INCEZOhdEN mededeehncen eo Cts. per regeL Fotografisch Atelier RiPUP' Foto's voor IllUa 1 Li 169, Tel. 3472 elke gelegenheid. TENTOOMSTELLI MC VAN WERKEN UIT NOORWEGEN DOOR H. VAN STEENWIJK lüij to iirma Van Tiller, D&miate), Creots Houtstraat 101. Van Steenwijk laat hier in twee ruime vertrekken het werk van z'.n laatst.» reis 1923, naar Noorwegen zien. Men kan deze verzameling wer ken in tweeeu deelen en van ieder afzonderlijk deel de merites in hot iicht steiien. De schilder heetr. ons, die indeeling vergemakkelijkt, door in éëne kamer zijn groote pasieb die hij als complete uitingen van zijn kunstenaars-innerlijk wil beschouwd zien, bijeen ts hangen, en in de an dere espositiekamer zijn geschilderde studies rer plaatse en staand voor het motief, gemaakt, te laren kijken. Voor hem is Noorwegen een bekend terrein geworden, hij heeft er zich in geleefd in de sagen van het volk; zoo goed als in de voer ons vaak wonder baarlijke kleurcombinaties en lichtef fecten, die de natuur er vertoont. Om deze wonderbaarlijkheden schilder kunstig te verreiken zullen twee fac toren noedig zijn: een dichterlijk ge stemde geest die den droom lief hc-eft en een scherp keurend intellect, dat in staat is na te gaan, wat van dien droom picturaal is te hervormen tot het kunstwerk, dat een sentiment, op kundige wijze moet vertolken. Voor Van Steenwijk lag er groote aantrekkelijkheid in het in beeld bren gen van de sage. van den droom waar het Noorse ha leven vol van schijnt. Zoo kan het hem bekoord hebben de visscherlieden te teekenen, zooals z op het dok van hun schuit gezeten luisteren naar den. Verteller". In het geheimzinnige halfduister met haasr vreesaanjagende schamplichten, zag bij hun wezen op her. dek, de ver teller met groote gebaren, als een profeteerende geestverschijning en ge heel dit to on eel tegen den rood-en- gouden nachthemel uit die vol vreemd licht zs. Hij geeft dien droom waarlijk zóó dar, een zekere romantische ge aardheid er exact in geopenbaard wordt en men aan Wagner-muziek en Edda-gedichten kan gaan denken. Een zwakheid zou, voor mijn gevoel, a! leen kunnen aangevoerd worden in de wijze waarop een figuur als de ver teller gegeven is, die naar mijn in zicht re zeer vorm en substantie mist. Eene figuur als deze kan vaag zijn, en zeker zal ze dat in droom gemak kelijk wezen, doch ze moet haast angst wekkend zeker een vorm suggoreeren, ondanks die vaagheid. Hier is te veel èn to weinig. Ze is noch reëel, noch laat een realiteit aan den geest op dringen; ze is spichtig en doorzich tig en mist daardoor de expressie, die de kunstenaar gewild heeft. Men voelt misschien teveel het uit-het-hoofd geteekende juist in de figuratie. Een reuze-knap teekenaar als Bauer ont komt daar zelfs nu en dan niet aan. I.aten wij het dus niet te zwaar ne men, te meer waar in een ander werk van denzelfden geesfesaard het Spookschip die klip omzeild is en da geheele bedoeling van den schilder klaar en ongehinderd tot on3 komt. De romantiek van den fiodem heeft van Steenwijk Wel heel gelukkig aan gewend. Zooals de rotsen van het oude Bretagne. in hun grillige formatie den inwoners legenden verschaften en blijven verschaffen, denk aan den chapeau de Napoléon bij Ploumanach zoo gaven de fjorden van het Noor den aan de sprook-grage bevolking allerhande verdichtsel, die nu door den modernen kunstenaar worden na- gevoegd en verbeeld. Zoo geeft Van Steenwijk ons in „Helgeiand's kuns ten'' de hoofden van den koning en de koningin uit sagen-tijd, in rotsen uitgehouwen; in oen ander pastel de goden-dochter, die om een vergrijp tot rots-zijn voor eeuwig gedoemd, baar staenen grootheid tegen de roman tische luchten uit, voor immer ver heft. Maar ook in zuivere moment-schil dering is de schilder in een aantal de zer pastel zeer gelukkig geweest, zie b.v. Lofsten 13.?en