HAARLEM'S DAGBLAD NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD FLITSEN Ksntonneresüt DE SCHIJNVERLOVING DONDERDAG 12 JUNI 1924 TWEEDE BLAD De motie van afkeuring tegenover wethouder Slingenberg Een berg die een muisje baarde Belangrijke spoorwegplannen Kleine dingskens De raad had weer drie weken rU6t gehad. Geen wonder due, dat op de convocatie het dreigement stond, dat de vergadering zoo noodig des avonds zou worden voortgezet, liet is evenwel bij dreigement gebleven, om half zeven viel de voorzittershamer voor het laatst en mochten de vroede vaderen gaan eten. Enkele voorstellen moesten «venwel aangehouden wor den. Even dreigde de avondzitting, want het was al 4 uur toen de raad pas aan het afwerken der agenda begon. Eerst heeft de raad namelijk aan den heer Peper alle gelegenheid gegeven, om zijn aanklachten tegen .Mr. Slin genberg als wethouder in te brengen. De raad luisterde gespannen... Als een raadslid liet immers aandurft met een motie van afkeuring tegen een wet houder te komen, dan moet luj toch wel andere, méér steekhoudende, ar gumenten hebben, dan de heer Peper in zijn schriftelijke toelichting. Maar de heer Peper heeft ge lukkig! mogen wij zeggen in het be lang der gemeente teleurgesteld. De berg heeft een muisje, een heel, heel klein muisje, gebaard. Of was het zelfs geen muisje? Het trof wel eigenaardig, da» de heer Slingenberg zelf op het gestoelte van den voorzitter troonde. 'Burgemeester .Maarschalk was uitste- dig). Daardoor had hij gelegenheid de motie-Peper dadelijk na dc ingekomen «tukken aan de orde te «tellen. En daar stak de heer Peper van wal! Hij zat evenwel al in 't riet aan den kant voor hij en de toeschouwers het ten. Hij was uitgesproken toen raad eigenlijk nog verwachtte, dat eon heele serie beschuldigingen zou ko men. Kort samengevat bobben wij van den heer Peper drie l*-zwar«?n te gen aen we' uder gelioordr le. dat hi. gezegd lieeft, dat hij zou overwogen om hot besluit van den raad van 21 Mei inzake de crisis-werk- loozen-commissie voor vernietiging bij de Kroon voor te dragen. 2e. dat hij den wil van den gemeen teraad inzake de verpachting van 6tandploaieen voor blocmenverkoopcre genegeerd heeft. 3e. da', hij bij Gedeputeerde Staten geijverd heeft om den vacant iet<x*lag niet goed te keuren. Alleen bij dit laatste punt gebruikte de heer Peper scherpo woorden. Hij zei: ..Ik heb wol geen bewijzen, maar de overtuiging is bij mij «teods ster ker geworden, dat de vertraging van de goedkeuring dor getneentcbogroo- t:ng door Godepnteorvlo Staten, te wij- Urn 13 aan het gekonkel van Mr. SHn- genberg lij Gedeputeerde Staten of hoogc ambtenaren der provincie. In den raad had Mr. Slingenlxtrg zijn zin niet gekregen otn den vacantietoe- n!ag af te schaffen en nu moest ach teraf nog gepoogd worden om zijn zin door te drijven". Mr. Slingenberg diende dadelijk van antwoord. Hij zei: De lieer Peper heeft dingen in het dob at gebracht, die hier niet aan de orde zijn. Als ik tegengevallen ben als vrijzinnig-democratisch wet houder, dan is er eon ander» plaats, waar men mij ter verantwoording kan roepen. Wnt is or ovorgo.hkr.