Ingezonden Gemengd Nieuws laatste fiertchteii letteren en Knnst Rechtszaken Kerk en School Rubriek voor Vragen Cricket in Engeland. South African's Tour. Slechte resultaten van de Universities MacauJev-Yorkshire's bowler. De tweede en derde wedstrijd van de Zuid-Afrikaners leverden tenge volge van het slechte weder geen re sultaat op. Vooral in den wedstrijd tegen Derbyshire werd maar weinig cricket gespeeld want nadat I!. Taylor in de 1ste innings op 161- gesloten had, wist Derbyshire voor 5 wickets 7S te maken waarna de regen verder spelen onmogelijk maakte. In de ontmoeting tegen Surrey heb ben de gasten tenminste eenigszin3 blijk van hun kunnen gegeven. een allerslechtst begin van de Lon- denaren 431, wist aanvoerder Fen der het getij een weinig te verande ren, hij scoorde nl. in zeer korten rijd een kanslooze 107 rijk aan prach tige off-drives. Het totaal werd 2 23. Pegier had bijzonder goed en v?r gebowled, in '29.5 overs liet hij slechts 63 runs op zich slaan en nam bovendien 6 wickets. Het fielden der Zuid-Afrikaners was werkelijk prima, terwijl het wicketkeepen van Ward schier onverbeterlijk kon worden ge noemd. De innings der gasten leverde zeer toevallig eveneens 223 runs op, waavan A. D. Noursa met 62 prach tig had gebat. Jack Hobbs deed in de tweede Sur rey innings het talrijke publiek eens genieten van zijn schitterend spel. Hij bracht het tor, 79 not out. Fender sloot op 1362 in de hoop de gasten onder dit totaal uit te krij gen. hetgeen evenwel mislukte. Dank zij H. W. Taylor (35*) en A. D. Nour- se (12*) werd het totaal S52 waar na de tijd verstreken was en ook deze wedstrijd in een draw eindigde. De Oxford eri Cambridge cricketers hebben over het algemeen het seizoen vrij slapjes ingezet. Cambridge kwam. reeds tweemaal in hei veld en wel tegen Sussex en Lancashire- Beide malen moesten de gastheeren het af leggen hoewel de nederlagen niet bij zonder groot waren. Het ergste is echter, dat de heeren van Cambridge er met het slaghout zoo weinig van terecht brachten. To talen van 120 en 150 wijzen toch niet op groote kracht. Hun bowlen is e- wel vrij goed. White-Shirley Meyer deden vooral in den wedstrijd tegen Lancashire goed werk. Met de andere Universiteit ïs het echter mis. Tegen Lancashire werd met innings en 99 runs verloren. Ox ford scoorde 142 (C. II. Knot 49) welk totaal beantwoord werd met 303 voor 8 w. (Makepeace 10i). In de tweede innings faalden de studenten geheel en al en op 61 hadden zij allen een beurt gehad. "Wel was het bowled van Parkin 6—30 en Hickmott 4'27 van prima qualiteit, doch voor een dergelijk treurig resultaat geldt geen excuus. Alles wijst er op dat Yorkshire weer regelrecht op het county kam pioenschap afstevent. Reeds werd Glamorgan met innings en 177 runs geklopt, terwijl Gloucester er met 8 wickets aanging. Vooral de laatste wedstrijd geeft een goed beeld van de enorme fighting spirit van deze beroemde county. Nadat Gloucestershire op Roy Kilner 421 en Macau ley 519 gefaald had, het totaal werd slechts 69, konden de kampioenen het maar tot 98 brengen. Oldroyd met 41 was de eenige welke het bowlen van Par ker 427 en Milles_323 kon bespe len. De tweede innings was voor de gastheeren echter een geregelde col lapse. Slechts 42! werd het totaal, waarna Yorkshire natuurlijk maar (weinig moeite had om de benoodigde 34 runs te maken. Macauley liet zich in dezen wed strijd weer eens van zijn beste zijde kennen. Waren zijn cijfers in de 1ste innings 519, in de tweede zag hij kans in 18.5 ocers 7 batsmen op te ruimen voor slechts 21! run3. In de twee hierboven genoemde matches nam hij in totaal 19 wic kets voor 67!! runs. Inderdaad een resultaat, dat dit seizoen niet licht zal worden verbeterd. UMPIRE, Athletlek VEREENIGINGSWEDSTRIJD TUS- SCHEN 8LAUW-WIT, DE A. V. „1923'" EN DE H. A. V. „HAARLEM". Naar we vernemen, wordt Zondag 25 Mei op het „Haarlem"-terrein een clubwedstrijd