heeft hij' dingen gemaakt, die picturaal belangrijk zijn. Trouwens, en nu komen wij tot de tweede groep, de geschilderde studies :n het andere vertrek, met deze voor oogen is het mogelijk tot. het consta teren te komen van een wijziging in Van Steénwijk's werkwijze. Als wij ons zijn schilderijen en schilderijrjes ••an voor enkele jaren herinneren, zijn Strandjes met kinderen en derg. waar liet mij nimmer in gelukt?, iets re ontdekken dat op picturale betee- kenis wees, dan moeten wij bij deze jongste studies even onbevangen er kennen, dat een werkelijk schilder ze gemaakt heeft en dat er daarbij een groot aantal zijn die men zonder eenige restrictie waardeeren. kan. Er 13 in vele .een vastheid van neer zetten, een vastheid van plans die ver rassen; er is een kleurarrangement vaak dat treft door juistheid en goe den smaak. Er mogïn er bij zijn, waar een zekere nonchalance weder om Van Sfceenwijk's zwakke zijde zien Iaat, hi; schijnt mij toe soms alle zelferitiek uit. wandelen te stu ren doch in doorsnee is dit expo- seeren zeker niet alleen au sérieux te nemen, doch we! degelijk de ken nisneming waard. Zie onder de studies eens naar het Voorjaar (49h de Grijze Fjord (43), het Hand anger huis (26), en ik noem er slechts enkele uit een greep. Van Steenwijk behoort tot dia rategorie van beeldende kunstenaars die tot alles in staat zijn: t0t een ver vaarlijk knoricn zoowel ais tot iets heel moois. Het komt- mij voor dat hij; met dit nieuwe Noorsche werk weer een gooi naar het betere doet.. J. H. D9 BOIS, RecMszaken DE LA XDBOU W-TRACTOR. Voor den kantonrechte - te Amster dam had zich een landbouwer uit Arartelweer: verantwoorden, in ver band- met do tzaceork-weatia. De amb tenaar van het 0. M. achtte het be- j sluit van lied. Siafen van Nóord- üoliand niet bindend en vroeg ont slag van rechtsvervolging. De Kan tonrechter zal over 14 dagen uit spraak doen. DE AANSLAC OP DEN TENOR- ZANCER JOS. THIJSSEN. I Het persbureau Vaa Dias meldt: i Den Ouen Mei 1923 werdv zocals men zich herinnert, de Nederlandsche j tenor ihyssen voor zijn woning te Kleef in Duitschland door eenige be schonken heden zwaar mishandeld. Den 26en Augustus d.a.v. overleed hij aan de gevolgen. De gebeurtenis had zich als volgt toegedragen: Na sluitingsuur der café's gedroe gen eenige dronken lui zich zeer luid ruchtig voor de woning van den heer T. Daar diens dochtertje ernstig ziek was, kwam genoemde heer naar bui ten en verzocht beleefd om stilte, doch een der rumoermakers sprong plotseling naar voren en bracht hem eenige steken met een mes toe. met het bekende noodlottige gevolg. Voor «lir feit had deze woesteling, zekere W. Jacobs uit Groesbeek. zich voor de Arnhemsche rechtbank te verant woorden. De president., mr. v. d. Dussen. vroeg aan beklaagde, waarom hij thans gedetineerd was en krew bier- op ten antwoord: Omdat ik m'n neef een oog heb uitgeslagen!" Rekl. herinnerde zich heel weinig van hetgeen op den bewusten avond gebeurd was. Als eerste getuige werd géhoord, dr. W. uit Kleef, die verklaarde, de stellige overtuiging te hebben, dat de dood het gevolg van de mishande ling was geweest. De heer Thyssen had een groote snede boven den slaap door een steek in den schedel was een breuk in het schedeldak ontstaan: spoedig na de verwonding vertoonde het slachtoffer verschillende afwijkin gen. waaruit bleek, dat edele deelen geraakt waren. Get. II. verklaarde, dat hij op den bewusten avond in gezelschap geweest van het clubje; toen ze het café vanwege de ..Polizeistunde" moesten verlaten, was er een flesch cognac medegenomen en voor het huis van dec beer Thyssen werd de inhoud opgedronken. Op het rumoer kwam de heer Thysen naar buiten en ver zocht om stilte.'daar zijn kind ziek lag. Hieraan werd door di meesten gevolg gegevn, doch plotseling storm de Jacobs met een geopend mes