-en in de redeneering van den heer Peper van zijn beschuldiging dat ik mijn plichten n!s wethouder niet nakom en den raad negeer. Daarop besprak de heer Slingenberg punt voor punt de beschuldiging. (Men zie daarvoor het raadsvendag). Met pfeiligheid verwierp hij de beschuldiging, dat hij met Go- deputeerdo Staten gekonkeld heeft. Er was bovendien ook geon reden voor want ik heb zoo vervolgde de wet houder in den gemeentera.ad ten slotte voor den vacantietooalag ge stemd. Het is ©venwel af te keuren, dat do heer Peper met zoo'n beschul diging komt. terwijl hij zelf zegt geen enkel bewijs daarvoor le hebben. Wat do quaestio van de Commissie voor de crisis-workloozen betreft, er kende de hoor Slingenberg frrifch'jk iets te ver gegaan to zijn. Maar daar voor was wel eenige réden. Wethou der Heerkens Th ijsden verdedigde het standpunt van B. en W. in deze quaes-1 tie, maar is daarvan afgeweken. Spre ker betreurde het nu, dat luj niet da delijk in den raad daartegenin ge gaan is, want dan zou zijn bedoeling duidelijker uitgekomen z.ijn. Spreker moest evenwol, nadat liet raadsvotuia gevallen was, laten uitkomen, dat naar zijn meening do raad een onver standig besluit genomen had. Maar bij zijn u i t i n g, dat B. en W. moes ten overwegen om het raadsbesluit ter vernietiging bij de Kroon voor te dra gen, ia hot gebleven. Eeral als spreker aan zijn voornemen gevolg gegeven had, zou er voor den heer Peper re den geweest zijn, om daarover te iu- terpelleeren. Maar voor een voor nemen kan men niet vervolgd wor den, inifschien in Rusland, maar niet in Nederland Woordpn in het vuur van een de bat gesproken moeten niet op een goudschaaltje gewogen worden. De lieer Joosten heeft dezen middag ge zegd: ,,de raad neemt een idioot be sluit". Moeten wij daarom nu een motie tegen den heer Joosten aanne men, omdat hij de raadsleden belee- dipt en voor idi< i.-n uitmaakt? De Imer Joost u, doe dat, dan stem ik voor! Ter.s' 'te verklaarde Mr. Slingen berg, dat hij niet zoo vast op den wethoudi rssioel zit nis enkelen mis schien denken. Spreker zal voortgaan op den ingeslagen weg om te komen ermindering van uitgaven, opdat volgend jaar de belastingen ver-' '.vd kunnen worden en enkele belas tingen zelfs afgeschaft. .Ms ik daar voor de sanctie van den raad niet krijg, dan zal ik mijn optreden als vrijzinnig-democratisch wethouder mislukt achten en heengaan. Als de raad de motie van den heer Peper aanneemt, zal ik onmiddellijk dezen stoel verlaten Geroep: Neem hei niet zoo ernstig op! Aan het delwt werd nog deelgeno men door de heeren Jooelen, Gerritsz en Keesen. De twee eersten verheug den zich over enkele positieve uitspra ken, die Mr. Slingenberg dezen mid dag gedaan heeft. De heer Joosten noemde het optreden van den heer Peper een drama en een blijspel. Is zoo vroeg spreker ondeugend de heer Peper wel do aangewezen man om eritiek uit te brengen op een wet houder, hij die steeds elke medewer king aan wethoudersbenoemingen wei gert f I)o heor Koesen gevoelde zich ge drongen te zeggen, dat hij h<-t beter gevonden zou hebben als Mr. Slingen berg eerder gekomen zou zijn met zijn opheldering inzake het beeluit van de crisis-werkloozen. Dan zou eenig misverniand vermeden zijn. In zijn repliek zei de heer Peper nog: „uit h«-t gewilde kwade, wordt so ril* het goede geVtren". Het wss niet duidelijk wat hij daarmee bedoelde. Toch zeker niet, dat door het indie nen van zij'n motie het gewilde kwade verkregen