HAARLEM'S DAGBLAD Het Dienstbodenvraagstuk stadsnieuws FLITSEN L slieren en Kunst VÏCTÖRÏA-WAfËR OE SCHiJNVËRLOVINfi VRIJDAG 4 JULI 1924 - TWEEDE BLAD III, Een kijkje in de Volkshuishoudschool te Amsterdam DE HINDERNIS-LOOP NAAR BED ITet wordt een enkelen keer laat na kegelen nu geen lawaai maken herinnert zich dat er bezoek is geweest waarom zetten ze de stoelen niet weer op hun plaats valt languit over de wAscbmnnd die om on naspeurlijke redenen boven nan de trap is blijven staan ontdekt dat zijn jong ste zoon zijn driewieler midden voor de deur heeft laten staan en vervolgt scheen wrij vend en mopperend zijn weg naar de tra.p open- hoort een deur gaan en vraagt om te-drommel de boel niet behoorlijk opge ruimd wordt besluit, geen licht aan te steken en zoekt zijn weg naar de trap ha daar is ie maar wie laat nu ook a) die rommel op de trapleu ning hangen herinnert zich te laat, dat hij de trap op de gang heeft laten staan én gaat zwijgend naar bed. (Nadruk verboden.) Dc o'.k-huisbcudschool ia de Lepel- sti.us te Amsterdam i> een pracht- Hi5.ei.mx. die onuet de energieke lei- ding van uc duectfice, mejuUfou a D. Uekkct bij ,:c oprichting in a!» lecxarej aan de school verbonden werd co nu sedert drie jaar directrice it), schitterend werk doei, dat aoor tie ouders der leerlingen, de leer- lingea reu en door baar aanstaande werkgeefsters hoogejpk gewaardeerd wordt. Zij. die met dere school hetrij als bezoekster, hetzij als belanghebbende to den ruimsten tin van bet woord in aanraking geweest of is, rat nooit meer met renige minachting op het kji-uoudelijk werk r.cernen, maat de vatte overtuiging hebben, dat goed de huishouding waarnemen, in «elke functie dan ook, als mevrouw, als juffrouw^ voor de huishouding o! als Ieg. meer geduld, ineer handigheid, mee: heldere kijk en versland voer noodig rijn. dan voor menig ander vak, da: bij velen hooger in aanrien is. dan het roo veel geminachte huishoudelijk liet enthousiasme, waarmee een onrer vrouwelijke raadsleden, na een bezoek aan die «chook rei „hel is een gr no: de mei'jrs en de leeraressen aan het werk ;e rien," kan ik nu volkomen deelen. Mc dunkt, iedere vrouw die daar eenige uren de lessen aan die school heeft meegemaakt, voelt dat ieder meisje, welke richting rii later uit denk: te gaan. vcor haar volkomen vorming een opleiding van een of twee jaat aan een huishoudschool noodig heeft. Menige, rich volleerd voelende huisvrouw, rul tm tchien menigmaal ir. rich zelf moeten denken, als rij .iet. wat die 14- en 15-jarige meisjes daar onder fetding van haar teerares presteeren. dat een paar misschien wei veel lesseo haar ook geen kwaad rouden doen. De mei-ies lieren op de Volkshuis- no.1".school ie Amsterdam in een twee jarigen cursus, die in sier klassen j« Ve,.'','"r'a"c. ij:' huishouding be- Irekking hebbende werkzaamheden en n'et ^Hcec de praktijk, maar ook de theorie, ror.als warenkennis, voedings leer, ge rondheid sleer. De vakken van het lager onderwijs worden bijgehou den en verder onderwezen. IV heb de meisjes bezig gezien met koken, wecken, strijken, invochten, man geler., w.i'ch rekken, maren, stoppen, naaien, dweilen, vaten wasschen, ja wat al niet. Ik heb zelfs een feestmaaltijd bijgewoond, waarbij telkens twee feest- genootjes res van haar makkertjes moesten bedienen. De meisjes, die van de school gaan, hebben, vereenigen zich bii wijze van afscheid aan een feestmaaltijd, die door haar xelf is toebereid op de school Zij moeien dan de lessen, die zij in het tafel- dienen, tafel afnemen en tafel dekken gehad hebben, aan haar eigen tafel loe passen. Op het glanzend wit van het tafel laken zi.in de bloemen in de razen en de kaarsen in de papieren bloemen smaak vol geschikt. De glazen, de messenleg gers, de servetten, de matjes, alles Staat volgens de regelen der kunst. Is