenover de commissariseen niet al gen is het koninklijk besluit van zajn tijd de balansen geflatteerd heeft, benoeming te wachten. Beklaagde: Nooit 1 Het is mogelijk INGEZONDEN MEOEOEELINCEN k 60 Cts. per regel. IV. DE MELK. WAAR KOMT DE M ELK VOOR HAARLEM VANDAAN? HOE KOMT ZIJ HIER? DE TIJ OEN VERANDEREN EN DE BOEREN MET HEN. DE MELKCONTRÖLE. VERSCHILLENDE SOORTEN VAN MELK, [dat ik gezegd heb", dat wij in het Jaar 1921 22 winst zouden maken. Ik meen- 'de dat de drukkerij dit zou opbren gen. Ik deed mijn best zooveel tk kon dat de drukkerij veel zou opbrengen. De advertenties vermeerderden, het aantal abonné'a steeg. President: U hebt toch wel eens de commissarissen erkend, dat do ba lans geflatteerd was Beklaagde: Ik geloofde in mijn opti misme dat ik slagen zon en ik geloof nog dat tk had kunnen slagen. Bij het verdere verhoor verklaarde bekl., dat hijzelf in 1922 failliet ver klaard is, kort na do vennootschap. 1 In den boedel was o.m. het erfpaohts- recht op een stukje grond te Zand poort «11 een huis te Hilversum- Toen beklaagde geschorst werd was er geen .cent in kas. I President: Hebt ge in de vergade- Jring van commissarissen, waarin ge geschorst zijt, erkend, dat ge de com missarissen steeds misleid hebt! Beklaagde: Geen sprake van. President: Het staat in de notulen Beklaagde: Ik weet van die notulen 'niets. Ik heb het nooit gezegd. Beklaagde rekende dat op het eind van 1922 een man en vrouw hem 4000 kwamen brengen, waarvoor zij 4 obli gaties van 1000 wilden hebben. Ze hebben die ervoor gekregen. De man zeide daarop: Ik heb nog wel 4000, daar wil ik ook wel obligaties voor ne men, maar ik moet het geld altijd te rug kunnen krijgen, als ik het noodig heb. Beklaagde hoeft hein toen gezegd dat dit heelemaai geen bezwaar was. Daarop heeft de man ook dio andere 4000 ingewisseld. President: Maar u kan toch niet zeg gen dat de man zijn geld altijd terug kon krijgen. De zaken gingen toch elocht. Bek].: Dat kon ik wel »ggen. Her haaldelijk heb ik immers gelden op verlangen terugbetaald. Ik zeide dat er een potje voor gereeerveerd was. I)at bestond wel niet. maar wij deden alsof het zoo was. Alleen het laatste half Jaar ging het terugbetalen op verlangen niet meer, maar dat kwa.-n, doordat het vertrouwen geschokt was tengevolge van do eerste faillisse- menlsaanvrage. President: l! hebt straks nog »c!f gezegd: We worstelden altijd met geldgebrek. Bekl.: Ik heb altijd getracht de op gevraagd» gelden terug te geven. Mot de beote bedoeling meende ik do ze kerheid te mogen geven dat ik dit al tijd kou runnen. Ik had het geld wel liggen, maar mijn ontvangsten waren steeds stijgende. Een dor rechtere: En als nu eens veel obligatiehoudera tegelijk kwamen om terugbetaling 1 Bekl.: Ja. als de hemel valt! Ik heb1 nooit iemand ertoe willen bewegen geld af te gewen. Het gebeurde nooit onder eenige pr<«si» President: Op den dag van uw schorsing wist u toch. dat de toestand zoo was. u geen obligaties meer mocht plaatsen. Bekl.: Neen, flat wist ik met. Tegen over de schuld stonden de stijgend" inkomsten, waaruit ik meende dat de vennootschap al haar verplichtingen zou kunnen nakomen. President: Had u inkomsten behalve uw salaris 1 Bekl.: Ik vervulde spreekbeurten, waarvoor ik bezoldigd word. President.; Hadden uw kinderen in komsten 1 Bokl.: Mijn kindoren hadden goede inkomsten. .Van hen heeft do Amster dammer veel te danken gehad. Wijlen mijnheer Hovy heeft mij in het open baar den vader van de Amsterdammer gonoemd. President: Hebt ge niet een reisje nar Zwitserland gemaakt! Bekl.: Van mijn eigen salaris. Het was een zeer bescheiden reisje, dat ik noodig had voor do verkwikking van mijn geest. Getuigenverhoor. Omtrent liet getuigenverhoor ont- leenen wij aan het verslag in de N. R. Crt.. het volgende: Eerst verscheen eon echtpaar. Bei den verklaarden dat