HAARLEM'S DAGBLAD Weensche Brief. Stadsnieuws Kutonosrecbt FLITSEN De Scarabée VRIJDAG 30 MEI 1924 TWEEDE BLAD (Van onzen correspondent.) E KOMST VAN MR. VAN CIJN ALS „BERATER" VAN OE N ATI O. NALE BANK. OE ECONOMISCHE CRISIS HOUDT AAN. PLANNEN TOT EEN HERVORMINC VAN HET BESTUUR DER BONDSLANDEN. HET BURCENLAND IS EN BLIJFT HET CROOTE „ZORGENKIND". Wsenen, 19 Mei. Hoe langer hoe nauwer worden de banden tussohen Holland en Oostenrijk. Want naast mr, Zimmerman is nu een andere landgenoot ter controleexing van Oostenrijks staatshuishouding naar Weenen gekomen en wel tnr. Van Gijn, onze vroegere minister \an Financiën, die thans als „Berater", als raadsman en controleur van de nationale bank is geïnstalleerd. In bet parlement is <ie komst van den heer Van Gijn druk be sproken en vooral de linksche elemen ten toonden zich minder enthousiast daarmee. Niet. dat zij iets tegen den nieuwen ..Berater" persoonlijk hadden, doch het feit, dat er alweer een buiten lander naar Oostenrijk moest komen om hier den lieden op de vingers te kij ken. was hun niet zeer sympathiek. In de bepalingen en voorschriften van de eerst sedert anderhalf jaar bestaande nicuvre nationale bank wordt het niet als een noodzakelijke plicht opgeg>» en. dat aan het instituut een consu lent uit den vreemde is verbonden en daarom vonden velen, dat nadat mr. Schnijder von Wartenseo weer naar zijn Zwitiersche vaderland was terugge keerd. men het nu heel best zonder bui- tcolandschea dwarskijker kon doen. De bondskanselier was echter van een an dere nieening en vond de contróle van em vreemdeling een uitstekende waar borg tegen de eventueele pogingen een nieuv.e inflatie in bet leven tc roepen. Vooral in de huidige, werkelijk-penibele tijden v^n reusachtige bankverliczen en geldschaarschte was het te vreezen. dat Zekere kringen daar weer naar zouden streven. En men weet nog maar al te goed uit eigen ervaring tot wat voor een catastrophe dit zou kunnen leiden. Waardoor is Oostenrijk voor eenige ja ren in de misère geraakt? Door de banknoteninflatie, door bet onophou delijke en voortdurende drukken van nieuwe, ongedekte aotcn. A la John Law. De tengevolge van de speculaties sn den Franschen franc in het leven ge roepen financice'.e crisis, houdt maar steeds a.vn dagelijks brengen d« bla den heele lijten van firma's en daar onder lang niet de kleinste en lang niet de minst bekende, die faillissement heb ben aangevraagd. Een andere lijst brengt steeds het getal en de namen der ..levensmoeden", van hen. die met vriien wil uit het leven scheidden. 't Spreekt vanzelf, dat deze algemeene economische misère ook niet zonder in vloed op het sanecringswerlt kan blij ven. Reeds de volgende maand ral de Volkenbond zich met het Oostenrijk- sehe bond: probleem bezighouden, want algemeen wordt de noodzakelijkheid van een her%-orming in het bcituuowervn ingezien. Do Oosten rij ksche bondrian- den ioch zijn eigenlijk meer historische lichamen dan dat zij praclischc onder- derlen van een modernen Maat vor men. en het bestuur van dcia ueelea vereischt een geweldig aantal beambten ra aangesteldeo. I>it is natuurlijk een he't land niet zeer coovenieercnde luxe en het is dezhalve raadzaam zoo spoe dig mogelijk met du systeem te bre ken. Duitzeaden salaristen kan men zich dan be paren en honderden bu reaux kan men c-*n sluiten. Het klei ne bondsl'.nd orarlbcrg bijvoorbeeld heeft een aantal