werd, dat Mr. Slingenberg gelegenheid kroeg ecnige verklaringen af te leggen, die door verschillende leden blijkbaar op prijs gestold werden hot. goede geboren. Toen kwam de stemming. De motie luidde: „De raad der gemeente Haarlem, „kennis genomen hebbende van „meerdere handelingen van zijn lid ,Mr. M. Slingenberg, om den wil van „den raad, hetzij te negceren, hetzij „om er tegen in »c gaan, „keurt dit gedrag van Mr. Slingen- ..berg ten sterkste af; „«preekt zijn wantrouwen uit in het „beleid van Mr. Slingenberg als wet- houder dezer gemeente; „en gaat over tot de orde van den dag". Mr. Slingenberg Hield zich natuur lijk buiten stemming. Verder klonk ieders stem overtuigend tegen; aileen dc heer Peper stemde voor. De overige punten der agenda ge ven weinig roden tot nabetrachting. Er werd door verschillende raadsle den geprotesteerd togen do bemoei zucht van hot college van Gedeputeer de Staten, die weer tot uiting geko men is bij de (juaestie van de huren der te bouwen huizon in de SI ach t- huisbuurt. Do raad wilde de menschen voor 5 gulden laten wonen, maar Ge deputeerde Staten meenen. dat zij wel 5!? gulden kunnen betalen. Onder protest en alleen om den huizenbouw te bespoodigen werd aan den wenach gevolg gegeven. De heer Joosten nam met instemming onze opmerking over. 8at Ge3. Staten neiging hebben Om' zich tot super-raad op te werpen. Dit blijkt ook wel uit de mededee- ling van Ged. Staten, dat zij een vol gend jaar geen post op de begrooting voor vakantietoeslagen aan het ge meen tepersoneel zullen goedkeuren. Maar dan moeten Ged. Staten ook consequent zijn en aan het provin ciaal personeel geen vakantietoeslag gwen, Bij het wöningbauw-debat bleek uit een mede deeling van wethouder Rei- nalda, dat het raadslid Kledn zich met brieven tot Ged. Staten en den Minister van Arbeid gewend heeft, met bezwaren tegen het raadsbesluit om aan premiebouw-hudzen ook nog toeslag op de woninghuur te geven. De heeren Joosten en Groenendaal riepen verontwaardigd uit: dat is de voorziening in den woningnood te dienen I De heer Klein verzekerde later, dat hem niets te verwijten is, .Niet toestemming van den heer Klein zei wethouder Reinalda toe, de geheele correspondentie over deze woningbouwquaestie voor de raadsle den ter inzage te leggen. Mes-rouw Van Eooy liad een onge kend succes. Zij stelde voor de Klerk- steeg niet, zooals B. en W. wilden, Spaarnestraat te noemen, maar Bake- nesserstraat. .Met a Igemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen, het geheele ooilege van B. en W. stemde zelfs De omwonenden van de margarine- fabriek aan de Leid&che vaart zullen zeker met genoegen vernemen, dat B. en \V. maatregelen nemen, om den overlast, dien zij hebben van de fa briek, zooveel mogelijk te ver minderen. Er mogen geen va.ten meer op de kade gezet worden, terwijl ge bracht zal worden technische voor schriften te geven om het roctregenen en stank verspreiden tegen te gaan. Bij het vaststellen van de uitbrei dingsplannen voor de gronden bii de I-oidschevaart, tiu-echon de Weeter- eracht en de Pijlslaan. werd herhaal delijk eesproken over het verkeersrap- POB'I. Een engelen keer werd een klein elipje van het eeheime kleed, dat over dit rapport hangt, opgelicht. Veel wijzer werden wij daarvan evenwel niet. Op aandringen van