DE HAMIT FLITSEN 41e Jaargang No. 12562 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 2 Juni 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.57M- Franco per post door Nederland f3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifsïuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken (0.57H; franco per post f0.65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents r contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redaotle en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, WIJkeroog, IJmulden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 630 en Administratie 724 Beverwijk, enz., enz. Drlehulzerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DII NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 2 JUNI. Concertgebouw Modern" Raafaj: Optreden van verschillende urtus- len. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 3 JUNI. Groote Kerk. Orgelbespeling door George Robert, van 23 uur. Vrije toeeang). li. O. V. Concert in den Hout, des avonds 8 uur. Concertgebouw ModernOptre den van verschillende arte>t«*n. Cinema i'alace, Groote Houtstraat s Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Theater „De Kroon" Groote ilarkt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Scala Theater, Ki. Iloutatraat 77 Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Atlanla-bioacoop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling, 8 uur. Tijd is geld Is het waar, dat lijd geld is i Wie binnenkomt in het belasting kantoor aan 't Heiligland zou he; niet zeggen, want hij vindt d*ar een lan gen aeep van menscben die staan te ■vachten voor één loket, totdat zij ge- Loipen kunnen worden om hun be'as- t ng te betalen. Wie aan den kop staat, heeft zeker een half uur of drie kwartie- moeten wachten védrdat hij zoover waa en wie nu de ongelukkige staart van de colonne uitmaakt, kent zijn voorland wachten. Ken half uur of drie kwartier minstens. Zeg maar een half uur o:n in elk geval beneden de waarheid te blij ven. En reken dan tachtig cents per uur gemiddeld. De tijd van den een is meer waard, dan die van den ai- der. Reken daarbij een kwartier voor komen, een kwartier voor gaan, sa men een uur of tachtiv cents en ver- menigvuldig dat niet bijvoorbeeld ?U0 personen, maakt honderd restig gul den aan verspilden tijd. Per dag. Hoe veel dat is per week. per maand, per iaar wagen wij niet te benalen. maar hot zal in de tienduizend® guldens loooen. Kan dat niet anders? Ja, door meer loketten te openen, maar daarvoor -• ijn meer ambtenaren noodig en die krijgt de administratie niet gemakke lijk uit den Haag. Kr is een ander middel. Men kan belasting betalen per cheque, maar niet ieder heeft een bankrekening en de post-chcquo en girodienst is, zoo als uien weet, ter ziele. Overleden aan onbekwaamheid. Mnnr de postwissel biedt uitkomst. Men kan zijn belasting betalen per postwissel en het re$u strekt tot be wijs van betaling, mits de wissel goed ingevuld is. Met bedrag, naam, woonplaats, nummer van het kohier goed en duidelijk geschreven ook denken aan verschuldigde vervolgings- kosten Waarschijnlijk zal men ook wel eens een oogenblik aan het postkan toor of een bijkantoor moeten wach ten, maar zoo worden de menschen al thans verdeeld en gaat het vlugger. En do kosten van den postwissel ko men er wel .uit althans wanneer inderdaad tijd geld is! Het Bankje Ergens in een buitengemeente staat een bankje. Een simpel, onnoozcl, on gemakkelijk bankje, zonder leuning, vroeger gaf het uitzicht op een pracü- tig open veld, met boomen op den ach tergrond, maar dat 1 anorama i? weg- getimmerd door huizen. Moderne hui zen, zonder fleur of heerlijkheid. Niettemin hooft het bankje veel klandisie. Oude mensclijes die op Zondag al sloffend, daar hun voeten niet meer mee willen, een langzame wandeling gemaakt hebben, strijken er op neer, tot elkaar zeggende„hè, hè", van vermoeidheid en tevreden heid, dat zij het eindelijk gevonden hebben. Soms komt een keurig jongmensch op het bankje afstevenen, kijkt rond of niemand hem ziet (zag, verbecla je1) zet dan zijn voet op het bankje cn bindt zijn schoenveter vast, die los gegaan was, waarna hij met lange stappen verder gaat. Een anderen keer is het een paar tje dat er