inwoner» dat veel kleiner dan ce'n der een-en-twintig Weensche stadskwartieren en toch heeft het een buitengewoon groot be- stuurs-inscituut: ni«-: minder dan vier ..Landesau-'chUsjc" hebben rittir-g in vier verschillende bureaux. Deze ..Lan- desausschüsse" zijn een soort minister in zakformaat, die een tractenienf ont vangen, waarvan zij heel genoeglijk kunnen leven. Wanneer men eigenlijk goed nagaat zijn deze beambten feitelijk functionarissen, zonder welke men het ook heel goed zou kunnen stellen. Overeenkomstige toestanden treft in de andere hondstanden aan en zoo is men tot het idee gekomen, dat men Tirol, dat tegenwoordig niet verder dan tot den Brenner-pas Oostenrijksch grondgebied is, heel goed met Vorarl- berg tot één bestuurslichaam zou kun nen samentrekken. Hetzelfde geldt voor de beide oonaslanden Salzburg en Qp- per-Oostenrijk. Het groote rorgenkind is en blijft dan nog altijd het Burgen- land, dat immer meer en meer de ver schijnselen aanwijst van een zeer dure en immer passieve kolonie van de Oos- tenrijksche republiek, welke nimmer in staat zal zijn zichzelf uit eigen midde len te bedruipen. Dit ontwaart men reeds, wanneer men slechts een héél vluchtigen blik in het budget werpt. Men ziet dan, dat tegenover 107 mil- liarden Oostenrijksche Kronen aan uitgaven slechts een totaal-inkomen van 53 milliarden staat. In het Burgen land wacht rnen nu heel kalm tot de ar me Oostenrijksche Staat het ongedekte deficit van 55 milliarden uit de wereld zal helpen. Ia de kringen van den Volkenbond beseft men wel. dat het Burgenland niet levensvatbaar is en men schijnt er dan ook niets op tegen te hebben, dat dit land, dat nog altijd goen hoofdstad be zit, door de aangrenzende hondstanden, Neder-Ocstenrijk cn Tirol wordt ver deeld. Of wel, dat het bestuur naar Wee nen wordt verlegd. Ook in de Ween sche regeeringskringen is men er vast van overtuigd dat hier iets moet wor den gedaan en deswege heeft mee steeds de keuze van een hoofdstad des lands uitgesteld ca nog eens uitgesteld. De beambten, die voor meer dan tach tig procent uit N'eder-Oostenrijk en uit Weenen afkomstig zijn, verleenen hun assistentie bij dit pogen. In het kleine badplaatsje Sauerbrunn is de zetel van het hoofdstadlooze landsbestuur, ter- ijl in een ander plaatsje, of liever ge zegd dorp, Eiscnstadt, de landdag sa menkomt. De inwoners van Sauerbrunn nog niet erg in hun sas roet de eer. die hun te beurt is gevallen: niet minder dan honderdvijftig beambten met hun gezinnen zijn in het kleine oord neergestreken en hebben in «Ie cilia's van het „Kurtri" een onderdak gevonden, zoodat er haast geen plaats meer overblijft voor de badgasten. Anders is het echter met Eisénstadt. Dit plaatsje zou heel graag „l.andes- hauptstadt" worden, wanneer do Oos- tcnrijkscho republiek dan met twintig milliarden wil bijspringen. Om deze iubventie te verkrijgen, d-reigt de lieve bevolking meteen belastingstaking. Alleszins modern! Het Burgerland Is een zware steen aan den hals van de Oostenrijksche re publiek en een oplossing van het pro bleem is zeer moeilijk, daar men aan alle kanten op tegenstand zal jtooien. Steeds meer en meer wint echter het idee terrein, den hondshoofd stad W< nen tot regecringszetel van het Bur genland te maken. Doch evenals bij een eventueele verdeeling .van bet land tu«schen Stiermarken en Neder-Oosten rijk zal men ook hier op zeer veel te genstand