op den beer Thyssen toe. Getuige wijde tusschenbeide komen, doch ontving zelf een steek in de band. waarop hij zich zoo vlug mogelijk verwijderde om verbonden te worden. Het O. M., waargenomen door Thr. mr. Nahuys. achtte door verklarin gen van getuigen en deskundige het wettig en overtuigend bewijs volko men geleverd- Een zeer zware straf ach'te _»or. hier zeker noodzakelijk 3n hij eisch ic wegens het toebrengen vaD zwaar lichamelijk let-el een ee angantetraf voor den tiid van zes jaren. Bii het vernemen van dezen zwaren eisch zakte de zuster van bekl., die on d? nubli'eke tribune aanwezig was. plotse!:nv ineen, hetgeen consterna- 'io verwekte. De verdediger, mr. Wolf?, pleitt® rleroeDtia. G EM EN GD N1E UW S Heeft Columbus Amerika niet ontdekt Immigratie noodzakelijk De heer R. J. C. Stead ie Ofsa .ooEzitter van do „Canadian Auttons Een antiquair uit Canada, een ze- Association" noemde in een door hem kere Devine beweert, dat Columbus uat-gesproken rede Canada een land ojet de eerst Europeaan is geweest, vol van natuurlijke hulpbronnen, die die het Westelijk halfrond heeft te- er c,p wachten om door menschen ic treden. De heer Dovine beweert dat gebruik te worden genomen. Hij acht er kaarten bestaan van Amerika, die te immigratie op het oogenblik dan dagteekenen van vóór 1492. In het 0ck van het allergrootste belang. jaar 1000 reeds zou de heele kust-1 streek van Niéuw-Schotland tot Flo rida als Ierland bekend zijn geweest Cmnta L-a-ron Vérder zegt deae man dat in hec Va- uiooie kazsn ticaan te Rome geschriften zijn, die in Tarawaki zijn groote kazen ge- aantoonen, dat er reeds bisschoppen maakt voor de tentoonstelling to Koloniën TERPEN TLINWT XNIX G- De Sum. Post" had een onderhoud met den van zijn reis naar de G»jo-lxn- den teruggekeerden b e hoe rahou t v es te r Brandts Buijs. Deze deelde mede, dat de vraag oi wat de daar gewonnen terpentijn oetreft, de product! i per bouw voldoende en het product voor industrie en handel waarde heeft, nu wel reeds bevestigend beantwoord kan worden geacht. In verschillende groo te laboratoria werd ht product gun stig beoordeeld. Verder schijnt het wel dat. 't areaal waarop de dennen- soort, die de terpntijn levert, voor komt en de gelegenheid dat uit te breiden een dermate groot gebied schept dat de Gajo-1 ouden kunnen woraen tot een zeer belangrijk pro- ductiecentnm van terpentijn, veel belangrijker, want grooter, dan Frankrijk, dat nu. ver na .Amerika, als fweede terpentijn-producent een plaats inneemt op de wereldmarkt. Men staaf nu echter nog voor de vraag of het inlandsch personeel ge lijkwaardig werk kan leveren aan dat van do Amerikanen en-de Franschen. Waarmee men dan weer rekening moet houden met bet verschil in ar beidsloon. Men zal het., meent de heer Brandt Buijs, ook met die Inland- sche werkkrachten wel aandurven. Er is trouwens nog geen werk vr. voor Kromo riet in korter erf langer tijd is klaar te maken. Er ruilen nu, na de laboratorium proeven of fabriel-isp roeven met het Gajo'sctie product moeten worden ge nomen, terwijl nader zal worden na gegaan of groot.e uitbreiding van het dennenareaal daar werkelijk moge lijk ia. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep naar Lage Zwaluwe door ds. J. J. van Ooeterzee te Hien en Dodewaard. GEREF. KERKEN. Beroepen te Westmaas cand. D. Bremmer te Gorinchem; te Apel doorn (2e maal) d3, P. C. de Bruyn te Oudewater; ie Hoogeveeu (va cature-Kramer) ds. R. Hamming <e Doorn; vacature Graven dijk ds. A. J. Veldkamp te Anna Jacobapolder, Bedankt voor het beroep naar Vort- huizen door ds. J. H. Kuiper ts Win- sum (Fr.) GEREFORMEERDE GEMEEN TEN. Beroer,en te Bruinhse J. Vreugden- ïil te Borssele. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Alphen a, H. Rijn dÏ5 J. D. te Werkendam. kerken in Groenland waren, vóór den tijd van Columbus. Nachtegaten door de draadlooze In Engeland wendt men steeds po gingen aan om nachtegalen voor de draadlooze to doen zingen. Vlak bij de plaats, waar de nachtegalen zich bevinden wordt stilletjes een zender geplaatst. Reeds zijn pogingen gedaan en ten deele gelukt. Maar waar blijft op die wijze de romance} Wat blijft er over van do schoonheid van des nachtegalen zang ids de juiste omge-' ving ontbreekt 1 Vaar blijft de emo tie, als in een feestzaal plotseling het lied van de nachtegalen klinkt Concerten kan men door de draad looze geven. Maar de genoegens van de natuur kan ze ons niet scheuken. Sprinkhanenplaag Van verschillende streken in het buitenland komen berichten van groo te zwermen sprinkhanen, die alles wat op het veld staat, vernielden. Op het eiland Sardinië is het al heel erg. Ware wolken van sprinkhanen komen daar voor en zelfs een trein moest stoppen tot zoo'n wolk voorbij De oogst wordt hevig geteisterd. Geen kleine visch Op het eiland Wight is een walvisch aangespoeld van meer can 20 meter lang en men een gewicht van 15 ton. Duizenden toeschouwers gaan léderen dag naar het zeemonster zien. De overheid moet maatregelen nemen om een epidemie te voorkomen, die zon ontstaan, als het cadaver in staat, van ontbinding zou verkeeren. Ver moedelijk zal het dier met springstof fen worden vernietigd. Wembley. Iedere kaas heeft de groot te van een volwassen man en is van bijzondere dualiteit. De koeien die de melk voor deze kazen geleverd heb ben, zijn zelfs op een bijzondere ma nier gevoed. De droom van een mijnwerker James Brown een arm mijnwerker in Schotland heeft vroeger eens ge droomd dat hij Hooge Commissaris van Schotland zou worden. Hu is dit nadien steeds blijven gelooven en thans is hij inderdaad als zoodanig benoemd ter gelegenheid van do gro »- te Presbyteriaansche Synode te Edin burgh. Lenln vereering Simbirsk, Lenin's geboorteplaats, zat i» het vervolg niet meer Simbirsk boeten. Ter nagedachtenis aan Lenm zal de plaats Oulianovstc genoemd worden. Velen zui len niet weten dat Lenin eigenlijk Clia- r.off heette. Kort geknipt haar Kortgeknipt haar is niet iets nieuws dat weten we allen. Reeds eeuwen terug waren er dames met ..bobbed hair". In het Romejzuscho tijdperk was de Engelsciie stad York *rn groote garnizoensplaats van de Ro meinen en de vrouwen van York had den in dien tijd reede het kortge knipte haar, dat de dames van dezen tijd zoo in verrukking brengt. Oude beolden hebben aangetoond, dat in dien tijd de vrouwen kortgeknipt haar hadden. Ze droegen het haar op twee" manieren. Een deel der dames gaf den voorkeur aan een paar krul len, terwijl een ander deel het haar n het midden gescheiden had. Oat zal uitkomen een, nu ga ik nooit meer trotl- zei een 77-jarige dame. die do zer dagen voor de zesde maal wedu we werd. Wel vond ze het erg jam mer, omdat ze absoluut niet. alleen kan levert. Deze trouwlustige dame heet Jane Rebecca Whall en woont te Cosham bij Portsmouth. Ze is ze ven maal gehuwd geweest. Zés van haar echtgenooten zijn gestorven een ander werd veroordeeld wegens bigamie. Ze draagt niet minder dan zes trouwringen, vier aan haar rech terhand en twee aan haar linker. Een zonderling volk De .Engelsche Majoor W. T. Blake heeft een reis door de Sahara maakt en een zonderling volk ont dok) in Siwa. De menschen trouwen daar heel vroeg. De meisjes als ze tien of elf jaar oud zijn en de jongens op li-jarigen leeftijd. De jongens trouwen met ongeveer twintig meisjes, maar er zijn mannen die er dertig tot veertig vrouwen op nr« houden. Men kan in Siwa-heel goedkoop een vrouw koopen. Zo kos ten gemiddeld vijftien gulden. Hevig onweer Te Colchester heeft een hevig on weer gewoed. In een minimum van tijd was het heele dorp'overstroomd, waardoor een ontzettende schade werd aangericht. Een groqt aan;al dieren