het tijd voor het afnemen, dan verdwijnen twee der meisje*, din dezen keer belast zijn met afnemen, even achter de deur. ..mevrouw" drukt 00 de schel en de af- neemstertjes verschijnen en doen netjes ieder op haar beurt, het niet zoo ge makkelijke werk van tafel gereed ma ken voor het dessert. (Vooral niet ge- makkelijk, als er r.og vreemde cogen bij rijn, die haar werk bekijken.) !n de groote. frissche keukens staan de meivies steed* twee aan twee, het eten te bereiden. Het is een aardig ge- zicht, de frissche blauwgeruite mouw- schorten en de witte mutsen, waar het haar heelemaal in zit. van de leerlingen en de leerare*! Van alles, wat re heb ben klaar gemaakt, mogen re proeven, iet* wat ze altijd erg leuk vinden. Het op de school klaargemaakte eten. wordt verkocht aan de leeraressen en ook aan particulieren. Na de les wordt alles netjes srhoon- gemaakt. opgeruimd en de keuken aan- gcdtveild. Het geheel mzakt dan weer den indruk van geheel nieuw te zijn. Trouwens de geest van orde en net heid, die op de gehcele school heerscht. maakt, dat al zijn de leerlingen druk aan het werk, er nooit in een enkel lokaal eenige rommel i*. Alles wordt, natuurlijk steeds onder de leiding der lecrares, oordeelkundig gebruikt, zoodat er nooit, zooals zoo dikwijls in een huishouden voorkomt, op het oogeublik onnutte dingen rondzwerven. Wat ge bruikt of klaar is, wordt op zijn plaats gezet. Hoeveel met orde, netheid en regelmaat te bereiken i;, toonde de di rectrice mij niet haar Deensche keuken, die ondergebracht is in de „Dépen dance" van haar school, op de Keizers gracht 804. Dat is een inrichting van een keuken voor huizen, waar slechts weinig luimte voor de keuken beschikbaar is, die een ware oogenvreugde voor de huis- liet systeem komt, zooals de naam al zegt, uit Denemarken, Roiteidam heeft het voor haar Volkshuishoudschool overgenomen, en mejuffrouw Mekker heeft het op de Kcizer-gracht, welke af titeling ee:t in October van het vorig jaar is geopend, met eenige verande ring en verbetering ingevoerd. De 2 la den ocder de aanrecht, het gasstel er op, de beide kastjes, hel pannenrot. hei doekenrek tegen den muur en het scr- viezenkastje, alles wijst op een even practiscbe als nuttige en handige in richting. Welk kastje ook opengedaan, welke lade oj-engetrokken wordt, alles even keurig, netjes en zindelijk Kinderen, die hier hun opleiding heb ben genoten, zullen nooit kunnen ont aarden in slordige huisvrouwen, maar zullen later haar gezinnen of gezinnen waarin zij werkzaam zijn, tot regen strekken. Immers de huisvrouw heeft voor een groot deel de welvaart of ach teruitgang van het gezin in handen. Mevrouw Van Looy, een onzer vrou welijke raadsleden, zei o.a. ,.D.:t de kanker van do maatschappij was, dat ei hiina geen goedo huisvrouwen meer rijn."" Het lijkt mij nu meer dan ooit. waai. In een gezin, waar tic trouw des huize* haar werk verstaat, kAti coder norma'e omstandigheden g'-en jr-vixdo heer- \chen. Door haar overleg, laar Inricht, hear handigheid, weet zij, ook in moci- i :o tijden, zich er w*.| doorheen te slaan. In de lokalen voor de wasch wordt gew. «-.clten, yestreken en gemangeld. In de eerste klasse bepaalt het striiken rich lot het strijken van platte doekjes, 'loopen, schorten en eenvoudige hemden, te de tweede leeren de meisjes broeken, onderjurken en moeilijker te behandelen hemden strijken. Natuurlijk gaan ze steeds verder met ingewikkelder din gen. Ken prachtig gezicht is het voor een huisvrouw, om al dat keurig op maat opgevouwen en behandeld strijkgoed op nette stapels in de kasten te zien lig gen. De lagere klassen strijken op gas en op een kolenkarhei, de hoogerc eiec- tri«ch. Nog een bijzonder pracli*che. in richting is de verstelbare strijkplank, zooals die op de school gebruikt wordt, zoodat elk meisje haar plank op de