gehouden tusscben Blauw-Wit, de A. ,V. „1923"' en „Haarlem". Het programma luidt 100, 410, 1500 en 3000 M. bardlooper, 4 maal 10J M. Estafette (2 ploegen per vereeniging), hoogsprinee-en verspringen met aan loop, hink-stap-sprong, speerwerpen, discuswerpen en kogelstooien. Hiervoor gelden de volgende bepa lingen Elke vereeniging vaardigt twee deelnemers per nummer af; ie dere deelnemer mag op ten hoogste drie onderdeelen uitkomen, de Esta fette niet medegerekend. Puntentelling: No. 1 krijgt 6 pun ten, No. 2 5 punten, No. 3 4 punten, enz. Bij de Estafette telt het aantal punten dubbelingeval er sprake is van gelijke prestatie worden de pun ten gedeeld. Uit een propagandistisch oogpunt beschouwd, heeft het Haarlem-be stuur gemeend, het terrein voor het publiek te moeten openstellen, echter tegen betaling van een zóó uiterst la gen entreeprijs, dat wel niemand be zwaar kan hebben tegen deze kleine bijdrage in de kosten. De op 28 Mei van het vorig jaar ge houden „dual-meet" Haarlem—Blauw Wit kenmerkte zich door goede pres taties en eindigde ten slotte met eenige punten verschil in het voor deel van de thuisclub. Komen echter de beide Amsterdam- sche veree.nigingen dit jaar met al hun beschikbare springer; po werpers, van wie er eenige in vóórtraining voor Parijs zijn, dan zullen Je Haarlem mers zich op de Ioopnummers geducht moeten inspannen, willen zij eenige Jsrana op een overwinning benouden. GROOTE NATIONALE WED STRIJDEN TE ZANDVOORT Daartoe uitgenoodigd door de .V.V. V. ..Zandvoort's Bloei," welke veree niging op Zondag 1 Juni op het ter rein van de voetbalver. „Zandvoort" nationale athletiek-wedstrijden orga niseert, hebben we ons Zaterdag ].L kunnen 'overtuigen van de meer dan schitterende wijze, waarop dit eerste athletisch festijn wordt voorbereid. Vooral aan het- technisch gedeelte, zooals terreininrichting en materiaal, .zal de noodige zorg worden besteed, terwijl niemand minder dan de heer Segerius, een zoowel in Haarlem als Zandvoort bekend voetbal- en &thle- tiek-instructeur, de leiding van dit gedeelte ot> zich heeft genomen. De beschikbare kleedeelegenheid is belangrijk uitgebreid en biedt thans plaats aan meer dan 100 deelnemers. Maar ook ten gerieve van het pu bliek zijn verschillende maatregelen getroffen. Zoo vindt men er dien dag behalve de gewone staanplaatsen, een voldoend aantal zitplaatsen, benevens een gereserveerde tribune. De populaire toegangsprijzen doen en. dat de organisators de huidige tijdsomstandigheden begrijpen. En dat is tegenwoordig al een heel ding op onze sportterreinen Dan wordt er gezorgd voor de aan wezigheid van een ververschingstent, terwijl buiten het, terrein, kort bij den gang, een gedeelte wordt gereser veerd voor auto's. De verbinding tusschen Zandvoort en het- sportterrein wordt behalve door de E. S. M-, naar e waarschijn lijkheid nog onderhouden door een specialen auto-dienst. Ten slott,» willen we nog even de aandacht vestigen op het feit, dat afloop der athletiek-wedstrijden een zeer belangrijke voetbalwedstrijd ge speeld wordt, namelijk tusschen Zand voort en een Haarlemsch elftal, staande uit sneler der 2e klasse B.-vereenigingeo. Hiervoor i« bo'-e-ds de medewerking an het H. V. B.-bestuur en de ver eeniging „Zandvoort" verkregen. Lawntennis HET JUBILEUM VAN D. O. V. DE LAATSTE DAG RAYMOND TRIOMFATOR! Het zag er Zondag in de morgen- xea alles behalve bemoedigend uit met het weer. De lucht was donker et loofde meer regen dan zonneschij: Doch het was droog en niet koud en toen om klokslag ra uur Van Len- nep en Richardson het strijdperk bin nentraden, poogde de ron door te bre ken. wat af en toe ook wel gelukte. De buitenlanders mogen tevreden jn! Twee nummers wonnen merkwaardig genoeg juist de heeren- nummers, waar w ij ons zooveel van hadden voorgesteld Hoe is het tegengevallen! De dames- nummers bleven in Holland. Dank zij vooral mej. Kea Bouman, die