HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE WERELD VRIJDAG 6 JUNI 1924 DERDE BLAD NAPOLEON TE BRIENNE. Klelaa oorzaken, vaak groote gevolgen. Aankomst te Brienne. Eerste Indrukken. Latere gevoelens. Ceslaagd, maar niet toegelaten. Vijf en twintig Jiar later. Het diner. BIJ Moeder Margriet. Het derde bezoek. Een gestoorde maa'tijd. Het legaat. Van welke schijnbaar onbeduidende gebeurtenissen kan het lot der wereld afhangen. In 1769, het geboortejaar ran Napoleon, werd het eiland Corsica Fraasch grondgebied. Welnu, laten wo ons een oogenblik voorstellen, dat de Corsikanen er in geslaagd waren, de vreemde indringers uit het eiland te ver drijven. Nooit zou dan Napoleon's va der, Gharlos Bonaparte, op het denk beeld gekomen rijn, voor zijn zonen een studiebeurs to vragen op een Fransche school. En hoe geheel anders zou de reldgeschiedenis geloopen hebben, dien de toekomstige wereldbchcerseher gebleven was op zijn eiland, of in dienst was getreden van een of ander Ita- liaansch vorst, bijvoorbeeld den Hertog van Toscane, of misschien we! van Oos tenrijk. dat het noorden van Italië on der zijn invloed had. Charles de Buonaparte, zooals hij zelf rijn naam teekende. Bonaparte, zooals de naam oorspronkelijk luidde, was af stammeling van een adellijke Toscaan- sche familie. Ondanks wonderen van zuinigheid en werkzaamheid van zijn vrouw Lactitia Ramolino, had hij 6e grootste moeite zijn talrijk gezin te on derhouden. Zijn gcheele vermogen be stond uit «en grondbezit, dat hem hoogstens een vijftienhonderd frank per jaar opbracht. Door den steun van den bisschop van Autun, een neef van <ien gouverneur van Corsica, gelukte het hem voor zijn twee oudste zoons. Joseph en eenige sympathie betconde en later zijn Napoleon, studiebeurzen to krijgen. Jo seph. die bestemd was voor den geeste lijken stand, werd geplaatst op het col lége van Autun, terwijl Napoleon, die zou worden opgeleid voor de marine, ah leerling werd opgenomen in de school to Brienne; maar eerst ging hij mee naar Autun, ten einde genoeg Fransch te keren om het onderwijs Brienne met vrucht te kunnen volgen. Dit gebeurde den rsten Januari van het jaar 1779- Na eenige maanden kende de kleine Corsikaan, cie vroeger geen an dere taal gehoord of gesproken had dan Italiaansch, genoeg Fransch om het vrij geed te spreken, en kleine vertalingen en thema's te maker.. Tegen het einde van Mei kwam hij op de militaire school te Brienne. De school w-as een oud klooster, ge legen aan den voet van een hoogte, waarop zich een reusachtig in aanbouw zijnd gebouw verhief eis (Sc bouwvallen van een oudo sterkte. Deze bouwvallen dienden als materiaal s'Oor den nieu wen aanbouw, een paleis in nieuweren stijl, dat de landsheer van Brienne liet bouwen, hiertoe in staat gesteld door een huwelijk met een schatrijke erfge name van burgerlijke afkomst. „Een treffend beeld van het verledeae en van «se toekomst", zegt de Frar.-ehe ge schiedkundige Len&tre (een afstamme ling van den beroemden I.eaitre, den aanlegger der tuinen van Versailles on der Lodewijk XIV). „Terwijl het nieuwe kasteel verrees, steen voor steen den ouden, vervallen feodalcn burcht in rich opnemend, groeide in de nabijheid een kind op, dat twintig jaren later, een nieuwe wereldordo zou scheppen en voorgoed een eind zou maken aan de verouderde instellingen der vervlogen eeuwen. De eerste Indruk, eten de nieuwe leer ling, gewend aan den schitterenden he mel en de prachtige catuurtooneelen van zijn geboorte-eiland, kreeg ran het armoedigo vlek in Champagne, waar bij vijf jaren van zijn jeugd zou doorbren gen, was teleurstellend. Dat was ook de ontvangst, die heen te beurt viel van de zijde der andere leerlingen. Deze be spotten hem om zijn vreemd accent, ze noemden hem niet anders dan Corsi- kaaa of ook wel Paille-au-nez. Zoo ongeveer sprak namelijk de „nieuwe" zijn naam uit, op lialiaansche wijze Napoléoné zeggend. Geen wonder, dat de kleine vreemdeling zich aanvanke lijk op school allesbehalve op zijn ge mak gevoelde. Buitendien, hij was arm, hij wist, dat zijn ouders, cie hij innig licfnad. evenais zijn broeders