HAARLEM'S DAGBLAD MIDDENSTANDSORGANISATIES FLITSEN Stadsnieuws GD De Scarabée DINSDAG 27 MEI 1924 TWEEDE BLAD 'Alvorens liet een en ander mede te deelea over onre middenstandsorgani saties, een enkele opmerking vooraf. Wie z:jn middenstander? en Moeten w ij f e i t e 1 ij k niet spreken over middelstan ders? Op de eerste vraag moet ik het ant- coord feitelijk schuldig blijven. Dat regt op zich self niets, immers econo men, ocr-middenstanders en t3l van middenstands-corypheeïn, hebben in redevoeringen ca ki geschrift getracht de groep, die men middenstand noemt, j in een keurslijf te wringen, maar het is bij pogingen gebleven en ecnige uni formiteit, ten opricht© der definities, is er, goed beschouwd, niet. Merkwaar dig verschijnsel. Wij praten over mid den stand en middenstanders en geen onrer kan nauwkeurig zeggen over wie Wij het hebben. Zelfs de weigever heeft getracht een voiiu to vinden, die zou kunnen bevre digen. Zoo kan men eenige nonnen vinden in het ontwerp-wet ter oprich ting van Middenstanóskamers. Als maatstaf voor de beoordeeling werd een inkomensgrens genomen. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke grens veel bezwaren heeft. Ze zou moeten wis selen met de economische omstandig heden komt men zelfs tot dwaasheden, bij grensgevallen en onder omstandig heden komt men zelfs tot awaasheden. Wel bepaalde de vel ge-ver, cat als maat staf. het belastbaar inkomen uit het bedri'f. genomen zou worden, maar ik meen. dat niet alleen het bedrijf maat staf moet ziin bij de beoordeel-ng van ce vraag: Wie is middenstander? Andere wegen beeft men gezocht en er kelen hebben met kracht van woordea witten verkondigen, de ware definitie gevonden te hebben. Prof. Acngenent ziet in den midden stand drie groepen: hacdeldrijvenden, Jndustrieelen en landbouwers. De ge stolde vraag is daarmede niet opgelost, neer., n. i. nog moeilijker geworden, v ast alhoewel de derde groep voor ve len een eenvoudige begrenzing heeft, komen bii de eerste en tweede groep weder derelfde moeilijkheden naar ro- X*Ook tal van Duitscher*. waaronder I':of. Pier'torff. hebben zich met het vraagstuk der dcfinieering berig gehou- den. Ook zij hebben m. i. den waren weg niet gevonden en het doel geens zins bereikt. Ea toch zal het r.oodig zijn om iets te zeggen van hen, die samengevat zijn n onre middenstandsorganisaties. De praktijk heeft uitgewezen, dat het pu bliek. de groote massa, in den midden stander over het algemeen gesproken, den kleinhandelaar en klein-industrieel zie:. Die beide groepen vormen het midden standsfundament. Scherp out' liind zijn re niet en toch ral „men" be grepen w-ie men zeker in die groepen kan onderbrengen Moeten wij over midden- dan wel ever middel-standers spreken? Daar voor is he; neiodig een der meet vol ledige midden stand'-publicaties op te -laan c:i wel „Het handboek voor deri Middenstand", van A. Kcilenacr'. Der -• htijver heeft aan het einde van zijn lijvige publicatie gemeend een enquête re moeten ir.-tellen bij de beste taalj k indigen in ons land, teneinde uit te laten maken of wij over middenstander, dan wel middelstander moeten spre- kcn. Van de elf geleerden verklaarden rich vier voor het gebruik van het woord middelstand, terwijl de overige T' t. de vo rkeur g-v.en aan het v. middenstand, of we! beide vormen taal kundig men juist achtten. Daar deze uitspraak geen twijfel over faal en van een verdrijving van: mid denstand wel geen sprake zal zijn. kan ik thans mijn onderwerp: middenstands organisatie, behandelen. Het moderne midden stands vraagstuk Sr. in ons land een vijf en dertigtal ja ren oud. Van eenige organisatie was toen echter nog geen sprake. Deze da teert eerst van het begin dezer eeuw. Het was in iQOt dat een aantal Am sterdammers een congres voor de kleine