Rubriek van den Arbeid. INGEZONDEN MEDEDEELDEN a 80 Cts. per regel. GRAMMOPHOONHANDEL FIRMA F.J.VAN LUYKEN X Anegang 8 - Haarlem - Telefoon 2264 t Ontvangen: PIC-NIC Machines in Koffer-model vanaf f 22.50 Van hiar en daar. NA HET CONFLICT IN OE TWENTSCHE TEXTIEL-INDUSTRIE. Op vragen vaa het lid van de Tweede Kamer, den heer Van Ravesteijn, betref fende de inhechtenisneming en gevan genhouding van het lid van bestuur der communistische partij, den heer Brom mers, en van het lid der redactie van De Tribune, den heer G. van 't Reve, heeft de minister van Justitie getnt- woord Inderdaad zijn in den avond Juni j.L de heeren J. Brommert en G. van Reve door den commissaris vaa politie te Enschedé in verzekerde be waring genomen en daarop den vol genden dag ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Almelo, die nog denzelfden dag toe het inwinnen van voorloopige information met bevel tot voorloopige aanhouding heeft gere- quireerd. Overeenkomstig dit requisi toir heeft de rechter-commissaris, even eens op denzelfden dag. na hen gehoord te hebben, tegen beiden een bevel tot voorloopige aanhouding verleend, bet- welk vervolgens door de rechtbank met 6 dagen is verlengd, terwijl bij beschik king van i Juli da rechtbank tegen hen rechtsingang heeft verleend, met ver wijzing der raak naar de terechtzitting en bevel tot hun gevangenhouding. Een en ander is geschied in verband met het feit, dat beiden verdacht wor den in een openbare vergadering te Enschedé in den tuin van het café Ros kamp aan de Oldenzaalschestraat. die door circa 450 personen was bezocht, toespraken te hebben gehouden, die het misdrijf ooleveren van opruiing, voor zien in arüket 131 van het Wetboek van Strafrecht. De voorloopige aanhouding en gevangenhouding is daarbij do-ar den rechter bevolen op grond van vree: voor herhaling van het misdrijf. De ondergeteekende meent, dat bet, daar blijkens het vorenstaande de be velen zijn gegeven door den rechter commissaris, respectievelijk de recht bank, terwijl de re ook alleen door een rechterlijk bevel kunnen worden opge heven, minder op zijn weg ligt in een beoordeeling dier bevelen te treden. Hij wijst er alleen op, dat, daargelaten nog. dat met het einde der staking, ook in verband met het feit, dat onderschei dene arbeiders niet weder zijn aange nomen, de normale toestand niet aan stonds is teruggekeerd, bovendiea ce vraag vaa de niet juiste opvatting uit gaat, dat met het vervallen van de bij zondere aanleiding tot een soortgelijk delict zou rijn weggenomen. Zulks toch is uiteraard niet het ge- va! en te minder, daar het. rooals in het onderhavige geval, elders dan ter plaatse van het delict woonachtige per sonen betreft, die hun actie over het ge- heeie land uitstrekken. De opmerking zij hem voorts veroorloofd, dat, ook naar de opvatting van den wetgever, op ruiing wel inderdaad een deEct van zoc ernstigen aard is, dat preventieve hech tenis, zelfs al zou zij om persoonlijke re denen in bijzondere mate treffen, volko men gewettigd kan zijn. De snelle loop, dien mede blijkens het vorenstaande de onderhavige procedure neemt, is overigens waarborg, dat de duur dier hechtenis binnen zoo nauw mogelijke grenzen wordt beperkt. On derbreking daarvan op dit oogenbbk zou, voor her geval inderdaad e oordeeling volgt, zich achteraf v betrokkenen eerder als een nadeel kun nen doen gevoelen- Op al deze overwe gingen kan de ondergeteekende voor eenigerlei optreden zijnerzijds geea aan leiding ziea Bankbedienden. W'ij ontvingen een circulaire die de Ned. Vereeniging van Chx. Kan toor en Handelsbedienden aan de be dienden in het Bankbedrijf richtte. Daarin wordt opgemerkt, dat de Arbeidstijden aan de meeste Bankin stellingen buitengewoon ongunstig zijn en dat de vakvereenig-.ngen van kantoor- en handelsbedienden werk zaam riin om aan de misstanden in het Bankbedrijf een einde te maken. Naar aanleiding