den heer Ger ritsz werd de mogelijkheid opengela ten om in de toekomst nog een brue te slaan over de I-eidschevaart tuescïien de Emmabrue en de Schouwtjesbrug. Het zal dan evenwel een brug met lage opritten zijn, anders wordt de I^eidachovaart een rodelbaan 1 Do heer Klein gewaagde van de mo gelijkheid om in do toekomst de Wes tergracht te dempen. Dit klonk vreemd. Daar hebben wii nader naar geïnformeerd. Het bleek, dat hot plan bestaat de geheele spoorbaan in de gemeente te verhoogen. Het rangeerterrein aan de Weetcrgraoht met het Goederen- station zou dtui verplaatst worden, bijvoorbeeld naar Vogelenzang. Dan zou de Westergracht geen reden van bestaan meer hebben en gedempt kun- •n worden. Binnen een maand zal. naar wij vernemen, in deze quaes! ie van do verhoogde spoorbaan oen beslissing vallen. De gemeenteraad komt binnenkort in een geheime vergadering bijeen om opnieuw het verkeererapport te be handelen. liet kolder der zakelijke belasting op het bedrijf werd voor 1921 vastge steld op f 87.561. Is dit de belasting die wethouder Slingenberg zoo gauw mogelijk wil afschaffen t. l>e industrieolen zal hij daamiede dankbaar stemmen Het voorstel van B. en W. om titans voor flO.OOO deel te nemen in 't ga rantiefonds voor do bloembollen ten toonstelling die in 1925 in Groenen daal wordt gehouden, werd zonder diecusaie goedgekeurd. Ook de beer Gerritsz, die den vorigen keer oppo tte voerde, zweeg. Aan wethouder Bruch werd ge vraagd om iets in Den Haag over een ondorwijsquac-et ie te informceren. Hij riep uit „ik en andere onderwijs wethouders liggen haast in de kost bij het departement van onderwijs I" Er werd door den lieer Groenen daal. naar aanleiding van een bericht in ons blad over het plan om de vaca ture van inspecteur Koker niet t© ver vullen, maar het getal hoofdagenten met. 4 uit te breiden, gevraagd of dit buiten den raad omgaat. De burgemeester, die er nu niet was. aal in de volgend© zitting op de- zo vraag antwoorden. Aan het slot derr zitting kwam wem- en incident Peper-Slingenberg. Do heer PeperIk heb bemerkt, dat do heer Slingenberg mij met meer on derscheiding behandelt dan andere raadsleden. Daarin zit spot. Moet ik daarin zien weerwraak over mijn op- VAN HAARLEM'S DAGBLAD NA HET GEZELLIGE AVONDJE Nou dag allemaal en komen jullie gauiw nog eens terug sluit de derur en verklaart nou goddank, dat heb ben we weer ge had vraagt moet er nu nog opge ruimd worden en waarom blijven die menschen zoo plakken hebben ze me bij!» na al mijn siga^ ren opgerookt kist was toch vol wat een sand wiches zijn er over moeten we zeker de heele ■week nog eten vrouw schreeuwt dat iemand een gat in het karpet heeft gebrand het valt mee, het is net in de teekening Jansen zeker ge daan zijn opruimen be paalt zich tot rangschikken eerst oven die lin kerschoen uit. die heeft hem den heelen avond ge hinderd da's een meeval ler, nog een half vol glas niet waar, hij heeft nog bijna niet* gehad Is verbaasd als vrouw erin toe stemt om allee maar tot morgen te laten staan. op het Jaaisle oogen» blik bedenkt zij dat er geen schoone lepels voor het ontbijt zijn, maar hij kan nog net het licht uitdoen. (Nadruk verboden.! treden van dezen middag? Er is door raadsleden qeq dien spot gelachen.... Mr. Slingenberg: De heer Peper heeft mij zooeven