neerstrijkt. Een uitgepraat paartje. Althans, hij zegt niets tot haar en zij zegt niets tot hem na eenigen tijd 7. wij ge ns staan zij op en gaan verder. Het bankje is ook een toevluchts oord voor ouders, die kinderen naar buis zeulen, zoo tegen den avond. De kinderen huilen van vermoeid heid en slaap, de ouders spreken hen onvriendelijk toe uit zenuwachtigheid dan brenet het bankje redding. Men rust wat en waagt den tocht naar huis, in betere stemming. Het is, zooals wij zeiden, een bankje waarop geen natuurschoon meer te zien is in zooverre zou het best kun nen verdwijnen, maar dat hopen wij niet, want het doet veel goed, dat harde, ongemakkelijke bankje op die dwaze ph-ate. VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE BELASTING-AANSLAGBIUET-INVULLER Hij gebiedt de familie om stil te zijn hij gaat nu uitrekènen, wait hij be talen moet doodsche stilte wordt ver broken door een pijnlijk gekreun van den reken- kunstenaar, y^\ controleert haastig de cij fers in een ijdele hoop, dat hij zich ergens vergis^ heeft. leest, zorgvuldig de aanwij zingen over geoorloofden aftrek na, om te zien of danr nog een kans is, bedenkt zach zijn jongstge- vraagt of dan niemand iets borene en na correctie kan bedenken moet hij merkt hij, dat hij hier dan alles alleen doen, reeds rekening mee gehou den had, 1 vrouw zegt: dit is mis schien geen af 1 rek, maar heefi hij gedacht aan dat prijsje uit de Staatsloterij 1 mompelt: dat is ook nega tieve hulp waarom moet ze hem daaraan her inneren, hij was het totaaJ vergeten, telt tenslotte met koorts achtige haast alles op en wenscht, dat hij het vorig jaar wat minder verdiend had. Maandagavond, 'k denk bij elven, vast en zeker daaromtrent, Komt ook aan de H. A. M. I. T.-vreugde, als aan alles, weer een end. Dan vat Heer ten Boom den sleutel en hij sluit de deure dicht. Naast hem ziet gij Heer van Tetering, steeds de glimlach op 't gezicht; Maar een traan ook in zijn oogholte; nu het uur van scheiden slaat. Voelt hij, dat veel werk en zorgen op dit tijdstip hem verlaat. Ha, ten Boom, bcw„ar dien sleuteleerlang zal hij noodig zijn Voor «en nieuwe H. A. M. I. T.-feest weck, even kloek en even fijn. Nu de Middenstand getoond heeft wat hij kon en wat hij wou, Is het gansch en al ondenkbaar, dat hij 't niet herhalen zou. Wanneer? kan nog niemand zeggen, maar na vijf jaar of na drie. Wed ik dat 'k een tweede IL A. M. I. T. in de stad verrijzen zie. Laat die sleutel ti 't symbool zijn, hoofdbestuur, geloof het vrij, Dat gij waarlijk hebt ontsloten 't hart der gan<che burgerij. Winkelweek en expositie hebben samen aangetoond, Dat in Haarlem vakbekwaamheid, durf en kloeke werkkracht woont. Geen vaarwel dus. maar tot weerziens! H. A. M. I. T. is wel heengegaan, Maar zal later, fier en krachtig, weer voor onze oogen staan. TOM DE RIJMER, Stadsnieuws becin van brand. Zaterdagmiddag om 12 uur ifi in het perceel Pi eter Kieestraat 50 een begin van brand ontslaan, doordat een gor dijn dat voor een openstaand raam liine. in aanraking kwam met een gaevUm. Het vuur werd dc*>r de brandweer agt één slang op de water leiding gedoofd. Ken paar gordijnen, een gaseteltafeltje. oen paar stoelen en het behangsel verbrandden. VERBETERING. De welwillende lezer zal begrepen hebben, dat in het bericht over den heer G. Adrian, die zij.. 2&-jarig ju bileum als arts herdenkt, abusief ver meld stond dat hij controleerend ge neesheer is. Dat was hij vroeger, nu niet meer. Anders zou hij natuurlijk geen lid van den Raad kunnen zijn. Daartegenover staat, dat de heer Adrian minstens van een half dozijn commissies op het rebied van de hv- giènc deel uitmaakt zoodat wij maar willen zeggen, dat hij zijn goede zorgen in velerlei opzicht aan dc open bare zaak besteedt, haarlem's palestrinakoor. Wii herinneren er hierbij nog eens aan dat Haarlem's Palestrinakoor a-s. Woensdagavond in de Groote Kerk een uitvoering zal geven. Een groote attractie alz zijn de uitvoering van Carmen Saecularo van Diepenbrock. Dit meesterwerk is onlangs in Italië opgevoerd, toen de universiteit van Napels haar 7e eeuwfeest vierde en maakte toen een diepen indruk. Op de uitvoering van Haarlem's Palofi- trinakoor wordt het werk zonder be geleiding gezongen, zooals bet dooi den componist