daarvan wordt opgewekt deze actie te steunen door als lid tot de vakvereemiging toe.te treden. Daarna gaat de circulaire voort Gii weet dat piet- meer gesproken kan worden van een vaste positie van het Bankpersoneel. Gij denkt aan bankfusies in het verleden, aan de invoering van kantoormabhanes, aan de ontslagen in verband met de .econo mische crisis. Gii denkt natuurlijk ook aan alles, wat in den aller laats ten tijd is gebeuld', aan faillissementen en liquidaties. En gii kunt niet nalaten te 1 denken aan wat nog pas van een onzer grootste bankinstellingen werd gepu bliceerd en zoo groote onrust onder de bedienden heeft gebracht. Weet gii ook dat een sterke vakbe weging niét allen door haar fondsen, maar door heel haar positie ook ra deze moeilijke omstandigheden Teel goeds voor de bedienden kan stand brengen} Dat in de laatste ja ren meermalen zeer goede wachtgeld regelingen werden eemaalct op voor stel van de vakvereenigingen en allee gedaan .om den slag, indien hij onver mijdelijk was, toch voor de getroffen bedienden te verlichten Nu ge dit weet gevoelt ge niet, dat het dan ook uw placht is, in het be lang van uw gezin, van uw levens kring. mee te werken om de invloed sfeer van drie vakorganisatie zoo groot mogelijk en haar weerkracht zoo sterk mogelijk te doen zijn J Voelt ge niet, dat het een schromelijk verzuim is, ais gii niet allee gedaan hebt wat ge kondt doen om uw politie veilig te stellen? Tenslotte worden de Chr. collega's opgewekt zich te organiseer en in de Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor en Handelsbedienden. Naai' c>ns ge meld wordt is deze circulaire in dui zemde exemplaren over bet geheele land look in Haarlem) verspreid. EEN PERSONEELRAAD BIJ DE SPOORWECEN. Naar de correspondent van de Tel. te Utrecht verneemt is in een al daar gehouden hoofdbestuur» vergade ring van de Nederlandeche Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel naar aanleiding van de voorstellen van de directie e'er Nederlandsche Spoorwegen in zake de instelling van een personeel raad, een eigen ont werp door het hoofdbestuur samenge steld. dat ter beoordeeling aan de hoofdbesturen der andere spoorweg organisaties zal worden toegezonden. In een gemeenschappelijk te hou den vergadering van de hoofdbesturen zal daarna dit ontwerp met de ont werpen der andere organisaties behan deld worden, om zoo mogelijk tot een gezamenlijk voorstel te komen, dat dan aan de directie a"zonden zal wor den namens de vijf spoorwegorgani saties. DE STAKINC BIJ WERKSPOOR Maandagmorgen hebben de hoofd besturen der arbeidersorganisaties beraadslaagd over de voorstellen, voortgevloeid uit de besprekingen met den rijksberniddelaar Van LTsselteyn. Men besloot de voorwaarden tot op heffing der staking te aanvaarden en de stakersvergaderiog die vandaag wordt gehouden, in dien geest te ad- viseeren. Wanneer cïe stakers de voor waarden aannemen, kan Donderdag het werk worden hervat, meldt Het Volk. Uit de Pers In ..de Standaard" de volgende driestar Er was kort geleden nog sprake van een procés door de ambtenaren, die zich ten onrechte bekort achten in hun salaris, de Bageering dee lands aan te doen. Wij verstaan het uitne mend. dat de Christelijke ambtenaren aan dit spel niet meedoen. Zij hebben aanstonds begrepen, dat. stel het pro- ree werd gewonnen, daarmee nog mets gewonnen en wel veel verloren Want het feit, dat de Overheid niet op verlaging van salarissen, maar op het verkritgen van het budgetair evenwicht uit moet zijn, zal dan weer te sterker spreken. Wordt de gekozen poort gesloten, dan moet een andere deur geopend. Want befc doel moet bereikt, ook ter wille van de amb tenaren, voor wier welzijn de Over heid heeft zorg te dragen. Het kon niemand, die goed luister de. ontgaan, dat de heer Nolens, die het recht van den ambtenaar zag, een ander middel dreigde. nJ. het, middel van ontslag voor allen.Minister Heemskerk wees naar andere midde len heen. Die andere maatregelen zouden kunnen zünten le. 7 pet. pensioen korting. Thans wordt drie procent be taald van de trien, die het Rijk storten moet in het pensioenfonds, Ten 2®. 