Jpituna DE MODE. HAARLEM'S DAGBLAD Electriciteit in huis ZATERDAG 24 MEI 1924 - V.ERDE BLAD Moderne Jumpers. Wij wisten het wel, toen wij vo- rige week ten jumper-model gaven. De Hollandsehe vrouwen kunnen er nog geen afstand van doen! Niets is gemakkelijker te begrijpen, want is de jumper niet het ideaai-kleeding- stuk IWordt er ooit iet» uitgedacht, dat zoo prettig en luchtig zit, zoo gauw uit- en aangetrokken is en zoo eenvoudig van maaksel ia Hier is een nieuwe, om niet te zeg gen: de allernieuwste, hetgeen tegen woordig erg gevaarlijk is, aangezien er elk halw uur e«:-n jumper verschijnt die nog weer veel nieuwer ts dan de vorige .nieuwste"! Maar in elk geval is dit toch weer het aangebeden model van onze lezeressen, namelijk overdag met kimono-mouw, zonder veel moeit*- door iedero vrouw te maken uit 1.76 meter stof van 100 brood, voor oen go- middelde figuur, Het geheel bestaat slechts uit èia stuk, en alloen de kraag en de ceintuur rijn er apart op gezet. Ceintuur, mouwen en kraag moe ien met een aardig motiefje worden geborduurd; de ceintuur sluit op één heup met drukknoopjes. Voor liet overige wijst ona patroon geheel den weg om in enkele uren tijds dozo keurige en charmanto zomer-blouse te maken. Patroon no. 4(ïi kan wor den verkregen tegen inzending van 45 cent, in de maten -42, -44, 46 en 48 bovenwijdte. DE NIEUWSTE KAPSELS. De nieuwe mode der kapsels wordt vrijwel geheel bebeeracht door do krul, zelfs voor kortgeknipte haren. De groote aantrekkelijkheid van de zen stijl is, dat de vorm van hel hoofd er zeer scherp door wordt aan gegeven. Wanneer het haar niet bekort is tot polka- of pagelengte, wordt het laag in den nrk opgerold of handig weggewerkt onder do golvingen, waardoor een veel ronder geheel ver kregen wordt» Er is geen enkele noodzakelijkheid om niet het gemak van enkele hulp middelen te baat te nemen, temeer waar liet opmaken van een modern kapsel zónder daze hulpmiddelen veel te moeilijk en to tijdroovend zou zijn voor haar, die niet over de bekwaam heden van een coiffeuee beschikt. Een der handigste middeltjes ia dan wel de zoogenaamde .bandeau", een biwd lint van zijde, dat met en- kele kwieke slagen om het kapsel wordt gelegd en alle krullen en gol ven in verband houdt. Ons plaatje geeft deze bandeau" te zien, name lijk het eerste figuurtje, on wie het goed bestudeert zal opmerken, dat er niet veel kunst voor noodig is om den band te gebruiken. Voor het vastmaken kan men. zoonoodig, een haarspeld of een mooie sierspeld ge bruik en, doch do voorgesch reven methode eischt, dnt men hot laatste eind van don band zoodanig wegj. stopt, dat losgaan uitgesloten is. Het is ook van veel gewicht, dat de bandeau" met groote zorg gekozen wordt, aangezien do kleur ervan een bijzonder effect aan uw verschijnsel geeft. Men koopt ze tegenwoordig reeds in alle mogelijke kleuren, doch het aardigst is natuurlijk er een te nemen, welke min of meer met uw kleeding overeenstemt. In de dure soorten bestaan zij bovendien reeds met kostbare ga moeringen en zelfs draagt eon Londensche tooneelspeel- ster er oen, die geheel met gouddraad geborduurd is. Het tweede plaatje laat zien hoe een meisje, dat ..polka-haar" gehad heeft, en dit than* weer wil laten groeien, dit voorloopïg kan redden. Zij vat de einden namelijk samen in een rol, langs het achterhoofd, en laat de zijkanton een beetje uitknil- len, opdat de ooren daardoor bedekt worden. Tenslotte geven wij nog twee ont- werpjes voor avond-kapsels, welke minder belangrijk zijn, nu de zomer nadert en men du* in on* land niet veel meer aan avond-partijen denkt. Maar het interesseert toch onze le zeressen wel om <vns to weten, wat men