OM ONS HEEN Belangrijke spoorwegweden 41s Jaargang No. 12570 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 12 Juni 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMEN1EN per 3 maanden; Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3-57Franco per post door Nederland !3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f0.65. UITGAVE DER N V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur; J. C. PEEREBOOM Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTlEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 EERSTE BLAD AGENDA II e d o n. DONDERDAG 12 JUNI. Groote K&rk Oreolbespeline door George Robert. 7.308.30 uur. (Vrije toekan*?) Muziek in den Hout van de H.O.V. 8 uur, Conceu-teebouw ..Modern". Optre den van verschillende arüeten. Bioscoopvoorstellingen. Schoten: Hagenbeck's Amuse mentspark. Geopend van 211 uur. VRIJDAG 13 JUNI. Cinema-Palace, Groote Houtstraat i Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ,,De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. KL Houtatraat 77 Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlanta-bioaooop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling. 8 uur. Concerteebouw Modern". Optre den van verschillende artieten. Schoten: Hagenbeck's Amuse mentspark. Geopend van 211 uur. No. 3328 Heide-ontginning in Drente Drente het land van de kunst schilders. Zoo is Drente meermalen genoemd. Maar niet met algemeene instemming. Er zijn i:i de provincie Noordholland en men kan gerust zeg gen in iedere provincie van het va derland tal van Nederlanders, die daarvoor alleen een ongcloovig lachio over hebben„Drente het lanu van de kunstschildersOch kom Wat zou ci te schilderen vallen op die armelijke hei Maar zij kennen het romantisch ver haal niet van Alpheuse Stengelin, den Eranschen artist, die nadat hij op een tentoonstelling te Parijs schilderijen van Drentscho landschappen gezien had, zijn biezen en zijn koffers pakte cn naar Hooghalen kwam om cr te schilderen, zonder daar-vrienden en kennissen iets van te zeggen zóó bang was hij, dat dit prachtige oord door een heelon stroom van schilders zou worden bezocht Wat bii daar vond en hoe hij het er vond kan wel het beste hieruit blijken, dat hij er tee cn dertig jaar lang ieder jaar neer terugkwam Zei en dertig jaar 1 Een menscheoleven En dat een schilder van Kroot talent als Stengelin. die bovendien gefortu neerd was en dus volop de gelegen heid had. do mooiste plekken van on zen aardbol op te zoeken welnu, deze kunstenaar is van jaar tot jaar teruggekeerd tot de intieme schoon heid van het Drcntache landschap. Is er beter bewijs noodig. dat wij on gelijk hebben wanneer wij dat min achten 1 Stengelin is nu bejaard, hij woont te Gen. ve en rei-t niet meer. Maar vóórdat hij vertrok, heeft hij aan den man, bij wien hij al die jaren zijn in trek had genomen, een verzameling schilderijen geschonken van groote waarde, die een van de merkwaardig heden van Hooghnlen uitmaakt. Aan ,.père Kupèr", zooals hij hem noem de op zijn Fransch, met den nadruk 'op do tweede lettergroep. Père KupèrVader Kuiper, of zoo- als hij in het dorp op zijn Drentsch ge noemd wordt h n per. Ik ben zelf zijn gast geweest. Ken type van het Drentscho volk, deze krasse man van vier cn tachtig, man van weinig woorden, maar dien men na korte kennismaking al dc eerlijke trouwhartigheid van het gezicht heeft afgelezen. Hij is nu in ruste, maar toen Stengelin Hooghalen kwam ont dekken waa de heer Kuiper landbou wer en eigenaar van het eenige lo gement in het dorp. Is het wonder, dat bij met grooto waardeering spreekt over den