Voor Baby Rubriek van den Arbeid. .MAATS, TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Op «n Utrecht gehouden aigemwne vergadering der Ked. Maatschappij et bevordering der Genee^nnst is een voo e:«l ioi reorganisatie der Haat scha pp: met algemeen* 6temmen aangenomen. VERLOFREGELING RIJKSAMBTE NAREN. Door de Regeering is bepaald, da'. h< verlof van de Rijksambtenaren, die vot eerste oefening onder de wapenen rijs niet onverkort mag worden verleend, doch evenredig dient te worden verminderd in verband met het tijdvak das lij aldus der de wapenen doorbrengen. OPRICHTING VAN EEN COUé- V ER EEN I GING? Naar Het Vad. verneemt, is er te wersutn een voorbereidende vergadering gehouden, om t« komen tot de oprichting van een Couê-vereenig'.ng. welke aich doel etel!, de methode-Couê zooveel n: lijk te verspreiden. Coué. die dtoer dagen ons land verlaat, hoopt legen November terug ie keeren. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Zondagnacht ontstond in de Pieter- btraar te Maastricht een woorden wisseling tusecfaen een burger en militair. Zonder eonige reden begon de 20-jarige soldaat J. G. uit Weert met een mos te zwaaienhü trof den 21-jarigen espeditieknecht M. G. zóó aan het. hoofd, dat het mee er in bleef zitten. In deerniswekkenden toestand werd de jongeman naar het Zieken huis overgebracht, waar het mes eerst na eenige uren kon worden verwij derd. Het mes liet een wonde achter van ruim 7 c.M. Voor het leven van den getroffene wordt gevreesd- De sol daat werd in arrest gesteld. DROEVIG OMGEKOMEN. De eenmanswagen op de spoorlijn ZwolleKampen, heeft op een niet afgesloten overweg nabij Zwolle, zoo meldrh het Hbld-, hetdriejarig doch tertje van den heer West er hof aange reden. dat haar zusje tegemoet liep, dat van de Zondagschool kwam. Het kind overleed tijdens bet vervoer naar het station Zwolle, DE VERDWENEN AGENT. Het ..Volk'" bericht: Aan een der politiebureaus gele een aan den rand der stad Amster dam speelde zich op een der avonden van de vorige week het volgende af Toen om negen uur een afgeloste ploeg agenten van hun straatdienst binnen kwam. bleek een der man schappen. een jeugdig agent, te ont breken. Toen fcij zich om half tien nog niet had gemeld, begon men te veronder stellen, dat hii onwel geworden zijn de. zich naar huis had begeven. Maar toen een uur later nog niets van hem was vernomen, wist men niet meer wat er van te denken. De ontknoo- ping liet nu echter niet lang meer op zich wachten, want tegen elf uur arri veerde de vermiste agentzeer on vast op zijn beenen in het bureau. Reeds dadelijk kreeg hii het met den brigadier-wachtcommandant te kwaal, met wien hij wilde vechten Het heerschap was dermate boven zijn bier, dat hii door twee zijner col lega's die fcem met moeite in bedwang konden houden, ..ter ontnuchtering" in de cel werd gezet. Deze onwaardi ge dienaar van de Heilige Herman dad werd. in afwachting van zijn ver wildering uit het korps, onmiddellijk geschorst ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Zaterdagavond gebeurde op den Rijksstraatweg nabij Rust en Vreugd te Wassenaar een ernstig motor-onge luk. De heer G. kwam met groote vaart uit den Haag gereden. Nabij genoemde buitenplaats vloog de band van het voorwiel met het gevolg dat de motor over den kop sloeg en de berijder tegen den weg werd geslin: gerd. Door voorbijgangers werd hij bewusteloos en met gapende wonden aan het hoofd en armen opgenomen. Nadat hem in bet gebouw van het Groen Kruis de eerste hulp was ver leend. werd hii in zorg-wekkenden toestand naar Leiden getransporteerd. FABRIEKSBRAND. Zondag brak in een der magazij nen der firma Spanjaard te Borne brand uit.. Twee uur lang werd het vuur met een groot aantal stralen van de spuiten der fabriek en de motor- spuit bestreden. Toen was men den brand meester. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt.' Het. magazijn van fabriek»- benoodigdheden is uitgebrand. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. TUSSCHEN DE BUFFERS. Zaterdag geraakte de arbeider Harm Mulder in dienst der Petro leum Maatschappij, op het etablisse ment der S.S. te Meppol tusachen de buffers van een rangeerenden trein. Zwaar gewond werd hij in het zieken huis opgenomen, waar hij spoedig daarna is overleden. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Te Werkendam is Vrijdag het. 2-ja- riee zoontje van den postbeambte KI. In een pot kokend water gevallen. Zondag is het aan de gevolgen overle den. EMIGRATIE CENTRALE HOL LAND. De directie der Emigratie Centrale Holland maakt bekend, dat het vol gens de berichten van haar vertegen woordiging in Canada voorloopig alléén gewenscht is. dat geoefenden of vaklieden op land- of tuinbouw gebied daarheen emigreer en. OVERREDEN EN GEDOOD. Or> de Oranje-Nassaumnn te Heer len is de 15-iarige J. de Weert, die op een kipkarretje stond, daarvan afgegleden en er onder gekomen. De ongelukkige werd dcod opgenomen. BINNENLANDSCHE K" Ld miv ate. Op een te Utreoht gehouden verga dering is besloten tot opricntiag .an de vereenigingCentrale Nederland voor Binnenlandsche kolonisatie. Vol gens haar ontwerp-statuten zal de ver- eeniging stres-en naar de instelling yan een ontginningsfonds en de oprichting van een ontginnings-hypotbeekbank. Een eomRHïije -*1 <J* statuten nog na- dal hens* *üj INGEZONDEN MEOEDEELINGEN k 80 Cts. per regel. De Kliniek voor Tandheelkunde God. Oude Gracht 84 Tel. 1387 Verstrekt kunsttanden, gebitton «U moderne tandteohniek aan minder- gegoeden en aan deu middenstand, tagen uiterst lage tarieven Spreekuren voor mindergegoeden en leden van xlekentendaen eiken morgen van a11, Maand, »n Donderd.avonds van 7—9. Spreekuren voor den Midden stand, 's Middags van 1—behalve Zaterdags. Verder volgens afspraak. HET VFRKEER TUSSCHEN NEDER LAND EN BELCIë. Naar de Tel. verneemt zal er met ingang van 1 Juni a.s. ecu belang rijke vereenvoudiging worden inge voerd in de pasten-controle en het douane-onderzoek naar en van België van en naar Holland. In de treinen 7 en 9, dat is dus van Nederland naar België, zal van dien datum af de passencontrole en het douane-onderzoek niet meer bij aankomst te Esschen plaats vinden, doch door de Belgische ambtenaren tijdens den rit in den trein tueschen Roosendaal en Antwerpen. De ingeschreven bagage wordt ech ter respectievelijk ie Antwerpen en te Brussel onderzocht, indien zij be vracht is naar het betreffende station, In de treinen 24 en "28, dat is vac België naar Nederland, zal da passen- controle en het douane-ondarzoek door de Nederlandsche ambtenaren niet meer plaats vinden te Roosendaal doch tijdens den rit in den trein tus- schen Esschen en Botterdam. Dit geldt echter alléén voor reizi gers die naar Rotterdam en verder moeten reizen. De reizigers die niet naar en over Rotterdam moeten, dus zij, die naar Breda of de richting Vlissingen, ens. gaan, zullen van 1 Juni af in Esscasn moeten overstappen in een anderen trein, terwijl da paesencoutrole het douane-onderzoek voor hen, even- ais vroeger te Roosendaal geschiedt. In verband met deze voor de rei zigers vereenvoudigde maarregelen, zijn door de de betreffende spoorweg maatschappijen allerlei bepalingen vastgesteld. Om fraude tegen te gaan, is b.v. bepaald voor de reizigers van Nederland naar België, dat zij tus- schen Roceendaal en Antwerpen (dus het conrrole-traject) niet in het restauratierijtuig zullen worden toe gelaten, terwijl aan de reizigers van Belgic naar en over Rotterdam op het controle-traject EsschenRotterdam geen toegang tot het restauratie rij tuig verleend wordt. De verhongerde zwerver te Baarn. Uitputting zoo goed als zeker de doodsoorzaak. Wijziging Leerplichtwet en Lager