voor haar juiste hoogte kan plaatsen. Is het strijken afgcloopen. dan wordt alle* weer netjes opgeruimd en de strijkplanken tegen de stof in witte hoezen gestoken. In do mangelkamer gaan de oogen ook te ga*!. Hier 1» men aan het op vouwen van doeken, daar wordt het goed met een kwast ingevocht, iets veteer staan een paar te werken aan den mangel, maar wtiSr ze ook mee bezig zijn. men ziet hel de kinderen aan. ze heb ben allen even veel plezier in het werk, en het is haar grootste eer om wht re doen, zoo netje* mogelijk te doen. Hoe precies worden die lakens gerekt, en wat een aandacht bij het werk! Het naaien, verstellen, machinesiop- pen, mazen en stoppen neemt ook een voorname plaats in de opleiding in. Wat daar in die twee schooljaren bereikt wordt, is, evenals in de andere afdee- lingen, bewonderenswaardig. De leerares toonde mij een jaeger onderlijfje, waarin een der leerlingen uit de hoogste klasse, onder den arm een «tijk had ingezet, dat zoo keurig was, dat een volslagen naaister, die werke lijk haar vak verstaat, het r.ia beter zou kunnen doen. Met e-n ondeugend lachje tegen het naaistertje in den dop, zei de leerares „Zeg. Marieijc, nu poch ik op je werk. en ik brom nog al zoo dikwijls op je, dat je het niet netjes genoeg hebt ge daan." Marietje lachte maar even ze begreep heel goed, waarom de leerares wel een* op baar bromde, zelfs wanneer haar werk er beter uitzag, dan dal van een paar andere meisje*, die voor dat zelfde werk een pluimpje kregen, Wanneer de meisjes de vier klassen gevolgd hebben, krijgen ze van de school een diploma, waarin staat, dat ze met goed gevolg de klassen door- loonen hebben. Gedurende haar school tijd krijgen ze voor de repetities en in dc lessen cijfers. Indien de dames, die zoo'n meisje aannemen, dat wenschen kunnen zij zich dus ook overtuigen van de zwakkere en de sterkere zijde van hei meisje, omdat de meisjes die rap portboekjes meekrijgen. Velen gaan na haar twee-jarige oplei ding als dienstmeisje, meestal als tweede-meisje, dus onder leiding van de groote dienstbode, maar er zijn er ook bij, die nog een half of een heel jaar „naar zolder" gaan, zooals de geijkte term daar op school luidt. Dat „naar zolder" gaan, beteekent het cosluurnnaaien leeren, of liever tie beginselen er van. De lange zolder maakt geheel den indruk van een naai-stclier, met de lan ge tafels aaneengeschoven en hier en daar met naaimachines er op. Hier zitten de aanslaande costuumnaaisters, want vrijwel de meeste meisjes, die hier nog eer. jaar blijven, gaan later naar een mode-atelier, enkelen verkiezen de huishouding, maar zijn hier, omdat moeder en vader het voor het meisje zelf beter vinden, dat zij nog wat meer van het, zoo bij uitstek vrouwelijk werk, cosiuuiuciaien kennen. De leerlingen mogen japonnetjes voor zich zelf maken of naaien de japonnen, die op bestelling worden geleverd. Er wordt hier op dit atelier, dat onder lei ding van twee dames staat, veel ge daan om den smaak voor het mooie te ontwikkelen. Op de meeste japonnen wordt eenige versiering aangebracht van borduurwerk, waardoor het oog voor kleur en lijn en combinatie gevoe lig wordt gemaakt. Er waren heel een voudige japonnetjes en er waren, wat in een vrouwenterm heet, sch.-ijes bij, die je roo zou willen koopen, f is ze niet al verkocht waren. Twee meisjes waren vol ijver bezig aan een overhemd, de een voor een broer, de ander voor haar vader, alles zag er zoo keurig uit, of het zo*) uit den winkel kwam. Op dit atelier is het 's zomers erg warm, 's winters vrij koud, maar het werk schijnt daar zoo gezellig en ani- meerend te zijn, dat de diiectrice noch •van de leeraicsïcn, noch van de leerlin gen ooit één klacht heeft gehoord. Al tijd is het er opgewerkt en prettig. Tot slot bracht mejuffrouw Mekker mij nog naar een slaapkamer, die vol gens