buitenlandschen schilder, die z#o eenvoudig was in zijn omgang, zoo weinig eischen had en voortdurend weer naar Drente kwam uit liefde voor het land cn voor het volkt Een kleine gebeurtenis toekent^ ze allebei. Het was in den oorlog, Sten gelin zou vertrekken. Hij had nog een rekening te betalen. Maar in plaats van dat te doen. vroeg hij, terwijl hij bezig was zijn koffers te pakken, om geld aan zijn gastheer. \oor de reis. Die stemde toe, in echt Drentgchen eenvoud. Maar 't kwam er niet toe. want het bleek naderhand dat hij geld genoeg bij zich had de een had bet vertrouwen van den ander willen pei len, dc ander had geantwoord op de manier, die de ecne verwacht iiaa. i Voordat Koper, om hem nu maar eens bij zijn Iloogbalenschen naam te noemen, het eenvoudige logement overdeed, waarin hij zóólang den scepter gezwaaid had, bouwde hij een huisje er vlak naast. Daar woont hij nog, met, zijn dochter, daar geeft hij nok huisvesting aan tnenschen die hi; kent en zoo heb ik dan een paar nach ten onder zijn dak doorgebracht, door de vriendelijkheid almee van den jongen landbouwer, die zijn kamer voor mij had ingeruimd en zelf met een slaapplaats arhter een gordijn op den zolder genoegen had genomen. Ons kleine gezelschap (wij waren met ons drieën) gebruikte het middagmaal in de ruime achterkamer en liet zich ■wat „Aoltien". de dochter, toebereid had, voortreffelijk smaken. Maar dat was het merkwaardigste niet. Noch, dat Aaltje de kookkunst zoo goed verstaat, evenmin dat wij na een dag :n het open veld te hebben doorge bracht, flinke eetlust hadden... De merkwaardigheid van deze eet kamer was, dat zij een museum is. Een museum van kostelijke schil derijen. De vier wanden ziju er vol van. Groote en kleine stukken van Stengelin zelf, teerc landschappen, in teressante genre-tafreelen, ook een voortreffelijk portret van „pèro Ku pèr'' zelf, waarin do rustige eenvoud van het Drcntsche volk prachtig is weergegeven. Dan stukken van an deren, die de vreemdeling van Neder- landsehe schilders gekocht of die de zen Aan Kuper vereerd hebben, want langzamerhand kwamen cr meer schil ders van de Snnde Bakhuyzen, Taco Mesdag, Gabriel. Wichers, Roesstagh, Jan Voerman, la Chapcllc, de Josaelin do Jongh, Jacoba de Graafft Zij hadden de hei lief, met haar al tijd wisselende verscheidenheid van kleuren, haar onverwachte hoekjes in 't botch, haar kudden schapen en schilderachtige bewoners. liet, mu seum van Kuper is daar het bewijs van. Men kan verschillen van waardee ring over dit of dat stuk. I)e oen geeft dc voorkeur a.-wi dit stuk van Sten gelin, een tweede verkiest net andere, maar dit is wel zeker de gebeelc ver zameling daar in die rustige achter kamer is merkwaardig en begrijpelijk de ik mag wel zeggen eerbiedige ge hechtheid, waarmee do oude heer Kui per er over spreekt. Jammer maar, dat het papier van de krant niet geschikt is voor het af drukken van die Drcntsche landschap pen anders liet ik n.ij do gelegen ncid om een pan. van de mooisto af te beelden, niet ontgaan. Anderen hebben dat op beter ge schikt materiaal wel gedaan. Voor mij ligt een boekje van den Hagenaar Vegter, die daarin reproducties geeft van verschillende kunstwerken van Van de Snnde Bakhuyzen, Stengelin, Courtens en anderen ook van een portret van Stengelin door W. Toorop, want de vreemdeling kende vele Nederlandsche kunstbroeders cn had waardeering voor hun werk. Wat de bewoners van Hooghalen zelf be treft, zij konden met don Franschcn klank in zijn naam niet zoo goed te recht en noemden hem dus maar kort weg Stengel", maar aan de waar deering van zijn persoon en ziin werk deed dit