burgerij in Namen bezocht. Daar in België. waar de middenstandsbeweging verder was dan ten onzent, viel veel tc leeren. Zeer bekwame mannen, zooals Dr. V. Brants (Leuven) en Professor Pyfferoen hielden zich met dit vraag stuk bozig. Dat congres in Namen is in zeker opricht te beschouwen als de voorlooper tan de Nederlandscbe mid denstandsbeweging. Men bereikte zelfs, dat in 1903 de Zuid-Nederlanders naar Amsterdam kwamen en hun bijeenkomst aldaar vaststelden. He: is een' der groote verdiensten van de Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam geweest, dat zij onze buren heeft ont vangen en daardoor heeft kunnen la ten zien, dat wij in Nederland achter aan kwamen. Zoo staat hei jaar 1903 in onre middenstandsbeweging als een der allerbelangrijkste geboekstaafd. Van de hoofdstad van ons land uit heeft de middenstandsbeweging doorgewerkt en de wensch, destijds door minister Thorbecke in een zijner redevoeringen geuit, is lange jaren daarna dan toch verwezenlijkt. He: was een juiste gedachte om reeds in 1903 weder een congres ie or- ganiseeien. ditmaal in Rotterdam. Dc lag op het aambeeld gegeven moest herhaald worden, en bij voorkeur zoo spoedig mogelijk. In princijse in 1903 aangenomen, werd in 1903 de neutrale Middenstandsbond in ons land ge grondvest, die den naam verkreeg vaat Nederlandsdie Bond van Vereetjigin- gen van den Handeldrijvenden Mid denstand. Dank lij do groote capaciteiten van den lieer J. i>. Meuwscn is deze orga nisatie in den loop der jaren krachtig gegroeid. Niet alleen heeft zij op hare congressen, bij voortduring weder, vraagstukken aan de orde gesteld, die ware middenstandsproblemen genoemd mogen worden, maar zij heeft zich de hulp weten te verzekeren van eminente mannen op ander gebied. Men behoeft slechts de namen te geven van de leden van den Raad van Advies, van de prae- adviseurs en van tal van gedelegeerden :n diverse comrnisien, on* te besef-s fen. hoe er gewerkt is. N'a3St de or ganisatie als zoodanig. liin er tal van geledingen. Op schier ieder midden- jtandsgebied heeft men de vleugels uit geslagen. in steden, dorpen, ja in me nig dorpje, zija afdeeliagen van den Bond onMtaan. De pionier, de voorvechter par excel lence. de heer Meuwsen, heeft veel, zeer veel. ja. volgens menigeen, te veel. voor deze beweging gedaan. Het is niet onmogelijk, dat die uiterste krachis- pannicg zijn leven heeft bekort. Zijn overlijden was een groote slag den middenstand, al bleef veel van het door hem gewrochte bestaan. Eenigo jaren geleden is een voorstel tot een teer ingrijpende wijziging in den bestaanden bond ter tafel ge bracht. Het was onder het presidium- Schürmann, dat men nauwer contact wenschte met de industriële midden standers. Tot voor eenige jaren was de hoofdmoot handeldrijvende midden stand zooals de naam van den bond ook aangaf. Allengs veranderde dat en naast do handeldrijvende- werden ook industrieel© middenstanders opgeno men. Ook deze groep had wenschen, eischen cn zecht op vertegenwoordi ging. desiderata waaraan men niet tegemoet komt door den naam van de organisatie te wijzigen en voortaan te tprefcen over Nederlandschen Bond van Vereer.igingen van den Handeldrij venden err van den Industrieelen Mid denstand. Het gevolg was het instellen van een reorganisatioconunissie. Deze heeft, onder leiding van het Tweede Kamer lid. den heer 1.. de Groot, een rapport opgemaakt cn dit behoudens een aantal wijzigingen, zien bekrachtigen in dc algemeene vergadering, welke verleden jaar in Breda is gehouden. De neutrale middenstandsorganisatie gaat nieuwe wegen bewandelen. Het is nog niet mogelijk om een oordeel te vellen over datgene, wat nog komen moet; maar wel i' reeds te zeggen, dr.: ecnig resultaat alleen dan bereikt ral kunnen worden. indien eendrachtig wordt