dezen zomer in de groote bad plaatsen draagt en daarom geven wij deze kapsels erbij. Model drie toont duidelijk aan hoo do kostbare kammen, welko dit seizoen tot het chicste bohooren. doelmatig worden geplaatst en hef laatste ontwerp geeft de ..zijkrul" weer. welke ofschoon niet geheel nieuw toch weer zeer in zwang blijkt te komen. Losse blaadjes uit het wetboek. UI, DE KIEZERSLIJST. Dat het kiezen niet maar zoo gaat ;n dat er uitgebreide voorbereidingen toe noodig ziju hoofdzakelijk van administratie ven aard, waar de meeste mensohen geen moment aan denken beloofde ik U in een vorig artikel nader uiteen te zetten. Uit het groote publiek hoort men vaak stemmen opgaan „dat die amb tenaren eigenlijk niet veel bijzonders uitvoeren", en „dat ze maar zoo'n beetje zitten te schrijven..", etc. etc. Maar evengoed als het noodig is in een huiehouoerv om wil het goed gaan, alles nauwgezet to regelen en te administreeren (ja natuurlijk! ons huishoudboek en de boekjes van de leveranciers zijn toch ook een ad ministratie op zich zelf 0 evengoed ja nog vee' noodiger, ie het om in de groote huishouding van onzen Plaat alles precies „op te schrüvaa." En daar de bevolking immers den Staat vormt wordt ook door den Staat in ca- su de bevolking de administratie ge houden. Evenmin als alle huisgenoot en zich rullen werpen op het bijhouden van 't slagers- of kruiaenieraboekje, evenmin kan de gouache bevolking zich be moeien met het schrijfwerk van den Staat» Hiervoor zijn de ambtenaren aangewezen. Wanneer men bedenkt hoeveel de verkiezingen, die slechts een onderdeel van de gansebe Staatsinrichting vor men aan voorbereiding cn schrift uren eischeu dan begrijpt men dat. een heel leger van ambtenaren noodig :s, om al ae „boekjes" van de Staathuis houding bij te houden. Het ligt volstrekt ni doeling om een beschouwing te hou den over het al of niet wcnscbeliike van uitbreiding of inkrimping van het ambtenaren corps ik wensch er slechte op te wijzen, dat het werk, dat door de ambtenaren wordt verricht ook werkelijk gedaan moet. worden. Jn elke gemeente wordt door het ge meentebestuur een lijst opgemaakt, waarop de namen van die inwoners, die bevoegd zijn tot bgt kiezen van leden van de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad. Het samenstellen van deze lijst ge beurt ieder jaar en wel zoodanig, dat de lijst den toestand weergeeft, zooals die op 1 Februari van dit jaar is. Noodzakelijkerwijs vermeldt de lijst wel eens onjuistheden immers lie den die in gevangenschap, hechtenis of schorsing verkeeren zijn uitgeslo ten van het recht tot kiezen. En waar men in Januari een blanco strafregis ter kan hebben is de mogelijkheid niet uitgesloten dat men wanneer do lijst verschijnt zich in een van de drio bovengenoemde onaangename toeatan den bevindt. Het eigenaardige geval doet zich dan voor dat men wel op de'lijst ge plaatst is doch door inmiddels inge treden vrijheidsberooving van het kiesrecht verstoken is, doch dat dit Laatste op het uitoefenen van 't kies recht geen invloed heeft: m-a.w. per sonen die zich in hechtenis of gevan genschap bevinden mogen niet kic/.cn, dochpersonen die zich in hechtenis of gevangenschap bevinden mogen wel kiezen als ze maar zorgen dat de op- Als bijzonderheid vermeld ik het ge- zal van den Utrechtschen baron, wiens verzoek om zijn titel op de kiezerslijst te .vermelden door Burg. eu Weth. was geweigerd, doch welk verzoek bij arrest van den Hoogen Ilaad werd in- ;ewi)ligd zoodat nadien (1917)) eere (rijgt wien eere toekomt 1 Op 15 Mei zijn de voorbereidingen afgeloopen en is de kiezerslijst samen gesteld en wordt eerst het volgend jaar op 15 Mei door een nieuw exem plaar