stuiten. Niet veel beter zal het gaan bij de eventueele samentrek king van Vorarlbcrg en Tirol, en va Opper-Oostcnrijk ea Salzburg. tV. M. BEKAAR. DRANK DESTRI JD INC. Do Blauwo Weok-Mtlo op Hom* vaarisdag. De gezamenlijke drankbestrijders hzer tor stedo zetten Donderdagmor gen de Uluuwo-wcck-actie in. De Hemels aartedag. werd ten min de wat do ochtenduren betreft, goed bestreed. Want reeds te 8 uur kwamen do drankhoMrijder» voor het Pavil joen in den Hout. waar het onthou derskoor ..De Stern «lor Onthouding" onder leiding van Nico de Zwager, zich opstelde. Do wijdingjsameiikoinït met slaagde wél zeer. immers: cr word uitstekende uitvoering ann de zang nummers gegeven en dc belangstel ling was bevredigend. Daarbij, een heerlijke, beginnende drur, Zon en zang! To 9 uur werd naar do Spanjaards laan gewandeld, waar twee «prekers optraden. De heer C. J. Roggeveen van den N. C. G. O. B.. afdeehng Haarlem, aprak uitvoerig cr.or de groote bctcekunis van de Blavjwe-v. eek acties. - De heer C. J. Wansbock. voorzitter van het drankwceicomité tn Amster dam, laakto in zijn toespraak de hou ding van de Christelijke-, Neutrale en vakpers, welko door het opnemen van wat spreker noemde „drank- advertentie-s", enz., do z-sak van de drankbestrijders tegenwerkt. Van do zijde dar drankl>estrijders werd ons neg medegedeeld dat de af- doeling Haarlem van den V. C. G. O. B., Donderdagmorgen vroeg, reeds een boottocht ondernam naar Gouda. Vnndaae werden door de jeugdaf delingen brochures voor do drank bestrijding verkocht. Aanstaanden Zondag te 2 uur, zal in het Brongebouw een samenkomst1 worden gehouden. Als sprekers zullen daarbij optreden, de heeren A. H. Gerhard en M. A. Reinalda. GBVONPEN DIEREN EN VOORWER PEN. Terug te bekomen bij: Stuyt, Wester Houtstraat 8. Heemstede, armband horloge, R. v. d. Blom, Bchoterweg 23rd.. schoolagenda, P. Miserus, Nassau*!rant 33 grijze ceintuur, X. J. Veen6tra, 6ywari et raat 16, grijze ceintuur, Lonnem&ns, kindcrhuissingel 68B, ceintuur, N. Bun- ton, Merkmnnetraat 7, ceintuur, F. Freyer Ted. v.' Berkliouistraat 30, duimstok. J, Bloemzaad, 2e ZtWdpolderstraal S, élul root schrijfbehoeften, G. Kruyswijk, Zocherstr. 11, getuigschrift (J. W. IL.), 0. Verdam, Ruametocg 26, herdershond, E. C. 11 Lamp, Zakstraat 4zwart, hondenpenning, Kennel llaerlern, Terspijtstraat: ewart mot bruin hondje, gebracht door I, zwart met bruin hondje, g«hr. door L. Ramakers, Javaetraat 16, geel hondje, gebr. door Huis Gen, de Wetstraat 32, zwart roet bruin hondje, gebr. door Schlegel, Zijlweg 71, Overvecn, blauwgrijze kat, gebr. door P. door f P. Kunst, Gasthuislaan 182rd., pakje knoopco. T. Dirks. Rozenprieelstraat 7 werkkiel, Kennel Fauna, Parklaar.: twart katje. gebr. door Pbilippo, Schalk- wijkerweg 45. blauwwit» kat gebr. door v. Maas, Olivterstraat 4, G. Spoor, Gen. de Wetstraat lOrd., lot namit, G. v. Zwol, Gen. de Li Reystraaz 51, damesmuls, N. Visser, Tot'.erodestraa*. 10B. kindermuts, A. B. de Vriea, Klein Heiligland 68rood, zwarte portefeuille, B. Pollart. Brouwersvaart 80rd., bruine kinderporte- rR'onaie, L. Verwey, Oranjeboomstraa: LSScrd.. rozenkrans, Bijkerk. Hoofd School Vrouwens'.eeg, sigaretten, Directeur Tele g raafkantoor. Zijlstraat vulpenhouder, Is ra*!, Saenredamstraa: 92, armband. 