zij zeker hun geld niet belogd ZOU hebben in obli gaties van de Chr. Amsterdammer, nis zij geweten haddon dat zij het geld niet konden terugkrijgen wanneer zij wilden. .Maar bekl. had hun verzekerd dat dat wel kon en rij haddeu het ge loofd. De heer Wijnberg, commissaris, ver klaarde dat do commissarissen nooit hebben geweten van het bestaan van de z.g. geheime kus en haar dan ook nooit hebben gecontroleerd. Veel later hebben do commissaris sen vernomen dut de gewone ontvang sten en de gelden voor obligaties in deze kas gestort werden. Op de ver- gadering, waarop beklaagde geschorst is, heeft getuige die z.g. geheime kus in beslag genomen en daarin gevon den niets dan een etajiel aauteekenin- gen, waaruit geen wij» was te worden. De balans over 1920 kwam pas in 1922; altijd had de directeur het inle veren daarvan onder allerlei voor wendsels uit weten te stellen. Hij heeft erkend, eerst in de bewuste ver gadering. daarna in een brief, dat hij de schuld was van den hcelen toe stand en dat hij de commissarissen steeds heeft misleid. Als getuige vroeg naar de vermoedelijke resultaten over net jaar 1920 21, wist beklaagde hem allerlei staatjes aan te toonen, dat er veel winst gemaakt zou worden. Intusschen was de obligati&schuld bij een klein aandeelen-kapitaal ko lossaal geworden. Steeds wilde be klaagde maar weer leoncn, maar dat werd hem pertinent geweigerd. Getuige zegt. den indruk te hebben, dat beklaagde steeds zeer hard voor de zaak gewerkt heeft en nooit do be doeling heeft gehad, door zijn hande lingen zichzelf wederrechtelijk te ver rijken. Alleen door zijn Ie groot idea lisme, aldus getuige, is deze min in moeilijkheden gekomen. Hij deed zeer veel eigenmachtig; bijv. kocht hij op eigen houtje zetmachine», totdat wij hem zeiden, dat hot nu genoog was. Getuige zeide dat het voor een groot gedeelte juist was. het jaarlijkse^© verlies over te brengen in de organisa tiekosten. De Officier: 11 kunt toch niet zeggen getuige, dat u niet wist, dat de zaak «lecht ging. U kendei toch de Joarhjk- ©ebe, niet weinig tot nadenken stem mende verliescijfers. Getuige: Beklaagde zeide altijd. Ala we eenmaal onze eigen drukkerij heb ben, komen we er glad door, en dat leek mij juist. Het verlies zat groo- tcndcels in organisatiekosten. Getuige verklaard® verder nog. dat de directeur niet hot recht had, obli gaties terug te nemen en daarvoor schuldbekentenissen ia de plaat» te geven. Een volgende getuige verklaarde, van zijn zwager twee obligaties van 250 te hebben overgenomen, nadat beklaagde hem pertinent had verze kerd, dat ze altijd betaalbaar waren uit een daarvoor bestaand fonds; dat. de zaak goed was on elke week winst maakte en dat de courant nooit zou kunnen verdwijnen. Daarna word gehoord de boekhou der van I.eeuwen. Deze is enkele Ja ren bij de zaak in dienst geweest. Bij zijn komst vond bij de boekhou ding een chaos, inet een nadeelig ver schil tuasdben boeken en kas van 12 000, Het lieele beheer leek hem op ren zonderling» wijze gevoerd te worden. Het drukkempersoneel had buitenspo rig hooge loonen. Getuige is er e--ns bij geweest, dat d" directeur den werklieden in een bijeenkomst vertel de. dar er dut Jaar wel 900 winst gemaakt zou worden, dank rij den noesten arbeid van zetters en druk kers. Getuige writ daar nieis van, maar heeft den directeur gezegd, dat h!j dio uitlating met verstandig vond. Hij meende, dat het niet op zijn weg lag den directeur te prc*s*n. <i© ba lans af te maken. Toen hij ho» lan ger ho» meer tot het inzicht kwam, «lat de boel niet in orde was, heeft hij de commissarissen gewaarschuwd, waarop de lieer Wijnbeek hem wwgons belastering ran den directeur ontsla gen heeft. Hieraan was voorafgegaan een gesprek met den directeur, waar in deze zoidc: Als jij Woensdag bij «lo commissarissen beat, houd dan Je bek, dan zal ik