verkeerd beoordeeld. Ik had een opmerk in? van hem ver keerd verstaan en daarover gewoon excuses gemaakt. Daarin was geen rcrien cm te lachen. Er is voor mij, als ik op den voorzitterstoel zit. geen en kelen reden om den heer Peper met ineer onderscheiding te behandelen dan de andere raadsleden. De raad lachte opnieuw AD INTERIM. Stadsnieuws HET HANDELSRECISTER, Nieuwe Inschrijvingen en wijzi gingen. Aan Handelsbelangen ontleenen wii de volgende nieuwe inschrijvingen on wijzigingen in het Handelsregister voor Haarlem en Omstreken. Algemeen Technisch Bureau, Heem stede. Oranjeplein 10, commissiehan del, Venn. A. D. Putman Cramer, Rotterdam en W. H. Tromp, Heem stede. Van Bommel's Manufacturenmaga- zijn. Schoten, Riiksstraatweg 17 a, manufacturenhandcl. Eigenaar J. van Bommel. Schoten. M. Elffers en Co., Bloemendaal, Zijlweg 18, import-export in hoofd zaak in commissie. Deli. Venn. M. W. G. Elfers, Bloemendaal. Een Comm. Venn. Ingebrachte bedrag f 3500. ..Erica". Zandvoort, Oranjestraat 9 bloemenmagazijn. Eigenaar C. G. A. Cassée. Zandvoort. C. Fray, Zandvoort, Groote Krocht 26, taltak- en si garenhand el. Eigenaar C. Frav, Zandvoort. Het Gouden Hert, Krocht 8. dro gisterij en apothekersassistent. Eige naar: H. G. Vlug. „Het Modehuis" G. H. Rotteveel, Heemstede. Binnenweg 139, winkelbe drijf, dom esm ode-artikelen. C. G. A. Hoppezak, Heemstede, Binnen v*cg 137, heerenmode-artike len. N. V. Internationale Visscherij- Maatschappij. Velsen, N. R-ijkevisch- hal 5. visscherijbedriif. Dir.R. J. Aalberts. Velsen, Maatsch. kapitaal f 10.000, waarvan geplaatst en gestort f 2500. Magazijn „Heomslede", Heem stede, Camplaan 3. huishoudelijke ar tikelen en galanterieën. Eigenaar: H. H. Coops. Heemstede. Maison Henrietta. Jansetraat 57, da- meehoedenvak. Eigenaar K. van Veen. N.V. tot Exploitatie van het ge bouw „Olymphia" en van andere ge bouwen, Kinderhuissingel 6, exploi tatie van gebouwen. Dir.W. Hila- rius en K. van Donselaar. Maatschap pelijk kapitaal f 10.000, geheel ge plaatst en gestort. Firma J. liooe, Kleine Houtstraat 39 zwart, parfumeriewinkel. Venn. J. Roos, Amsterdam en A. N. J. Hankart. Firma Gebr. Schuddeboom, Wijk aan Zee en Duin, Heeniskerkerweg D 308. handel in bouwmaterialen en aanneming van werken. Venn.G. en J. Schuddeboom, beiden Wiik aan Zee en Duin. N.V. Bouwmaatschappij „Bergen", Jordenstraat 76 rood. Uitgetreden comm. Dr. A. Plate. Nieuwe comm. A. Plate Hzn.. Hengelo. Comm. Venn. Fleurastic. Z. B. Spaarn6 50. prepareeren van bloemen en planten. Zaak verplaatst naar Kin derhuissingel 6. „De Arend" firma Th. G. Neuf- court, Groote Houtstraat 81, tabaks- kerverii en handel in sigaren, tabak, sigaretten enz. Zaak gesplitst in a. Handel in sigaren, tabak en siga-et ten, wordt voortgezet onder den naamTabak, sigaren en sigaretten- magazijn „De Arend", C. J. Roosen en Co. Venn.J. van der Put en C. J. Roosen. b. Tabakskerverij wordt voortgezet onder den naam Linssen's Tabakskerverii „De Arend' Firma Neufcourfc. Eigenaar H. L Linssen. N.V. Keiler en Macdonald's Tech nisch Bureau. Bloemendaal, Zijlweg 3-136. Uitgetreden dir.C. E. Woilff, Nieuwe comm.J. C, Molle- rus. Bloemendaal. W. J. M. Klauwers, Jansweg 45, sigarenwinkel. Uitgetreden eigenaar': W. J. M. Klauwers. Handelsnaam ge wijzigd in „G. Spanjaard