de directrice te eenvoudig was voorloopig moest zij er zich echter nog mee tevreden stellen. De meisjes kon den dan ook eenig idee krijgen, hoe een slaapkamer to doen. Elke klasse gaat eens in de week onder leiding van een leerares naar het schoolbad. waar ze over het algemeen heel veel pleizier in hebben. Ook het zin gen. dat de directrice op haar school handhaaft, in tegenstelling met eenige andere directrices, die dat niet in haar leerplan hebben cpgenoraen, doen de kinderen met animo. De directrice be oogt er voornamelijk mee, de lust tot b e- s c h a a f d zingen wakker te maken. De school i* in oorsprong gebouwd voor 150 leerlingen. Er zijn er op hel oogen- blik 260, en de aanvraag is steeds veel grooter dan het aantal beschikbare plaatsen. Aan het eind van den cursus gaan er meestal een Go leerlingen af, die met goed gevolg de klassen doorloopen heb ben. Om leerlinge van de school te wor den, moet het meisje van de lagere school loffelijk ontslag hebben, ze moet du* minstens de zesde klasse goed door loopen hebben.. Het schoolgeld wordt berekend naar het inkomen der ouders. Het spreekt vanzelf, dat hel laten volgen van den cursus voor de ouders wel eenige op offering meebrengt, maar het geluk, dijl z.ij daardoor hun kinderen bercidetl, vergoedt hun ruimschoots de gedane opofferingen. Kinderen, die zoo goed uitgerust wor den voor de taak, die haar later wacht, moeten, indien zij het geleerde werkelijk in practijk brengen, in haar werkkring gelukkig worden. Aan dergelijke meisjes is het ook, om door haar kunde en kennis, het vak van dienstbode op een hooger plan te brengen, dat overal waardeering zal vinden, zooals ook nu reeds de werke lijk goede dienstmeisjes vriendschap en waardeering ondervinden in haar be trekking en in haar omgeving. SI. M-—L. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Op grond van den uitslag tan hei examen iu Eerste hulp bij Ongevallen, afgenomen door Dr. W. li. H. Kranenburg, medisch- adviseur bij de Arbeidsinspectie, is aan 34 van de 35 leerlingen van het laatste studiejaar der M.T.S. uitge reikt 'nel getuigschrift bedoeld in Art. 23G van het Veiligheidsbesluit 1016. Het examen werd afgenomen in tegenwoordigheid van de hoeren Dr il, J. A. Waanders, geneesheer bij do Arbeids Inspectie, en C. L. W. Buys, arte. Laatstgenoemde heeft do lessen nan de M. T. S, gegeven. toor, en ik voel sedert gisteren geen angst hoegenaamd meer voor u, ik ben nu net zoo min bang voor u als Cariad." Zonder hem rechtstreeks aan te zien zag ik, dat, hij kleurde, en zijn vasi- gesloten lippen bewogen zich even, als of hij iets wilde zeggen, maar hij be dacht zich. Na een pauze opende hij ze weer en vroeg: „Rook je Nancy? „Neen, dank u,", zei ik preutsch. Een nieuwe stilte. Do Baas schraapte even zijn keel. Ik begreep, dat hij letterlijk niet wist, wat hij verder zeggen 7.011, en ik genoot inwendig. Ik voelde, alsof dit eenige vergoeding was voor alles, wat ik doorgemaakt had, niet alleen wat betrof dit engagement, maar ook mijn verblijf op kantoor, de ser velende tocht or heen ochtend aan och tend, de eentonigheid, de vermoeie nis. de dngelijksche angst van ..ont slagen te zullen worden", het gehate drentelen om ons heen van meneer Pundonald en zijn „Praat u weer, dames'" Wat verlangde do Baas op dat oogenblik, dat ik toch iets zeggen zou. iets, wat dan ook! Maar ik had er geen plan op. Ik had het nog wel vijf minuten langer willen vol houden, maar ik was bang, VAN HAARLEM'S DAGBLAD Nog eens de aanvaring In het Noorder Spaarne De eigenaar van „De Koophandel geeft zijn meening ever de veruchtlngs-quaeslie Naar aanleiding van Je aanvaring die Zonuagnachi plaats Ineit gehad tu schen de motorboot Koophandel (geëxploiteerd door de N.V. Expedi tie Maatschappij Nijverheid" te Worxnerveer) en de lichter Gungner' dan de