samengewerkt. Naast de neutrale- staat 'de Room«ch- Katholieke middenstandsbeweging. Oor spronkelijk werkten cc neutraalgdin- den en de confe«sioneelen samen, alhoe wel in tooi reeds door Dr. J. Nouwens een pleidooi wa« gehouden voor een or ganisatie van Katholieke middenstan ders. waarvan het gevolg was d richting van „de Hanze voor het Bis dom Den Bosch". Reeds in 1903 werd Limburg georga niseerd. evenals Breda, waarna in 1906 in Haarlem, s pedaal door het werken van den heer R. Regout, een afdeeling werd gevormd. Langzamerhand werd ons land overdekt met een net van plaatselijke middenstandsorganisaties, die gecentraliseerd werden in den Ne derlandschen Roomsch-Katholieken Middenstandsbond. Deze is een federa tie van diocesane vereerrigtsgen. die elk weder een federatie van plaatselij ke vereenigingen vormen. Korten lijd nadat de Katholieken hun organisatie voltooid hadden, stichten de Protestant-Christelijken hun eigen vereeniging. genaamdVerceniging van den Cbristclijken Handeldrnvendei en Industrieelen Middenstand in Ne derland. Boven behandelde drie centrales heb-, ben ten opzichte van een groot aantal punten dezelfde gedragslijn vastgesteld. Zij bevorderen in het algemeen de stof felijke- en zedelijke belangen van den middenstand, terwijl de confessioneele organisaties mede ijveren voor de godsdienstige belangen. Vele wegen voeren naar het doel. maar deze organisaties maken veelal gebruik van één weg bevordering van vak- en handelskennis, het verleenen van onderlingcn steun, het oprichten en steunen van middenstandsinstellingen, het behartigen der middenstandsbelan- gen bij de overheid, het bestrijden van misbruiken enz. rijn punten van het werkprogram der drie centrales. Ten slotte een enkele mededeeling omtrent samenwerking. Deze komt tot uiting in den Middensiandsraad, inge- iteld bij Koninklijk Besluit van 4 Sep tember 1919. Men verwar re dezen Raad niet met den Ilaarlemschen Midden standszaad. Wat eerstgenoemde beoogt te zijn voor het geheele land, voor de drie landelijke centrales, is laatstge noemde voor onre stad en dus voor de drie plaatselijke middenstandsorga nisaties. Onder de Middensiandsraad verslaat en dus het van regeeringstvege inge stelde instituut. Het is een permanente commissie van samenwerking, die tot taak heeft aangelegenheden, welke voor den Nederlandschen handeldrijvenden of .ndustrieelen Middenstand van alge meen belang zijn, te behandelen en daaromtrent overleg te plegen met, of vorstellen to doen aan ter aake bevoeg de Ministers en verder aan zoodanige colleges, autoriteiten en ambtenaren, als daarvoor al naar gelang van den aard van het onderwerp in aanmerking komen. Dit college ceeft dus wel een tgebreide. maar tevens zeer moeilijke taak. De Raad bestaat uit een voorrit- vertegenwoordigers der drie lan delijke middenstandscentrales. De voor zitter op het oogenblik treedt als zoodanig M.r A. I. M. J. Baron van Wijnbergen op wordt aangewezen e:r ontslagen door den Middenstandszaad en den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel (thans door den mi nister van Arbeid. Handel en Nijver heid) in gemeen overleg. Iedere centrale wijst vier barer leden, waarvan tenminste drie tevens midden standers rijn. aan, om als gewone leden var. een Raad op te treden. De aanwij zing geschiedt telkens voor één jaar. Voor bepaalde onderwerpen kan iedere bond één of meer leden, ter zake des kundigen. aanwijzen, om als buiten gewone leden aan dc beraadslagingen deel te nemen. Het overzicht' is beknopt, het moest ook voor niet-ingewijden leesbaar ziin. Zij. die rich zullen verdiepen in de mid denstandsproblemen kunnen in iedere bibliotheek een schat van materiaal vinden, MOLLERUS. VAN HAARLEM'S DAGBLAD Voor den Politierechter Verduistering, \V. 1!., die opgaf „boomkweeker* van