voorh. W. J. M. Klauwers". Nieuwe eigenaar: G. Spanjaard. Firma Jac. Klerk Jzn.. Schagchel- straat 16. handel in specerijen, Zaak verplaatst naar: Ged. Oudegracht 119. N.V. Nederlandsche Handels- en Landbouwbank, Ged. Oudegracht 29. Fil. gevestigd te Santpoort, Enschedé- laan 23. Geplaatst bedrag der aandee- len bedraagt f 133.400 per 31 Del. 1923.Uitgegeven schuldbrieven bedra gen f 90.250 per 3' Dec. 1923. N.V. Noo.'dzee Exploitatie Maat schappij, Middenh-i-enstraat 70, Vel sen. N.V. verplaatst naar Middenha venstraat 64. IJiarccen (gem. Ve'.sen). B. Oudshoorn, Velsen, Lage'straat timmerman en rr-elkaar. UiogM-ri den eigenaar B. Guushoorn. Han delszaak wordt or.cer den naam ..Th. Dijkstra" voortgezet door den mede- 'genaar Th. Dijkstra. D. de Vries. Smedestraat 22, café. Zaak wordt tevens gedreven onder den naam „Poolseh Koffiehuis". Zaak verplaatst naar Anegang 11. Wed, J. van der Werff, Bloemen» daal, Korte Kleverlaan 14, rijwielhan del. Overleden eigenaar wed. J. van der Werff. Handelsnaam gewijzigd in: „L. Duits voorh. wed. J. van der Werff." Eigenaar: L. Duits, Bloe mendaal. UITSPRAKEN. W. J. v. S. het met een voertuig niet behoorlijk naar rechts uitwijken bij liet ingehaald worden door een motorrijtuig j 5 subs. 5 dagen hechte nis. G. S. het een rijwiel niet voor zien hebben van een luid klinkende bel. Vrijspraak. J. G. M. het met een rijwiel rijden en daarmede, als difc gevorderd wordt, geen behoorlijk sig naal geven f 4 subs. 2 dagen hechtenis. A. W. G., vrijgesprokenA. W., over treding der Wapenwet, f to subs. 5 da gen hechtenis Th. C. v, d. P., balda digheid, f 2. subs. 1 week tuchtschool} 13. H. v. L., overtreding der Keurings verordening van Haarlem c. a., f 60 subs. 10 dagen hechtenis R. V., idem, f 30 subs. 10 dagen hechtenis; G. v. d. P., idem, f 10 subs. 10 dagen hechtenis; P. v. E., idem, f 60 subs. 10 dagen hech- tenis. W. T. een rijwiel niet voorzien van een rem f 1 subs. 1 dag hechtenis. J. S. het loopen op verboden gTond f 3 subs, 1 dag heolitenis. Th. N. G. en M. C. M. idem f 1 subs. 1 da- hechte nis. R. B. idem f 2 subs. 2 daeeri hechtenis. W. V. idem f 2 subs. 2 da gen hechtenis. H. H. overtreding der Visscherijwet f 4 subs. 4 dagen hech tenis. J. P. v. d. P. het te Velseri met een motorrijtuig harder dan met een snelheid van meer dan 20 K.M.- per uur rijden f 4 su\j. 4 dagen hech tenis. W. B. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 6 subs. 6 dagen hechte nis: W. J. v. T. openbare dronken- p.-.liap bii herlialinv een dag hechtenis. H. ter S.. idem idem, II. Ier S. idem idem. F. J. C. overtreding der Ar beidswet f 4 subs. 4 dagen hechtenis. A. E. overtreding der ongevallenwet 2 maal f 5 sube. 5 dagen hechtenis voor elke boete. N. J. S. idem f 5 subs. 5 diagen hechtenisJ. J. v. d. V., overtreding der vleeschkeu- ringswet f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. G. Ihet *e Velsen op een rijwiel geze- ;n zich aan een voertuig vasthouden f 0.50 subs. 1 dog hechtenis. V. N. het een etraaii in de verkeerde richting inrijden f 1 6ubs. 1 dag hechtenis, C. v. B. overtreding der pol. verordening van Bloemendaal f 2 subs 2 dagen hechtenis. J. 0. H. overtre ding van het Motor- en Rijwiel reglement 2 subs. 2 dagen hechtenis, J. M. idem 2 maal f 2 subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. Feuilleton