1 Van den bouw van ons post- en telegraaf kantoor. Door geen toren te bouwen f 10.000 bespaard. In tie Memorie van antwoord liet afdelingsverslag der Eerste Ka mer aangaande de begrooting van do Posterijen enz. deelt de Minister van Waterstaat mede: Aan etichtinffskosten van het post en tclograafgebouw te Haarlem wt-rd tot dusverre rond f 1.470.000 betaald. Aan den bouw is een bedrag van rond f 1.177,000 ten koste gelegd ter wijl voor do kosten van inrichting' tot dusverre pl.m. f70,000 werd uit gegeven. Met het achterwege laten van don torenbouw is, volgens gegevens ver strekt door het departement van fi nanciën, bespaard f 10.000. I11 hetero lijden zal te overwogen zijn tot dien bouw alsnog over te gaan. Een aanrijding. W. F. I... uit Amsterdam, had op 21 April doordat hij roet rijn motorfiets niet genoeg naar rechts van den weg uitweek op den Rijksstraatweg in cle gemeente Bennefcroek den rootorschip- per A. B„ die daar met zijn fiets uit de richting Haarlem kwam, aangere den. B. werd in de linkerhand gekwetst, zoodat bij eenige weken niet kon wer ken en rijn fiets werd deerlijk bescha digd. L. zdde „Dat komt wel in orde" en gaf op te heeien Hofsteede en te wonen in Amsterdam. B. hoorde er ech ter niets van. maakte werk van de zaak, ki>am het adres van den bekL te we ten. maar ontving nog niet schadever goeding. Het O. M.. dat het optreden van den bek!, onsympathiek vond, requircerde tegen hem 23 boete of 25 dagen. Een onwillige. C. V., een vrachtrijder uit Beverwijk, had een ambtenaar van de Rijksverze keringsbank die hem inzage van zijn loonlijst vroeg, dit geweigerd cn den ambtenaar brutaal bejegend. Ook nu. Ier zitting van het Kantongerecht, nam bekl. een brutale houding aan. Het O, M. .schetste den bekl. als iemand die feitelijk geen gezag boven lieh duldt en die meermalen tegen amb tenaren optreedt, die zelfs eens een ambtenaar aanbood, een blauw oog te daan. Daar bekl. al eens meer voor •en dergelijk feit, als nu, beeft terecht gestaan, meende het O. M. een flinke Mraf te moeten cischcn. Het vorderde f 100 boete of 10 dagen. Maar aldus het O. 1L indien je het weder waagt voor een dergelijk feit als dit hier te verschijnen dan zal ik maand hechtenis tegen je eischcn. PERSONALIA'. Tot commissaris der Amsterdamsche Bank is gekozen de heer Herbert Cremer. VAN HAARLEM'S DAGBLAD HET GEPIEP Je wordt belieerecht door den I het gepiep wint en je gaat zit- [je krijgt een kouden rug en gaat wensch om te el apen en om te ten; is heb het raam? of een weer liggen met periodieke welen, wat dat gepiep toch is. |deur? of wat... 1 hoofdbewegingen, je vrouw uit den wensch, dat je I waarop je 6sstzegt, daar ia het, 1 je neemt je voor, er niet meer oplioudt mét dat lawaai en gaat waarna het gepiep onmiddel-| aan te denken, duit je oogen en lijk ophoudt. J vraagt je af, of het soms e.ea kleerenhanger kan zijn, je begrijpt, dat de eenige weg la'dafa ontdek" je dat de kastdeur]de stilte blijft onverstoord, tot om op te staan en je slaat vijfkop een kier staat en Je wekt je je weer ligt en dan begint het minuten te rillen zonder iets te, vrouw, om haar te vertellen, dat gepiep opnieuw, je bromt vrat hoeren, je het gevonden hebt, en gaat slapen. (Nadruk verboden.) HET JUBILEUM DER FILM. Dezer dagen wordt liet feit her dacht, dat 25 j. geleden in Juni 181(9 de eerste filrn ter wereld werd afge draaid. Dozo film had een lengte van 30 Meier, stelde een rijdenden trein voor en werd gedraald in oen tempo, dat zoo langzaam was, dat do minst ciscliende moderno bios