en zus ters een leven leidden van fatsoenlijke armoede, terwijl zijn makkers rijk en onbezorgd en gelukkig waren. Van daar een zekere schuwheid, een zich- niet-geven, dat bij jongens niet in den smaak valt. „Te Brienne," zei Napo leon op zekeren dag in 1811 tot Cautain- court, „was ik de armste onder de schoolmakkerszij hadden altijd geid op zak, ik bijna nooit. Ik was trotsch. en droeg angstvallig zorg, dat niemand mijn armoede bemerkteIk kon niet lachen cn pret maken, zooal» de ande ren..., Bonaparte stond goed aange schreven ah leerling, maar was niei bemind." De eenige afleiding van den hard studeerenden knaap waren lange wan delingen in den omtrek van het stadje, langs de rivier de Aube, door de uitge breide vlakte naar de hut van „Moeder Margriet", een oude vrouw, die melk en eieren verkocht en eenmaal per jaar. op 25 Augustus, den naamdag van den koning, een be/ock aan het kasteel, dat op dien dag door den dorpsheer en de dorpsvrouwe voor iedereen werd open gesteld. Napoleon heeft zijn gcheele leven van zijn leertijd te Brienne de dankbaar ste herinneringen bewaart!» hoewel hij volgens dc Gedenkschriften van Bour- rienne, den ccnigen makker die hem meest vertrouwde secretaris werd, een maal na herhaalde plagerijen van de andere leerlingen, zou uitgeroepen heb ben ..Ik zal die Fransrhen van je zoo veel kwaad doen, als ik maar eenigs- zins kan." Een hoogstaand philosoof, H. Taine. heeft daarin bijna den grond slag gezien van een programma, dat Napoleon zich zou gesteld hebben. In een door de Academie fran^aise be kroond werk. getiteld„Napoleon in- time" door Arthur Lévy, bestrijdt de schrijver die opvatting. „Neen," zegt bit, „het is eenvoudig ccn kinderlijke uitval, zij noemen hem Corsikaan, hij poemt zijn plaaggeesten Fransrhen." .£00 dikwijls in zijn verder leven de gelegenheid zich bood, toonde Napo leon, als luitenant, als generaal, als eerste consul .als keizer, zijn vriend schap voor zijn leeraren en zijn mede leerlingen, tot zelfs voor den concierge en diens vrouw, het echtpaar Haute. Lévy vertelt daaromtrent een verma kelijk staaltje. Het is bekend, dat Na poleon zoo jammerlijk schreef, dat hij somtijds zijn eigen schrift niet kon le zen. Welnu, op zekeren dag kwam dc oude Dupré op Saint-Cloud om den keizer ie herinneren, dat hij hem te Brienne schrijflessen had gegeven. Na poleon begon hartelijk te lachen en zei„Wat een prachtleerling hebt u afgeleverd. Ik maak u wel mijn compli ment!" Hij sprak nog een poosje ver trouwelijk cn vriendelijk met hem en liet hem toen gaan. Een paar dagen la ter kreeg Dupré bericht, dat de keizer hem een ruim jaargeld had toegekend. Den isden September «783 deed Na poleon het eind-examen en daar hij tot de bestgeslaagden behoorde, werd hij geschikt geoordeeld voor het marine- instituut te Parijs. Maar het aantal plaatsen was beperktóe beschikbare ■erden gegeven aan sterk geprotegeer de gegadigden. Napoleon werd dus niet geplant-: en zou voorloopig te Bitenne blijven. Maar de familie-plicht, waar voor hij reeds op zeer jeugdigen leef tijd een sterk ontwikkeld gevoel had, noopte hem ziia beurs af te staan aan jongeren broeder Lucien, terwiil hij zelf geplaatst werd als „élëve du Roi", irsstudent) aan 6e militaire school te Parijs. Napoleon kwam derhalve niet op de loot. Weer kunnen we \tagen Hoe zou de wereldgeschiedenis geloopen hebben, nis hij admiraal was geworden, in plaats van veldoverste? Vijf en twintig jaren later heerschte er op het kasteel tc Brienne een onge wone drukte. De keizer, die met de kei- 1. verscheidene ministers, generaals en zijn gcheele gevolg op weg was naar Milaan, om de kroon van Italic te ont- angen, bad besloten van uil Troyes met een :«er klein gevolg een kort be zoek te brengen aan Brienne. Het was. op een Woensdag, den 3dcn April 1S0;. Het geheele stadje was op dc been, van heinde en ver waren de bewoners der dorpen uit den omtrek toegestroomd cn stecd*. kwamen er meer. Op het perron voor hel kasteel stond Mevrouw da Brienne, inmiddels weduwe geworden, omringd door haar geheele familie en door tal van edellieden e:i edel vrouwe a den