op schit terende wijze Holland's eer heeft op* gehouden. Aangevangen werd met den halven eindstrijd Van LennepRichardson. Lennep wilde per sé geen „best of five" spelen, vond dat met het oog op een eventueele finale te veel, ergo speel- „best of three". Het is niet die strijd geworden, dien wij ons hadden voorgesteld, want de Zuid-Afrikaan wai er niet in. Van Lennep speelde zijn gewone rus tige partij, „veegde" er weer lustig op los en won gedecideerd met 6z, 6t, zonder dat Richardson kans kreeg „voet aan den grond" te krijgen. Zoo kregen wij dus de finale tusschen Raymond en Van Lennep, waar al zoo. half op gere kend was en die veel beloofde. Dat Raymond op revanche zinde, wisten wij reeds. Zijn nederlaag vier jaren gele den te Arnhem brandde hem nog. En hij gaf het zoo goed, dat Van Lennep geen kans kreeg en bij het_ verloopen van den strijd steeds meer uit zijn spel gebracht werd. Met 62 heeft Raymond in de e t een mooien voorsprong. In de tweede wordt het 3o, -o met tergende regelmatigheid de zesde game krijgt Van Lennep heelemaal geen kans. Raymond werd moe, had ie veel ge vergd! Doch toen de derde set weer evenzoo begon, i—o, 2—0, 3—0, ja, toen werden de toeschouwers ongerust. Van Lennep was lang niet vast en dan die tergende taaiheid van den Zuid-Afri kaan. Zijn eeuwig terugslaan, zijn onhoudbare drives en gekopte volleys! Toch haalt Van Lennep een game 3—" doch spoedig is het 41, 5r en 4t derhalve 3 winningstrokes 1 Raymond wordt zenuwachtig. Hij mist re één voor één en onder donde rend gejuich wint de nu vast wordende Van Lennep de game. Even is nu Ray mond er uit. De Hollander probeert hiervan te profiteeren, en werkelijk wint hij de volgende game weer. Zou hij toch nog winnen? Raymond herstelt zich. Weer krijgf hij 3 winningstrokes, verliest er twee. doch als Van Lennep dan juist uit slaat. heeft Raymond zijn wraak ge koeld en schitterend gewonnen met 62, 6o, 6—3. In jaren is Van Lennep niet zoo ver slagen! De finale dames dubbelspel werd een Holland sch succes, al leek het er aan vankelijk niet op. De harde, soepele drive van mevr. Borman en het goed verzorgde netspel der Francaisa bracht steeds openingen in de Hollandsche defensie en met 6t verloren zij de :ste set. Echter ia de tweede en derde" set pasten de Hollandsche dames zich veel beter aan .terwijl de tegenstanders er hoe langer hoe meer uitraakten. Het eind bracht een welverdiende 16, 6r, 61 zege. Dat mei. Bouman een speelster van asse i;, bewees zij wederom tegen me- •iouw Vaussard. Het was een keurige prestatie, of schoon wij van mevr. Vaussard meer verwacht hadden. Derhalve was de uitslag 62, 73. Tot slot kregen wij de finale heeren- dubbels tusschen Raymond en Rondon eener- en RichardsonChatnpin ander- ijds. Het Zuid-Afrikaansche Davis Cup- naar was zeer goed op dreef, vooral Rondon paste zich uitstekend aan. Toch hebben de anderen zich uitstekend ge weerd en soms schitterende dingen ver richt. Regelmatig verloren zij ten slotte 1 met 61, 6—4, 64» 1 Het geheel was een prachtige propa ganda en voor de niet al te zeer ver (wende Amsterdammers een heerlijk- jtournament. A. W. CHALLENGER. WIELRIJDEN. EEN WEGWEDSTRIJD IN BELGU. Uit Brussel wordt aan bet Hbld. ge seind: Teneinde da weg re oners vo< Olympiade te tremen werd een wegwed strijd BrusselGembloersBrussel K.M.) gehouden. Er waren 1C6 deelnemers. Winnaar werd Jan Maas (Nederland) 3 uur 41 mrr,., 2. Hoevenaar», kampioen vasi België, op 40 sec., 3. Saive. Van Ingezonden stukken, geplaatst niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den Inhoud dezer rubriek stalt de Redactie sich niet aansprakelijk. GEMEENTEPERSONEEL EN VACAN- Tl ETOESLAC. Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Leiding geven of geleid worden" zij he! mij vergund als belastingbetaler, scheiden woord m het midden te brengen. De idee van Holland op z'n smalst doe! Ds belastingbetalers, geen eer aan. X. Y. Z. is het besluit van B. en W. t klaar ala modder. Wij, belastingbetah hebben toch zelf onze vertrouwensmannen gekozen en ofschoon gezonde critlek nim kwaad kam, mag X zich toch afvragen of hij het recht heeft het College van B. en W. als een stellet; wiatezs te qualificeeren. Wie zulk een beschuldiging uit moe: zijn naam voluit schrijven. Gelukkig dat College de zaak wat breeder beziet dan de geachte inzender, die er alles bij pas haalt om het gemeen lepere on ee! te dupeeren. Het gemeente personeel is er beter aai toe dan het rijkspersoneel. Dat zegt oj zichzelf niets. Immers de bezoldiging vi: het Rijkspersoneel kan onvoldoende zijn, althans dermate teruggevoerd in verband met de bezuiniging, dat het staatsperso nee! met sanctie van het Rijk, wordt opg« kweekt tot minimumlljder e.v, onderdak heeft in Rijksopvoedingsgestichten Ondervoeding. Als wij een wel georganiseerde® s dienst wenschen, van het personeel verlan gen, dat zij zich ten volle aan htm taak mi de belangen van het publiek wijden, dan ie eerste regel, dat men behoorlijk betaalt. Voor niets gaat de eon op. V< een hongerlijders tractementje krijgt men alleen brandhout. De promotie is bij het gemeenteperso- ee! beter. Hulde aan het college van B. 1 W. dat de exploitatie van het gemeente bedrijf op een lijn stelt met het particu lier bedrijf. Immers wie geen vooruitzicht heeft ondanks betoonde capaciteiten er betrachte ijver met een staat van dien waar niets op valt aan te merken, epeelt de automaat, hem waait tegen wil en dank Jan Saliegeeat aan, hij komt en gaat, eohrijft, zegt ja en neen volgens he: bekende recept „het geeft mij toch geen zier". Pensioen premie-vrij, het is de Vraag hoe lang dat nog zal duren en of dat ernstig bekeken, xco erg is als het wel lijkt, Meestal hebben zulke ©ogenschijn lijke buitenkansjes twee kanten, ik bedoel debet en creiiiteijde. Werktijd korter. Doet niets (er zake. Mits er -'echts intensief gewerkt wordt. Waarom tien uur broeien als met flink doorwerken, mei een aantal krachten dat ingesteld is op de wetenschappelijke be drijfsleiding, met korter werktijd een zelfde succes Is te behalen. Ik heb nog al eens mat eenige afdeelin- gen van het Haarlemsche gemeenteper son eel te doen gehad en mijn indruk ie altijd geweest, dat 'er stevig gewerkt wordt, dal het langs het lijntje toopen er abso luut niet bestaat, dat er wordt aamgepak; dat er orde en organisatie heerncht. Het personeel is flink, maakt een fikschen druk, doet wat het kan om uw belangen behartigen en gij wordt er niet Afge scheept of afgesnauwd. Integendeel men 1 er voorkomend en vriendelijk Dat het handel en industrie slecht gaat, at kan het gemeentepersoneel jiiee hel pen, Zij hebben geen O. W. gemaakt, zij zijn van zeer matig beeoldigd in beter doen geraakt en dat steekt. nt wij belastingbetalers geld opbrengen, waarvan de heeren ge meenteambtenaren eten en zelfs van op va- cautie gaan. Omdat het ons slooht gaat, moeten wij het personeel plukken I Kom aan dat kan X. niet meenen. Alleen wanneer loon, vacaniletoeslag, premievrij pensioen een totaal n it maakt 'oor elk individueel, onevenredig hoog is met betrekking tot de prestaties, eerst dan valt er te spreken. Deze appre ciatie is ten volle aan B. en W. toever- d, niet minder san den Raad. KAMERBEEK. Een Engelsche stierenvechter Een van de dapperste stierenvech ters in Spanje is thans een jonge Engelschman van goede familie, Dom ville genaamd. Hij had eerst een on dergeschikte plaats bij de arena in Madrid, maar rijn moed en koelbloe digheid hebben hem spoedig tot een der meest gevierde stierenvechters gemaakt. EEN IDEAAL HOSPITAAL, Sir Berkeley Moynihan, een chi rurg uit Leeds heeft te ITarrogate een lezing over hospitalen gehouden. Hij vertelde dat het in den oorlog geble ken was, dat patiënten in open tenten beter en vlugger genazen dan in wel ke andere inrichting dan ook. Hij pleitte dan bok voor openluchtzieker.