Naar hetEngelsoh van BERTA RUCK. 3 lk begin hom te begrijpen, maar Ik knn nauwelijks gelooven, dat hij dat geheimzinnige plan ten uitvoer wilde brengen. Het leek meer op een inge wikkelde intrige, geschlkf voor een tooncelstiik dan op iets dat met za ken doen te maken had. Ik had nog nooit van zoo ieta generd in het wer kelijke leven. Wat volgde was nog ongelooflijker. „llet scheen mij dadelijk toe, dat u de persoon was, die 't geschiktst voor dezrn post zou zijn". „Ik?" herhaalde ik ontsteld. Dat was al te erg. Veronderstelde hij wer kelijk, dat ik „Ja, u, juffrouw Trant. U bent een dame in optima forma, als ik het zoo mag zeggen, wat uiterlijk en manie ren betreft. U schijnt mij toe, de ga ve te hebben, u over het algemeen be mind te maken. U bent zeer intelli gent, niettegenstaande uw werk hier las ik voor een oogenblik iets van humor in zijn oogen. Het was echter zoo gauw voorbij, dat ik er niet zeker van durfde zijn, dat liet werkelijk zoo geweest wns. Ik moet mij vergist'hebben. Hij ging onver stoord voort: „lk geloof, dat ik een vrij goed inzicht in iemands karak ter heb en ik zie u aan als betrouw baar. Als een blijk van vertrouwen zal ik op uw naam de som van vijfhon derd pond op Bank zetten, zoodra 11 mij welen laat, dat u de overeen komst denkt ann te gaan". „Vijf honderd pond", herbaalde ik onnoozel. „Ja, dat is de som voor een heel jaar tegen tien pond per week. Ik Hoop, dat u zult kunnen besluilen, mij in deze te helpen. Denkt u er van avond eens over, als 't u blieft", zei Still Waters op zijn kortsten, zake- lijksteu 10011, „en brengt u mij uw antwoord hier als u kunt", (do bedoeling was, „u moet!") „om kwart over elven morgenochtend. Ik behoef u niet eens te zeggen, dat deze zaak absoluut onder ons moet blijven. Meer heb ik er niet aon toe te voegen, ge loof ik". Hij keek naar den mahoniehouten klok boven den haard en stak zijn hand uit. naar een rij electrisclie bel len op zijn lessenaar. Ons onderhoud was voorbij. „Dag, juffrouw Trant". „Dag, meneer Waters", antwoord de ik nauw hoorbaar, terwijl ik mijn schreden naar de deur richtte. Ik was woedend op mezelf, dat ik den moed niet had, om meteen te zeg gen: „Ik behoef mij niet te beden ken. Ik kan u in deze onmogelijk ter wille zijn". Hoe zou ik het kunnen doen? Hoe kan ik zulk een plaats innemen? Of ficieel verloofd met den Baas den tiran van ons kantoor, den mummie, den vitt.erigen automaatl Stel je voor met hem uitgaan. Iedereen laten den ken, dat. ik werkelijk met hem trou wen ga! Stel je voor zoo'n comedie- spel, dag ann dag! En stel je ypor dit was nog het ergste om tegen over de anderen op kantoor dat ook vol to houden! O, onmogelijk, absoluut onmoge lijk! Ik kan het niet doen. Ik moet. al mijn moed verzamelen en het hem morgen zeggen. ..Wel?" fluisterde juffrouw Robin son, toen ik weer binnen kwam. „Wat zei het steenen beeld? Was hii erg kortaf? Krijgt u uw ontslag? Of geeft hij u nog een kansjo?" .Ik geloof, dat, hij mij nog een kans geven", fluisterde ik. (Wat een kans!) „Ik ben ,U praat weer dames!" klonk bet waarschuwend. „Juffrouw Trant, ik meen opgemerkt te hebben, dat u het voornamelijk altijd is". En de stem van meneer Dundonald bracht weer dien angst over me. die mij sedert twaalf uur steeds vervolgd had, den angst, om zonder werk en zonder geld te moeten staan. 