Onderwijswet 1920 OVER DEN TOELATINGSLEEF TIJD EN OEN THANS AANHANGI- GEN BEZUINIGINGSMAATREGEL HOE DE MINISTER DENKT OVER EEN BEZUINIGINGS COMMISSIE. Zooals wij reeds hebben medege deeld, zal Dinsdag voor de rechtbank te Utrecht de strafzaak behandeld worden tegen den agent van politie H. uit Baarn, waarbij dan tevens het gerechtelij ke-geneeskundig rapport aan de orde zal komen omtrent de doods oorzaak van den óó-jarigen «werver P. Rigter. De rechter-commïasaris, mr. F. HaverscLmidt, had de gerechtelijk- geneeskundige uit en inwendige schou wing van het lijk opgedragen aan prof. dr. R. de Josselin de Jong, hoog leeraar in de ziektekundige ontleed kunde en prof. dr. J. M. Baart de la Faille, hoogleeraar in de gerechtelij ke geneeskunde te Utrecht die op 12 April j.L de schouwing hebben gehou den in het Pathologisch Instituut. De beide hoogleeraren komen, zegt de Tel., in hun zeer uitvoerig en ge detailleerd rapport tot de conclusie: le. Dat er aan het lijk van P. Rigter geen enkelijke ziekelijke afwijking ge vonden is, welke een natuurlijken dood van dezen zou kunnen verkla- 2e. dat. de eenige verschijnselen, wel ke aan het lijk van dezen man zeer in het oog vallen zijn. het geringe vetgehalte van het onderhuidech weef sel en van inwendige deelen. de gerin ge omvang en het geringe gewicht van de spijsverteringsorganen, van de milt en van de lever, terwijl ook het ge wicht van het hart en de longen be neden het gemiddelde is: 3e. dat van een gewelddadige"/lood geen teeken gevonden is. De kleine, oppervlakkige huidwonden aan den neus, de linkerpols en de ontvellingen aan den rechteronderarm komen daar voor niet in aanmerking; 4e. dat, in aanmerking genomen de feiten, le. dat P. Rigter van den avond van 25 Maart 1924 tot het oogenblik, waarop hij 10 April 1924 dood werd gevonden, hoegenaamd geen drank tot zich heeft kunnen ne men en hoogstens het weinige brood, dat hij 25 Maart bij zich had. heeft kunnen nuttigen, 2e, dat bij de schou wing geen bepaalde oorzaak van den dood is gevonden, is Rigter met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid gestorven aan uitputting door volkomen gemis aan drank en spijs. Voorts komen ze tot de conclusie dat het tijdstip, waarop de dood is inge treden, niet nauwkeurig kan worden vastgesteld. Op grond van den aard der ïijkversdhijnselen, kan worden ver klaard, dat de dood slechts eenige da gen. hoogstens een week, vóór 10 April is ingetreden. Uit het microscopisch onderzoek ïs o.a. nog gebleken, dat zich in de maag hoegenaamd geen herkenbare spijsres ten bevonden. POLITIK-DIPLOMA. Het examen ter verkrijging van het politiediploma ingesteld docr den Ned. Politiebond St.-Michael", zal dit jaar in de maand September te Amsterdam en te 's-Hertogenbosch worden gehouden. DE TOESTAND VAN MEVROUW VAN KA RNEBEEK. Het Haagecbe Gorr. Bureau meldt De toestand van mevr. Van Karne- beek, die. zocals we meldden, door wielrijder wordt aangereden. be vredigend. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer aangaande het wets ontwerp tot wijziging der Leerplicht wet en de L.O. wet 1922. De mhdster van onderwijs zet daar in uiteen dat vaststaande is, dat men met de ..technische herziening" de noodzakelijke bezuiniging op de kos te ij van het lager onderwijs op lange na niet bereik'e en dat men dus met de bezuiniging we' degelijk verder moet gaan. Bezuiniging van Vo1 doende beteekenis is slechts te ver krijgen, wanneer naast verlaging van de wedde der in dienst blijvenden, het getal onderwijzers tot ongeveer 26 a •27 duizend personen wordt terugge bracht. Na het eerste Voorloopig Versiag "7au de Kamer kwam de minider, d e daarmede aan den drang der Kamer gehoor gaf, weder met den maatregel van vergrooting der klassen. Wil men hem nu een verwijt ervan maken, dat hij aan dezen aandrang van de Kamer gehoor gaf, dan