- huizen. ERNSTIC AUTO-ONCELUK IN DEN HARZ. In het plaatsje Zorge in den Harz, heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden. Een autobus, waarin 25 per sonen gezeten waren, die van een voet balwedstrijd naar huis terugkeerden, moest in genoemde plaats voor een an deren wagen uitwijken. Door een defect de stuoT-inrichtmg, kon de cbanf» feor de auto echter niet meer op den ■eg houden, zoodat deze in de door het dorp stroomend-e heek Zorge terech:- Alle inzittenden werden gewond, :erwijl een hunner onder den wagen bekneld raakte, hetgeen den dood ten 1 gevolge had# - - (VERVOLG VAN DE EIGEN TELE- CRAMMEN VAN HAARLEM'S DAGBLAD.) THEUNIS EN HYMANS TERUG, BRUSSEL, 21 Mei (V. D.). Theu- nis en Hymans, respectievelijk Belgisch, premier en minister van Buitenlandsche Zaken, zijn hedenmorgen ongeveer uur te Brussel teruggekeerd. Zij v klaarden zeer voldaan te zijn over hun reis naar Italië. DE K0NINCIN NAAR DE BETUWE. Heden hebben de koningin en Z. K. H. prins Hendrik het voorgenomen be zoek aan de Betuwe gebracht. Overal bereidde de bevolking het Vorstelijk Paar een hartelijke ontvangst. Kinder koren zongen de Koningin en den Prins toe. Alleen het bezoek aan ren en aan Tiel droeg een officieel ka- ERNSTICE SCHEEPSRAMP. SAULT SAINTE MARIE (Ontario), si Mei, (V. D.), Een stoomschip, waarvan de naam nog onbekend is, is gezonken op het Superior-meer. 46 per sonen zijn verdronken. OE MINISTER1EELE CRISIS IN FRANKRIJK. PARIJS. 2i Mei (V. D.). Volgens „Matin" vindt heden onder vootrit- terschap van Poincaré een zitting van het Kabinet plaats. Donderdag heeft e> kabinetszitting op het Elysée plaats, EEN NIEUW'INTERNATIONAAL CERECHTSH0F? PARIJS, 2. Mei (V. D.). De „Nev York Herald" meldt uit Washington, dat President Coolidge een conferentie heeft bijeengeroepen van Senatoren, bespreking van het voorstel van Lodge tot het stichten van een nieuw ernationaal scheidsgerecht te Den Haag. UIT RUSLAND. BERLIJN, 21 Mei (V.D.) Uit Moe kou wordt, gemold, dat een Opperste Tsjeka in Rusland is opgericht. Deze Tsjeka is samengesteld uit vertegen woordiger der Jeugdleague, vakveree- nigingen en communitische organisa ties. De Tsjeka behandelde in de eer ste veertien dagen van Mei 9296 geval len van politieke actie teg -n het Sov jet-systeem, met als resultaat 1083 verbanningen naar Noord-Siberië. pet. der gevallen betroffen arbeiders, andere personen Lenin zelf is de oprichter geweest van de Tsjeka. Op zijn sterfbed heeft Lenin verklaard, dat de Tsjeka veel te ..bloedig" is en onverantwoordelijk optreedt. Daarom moet er een contro le geschapen worden. Toen Lening overleden was, sticht ten zijn opvolgers de Opperste Tsjeka. Deze werkt echter nog „revolutio nairder" dan de gewone Tsjeka. Een volledig program van bet sys teem van deze nieuwe Tsjeka wordt hier thans uit Moskou gemeld. De ramen van diegenen, die Tn de nieuwe Tsjeka zitting hebben, wor den geheim gehouden. Een ervan echter Yakovloff. Ia het bezit van de T«iek- - •- i.jsten met namen. De eene lijst bevat de namen van degenen, die gevaar lijk" worden genoemd, de anderen in „gevaarlijk doch niet bewezen". Hef, bezit van een automobiel maakt Iemand reeds gevaarlijk. PRESIDENT COOLIDCE EN HET WERELDHOF. WASHINGTON (Reuter). Presi dent Coolidge deelde aan de republi- keinsche leden der commissie van Bui tenlandsche Zaken van den Senaat mede, dat zijn standpunt ten aanzien van Wereldhof hetzelfde is als aangegeven zijn boodschap aan-ht congres van 6 December en in een redevoering, die hij later hield. Lodge, de voorzitter der commissie, xeide, dat deze zou beproe ven een plan op te maken overeenstem mend met dat van den president, het welk, evenals dat van president Har ding, de aansluiting bij het tegenwoor dige Permanente Hof van Internatio nale Justitie zou aanbevelen. De aangelegenheid wordt heden door de volledigo commissie