hoogen gast te wachten. Daar ver scheen ir. ge strekten draf het keizer lijk rijtuig, een ooiverdoovend gejuich stee» op ..Leve de keizer!" Napoleon ?:apte uit zijn berliae, het schoor.c. bleeke gelaat verhelderd door een vricn- de lij ken glimlach. Hij had voor ieder der gasten, die hem door de gastvrouw werden voorgesteld, een vriendelijk woord. Men ging aan tafel. Mevrouw do Brienne, buiten zich zelve van vreugde en trots, zat aan de rechterhand van den wereldbchcerseher. Maar helaasDe maaltijd duurt wat lang naar den zin vari Napoleon, die nooit veel tijd over had voor de genoegens van de tafel, en hij begint tcekencn van ongeduld te ge ven. In zenuwachtige haast stort de eer- ste-tafcldienaar een lauciëre over de tafel tot bijna op de knieën van den keizer. De gastvrouw is wanhopig, maar haar gast begint vrooüjk tc la chen. staat van tafel op cn natuurlijk volgen de anderen zijn voorbeeld. Des avonds werd er een partijtje whist ge- specld. afgewisseld door gesprekken, waarbij Napoleon verschillende school herinneringen ophaalde. Des nachts sliep hij in het sUatsievertrek, waar vaak de hertog van Orleans overnacht had. in het bed met dc gebeeldhouwde vergulde kolommen, dat hij 3ls knaap bij de jaarlijksche bezoeken aan liet kas teel telkens zoo vol bewondering had beschouwd. Den volgenden morgen bij het aan breken van den dag. ging hij dc oude militaire school bezichtigen. Deze had sedert i7ro geen dienst meer gedaan ah jraool. maar de verschillende ge bouwen waren gebruikt als werkplaats voor militaire voertuigen en waren zoo vervallen, dat hij het plan om ze weer te doen herstellen, hetgeen milliocnen zou gekost hebben, liet varen. Na zijn bezoek aan de school, liet hij zijn Arabischen hengst voorbrengen, sprong te paard, reed in galop weg cn was weldra uit het gezicht verdwenen Hij bezocht dc verschillende plekjes, waarheen hem zijn wandelingen als knaap gevoerd hadden, en kwam ook aan de hut van „Moeder Margriet", stapte van het paard en trad binnen. Dag. moeder Margriet, riep hij vrooüjk, bent u niet nieuwsgierig, den keizer te zien? Zeker wel, mijn beste meneer, ik ga dadelijk naar het kasteel ccn mand versche eieren brengen, en dan blijf itc daar wachten, tot ik hem tc zien krijg. Ik zal hem wel niet zoo goed zien als vroeger, toen hij met zijn schoolmak kers melk kwam drinken bij Moeder Margriet.... Wat, moeder Margriet, hebt u Na poleon dan niet vergeten? Vergeten? Neen, hoor, ik ben maar een boerin, maar ik heb altijd wel ge dacht. dat hij het ver zou brengen. En dat heeft hij ook, niet waar? Of hij. Napoleon was inmiddels vlak voor Moeder Margriet komen staan, en, in zijn handen wrijvend en trachtend de tem en de manieren van zijn jongens tijd na te bootsen, riep hii Komaan. Moeder Margriet, melk 1 versche eieren, wc vergaan van den honger! Dc oude vrouw keek hem opmerk- .am aan cn begon te begrijpen, wie voor haar stond, zij zakte bijna op de knieën, maar hij hief haar vriendelijk op. Wel, Moeder Margriet, ik heb oen honger als toen ik een jongen was. Wat hebt u voor me te eten? f Na r!IJn kop melk en een paar ver- sche eieren met echten jongenseetlust verorberd te hebben nam hij afscheid van de oude vrouw, liet haar een beurs gevuld met gouden Napoleons in de handen glijden, steeg te paard en reed terug naar het kasteel, gelukkig bij dJ gedachte dat hij, gedurende enkele uren zijn eigen heer ea meester had kunnen zijn. Negen jaar later heerschte er te Brienne opnieuw een buitengewone drukte. Het was nu winter, de wegen waren vol slijk, loodzwaar hing de lucht op de sombere grijze vlakte, hier en daar afgewisseld door witte plekken sneeuw. Ia de straten wemelde het van Pruisische soldaten, de burcht was vol officieren onder generaal Bllicher. Het was in den avond van den Z9sten Ja nuari. In den loop van den namiddag had een Fransch legercorps getracht het stadje opnieuw o vermeesteren, maar was met verlies terug geslagen. Blücher wist, dat Napoleon hem achter na getrokken was, maar wat zou deze uitrichten met zijn deiiigduizeud onge oefende, slecht geklccde en slecht ge voede jonge manschappen! Ongetwij