gedacht, is! Bii uitvoeringen in verschillende plaatsen was men steeds vol lof over de voorname qualiteiten van het koor en het élan en de bezieling waarmede gezongen werd. Het programma zal a.s. Woensdag avond zeer afwisselend zijn „Het Cor- ïte gedeelte beslaat uit werken der antieke meesters, liet tweede uit mo derne werken, zooals hc" On 7" Vader, van Yordi en het werk van Diepen brock. Een ernstig auto-ongeluk op den Bennebroekerweg Een auto tegen een boom gereden; de inzittenden gewond Oe chauffeur naar het St. Elisabeths- gaathuls te Haarlem vervoerd. In de gemeente Haarlemmermeer, op den Rennebrookerweg, niet ver van do ringvaart heeft Zaterdagmid dag 4 uur een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Daar toch is een auto tegen een boom gereden met het gevolg, dat de inzittenden op één na allen werden gewond; een paar ernstig. In de auto zaten de eigenaar, de heer J. Schw&rz, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Amsterdam, diens echtgenoote, dc heer Mulisch en vrouw Rasp, eveneens wonende te Amsterdam. Naast den chauffeur .1. Oosterhuis zaten hot zoontje van den heer Schwarz en zijn vriendje, het 13 jarig zoontje van dokter Van der Valk uit Amsterdam. De auto had een kalmen gang en ooggetuigen die het ongeluk zagen gebeuren, zei den nog, dat de auto zoo bijzonder langzaam red. Plotseling vloog de wagen tegen een boom op. Na het ongeluk bleken alle. inzit tenden verwond te zijn. Behalve het zoontje van den hoer Schwarz hadden allen verwondingen. Het ergst was het, gesteld met den chauffeur, die over pijn in de borst klaagde en eerst nog geholpen te hebben om e kindje uit de sloot te halen, plot: line ineen zakte. Ook liet, zoontje van doktor Van der Valk werd nogal ernstig gewond, maar kon toch later mee naar Amster dam teruggaan. Dokter Van Aalst was spoedig ter plaatse en verleende eerste hulp. De gewonden worden bij de familie Lammere hinnengebrachi Behalve de chauffeur gingen allen met een auto naar Amsterdam terug. De toestand van den oh.iu?four liet zich .echter zó ernstig aanzien, dat over brenging naar liet Sb. Elisabeth's (Nadruk verboden.) gasthuis te Haarlem noodzakelijk werd geacht. De auto, een nieuwe „Tackerd", i nog maar een weck in gebruik, as ernstig beschadigd. De wagen erd gestald bij den lieer K. Beere. Over de oorzaak van Het ongeluk het volgende: De chauffeur, die zich niet erg lek ker gevoelde, kreeg plotseling last van duizelingen. Daardoor lette hij niet voldoende op het stuur en daar de weg smal is, was een kleiue onop lettendheid voldoende, den wagen te gen een boom te doen rijden, hetgeen dan ook gebeurde. De auto was ver zekerd. Heden, Maandagmorgen, informeer den we naar den toestand van den chauffeur. Deze is gelukkig vrij gun stig, de patiënt had een rustigen nacht. Willy Versteeg in actie Het is \oor vele bezoekers van de Hamii w-u bijzondere attract ie gewor den, om het orkestje under leiding van den heer Willy Versteeg, dat in de afgeloupen week op do galerij zul ke ontelbare muzieknummers ten ge- hoore heeft gebracht, van dichtbij aan te hooren. Dat ia dan ook de moei te waardl Niet alleen voor de wellui dende muziek, cnaar ook om Willy Versteeg in actie te ziem Zelden heb ben we zulk een temperamentvol di rigent gezien. Alles aan hem slaat, de maat! Lang stil ^.taan kon hH niet; integendeel, reeds een minuut na den aanvang van een nummer staat hij, zonder zich van zijn plaats te bewe gen, te dansen. En ook ddarin zit het zuiverste rhythm e! Het toppunt van zijn geheel opgaan in de muziek wordt bereikt, als hij mee gaat ringen. Bii dit allee is hij een zeer bekwaam vio list, die zijn instrument geheel in zijn macht heeft; het kan doen kla gen en jubelen! Zaterdagmiddag had hij weeT een uitbundig Succes. Velen staakten een kwartiertje hun rondgansr door de tentoonstelling, om met onafgebro ken belangstelling te luisteren en na elk nummer luid te applaudissecren. Zelfs do klaxons in de zaal namen er aan deel! Het groote succes van de TTamit is ook voor een niet gering deel aan de medewerkincr van den heer Willv Ver steeg te danken. Het concert van „Harmonie-Grescendo" De heer Hofmeester gelauwerd Een van de verdienstelijkste musici in onze stad heeft Zaterdagavond een welverdiende