vervangen. Men begrijpt, dat dit samenstellen hoofdzakelijk uit toe voegingen en wijzigingen bestaat, het geen echter toen nog een behoorlijke massa werk oplevert. Dat er aan de kiezerlijst gewerkt wordt ook wanneer er niets te doen is, m a.w. wanneer er geen verkiezin gen plaats hebben is iets dat door het publiek meestal vergeten -wordt. AMY VORSTMAN TEN HAVE. Het onderhoud der vensters. Een goede manier om ruiten schoon te maken is de volgende: neem een schilderskwast en reinig de kozij nen van binnen en van buiten. Doe eerst het houtwerk, alvorens u aan het glas begint, aangezien het. laat ste moet worden behandeld met warm water, verdund met ammonia. Ge bruik geen zeep. Met een klem stukje stof op een puntig stokje, maakt men de hoek jes schoon, waarna men de ruiten afdroogt met een st.uk katoen. Ge bruik geen linnen, want dit brengt streepen op de ruit. Als het glas droog is, polijst men het na met een oude krant en mot zal zic-n, dat minstens de helft van den tijd wordt bespaard, terwijl de vensters veel beier gereinigd zijn. sluiting oerst plaats heeft wanneer ze eenmaal op de lijst staan dus na 1 Februari. Heeren inbreker», die op hun kies recht gesteld zijn, gelieven duB hier mede rekening te houden. Op de kie zerslijst staan de volgnummers en de namen der kiezers in alphabetische I volgorde, hun voornamen, hun geboor- Itcdatum, (en zoo noodig de datum van hun naturalisatie)., I Voor 15 Februari zendt de Min. van 'Justitie aan den burgemeester een op- gave van de namen, voornamen, woon plaats, geboortedatum, etc. etc. van de kiezer» hunner gemeente benevens icen met redenen omkloedo lijst van personen uitgesloten van het kiesrecht Na ontvangst van deze lijst stelt dan het gemeentebestuur dc kiezerslijst vast zooals in do wet staat„telkcn- jare opnieuw op den 22ston Maart". De lijst wordt daarna tot 21 April op de secretarie ter inzage gelegd. Tegen betaling der kosten kan een ieder or een afschrift van bekomen. Van 23 Maart tot 15 April mag ie dereen het gemeentebestuur op ver meende of werkelijk© onjuistheden op merkzaam maken en om verbetering verzoeken. Men kan ook ten behoeve van een ander iets verzoeken. Deze verzoeken om verbetering zijn ook ter secretarie voor een ieder ter inzage. Voor 1 Mei worden de event» verzoeken behandeld en afgedaan cn worden zoo noodig verbeteringen op de lijst nangebraebt. Vlekken op zijden kousen. Vlekken op zijden kousen, welke ontslaan zijn door do verf van ge kleurde schoenen, moet man steeds zoo spoedig mogelijk verwijderen, daar het anders miafchien t© laat is. Het boste is om ze te bevochtigen met liet sap van een versch-doorge- sneden citroen, daarna even te la ten liggen an tenslotte te wasschc-n in warm, Eoppig water. Zusjes beste jurk. Nu de zomer met zijn zon en licht werkelijk schijnt te komen, blijkt de noodzakelijkheid van een aardige jurk voor de meisjes, een zomerjurk, die niet te duur is en toch mooi ge noeg oni den eersien tijd als Zon- dagscho jurk te worden gebruikt. Hier is een behoorlijk model voor meisjes van 11 tot veertien jaar. Het is bijzonder élégant van witte voile, doch waar de beurs zulks toelaat ie crópe-dojchine of witte marocain wel zoo mooi. Deagewenschfc kan men hst natuurlijk ook in kleuren maken, maar wit staat de meeste jonge meis jes het best. Een knip-patroon van de jurk is tegen inzending van 50 cent verkrijg baar onder nummer 401, voor meis jes van bovengenoemden leeftijd. Speciaal ontwerp voor Haarlem's Dagtilad door mej. C. Steln. Fig I is een shantung japon. Het jakje is van voren geplooid to: aan de ceintuur. Het schootje hangt, in het midden, vóór langer dan achter. De hooge boord eindigt