niet af. Een typische schil- derskop moet liet geweest zijn, die daar rondzwierf op de Drentsehg hei onder den breeugeranden hoed de vorschcndo schilde.soogen, de kloeke neus en de volle baard. Dat is dc schilder. Over den menseh Stengelin haalt G. J. Landweer in de^ „Vragen van den Dag" aan wat C-v mille Roy van hem zei„hii is wel willend en zacht, zijn vriendschap is een weldaad der goden." En verder: ..Tc Hooghalen geniet hij de algemee ne achting en was hij steeds de groote riend van de schooljeugd". Wie ooit- te Hooghalen belandt, moet zeker niet. verzuimen het museum van père Kupèr to bezichtigen. Hij iaat er belangstellenden met genoegen toe. Het is maar een klein dorp, hoe wel niet zonder welvaart, maar we- reldsche vermaken kent het niet, zelfs een bioscoop is er een onbekende in stelling. Sterker nog, het- dorp. heeft niet eens een barbierwie daar van zijn overtolligen haargroei afge holpen wil worden („zijn baard per- koopen", zooals de oude heer Kuiper pleegt, te zeggen) moet op de welwil lendheid var. een handigen dorpsge noot een beroep doen of naar Beilcn, waar een naar de eischen des tijds in gerichte kappcrij gevestigd is. Maar als hij behalve kunstbesef, ook gevoel voor do natuur heeft, zal hij zich er niet over beklagen, dat hij in het stille dorpje afstapte. Kuper zelf heeft zich verdienstelijk gemaakt voor het verzamelen cn be waren van herinneringen aan vroeger eeuwen. Craandijk, die ons land voor zichzelf en zijn mede-Nedorlanders ontdekt, heeft, spreekt al van Geert Kuiper in 1880, dus 44 jaar geleden, die. toen eenmaal zijn belangstelling opgewekt was, de heuvels in den om trok ging doorzoeken naar overblijf selen van het leven uit vroegere eeu- „Het Halerzand", zoo schrijft Craandijk, „werd in alle richtingen doorkruist. De spade werd gestoken in heuvels, die zich als grafterpen voordeden. Een rijke oogst was net loon zijner ijverige onderzoekingen. Hjj kreeg er slag van en hij kreeg et lust in. In korten tijd maakte natuur lijke schranderheid en opmerkingsgave hem tot een man van kennis en erva ring... Aan zijn bemoeiingen dankt de provinciale verzameling meer dan ééne in hare .soort kostbare bij drage". Urnen, pijlspitsen, wiggen, akstha- mers, vaatwerk van allerlei aard, sie raden, messen, munten, koralen, wer den aldus door Kuper uit den bodem opgediept. Hij spreekt er over met de bescheidenheid die hem kenmerkt. Ik breng hem een groet uit de ver te. Als een herinnering aan'zijn mooie dorp, zijn kostelijk museum en zijn de gelijke persoonlijkheid. Stadsnieuws De zakelijke belasting op het bedrijf Bezwaren van den Staat Bij de ingekomen stukken waarvan iu de Raadsvergadering van Woens dag mededeellng is gedaan was ook een brief van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid betreffen de aan den Staat der Nederlanden in de zakelijke bela-ting op het bedrijf opgelegde aanslagen. Nader vernemen wij dat liet hier een gewoon bezwaarschrift geldt be treffende aan den Raad van Arbeid opgelegde aanslagen. Nadat deze aan slagen waren opgemaakt heeft nl. de llooge Baud beslist dat voor het be talen van zakelijke belasting op hot bedrijf alleen d i e bedrijven, in aan merking kunnen komen, wier oog merk is winst te maken. Dit is met den Rand van Arbeid niét het geval zooflat de bedoelde aanslagen nti van het kohier zullen worden afgevoerd. De aanrijding op de Brouwersvaart Een instructie tegen den chauffeur. Wij vernemen dnt or tegen den chauffeur inn den auto der Firma Haverechmidt cn Klaje, waarmede Zaterdagmorgen oen aanrijding plaats had, met het gevolg dat een meisje werd gedood, een