Ned. Transport .Maatschappij te Rotterdam) in het N, Buiten Spaar ne verzoekt de directie van de Nij verheid de heer J. D. Meerwalt, ons het volgende op ie nemen. Maandag jl. is door mdorgeteekon- de in het bijzijn van de recherche het traject van de aanvaring herhaald. Hoewel op den dag het vaarwater ge heel anders gezien wordt als '3 nachts, bleek duidelijk dat de „Koophandel" het midden van het vaarwater gehou den heeft, det de schipper verscheide ne lichten gezien heeft, van zoowel aan den ztriderwal als aan den noor- dcrwal van liet. vaarwater gemeerde lichtere en schepen en dat hii zijn koers gezet heeft midden van de zicht bare lichten heen. De olants van de aanvaring, dus de indeuking van liet achterschip van de „Gunguer". is precies het midden van het vaarwa ter. de „Gungner" lag dus over het midden heen. De verlichting van de „Gungner" was geheel onvoldoende, slechts een zwak brandende lantaarn, welke op het laatste moment, werd opgeiiïerkt, maar waardoor de richting van lig ging van het schip niet \ast te stel len was, opgesteld in de mast, op on geveer 1/3 lengte van het voorschip, ongeveer 3 meter boven den romp van het srhip. Art. 17 van het Nieuwe Binuennan- varings Reglement, vastgesteld hii Kon. besluit v. d. 4e» J -ni 1923, schrijft voor: Lichten en seinen voor ten anker of gemeerd liggende vaartuigen. Ie. Een ten anker of gemeerd liggend vaar tuig moet, indien het minder dan 45 M. lang is. op het voorschip, waar zulks hot best gezien kan wor den. doch niet lager dan 3 M. en niet hooger dan 6 M. boven den romp. een helder wit licht voeren in een lan taarn zoodanig ingericht en aange bracht, dat zij een onafgebroken licht doet schijnen, rondom op een afstand van ten minste 1800 M. zichtbaar. 2e. Een vaartuig van 45 Allengto en daarboven ten anker zijnde of ge meerd liggende moet twee z.ulke lich ten voeren, het eene op bet voorschip dat ik het uit z.ou proesten, als ik 1102 langer wachtte. Ik gaf liet dus op en vroeg ernstig en alsof ik hem hel pen wilde: ,,Ik heb een handwerkje bii mij, maar ik heb het in de zitkamer la ten liggen. Zal ik het ©ven gaan ba len, of zou dat misschien niet. bepaald Staan?" „ik VTeeB van niet zei de Baas streng. „Het is zoo onnoozel, om hier zcio niets te zitten doen, ook voor u", voegde ik er medelijdend aan toe. „Als u soms brieven bij 11 hebt van kantoor, kon u zo mij misschien wel dictecrcn „Dank u", zei meneer Waters op beslisten toon. „Ik doe zelden iite aan mijn zaken buiten kantoortijd Ik draaide mijn ring neg eens oin en om. Ik hoop, dat hij be,-reep, dat ik hem wilde laten zien. dat mijn werk den heelen dag voortging dat het werk van een vrouw inder daad nooit af is. Mijn volgende, vriendelijke vraag was: „Speelt u piket?" „Ik ken de eene kaart niet uit de andere". Ik zuchtte, al?of het mij speet, en ik het vervelend vond. Het was een zeer onoprechte zucht; want ik haal eiken vornt van ka art- op een hoogte van niet minder dan 6 M, en niet meer dan 12 M. boven den romp, het ander t.p of b het achterschip van het vaartuig ten min ste 4 5(J M. lager dan de voorste. De heer K. Sal inous Jbzn.. Rijks ambtenaar voor de Binnenvaart, geeft in de uitgave van i.et Nieuwe Rin.ten- atinvorings Reglement door de N. V. Boekdrukkerij v. h. H. Bom te As en op het boven gjnoemde aitikel de na volgende toelichting. Omdat op binnenschepen in den re gel geen wacht wordt gelooptn mag wel worden gezorgd, vooral wanneer men in of nabij een vaarwater gean kerd ligt. dat de lantaarn(s) goed hel der branden, niet kunnen uitgaan en dat het licht niet door Iets wordt on derschept. Gewenseht is om de lantaarn aan dien kant vast 1e maken, waar de meeste schepen langs varen. De ge woonte om üo lantaarn aan bakstag oi kraan lijn te hangen, s af te keu ren, omdat uitdrukkelijk i. voorge schreven op het