coopbezoeker van ergernis zou wegloo- pen. Maar als hij 25 jaar geleden bij deze gebeurtenis aanwezig ware ge weest, zou hij met do enderen, in zwijgende bewondering dit wereld wonder aanschouwd hebben. In 1900 werd üe eerste maatschap pij opgericht, die ziel» do exploitatie van bioscooptheaters ten doel stelde. Naar Arnerikaansehon trant werden er 75 theaters tegelijk gesticht. Thans overtreffen de -kapitalen die in de cinematografische industrie be legd zijn elke staatsbegrootiug ter reld. DE GOUDEN POORT. De haven van San Francisco, een van de schoonste der wereld heeft een ingang, die de Gouden Poort wordt, genoemd Deze poort is ongeveer 2V4 K..M. wijd en de Amerikanen zijn nu ■an plan deze te overspannen door 11 geweldige brug, welker spanning in het midden 70 -Meter boven het wa ter zal komen. Aan beide uiteindeji zullen 8talen torens worden gebouwd tot een hoogte van ruim 300 Meter. Over deze gigantische brug zar een dubbel tramspoor loopen, «en brcede automobiel weg en twee trottoirs voor wandelaars. En op den top der sta len torens denkt men terrassen te bou wen, vanwaar de lozwkers een schit terend uitzicht zullen hebben op San Francisco eeoerzijds en den machtigen Atlantischen Oceaan anderzijds. DE STRAAL DBS DOODS. De lezer heeft ongetwijfeld reeds het een en ander vernomen over het vriendelijke artikel, dat een Engelach- man. Grindell-Matthews onder den naam van ..straal des doode" op de Tcldmarkt wil hrengen. Het is, wanneer wij den uitvinder mogen gelooven een nieuwe aanwinst voor 'l chemische on electrische vernietiginga- apparoat. dat den volgenden oorlog zoo plezierig Z4I maken. Het schijnt dal de lieer Matthews er in de eerste plaats op bedacht ie. voor zijn uitvin ding zooveel inogeliik geld te maken en een gevolg hiervan is een onsmake lijke concurrentie tuasohen Engeland en Frankrijk om het vernietigings- apparaat te vermeesteren. Hoe dat af loopt kan ons vrij kou-Maten. interes santer is. wat deze straal kan uitrich- ten. ten. En dat is niet gering, volgens zijn uitvinder: 1. Alle leven dooden Hii kan Dit lijkt aJdoende. maar er is nog veel meer. 2. Alle bestaande onontvlambare voorwerpen of stoffen, in brand zet- ten. 3. Luchtschepen en vliegtuigen ver nietigen. 4. Motorische trekkracht onmoge lijk maken. 5. Ammunitie of andere ontplofbare stoffen tot ontploffing brengen. Het artikel due voor den toekom- etigen oorlog, die volgens de voor spellingen slechts een druk-op-den- knop-affairo zal worden. Wanneer zal de znenschheid toch eens wijzer worden. De regeeringen dringen elkaar weer op zij, 0111 de eer- ete en eenige te zijn, die den straal dee doods bemachtigt, Zoo ooit, dan is hier werk voor den volkenbond. Deze hoorde mei den uitvinder te on derhandelen, hem een goede som te geven, zoodra du waarde van zijn vin ding afdoende aangetoond is, vervol gens de plannen te vernietigen of zeer zorgvuldig op te sluiten, zoodat nie mand er ooit meer bij kan komen cn den uitvinder niet te laten gaan, voor hii op straffe des doods heeft beloofd nooit meer aan iels dergelijks te be ginnen. Maar zoo gebeurt het zeker niet. En onze hoop moei nu maar zijn, dat de nieuwe oorlogswerktuigen zoo spoe dig mogelijk zoo schrikwekkend wor den, dat niemapd de verantwoorde lijkheid van een oorlogsverklaring meer aandurft. Dan kan het in 1914 zoo hopeloos gederailleerde gezegde •..Wilt eii den vrede, bereidtfu ten oor