5 1/2 pet. over het volle sa laris voor het weduwen-pensioen. Thans wordt dat percentage slechts betaald over 3000 gulden. Ten 3e. intrekking van vele reeds toegekende verhoogingen sinds Juli 1922. Tan 4e stopzetting van alle verhoo- giagen. en ten 5e. intrekking van den kindertoeslag. Ziedaar wegen, die de Regeering kon bewandelen. Op de vraag, of het. niet anders kon. behoeft het. antwoord niet uit te blijven. Maar iets anders is. of dat andera beter zou zijn. Men staat hier voor een alternatief, dat bij goede beschouwing zal doen zeggen zoo als het nu liep, is het maar het best. Marktnlenws BEVERWIJK. Noteering van 7 Juli 1£84. Postelein per ben 30-46 ct< Andijvie, 100 sir. f 34. Zuring, per beu 15 ct. Wortelen, ICO bos f 3- 12. Komkommers per 100 f 15- Asperges per boe 4060 ct. Idem bl. 30 ct. Aaardappelen klei p. K.G. 1416 c.. Peulen, per K.G. 1620 ct. Doppers per k.g. 1824 ct. Capucijners per K.G. 26 ct. Tuinboonen, per 100 K-G. 14 ct. Bloemkool per 100 f 1530. Uien. per bos 4—6 ct. Sla, per 100 krop 4030 ct. Rabarber, per 100 bos f 6—8. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie, per bóa 5 ct. Ajtfdbêiec, per j8l.G, Zf—38 et. Letteren en Kunst gewoon: ,,Es sollte dem, gewis nicht unberechtigten, Verlangen Vieler „Bilder a us grossen Zeilen" in volk- stümlicher inuaikatischer Gewandung vor sick zu haben, Genüge geleiste.i werden", schrijft hij. (Men moest vol doen aan veler rechtmatig verlangen naar een goedkoope uitgaaf vau „Beelden uit groote tijden"). Wij vinden dit niet gewoon, zegt het blad, maar gevoelen ons pijnlijk getroffen, het lied, dat zoo innig met ona volksbestaan saamgeweven is, dat, hoe ook de woorden verouderd zijn, ons stambewustzijn opwekt en ons he den tem dage nog ontroert; dezen „klaagzang van het lijdend, krijgs zang van het strijdend, zegezang van het overwinnend Nederland" hier op genomen te zien als een der vele Duit sche soldatenliederen, ja Duitsche va- derlandsche zangen, terwijl het toch zuiver en alleen gedicht werd voor Willem van Oranje en zijn verdrukt volk. „Tegen het opnemen v<on een Fran- sche melodie in een Duitschen bundel moge geen bezwaar bestaan Wilhelmus-melodie was reeds om* streeks 1600 in Duitechland bekend het nationale karakter schuilt in den inhoud der woorden en de woorden van 't Wilhelmus zijn ons eigendom". HET CARILLON VAN DEN WIJN- HUISTOREN TE ZUTFEN, De Zutf. Cour. meldt: Dezer dagen heeft een commissie uit den Klokken- en Orgelraad zich naar Engeland begeven om in de fa briek van de firma Taylor de TMdk- ken te hooren, welke daar gegoten zijn voor het earllloa van onzen Wijn- huistoren. De commissie heeft de klok ken goedgekeurd. Vermoedelijk zullen de klokken 10 Juli te Amsterdam en 14 Juli te Zutfen arrjveeron. Dan zal de firma Addicks, torenuurwerkma kers en carillonbouwer te Amsterdam do klokken in den toren aanbrengen. Men rekent er op, dat het carillon begin September in verbinding zal zijn gebracht met da speeltafel; «Tan is het dus bespeelbaar. Het duurt dan nog wel eenigen tijd vóór de klokken mechanisch met het uurwerk verbon den zijn. Het uur- en speelwerk zijn onderhanden in de fabriek der firma Addicks te Amsterdam. TOONKUNST. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst kwam te Alkmaar in algemeene vergadering bijeen. Bij acclamatie bekrachtigde de ver gadering het besluit om den heer N'ol- thenius tot lid van verdienste te be noemen Do heer Nolrhenïus bracht daarvoor dank cd verklaarde, dat hij slechts door den drang de kunst te dienen en daarom de kunstenaars zich bij de Maatschappij had aangedoten. Mr. H. H. van den Berg werd als pen ningmeester herkozen. Tot lid van de bibliotheekcommissie werd herkozen mevr. J. Beukers-van Ogtrop en ge kozen de heer Brandts Buys. Tot plaatsvervangers werden herkozen de heeren H. Nolthepius en Henry Oua- hoorn. Pers-Oïerzlcöt ONS WILHELMUS. „Ia ons Wilhelmtra door Duitscbland „annektriert" zoo vraagt Neerlandia naar aanleiding van de mededeeling onlangs door dén heer J. W. Ensche dé gedaan in de N'. R. Ct., dat het „Wilhelmus van Nassau" opgenomen is in een bij Klemm te Leipzig ver schenen bundel Duitsche vaderland- sche gezangen. Wij hebben deze zaak onderzocht, schrijft Neerlandia en het is weTkelijk Zoo. De Duitsche uitgever verklaart, dat de bundel zich aansluit bij soort gelijke verzamelingen, die gelijktijdig bij andere uitgevers verschenen, of vroeger verschenen waren en die even eens het „Wilhelmus van Nassaue" bevatten (o.a. de „V'aterlandslieder Schlesingersche und Armeemö-rsche", Bach, und Musrikalienhandlung, Bcr= lin). De bewerker van den bij Klemm des te kostbaarder zal het yaracbaaea bundel "dnd* de zaak. bedrijn om die fraude te koeren, VERHOOCINC VAN DEN TABAKS ACCIJNS. Over de verhooging van den tabaks accijns schrijft de redactie van D e Ned. N ij verheid o.m.: Ernstige studie aangaande de wen- schelijkheid van een heffing bij de bron verdient o.L alleszins aanbeve ling. Een andere vraag echter is, oi de "industrie zoowel de sigaren- als de eigaretten-induat ne deze verhoo ging wel kan dragen, ook al is zij thana lager dan oorspronkelijk in des ministers bedoeling lag, waardoor de geraamde meerdere opbrengst reeds van 15 tot 6 millioen gulden is gere duceerd. Men vergete n:e>t, dat de si- garenindustrio zich op het oogenblik in een noodtoestand bevindt. Nu is het volkomen waar, dat de accijns slechts één van de oorzaken is, die daartoe heeft geleid, maar toch mag men zich afvragen, of het niet. zeer gevaarlijk is, in een dergelijken hoogst ongunstigen tijd dien deze industrie doormaakt, de lasten, die op haar drukken, weer te verzwaren, waar door het product alweer duurder wordt gemaakt en de consumptie mo gelijk dus weder achteruit zal gaan. Edoch, wij vreezen, dat de itaten- Generaal op dien grond hun goedkeu ring aan het wetsontwerp niet zullen onthouden. Er moet nu eenmaal geld gevonden worden om het budget slui tend te maken. En niet ontkend kan worden, dat verdere verzwaring van de_directe belastingen uitgesloten is. echter een andere, zeer ernsti ge zaak. De sigaren fabrikanten onder vinden titans groote nadeelen van de huisindustrie, nadeelen, die door den accijns zijn verergerd en nog grooler zullen worden wanneer die accijns al weder wordt verhoogd. En nu stelt de minister wel verscherpte maatregelen tegen fraude in uitzicht, maar aan het euvel dat aan de regelmatige industrie de grootste schade berokkent en waar door trouwens die fraude stellig welig blijft tieren ook indien de vigeerende bepalingen worden verscherpt., maakt hij geen einde. De accijns wordt ver hoogd, maar de wantoestanden wor den niet opgeheven. De thuiswerkers kunnen de belasting op alle mogelijke manieren ontduiken, in tegenstelling met de regelmatige industrie en bo vendien allerlei sociale lasten, die op die industrie zijn gelegd, van zich af schuiven. Men weet, dat wij in het al gemeen groote tegenstandera zijn van vrijheidsbeperking der industrie. Maar waar eenmaal 'de groote sigarenln- dustrie mede door dezen accijns in zoo uooge mate in haar vrijheid is beperkt daar dient voor de huisindustrie de re gel te gelden: gelijke monniken gelij ke kappen. Het is hoogst onbillijk dat aan thuiswerkers, die fabrieSsvergun- nring hebbes gekregen, wordt toege staan t.o werken op een wijze, die niet aan de fabrieken is veroorloofd. Daar door kunnen de fabrieken de concur rentie met die thuiswerkera niet, vol houden. En daarom is onzen conclusie deze, dat aan die voorrechten een ein de dient gemaakt en dat deze accijns- verhooging zonder meer in geen