wel zorgen, dat ik van die kerels afkom. Getuige heeft hem hierop aangera den maar to zeggen hoe do zaken stonden. Toen getuige met zijn klach- Tot nu toe hebben wij in deze serie artikelen neg slechts gedacht aan het stillen van den honger der Haarlem mers, wij willen mi ook eens spreken over het lessciien van hun dorst, al kan dan de drank, die nu aan de orde komt, „eten en drinken tegelijk" ge noemd worden. Melk toch bevat alle stoffen, die de mensoh voor zijn ont wikkeling en voeding noodig heeft. Er schuilt dus veel waarheid, in het be kende gezegde; „melk is goed voor elk". De melk die te Haarlem wordt ge consumeerd, is afkomstig van: Haar lemmermeer, den Houtrakpolderde tuurt van Schalkwijk, de streek bo ven het Noordzeekanaalden omtrek van Assendelft, «ie buurt van Leiden en voor een klein gedeelte komt zij ook uit de onmiddellijke omgeving van Haarlem: Santpoort, Velsen, Heemstede. Dagelijks wordt ongeveer 50.000 L 'aangevoerd, gedeeltelijk per as (paard en wagen of vrachtauto's), gedeelte lijk per schudt. Met dit laatste ver voermiddel worden soms wel 1Q.0Ü0 L. tegelijk overgebracht. Kleinere par tijen gaan meestal per auto („Ford- jes"j. Ieder heeft de vrachtauto's met melkbussen wel door de stad zien rij- den. Door de groote ontwikkeling van de verkeersmiddelen, vooral in de laatste jaren, 13 de afstand over welken de melk vervoerd moet worden van zeer weinig belang meer; de melk die van ver komt kan nu bijna even tijdig aan de inrichtingen zijn als die, welke utt de onmiddellijke nabijheid afkomstig is. Aam de inrichtingen. Want deze, op wetenschappelijk© wijze be stuurd én in 't bezit van allerlei in strumenten, waarvan de oudjerwetóche melkboer, die de melk van zijn koeien onmiddellijk aan de consumenten i bracht, zelfs het bestaan niet moed de, beheersohen tegenwoordig de melkleverantie. De boeren bepalen zich nu tot het houden van melkvee en het voederen en melken der dieren; het vervoer van de melk laten rij over aan de melkrijders en de melksehip- pers, die daarin een bestaan vinden. Ook in den tijd van levering ia door de veehouders rondom de grcote ste den een groote verandering gebracht, ook al dateerend uit den oorlogstijd, die in zooveel zaken diep heeft inge grepen. De boeren zijn n.l. over het algemeen overgegaan tot late levering van de melk. Vroeger stonden de „vernoegd© landlieden", wier leven zoo „genoeg'lijk heem rolde", reeds des nachts om twee, drie uur op, met het gevolg dat de melk reeds om zes uur bij de afnemers was. Dat is mi uit en„die goeie tijd komt nooit weerom". De melk komt nu vrij laat in de stad en is dan niet. meer ge schikt. om denzelfden dag nog te wór den gedistribueerd. De inrichtingen zijn dus verplicht de melk te bevva- ren en te behandelen, opdat zij niet in quaüteit achteruitga. Sommige in richtingen stellen dan ook een premie op vroege levering, of liever: zij trek ken een geringe korting van den prijs af bij late levering, waarbij dam half acht aJs uiterste grens geldt. De melkrijders zijn soms in dienst van de boeren en soms van de inrich tingen. Het kan ook gebeuren, dat; boeren zich tot groepen combineeren, alle boeren van zulk een groep geven dan de door hen te leveren melk aan eenzelfden rijder mee. Evenzoo vor men dikwijls verschillende inrichtin gen een combinatie en nemen een melkrijder in dienst, om zoodoende de vracht zoo goedkoop mogelijk te doen zijn. Sommige melkrijders tre den op als be taalmeesters" der in- Zij krijgen van die inrich tingen een bundel geld mede en beta len den boeren de door hen gelever-" de melk contant. In andere gevallen weer koopt do melkrijder de melk van de boeren voor eigen rekening en ri sico; de inrichtingen betalen in dat geval natuurlijk alleen den melkrij der, die dan tegelijkertijd melkhan delaar is. Deze wijze van doen heeft een