zal hy dit verwijt dragen, mits het van den aanvang aï gestelde doel, t.w. een af doende inkrimping van het getal on derwijskrachten, verkregen wordt. En omtrent het verwijt, dat hij noodelooa met zijn maatregelen onrust verwekt, terwijl het onderwijs juist noodig heeft tot rust te komen, kan hij slechte herhalen, dat hij inderdaad niet uit liefhebberij onrust zaait. Rust te heb ben en de zaken te laten zooaJs zij zijn, is ongetwijfeld een gemakkelijk standpunt, maar is niet een standpunt waarop de Regeering zich in dit tijds gewricht mag plaatsen. In het voorgaande- ligt het woord opgesloten op het door verschil lende leden gedaan verzoek om een besliste toezegging te mogen ontv gen, dat het Kon. besluit betreffen de den toelatingsleeftijd zal worden teruggenomen. De Minister zal «Jjt be vorderen, mits de thans aanhangige bezuinigingsmaatregel onveranderd wordt aangenomen. Ditzelfde geldt natuurlijk ook ten .«inzien van het denkbeeld om lager bezoldigde hulp- onderwyzeressen aan te stellen, als mede omtrent stopzetting van de uit breiding van het getal lagere scholen, welke dan tevens komen te vervallen. De bezuinigingen daarentegen, te ver krijgen op het schooltoezicht, op de examens, op de opleiding enz., staan hier buiten. Te di3cussieeren met de leden, die onder toejuiching over het terugne men van de eerste voorstellen ook de thans gedane afwijzen en er dan nog aan toevoegen zich niet geroepen te achten aan te geven, hoe dan wel op het onderwijs bezuinigd zou kunnen worden, words inderdaad bezwaarlijk. Bezuiniging moet er komen en men mag niet volstaan met alles si te wij zen. zonder er iets beters voor in de plaats te geven. Omtrent het denkbeeld ten slotte, ook ditmaal aan de hand gedaan, om eene commissie uit de verschillend' staatkundige partijen het vraagstuk van bezuiniging op het lager onder wijs te doen onderzoeken, blijft d.. Mi nister bij zijn vroeger ingenomen standpunt. Afkeerig van het denk beeld is hij niet, mi' er eenstemmig heid besta in den wensch om het werk der pacificatie-commissie te her zien. Dat er daaromtrent ar» dit oo genblik inderdaad eensgezindheid zou zijn, meent hij ook grond van het jongste 'oegrootingsdebat, te moeten betwijfelen. En de meening, dat men nu reeds langs dien weg aan een af doende bezuiniging toe zou rijn, wan neer de zaak maar in September j.l. commïssoriaal was gemaakt, getuigt van een optimisme, waarin hij tot zijn leedwezen niefc kan deelen. De thans aanhangige herziening zal afgezien van de verlaging der jaar wedden ongeveer 8 172 millioen be sparen. zoodat nog pl.m. 4 millioen uit anderen hoofde n-oeten worden ge vonden, om te komen tot bezuiniging van 12 1/2 millioen op onderwijs. Het ligt in de bedoeling op de kosten we gens opleiding en examens alsmede op die voor het toezicht cp het lager onderwijs 1 1/2 millioen t0 oesparen en de overige 2 1/2 millioen te vinden door bezuiniging op andere afdeelin- sen- Gelijk reeds in de eerste M. v. A. verd betoogd, moet de minister om de loodzakelijke bezuiniging te verkrij gen, vasthouden aan het voornemen om voomhands tot een zee-jarigen leerplicht terug te keeren, waartegen te minder bezwaar bestaat omdat de ze nog geffn jaar geleden verlaten is. Men vergete bovendien ni«t dat nu het zevende leerjaar gehandhaafd wordt, en daar, waar het nog niet be staat met 1 Januari lf»25_moet zijn in gevoerd, in de practijk in vele geval len een zeven-jarige leerplicht aanwe zig zal zijn. Wanneer een kind op 5 1/2-jarigen leeftijd op school gek» nen, na regelmatijren overgang op 1 1/2 jarigen leeftijd de zesde klasse heeft doorloopen, is het nog niet vrij van den leerplicht en zal het verplicht zijn. indien het tot de zevende klasse wordt bevorderd, deze klasse, waarin het 12 jaar oud wordt, af te loopen. ONZE POLDERWERKER. Deze maand maak; Z.Exc, Liang Sbih