besproken. FOTOCRAFISCHE OVERBRENGING PER TELEFOONLIJN. NEW-YORK (V.D.) Vijftien foiograftén dia to Cleveland waren gemaakt, zijn per etlefoen lijn naar New-York overgebracht door een nieuw procédé vim de American Telephon amd Telegraph Company. De af stand Vs 350 mijL foto's vertoceien straat- en rrviertoo n. zoowel ale menigten. Zij zijn afge drukt in de „New York Times". De overbrenging voor elke foto duurde ier a vijf minuten. ERNSTICE BOTSING. ROANOKE (Indiana) (V.D.) Zes perso en werden gedood en bijna dertig ge wond bij eetl botsing tusschen twee pasea- giersauto's van d® Indiana Service Cor poration. ONTPLOFFING. SYRACUSE (New York) (V.D.) Een an werd gedood en I7 personen werden gewond bij een ontploffing v»n een emailleerover op de tweede verdie ping van de schrijfmachmefabriek C. Smith. VULKAAN IN WERKING. ITILO .Hawaii) (V.D.) Een persoon gedood en twee personen woTden vermist a eruptie van den vnlkaan Kilanea. De haven is geeiloten. AFTREDEN VAN DEM GEZANT TE WASHINGTON? TOKIO (V.D.) Baron Baten, de Japan- sehe minister van buitenlandsche zaken, hebban verklaard, dat den heer Hani- binnenkort toegestaan zal worden af .reden als Japansch ambassadeur te Washington. vah 'den secretaris, ür. J, F. M. Sterck, bleek, dat de verzameling ge raadpleegd wordt door studeerenden en belangstellenden in Vondel'0 leven en werken. Van de vele aanwinsten in het afgeloopen jaar moet vooral genoemd worden een brief van Vondel aan Huygens, die, dank zij den se cretarie, te Londen is gekocht. INCEZONDEN MEDEDEELINCEtf h eo Cts. per regel. BEDREIGING MET DOODSLAG, De Alinelosche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen H. W. Franke, uit Enschedé, beschuldigd van diefstal, drie keer gepleegd en bedreiging met doodslag. De eiseh was 13 jaar gevangenisstraf, tot wel ke straf beklaagde thans veroor deeld is. PROF. SPRONCK. Naar het ,,U. D." verneemt, zal prof. Spronck oud-hoogleeraar in de serologic aan de Utrechtsche Hoogeschool, zich met terwoon vestigen op 't buiten Sch&er- weyde te Zeist. Prof. Spronck zal zich daar aan de serologie blijver, den en daarom zullen er eenige sta len voor proefdieren worden bijge bouwd, terwijl in de villa een bacte- riotherapeutisch laboratorium zal worden ingericht. Overigens blijft deze onveranderd. R. SCHUILING. De heer Schuiling, bekend aardrijkskundige te Deventer, zal bij gelegenheid van zijn TQsten verjaardag, op 27 Mei, worden gehuldigd, waartoe zich een comité heeft gevormd. De huldiging zal op 29 Mei te Utrecht plaats heb- oen. HET PROFES8IEFEEST VAN KARDINAAL VAN ROSSUM. Er heeft zich, naar „De Tijd' meidt. te Ronio een comité gevormd, om kardinaal Van Rowum met zijn poucien prof«siefeest te huldigen. Daarin namen onder anderen zitting pater Mae. Theissling. algemeen over ste der Dominicanen; pater dr, Broeken, algemeen overste der missio narissen van het II. Hart; pater Moots, procureur der Premonstraten- de heer Aweldonk, procureur der Kruisheeren (die penningmeester- secretaris és) en de procurator van het Nederlandsch Episcopaat mgr. dr. Eras. VRAAG: Hoe kan ik het beste eikenhouten bureau van inkt er dero vlekken ontdoen 1 ANTWOORD: Inktvlekken kunt ge soms met lauwe melk goed verwijde ren. Maar aangezien inkt van zeer verschillende samenstelling is, is het moeilijk hot juiste middel te tref ie: Vele vlekken kunt ge verwijderen door zo flink met een kurk af te schuren. Gééft dit niet, dan moet het met echuurpapier afgeschuurd, daarna weer gebeitst worden. VRAAG betreffende het oplossen van gummi. ANTWOORD: Gevulcaniseerde gum- ni is niet oplosbaar. In ongevulc-a- niseerden toestand is het oplosbaar in tetra chloor koolstof en in zwavel koolstof en soma nog in andere vloei stoffen, maar de twee bovenstaande manieren zijn altijd goed. VRAAG: Hoe verwijdert men een blauwe inktpotlood vlek uit een ga bardine regenjas en melkvlekjea uit yen lichtgrijze wollen japonI ANTWOORD: 1. Met ammonia kunt jo do vlek verwijderen, docii komt deze later hoewel jichter terug. Neem dan drie gram zuiver zoutzuur op 12 gram water en behandel daarmee de vlek, die dan voor goed verdwijnt. 