feld, zoo dacht hij, zijn ze langs de slij- kcrige wegen en in de moerassen hulpe loos verspreid. Welgemoed gaat hij met zijn officieren aan de welvoorziene ta fel. men drinkt en klinkt op het geluk der Duitsche wapenen.... Daar vliegt een venster van de groote feestzaal in scherven, de prachtige lustre, die de ta fel schitterend verlicht, spat in dui zend stukken uiteen op de hoofden der aanzittenden. Het W3S de uitwerking van het kanonschot, waarmee Napoleon het sein gaf tot den aanval. Op hetzelf de oogenblik werd het kasteel van de luinzijde bestormd de Pruisische offi cieren vluchtten in allerijl uit de zaal, maar verscheidene hunner werden gevan gen genomen o>' gedood Blücher zelf ontkwam ternauwernood. Toch stond Napoleons zaak hope loos, den tstec Februari werd zijn leger tje verslagen door de verpletterende overmacht van Pruisen. Beieren. Oos tenrijkers en Russen. Niet lang daarna volgde zijn troonsafstand. Do gevallen keizer heeft Brienne nooit vergeten. Als balling op St. Helena vermaakte hij bij testament aan het stadje een legaat van vierhonderd dui zend frank. Het duurde tot 1854, twee jaren nadat Napoleon III den keizerlij ken zetel bestegen had, voordat deze uiterste-uilsbeschilckiaw *rd uitge- Wekelijksche Postzegel rubriek No. 70. De beide Britsche herinneringszc- gels, uitgegeven bij gelegenheid van üc opening der tentoonstelling te Wcmöley zijn prompt op tijd versche nen. Ze bestaan uit de waarden 1 penny rood en 1 1/2 penny bruin, bcido in hetzelfde beeld: de Briiscne leeuw met in medaillon, den kop van den zoning, liet opschrift luidt.- „British Empire Exhibition 1924" de waarde is aan den voet vermeld. Zooals met alle Britsche zegels het geval is, ont breekt ook hier do landsnaam. Luxemburg verraste do verzame laars met de geheel onverwachte uit gifte van een vicr-tal weldadigheids zegels, waartoe men ceriigo waarden van de serie, mot het bekende meisjes portret van d<j voor kort overleden cx- groothertogin overdrukte mot „Cari tas" en een extra waarde. Aldus verschenen: 7 1/2 op 12 1'2 centimes, 10 op 35 centimes, 1 franc op 2 francs cn 2 francs op 5 francs. De oplaag schijnt vrii gering tc zijn mijn berichtgever meldt mij, dat men als 't ware or> het postkantoor slag heeft geleverd, om maar ccnigc van de hect- begcerdc zegels tc kunnen bemachti- 8cn* Japan is ook een van do landen, die elk min of meer belangrijk gebeuren, vastleggen in speciale zegels. Het be gon reeds in 1694 met do uitgifte van een twee-tal zegels ter gelegenheid van do zilveren bruiloft van zijn keizerlijk echtpaar. liet gelukkig einde van den Chi- neesch-Japanschc oorlog werd in 1890 gevierd o.a.door de uitgifte van vier speciale zegels, in den loop van enkele jaren gevolgd door verschillende an- dero gelogenheidszogcls. De groote volkstolling van 1920, het postjubileum van 1921, de wereldreis van den kroon prins in datzelfde jaar, diens bezoek aan Korea in 1923, nl deze gebeurte nissen werden vastglegd op speciale zegels, waardoor een \cr/.ameling van Japan u een beeld kan geven van dc geschiedenis der laatste jaren van het larid vat» do rijzende zon. Tot zelfs do Iroopenschouw na do beëindiging van den Russisch-Japanschen oorlog, vindt men als allegorie op een zegel. Het spreekt van zelf, dat een belangrijke gebeurtenis als het huwelijk van den Prins-regent voor de Japanscbe regee ring een goede reden was tot d- uit gift,» van speciale zegels tc besluiten. De betrekkelijke serie zou bestaan uit vier waarden: de 11/2, 3. 