HAARLEMS DAGBLAD De stankverspreiding door de stadsgrachten. De watertoren van de Haarlemsche waterleiding;. 41e Jaargang No. 12571 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 12 Juni 1924 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3 57H- Franco per post door Nederland f3-87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken I0.57H; franco per post fO-65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTiENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiëq van Vraag en Aanbod van 1 t per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur; J. C. PEEREBOOM 3 cents per regel. Bij 4 regels 60 Cents Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE ELAD IGENOA VRIJDAG 13 JUNI.. Cemeertcebouw ..Modern". 0;tre Sen van verschillende artieten. Bioscoop voorstel 1 ingen. Afdeeinguver^-ad ering der V Bchaojiii van Weldadigheid te Fi Maat- Frede- Bankvereeni- riksoord. Gebouw Nat. ging. 4.30 uur. Schoten: Hagenbeck's Amuee- mentepark. peopend van 2—11 uur. ZATERDAG 14 JUNI. Cinema-Palace. Oroote Houtstraat i Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Theater ..De Kroon". Groote Markt Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater, Grooie Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater. K!. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-hioeooop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Concertgebouw ..Modern". Optre den van verschillende artseteu. Do Nijverheid, JanstraatA.\g. Jaarvergadering ..Pro-Juventute", 3 Schoten: Hagenbeck's Amuse mentspark. Geopend van 211 uur. (Kinderfeest). Stadsnieuws Het autobus-vraagstuk Overleg van de burgemeesters in Haarlem en Omstreken De wijze waarop verschillende auto bus-ondernemers nun dienst uitoefe nen heeft aan eeaiigc burgert!reulens van omliggende gemeenten aanleiding re gov en tot het vragen van voorlich ting aan den Burgemeester van Haar lem. Ofschoon het autobusvraagstuk, voor wat de gemeente Haarlem be treft. behoorlijk is geregeld, heeft de Burgemeester van Haarlem in deze toch aanleiding gevonden am do bur gemeesters van Alkmaar. Benne- broek. Beverwijk. Bloeinendaal, Caa- tricum, Haarlemmerliedc c.a.. Haar- 1 emmermeer, Hcerneknrk. Heemste de. Hcilo. Hillegom, I.immen. I.iesc, Noordwijk. Noord wijkerhout, Scho- ton. V'eisen en Zand voort tot een be spreking van het autobusvraagstuk uit. te noodigen. In deze bfepreking, welko i.l. Don- dordag ten Raadhuire te Haarlem werd gehouden, werd do«»r nagenoeg alle uitgenoodigden deelgenomen. Algemeen waren de klachten over hot slecht onderhouden van de dien- aten. het te hard rijden, de oneerlijke concurrent;* tusschen de verschillende autobusondernemer» onderling, het vervoeren van te veel personen en het althan» voor een «eregelden dienst vaak onvoldoende materieel. Men was het er dan ook over een», dat spoedig wijziging der toepasselijke wetbepa lingen dringend noodzakelijk is. doch dat in afwachting van die wijziging allee wat mogeiiik was gedaan moest worden, om dergelijke uitwassen van het zich zoo snel ontwikkelend auto- biwvcrkcer tegen te gaan en dat niet alleen in het belang van het publiek, maar ook van de autobus-onderne mers zelf. Om dit to bereiken werd besloten tot, onderling overleig en tot het ma ken van zooveel mogelijk uniforme re gelingen in do verschillende belang hebbende gemeenten. Ten eindo de uitvoering te verge makkelijken werd tevens besloten eene commissie van voorlichting te benoe men. Deze werd samengeteld ui! de Burgemeesters van Haarlem, Alk maar. Velsen, Haarlemmermeer en Noordwijk. Het ligt in het voornemen dat deze commissie binnen cenige dagen hare werkzaamheden zal aanvangen om zoo snoedng mogelijk met de maatrege len gereed te zijn. welke noodirr zullen worden geacht om aan de hiervoor opgesomde bezwaren, voor zoover zulke met de bestaande wetgeving mo gelijk is, paal en perk te stellen. AANBESTEDING, Donderdagmiddag werd ten dienste van de Woningstichting ..Ons Huis" door den architect D. van Zetten aan besteed het bouwen van 149 woningen, enz., aan dc Zomervnart te Haarlem, Er waren 6 inschrijvers (één in schrijving was van onwaarde). Laag ste inschrijver M. van Genderen te Amersfoort, voor 466.000.