beroep to zijn, was beschuldigd in de maand April van een partij serin genstruiken, die hij voor den heer D. K.. bij v. ten hij destijds in dienst was, moest vervoeren, een aantal ztch hébben toegeëigend. Het waren 22 klei ne cn 8 groote et ruiken, die bekl. in zijn eigen tuin had geplant en die een waarde van 20 vertegenwoordigen. Dergelijke feiten moeten te Aalsmeei meer gebeuren, verklaarden de Poli tierechter en het O.M. U:t de stuk ken diepto de Politierechter op, dat de Burgemeester van Aalsmeer had opgemerkt, naar aanleiding daarvan: ..zoo gaat men dan boomkweeker spe len, maar van het geld van anderen" Bekl. lickende. Zijn baas had hem, nadat het feit was uitgekomen onmid dellijk ontslagen Maar een ander had hem weder in dienst genomen- \oor het gebeurde had bekl. gunstig be kend gestaan. De Politierechter bracht den bekl onder het oog. dat hij heel onverantwoordelijk had gehandeld eu zich ernstig misdragen. Man, je had een goed stuk brood, zeido de Politierechter, en nu liep je gevaar dat niemand je meer in dienst zou willen nemen, en dat je opeens al les kwijt zou zijn. Je stond gunstig be kend. IIoo kan io dan toch zulke dom me dingen doen? E11 liet ergste is, dat er niets dan gevangenisstraf op staat. Beschaamd stond bekl. to kijken. Op liet ernstig woord van den Politie rechter had hij niets in te brengen. Het woord was dan aan het O. M. Het O- M. deed opmerken, dat hier een hoogst ernstig feit is gepleegd. Bekl. had het volste vertrouwen, maar beeft dat schandelijk beschaamd. Daar dergelijke feiten meer te Aals meer gebeuren, moet een strenge af schrikwekkende straf worden geëiseht. Het O.M. cischte daarna 2 maanden gevangenisstraf. DE RUSTVERSTOORDER Als je je uren vlak naast del blijft de telefoon zoo stil alsI Maar als je in de keuken deeg telefoon zit te vervelen en wou, het graf van Toet Ankh Amen. kneedt dat iemand je eens opbelde, 1 rn. of het kritieke moment hebt) of juist in den kelder bent ge-lof naar de vliering om te zien bereikt met het roeren van saus gaan om do inmaak op te rui- of je die oude tennisschoenen men I nog kunt vinden. of druk bezig bent met del of op het punt staat er zelfl kun je er vast op rekenen, baby een bad te geven oen te nemen, dat al je kennissen plotseling 1 behoefte hebben om je te spreken (Nadruk verbaden.) De Politierechter veroordeelde denl bekl. tot I maand gevangenisstraf we gens verduistering. Mishardellng. In 't begin van de raaaud Maart kwam N. v. d. VV. te Beverwijk, die daar met A. B. liep te wandelen, N. J. v. d. S. tegen. Hij waande dat het iemand was met wien hij de vorige week een tfunestie had gehad. Om die reden wilde hij nu afrekenen. Hij be gon met S. een stomp te geven en daarna ging hij hom met een mes dreigen. Do kameraad van v. d. \V. hielp een handje mede en gaf v, d. S. ook oen stomp. Dit mankte dut v. d. W. en B. he den moesten terechtstaan. Bij de be- handoling der zaak zeide de mishan delde dai hij met v. d. W. geen guaes- tio had gehad. Het O. M. vorderde te gen N. v. d. W. 3 weken gevangenis straf en tegen A. B. f 20 boete of 10 dagen. De Politierechter veroordeel de v. d. W. tot 30 of 15 dagen en A. B. tot 8 of i dagen. Het Tooneel TORQUATO TASSO. Het levendige, jonge cn tempera mentvolle spel van Lothar Müthel in de rol van Tasso heeft in de voorstel lint» der Duitschere zeer sterk geboeid. Het is met de rol van Torquato Tas so als met die van Hamleter zijn evenveel 'l asso's als er tooneelepelens zijn. die dezen gcmartelden kun- t-naar spelen. Elke tooneelspeler Tasso interpreteeren al naar zijn eigen inzicht en zijn eigen talent. Ér zijn aan figuren lals Tarquato Taeso en Ilatnlet zooveel kanten, dat van een algemeen geldende vaststaande op valt ing geen sprake kan wezen. Ér zullen toon eel spelers zijn. die den