8, en 20 sen. De zegels waren gedrukt en reeds verzonden Daar enkole afgelegen post kantoren van het uitgestrekte eilan den-rijk. om op den huwelijksdag in geheel Japan te kunnen worden ver kocht. De groote voorraden, opgesla gen in Tokio, werden evenwel, vóór den verkoopdag, door de bekende gru welijke aardbeving vernietigd en met hoti de platen, waarvan de zegelvellen werden gedrukt, Van een algemeencn verkoop kon dus niets meer komen daarom gaf de postdirectie last ann de kantoren, die de zegels in voorraad hadden, deze in te leveren aan het hoofdbestuur der postrijen, wat ge schiedde. Deze voorrr-Ien, die zeer gering moeten zijn, kwamen dus weer naar Tokio terug en als herinnering aan hol huwelijk van den Prins-regent zijn d? zegels thans uitgereikt aan enkele hooggeplaatste staatsambtenaren. Voor den verzamelaar van .Tapan- scho zegels is deze gang van zaken te betreuren, daar men, gelet op w .t vo rige uitgiften brachten, verzekerd kon zijn van iets fraais. liet zou wel een wonder zijn, als mijn Italiaansche vrienden hun aan deel in dit wekelljksch praatje niet opeisohtenNu vragen ze onze aan dacht voor een ander nieuwigheidje. liet land van Mussolini heeft een soort van drijvende tentoonstelling gereed gemaakt, welke dezer dagen vertrok ken is naar Amerika. En dat feit is nu van zoo'n enonn belang, dat de Itali- aansche post er aan te pas moet ko men. Met een opdruk „Crociera Itali- ana 1924" werden daarom eenige ze gels voorzien en wel de waarden 10, 30, 50, 60 en 85 cc-ntiemen, 1 en 2 Lire. Tot op dit oogenblik verluidt, dat de ze opdrukken slechts zijn uitgereikt aan eenige personen, die bij de organi satie van deze drijvende tentoonstel ling een min of meer belangrijke rol speelden, de zegels zijn dus nog niet nan de postkantoren verkrijgbaar. Maar wetende over welk een enorm quantum koopmansgeest de Itnliaan- sehe hooge.rc postlieeren beschikken, moet ik mij al heel erg vergissen door to voorspellen, dat deze zegels ook binnenkort aan de postloketten te koop zullen zijn. In hoeverre mijn le zers dan voornemens zijn in du fuikje i(, schieten, moeten ze dan zelf maar uitmaken. Ik meen hun evenwel den welge- meenden raad niet te mogen onthou den om al dit maakwerk maar te laten schieten. Philatelistische waarde heeft het niet. MICHAEL STROGOFF. Blrnenlanfl Het crediet aan de Handelskamer De bezwaren van den Midden standsbond Het bestuur van ,.De Middens In uds- tand" heelt thans ook een adres oan de Tweede Kamer gezonden naar aan leiding van hot ingediende ontwerp van wet tot verlioogiug van boom stuk Vllb der Staatóbegrooting voor 1924 (Crediet HandelsbondV De middens!nndsraad heeft aldus •wordt opgemerkt alle redenen om zich positief te verzetten tegen ae \«ijre. waarop in do memorie van toe lichting de minister van Financiën de 70 zaak heeft willen voorstellen, waardoor ten onrechte de geoaente gepropageerd is. dat het voortbestaan an de Har.delskamer. en de taak, iclke de coöp. vcrbruik-'werec-m gi ngen n onze samenleving meenen te kunnen ervullen, in '1 algemeen belang zijn. ."iets is minder waar, zegt, de Bond, wnnt wanneer én Handelskamer én coi'ip. verhruiksvercerogingen hun be drijven op zuiver eommercleeleii grondslag drijven, kunnen zii do praktijk verschaft voldoende gegevens dnarioe de concurrentie van het particuliere bedrijf niet verdragen. Verzocht wordt hij de behandeling van dit wetsontwerp in de Kamer, t an de ontstemming, welke in de mid- tlcnstandskringen te dien aanzien heeft postgevat, te willen doen blij-' -"ken, waardoor adressanten hopen, «Int de toelichting op het omwerp van haar groote onzijdigheid zal worden ontdaan. EEN VINDINC TER VOORKOMINC VAN CASONCEVALLEN. In het Veiligheidsmusoum te Am sterdam is Woensdagmiddag een de monstralie gehouden met een toestel een vinding van den neer P. A. M. Hnckstroh. luitenant-kolonel der ge nie b. d. en van den heer O. van Keu len, werktuigkundige te Haarlem mermeer dat ten doel heeft de ge varen aan het hebben -an trasverlich ting en gasverwarming d.w.z. ont ploffingsgevaar of verstikkingsgevaar op te heffen. De uitvinding waarvoor in Ne land en in het Britsche keizerrijk oc trooi ii gevraagd betreft, zoo meldt het Hbld., een automatisch werkende gaskraan voor gnscomforen, gaska chels. gaslicht toestellen, enz., welke groote voordeden oplevert, daar het uitstroomen van onverbrand gas ver hinderd wordt door een automatisch werkende inrichting, welke de gastoo- voer naar den brander slechts dan en slechts zoolang mogelijk maakt, als de vlam brandt; wanneer de vlam niet brandt, wordt de pastoevoer automa tisch afgefloten. Een dergelijk toe stel, dat bediend wordt als een gewo ne gaskraan en waarbij men overi gens niets te «loon heeft, bestaat. nog niet en de vinding heeft, zooals de uitvinders ons bij het in werkinpver- looDen van hot apparaat mededeel den, dnn ook reeds do bijzondere be langstelling getrokken van eene groot- 'ndnstrieel in Engeland. Het toestelletje bestaat uit twee deelen: een dienendo om enkele minu ten na het openen van de gaskraan deze weer automatisch te sluiten en een dienende om deze sluiting, slechts wanneer het ontsnappende gas brandt te voorkomen. Men heeft, deze bijzondere kraan slechts te openen en het gas. gascom- foor of licht, wat het ook zii. aan te steken: gaat door een of andere oor- zank de vlam uil, dan eindigt even eens binnen enkele minuten de gas- uitstrooming. Is vergeten de gasvlam nnn te steken of is de aangestoken vlotn door wind of door dichtdraaien van de hoofdkraan of door overkoken van water, melk of Wat ook uitge gaan. dnn eindigt in al deze gevallen de gnsuitstrooming en zelfs heeft on- gewensclite uitstrooming ook niet mor plaats na opening van do hoofd kraan. Een en ander heeft, dus fengevole^. dat gnsveretikking. gasontploffing wordt voorkomen. Met het eenvoudig model, dat dien de om de uitvinding'gednchte aan te tonnen, heeft do heer Hackstroh eenige proeven genomen: de krnnn erd opengezet ronder dat het ga' werd aangestoken en na eenige minu ien word de eastoevoer afgesloten: de gasvlam werd uitgeblazen en eveneens 't. dc kraan zich nufomaticoV>. Bei de proeven herlujnld met half co. opende gaskraan, slaagden even goed De Inricht mg van het toestel wordt door de uitvinders nog o-oheim goh, DE BAROMETER Al eenige malen is in deze artikel tjes besproken het gebruik, (jat de niensch op verschillende manieren maakt, van de drukking der lucht. De barometer, drukkings- of zv.-aar- temeter, duidt door ziju naam al aan, waarop zijn werking berust, en waar toe bij dient. Het eerste dusdanige in strument werd in 1643 samengesteld door een leerling van den bekenden natuurkundige Galilei, den niet min der bekenden Torricelli. Deze geleerde nam een van boven dichtgesmolten glazen buis van ongeveer 60 c.M. lang en een biruienraiddellijn van pl.m. 6 m.M. en vulde deze met kwik, de ope ning sloot hij rnet den vinger af en plaatste toen de buis omgekeerd, steeds met den vinger gesloten hou dend, in een bakje met kwik, waarna hij den vinger terug trok Nu zag hij, dat het kwik in de buis ongeveer 4 c.M. terugliep, dus op 76 c.M. bleef staan. Op liet kwik in het bakje drukt de dampkring, terwijl op hetzelfde ni veau in de buis do kwikkolom van 76 c.M. rust. De ruimte in de buis boven het kwik is luchtledig en wordt naar den uitvinder het luchtledig van Tor- ricelli genoemd. De drukking der dampkring maakt dus evenwicht, met de drukking van een kolom kwik van 76 c.M. hoogte. Voor Tfichulrukproeven is kwik door zijn zwaarte bijzonder geschikt. Wilde men dezelfde proef met water doen, dan zou men een buis moeten nemen van ruim 10 Meter lengte omdat kwik ruim dertien maal zoo zwaar is als wa ter. Een kolom water van 13x76 c.M. hoogte is ruim 10 M. hoogte, maakt dus evenwicht met den luchtdruk. Daar deze afmetingen in het reuzen- land goede diensten zouden bewijzen, maar het bij ons in het land va:, ge wone menschen wel eenig bezwaar zou opleveren om. dergelijke instrumenten te moeten gebruiken, bedienen we ons bij de meeste barometers van kwik. De eenvoudigste vorm van een kwikbaro- inetcr is de volgendeMen neemt een glazen buis van een 80 c.M. hoogte, vult deze met kwik, dat in de buis zelf uitgekookt moet worden, zoodat het kwik vrii is van lucht en van wa terdamp, welke gassen anders op het kwik een benedcnwaartschen druk zou den uitoefenen. Ditama plaatst met de buis met de opening naar beneden in een bakje met kwik Het kwik in de buis zal nu een eindje dalen, tot het 7CO m.M. boven het niveau van het kwik in het bakje staat. De buis wordt nu tegen een rechtopstaande plank, waarop een schaalverdeeling in m.M. is aangebracht, gezet. Bij de opper vlakte van het kwik wore*, de o. ge plaatst. Nauwkeurig zijn deze bakba- rometcr6 niet, omdat, door het stijgen en dalen van het kwik in de buis dö