0, els ik maar wat anders kon beginnen ©n daar dat vorstelijke snalris mee ver dienen! Tien pond in de week. Stel je voor, om vijf honderd pond op de Bank t© hebben staan! Maar om daar voor het werkje op mij te nemen, dat de Baas mij voorgesteld liad! Neen, dat was niet, mogelijk! De angst, zonder werk te zullen ko men, vervolgde mij zelfs in den on- dergrondsche, totdat ik dicht bij mijn huis was gekomen en daar,, voor ik naar binnen ging, aan den armen man, di© altijd wat teekent imet krijt op liet trottoir en daar geld voor tracht op te halen, voor het laatst, naar ik vreesde, nog iets eaf voor zijn schoone tcekening „een gestrand schip" met daaronder de woorden: „evenals de kunstenaar zelf, aan den grond!" „Ik zit ook aan den grond. Blos som. Dit zal wel de laatsfe stuiver zijn, dien ik je geven kan!" zei ik met een glimlach vol wanhoop. Toen ging ik de groote poort In en klom den steenen trap op, die naar onze goedkoope kamers voert op een van de bovenverdiepingen, de kamers die zes maanden lang ons huis z:>'n ge weest. Hoe lang zou ik mijn aandeel in de huur nog kunnen opbrengen? HOOFDSTUK III. Ik ben altijd lang voor Cicely Har- radine thuis. We leerden elkaar ken nen, toen wij beiden een kamer ge huurd hadden in een Tehuis, waar je die voor f 6 in de week kon krijgen. Zij was ook een wees zonder eenicre kennissen van beteekenis en met een heel klein beetje geld. Dit gebruikte ze om teekenlessen te nemen. Ze had den hij haar thuis altijd gezegd, dat ze zoo'n aanleg had. Haar plan was later modeplaten te teekenen. Ze had -■ehoord (dat hebben wij allen wel eens gehoord) dat dat werk bijzonder gord betaald wordt, dat. anen er zelfs for tuin mee kan maken. Zij had echter niet beseft, dat voor een meisje, zoo als zij knap, goedhartig maar zonder grooten aanlec niet zooveel wegen tot fortuin voeren. Ik was zeer verbaasd, toen ik van daag bij mijn binnentreden op de tweede hands rustbank met cretonne overtrokken iemand zag liggen. Eigen lijk zag ik niet veel meer dan een paar shawls en daarboven uit wat 1 verwarde roede krullen en een ver band, maar ik boorde tegelijk het ge luid van snikken. Cicely 1" riep ik ontsteld uit. „Ben je al thuis? Wat is er gebeurd?" „0, zoe iets heel ergs!" klonk het klagend, en Cicely trachtte wat over eind te komen. „Toen ik om twaalf uur wegging, om te gaan eten. gleed ik uit op een bananenschil, die de een of andere naarheid midden op straat had gegooid. Neen, Tots, het wa3 niet de schuld van mijn schoentjes, daar hoef je niet mee aan te komen! en ik verstuikte mijn enkel en kwam met inijn hoofd tegen den rand van het trottoir terecht. Ze brachten mij thuis met een taxi. en de dokter is er geweest en hij zegt dat ik miin voet veertien dagen niet op d^n grond mag zetten en wat wat moet ik beginnen? Ik ben natuurlijk meteen mijn baantje kwijt" jammerde zii. De baas neemt mij stellig niet terug- want er is er een, een nichtje van deze of gene, die al lang hoopte, mij t© verdringen. Zij zal het r.u natuurliik inpikken! En wat moet ik dan doen?" Zij deed niets dan snikken, en ik wist niet beter te doen dtra baar mooie handjes, maar die voor nietd deugen, zachtjes te st.reelen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5