—. De overige inschrijvingen: J. A. Pe tera te Nijmegen 484.746. P. J. van den Hoof, Nijmegen, f 409.270. Jacq. Klerk Haarlem, 513.900. Maarten Kdain, Haarlem 484.250. Maatregelen ter vermindering. Deskundigen aan 't woord. In „Water, Bodem, Lucht", het orgaan i van de Nederlandsche Vereeniging te gen water-, bodem- en luchtverontreini ging is opgenomen het rapport van de commissie van advies de ingenieurs W. Fransen Gin., Dr. N. L, Söhngen en J. C. Fischer. Daaraan ontkenen wij t Oorzaak van den stank. De stadsgrachten van Haarlem ver spreiden, evenals die van andere ge meenten, nu en dan stank, somtijds is die zelfs reer sterk. Die stank wordt te weeggebracht door uit het water vrij komende gasten, welke ontstaan als gevolg van óc rotting van in de grach ten aanwezig zijnde stoffen. Wanneer steeds in het water zooveel zuurstof voorhanden was, dat die rottingsproduc- ten in het water geheel kondep worden omgezet in niet meer hinderlijke stof fen, zoude er geen kans op stankont wikkeling bestaan. Er kan echter door verschillende oorzaken gebrek aan zuur stof optreden. Water vermag slechts eene zekere hoe veelheid zuurstof uit de lucht tot rich te nemen, er kaa dan allicht «en teveel aan rottende bestanddeelen ontslaan bij hooge temperatuur komt minder zuurstof in het water voor dan bij lagere en aangezien juist bij hoogere tempera tuur de rotting snel verloopt en dus veel gassen worden gevormd, is de samen loop van deze fetien de reden van den meerderen stank, welke in de zomer maanden wordt waargenomen. Nog andere omstandigheden kunnen tot vrij plotselingo verhooging van den slank aanleiding geven. b.v. de somtijds bij het begin van onweders of stortregens intredende daling -/an den luchtdruk, waardoor de in het water voorhanden gassen vrijkomen. Maatregelen tegen die oorzaken. Uit deze uiteenzetting volgt, dat men maatregelen tot voorkoming of vermin dering van den stank tot verschillende groepen kan vereenigen. Men zal toch a. kunnen bevorderen dat in dc grach ten minder stoffen komen welke in rot ting kunnen overgaan b. kunnen maken dat :n de grachten minder rotting plaats vindt door de in dien toestand verkeerende stoffen gere geld er uit te verwijderen en c kunnen bevorderen dat zoo min mo gelijk zuurstoftckort in dc grachten op treedt. Deze elk afzonderlijk in behandeling nemende, zij het volgende opgemerkt a. vermindering van toegevoerde stoffen. j Alle faecale stoffen, het huishoud- en regenwater wordt op de grachten afge voerd daarin komen ook het van do aangrenzende straten er in waaiende stofbladeren met den regen aige- spoeld «traatvuil, kortom allerlei vuilnis, waarvan vooral de organische bestand deelen de grondstoffen voor de rotting leveren. Een zeer groot deel van deze veront reiniging roude te voorkomen ziio, doos het aanleggen van een rioleenng voor den afvoer van faecale stoffen, het huis- houdwater en een zeker gedeelte van het regenwaler. Hel i< echter zeker dat zulk een rioleering m een stad als Haarlem, waarvan het oetrekkeluk kleine grondgebied door tal van wateren door kneden wordt, zoowel in aanleg als in exploitatie zeer dnur zal wezen en er dus niet maar dadelnk toe zal mogen berinten worden te meer nog daar er enkele omstandigheden zun welKe deze tot voorzichtigheid nopen. In de eerste plaats zij m dit verband vermeld dat. behalve door de gemeente Haarlem zelve, tot de vervuiling harer grachten ook wordt bijgedragen door ren paar aangrenzende gemeenten. b.v. Schoten en Heemstede. Do invloed van. de eerst? is van weinig belang, die van de tweede echter zeer metVbaar. Voor -en deel worden de Hnarlemscbe grach ten van water voorzien door de l.eirt- schevaart, waarop een gedeelte van dc gemeente Heemstede afwatert. Die ge meente is sterk in bevolking en welvaart toenemende etj het gevolg k. dat de Leidschevaart steeds meer aan veront reiniging blootstaat en, bi,, de, zij het ook zwakke, toch in algemeencn zin nverheersehende richting van de water beweging van Zuid naar Noord, aan de Haarlemsrhe grachten water wordt toe gevoerd. dat al meer en meer door vuil, uit Heemstede aflkomstig. verontrei nigd is. Zoolang de wetgeving op den afvoer .