oppervlakte van het kwik in het bak je daalt of rijst en dus het nulpunt iets onder of boven de nul up de schaal komt te staan. Fortin heeft, om aan dit .mvel te ge- moet te komen, een bakbarometer saamgesteld, die door een van onderen aangebracht schroefje, kan rijzen of dalen, zoodat de oppervlakte van het kwik gelijk gestela kan worden met het nulpunt. De door Gay-Lu ae uitgevonden, later door Bunten verbeterde hevel- barometer bestaat uit een omgebogen f lazen ongelijkarmige buis, waarvan e lange arm van boven gesloten is, en de korte arm dienst doet als bakje. Het geheel is bevestigd op e,n plank met schaalverdeeling en is verstelbaar om bovengenoemde redenen. Het ver schil in hoogte van het kwik in beide armen geeft de barometerhoogte aan. Absoluut zuiver on nauwkeurig zijn. bovenbeschreven baremeters niet, bo vendien zijn ze voor de huiskamer, gang of vestibule niet sierlijk genoeg. Voor huiselijk gebruik is de in 1847 door Vidi te ParijB uitgevonden ane- roïde- of metaalbarometer dc meest gewilde. Deze uit een ronde, luchtledige metalen doos met een ge golfd deksel, waarop e.n sterke veer is vastgemaakt, die het deksel omhoog trekt, terwiji de luchtdruk het omlaag duwt. Bij verandering van luchtdruk verandert de stand van deksel en veer welke beweging op een wijzer wopdt overgebracht, die langs een in m.M. verdeelde achaa. loopt, waarop dus de luchtdruk kan afgelezen worüèn. De weersveranderingen gaan door gaans met zekere wijzigingen in den dampkringsdruk gepuard. Men heeft bijv. opgemerkt, dat in ons klimaat bij mooi weer de barometer bijna altijd boven 76o m-M. staat, van oa dagen, dat hij precies op de 760 staat, zijn er evenwel mooie als regendagen, bij wind, regen, sneeuw of storm, daalt hij altijd tot een bepaald punt. Aan de hand van deze ondervinding heeft men eenige aanwijzingen betreffende het te verwachten weer op den baro meter uitgedrukt, zooals: zeer mooi weer, bestendig, mooi, veranderlijk, regen, storm, hoewel de barometer eigenlijk alleen bestemd om den lucht druk te meten, cn bovendien geen en kele weersgesteldheid aan een bepaal de dampkringsdrukking onafscheide lijk is verbonden. Uit óén barometer waarneming is dan ook. wat het weer betreft, niets met zekerheid te zeggen, wel uit een combinatie van waarne mingen op verschillende plaateen, zoo als dit door het Meteorologisch Insti tuut wordt gedaan. Zooals we reeds weten neemt de dampkringsdrukking af, naarmate men hooger komt. Hieruit volgt dat het kwik in den barometer zal dalen in hoe hooger luchtlagen het instrument kornt. De lucht is 10466 maal minder dicht dan kwikdaalt het kwik dus 1 m.M., dan wil dat zeggen, dat de luehtkolom, die met do kwikkolom evenwicht mankt 10466x1 m.M. min der hoog is geworden, dat is 10 M. en 466 m.M. Uit het :tandverschil van den barometer op bergtop en zee, zou dus gemakkelijk de hoogte van den berg te berekenen zijn, wanneer er in deze berekeningen nog niet andere factoren, zooals dichtheid der lucht, weersgesteldheid enz. meetelden. "Voor geringere hoogten kan men aaunemen dat voor elke mijn 10 M. stijging, de barometer 1 m.M. daalt. Voor het be rekenen van grootere hoogten, zooals bergen, heeft Laplace een voor leeken. zeer ingewikkelde formule vastgesteld. hebben wij echter gisterenmiddag 11 hc-fc tfeiligheidsmuseum kunnen aan schouwen. In do gecombineerde vergadering van districtshoofden der Aibeidsin- spectie, onder leiding van den direc teur-generaal van rien arbeid, giste renmiddag in het Veiligheid&mys-.um gehouden, heeft de heer HauKstroh zijn vinding e-rneens gedemonstreerd Behalve aan deze vergadering is de veiligheidsgaskraan in werking ver toond aan den directeur der Amster- damschc- gasfabrieken, aan den direc teur van het Veiligheidsmuseum en aan den directeur van het Bureau voor Uitvindingen. CEEN TOESTEMMING VERLEEND. Men schrijft ons: Door den Burgemeester van Heem stede is de toestemming geweigerd aam de muziekvereeniging ..Excelsior" om op Zaïerdagavond in café „Dreef- zicht" ec-n uitvoering re geven. Deze weigering is geschied op grond dat er belemmering van het verkeer zal plaats