2. Neem een lap van dezelfde stof een sehoone witte lap, bevochtig die met aether en wrijf daarmee de vlekken, die spoedig vorchvijnen. VRAAG: Een alpacca tasch wordt zwart. Hoe moot do tasch geroinigd worden ANTWOORD: Inwrijven met een zacht lapje mot brandspiritus poetskrijfc en met zacht echoon schuiertje nahorstelen. VRAAG: Hoe moet een vetvlek (ge braden rundvet) uit een blauw-wollen cheviot Japon met smal streepje wijderd worden 1 ANTWOORD: Neem een schoon stuik watten af een sehoone lap. Doop die in wat, petroleum-aether en wrijf hiermede de vlekken flink af. VRAAG: Hoe verwijdert men vin- gervlekken van con band van boek? ANTWOORD: Bevochtig een stukje ontvette watten een weinig met, aether en wrijf hiermee heel voorzichtig de vlekken, naar een kant (niet heen en weer wrijven). VRAAG: Hoe verwijdert men het weer uit Lancaster gordijnen? ANTWOORD: Roer magnesia benzin9 goed door elkaar en strijk dit dik op de vlekken. Laat, liefst in de buitenlucht dxogen en wrijf of schuur met sehoone doek of borstel af. 't Weer is uit lancaster moeilijk te krijgen, maar op bovengenoemde manier behandeld knappen ze toch erg op. (Dit geldt alleen voor wit lancaster). \JiAAG: Wat is hier Je gewoonte bij verdeeling van de onkosten een huwelijk, (stadhuis, kerk. rijtui gen, diner enz.) tusschen bruidegom en den vader der bruid. ANTWOORD Meestal worden al deze onkosten door den vader van de bruid betaald. VRAAG s Als een vrouw èen man trouwt, met kind en de man komt te overlijden, moet de vrouw dan het kind tot, zich nemen? Het i3 ziekelijk en wordt verpleegd in een inrichting "oor_ zenuwpatiënten. ANTWOORD: Neen; tenzij haar de voogdij wordt opgedragen. \'RAAG: Iemand van ons personeel neemt op den 6en der maand ontslag ingaande op den len dier maand; op de - laat- sten der vorige maand was het salaris niet, afgerekend, aangezien hij gelden onder zich had van ons en bet, salaris an de voorschotten alsmede ontvantr- prof, dr. Jan tejri.en rnz., in rekening courant werden Th. Hartkampl vereffendals regel had hij altijd een HF.T VONDELMUSEUM. - In de to Amsterdam gehouden, algemeene vergadering van het Vondelmuseum heeft de voorzitter. Winkel, den heer I herdacht, aan wien de sric.ht.ing veel'saldo van 25 tot 50 op' heleind. heeft te danken heeft. Xiït het jaarverslag der maand; wij meenden' 'aanvaoke- plaats. 'miomstenbe.asL.ing niet Oe Kliniek voor Tandheelkunde Qed. Oud* dracht 84 Tel. 1387 Verstrekt kuaettaaden, gebitten «n moderne tandteohnUk aan minder- gegoeden en aan den middenstand, tegen uiterst lage tarieven Spreekurea voor mindargegoaden en laden van zlekanfandsan elkeamorgen van 911, Maand, an Donderd.avonds van7—9.Spreekuren voor den Midden stand, 's Middags van 1—8, behalve Zaterdags. Verder volgens afspraak. ijk dat hij nu te kort zou krijgen, wat echter niet het geval bleek te zijn. raag 1. Mag bedoelde persoon op deze wijze zonder eenige voorkennis ontslag neinen Vraag 2. Is hij niet verplicht, ons een maand schadevergoeding te geven? Len arbe.dscontiaec is tusschen ons niet gemaakt, raag 3. Mag hij goederen van ons ouder zich houden, welke wij schrifte lijk terug hebb,-n gevraagd ze zijn voor een ander waardeloos maar voor hem en ons van meer waarde? welke e8 moet gevolgd worden deze terug 1 krijgen Vraag 4. Kan een ondergeschikte aansprakelijk gesteld worden voor de kosten van enkele advertenties, wan- hij het opschrift, dat hem met een tekst schriftelijk verstrekt was, opzettelijk anders den uitgever op geeft? Het toegevoegde is'vermoede lijk met goede bedoelingen opgegeven, bet was niet vlot uitvoerbaar en derhalve meer of min misleidend. De lastgeving tot het staken dier ndver- tentiën werd niet