ge voel icon. in zich zelf besloten, licht geprikkcldcn en wantrouwenden kun stenaar in Tasso. anderen, die den onbeheorschten, vurigon jemgon man en weer anderen die den pathologi- schen kant van dezen ziel-zieken dich ter liet meest zullen belichten en al len zullen hun opvatting met den tekst in de hand kunnen verdedigen. Torquato Tasso is een rol voor een groot en intelligent; kunstenaar. Al- tiirl weer zal de rol hem nieuwe ge zichtspunten opleveren en hem de ge- gelegenheid bieden tot verdieping van ziin spel. Wij hebben dikwijls de stelling hooren verkondigen, dat Tarquato Tasso meer een lees- dan een epeei- drarna ie. Wie de voorstelling der Duilschers Zaterdag heeft bijgewoond,1 za! van déze opvatting wel zijn terug gekeerd. Eon werk met een rol als Tasso. die zoo veel speel-mogeliiklie- den biedt, is voor het tooneel altijd reeds belangrijk, omdat het een groot acteur gelegenheid tot ec-n waar lijk© schepping geeft. Bij alle ge mis aan uiterlijke bollan d e- 1 i n u Ï6 bet aan inuerl ijik e bewogenheid over-rijtk. Lothar Mil tl iel gaf als Tasso voor namelijk den jongen, vurigen onbe hoor sch ten mensch. Meer dan den dichter 1 Maar ook den pathologischen kant liet hii niet onbelicht. In zijn dwalenden blik en in zijn wilde uit barsting. nadab Eleonore hem een lauwerkrans op het hoofd heeft ge drukt, voelden wij reeds iets van de „Gemtitekrarüfheib". die in de laatste bedrijven zijn denken en handelen be- heerscht. Deze opvatting motiveerde ook de sterke stemuitzetting in som mige tooneelen. Mothers Torquato Tasso Was boeiend door opvatting, gebaar en dictie, van bot begin tot het eind. Hii had prachtige momenten zooals het oogenblik, wanneer hii zijn lau werkrans van zijn hoofd neemt en even regen zijn slapen aandrukt en hij deed soms zelfs aan Moissi denken. Zeer mooi was hij ook in den lan gen monoloog, die begint mot: ...Ta. gehe nur. und gehe. richer weg", dien hij met de slotregels: ...Ta. klage nur das bitre Sehicksal an Und wiederhole nur: auch sie au;h £ie!" tot een indruk wekken lea climax wist op te voeren. Het meest nabii kwu hem zeer zeker Marie Eis Toch lijkt mij dize acLrice meer de aangewezen persoon voor de uitbeelding van moderne, min of meer perverse vrouwen wat zon ik haar gaarne eens als Hedda Gabler ziendan voor de wel bere kenende maar toch meer natuurlijk vrouwelijke coquette, die Eleonore Sauvitale is. Ook klonk haar stem in de tenten van Goethe nu eu dart wat scherp en viel haar modern spel in het, derde bedrijf te veel uit den stijl van dit klassieke Werk. Hans Halden viel weer op door zijn mooie plastiek, maar zijn Anto nio bleef te vlak en Ferdinand Asper oaf ons niet. de illusie van een praclit- liovenden kunstzinnigen hertog van Ferrara, al wist hij dan ook eoms warme accenten in ziin verzen-zeggen te treffen. Bepaald hinderli'V onvol doende was Marga Reuter als Eleo- nora van Es te. Zij bleef heel den avond een lamenteerejide, handenwrin gende, slecht verzen-zeggende juf frouw en liet niets merken van de vor stelijke hoogheid en de beheerschta passie van deze ..Prinzessin". Het was wel zeer jammer, dat zoo weinigen van de zeldzame gelegen heid om een werk van Goethe door Duitschers te zien spelen, hebben ge profiteerd Wij zijn Hugo Helm dankbaar, dat hii ook de „klassieken" hier beeft gebracht, maar wij vreezen, dat de resultaten hem hebben afge schrikt om zoo iets althans in Haarlem te herhalen. J. B. SCHUIL'. LEERLINGENAVOND MEJ. C. J< MEIJER. Zaterdagavond gaf mej. Meijer met hare leerlingen uit Haarlem en Bloe- mendaal een zanguitvoering in de bo venzaal van de Kroon. Toen de gordijnen werden wegge schoven en de fleurige meisjes haar eerste liedje begonnen te zingen: „Kind'ren van één Vader" van Caih. v. Bennes, was het gezellige boven zaaltje flink