Justitieele instruc tie wegens dood door «ohuld is ro- opond. De verbouwing van het vroegere militaire hospitaal Wordt afgezien van een groote verbouwing, die een ton zou kosten? Zooals bekend is, bestaat het plan om in het vroegere hospitaal ann de Kindcrhuisvcst. verschillende gemeen telijke instellingen onder te brengen; den geneeskundigen dienst, den keu ringsdienst, voor voedingsmiddelen en de slads-apotheek. Er waren plannen gemaakt voor een belangrijke verbouwing, die, met do meubileering, bijna een ton zou kosten. Daartegen hebben wij indertijd reeds gewaarschuwd, temeer omdat, volgens do deskundige adviezen, toch geen gebouw verkregen zou worden dat aan redelijk te stellen eischen voor genoemde diensten zou voldoen. Do zaak is nog in behandeling van de commissie uit, openbare werken. Zijn wij wel ingelicht, dan moet thans het streven zijn to overwegen of het mogelijk is af te zien van de groote verbouwing en ook uit bczuinigings- overwegingen te volstaan met enkele beslist noodzakelijke wijzigingen, op dat het gebouw voor do betrokken diensten bruikbaar zal zijn. VAN DE TREEPLANK GEVALLEN. Woensdagmiddag te ongeveer half vier stonden twee jongens van 7 en 9 jaar op een treeplank van de Bloemendanlsohe tram. die op den Klcverporkweg reed. Eén van de jongens kwam te vallen, en moest binnengedragen worden in perceel 81 aldaar. Na verbonden te zijn werd hij per auto naar zijn woning gebracht. Uiterlijk let sel had hij niet bekomen. WIE IS DE EIGENAAR? De oommissaris van politie te Haarlem verzoekt den eigenaar, of hem, die in lichtingen kam verstrekken, over het op 13 Mei j.l. des namiddags ontvreemde heerenrijwiel, hetwelk was geplaatst te- een zijmuur van perooel 67 Spaarn. woudembraat, hook Slcutelslraat, zich aan zijn bureau, Fmedesrtraaf, afdeel ing justi- tionoele dienst, te vervoegen. Een brug over het Noorder Spaarne Verplaatsing van het Goederenstation? Naar wij vernemen bestaan er be langrijke plannen tot wijziging van. het spoorwegnet rondom Haarlem- Allereerst is het de bedoeling om de verhoogde spoorbaan uit te breiden. Aan beide zijden der stad zal deze baan dam verlengd worden. Een ge volg daarvan zal zijn, dat het ran geerterrein, dat nu tusschen de Wes tergracht en het Schouwtje is, verder verplaatst zal worden, vermoedelijk naar Vogelenzang. Een gevolg daar van zou dan zijn, dat ook het Goede renstation aan de Westergracht geen reden van beslaan meer zou hebb?nï Een der raadsleden, de heer Klem, dacht, zelfs aan de mogelijkheid em de Westergracht in de toekomst te kunnen dempen. Ook aan den Amsterdamschen kant zijn veranderingen in het uitzicht. In verband met de electrificeering van de spoorlijnen is het gewenscht, dat de bocht bii het Noorder Spaarne uit de lijn verdwijnt. Bij die wijzi ging van de lijn komt ook het reeds lang hangende plan ter spraket om over het Noorder Spaarne nabij de spoorbrug een personenbrug te ma ken. In deze plannen zal spoedig een be slissing vallen. Ook voor zoover de gemeenteraad met deze quaesties to maken heeft, zal weldra een uitspraak moeten komen. De gemeenteraad heeft thans weer het verkeersrapport in behandeling- Dit houdt natuurlijk daarmede al verband. Deze behandeling zal in oen geheime raadsvergadering plaats vin den. Ziekenhuisverpieging te Velsen. Ie een vorig nummer hebben wij den inhoud opeenomen van een brief, dien de Raadscommissie voor het na gaan van de ziekenhuieruimte gericht heef! tot do Velsenoche commissie, die zich de stichting van een zieken huis ten doel stelt. Uit dezen brief blijkt in de eerste plaats, dat deze commissie haar man daat zeer uitgebreid