■an gemeentelijke rioleeringen met daar in voorziet, moet -en lager liggende ge meente lijdelijk toelaten. wat een stroomopwaarts liggende ten deze doet of niet doetalleen het instellen van een rechtsvordering kan haar wellicht uitkomst geven. Reeds dit is een reden i niet thans zelfstandige maatregelen te nemen, welke toch geen afdoend ge volg kunnen hebben omdat andere zich van ingrijpen kunnen onthouden. Nog komt hierbij dat, bij vct aanleg gen van een rioleering, het rioolvocht ergens moet geloosd wordenin het al gemeen kan inen zeggen dat dit zoude moeten geschieden in Noordelijke rich ting op het Noordzeekanaal of recht streeks op de Noordzee. Een nader on derzoek naar de loozingplaats zal eerst uitwijzen of men met eenvoudig doen afloopea of overpompen kan volstaan, dan wel, of voorafgaande reiniging van het rioolvocht en zoo ja in welke mate, onvermijdelijk is. Er wordt echter ver meend fiat dit onderzoek voorloopig achterwege kan blijven. Dc loozir.g van een rioleering der ge meente Haarlem zoude toch in de toe komst beïnvloed kunnen worden, door dc in overweging genomen aanleg een IJmeer, dat een afgesloten gedeelte zal vormen van den nieuwen Zuiderxee- poldersboezem. Dit meer zal voorna melijk in Westelijke richting afwateren. De aanleg er van zal in den waterstaat kundigen toestand van het Noordzee- kanaal en van de IJpoldexs een aanmer kelijke wijziging brengen. Die zal groot zijn, dat reeds nu door de ge meente Amsterdam in het oog wordt gehouden, hoe die verandering zal •.verken op den afvoer van het rioolvocht dier gemeente, voor zooveel die than' op het Open-IJ plaats heeft. Een latere samenwerking van de gemeente Haar lem met Amsterdam en wellicht andere, inzake afvoer van afvalwater is in het geheel niet onmogelijk te achten, «1 het is dus van belang voor de gemeente nu geen maatregelen te treffen, welke la ter zouden blijken minder doelmatig te zijn waar het dergelijke groote uitga ven geldt, is voorzichtigheid geboden. Moet dus de aanleg van een riolee? ring voor het oogenblik niet aangera den worden er zijn toch wel eenige middelen aan te wijzen, waardoor d> toevoer ran organische stoffen aan de grachten eeriigermatc verminderd wordt. Als dadelijk uitvoerbare maatregelen kunnen worden genoemd het rorgvul- dig schoonhouden van de aan de gradi ten grenzende stralen tijdig weghalen van den afva] van mogelijk langs de grachten gehouden groenten-, bloemen vruchten en veemarkten het in den herfst zooveel mogelijk voorkomen inwaaien van bladeren, door de op straat vallende bijtijds te doen verza melen en verwijderen streng toezicht op het inwerpen van vreemde stoffen geregeld opvisschen van drijvend vuil, e. d. g. b. Vermindering van de rolling. De vaste stoffen welke in de grach teil in rolling kunnen overgaan, komen daarin voor in drie toestanden, t. i. opgeloste stof; 3. zwevende stof3. bezonken stof (modder). Het op een voudige en weinig kostbare wijze ver minderen van de hoeveelheid opgeloste en zwevende stof is niet uitvoerbaar, doch wel is dit het geval met de be zonken stoffen. Maatregelen daartoe, zijn ook daarom gewenschtomdat de stankontwikkeling voor een zeer be langrijk deel haar oorzaak vindt in de omzettingen welke in die stoffen, dus in de modder, plaats vinden. Door deze modder geregeld te ver wijderen, zal men de stankontwikkeling krachtig tegengaan. Op hulp van strooming in het water, kan men hier voor niet rekenen, de stroomsnelheid is daartoe steeds te geringdie. nog der te bespreken? doorstrooming heeft een andere uitwerking. Het verwijderen van de modder zal alleen door baggeren kunnen geschie den en wij achten dezen maatregel v de gemeente Haarlem zeer noodzakelijk. Het baggeren moet stelselmatig ge schieden, voor elk jaar moet er een plan voor