log" nog waarheid worden. KLACHT VAN EEN BELASTING BETALER. O, dit is niet de gewone klacht. Ik zal liet niet hebben over de traditio neels belastingschroef, die stoedB ster ker wordt aangedraaid. Ik laat het klassieke beeld van de citroeü, die steeds meer wordt uitgeperst, rusten. Ik klaag, omdat ik eenerzijds brand van verlangen om den fiscus te ge ven wat hem toekomt of althans, wat hij zonder mijn goedkeuring heeft uitgemaakt dat hem toekomt cn anderzijds geen kans zie aan mijn plichten te voldoen, zonder miin eco nomisch geweten geweld aan te doen. Toen de fiscus het een jaar of lan ger geleden niet meer zonder mijn penningen kon stellen, zond hij mij (evenals u nietwaar) een voorloopigen aanslag voorneen, dat doet er ook niets toe, laten we gemakshalve zeggen voor honderd gulden. Voor- loopig. Liter zou hij nog weieens zien, of hij redelijkerwijs meer had kunnen •ragen. Ik betaalde, weliswaar niet op tijd, want van de tien termijnen, die de fiscus mij grootmoedig toe-« stond, waren er. toen mijn aanslag biljet zijn glorieuzen inlooht deed, reeds vijftien verstreken. Ik zette na deze betaling alle gedachten aan be- lasting voorloopig van me af, zooals Iik ieder Jaar eenige weken tracht te doen. Maar de fiscus waakte en re- kende. En kwam tot het besluit dat ik meer had moeten betalen. Niet een gulden, niet tien. niet twintig gul den, maar een cent. (Dit verhaal is de strikte waarheid). Mijn aanslag was onjuist, belangrijk te laag. Het was niet f 109 maar f 100.01. En nu komt het leelijke. Deze sup- pletoire aanslag is op 15 November 1923 aan mij uitgereikt en is, in strikt vertrouwen gezegd, nog onbetaald. Ik praat er nu niet over, dat) docu ment en daaraan bestede arbeid mij meer waard lijken dan bet verschul digde bedrag. Dat is do zaak van den Staat, wier financieels wegen wel meer zonderling lijken voor gewone stervelingen. Maar die cent. Die heb ik al sinds 15 November in mijn zak en ik zie geen kans om haar te gaan betalen. Eenvoudig genoeg zult u zeggen, maar dan vergeet u mijn economisch geweten. Ik kan natuurlijk naar het Heilig land fietsen, een dubbeltje voor het bewaren van mijn fiets totalen, eeni ge uren in de rij gaan staan en van mijn schuld bevrijd worden. Maar dat wil mijn economisch ik niet. Een postwissel? Maar die is ook duur en bovendien, naar ik me heb laten vertellen, geen wettig ontvang bewijs. Ik mac het door den postgirodienst betalen. Dat zou niets kosten, als de dienst niet, zooals u misschien wel cons gehoord heeft, sinds onheuge- lijken tijd buiten dienst was en blijk baar zoetjes aan den eeuwigen slaap ingaat. Maar ik krijg wel weer een ander biljet, denkt u en dan kan ik dit tege lijk betalen. Mis alweer, want ik ben sindsdien naar Heemstede verhuisd en tevens van Kamer 2 naar Kamer 3, die beide ellenlang® rijen plegen te hebben. Na de queue van 3 durf ik die van 2 op denzelfden dag niet meer aan. Intusschen brandt die cent mij in den zak. Mijn ergste vrees is dat ik hem eens in een onbesuisd oogenblik er door zal jagen. En intusschen zit de staat op dien cent le wachten, heeft hem broodneodig. En boven mijn schuldig hoofd hangt als het zwaard van Damocles de be dreiging van een aanmaning van 1500 pCt. boete, dan een waarschuwing van 2500 boete. Ik zie in mijn slaap visioenen van een deurwaaTdersex- ploit Misschien is dit de beste oplossing.