hulde in ontvangst mo gen nemen, namelijk de lieer H. W. Hofmeester, de directeur der muziek- vereeniging „Harmonie-Crescendo". Dit kranige muziekkorps, dat reeds zooveel imalen verschillende plechtig heden zeer verdienstelijk opluisterde, gaf ook Zaterdagavond weer in den tuin van het Gemeentelijk Concertge bouw een concert, dat als altijd veel waardeering van liet. publiek onder vond. Nadat eerst op pittige W"ze <JQ Hamit-marsch van Gerrifc van Weezei was gespeeld, werd het volgende pro gramma ten gehoore gebracht: Vimy Ridge Marsch, Bidgood. Ouverture Si j'étais Roi, Adam. Eva Walzer, Gilbert. Suite Ballet, Popy. Ouverture Thalia, Bouwman. Les Patineurs Walzer, Waldteufel. La lefctre de Manon Gillet. Firenza fantasie, Allier. In do pauze betrad de heer Ed, A. van Bildcrbeek, de voorzitter der Commissie voor de concerten, het po dium eri overhandigde den heer Hof meester met een hartelijke toespraak namens de Hoofdcommissie van Uit voering een lauwerkrans. Hij vestigde er daarbij de aandacht op, dat Har monie-Crescendo nu reeds drie maal voor de ITamit gespeeld heeft. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat het in groofen getale ongekomen publiek deze hulde met luid applaus onderstreepte, evenals de dankbetui ging door den heer Van Bilderbeek aan de vercenieing voor dit mooie concert gebracht. Nederlandsch fabrikaat en de Algemeene Winkelweek Een twintigtal winkeliers meldden zich aan om in aanmerking te mogen komen voor een der legpenningen, die door de Vereeniginc „Nederlandsch Fabrikaat" afdeeling Haarlem waren uitgeloofd voor de étalages, welke hei meest, dienstig waren aan het doel der vereeniging. Zaterdagmiddag bezocht een Com missie, door het bestuur daartoe aan gezocht, aile étalages, een rijtuig was voor dat doel, ook thans weer, belan geloos beschikbao.r gesteld door dm heer H. J. Feije, rijtuigverhuurder, Ravelingstra8t 13. Teneinde ook aan de kleinere mid denstanders een kans te geven, wer den er klassen gevormd, in verband met de grootte der zaak. Besloten werd een levpennlng toe te kennen aa.ii de volgende zes deel nemers: I. C. Haan, Barteljorlsstraat 38/41. M, van Reysen, Croota Houtstraat 80, N.V. Schlattmann's Confectie- en Ma- nufacturenhandel „De Faam", Lange Veerstnmt. l. Etiens, Gierstraat 36. P. J. Scherpenhuyzen, Pleter Kies- straat 2 a. Ook deze bekroningen publiceerden we op onze nieuwsborden in de Groo te Houtstraat. Uitvoering Mandolineclub „Con Amore" Zondagnamiddag drie uur -werd Si de Gemeentelijke Concertzaal een con cert gegeven door de Mandolineclub „Con Amore onder leiding van den directeur, den heer Joh. B. C. Court. „Con Amore" speelde, het volgende programma af: Sempre Avanti, Emile Uldry. Ball-Königin, E. Schwarz. Seeman-I.os, H. W. Petrie-Martell. GondelnSchte, E. Müller. Vereenicings-marsch. Emil Stove. Wondervogels I.iebchen. M. Muth. Improvisatie, K. TI. Moed. Dolce far niente, W. Bleekstein. Tn de lange rij concerten, die we gedurende d« Hamit-dagen hebben mogen genieten, was dit mandoline- concert een welkome en aansrename afwisseling. Hef publiek bleek dezelf de meening te zijn toegedaan. Concert Muziei'vereenl- ging „Lagrens Jansz. Goster" Ouder leiding van den heer J. A. Meng gaf de muzieKvereeniging ..Lau rens Jansz .Cosier" in den tuin van het Gemeentelijk Concertgebouw Zon dagavond een concert, waarvoor het volgende programma was opgemaakt: Sursum, marsch J. A. Meng, Une fête cliampétre, ouverture, Labory. Alpenrozen, walzer, Ludwig André. Neptune, Fantasie, A. GoVaert. Afscheid der Gladiatoren, marsch. Blankenburg. Am Meerstrande, Walzer, Max Fischer Grande fantasie „La Bohémiènne, Balfe. Finale Het aantal bezoekers, dat dit con cert aanhoorde, was zeer gro.ot. Ook nu weer richtte de heer Van Bilderbeek woorden van dank tot dit korps en zijn directeur. De 30.000ste betalende bezoeker Zondagavond betrad de heer Van Tetering, algemeen secretaris van de Hamit, het podium in de Gemeente lijke Concertzaal en sprak tot het dicht opeengepakte publiek het vol gende: „Dames en heeren, ik kan u de ver heugende mededeeling doer, dal zoo even de 30.000ste betalend :- blocker de rontrule gepasseerd is!" Luid applaus volgde op deze woor den.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1