voorschjp. De „Gungner" is een lichter van 1039 ton vo.gens schatting ruim 70 M. lang, komt dus onder de voorschrif ten van het tweede gedeelte van art. 17 en was dus in elk opzicht geheel onvoldoende verlicht, opmerkelijk is dat geen der lichters welke in het Spaarne gemeerd lagen de wettelijk voorgeschreven verlichting hadden en thans is onzs vraag, is het niet taak der politie om evengoed als gelet wordt op de verlichting van een fiets, auto, wagen, enz. ook op te letlen dat dergelijke groote vaartuigen, ge meerd liggende in het midden van grootscheep-vaarwater de voorgeschre ven verlichting hebben. Tot zoover het reglementaire ge deelte van de aanvaring. Dat de aanvaring een verschrikke lijke paniek veroorzaakt heeft is niet te verwonderen en een treurig slot was van een fortuinlijken en ?°zslli- ffen dag zal ccn ieder sp'Ben. Een woord van huiiio aan den schipper van de „Koophandel". J de Best, welke niettegenstaande ernst i- co verwonding ten volle züo tegen woordigheid van geest behield, en liet schip behouden aan den wal (Kouden- horn) bracht. Toen het eerste meer touw vast stond kwant hii de s'uur- kast uit en 7.-03 uirgeput van bloed verlies neder. Tol het laatste toe heeft de Best zijn plicht gedaan. Voor liet zinken van de motorboot „Koophandel" bestond absoluut geen gevaar. De schade aan het schip is zeer gering. Men had bij eventueele zware schade de waterdichte schot ten kunnen sluiten, daardoor was eeu drijven verzekerd. Bovendien is de „Koophandel" voorzien van twee mo- torpompen en twee handpompen, zoo dat: eventueel binnenkomend water spelen en ik verveelde mij heelemaal niet, want ik genoot bii het zien, hoe hij ten einde raad was en nel. wist, wat hij met mij beginnen moest. Do lange pauze, die op deze enkele woorden volgde, amuseerde mij be paald. Toen hield ik mijn linkerhand even voor mijn mond, alsof ik napen morst. Daarop keek ik eens naar het schip met. volle zeilen, dat heen en weer wiegelde op de wijzerplaat van de staande klok en zuchtte: „Is het nog pas tien minuien voor half lien?" „Ik vrees zelfs, dat die klok volle tien minuten vóór is", zei mijn gast heer. Ik zuchtte weer, maar nu was het eeu diepe zucht. Daarop liet ik mijn oogen over de kamer dwalen, alsol ik tevergeefs een uitweg zocht. Mijn blik viel op een eigenaardie net van draden langs de zoldering. „O, waar zijn die voor?" vroeg ik. „Zijn het telegraafdraden?"' „Neen, ik heb ze daar laten aan brengen, om het accousfciok van de kamer te .verbeteren. Je kon hier an ders niet goed spelen en zingen". „O", zei ik en verbaasde mij er over, waarom Blanche niet liever in de zitkamer zong. Ik keek eens naa.r do piano aan het andere eind van dc spoedig verwerkt had kunnen worden. De zware en solide bouw van de „Koophandel heelt zeer zeker een ern stig onheil voorkomen. Geconstateerd moet worden het on middellijk aanwezig zijn van de leden van de Eerste Hulp bii Ongelukken, niettegenstaande het middernachte lijk uur, welke dienst, in Haarlem schitterend schijnt te werken, en welker leden zich van hun taak uit steltend gekweten hebben. SYNAGOGE DIENSTEN. NED. ISR GEMEENTE. Sabbath Y'rijdaeavoaddienst bij den ingang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdiensf te 1.30 uur. Avonddienst te 10.17 uur. Werkdagen Ochtendiensten Zondag te 7.30 uur. Andere te 7 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur 's avonds. Talmoed Tor ah Sabbath te 12.30 uur 's middags. Werkdagen 's aoends te 7.30 uur. Zondagavond te 7 uur. De middag- en avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed To- rah, worden in liet Gemeentegebouw verricht. De overige diensten geschie den ter Synagoge PERSONALIA. Op de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van de vereen iging van per soneel bij don Rijkswaterstaat is de lieer H. Grocneveld