worden gemaakt, steunende op ge regeld te verrichten peilingen van de grachten. De Directeur van Openbare Werken gaf in 1911 een opsomming van de grachten welke naar zijn meening voor geregeld uitbaggeren in aanmerking komen, t. w. de Bakenesscrgracht de Burgwal, de Schotersingel (voornamelijk tus schen Schotcrbrug en Ostadestraat); de Leidschevaart (gedeeltelijk) en de Kindcrhuissingei (gedeeltelijk). Op grond van dc ervaring van een onzer commissieleden, die een paar jaar in Haarlem heeft gewoond, mcenen wij dat dit lijstje eenigszins moet worden uitgebreid door toevoeging van den Zijlsingel tot aan de Leidschevaart, en dat die vaart over hare volle lengte zal moeten in aanmerking komen. De uitwerking van dit plan, meencn wij veilig aan de Openbare dienstender gemeente te mogen overlaten, doch on dersteunen, voor zooveel nog noodig, het voorstel van meergenoemden Direc teur voor het maken van een op.slagter- rein voor baggerbergplaats. De jaarlijksche kosten van dit bag- gcrwerk zullen het gemeentelijk budget niet dermate bezwaren dat er daarom van zou moeten worden afgezien. Wij achten het voor dc verbetering van de grachten van groot belang. Nog zij, bij do modder blijvende, ge wezen op het feit, dat-door snelvarende motorbooten van groote diepgang, de modderlaag dikwerf wordt omgewoeld, en de modder tot aan de wateropper vlakte wordt gebracht. Dit kan tot wel is waar tijdelijke, maar zeer krachtige stankontwikkeling aanleiding geven. Aan dit bezwaar is door eene politie verordening, regelende de toegelaten vaartsnelheid desnoodig tegemoet komen, c. Verminderen van het tekort aan zuurstof in het grachtwater. Dit kan alleen geschieden door het water dat te weinig zuurstof bevat, te vervangen door ander dat meer met dit gas bedeeld is, dus door wnterverversching. De grachten van Haarlem staan in open gemeenschap met en maken dus deel uit van den boezem van het Hoog heemraadschap Rijnland. In dien boe zem wordt het water, desnoodig inge laten uit het Zuiden en Oosten, terwijl het uitlaten van water voornamelijk in het Noorden en Westen plaats heeft. Voor de waterbeweging in de Haarlem- sche grachten is in het bijzonder van belang, de natuurlijke en de veel n toegepaste kunstmatige looting bij Spaarndamtengevolge waarvan in die grachten eene .-trooming in algemeencn zin van Zuid naar Noord optreedt, het wegvloeiende water vervangen wordt door ander, uit de Zuidelijk van Haar lem gelegen boezemwateren afkomstig. Dit water is, behoudens de vroeger ver melde verontreiniging in de gemeent Heemstede, veel zuiverder en rijker aai zuurstof dan dat, hetwelk langen tijd it de grachten heelt verbleven. De in 192. door den Inspecteur voor de Volksge zondheid, Dr. G. Romijn, ingestelde on derzoekingen wezen uit dat, die boe zemwateren alleen blootstaan aan ern stige vervuiling door afvalwater, in de nabijheid der groote steden Leiden en Haarlem, en in mindere male door dat van Gouda en Noordwijkdoch dat over het algemeen de zuiverheid Rijnland's boezem bevredigend is achten. Hoo meer boezem-.valer zich door de Haarlemsche grachten beweegt des t beter zal de toestand daarvan worden. De watervcrversching kan echter niet onbeperkt plaats hebben, het peil van het boezemwater toch moet steeds ge handhaafd worden op zoodanige hoogte als met de belangen van de ingelanden van genoemd waterschap strookt, en is vooral het laagste toelaatbare peil, dat de waterbeweging door de gemeente Haarlem aan banden legt. Men mag niet over het hoofd zien dat de watei versc'ning van de Haarlemsche grachten voor Rijnland van zeer'ondergeschikte beteekenis is vergeleken met die voor Haarlem zelve. De gemeente ligt dicht bij een der uitwateringen van genoemd waterschap, zij kan, mede als gevolg van de algemecne richting van de waterbe weging. op de reinheid van Rijnland's boer.emwatcr geen eenigszins belangrij ken invloed uitoefenen, ten minste niet ten Zuiden van de gemeente. Toch werkt genoemd waterschap, 1 zooveel in ziin vermogen is, mede liet grachtwater in Haarlem te ver schen, tusschen