- Wanneer die deurwaarder komt, om mijn boeltje op te eischen, zal ik hem op den drempel van mijn nederige woning tegempet treden en hem dien "erschrikkel ijken cent overhandigen. Maar Laat hij gauw komen, anders heb ik hem er door gelapt. Feuilleton Geautoriseerde vertaling, naar het Engelsch van P. G. WODEHOUSE. 55) ,,Ik begrijp 11 niet. Natuurlijk krijgt u bet allemaal. Ik zei toch al toen we onze overeenkomst maakten dat ik al leen mijn aandeel wilde hebben als u mij ook een deel van het werk liet doen. N11 u zich daaraan niet. heeft gehouden, neem ik or niets van aan. Ik weet wel, dat u het coed bedoelde, meneer Mnrson, maar ik kan er u heusch niet dankbaar voor zijn. Ik zei u toch dat het een zakelijke overeen komst moest zijn, en dat ik nicis tan ridderlijkheid wou weten, en ik dacht dat u liet me toch beloofd had...." .,Een oogenblik" zei Ashe verbaasd. „Ik begriip het niet erg goed. Wat bedoelt u?" „Wat ik bedoel? Wel, natuurlijk dut u vannacht vóór mij naar het museum is gesaan en de scarabee heeft weggenomen, terwijl u beloofd hadt d-t u weg zou blijven om mij ook een kana te geven"* „Maar dat heb ik heelemaal niet gedaan". Nu was hot Joan's beurt, om ver baasd te kijken. „Maar u heeft de scarobeo toch, meneer Mnrson?" „Neen, u heeft hem". „Neen". „Maar het ditvg is weg". „Dat weet ik. Ik ben vannacht naar het museum gegaan, zooals we afge sproken hadden, en toen ik er kwam was er geen scarabee meer. Die was verdwenen". Verschrikt keken ze elkaar aan. Ashe was de eerste die wat zei. „Was het ding weg toen u ln het museum kwam?" „Er was geen spoor van fa vinden. En ik nom als vanzelfsprekend aan, dat 11 er \oor mij geweest was. Ik was woedend". „Maar dat is belachelijk", zei Ashe. ..Wie kan het ding weggenomeji heb ben? Behalve wij wist niemand dat meneer Peters er een belooning voor had uitgeloofd. Wat is er vannacht precies gebeurd?" „Ik heb tot één uur gewacht. Toen ben ik naar beneden gegaan, naar het museum en ik stak een lucifer aan en zocht naar de scarabee. Het ding was er niet. Eerst, kon ik het niet geloo- ven. Ik streek nog een paar lucifers af, een heeleboel, maar het gaf niets. 1 De scarabee was verdwenen, en ik ging weer naar bed, en was woedend op 11. Erg dom van me, Ik had toch wol kunnen begrijpen dat u uw woord niet 7.011 breken. Maar er scheen geen andere oplossing van die verdwijning mogelijk te zijn. Nu, de epn of ander hoeft do scarabee weggenomen en de vrang is nu maar, wat moeten wij doen?" 7.0 lacht®. „We waren een beetje voorhnrie mol ons gekibbel over het verdoelen van de belooning. Ik ge loof dat we heelemaal geen belooning krijgen". „Ik zal het intusschen aan den ouden Peters moeten gaan vertellen", zei Ashe somber. „Ik vrees dat liet zijn hart zal breken". HOOFDSTUK X. I. Kasteel Blandings dutte in de stilte van den Zondagmiddag. Overal was het rustig. Freddie lag in bed, en de dokter hod gezegd dat hij er voorloo pig nog in moest blijven. Lord Ems- worth was woer aan het tuinieren ge gaan. De rest van het gezelschap liep door den tuin of zat er, want bef wn« eon van die warme lentedagen die een 'oorbode zijn van den naderenden zo- mor. Al ine Peters zat voor hot open raam van haat' slaapkamer. Ze had van daaruit oen prachtig gezicht op de terrassen, Op een tafel .laast baar lag een stapel brieven. Do post kwam 's Zondags laat op het kasteel en ze had ze pas nu do lunch kunnen le- zon. Aline begreep zich zelf niet. Ze