Yi, oud-minister-president van Chi- ergezeld van eenige Chineesche'in genieurs en van leden der Chineesche legatie, een reis in enkel9 Europeescbe landen ter bestudeering o.m. van inpol* de rings werken. Zaterdag bezocht het gezelschap daartoe in den voormiddag de werken tot afsluiting van het Amsteldiep fdiik tusschen Wieringen en Van Ewijck- sluis) onder leiding van den directeur- generaal der Zuiderzeewerken, den heer Wortman, terwijl in den namiddag, on der leiding van den hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat, den INCEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. per regel. is pap van Honig's Maize na een uitnemen de en gezonde bijvoeding. Honig's Maïzena is sma kelijk. gegarandeerd zui ver, voedzaam en toch licht verteerbaar. Vraagt daarom voor Uw baby uitsluitend ^Honig's W Maïzena 'si Let op de aluitzegeU ala kenmerk van echtheid. 1 bezichtigd, waarna, met onderbreking door een lunch in Hótel Proot te Alk maar, per auto een uitgestrekte toer werd gemaakt door de Scharnier, de Beemster en de Purmer en verder langs den Waterlandschen Zeedijk, waarbij ook het electrisch poldergemaal bezui den Monnikendam, en het stoomge maal te Schellingwoude werden bezich tigd. Voorzien van tal van aanteekeningen, was het gezelschap des avonds te Am sterdam terug, van waar de leden Zon dagmorgen naar Duitschlacd vertrok ken. BEPERKING VAN KONINKLIJKE BESLUITEN. Naar de Nieuwe Crt. verneemt is door de Regeering met instemming van de Koningin een regeling getroffen, waardoor een belangrijke vereenvoudi ging in de. rijksadministratie mogelijk wordt. Tal van aangelegenheden, welke hoewel zulks op grond van wettelijke bepalingen piet strikt gevorderd wordt,' tot nog toe bij koninklijk besluit hun beslag kregen, zullen voortaan direct bij beschikking van den minister wiens departement zulks aangaat, geregekl orden, waardoor do vaak voor weinig belangrijke quaesties, aan de uitvaardi ging van Kon. besluiten verbonden ad ministratieve omslag vermeden en d» vooral bij het kabinet der Koningin ia lateren tijd meermalen voorkomende ar- beidsoverlading tot meer bescheiden verhouding wordt teruggebracht. DE K. IX. De K. IX is Maandag te Tandjong Priok aangekomen. Over de bezuiniging op onderwijs-gebied. Bezwaren tegen het voorgestelde aangaande het aantal kinderen per leerkracht. Iu een adres. aan den voorzitter vac den ministerraad oppert liet Hoofdbe stuur van do Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eenige bezwaren tegen de methode vdgens welke de jong" to wijzigingsvoorstellen der L.O.-wet hot aantal kinderen per leerkracht trach ten te verhoogen. Het betoogt dat dio methode noodlottig zou worden. Tec illustratie geeft het con voorbeeld tot welke gevolgen de nieuwe voorstellen voor het gewoon lager onderwijs zou- dens kunnen leiden. Een school van 300 leerlingen zou recht hebben op een hoofd met zes onderwijzers, splitst men deze school drie met 100 leerlingen, dan heeft men recht op drie hoofden met zes onderwijzers dus twee leerkrachten en twee „hoofden-marges" meer. Het gemiddeld aantal leerlingen gaat daar bij terug van 43 op 33. Terwijl het openbaar lager onderwijs van zulke splitsingen kan worden teruggehouden door Gedeputeerde Staten, is het bij zonder lager onderwijs hierin geheel vrij en zal indien dit voorstel wet wordt een algemeen streven raar kleine scholen ontstaan en de gevol gen zullen het omgekeerde worden van wat betoogd wordt. Immers hierdoor worden gesteund i mala fide tegenover de bona fide scholen en pacificatie wordt op deze wijze verbroken. De Maatschap pij' tot Nut van 't Algemeen, die ja ren lang onder haar vooraanstaande leden Dr. D. Bos heeft mogen tellen en die zich mét hem steeds op het standpunt der pacificatie heeft ge steld, moet hier, zegt het, een ern stig woord van waarschuwing doen