bezwaar, waarover straks. De ocntrflle. Gelukkig leven wij in een tijd, waar in hooge oischen var. hygiëne en zin delijkheid ten opzichte van onze voe dingsmiddelen worden gesteld en waarin ten strengste wordt opgetre den tegen het verfoeilijk misdrijf: ver- valaching van levensmiddelen. Zoo wordt ook op het artikel melk strenge contröle geoefend a.l zal al tijd in de eene inrichting deze con trole scherper zijn dan in de andere. Bij aankomst aan de fabriek wordt de melk, met. bethulp van verschillen de instrumenten, onderzocht op: vet gehalte, soortelijk gawioht, zuurheids- graad, vuilheidsgroad en ook op reuk en smaak. Iedere bus wordt zoo „bemonsterd" en van de resultaten van he:, onderzoek wordt een „dag boek" gehouden. Een korting wordt weer toegepast op de melk. die een te laag vetgehalte heeft. Deze korting is zeer gering maar kan toch be schouwd worden als een prikkel voor de boeren om de kooien goed en doel matig to voeden en goed „uit te mol ken". Het spreekt vanzelf, dat deze con trole bijzondere kosten voor de inrich tingen medebrengt: er moeten instru menten, ingrediënten, chemicaliën enz. voor aangeschaft worden. Heeft de leiding eener inrichting reden om kwade trouw bij den melk- leveraneier te veronderstellen, ver moedt hij bij voorbeeld dat de melk vóór de levering ontroomd wordt, danj stuurt hij onmiddellijk iemand naar de boerderij om daar, ter plaatse, een stal- of een weidemonsfer (naar ge lang van het. jaargetijde) te nemen. Door vergelijking der verkregen cij fers 'die van het op de boerderij en van het aan de fabriek genomen mon ster) kan dan worden uitgemaakt hoe groot en van welken aard de verval- sching is: of zij bestaat, in wntertoe- voeging, oatroomiug pf misschien beide. De contróle is veel beter door to voeren wanneer de boer de leverancier blijft en de melkrijder slechts voerder is, dan wanneer de meik- r ij d e r tevens melkh andelaar is. Dan toch mengt hij ia vele geval len de melk dio hij van verschillende boeren betrekt door elkaar, waar door de contróle, al behoeft zij niet geheel te ontbroken, toch niet scherp kan zijn als het geval is neer de melk rechtstreeks van den boer betrokken wordt. Dit laatste i» eigenlijk do ideale toestand, maar in de pr act ijk niet altijd door te voeren. Hot pasteurlseoren. Hierboven is reeds gezegd, dat de melk tegenwoordig laat geleverd wordt, dan niet meer geschikt is voor distributie op den dng der levering en dus een bewerking moet ondergaan. Deze bewerking is het pasteirriseeren en zij is duur, maar wordt, door vele deskundigen als abeohrot noodzakelijk beschouwd. Men mag aan nonen dat van alle geleverde melk 90 ge na»- teurisferd is en 10 rauw. Enkele medici staan vijandig tegenover het pastenrieeeren; zij meenen dat door deze bewerking de vitaminen gedood worden, waardoor de melk dan min der gemakkelijk verteerbaar is. Het pasteunseeren heett plaate in de „pasteur". Voor het „indampen" wordt de melk verhit tot 80 h 00 gra den; hiervoor wordt heel wat, steen kool verbruikt en er is natuurlijk per soneel voor noodig. Door de verhit ting worden de bacteriën van typhus, diphtheritis, tuberculosemiltvuur, gedood en zoo is de afnemer dus ge waarborgd tegen infectie door deze bacteriën. Do „los" verkochte melk wordt stroamend langs platen gepas teuriseerd, de zoogenaamde „fle»- schenmelk" wordt eerst in flesschon getapt, daarna verhit en ook weer in de flesechen gekoeld. De pasteur:- satie in fleaechen kan intensiever zijn daar de melk in de flesschen welis waar aan een lagere temperatuur wordt blootgesteld dan bij de „losse" melk het geval is, maar de bewerking daarentegen langer duurt. Gepn aten si reerd e melk „roomt", als de deskundigen zeggen, „niet zoo ge makkelijk op", d.w.z. geeft, niet zoo veel room, want zij komt in den pas- i leur in snel ronddraaiende beweging "en