in «en wit pliesé raad. D« mouwen mo gen niet wijd geknipt worden en rij ein digen van onderen in een smal boordje. Gekleurde raWia-stroo is een prettig ma teriaal voor de ceintuur. Het rokje valt ruim. Sapgroen of licht-beige cijn mooie Shan tung kleuren. Geel-oker, vermiljoen rood en wart, kleuren heel mooi op een i groen of licht-beige fond. Fig. II is een grappige Japon. Deze ja pon, de rok voornamelijk, bestaat uit smalle geborduurde linten. Het rokje moei nauw om de heupen sluiten. Het jakja heeft een rechtopstaande» kraag. De mou wen kort. De rijnaden van bel Jakje worden verborgen onder een rij knoopjes. De ruimte van dit jakje word» door een band bijeen gehouden. Een mooi* kleur voor dero japon is korenblauw, met lichtgrijze en paarse randen. Of ook reebruin mei beige en kobalt-blauwa ramden. Zonderlinge huwelijksgebruike uit verre landen. Bij vele volken zoo o.a. bij de Hindoo's bestaat het in onze ooren zeer eigenaardig klinkende gebruik om levenlooze voorwerpen met elkan der te laten trouwen- Zoo zal b.v. een Hindoe geen vrucht uit een pas aangelegde® tuin eten al vorens hij twee boomen uit dien tuin, b.v. een manga- en een tamarinde boom met elkaar heeft doen huwen hetgeen met de noodige plechtigheid en bijbehoorend© feestvreugde ge paard gaat. Bvenmin zal een Hindoe water drin ken uit een pas gegraven waterbassin als niet eerst een aan den rand ge plante banaan „gehuwd" is met het water. Van dezelfde grondgedachte getuigt de beeldspraak die de inwoners van Borneo gebruiken wanneer zii spre ken van het bruiloftslied van de ri vier en de zee. Hiermede bedoelen zij het waterruischen bij do uitmonding der rivieren. Waar in Indië op vele plaatsen het gebruik eischt, dat. de oudste dochter uit een gezin het. eerst trouwt, komt men aan evenfcueele eerdere wen- schen van een jongere dochter tege moet door de oudste uit te huwen aan een of anderen boom! Echter niet aan 'n den of een populier omdat die heilig verklaard zijn en een der gelijk huwelijk later nooit meer ont bonden zou kunnen worden (als er nog eens een man kwam!) Ook in China huldigt men dit zelf de beginsel. Bekend is de geschiede nis van een jonge dochter wier ver loofde stierf voor de bruiloft en die om als weduwe te kunnen blijven voortleven in het, huwelijk was ge treden met een bloemenvaas. KEUKENTERMEN. Naar aanleiding van ons artikel an 1" Mei ont.vingetn wij een briefje van J. W. D. T-, die daar eeni^e no- dere mededeelingen doet over dit onderwerp. Allereerst worde een vergissing an onzen kant hersteld: Officier be duidt in het koksvak niet sausenma- ker, maar iemand, die bekwaam is in het maken van bonbons. Verder geeft onze correspondent een aardige opsomming van de „Bri gade de Cuisine", oftewel de keuken staf. Het hoofd hiervan is de Chef de Cuisine of Generale Chef; de waarnemende chef is tegelijkertijd degene die voor het gebraad zorgt, en heet Rótissier: soms zorgt hij ook voor de visdh, maar heel vaak is daar weer iemand apart voor name lijk de Poiseonier. De kok voor de hors d' oeuvre heet Garde-manger, dus eigenlijk de etensbewaarder, ter wijl de groentenkok Légumier heet of ook wel Entemet.ier. Tenslotte is er het welbekende woord Patissier, dat dengene aanduidt, die de zorg heeft voor puddingen, ijs en gebak. Een heele staf is er dus voor een menu in een restaurant noodig en wanneer wij zoo luchtigweg allerlei lekkers bestellen, bedenken wij niet, dat er heel wat personen in de keu- ken in draf zijn om alles klaar te maken. Onze correspondent geeft ook de opsomming van het menu wat wel rneer bekend zal zijn: alleen de uit drukking Rele+és of Grosse Pièce voor de hoofdschotel, en de vakterm