opvat, veel verder dan de beantwoording van de vraag, hoe groot het aantal bedden in ver schillende ziekenhuizen wel zijn kan en of de gemeente de particuliere kliniek op hot Wileonsplein zal overnc-men. Daartegen zal de Raad wel geen be zwaar hc-blieliHet kan niet anders dan nuttig ziin, dal de commissie eens een overzicht geeft van alles wat. er op het gebied der hygiëne te Haar lem geschiedt enin hoeverre deze belangrijke tak van gemeentezere nog onvoldoende wordt behartigd. Onze ge meente komt op dit stuk achteraan en dat is van des te meer belang omdat 'ie annexatieplannen, indien deze in vervulling gaap. het gemeentebe stuur van Haarlem ook Op dit gebied voor allerlei zeer gewichtige vraag stukken plaatpen zullen. Allicht moet de brief van de Haar- leinschc commissie aan die te Velsen vooral onder dit licht, beschouwd worden. Andere is hii wel bijzonder vaag. Een vast. plan, dat de commis sie aan Velsen kan voorleggen, bestaat blijkbaar piet. terwijl do commissie te Velsen ook geen duidelijke voorstel ling heeft, van de wijze, waarop de oplos-eng kan worden gevonden. De Haarlemsche commissie heeft, om haar brief woordelijk aan te- halen, nar. die te Velsen de vraag voorgelegd, ..of wellicht niet eon methode zou kunnen worden gevonden, waarbij door de gemeente Haarlem in dio be hoefte s.m ziekenhuisruimte zou kun nen worden voorzien." Derhalve, zoo veronderstellen wij, door ruimte beschikbaar to stellen in het St. Elisabeths-gaathuis, de eenige instelling, waarover, de commissie (beter gezegd de Rand) beschikt, om dat het Diaconeasenhuis een particu liere instelling is, waarop het gemeen tebestuur weinig of geen invloed uit oefenen kan en dan nog alleen, voor zoover het bestuur van die stichting zelf daartoe meewerkt. De vraag rijst daarbij: hééft, het. Diacone3senhui8 ruimte voor Velsen over? Kan het St. Elisabetha-gasthuis aan de Velsensche commissie bedden aanbieden, hetgeen dan natuurlijk beteekenen zou bedden verzekeren? Op dit oogenblik zullen wol al patiënten uit, Velsen in het St. Elisabeths-gast- huis opgenomen worden, voor zoover - ruimte aanwezig is. Gaat het ge- leentebeetuur een overeen komst ann voor verpleging vari zie ken uit Velsen, dan brengt zij bet St. Elisabeths-gasthuis in een geheel andere positie en moet zekerheid kun nen verschaffen, dat binnen redelijke grenzen die patiënten ook opgenomen kunnen worden. Dat de Velsensche commissie gaar ne onderhandelen wil is verklaarbaar. Het blijft., ook wanneer het benoodig- de kapitaal bijeen zou ziin, moeilijk in een gemeente als Velsen een vol ledig gasthuis te stichten, daarvoor zijn hiiivoorbeeld de aanwezigheid van verschillende specialisten: eenchi- rarg-obsfetricus met zijn aSsisïon'f een oogarts, huidarts, Röntgenoloog,1 noodzakelijk. Beschikt men over deze geneesheeren of kan men er op reke nen, dat zij zich wanneer het bedoel de gasthuis komen zou, te Velsen zou den vestigen? Uitbreiding van het St. Elizabeths gasthuis, dat van alle kanten geheel is ingebouwd, zal ook in de toekomst niet mogelijk zijn dan binnen zeer nauwe grenzen. Zoodra Haarlem grooter wordt, (door annexatie! ont staat evenwel zeker de behoefte aan grooter ziekenhuisruimte op neu traal gebied, daar eenigen tijd geleden de vrije ziekenhitiskeuze in den Haar- lemschen Raad als beginsel aangeno men is. Het denkbeeld van vroeger, een ge heel nieuw ziekenhuis te bouwen, zal thans door de grootere kosten (zon der overdrijving kan men van inil- lioeneu spreken! voorloopig wel tot de onvervulbare wenschen blijven be ll oo ren. Een afzonderlijke verpleging voor lijders aan tuberculose, van