hooren. „Het hoofdbestuur is tot de conclu sie gekomen, gaat het voort, dat een systeem, dat mogelijk zou maken naar objectieve gegevens derkelijke exces- te voorkomen, niet is te constru- eeren; wil men bereiken dat inder daad een einde komt aan de noode- looze verspilling op dit gebied, dan zal men bij de beoordeeling van het bestaansrecht van kleinere scholen een subjectief element niet volkomen kunnen uitsluiten. Het zal noodzakelijk zijn, dat aan een of ander college de bevoegdheid orde toegewezen uitspraak te doen hoeverre de oprichting van een inieuwe school of de splitsing van een bestaande toelaatbaar is of niet en in hoeverre de samenvoeging van de bestaande scholen geboden moet wor den geacht of niet. Ton aanzien van het openbaar la ger onderwijs bezitten do Gedeputeer de Staten deze bevoegdheid, zoodat het voor de band ligt te overwegen voegUheid zou moeten worden ver leend ten opzichte van het bijzonder lager onderwijs. Echter zou ook een regeling kun nen worden overwogen waarbij Ge deputeerde Staten beslissen na inge wonnen advies niet slechts van het schooltoezicht maar ook van den On derwijsraad. En wellicht zou het zelfs de meeste aanbeveling verdienen de eindbeslissing in handen van het laatstgenoemd college te leggen. Het hoofdbestuur wenscht zich op deze punten zijn definitieve meening nog voor te behouden. Het hoofdbestuur is zich bewust met dit voorstel zoozeer een nieuw element in de wet van 19*20 te brengen dat ongetwijfeld velen zich met onge rustheid zullen afvragen, hoe zal het bij zulk een regeling gaan met het recht der ouders voor hun kinderen dat onderwijs te kiezen, dat zij wen- schen. Immers de wet van 1020 had Juist de mogelijkheid geschapen om scho len te slichten, waarvan het inner lijk karakter aan niemands oordeel onderworpen was. Velen zullen wei geneigd zijn hierop terug to ko- vullen", men door de ruime opvatting van dea® wet to beperken. Juist daarom zal bij de keuze vaU een beslissend college de grootste zorg vuldigheid moeten worden betracht, opdat iedere bona fide groep van ouders voldoende zekerheid blij va houden, dat onderwijs voor de kinde ren te kunnen krijgen wat gewensohfc wordt. Bij de beoordeeling betreffende op richting van nieuwe en splitsing van bestaande scholen zal er tegelijk naar moeten worden gestreefd zoo weinig mogelijk scholen te scheppen die minder dan drie leerkrachten tel len. rnet handharing natuurlijk van de mogelijkheid om scholen met een eli twee leerkrachten te stichten, waar dit noodzakelijk zou blijken. Ongetwijfeld zal, indien een be voegdheid als hoven korteliiks aange duid aan den Onderwijsraad zou wor den opgedragen, deze Raad een bui tengewoon verantwoordelijke en be langrijke taak krijgen, een taak echter die zij krachtens haar samen stelling beter dan eenig ander col lege in den lande zou kunnen ver- OVER DE ONDERHANDELINGEN TER ZAKE VAN OE ARBEIDS VOORWAARDEN VAN HET AMSTE RDAMSCHE GEMEENTE-PERSO NEEL. AANKONOICINC VAN PROCEDURES TEGEN OEN STAAT AANCAANOE OE AMBTENAARSSALARISSEN. CE VAAR VOOR EEN STAKING VAN HET ROTTERDAM SCHE TRAMPERSONEEL? ONTE VREDENHEID ONDER HET R.-K. RIJKSPERSONEEL. HET CON GRES VAN DEN NED. R.-K. M ETA ALBEWERKERSBON D NEEMT EEN MOTIE AAN TEN CUNSTE VAN BEDRIJFSORGANISATIE EN MEDE. ZECCENSCHAP. Van hier en daar. heel GcHnck, cjfe zeedijk te Petten werd of aan dit college ook de zelfde be- Op het te Utrecht onder leiding van den heer E. Scha a per gehouden congres van den Ned. R.-K. Metaalbeswerkors- bond is na een rede van prof. Aen- genent over bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap, de volgende motie aan genomen De R.