verdronk. Ernstig ongeval Te Geway bij Dijon waren een drie tal werklieden bezig een muur te metselen. Reeds was de muur voor een groot, gedeelte gereed, toen hij plotseling instortte. De drie werklie den'werden onder de puinhoopen be. dolven en toen men hen er na veel moeite onder vandaan had gehaald, bleken a> reeds te zijn overleden. De tijd van vooruitgang Vijftien foto's, genomen te Cleve land (Ohio) werden door middel van een nieuwe methode, uitgevonden door do "„American Telephone and Telegraph Company", draadloos naar New-York overgebracht. De afstand tusschen beide steden bodraagt 350 mijlen. De foto's stollen zoowel straat- en riviergezichten als perso nen voor en ze werden nog denzelfden dag in de New-Vork Ti nies" gepu bliceerd. Ze zijn artistiek en 'buiten gewoon aardig. Het overbrengen van iedere foto duurde van 4 tot 5 minu ten. Een foto was reeds Mi minuten na de overbrenging gereproduceerd.. Ds beul Te Bergen in Belgie is een kermis reiziger gearresteerd, die, om 'net pu bliek te amuseeren en geld in het laatje te krijgen, zijn dochtertje van tien jaar de grootste folteringen deed ondergaan. Hij dwong fiet kind mot bloote voeten over rood-gloeiende Ijze ren staven te loopen. Om te voorko men dat ze zich al te erg zou bran den, werden haar voeten met vet in gesmeerd. De beul zal nu zijn ga- rechte straf wel niet ontgaan. De slaapziekte De slaapziekte in Engeland danic nog voort en <le beriohten, a!« zou de ziekte aan het luwen zijn, schijnen voorbarig. Waa het aamtnt aangetasten een paar we ken geleden 273. de week daarop werd het aantal nog overtroffen en kwamen er maar even 290 gevallen voor. De ziekte kwath »n Engeland hel eer»; voor in 1913. In 1919 kwamen in het geheel S41 geval- >n van «lupiiskie voor: in 1920 890 en in 1921 1470. Tot en met 19B1 was er dus e<c belangrijke toeneming van het aantal ge vallen. Daarna nam do ziekle eenigssins af om zich dit jaar met een cmgekonde hevigheid te doen gelden. Oude menschen lederen dag weer lezen we van schen, die honderd jaar en ouder den. Maar een ouderdom van 107 jaar kon» bij meiuchen toch al heel zeld' De heer Edward Mac. Grory, een boer uit Newton Hamilton heeft het echter 107 Jaar gebracht. Dezer dagen is hij ge storven. Nog een Is in Engeland een vrouw tnt haar dood voor een mam gehouden, ir. Nizza ia een vrouw geweest, die een man bleek te zijn. Een jonge dame van 23 jaar. Marie .An toinette genaamd en dienstmeisje van. be roep, hees thans Marius, nadat de ontdekking is gekomen, d»t Marie geen vrouw maar een mam is. De geestverschijning Uit HaJtla in Belgisch Congo komt het volgend aardig, historisch verbaal: „Op twee uren afstand wam Malela ligt Biari. Het opperhoofd vaa de bewoners in Biari, Pene Lombo, was sinds een paar maanden ziek en hij zou het wel niet lang meer maken. Dit deed hij dan ook r.iet en nietig en ka km stierf Lombe im zijn rus tige oude woning. De tijd ging haar gang co aan Lom be werd niet veel me daohl. Toft er zich iels bijaonders deed. Eenige maanden later toch liep. het gerucht door het dorp, dni Pene Lom be nit den dood w.-vs opgestaan. Niet tijd maar tijdelijk, om een geschikten op volger te benoemen. Wie dan ook langs de woning van Lombo ging en naar bin keek, zag inderdaad een sombere fi guur in een lijkkleed gehuld. IedeTeen «tl de geestverschijning zien. De zwartjes waren nieuwsgierig, wat zeer be grijpelijk is. Te dicht mochten ze evenwel niet naderen, want dan verhief zioh de figuur en hol, somber en plechtig kkmk „Nader me niet, raak me niet aan. het tóch doet, ial dood neervallen." En de zwartjes naderden niet en bleven op behoorlijken afstand. De verschijning aanraken zouden ze wel heelemaal uit hun e bollen laten. Maar zie, ieder dong zijn gunrt. Op dit punt zijn zwarte menschen niet anders dan de blanken. Ook zij hebben hnn eerzucht