van Velsen als vooraitter gekozen. DE LAKENHAL TE LEIDEN. Door den heer .1. Bakker Korff te Bussuin is aan het Steil. Museum te Leiden een ge schenk aangeboden bestaande in een nog niet voltooid schilderijtje door A. A. Bak. ker Korff voorstellend© een dame bezig met strijken en een geschilderd portret van den meester op 24-jarigen leeftijd. CONCERTGEBOUW. - De heer Louis Boer, directeur van de Koninklijke Mili taire Kapel, is door liet bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam uitgenoo- digd tot het dirigeeren van een concert op Zondag 20 dezer. INCEZONOEN mededeelincen a 60 Cts. per regel, Oberlahnsiein, is het moderne tafelwater tot in het kleinste plaatsje van Nederland ver krijgbaar. Het is beter dan sodawater of spuitwater, wie het kent, gebruikt geen ander tafelwater. kamer. „Zoudt u mij misschien willen toe staan, om hier wat t.e r.tudeeren. nu en dan? Ik bedoel natuurlijk alleen 's morgens'. Zoodra ik weer in Londen terug ben zal ik uit moeten zien naar een plaa's als muziekoiulenvijzeres of zoo iets. Ik heb natuurlijk behoefte aan een bepaalden werkkring, behalve mijn werk voor u en ik wilde, mijn spelen dus wel weer wat ophalen". „IJ speelt dus?" zei meneer Waters op een toon van verlichting. „Dat is prachtig". Hij stond op, draaide nog een paar lichten aan en opende de piano. „Ik I«n benieuwd, of u nog iets meer kunt dan spelen. Kunt u aceom- pagneeren?" „Ja. ik heb het veel gedaan", zei ik en glimlachte bit ter, totn ik er aau dacht, hoe ik uren lang niet Sydney Vandeleur had doorgebracht aan de piano met het instudeeren of t.raus- poneereu van zijn liedjes. Hij heeft een bijzondere gave voor aardige versjes maken en die op muziek te zetten „Zoudt u mij dan misschien even willen accompagneertn?'1 „Wat! zong hij?" „Zeker". (Wordt vervolgd). 4-' e ia 1111 t o 17 Naar hoi Engelscb van BERTA RUCK. 25) Hij rolde een van d- trroote arm- stoeV.u naar den haard op een geze gende» afstand van het bankje, waar mevrouw Waters zich waarschijnlijk voorstelde, dat wij hand aan hand op zouden zitten als gewone pa? geënga geerde menschen. Of zitten ze niet doorgaans zoo? ik ging zitten, sloeg mijn or gen ze- dis neer en vouwde mijn handen in mijn schoot. Nog een pauze. ,,ik denk zei d» Bans, toen hield hii op en keek, alsof hij nieis goz"ud. had. „Ja, meneer Waters. I* er iets, dat ik voor u doen kan, nu ik hlor toch hen?" „Misschien zo" hef verstandiger r'n". kir.nk het droogje?, als 11 mli jv' 1 aieer zoo noem'lo. Hij scheen zich geweld aan te doen, om geheel als vroeger op to treden, maar het had geen effect, meer op mij. ,,0, natuurlijk", ik gehoorzaam. Ik zal <r altijd aan denken, u B. 11 I ij uw voornaam te noemen, als de anderen er bij zijn". „Ja, maar als u mijn anderen naam gebruikt, ah wij alleen zijn. mocht u in gedochte dien ook eens gebruiken, als dc anderen er bij zijn, en en het is meer dnn waarschijnlijk, dat mijn zusters dat zouden opmerken. Theodora merkt alles op". „Ia", zei ik zachtjes, „dat geloof ik ook". „En ze zegt altijd alles, wat ze denkt", deelde haar broer mii hierop mede. „Daarom zal ik u, als u er ten minste niets op tegen hebt o*ik Nan cy noemen, al zijn we alleen", „O, neen. dat, is eoed", zei ik zacht. „En ik moet zeker mijn best^ doen, om niet hang voor 11 te wezen". Hij keek mii scherp «an. maar do uitdrukking op mijn gezicht maakte hem niet wijzer, mijn oogen schenen gericht on den ring, (Oen ik achteloos ronddraaide. „Bang voor mij? U bang voor mij?" klonk hef. ,,0, meneer Waters vergeeft u mij, dat ik r weer zoo noem. het is per ongeluk. Ik wilde alleen maar zeggen, dat wij op kantoor allen doodsbang voor u zijn". Ik weet, dat hij begreep, wat ik bedoelde, ik behoefde er niet bij te voe gen: „maar hier is hot uiet hot kan- I

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5