vinden. Bij nadere informatie vernamen wij dat de pachter van ..Dreefzicht." een brief heeft ontvangen van den Burge meester van Heemstede, bevattenoe de hier reeds boven vcrmeldo mededee- ling. De toestemming zal wel weder op nieuw worden verleend wanneer, zoo luidt de brief volgens de aan ons ver strekte medodeeling, de muziektent 10 Meter meer binnenwaarts den tuin in wordt geplaatst., waardoor verwacht wordt dat- het publiek zich niet aan één kant verzamelt. De arbeiders muziekvereen. ..Excel sior" zal nu a.s. Zaterdagavond een Generale Repetitie houden in den tuin van het Gemeentelijk Concertgebouw, alwaar dezelfde nummers gespeeld zullen worden waarmede zij a.s. Zon dag op het concours van den Ned. Bond van Arb. Muziekvereen. te Rot terdam zal uitkomen, rt.l. met de beide ouvertures van F, Andrieu ..Grazielle" en ..Procida", waarmede zij in de lc afd. uitkomt on in den marschwedstrijd 2e aki. met Vivat Rotterdam van Bart Verhallen. De arb. Muziekvereen. „Excelsior" behaalde 2 j- ar geleden in de 3e afd. te Dordreclu den len prijs. Vorig jaar in de 2e afd. te Gouda eveneens den len prijs, terwijl zij nu in de lo afd. uitkomt. REDE VAN OUD-CENERAAL SNIJDERS. Oud-gencraal C. J. Snijders ral op Dinsdagavond 17 dezer in een vergade ring van de afdccling Rotterdam van de Algcmeene Vcrceniging van verlofs officieren der Ncdcrlandsche land- en zeemacht een lezing houden over De positie van de Ncdcrlandsche weer- macht, beschouwd in verband met den den; dat de vinding doeltreffend is, Europecschen politieken toestand. OVER DE BEZUIN1CINC OP DE INDISCHE BECROOTINC. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer aangaande het wetsont werp tot nadere wijziging van de Be grooting van Ned.-Indië voor het dienst jaar 1922 is het volgende ontleend Sommige leden betreurden, dal op de uitgaven voor het ialandsch volksonder wijs f 1.000.000, d. w. z. ongeveer F« van. het geheele daarvoor toegestane bedrag, was bczuir.-gd. Opgemerkt werd, dat de bezuiniging van plm. f 40.000.000 op de zevende afdeeling voornamelijk ver kregen is door het uitstellen of niet uit voeren van bouwwerken, of het niet uit voeren van belangrijke bevloeiïngs-, af- walerings- cn waterkccringswcrken. Ge vraagd werd of zoodanig uitstel van werken, vooral waar hel herstellingen betreft, niet tot later te maken grootere werken zal leiden. Ook merkte men op, dat van een besluit om geen belangrijke irrigaticwerken meer uit te voeren niets, bekend was men zou derhalve gaarne nader daaromtrent worden ingelicht. Ook ten aanzien van dc bezuiniging van 721.900.000 op onderafdeeling 816 door beperking van nieuwe werken en vertra ging van het tempo van uitvoering van reed-s aangevangen aanleg- en uitbrei dingswerken werd de vraag gesteld of niet gevaar bestaat, dat de zuinigheid de wijsheid zal bedriegen. NOODLOTTIGE AANRIJDING. De Tö-iarise mejuffrouw Van Haaf- ten te Culeniborg, die aldaar Hemel vaartsdag nogal ernstig door een fiets werd aangereden. i6 thans overleden. NED. R.-K. BOND VAN ZIEKEN- VERPLEEGSTERS. Deze Bond hield te Den Bosch eem jalgemeene vergadering. Tot hoofdbestuursleden werden her kozen dr. IL J. Daamen en Zr. Schel lenberg cn in de plaats van Zr. M. v. d. Brink, uit Amsterdam, die wegens drukke werkzaamheden ontslag nam ea door den voorzitter als een buiten gewone kracht in het bestuur werd ge huldigd, werd gekozen Zr, Stcbers, q» Amsterdam. OP STELTEN NAAR PARIJS. Na kopduikelaar eu den man met de ton. thar)t= de gtoltonlookers, die vaji Amsterdam naar Parijs willen wandelen meldt het Hbld. Twee ion- gemannen, die, or> lange stelten loo pend. reclame hebben gemaakt voor een bioscooptheater, willen nu. ,,op hooge been-n" naar Parijs.Zondag 15 dezer, te 12 uur vertrekken zij van het Haarlemmerplein Ie Amsterdam, zon der geld. maar met een aantal foto's, welker verkoop-opbrenpsrt de noodige middelen voor het levensonderhoud moet verschaffen. NACHTVORST. Men meldt uit Hoogezand aan heli Hbld. Door de strenge vorst zijn de aard appelen en hoonen Donderdagnacht erootendeels afgevroren.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9