ge meentewege, zou ruimte in het St:. Elizabeths gasthuis maken, omdat daar nu vaak zulke patiënten lang durig vertoeven. Men ziet uit deze losse opmerkin gen, dat deze zaak vele zijden heeft. Vooral, wij herhalen het, in het ge val dat grensuitbreiding. van Haar lem tot stand komen zou. De zomervacantie. De datums. De Zomervacantie begint voor de Openbare Lagere Scholen Zaterdag 19 Juli, na afloop der lessen. Ze duurt tot en met Maandag 18 Augustus. Dan komt er nog een week najaars- vacaniic van Maandag 20 October tot en met Zaterdag 35 October. Voor scholen voor M. O. en Gymna sium 12 Juli—31 Augustus. In de week van 12 Juli beginnen evenwel öe toeiatings-e'xamens, zoodat. het in de practijk er op neerkomt, dat de vacantie voor de leerlingen begint 5 Juli en voor de leeraren 12 Juli. 31 Augustus valt op Zondag, zoodat Koninginnedag op Maandag 1 Sept. ge vierd wordt. Hier rullen de lessen dus niet eerder aanvangen dan Dinsdag 2 September. DE MOTORBRICADE. De motorbrigade maakte Woensdag pro ces-verbaal op tegen automobilist die met een sneiheid van 42 K. M. 111 de W'ii- helminas treat reed. Een ongeluk aan boord van een stoomtrawler Eén doode en verschillende gewonden Op den stoomtrawler IJmuiden 192 „Pelikaan", van de Scheepsexploita- tie-Maatachappij Marezaten te IJmui den is Dinsdagmiddag, terwij] het schip ^tich op de vi-scnerij bevond, de flens uit het peilglas gesprongen, de stoker Karei Maas uit Scüeveningen. die zich in de machinekamer stond te wasschen, werd door de uitstroo- mende stoommassa overspoten. Hij trachtte zich te redden door de trap van de machinekamer op te vluch ten. Vermoedelijk is hij met zijn klee- ren aan de trap blijven hangen; men heeft hem althans in die positie terug gevonden. Do levensgeesten waren toen reeds geweken. De opvarenden, die getracht hebben hem te redden, werden allen min of meer door den stoom verwond. De kok, die werkzaam was in de kombuis boven de machinekamer ge raakte door den stoom bewusteloos, doch kon nog ui.t zijn netelige positie worden gered. De stoomtrawler dreef hulpeloos rond en werd aldus het Hbld. in dien toestand opgemerkt doer den stoomtrawler TJrnuiden 99. Johanna Elisabeth" van de Vereentgde Exploi tatie-Maatschappij. Omdat men geen stoom meer had konden de netten niet meer worden ingehaald, zoodat. cn deze heeft gekapt. Met. de vlag halfstok kwamen de schepen Woensdagavond binnen ts TJmniden. waar direct een genees kundig onderzoek werd ingesteld en de politie het .lijk van den veronge lukte voor een'nadere schouwing in beslag nam. Het suhsidie vnor een Ziekenhuis te Velsen. Behandeling in openbare zitting van Ged, Staten. Woensdag, 9 Juli, te 12 uux zal door Ged. Stafceu in openbare zitting worden behandeld het bezwaarschrift ingediend naar aanleiding van her be sluit van den gemeenteraad te Velsen om jaarlijks een subsidie fce.verleeneu aan de Maria-stichting voor een zie kenhuis te Velsen. I-IAARLEM'S POT.ITIE-MUZIEK- KORPS. Op 29 Juni neemt dit fanfare-ge zelschap deel aan het muziekconcours te Wormerveer. Te dien gelegenheid wordt een boottocht georganiseerd. Aanwinsten „Wij hebben de directie onzer Stada- Bibliotheek en Leeszaal bereid gevon den om ons van de voornaamste aan winsten der boekerij, waarin de uit gebreide kring onzer lezers min of meer belangstelling zal kunnen stel len, op de hoogte te houden. Met on derstaande titels voorzien 20 noodig van toelichtende onderschriften be gint in ons dagblad weer een nieuwe rubriek die wij af en toe hopen te ver volgen". Beishuizen Gzn., P. Reklame, Met een inleiding van W, H. de Bui- sonjé. (Handboekjes Elck 't beste on dereleiding van L. Simons). (1919) XI en 84 blz: met afb. en literatuur- wat de re klame bebogt, met aanduiding van eenige middelen die Ihaar ten dienste eta&n. Op- wekking en inleiding tot nadere studie der rekl ame wetenschap. Catalogus „Efficiency" (van de) tentoonstelling van moderne hulp middelen voor fabrieks- en kantoor administratie.... 