en het baan tje van opperhoofd, och, dat lachte hun toch' wel toe. Ze bidden er ook wel wat t en ze stapelden allerlei geschen ken als sieraden, geld, eieren, kippen r zijn won rog op om hem gunstig Tien. In vier dagen tijd was «en waar fortuin vergaard tot een blanke, die de buurt woont, van de zaak hooide. Ook hij bracht een bezoek aam de geest verschijning. Ja, maar raak ine met aan, want dat il uw dood zijn. Pang, pang, een paar hevige vuistslagen deden de geestverschijning tegen den grond elaan. Het lijkkleed werd afgerukt en. een inwoner van het dorp, die gaarne de Opvolger vAn Pene Lomhe wilde wprden, vertoonde zich aan de oogen van do in ner?. Er was e»n einde gemaal;: aan winstgevend bedrijf en zijn kans om opperhoofd te worden was weg. Da slimmerd nam de boenen ca ia tot bede;- ciae taruggeeiec. RuirieS voor .Vragen VRAAG: Ik wil zelf beverhuidjes prepareoren. Hoe moet ik dat doen? Wat is hiervoor noodig? Ik wil vai do huidjes een mantel naken. Is voo het in elkaar zetten, nog iets. bijzon ders noodig' ANTWOORD: Eerst 24 uur in 't zout op een plankje spijkeren met den vleesciikant boven, goed Bpannen, dan dadelijk insmeren met een riiengsel van gelijke deelen aluin en kamfer, zoolang tot het geheel doortrokken gewoonlijk ongeveer 10 dagen. Ver der kloppen en kneden maar voor e« mantel zou ik ze maar liever deaku dig laten prepareeren. VRAAG: Ik ben voor dag en nacht ia betrekking en per Irie maanden gehuurd. Met vergoeding van reiskos ten zou ik tweemaal per jaar mijn ouders, die buiten wonen, mogen be zoeken. Zoo zou ik in April, of begin Mei, weer gaan. Door afwezigheid van den lieer aea huizes werd het uit gesteld. 4 Mei zeide ik tegen Angus tus (met 3 maanden) op. 1. Mug mevrouw nu nog mijn va cantia inhouden? 2. Zoo niet, wie moet ik In den arm nemen, om recht te verkrijgen'? ANTWOORD: 1. Als er met uw ver trek een jaar verstreken is hebt u neg recht op de vacantie. 2. Het bureau van Consultatie raad plege VRAAG: Mijn papeguai heeft last van piin in den poot. Aan dat !i- chaoinsileel is niets te ïieu. Het lijkt mij kramp to zijn. Wat is er tegen te doen.' Het beest Staat niet op de tocht. Het is 2 jaar oud, 4 maal per dag heeft ze kramp. Die oogenblik- ken duren niet lang. ANTWOORD: Geef do vogel een plaats waar frissche lucht is, het best is met warme dagen in de bui. tenlucht op een geschut plekje. Geeft haar eiken morgen gelegenheid' tot baden in lauw water. VRAAG: Welke is de fietsweg van Haarlem naar Bussum? Hoeveel K.M.» ANTWOORD: Haarlem, Hrdfweg, Amsterdam, Weespcrzijde. Diemer- brug. Muiden, Hakkelaarsbrug, Na ar den, Bussum, 40 K.M. VRAAG: Waar moet jk mij vervoe gen orn lid te worden tan do mando lineclub „Excelsior". ANTWOORD: Dat is ons niet be kend. VRAAG: Hoe luiden do adressen van eenige gymnastiekvereenigingen voor jonge dames van 17 Jaar? ANTWOORD: Dia kunt u vinden in het Jaarboekje voor de stad Haarlem, ter inzage in onze Tijdingzanl. Gr. Houtstraat 93. VRAAG: Bestaat in Haarlem de ge legenheid, om opgeleid te worden tot chauffeur op een auto? Als men die gelegenheid bezoekt en men is het. vak machtig, krijgt men dan een diploma, is een rijbewijs voldoende? ANTWOORD: In Haarlem bestaat geen cursus. Misschien kan een auto mobielhandel aar u helften. VRAAG; Gaat et op Hemelvaarts dag een passagiersboot tan Amster dam naar Marken? Vanwaar vertrekt men? En op welke uren vaa en naar Amsterdam? ANTWOORD: Gedurende de zomer maanden vertrekt van Amsterdam (De Ftuyterkade, Steiger 9) do boot 10.30 v.m.Terug to Amsterdam onge- eer 5 uur n.m. VRAAG: Hoe verwijdert men inkf- lekken uit een bruin vilten kleedje? ANTWOORD: Flink afborstelen met gelijke deelen schoon lauw water i ammonia. VRAAG: Kunt u eenige recepten opgeven, voor do bereiding van jam-? (Aardbeien, sinaasappelen, appelen ANTWOORD: Neem vobr drie K g. aardbeien 2} K.G. suiker. Wasch de aardbeien zorgvuldig schoon en zet zo met do suiker op het vuur. Maak ze met do deksel er op aan den kook en laat ze af on toe roerende, zonder deksel koken tot zo do veroischte dikto heeft. Dit kunt ge nagaan door een druppel in een kommetje koud water to laten vallen, dio dan uit mag vloeien, maar in zijn geheel naar bo nedon moet zakken. Neem cr dan van 't vuur met een platten lepel de uim af en wrijf do aardbeien zoo fijn.