de gemeente cn Rijn land toch is eene regeling getroffen derwijze, dat, indien de boezemtoestand het toelaat, cn eventueel onder gelijk- tijdige toelating van water, op kosten van de gemeente Haarlem, het gemaal te Spaarndam. tot verversching van grachtwater dier stad, in werking zal worden gesteld. Inderdaad is dan ook. gemeentebestuur meende zulks te moe ten verzoeken, zooveel doenliik door het gemaal te Spaarndam water uitgeslagen geworden. Tairijk zijn die aanvragen echter niet geweest (b.v. in 1922 één waaraan niet kon worden voldaan, 11 1921 één waaraan wel werd tegemoet eekomen). Het is een niet te loochenen feit dat in deze dc belangen van het geheel, d. i. Rijnland hier de voorrang moeten blijven hebben, boven die van de gemeente Haarlem. Tot de geringe mate. waarin Riinland in deze hulp kan verleenen, wordt nog biigedragen door de omstandigheid dat. bii langdurige droogte cn hitte, de grachten meer zullen stinken en dan te gelijkertijd een zeer laag boezempeil re gel zal zijn en dus het uitlaten van wa ter moet beperkt worden. De toestand zal te dezen opzichte gunstiger worden na het tot stand komen van de werken tot verbetering van de inlaling van wn-, ter bii Gouda en de verbreedjng van de doorstroomingswiidie van de bruggen te Boskoop cn Waddinxveen. waardoor het handhaven van een hooger hoezem- neil mogelijk zal worden en dus de ge legenheid tot Tooring gemakkelijker. Doch het komt voor dat men van een 1 ander geen al te hooge venvaclitin- en mag hebben voor de gemeente hnriem omdat, als er meer water be- -hikbaar komt, de uitlating van een deel er van steeds te Katwijk zal moe- n geschieden. 1 Opgemerkt moet nog worden dat wel iswaar te Spaarndam geregeld water wordt uitgemalen. (b.v. in 1922 gedu rende 1162 uur), doch dat dit geschied- m te hooge boezem standen te voor komen, en deze zich uit den aard der Zaak niet voordoen in warme, droge tij den als wanneer de grachten de meeste overlast veroorzaken. De waterbewo- Sedert eenigen tijd is men bezig het zand rondom den watertoren van de Haarlemsche waterleiding uc Over- veen af te graven. Van den Zeeweg af gezien levert de toren nu een hoogst eigenaardig gezicht op. Dit zand -— dat moet dienen voor de ophooging der terreinen van het Kinheimpnrk, het Oranjepark en bij Stoop's Bad is eigendom van de Biniicnlandsche Exploitatie Maat schappij, Deze laat het werk uitvoe ren door de firma Blankevoort, Wij informeerden nog of dit afgra ven van zand op den duur geen ge- vaar voor den toren zou kunnen op leveren. Inderdaad zou dit, zoo deel de men ons mede, wel het geval kun nen zijn wanneer er te diep wordt doorgegraven zal dit niet zonder ge vaar zijn voor het fundament van oéa toren. De directeur der Haarlemsche Duin waterleiding deelde ons mede, dat er maatregelen genomen zijn om voldoen den grond om den toren heen te hou den, zoodat er van gevaar voor den toren geen sprake is. ging in Haarlem door dit uitmalen te weeggebracht heeft echter zeker op den toestand van het grachtwater ingewerkt. Alles bijeen genomen kan aan de wa terverplaatsing in de grachten, zooals zij in dc bestaande omstandigheden moge lijk is, wel invloed ten goede worden toegekend, van overwegend belang i: zij echter niet. Toch zal, zoodra de toestanden daartoe nopen, van de vocgdheid tot inroepen van de hulp van Rijnland moeten worden gebruik ge maakt de kosten van het alleen vooi Haarlem malen zijn vergelijkenderwijs onbeduidend too.per dag). Maatregelen welke door de commissie worden aan bevolen. Op grond van hooger gegeven be schouwingen. is de commissie van mee ning dat, ter vermindering van de stank- verspreiding door de grachten, de vol gende maatregelen gewenscht zijn I. het zooveel mogelijk voorkomen van verontreiniging der grachten door: a. het schoonhouden van de aangren zende straten, b. het tijdig verwijderen van den af val van markten langs de grachten, c. het zooveel mogelijk voorkomen van het inwaaien van bladeren, d. streng toezicht op het inwerpen van vreemde stoffen, e. het opvisschen van drijvend