gevuld met ouders en vrienden, die al van te voren bereid waren, om de prestaties van de jeug dige zangeressen met dankbaarheid aan te hooren. Niet minder dan 21 nummers ston den op het programma, dat evenwel vlot werd afgewerkt Bij verschillende nummers waren de kinderen in pas sende kleedng geslokc-n eu speelden zij er een beetje comedie bij. Voor de kinderen verhoogt dit onge twijfeld de aantrekkelijkheid en ook het publiek heeft wat Ie zien. Het is echter de vraag, of de zang er niet te zeer door lijdt. Voor de pauze werden 15 liedjes ge zongen, van welke vooral „de zieke pop", ,,op bezoek", ,,1'oiselet" .,'s avonds" en ,,de sneeuwman" suc ces hadden. Ook werd gezongen een! slaapliedje van do kleine Haunie Doorn, de baby-componiste. Na de pauze volgden nog een 7-tal nummers met als slot het omvangrijke en moeilijke werk. de bloemencantate van G. v. Vladeracken. Als soliste trad bij dit werk op mej. G. Merens, die ons verraste met haar mooi stemgeluid. Het publiek beloonde de zangeressen en mej. Meijer met een hartelijk ap plaus. De pianobegeleiding was toever trouwd aan mevr. S. Dezentje Ham ming—Meijer. INCEZONDEN MEOEDEELINCEN k 60 Cts. per regel. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstlllende en Zenuwsterkende Mljnhardt's Zenuwtsbletten Feuilleton Geautoriseerde vertaling, naar het Engelsch van P. G. WODEHOUSE. 53) Baxter kleedde zich haastig aan, want hij had een zenuwachtig voor gevoel. Hij verweet zichzelf dat hij zoo lang in bed had gelegen. Terwijl iedere minuut die hij weg was het verlies van de scarabee kon betecke- ncn, had hu een paar uur liggen slapen, llij word wakker met een naar voor gevoel, Iets zeido hem dat do scara- boe 's nachts gestolen was. cn hij wenschte nu wel dat hij alles geris keerd had cn de wacht was blijven houden. Bet was erg stil in huis toen hij naar do hal liep. Toen hij lang3 een raam kwam zag hij Lord Emsworth in een allesbehalve Zondagsch pak je, met een hark in zijn hand, over een bloembed gebogen staan: maar hij was de eenige die in den tuin was en hot hui» maakte ook een leegen indruk. Do hal zag er dien Zondag ochtend uit alsof hij aan zichzelf over gelaten wenschte te worden, en niets menschelijka wenschte te zien tot het tijd was om te lunchen. Dc portretten arm de muren, vooral dat -.an wijlen Gravin van Emsworth in do gedaante van Venna verrijzen de uit de golven, staarden Baxter toen hij binnenkwam stil verwijtend aan. De stoelen zelfs deden onvrien delijk en op een afstand. Maar Bax ter was niet, in een stemming om zich daarom to bekommeren. Zijn gewe ten sliep. Hij dacht alleen aan de sca rabee en wat daarmee gebeurd kon zijn en aun niets anders. Wat vree selijk nalatig van hem om niet de wacht te hebben gehouden! Lang voor hij do deur van het museum open dood was hij er zeker van dat het erg ste gobourd was. Zijn voorgevoelens waren juist. Het museum was er nog; de kaart waar op stond dat er een scarabee uit den tijd van Cheops van de Vierde Dynas tie was, een geschenk van den heer Peter?, was or ook nog; de mummies, vogelnesten, gobelins en al do andere schatten van Lord Emsworth waren er ook nog. Maar do scarabee was weg. III. Hoewel dit juist was wat hij ver wachtte, duurde het toch een heelen 'iid voor de Onvolprezen Baxter bij kwam van den schok. Hij 6tond st.il en staarde naar de leege plek. Hij staarde er noe steeds naar toen do Graaf van Emsworth binnen kwam. De Graaf van Emsworth was iemand die goed om kon hannessen en 's Zondagsochtends was zijn ge liefkoosde tijd voor die bezigheid. Al sedert het ontbijt had hij in tien tuin hij do stallen cn in de bibliotheek rondgescharreld. Nu kwam hij in het museum. „Lord Emsworth". Tegen dat Baxter hem zag en iets kon zeggen was do graaf nog maar op een meter afstand van den