-K. Metaalbewerkersbond. Ia al- gemeene Bondsvergadering bijeen enz.. gehoord de rede van prof. Aengenent, waarin werd aangetoond, dat het stre ven naar bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap niet is een kunstmatige, een natuurlijke en kerngezonde beweging, omdat dit instituut beteekent*. het verwerpen zoowel van het libera listisch individualisme als van de so cialistische klassenstrijdgedxchte, en het streven naar den opbouw der maat schappij op solidaristischen grondslag, het terugdringen van den Staat van het terrein van het bedrijfsleven en het leggen der bevoegdheid om bedrijfsre gelingen te maken in de handen der bij het bedrijf aelf betrokken groepen, het plaatsen van de arbeidersklasse op een hooger plan, meer bevrediging schenkende aan de redelijke natuur van den mensch; en vertrouwende met den inleider, dat de Christelijke gevoelen», die in de Christelijke patroons leven, hen er rullen brengen om hun sympathie aan dat stelsel ie geven spreekt de hoop uit, dat bedrijfsorga nisatie en medezeggenschap tpoedig werkelijkheid rullen worden, en besluit onder rijn leden de ide« van solidariteit in die richting te rullen blijven ontwikkelen. Bij do daarna volgende behandeling .n verschillende s-oorstellen is beslo ten het overlijdensfond» te ontbinden. Als leden van het Hoofdbestuur werden gekosen de heeren C. P. Maas fIJmui- den). W. Jan»en (Bergen op Zoom). Th. v. d. Eisen (Beek en Donk), J. Kwak- kernaat (Nijmegen), J. B. Weijkamp (Rotterdam), B. Speibos (Utrecht) en J. M. Nieuwenhuis (Apeldoorn). Aangenomen werd verder met de toe- regging. dat elk geval aironderlijk ral worden beoordeeld een voorstel van het hoofdbestuur om bij staking en uitslui ting ah gevolg van actief optreden van den bond aan gehuwden en daar mee gelijk te stellen stakers en uitge- sloter.en een uitkcering te verstrekken van 6o pCt- van het gemiddeld klasse- loon. Dat wil dus zeggen, dat de bond alleen staking en uitsluiting als zoo danig erkent in zijn financieele gevol gen voor de bondsfcns. wanneer de bond zelf daar middellijk of onmid dellijk de oorzaak van geweest Vervolgens werd aangenomen een door het hoofdbestuur gesteund stel-Rotterdam om aan het hoofdbe stuur op te dragen, stappen te doen bij het Vakbureau om als Internationaal Christelijk Vakverbond zoo mogelijk nóg krachtiger te ijveren voor een in ternationaal vastleggen van den acht- urendag. Verschillende andere voor- ste'lea werden gerenvbyeerd naar het nieuw aangestelde Hoofdbestuur. DE ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET AMSTERDAMSCHE CEMEENTE PERSON EEL. Tegenover de vooretellen van B. en W. van Amsterdam, die zooveel critiek ondervonden, hebben thans de werk lieden en de commissie voor georga niseerd overleg hunnerzijds vooretellen ingediend. In het Volk is opgenomen de brief dien de vertegenwoordigers der vier werkliedenorganieaties aan en W. zonden. Daaruit blijkt dat zij bereid zijn m i te gaan met een verhoogüig van de heffing van de pensioenpremie tot mits deze verhooging zal gesdhie- den in eenige termijnen, waarvan de eerste zal vallen na 1 Januari 1925. bereidverklaring geeohie slechts op voorwaarden, dat: le. de toezeggingen, gedaaa door de vertegenwoordigers van B. en W. en welke inhouden: handhaving van Tij tramvervoer, van de loop- en •aartijd, van vergoeding der gereed schappen. van de loonen der jeugdige werklieden, van den '21-jarigen leef tijd als tijdstip waarop de arbeider het loon van de loonklasöe der volwus- sen werklieden ontvangt., alsnog door het college van B. en W. worden be vestigd: 2e. de vacantiebijslag, volgens het ooretel van li. en XV. or> 20 ge bracht. ï*I blijven vastgesteld op 30; loonen geen verandering zul len ondergaan tot, 1 Juni 1927. Zij meenen hieraan nog te moeten toevoegen, dat zij niet verder dan üo hierboven genoemde tegemoetkomihk gen kunnen guan. B .ra W. achten den inhoud van die voorstellen onaannemlijk. Zij hebben besloten indien de Insturen der samen werkend© organisaties het in hun brief vervatte standpunt blijven