's-Gravenhage 515 Mei -19-24. 80 blz. Hoewel de tentoonstelling zelve reedt! tot het verleden behoort, behoudt de ca talogus van wat daar te zien en «e ver nemen is geweest zijn voorloopïge waande, niet teet minst door zijn lijst van de voor naamste boeken en tijdschriften Over fa brieks- en kan ioorad ministrat ie en erga* Escber, B. C. De methodes der grafische voorstelling. (Vakbibliotheek der Mij. voor goede en goedkoope lec tuur, no. 38). 1924. 122 blz., met afb., tabellen en literatuuropgave. Methodische uiteenzetting der algemeen bruikbare grafieken ten dienste van ben, die grafische voorstellingen kunnen ge bruiken om statistisch getallen materiaal beter te overzien. Rappé. J. K. Goed adverteeren (Vakbibliotheek der Mij. voor goede en goedkoope lectuur, no. 39). 1924. 173 blz. met afb. Practische handleiding voor het opstel len van goede advertentïóq. Kellenaers, A. Het handboek voor den Middenstand. 1919, X en 284 blz. Eerste samenvattend raadpleegwerk (mes uitvoerig register) ten dienste van klein handel en kleinindustrie in al hun groe pen. Reuvecamp. N. L. en P. van Dienst. Gemeentelijk grondbedriif (Beheer en boekhouding). 1924, 62 blz. Na een korte inleiding bespreken de schrijvers (gemeenteambtenaren vam Hil versum) de handelingen, die bij 't grond bedrijf voorkomen en geven een met voor beelden toegelicht schema van zijn boek houding. Scharroo, P. W. 'Organiseereii. Practische aanwijzingen voor het or- ganiseeren van ondernemingen vari verschillenden aard. Met een voor woord van Dr. C. J. K. van Aalst.. 1924. 105 blz. met titels van voor ver dere studie aanbevolen werken. Tasseron, W. H. Electrische meet instrumenten. Handleiding ten di|n- van het onderwijs, tevens gids voor technici op het gebied der elek trotechniek. (Vakbibliotheek der Mij. voor .goede en goedkoope lectuur, no. 37). 1924. VITT en 180 blz. met 138 fig. Beknopte beschrijving van Stroomme. Iers f chemische, magnetische, calorische, electro-dynamisehe, inductie- en eleotrosta- lische werking.) Yermaat Jr., J. A. J. RegisEra- tuurstelsel. Practische metbode voor het ordenen, klassificeeren cn indicee- ren van Departements-, Provinciale- en Gemeente-archieven en van die van groote administratiën. Voorrede van Mr. N. G. van Taack Tra Kranen. 1915. XXIII en 106 blz. met modellen en platen en literatuurlijst. De asphalteering. In elk geval za! dezen zomer begonnen worden. Het Is nog niet beslist welk materiaal gebruikt zal worden. Overal i de hoofdstraten is men druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de asphalteering. Nu vooral op de Groote Markt, waar de groote lichtmasten verplaatst wor den. Als het i oorbereidende werk ge reed is, zaJ tofc asphalteering worden overgegaan, in elk jeval zal dezen zomer daarmee worden aangevangen, In den winter is daaraan weinig te doen. Het is no£ niet beslist welk mate riaal gebruikt zal worden. Die zaak moet nog door de raadscommissie voor O. W. beslist worden. Er 's kans, dat ook blokken gebruikt zullen worden zooals voor den Wagenweg. Naar wij vernemen voldoet het asphalt van den Wagenweg uitstekend, het houdt zich goed en ook de -automobilisten en paardenhoudere zijn tevreden.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1