Entrémet voor de patisserie lijked ons niet zoo bekend. Dat wij schreven dat de vaktermen allen in het. Fransch gesteld zijn, blijkt hier wel weer duidelijk uit, E, E-. P. Meer en mee: huishouding e<ec hruikt, en net i Electrische paparaten Voorzichtig heid geboden Het gebruik in de huishouding worden ook in do arische apparaten ge- .i werkelijk geen won der Wanneer wij aan het gemak den ken dat er aan ".erbonden is. Van alle voorwerpen die geregeld gebruikt worden, l* liet strijkijzer wel het meest bekende: het is dan ook een niet te onderschatten voordeel, dat het ijzer onder do aanraking van hot koude, vochtige goed zoo weinig warmte verliest, dat deze door den doorloopenden toevoer uit de electri sche leiding niet vermindert. En ver gelijk daarmee nu eens den gewonen ijzeren bout. die op de kachel werd verwarmd en veel te gauw weer af koelde. zoodat een andere genomen moest worden, deze afgestreken om mogelijk vuil er af te wr ven, en de bout soms te warm was doordat hij re dicht op het felle vuur had gestaan, dan w-eer te koud zoodat er leelijke j bij het vlekken van op het goed kwamen. stroom. Dat. het eleotrisrhe licht gemakke lijk i?, weet ieder die zich den eer sten dag met electriciteit in huis her innert. lntusschen moet er bij electriciteit wel degelijk opgepast worden, al moe pen sommige® dan ook dat do span ning van ons lichtnet van 220 volt niet gevaarlijk is. Het is waar: deze zoogenaamde laagspanniu/c kan on gevaarlijk zijn, maar dat is zelfs met. een zeer hooge spanning tot 10.000 volt toe, net zoo goed mogelijk. Het hangt van zooveel omstandigheden af. dat daar moestal van te voren geen staat op te maken valt. Hoe vochtiger de atmosfeer is, hoe beter do stroom geleid wordt: op een regendag is een aanraking met 220 volt dus gevaarlijker dan met droog weer. Ook de vochtigheid van onze handen en ons verdere lichaam is hier bij van belang en zelfs on2e gezond heidstoestand draagt bij tot het goed of slecht geleiden van den electri- schen stroom. Hout is oen slcchto ge leider van electriciteit, metaal daar entegen een heel goede zoo zijn er meer factoren die mee of teeenwerken gebruik van electrischen Doordat wij echter in onze huizen meestal op een houten vloer staan en de vochtigheid niet zoo eroot is als buiten, hebben huisvrouwen min der kans op ongelukken er mee dan werklieden buiten die er onvoorzich tig m*e omgaan. Dat de tochtigheid ook in huis echter van veel belang is. bewijzen de waterdichte lampen in kelder en badkamer, soms zelfs ook in de keuken wanneer er op gas ge kookt wordt, en de eveneens water dichte stopcontacten. Hoewel er dus in huis niet zooveel gevaar is, is het toch wel aan te ra den om niet met bepaald natte han den aan lampen of contacten te ko men en de gebruiksvoorwerpen altiid aan de geïsoleerde deelen beet te pakken. Wie geen stopcontacten in huis heeft, kan tusschen de lamp en de fitting een plug schroeven die den zelfden dienst doet als het stopcon tact. Door het. even losschroeven van de lamp en daarna het, omdraaien van de knop wordt het strijkijzer of keteltje ook heet. Maar weest voor zichtig met het uithalen en insteken! Wij hoorden van iemand die de plug lieet gretp op de openingen en daar door do stroom door haar arm kreeg. Er gebeurde verder niets, maar dat kwam natntirliik doordat toevallig de omstandigheden gUQBÜg waren Door het telkens vast en losschroe ven van de lamp wordt deze er niet heter op, daarom zijn stopcontacten ook veel beter. Is de lamp kapot ge gaan door het al te veel lianteeren hierbij, dan is liet 't verstandigste om dei moeite te nemen de hoofdknop in huis af te draaien: kapotte lampen kunnen ook gevaar 