vuil, II. het geregeld en stelselmatig doei* uitbaggeren van de modderlaag op den bodem en III. het desnoods inroepen van de hulp van Rijnland voor uitmalen te Spaarn dam. De Commissie is voorts van oordeel it van dezo maatregelen, welke voo gemeente geen kosten van eenig aan belang tengevolge zullen hebben, die onder n genoemd de gunstigste uit komst zal geven. Het maken van een stedelijke riolee ring is naar de Commissie vermeen» thans niet aan te bevelen. Aan het verslag van de N.V. Van Waveren's Graanhandel uitgebracht n de Donderdag gehouden algemeene •c-rgadering van aandeelhouders ont- leenen wij het volgende: Ons Silobedrijf te Rotterdam had geregeld werk, waarop de grootere aanvoeren, speciaal uit Rusland in do tweede helft van het jaar, van invloed waren. Het nieuw aange bouwde gedeelte van ons pand te Rotterdam, dat speciaal bestemd is als veem en particulier entrepot, werd in 1923 geheel voltooid. Gedu rende den bouw boekten wij de kos- lon daarvan, airmede die van de ma chinale inrichting, in de administra tie van .het Silobedrijf; wij brachten deze bedragen na voltooiing over op de rekening Vaste Goederen, waar door deze met f 101.440 meer in de balans voorkomt. Onze bedrijfswinst over 1923 heeft circa f35.000 bedragen: een bedrag van f 20.C00 bestemden wij tot ver- hooging van de bestanndo Reserve voor Diihieuse Debiteuren, waardoor deze van f 50.000 op f 70.000 gebracht werd. Ondanks het weinig gunstigs resultaat hobben wij gemeend de af schrijving op de Vaste Goederen op het peil van de laatste jaren te moe ten houden en wel op f 100.000. Daar deze afschrijving echter niet uit, de winst van 1923 gedekt kon worden, hebben wij de vroegere Extra-Reserve van f 75.0000 daarvoor geheel be stemd. De Winst- en Verliesrekening sluit daarna met een winst-saldo van f 4.854.40 1/2, hetwelk de directie voorstelt op nieuwe rekening over te brengen. Malariabestrijding door de bevolking Een Malaria-film Door de Commissie voor de Malaria- Bestrijding door de Bevolking is tob controleur benoemd in het district Haarlem F. Bouman alhier. De controleurs hebben in hoofd zaak tot taak de bevolking op te weJc- ken zelve de muggen te verdelgen. Teneinde dit verdelgen zoo goedkoop en gemakkelijk mogelijk te maken heeft de Commissie een contract afge sloten voor de levering van Malaria spuiten, die behalve van een st-ofbroes voor het spuiten met 3 lysol ook van een regenbroes en een straalbroes zijn voorzien. Deze spuiten zijn ver krijgbaar óf door bemiddeling der controleurs óf bij den heer G- Loo- man, penningmeester der commissie, Roemer Visscherstraat 5 te Alkmaar, voor 4.J0 buiten en behalve even- tueele vracht en emballage. Boven dien zal de commissie verkrijgbaar stellen petroleumbakken en zoo moge lijk ook petroleumglazen. Wij kunnen verder nog mededeelen, dat het Noderl. Roode Kruis een Ma- lariafilm zal doen vervaardigen, waar door het. publiek op de hoogte komt van het leven der malariamug, de door haar veroorzaakte ziekte, de bestrij dingswijze enz. Een woord van hulde aan" het Nederl. Roode Kruis is hier zeker niet overbodig. Ten zeerste kunnen wij het belang stellend publiek aanbevelen de lezing van het werkje van Dr. Thijsse te Bloe- mendaal „Van Muggen en Malaria" dat onlangs is verschenen. Door verschillende Witte-, Roode- en Wit-Gele Kruis-afdeelingen zijn plaatselijke comité's gevormd, die den arbeid der commissie zullen steunen. MUZIEK IN DEN HOUT. Muziek in Den Hout op Zaterdag 14 Juni, des namiddags om half vier on der leiding van Willem Knikker. Frogramma. 1. Professoren-Marsch, C. Zeiler. 2. Ouverture ..Frau Luna", P. Lincke. 3. „Eine Mondnacht auf den Alster", Walzer, O. Fétrns, 4. Fantasie „Mam'zelle Nitouche", L. Hervé. 5. Ouverture ,.Fra Diavolo". D. Auber 6. Aubade Printanióre, P. Lacome. 1. Potpourri ..Die Meistersinger von Berlin", P. Lincke. CONCOURS. De muziekvereenieing Harmonie- Crescendo neemt Zondag a .6. deel aan het groot federatief muziekconcours te Kocte Zaandijk,

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1