wordt daardoor „beleedig'l": heeft veel te lijden. Een voordeel is dat de gepasteuriseerde meSk geen kook- smaak heeft. Sommige afnemers maken er wel eens aanmerking op. dat. er in flesschenmolk „proppen" voorkomen. Dit is echter een normaal verschijn sel en de „proppen" zijn volkomen on schadelijk: zij besta an uit room, met kaasstof en eiwitdeeltjes vermengd. Roortnn y»n melk, We hebben allen wel eens van ver schillende soorten melk gehoord, maar als al die soorten je zoo eens achter elkaar worden opgenoemd, sta je tooh even versteld en je zegt: „Ik wist niet dat die gewone, nlledaagsohe koemelk in zóóveel variëteiten aan liet meusch- dom wordt geleverdI" In de eerste plaats zijn er twee groote groepen: consumptiemeik en i dustriemelk; de eerste wordt in do huis houdens voor verschillende doeleinden aangewend, de tweede gaat naar do fabrieken om daar tot allerlei melk producten verwerkt te worden. Maar dan zijn er nog zoo enkele ondervcr- deelingen: volle melk, taptemelk, kar nemelk. modelmelk, suikerarme melk, Yoghurt, melkpoeder, gecondenseerde en gehomogeniseerde melk, kindcr- melk kefir, kumys en De laatste moliesoorten worden magere melk bereid en dragen niet ten onrechte ook wel den naam van mclkwijn (adsella wordt ook melk- champagne genoemd) daar zij door gisting ontstaan. Deze laatste soorten schrijft de geneesheer in bepaalde ziektegevallen voor. Het gebruik van taptemelk is in do laatste jaren tot een minimum gere duceerd; de mens«hen willen er niet meer aan. Men zou haar „opgeloste kaas" kunnen noemen, zij onder scheidt zich van volle melk alleen door afwezigheid van vet; er komen alleen nog enkele spoortjes vet voor. In karnemelk, die in warme zomers zooveel aftrek vindt, is de melksuiker omgezet in melkzuur en het vetgehal te is, doordat de melk al voor do bo- terfabricage gediende heeft, zeer ge ring (goede karnemelk bevat pl.m, 0.45 vet). De modelmelk wordt met bijzonder» zorg gewonnen, hetgeen haar wel uite 'stekend, maar ook zeer duur maakt. De tekende, licht verteerbare Yog hurt. door het gebruik waarvan, naar wel beweerd wordt, de Bulgaren zulk een hoogen ouderdom bereiken, ont staat door met do volle melk een cul tuur van Yoghurt-bacteriën te men gen, waardoor een omzetting in do melk plaat» heeft. Melkpoeder wordt uit. volle of uit taptemelk bereid; het wordt hooMza- kolijk gebruikt door bakkers, chocola- jde'abrikanten en voor export nn.ar do tropen. 100 L. volle melk geeft 12 K.G. melkpoeder, 100 L. taptemelk 9 K G. Een belangrijk product van de Ne- derlandsch» meikindustrio is nog de gecondenseerde melk, In groote kope ren ketels van soms wel 10,000 L. in houd wordt de volle melk eerst inge dampt onder verlaagden luchtdruk, waarbij zij al bij 50 graden kookt, De damp van da kokende melk wordt ge condenseerd mot behulp van koelwa ter. Bij de gecondenseerde melk wordt rietsuiker gevoegd (pl.rn. 45 om haar duurzaam te maken. Deze melk wordt verhandeld in do bekende bus jes en ia in hoofdzaak bestemd voor export. (Indië). Ook gehomogeniseerde melk wordt in de melkfabrieken gemaakt. In de homogeniseermochine worden de in de melk zwevende vetbolletjes fijn ge wreven tot onregelmatige stukjes, die zich met do andere bestanddeelen van de melk vermengen. Daarna wordt do melk onder een druk van 250 atmosph eren door een zeer nauwe ruimte geperst. Zij heeft dan de (ne gatieve) eigenschap, geen room meer te kunnen vormen en is, na sterili satie. (tegen het zuur worden) ge schikt om zeer long te worden be waard. Suikerarme melk (waaruit door een zekere bewerking de suiker verdwenen is) wordt aan nierlijders vxn-geechre ven, en kindermelk, is melk, waarvan de samenstelling, o.a. door verdunning en toevoeging van eiwitstoffen, zoo dicht mogelijk die van do moedermelk nadert.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10