'leveren. Ge beurt het in den aivond. dan haalt men er even een kaarsje bil. Want voor geval van uitgaan van het licht is dit toch ook noodig opdat er niet in het donker naar een licht behoeft gezocht te worden. De isolatie van do gebruiksvoorwer pen mag niet beschadigd ziin en dit geldt niet alleen voor lampen en strijkijzers, maar ook voor alle an dere artikelen, zooals ketels, melkko kers, matjes, kruiken, en zoo voorts. En dan nog is voorzichtigheid gebo den, want een ongeluk ligt in een klein hoekje. Een damo had de ge woonte om haar keteltje te zetten op een tafeltje met marmeren blad. ver sierd met metalen kettingen. Zij haal de haar contact dan niet uit de stop, maar trok het koord van het keteltje af, zoodat er stroom bleef in het koord. Totdat op een koer een der kettingen door ccn toeval in het. con tact schoof waardoor met een harden slag geleiding naar de aarde kwam. Voor wie er echter niet ruw en met overleg mee omgEtan, levert het vol strekt geen gevaar op. Tenslotte geven wij nog eenige huis houdelijke wenken. Een ketel of melk koker, waarin juist iets heeft gekookt, raag nooit geheel leeg worden weg gezet; een scheutje koud water is vol doende dat het. voorwerp heel blijft. Kokende melk in een melkkoker waarvan het snoer reeds uit don stop is gehaald, heeft toch nog neiging om over te koken: een scheutje koude, gekookte melk er in gaat dit tegen- Overkpken van vocht, levert gevaar op voor stuk gaan van den ketel, ter wijl een melkkoker dus ook niet ge heel mag worden ondergedompeld bij het afwasschen. En tenslotte iets over ketelsteen. Om de keteltjes snel warm te doen zijn, worden zij van zeer dun metaal gemaakt, maar daardoor is het ook onmogelijk om ze zoo nu eu dan met een scherp middel van ketelsteen te reinigen. Om nu te voorkomen dat deze zich aan bodem en wanden vast zet. wordt er vaak een schelp, een steentje of een knikker ingelegd: hier op zet de ketelsteen zich dan vast. M E N U. KalfsschijL Aardnppelen. Postelein. Gevulde Flensjes. Het vleesch wordt op de volgende wijze bereid: terwijl het vet of de bo ter op het vuur verhit worden, wordt het vlees oh gewasschen en gezouten. Dan wordt het aan alle kanten in het heete vet; gedompeld zoodat het dicht geschroeid is en daarna op de gewo ne wijze gebraden. Er wordt een half uur gerekend voor ieder pond bovenop het fornuis. De jus wordt, met koud water afgemaakt, en eet men het vleesch koud, dan kan er een blad gelat ino door gedaan worden om ze drillig Ie maken. ITet recept, van postelein is welbe kend, evenals dat van dc flensjes voor hot nagerecht. Wij willen daar van echter nog even do ingrediënten li ons tarwebloem. 1 Liter melk. 2 eieren. Wat zout. 30 gr. boter. Hiervan wordt, een beslag gemaakt en dan flensjes gebakken en intus- schen wordt de zoogenaamde banket bakkersroom gemaakt, hiervan een paar lepels op de helft van elk flens je gelegd, de andere helft er over heen geslagen en het gerecht met wat poedersuiker bestrooid, opgediend. Hieronder volgt het recept van de banketbakkersroom: 1 L. melk. 2 eieren. 1 eidooier. 1 ons suiker. i ons tarwebloem. Een stokje vanille. De vanille wordt in de melk ge trokken en dan worden bloem, de hee le eieren met de eene dooier en de suiker tot een beslag geroerd en dit bii de lauwwarm-afgekoelde «reik ge voegd. Nu wordt'dit mengsel weer op het vuur gezet en zoolang geroerd totdat het dik is geworden. Van een heele liter melk kan na tuurlijk heel wat gemaakt worden: er moet wel aan gedacht worden dat de gevulde flensjes een machtig des sert vormen en dat er dus niet al to veel van gemaakt wordt. E. E. PEEREBOGM*

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 11