handhaven, de onderhandelingen over de loonvoor- stellen, in het centraal overleg voor arbeidszak en, als afgebroken te he rhouwen. In verband hiermede zal de Moderne Bond Dinsdagavond a s. een ledenvergadering houden. DE SALARISVERLACINC DER AMBTENAREN. Men sdhrijft ons: Zaterdagmorgen vergaderde het A« C. O. P. (Centrale van d*m Centralen Neder 1 and.vhen Ambtenaarsbond, den Neder 1 aiidscfcen Bond van Werklieden in Overheidsdienst cn den Bond van Nederlandsche Onderwi jzersV Besloten werd onmiddellijk na de uitbetaling der Salarissen over d© maand Mei, door do dri© organisaties don Staat te doen dagvaarden tob uit betaling van het volle bedrag. Voor d© onderwijzer» zullen een of meer gemcentobceturen worden aange- uproken. Omtrent een ©n ander zal nog nader overleg worden gepleegd ra« mr. Mendels t© Amsterdum. die vooc de drie organisatie» zal ontreden. Tot zoover dit communiqué. Hot dagelijk»ch beBttmr der Centralg van vereenigingen van personeel is rijksdienst heeft ten aanzien van de salarisverlaging aun te nomen hou- ding besproken. Besproken werd. dat de rentrald voor de 31 bij hnar aangesloten orga nisaties en voor de individueel© led«n collectief een voorbehoud van aJl© aan spraken op e<-n hooger salaris dan het per 1 Mei lttJ-i geldende zal maken. Desbetreffende instructies zijn aan organisaties verzonden. R.-K. RIJKSPERSONEEL! Op de l© Utrecht gehouden verga- derinjf van den Centraio grq^p Rijk». Perecnoel van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St.-Ptiulsa" bloek dat algemeen»} ontstemrfilnjj heorecht over «ie loons-voorstel len door de Regeering Lij de comtnitaie-do Wilde ingediend. Ten aanzien van de loonen voor de volwassenen werd be sloten niet in de commissie in overleg te treden, onuiat do voor ire© telde be- draeen van dien nard zijn dat overleg daarover ontnoseliik wordt geacht. Mede werd besproken d© poeitj© waarin het Rijkspersoneel jh;£>r de Roceerin^ wordt pebracht. Algemeen was de vergadering van meening, dat f-n van de regeerinc ï-n van de R. K. Kamerfractie mag peëischt wx-rden, dat do maatregelen in verhand met den algemeencn economischen. toe stand te nemen, niet onovenredig «n daardoor onrechtvaardig cp het rijks- werkliedenporsoneel morren drukken. De regeering heeft ie bedenken, dat wegens het missen van het sta kingsrecht het personeel recht hooit, van de reeeering te eisohen oen recht- vaardig loon en rechlepositie. ONZE WERKLOOSHEIDS VERZEKERINC. De Nationale Vereonieing 'vg».n da 'erklooshcid zal op Zaterdag 11 Juni te Amsterdam vergaloren ter behan deling van de prae adviezen van de heeren I. G. Kqesingon mr A. A. van Rhijn over de vra igUeliooreti da b'gineelen. waarop de tegenwoordige regeling van de werxloosheid 'verze kering in Nedr-rlar»! berust, veran derd te worden? (Hierbij in het bij zonder to overwegen, of de bijdragen van de werkgevers verplicht moeten u-orden gebeld en of geheel of gedeel telijk rnoet worden leruggokomcn van het stelsel van bijelaen op de contri buties en geheel erf frederfilteliik weer moet worden overgegaan tot het stel sel van bijslagen op de uitkeoringen)- NED. BOND VAN WERKLIEDEN IK OVERHEIDSDIENST. De_ Nederlandsche Bond van Werklie den in Overheidsdienst houdt op 7, 8 en 9 Juli zijn tweejaarlijksche algemec- ne vergadering te Utrecht. Op den be schrijvingsbrief komen o.m. voorstellen betreffende de onverzwakte hand having van de 45-urige werkweek in alle plaatsen, het nemen van ver strek kende maatregelen tot het voeren van een groote actie om verdere verslechte ringen in loons- en arbeidsvoorwaarden tegen tc gaan, de oprichting van een werkloozenkas, een blanco credict te verlcencn aan het hoofdbestuur voor de viering van het 25-jarige bestaan van den bond en voor het samenstel* len van cea gedenkboek, s

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10