geval zal kunnen worden aanvaard. De Sta- ten-Generaal kunnen stellig niet onge voelig zijn voor dit argument, want het is er een, waaraan een zeer be langrijke financieele kant vastzit Hoe grooter de fraude toch is, des te klei ner is de opbrengst van den accijns en toezicht 'verluidt óverweegt 3e minister reeds de stichting van centrale werkplaat sen voor die thuiswerkers. Of dit het aangewezen middel ia om aan de thans bestaande nadeelen een eind te maken is voor discussie vatbaar. Maar wat niet- betwistbaar ia, dat Is het feit, dat het gevaar van de huieindustrie thans van zulk een primair belang ra gewor den, dat daartegenover de verhooging van den accijns op de sigaren slechts een tweede plaats inneemt. Onder de ze omstandigheden meenen wij den Staten-Generaal te mogen adviseeren neemt dit wetsontwerp niet aan zoo lang niet tevens de zekerheid verkre gen is dat de huisindustrie zal warden afgeschaft. Sport en Wedstrijden De Olympische spelen De atletiekwedstrijden Paulen en Paddock geklopt Maandag werden de Olympische atletiekwedstrijden voortgezet. Geen der Hollandersaldus wordt aan de TSL gemeld, wist zich in de nummers van dezen dag te plaatsen. Paulen verspeelde zijn kans in de 800 M. door ontactisch loopen. Tot veler verrassing werd de ge duchte Amerikaan Paddock op de 160 M. op overtuigende wijze geklopt. Hij bezette in de finale, welke door den Engelsöhman Abrahams zeer fraai werd gewonnen, slecht» de 5e plaat», achter 3 zijner landgenooten. Overigens deden de Yanks zich de zen dag hijzonder gelden. Zjj verbe terden o.a. twee records, wonnen ver der de 466 M. hordenloop en het hoog springen en wisten zich, zooals uit de hieronder vêrmelde uitslagen blijkt, in de series en halve besIUsiugen va diverse andere nummers te plaatsen. De resultaten zijn: 100 METER, le halve beslissing: 1. Scholz (Ame rika), 10 4/5 sec. 2 Porritt (Nieuw Zeeland) 3. Murchijson (Amerik. 2e halve beslissing: 1. Abrahams (Engeland) 10 3/5 sec.; 2. Paddock (Amerika); 3. Bowden (Amerika). Een schitterende race van den Engelach- man. Finale: 1. Abrahams (Engeland) in 10 3/5 sec.; 2. Scholz (Amerika), 3, Coaffee (Amerika); 4. Bowden (Ameri ka), 5 Paddock (Amerika); 6. Mur- chisron (Amerika), Engelschman Abrahams wn aanvankelijk achter, to'dat hij ongeveer de helft der tfuan onweer staanbaar naar voren kwam en voor de anderen niet meer was te bereiken. De vijf volgenden waren allen Ame rikanen. 400 meter hordenloop. De uitslag der finaio over de 400 M. hordenren was: 1. Taylor (Amerika' in 52 3/5 sec.: 2. Vilen (Finland!; 3. Riley (Amerika); André (Frankrijk), 300 METER, le halve finale: 1. StaDard (Enge land). 1 min. 51 1/5 sec,; 2. Ficbard- Amerika); 3. Martin (Zwitser land). 2e halve finale: 1. Low» (Engeland). 1 min. 56 4/5 sec.; 2. Hoiivhton (En geland); 3. Waiters (Amerika). 3e halve finale: 1. Dodge (Amerika) min. 57 2/5 sec.; 2 Enc.k (Amerika), Hoff (Noorwegen); 4. Paulen (Ne derland). Onze landgenoot Paulen liep zeer ontactisch en liet zich bovendien mis leiden. Nadat hij zich had vrijge maakt m zijn positie op de zesde plaat» met een achterstand van circa 26 Meter, zette hij zijn spurt te laat in rnet het gevolg dat hij den Noor Hoff eerst op de eindstreep inhaalde, een fractie van een seconde te laat om nog op de 3o plaats te komen. Zijn tijd was 1 min. SO^sec. HOOGSPRINGEN. Hieronder volgen de uitslagen van het hoogspringen. 1. Osborne (Amerika) 1.98 M. (nieuw Olympisch record). Het oude record stond op 1.94 M.; 2. Brown (Amerika) 1.93 M.; 3 Lewden (Frankrijk) 1.92 M.; 4 Poor (Amorika) 1.88 M.; 5 Had- spar (Hongarije) 1.98 M.; 6 Janssen (Zweden). 3000 M. STEEPLE CHASE, le serie: 1 Katz (Finland) 9 min. 43 4/5 sec-, 2 Bontemp» (Frankrijk). 3. Montague (Engeland). 2e serie: 1 Irola (Frankrijk) 9 min. 57 4/5 sec. 2 Devaney (Amerika). 3. Ebb (Finland). 