was in een gedrukte stemming en kon er geen verklaring voor vinden. Gewoon lijk moest cr wel iets heelemaal ver keerd gaan om haar somber te stem men, want ze was goen meisje dat tobt over do treuriee grondtoon van hot leven. Gewoonlijk vond ze liet feit dat ze leefde heelemaal niet tragisch. Ze vond het prettig. Maar dezen middag had ze een ge voel of er iets niet in orde was; dit was des te merkwaardiger omdat ze ge woonlijk sterk onder don indruk raak te van het weer en van den zonne schijn genoot als een jonge poes. Toch was het dien dag hii na zoo inooi als een Amerikaanscho dag, en ze kon or geen troost in vinden. Zo keek naar het terras en de ge stalte van George Emerson kwam te voorschijn. Hij iicp vlug. En toon zo hem zag. was er iets in haar binnen ste 'lat haar zojde dat ze de oorzaak van haar somberheid bad gevonden. Men kan op veel manieren wande len, George Emerson liep onrustig. Hij hield zijn handen op zijn rug, zijn oogen staarden recht voor zich uit, van onder gefronste wenkbrauwen en tusschen zijn lippen hing een sigaar die niet brandde. Zooiets doot een man nooit, tenzij hij door onaange name gedachten vergeten is dat hij een sigaar in zijn mond heeft. Geor ge Emerson was kennelijk niet op zijn gemak. Alifïe had dit aan de lunch al ver moed en toen ze eens nadacht kwam. ze tot de ontdekking dat haar som bere bui al aan de lunch was begon- nen. Die ontdekking maakte haar een beetje aan het schrikken. Ze had niet geweten, of. ze had niet willen we ten, dat George's zórgen zooveel voor haar beteekenden. Ze had altijd wel geweten dat ze George graag mocht, dat George een goede oude vriend van haar was, dat George haar op wekte en amuseerde; maar ze zou ont kend hebben, dat ze zooveel aan Geor ge dacht dat *t den mooisten dag dien ze na haar vertrek uit Amerika hnd beleefd, voor haar kon bederven, als ze zag dat hij ergens over tobde. Ze schrok er niet alleen van, maar vond dat het eigenlijk niet te pas kwam. want ze was eerlijk genoes tegenover zichzelf om te heseffen dat Freddie, haar officieele geliefde, desnoods uren lang met een sigaar die niet brand de door het park kon loopen, zonder dat; zo er zich iets van aantrok. En ze zou de volgende maand met Freddie trouwen, Dat was een be langrijke zaak. Terwijl ze steeds naar den heen en weer loopenden George keek, dacht ze er over na. Aline was van nature tamelijk op- pervlakkig. Ze had zichzelf nooit wijs gemaakt dat 7.0 verliefd was op Fred die, in den zin, waarin men er in boe ken over leest. Ze mocht hem wel. en ze vond het niet, onaardig 011» zooveel adellijke familieleden te krijgen, en haar vader was er op gesteld, en z« hield van haar vader, en al die din gen sappen haddon gemaakt dat ze: „Ja", zet, loen Freddie in het najaar tegen haar gezegd had: „Zeg, zie je. het. zit zoo, z.io je" en geëindigd was met: ,,Ik bedoel, wil je met me trouwen, zes?" ,.Ze had z.ich voorge- Itelcl dat ze ka!an gelukkig zou zijn als 'mevrouw Frederick Threepwood. En toen was George Emerson weer in baar leven gekomen, als een storend element. Tot vandaag zou ze niet hebben wil len bekennen, dat ze verliefd was op George. Ze vond het prettig om bij hem te zijn. gedeeltelijk omdat ze zoo prettig met Item praten kon en ge- deelteliik omdat hef. zoo opwindend was om tegen zijn wilskracht in te gaan. (Wordt vervolgd).,

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5