*Vul dan vlug do potjes er mee en sluit ze af met vochtig perkamentpa- Op dezelfde wijze kunt, ge bessen jam. frnrnbozenjam. pruimenjam enz. maken. Met pruimen moet ge er ech ter rekening mee houden dat de pitten van 't gewicht afgetrokken worden, ge neemt dan inplaats %an 3 K.G. 3} K.G, vruchten. Ook kunt ge frambozen- en bessen jam maken en neemt dan 1) K.G. frambozen en H K.G. bessen en J van 't gewicht dus 2J K.G. suiker. Vruchten die harder zijn (b.v. kwetsen of oppeleni zet ge poet de sui ker en waf, water op maar aardbeien eij dergelijke scheiden sap genoeg af en er behoeft geen water bii. Voor sinaasappelenjfun neemt ge 12 sinaasappelen en drie citroenen. Kook die in 1} L. water zoo gaar, dat ge er met een zilveren vork makkelijk in kunt prikken. Neem ze uit hef vocht en doe daarin het gewicht, dar de vruchten nu hebben aan suiker. Doe de vruchten in vieren en verwil der de pitten en vezels en doe de schillen er af. waarvan ge't ii weg doet en 't andere in kleine stukjes met. 't vruchtvleesch In do suikerop lossing voegt. Laat zonder deksel ko ken en handel verder als bij aard beien. VRAAG: 1. Hoeveel K.G. levensmid delen mag mem bij een re naar Duitschland mede nemen? Is Edammer kaae hoog belast bij douanerechten 'I ANTWOORD: 1. li mag alles mee nemen. 2. Dat is niet bekend. VRAAG: Ik heb een bewijs van Ne derlanderschap, afgegeven in Februa ri 1923, dus ruim een jaar geleden, geldig voor een reis in België. 1. Kan ik op dat bewijs over eenige maanden in België weer toegelaten worden? 2. Is geen beperkte geldigheidsduur be paald? 3. Kan ik op da', bewijs van 1923 ook reizen in Luxemburg? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Ja. Ongeveer 10 jaar. 3. U hebt geen visum noodig, wel een paspoort, te vericrijge:. aan het Provinciaal Gouvernement. VRAAG: Welk verechil bestaat er ii? het gebruik van de woorden werk loos en werkeloos? ANTWOORD: Werkeloos wü zeggen ledigloopend, niets doende, lui, werkelooe toezien, zonder iets te doen om te helpen. Werkloos is: zonder werk (bui ten eigen schuld). VRAAG: Ik leen ietnand f 300. Hij teekent hiervoor op een overeenkomst „go6d voor f 80J" eu stelt zijn naam door liet zegel (plakzegel a f 0.50). De overeenkomst bevat de volgende be palingen. Ie. dat de terugbetaling zal geschie den in maand el ijksche termijnen van tenminste f 10. 2e. dat bii nalatigheid van den lee- ner, de ontleener het recht heeft het achterstallige in te houden op het aan hem te verstrekken salaris ide leener was in dienstbetrekking bii een zaak waarvan de geldschieter de beheerder was, maar heeft ontslag genomen 3e. dat de rente van het niet afge- loete deel kon berekend worden tegen 5 ten honderd per jaar. 4e. dat een rekening courant de stand der schuld en vordering zal aanwijzen en telkens door beiden ge- teekend worden. Verdere bepalingen of regelingen omtrent terugbetaling bevat de schuld bekentenis niet. Vraag 1. Is, nu de leener nalatig blijft in het terugbetalen, het geheele bedrag opvorderhaar, zoo ji% welke middelen staan daar voor open? Vraag 2. Kan. daar de leene- een vast gemeentesalarift geniet, geëitchfc worden dat de gemeente mii maande lijks f 10 uitkeert. 