3e serie: 1 Ritolo (Finland) 9 min. 59 sec. 2 Rich (Amerika), 3 Newey (Engeland). Luehtvaartnleuws. DE 'AMERIKAANSCHE WERELD- VLIEGERS. Uit Karachi seint Reuter: De Amerikaansche wereldvliegera zijn te Charbar aangekomen, halver wege tusschen Karachi en Bender. Abb aa. Voet bai U. P. C. (LehJen)—ROODS DUIVELS (2—0). Zondagavond speelde do toerclub „de Haarl. Roode Duivels" tegen L. F. C. I te Leiden. Het einde kwam met 20 voor do Leidenaars. Golf. OE KENNEMER COLFCLUB. Hoewel de maandelijksche wed strijd der Kennemer Golfclub thans sa- men viel met de te Noord wijk ver speelde Amateur Kampioenschappen van Nederland, kwamen voor doze handicap Medalplay Single toch nog tien deelnemers uit. De stijve Zuid wester, die dwars over de links stond, was oorzaak, dat de meeste spelers scoren van 80 of daarboven inleverden, met uitzondering van den winnaar en den runner-up, de heeren E. H. Bodel Bienfait (handicap 29) W. Nienhuys (28), die met GEMENGD NIEUWS De schatkamers onder het Kremlin Naar respect. 69 en 72 nett, binnenkwamen. Het sprookjesachtige gerucht, dat Moekou onder de al-oude Tsaren- stad. het Kremlin, een labyrinth van gangen, kamers en niseen zou zijn ontdekt, heeft do pers der geheel© we reld in rep en roer gebracht. liet be langrijkste ie echter, dat in dit on- deraardsohe gewelf een onmetelijke schat verborgen moet zijn: zoo lezen i Ln de Tel. Aangezien de catacomben, onder- aardsche gangen, schatkamers onder de aarde en vooral eeuwenoude begra ven schatten de menschelijke fantasie steeds prikkelen, is het misschien niet misplaatst eeuige nadere bijzonderhe den te vermelden, omtrent de ,,Mos- kóusche schatten". Sceptici hebben aanstonds beweerd, dat al deze gg ruC-bt«n slecht» en „Mache" zijn, in verband met de En- gelsch-Russische besprekingen over een leening. Beat mogelijkMaar het feit valt niet te ontkennen, dat zich inderdaad onder het Kremlin onder- aardsche gangen en schuilplaatsen be vinden en dat daarin zeker belang rijke achatten-verzamelingen aanwezig zijn. In de eerste plaats moet worden vastgesteld. dut men reeds eeuwen lang keunis draagt van deze onder- aardsche bouwwerken. Reeds precies 200 jaar geleden, in 1724. heeft nie mand meer of minder dan Peter de Groote een onderzoek daarnaar laten instellen, toen in zijn zworen strijd met Karei XII, ziin staatsfondsen be gonnen uitgeput te raken em hij na den slag bij Poltawa naar de midde len zocht, om den oorlog voort te zet- liii schijnt daarbij voor een deel succes te hebben gehad en inderdaad stukje van den schat te 1 lebben g..-vondt Maar dit historische feit bowijet et alléén het bestaan van het mythologisch» labyrinth. De op wer kelijke feiten berustende ontdekkin gen reiken tot dc jongste ti<den. Zoo stuitte men in I860 ondt-r het paleis van de Synodale vergadering in het Kremlin te Moskou op onderaardsche niesen en in 1896 op een onderaard- sche gang van 15 Arsjia (1 Arsjin i» gelijk ca, 3/4 meter) en in 1912 even eens op een soortgelijk ondergrondech bouwwerk. Er bestaan du» tastbare bewijzen voor het bestaan van een tweede Kremlin onder het boven- erouducbe. eol belangrijker en Juist onder de huidige omstandigheden wichtige vraag blijft dus open. of deze onderaardscho gewelven ook inder daad schatten bevatten. En het zal wel niet zijn na te vorsohen of zij nög schatten bevatten in novmenawaardige hoeveelheid. Doch dat zij „waarden" zooals men dat heden ten dage noemt, bevat hebben, welke ver boven onze hegrinrx-n van rijkdom uitgaan, hoe wel wii den laatstcn tiid gewend zijn aan het werken met ..biljoenen en tril ioenen" staat wel vaat. Daartoe behoeft men slechte te den ken aan de gcfichiedcnis vm het ont staan dezer gangen en schatkimera. De rijloiOm van het oud<>_ Moskou wse geweldig groot. Van Kngelsche reizigers weten wij reeds uit de 16de eeuw ongeveer het volgendeAan het f v%n den Tsaar Twan de Verschrik keliike. bestond ;«1 het vaatwerk, bor den. schalen, kruiken, beker» gnz. uit