secretaris. Als hij gefluisterd had zou milord het verstaan hohhen, maar de Onvolpre zen Baxter was zoo opgewonden, dat hij een stem opzette die nog de aan dacht getrokken zou hebben als hij een zeekapitein was geweest, die den mannen in het kraaiennest wat toe riep. Lord Emsworth sprong achter uit en toen hij zich uit een oud stuk gohelin had losgemaakt, bracht hij zijn hand aan zijn oor, begon het zachtjes to wrijven en keek woedend naar zijn jongen helper. „Wat beteekont dat, dat Je zoo tegen me blaft, Baxter? Het gaat werkelijk alle spuigaten te buiten. Je wordt een lastpak". „Lord Emsworth, hij is weg. De scarabee. is weg". „Je hebt mijn trommelvlies ge broken". „Iemand heeft de scarabee gestolen, die meneer Peters u gegeven heeft. Lord Emsworth." De graaf bekommerde zich nu niet meer over het lot van ziin trommel vlies. Hij keek verschrikt naar het punt. waarop de secretaris wees en bekeek de plek waar de tragedie was geschied. „Goc-io genade. Je hebt volkomen gelijk, beste kerel. De een of ander heeft den scarabee gestolen. Dat is verschrikkelijk vervelend. Meneer Pe ters zou wel eeus beleedigd kunnen zijn. Ik zou do gevoelens tan meneer Peters niel, graag willen kwetsen. Hij zou kunnen denken dat ik er beter op had moeten pussen. Wie ter wereld kan nu toch dio scarabee gestolen heb ben. Baxter was op het punt om te ant woorden, toen er uit do richting van de hal ecu geluid kwam alsof er ko len gelost werden min of meer gedempt door de tusschenliggende deur on gang. Een zwaar lichaam bonkte de trap af en een stem, die zij beiden herkenden als die van Freddie Threepwood uitte een verwensching, die verloren ging in een laatste bom en een muzikaal splinterend geluid, dat Baxter onmiddellijk zonder moei te herkende als gebroken snuiste rijen. Lord Emsworth en Baxter begrepen dadelijk wat er gebeurd was. Fred die was van de trap gevallen. Als Freddie met de anderen naar de kerk gegaan was, zou hij op dit uur niet de trap op Kasteel Blan- dings zijn afgerend; en als hij de trap niet was afgerend, zou hij Muriel niet. tegengekomen zijn. Muriel was een Perzische kat die toebehoorde aan Lady Ann Warbling- ton. Lady Ann had ontbeten in haar kamer en was lung in bed blijven lig gen, omdat ze zich verbeeldde dat ze hoofdpijn zou krijgen, Muriel was te gelijk met de ontbijtboel de kamer uitgeloopcn, omdat ze graag wat hebben wilde van de restjes van een gebakken tongetje, dat, Lady Ann's eenvoudige maal had uitgemankt, en de kat was de meid die liet blad droeg gevolgd tot in de hal. Toen stond het meisje, dat liet land had aan Muriel, stil, en maakte een geluid als een openspringende gemberbierflesch. en liep toen in de richting \au Muriel en trapte het beest. Muriel schrok, keer de op haar schreden terug en sprong de trap op, juist op het oogenblik dat Freddie, die om de een of andere reden erge haast had, naar beneden liep. Er kwam een oogenblik waarop Freddie zich had kunnen redden als hij een greote laars bovenop Muriel's ruggegraat had geplant, maar zelfs op dat critieke oogenblik bedacht hij dat hij niet goed genoeg bij de auto riteiten stond aangeschreven om een misdaad, als het dooden van de lieve- lingskat van zijn tante was, te kun nen bedrijven, en hij zwaaide ving in een andere richting. De geredde kat liep door naar boven en Freddie ging door naar beneden af en toe de trap. pen rakend. Toen hij heneden was gekomen zat hij te midden van de scherven als Marius tusschcn de ruïne? van Car thago en probeerde re ontdekken in hoeverre hij gewond was. Hij kreeg hoe langer hoe meer argwaan dat hij op een stuk of tien plaatsen gebroken was. Toen ziin vader en de Onvolprezen Baxter bii hem kwamen, werd hij net overeind geholpen door A she Marson.- (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5