3o. Welke weg moet i'k dan volgen? ANTWOORD: lo. Niet de geh»e!e schuld, doch alleen do achterstallige termijnen kunnen opgevorderd wor den. 2o. Neen. 3o. Wend u tol een rechtskundige. VRAAG: Hoe moet ren jonge clivia van de oude plant verwijder! worden! Moei de jonge clivia wortel» hebben!. Mijn clivia krijgt roestgaatjea in de bladeren. Wal is hier aan «e döeil? ANTWOORD: Neem roet een scherp nies je de jOJlge clivia van den ttam af; ïoo dicht mogelijk b.j <!e oude stam aZne- men. Hoogstwaarschijnlijk *a! t u ge lukken om er een of meer worteltje» aan te laten, 't I» echter mogelijk, dat ook jonge plasten «onder wortel» aan den groei gaan. Do roestvleicje* ontdaan door een roestxw»rr.. Herhaaldelijk aflponeea zal helpen. VRAAG- Mijn pyramide-perehoom ««aat prachtig in Koe!, .loah sit vol xvrarte mie- ren. Doe: dit i ie -via bcorn vrucht I Wat ts «r In dat geval tegen te doemt ANTWOORD: In den regel worden de mieren gelokt door een iet vocht, dal door bladluben op de bladeren wordt af- gewheiden. Bespuit d«l boom roet tabaks water of met Gierke «puit koud water ont de dag herhalen. 4 of S keer zal voldoen de aljn. VRAAG: Waarmodo moot een geel zijden lampekap gowaaschen wor den? Waarmede kan ik «ion grijs- laken kraag schoonmaken? Hoe moe ten uit eon grijze voile japon braad* .lokken verwijderd worden 1 ANTWOORD: 1. In lauw nmmoniak- zeepwater en tusschen doeken strij- keu. 2. Goed afwrijven met een schoons doek. gedoopt in zuiver* spiritus van 90 (zeen brand ip: rit ra). Wrijven met een lapje van do* zolf«le voUestof, bevochtigd meb aether. VRAAG: Hoe moet men uit keu kenkastjes slakken verdrijven? ANTWOORD: Go kunt gornakkelijfc nagaan, waar do slokken inkomen, door do sporen, dio een slak nalaat. Daar zijn natuurlijk gaten of openin gen, die ge dicht moet maken. Ver volgens bestrooit ge een paar dagen do vloertjes van d- kastje» dik met zout, de slakken zullen dan gouw ver dwijnen. VRAAG: Bij hot schoonmaken op den zolder bemerkte ik eenige weeg luizen. Hos moet men die verwijde ren I Ik zog zo daar nooit te voren, ANTWOORD: Ge moet den zolder direct uitawrnvelen, voordat ze ver der komen, 't Is 't eenige wat abso- luti t afdoend is. VRAAG: Hoe moeten patentolie* •lokkon uit een wit houten vloer ver wijderd worden? Do vloer ia van vu renhout. ANTWOORD: Uitboenen met ko kend sodawater en daarna met schura. VRAAG: Hoe moet een gummi re genjas gereinigd worden? ANTWOORD: Wrijf de jas flink af met een schoone, in petroleupi-aethsq godoopfe doek. VRAAG: Hoe móer een wagensmeer- vlek uit een gabardine regenjas ver wijderd worden? ANTWOORD: Wrijf de vlekken mot een schoone, in aether of zuivere spi ritus van 90 gedoopte doek. VRAAG: Hoo moet her weer uit lancaster .gordijnen verwijderd wor den? ANTWOORD: Roer wat mag nee: a n benzine goed door elkaar en strijk dit op de vlekken. Laat buiten goed droog worden en wrijf met schoone witte doek af. Dit geldt natuurlijk alleen voor wit lancaster. VRAAG. Wat boteekent „Optieja- n", In een huurcoiftract Als geen bijzondere bepalingen gemaakt zijn, geven de opüejaren dan recht aan huurders en verhuurders, of zijn die aren altijd in het belang van den murder. Als ik voor 3 jaar met optie- jaren gehuurd heb, moet ik dan na afloop van de huurjaren het contract vernieuwen om het recht te behouden op di« opf ie-jaron ANTWOORD: Optie is: vrije keus m casu heeft u de vrije keus om al dan niet gebruik te maken van een zeker aantal huurjaren als in het contract aangegeven is. Zij gelden over het algemeen alleen voor den huurder. U zult vóór het verstrijken van de huurjaren kennis moeten ge ven aan den verhuurder, of u gebruik weneoht te maken van de opt.iejaren. Het tijdstip, waarvoor u dezo mede- deeling moet doen zal wel in het huurcontract staan. Den Heer C. Besliste voor standers, zooals u die bedoelt, ken nen we niet. Den heer N. Wend u met my vragen tot het bagage-bureau van de dorfr u genoemde stoombootmaat schappij.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10