puur goud en veel daarvan wae boven dien nog rn-'t koet bare steenen rijkc- •k beft et. Vole malen werden 500 bui tenlanders en 200 Ruam-n aan de tafel van don Tsaar genood en allen ge bruikt-ui deze gouden voorwerpen, terwijl nog een groote menigte daar- van overal was opgestapeld. De Engclfn-ho reiziger Jenkineon. deelt van zulk een eervies mede. dat het, hoog-opeeatapeld, toch nog een lengte van 112 mrter besloeg. Al mag hierbij ook overdrijving in hot sp«'l ziin geweest, toch bewijzen -?ezo verhalen. dat Iwan een z<-ér rijk vorst is ceweeet. Bedenkt men nu. dat ook reeca ten tijde vah Iwan de Verschrikkelijk® de Ruwa-sche kerken en kathedralen onmetelijke hoeveel heden goud en edeWconen bezitrn. dat do deuren, welke toegang gaven tot het Allerhfiiligste uit zuiver goud bestaan en de vele heil toonbeelden met de schitterendste edelgesioontcn cofooid. waren en ala men dan nog bedenkt dat de Wreede-Vorachrikke- lijk® niet alleen zeer wantrouwend, maar ook zeer hebzuchtig was, dan komt men ongetwijfeld tor do conelu- Iwan zou deze kerkschatten nooit onaangetast hebben gelaten, als hiizelf niet rijk gezegend was met schatten en edel steen en. Hinderpalen kende hii immers nietl Dat bewijst wel de wijze waarop hij gewoonlijk n riikdom vergrentte. Is het dan verwonderlijk dat deze Tsaar ziin schatten veilig trachtte te bewaren? En evenals alle volkeren der oudheid, heeft ook hii de veiligst» schuilplaat» gezocht, en gevonden, in den schoot van moeder Aardo. En het zelfde deden ook de met. aardeche schatten gezegende onderdanen van den verachrikkelijken Iwan, teneinde zich tegen de „vaderlijk©" bezoeken van hun vorst te beschermen. Deze be zoeken waren namelijk niet» anders dan rooftochten, waarop Iwan zdeh al le schatten van zijn onderdanen toe eigende. welke hem begeerenswaard voorkwamen. Daaruit is het ook ta verklaren, dat thane 350 Jaar later, «Je bodem van Moskou nog steeds een geheim verbergt en dat de kostbars bibliotheek van Iwan den Verschrik kelijke ook nog steeds onder dezen bo dem rust- Bovendien beschikt men ook over eenige historische data over den bauw van de onderaardsohe gangen, alsmede eeoige namen der architecten, die daaraan gewerkt hebben. Een hunner was een Italiaan, Fioravente, die tot 1486 in het Kremlin werkzaam was- Op gTond van al deze historische gegevens mag men aannemen, dat in derdaad het onderaardsche Kremlin bestaat in den omvang, zooals die be schreven wordt, en dat zich daarin nog steeds belangrijk© schatten bevin den. HET PROCES TECEN OEN WIJN* BERC-EICENAAR BERKHOLD. Een Wolffberioht uit Hanau deelt mede, dat aldaar voor het Staatage- ieohtshof ter bescherming der repu- bliakliet proce» in begonnen tegen den \vi inbergeigenaarBerkholduitEStville aio ervan beschuldigd wordt, de Separatistische beweging gesteund te hebben. Het proces is daarom van bij zonder belang, omdat ui: de stukken in zeer duid el ijken vorm blijkt, dat ala drijvende kracht achter de separatis ten van Rudclaheim, de Fran&che ge delegeerde Amand stond. Er rijn 35 getuigen gedagvaard. REICENOE HONCERSNOOO IN RUSLAND. De geruchten inzake een dreigenden hongersnood ia Ruiland, worden beves tigd door een mededeeling van dea pre sident van den Raad van Volkscommis sarissen Rykoff, waarin dens verklaart, dat de oogst voor 1924 wordt geschat op 2786 million Poed-s of evenveel als '9-3- Rykoff wijst op het feit, dat dit een uitvoer van 300 millioen Poeds mo. gelijk sou maken. Do oogst heeft even- we! in vele districten door de droogte geleden. Do regeering neemt maatrege len in de bedreigde streken. De groote hoed in aantocht D-s dameshoed »m bij de UaUte mode* creaties to'. zulk c«n kleinigheid ver schrompeld, dat hij menigmaal aU een wat groot uitgevallen ei op hei hoofd ta^ Du kleine hoedje wa» echter de «*nige hoofdbedekking, die zich voor de hoofden met kortgeknipte haren leende. Maar mi ie men