opgevolgd en ij ten slotte door den werkgever recht streeks aan den uitgever geschied. ANTWOORDla. Aannemende, dat u hem bij de maand in dienst had moest hij opzeggen voor den eersten der volgende inaand 2o. Ja, of allo schade, die u door zijn onrechtmatige handeling hebt geleden betalen3o. Neen, wendt u tot een rechtskundige 4o. In beginsel kan elke on dergeschikte aansprakelijk wor den gesteld voor het niet na komen der hem gegeven opdracht, als dit niet-nakomen elk karak ter van opzettelijke bcnadeeiing van den opdrachtgever mist geldt dit be ginsel niet en kan ook geen effect sorteeren, indien deze wanprestatie «teen schade heeft berokkend 5o. Het niet opvolgen der lastgeving tot staking van bet verder laten adver- teeren is wel een onrechtmatige daad, die recht op schadevergoeding kan me debrengen. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb eert kind van 12 jaar. Mijn zuiver inko men ia 2800. Ik werk in Amster dam. Ik ben in Haarlem aangeslagen voor 119.40 en ala forena voor 76 50. Is dit juï*t ANTWOORD: De aanslag to Haar lem is juist. Die ala forens komt ons te hoog voor. Betreft het misschien cok een vorig dienstjaar? VRAAG: Ik ben aangeslagen voor Person«ele_bel&Ming 16.47. Ik ver woon 3.75 per week en ben aange slagen voor t 6.75, 2 opcenten voor do provincie 50 voor de gemeente teza men 4.72. totaal van den aansi.i* 11.47. Is dat juist? ANTWOORD: U is aangeslagen naar den opgegeven huurprijs. VRAAG: Hoeveel moet iemand met een inkomen van 500 te Heemstede betalen aan Rijk»- en Gem. inkom stenbelasting (met opcenten) en hoo- vool bedraagt dan do peraoneelo be lasting bij een huurwuiardo van 600, één dienstbodo, terwijl het meubilair op 28.50 is aangeslagen? ANTWOORD: Rijksinkomsten belas ting 224.05. Gem. inkomstenbelas ting f 103.95. Personeele belasting kan niet worden opgegeven, omdat daar\-oor meer gegevens nooriig zijn, o.a. hot gedeelte der gemeente, waar het perceel gelegen ia. VRAAG: Ik heb 3 Mei mijn aanslag biljet belastingjaar 1 Mei lffcö—33 April 1CG4 ontvangen. Lk woon in Schoten. Ik hob mijn aangiftebiljet ngevuld ala volgt: inkomen 1534.31, aftrek levensverzekering en begrafe nisfonds 35.36, ondersteuning aan behoeftige ouder» 123 (dit kan onder zocht worden) blijft over 1346.31. Te gen welk bedrag moet Lk aangeslagen worden? Geen kinderaftrek. Men heeft mij echter aangceiagen naar 1GOO. Is bovengenoemde aftrek ge oorloofd? Ik moet dus zeker reclamee- ren? Wanneer moet het betaald rijn? Mag contributie vakbond worden af getrokken ANTWOORD: Het zal de vraag zijn of het bedrag van 1534 luist is. Ia dat uw inkomen over 1922? Aftrek le vensverzekering en ondersteuning oudera is toegelaten. Contributie vak bond niot. Aanslag moot in October betaald zijn. Voor roclamceren zie de achterzijde van uw aanslagbiljer. VRAAG: 1. MoetOn voor een dienst meisje van 15 jaar zogels geplakt wor den? Mag het arbeidsloon van een dienstmeisje voor de bedragen op het invulbiljet van. de belasting afgetrok ken worden? ANTWOORD: I. Ja. II. Niet te mij ner beantwoording. VRAAG. Als men een Invullingsbil- et ontvangst met opschrift belasting aar 192-11925 van welk jaar en wel ke maanden moet men zijn inkomen dan invullen ANTWOORD: Van het kalenderjaar 1923. Zie de toelichting aan den bin nenkant van uw invnllingsbiljet. VRAAG: Ik heb in 1923 in mijn zaak verdiend 2000.Voor mijn huishou den heb ik gebruikt in 1923 3000, ik heb dus 1000 gebruikt, van mijn be- drijfskapitaaltje, hetwelk gevormd is door gemaakto winst van vorige jaren en waarvan dan ook belasting is be taald. Van welk bedrag ben ik be- laat.ing schuldig? ANTWOORD: 2000. VRAAG: Hoe wordt de aanslag in de Rijks Inkomsten Belasting bere kend Welke is de aftrek voor noodza kelijk leveneonderhond ANTWOORD: Dat is te ingewikkeld n hi©r in 't kort mede te doelen. Zie art, 37 par. 38 dor wet. Aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10