toch deze mode moe geworden. De groote hoed doec weer zijn entree ia het rijk der mode en ook hier blijkt, dat de Bitereten elkaar raken, te oordeel^, naar liet lurnual, dat tnen hier en daar ziet. WIJ beleven de wederkom« van de hoe den met breede randen, waarvan borduur- vruchten en voeren te overdadige weelde afhangen. Voor zulk «en hoofd- <iess«| 1» evenwel een vol en groot kaptol noodrikeiijk. Op een pagekop" zit ger-n groo:« hoed. Zoodoende zullen do d.m^, goedschiks of kwaadachik» moeten beslui- Icn, de korte haren er weer aan te geven, maar degenen, die haar lokkenpracht aan de echaar hebt*,n opgeofferd kunnen niet *00 «nel de voorgeschreven lengte van hel fetar bereiken. Zij moeten tot «le kuoet- matige I-Aken haar toevlucht r.«n*n ea -e kapper», die de baren zoo oaarmig af. knipten, zorgen niet mimier ijverig voor het surrogaat. De nieuwe haarmode breng» en lokken en de Uag« kurketrokkera dl» -engs de wangen hangen. Natuurbescherming In Amerika n.roLVc|, 6taten z'i" ccn nieuw nationaal monument rijker: de Maanl kraters. Den 2en Mei werd door dco president het besluit getcekend, waar bij "n weinig bekende strook in Idaho in zijn nctuurhjken staat ra. woeden genandhaafd Het is een woest», maar kleurrijke streek, waar in d» merkwaardigste vulkaankraters lig. -«•n. Naar de) grillige contouren van 0 gestolde lav» velden, de purper* roode toppen en de afwezigheid Vaa groen, heeft zij haar officieeiem naam gekregen van „Craters of the Mooa Nationaal Monument". In een mededeeling aan do Natio* nal Geographic Society schrijft R W L.mbert: „Hoewel cp het oogenblik volslagen onbekend, zal de streok een maal tourijten uit heel Amerika trek- ken, want do lava-gtroomen zijn even interessant als die van den Vesuvius. Men vin.it cr 63 gedoofde kraters en lava-kegels. Do grootst® is 000 voet hoog cn ligt in een ring van kratera ter brcedto van drio mijlen cn ter lonkte van dertig mijl. Van de lava-stroomcn is de „Blau we Draak" do merkwaardigste. Hij heeft ccn kleur van diep kobaltblauw met hoogen glans alsof er een blauw vernis op ligt. Door de ruig» opper vlakte en de grillige vertakkingen, is er weinig phantasi» noodig om aan een draak te denken. Het lijkt, alsof dc uitbarsting pa» gisteren heeft plaats gehad, maar in werkelijkheid gesobieddo zij 150 of wellicht 200 jaar geleden Het geboeie oppervlak van de lava-stroomen bedraagt ongeveer 300 mijlen, waarvan ongeveer 40 vier- kante mijlen als nationa. monument zijn ingeperkt. Het beeld dat zich dert bezoeker biwlt, is dat van een geweldig am phitheater, waarvan do hooge muren een cacophonio van geel, groen, oran je, bruin en zwart zijn, met steen rood en vermiljoen als overheersehen- de kleuren. Er heerscht een indruk wekkende stilte, waarschijnlijk de reden waarom de Indianen zich vroe ger liever niet in di. gebied begaven. Het mijnconflict in Opper-Silezië geëindigd De onderhandelingen tusschen de werkgevers cn werknemers in Opper- Silezië in zake de verlenging van den arbeidstijd en verlaging der loonen, rijn thans geëindigd in een overeen komst, volgens welke de loonen met 10% tot 20% zullen worden ver laagd. De Mounf-Everest-expeditle Volgens een van de leiders der Mount Everest expeditie ontvangen be richt, zouden Liegh MaMllory en Ir vine den top van den berg hebben bereikt, alvorens zij om bet leven kwam eik Belangrijke diefstal Tusschen Aken en Ronheide zijn uit een wagon ten nadeele van een mili tairen koerier waarden tot een bedrag van 7 millioen francs gestolen. De zak is ledig teruggevonden. Een cheque van 100.000 francs behoorende tot de gestolen waarde is in da Belgische zone verhandeld. De auto mobiel der bandieten is bekend. Een bandiet en een heler zijn gearresteerd. 2 anderen is rucu te Keulen op het spoor. De diefstal, die cenigen tijd ge leden is gepleegd, ij tot heden geheim gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10