OM ONS HEEN De rails der voormalige stoomtram Haarlem-Alkmaar. 41e Jaargang No. 12592 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 8 Juli 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENiEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3-57H- Franco per post door Nederland f3-87H. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post fO-65. Directie, Redactie en Administratie Gr, Houtstraat 83, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertenfiCn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkanfoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 EERSTE BLAD AGENDA DINSDAG S JULI. Groote Kerk: Kerkconcert Adelt". 8 uur. Brongebouw: Ledenconcert H. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunst 0. V. WOENSDAG 9 JULI. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Theater ..De Kroon". Groote Markt Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, Ki. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-bioecoop. Zijlat raat. Bios coopvoorstelling 2.30 èn E uur. Bloemend aal: Buitenplaats Wildhoef: Classicale Zendingedag, 1 u. No. 3341 Wat moet mijn zoon worden? Dit ia de vraag, die menigo vader Zich iu dezen tijd «telt: „wat moet mijn zoou worden l" En als hij „de Groene" van 5 Juli gelezen heeft, zal de moeilijkheid er niet kleiner op ge worden zijn, want Prof. Kernkamp, de hoofdredacteur, hangt een somber beeid op van de „vooruitzichten bij de studie". Hij begint met de zeer juiste op merking. dat het do moeite w&Ard zou zijn eens eon onderzoek in te stellen naar d,. redeoen waarom gestudeer de menschen, om bij dezen nu maar te blijven, het beroep hebben gekozen waarin zij hun leven slijten, menigeen js er zich vermoedelijk niet ccna moer van bewust. En bij degenen, die er zich nog wel rekenschap van kunnen geven, zou misschien blijken d.-.t bet toeval, of althans allerlei omstandig heden die met het beroep zelf weinig te maken hebben hun levenslof heb ben bepaald. Van een eigenlijke keu ze ij misschien bij enkelen slechts sprako geweest. l)it is een waar woord. Bij sommi gen (en- dat zijn de gelukkigen) is de richting die zij moeten inslaan volko men duidelijk een st«rke aanleg, ge paard aan een begrijpelijk verlangen, een duidelijk blijkende geschiktheid voor een vak geven hun aanleiding dat vak kiezen en geen ander. Ou der» die zich in zoo n geval verzetten hcgsari pen misdaad aan hun zoon en in den regel zien zij dan ook daarte gen op. al zounen zij misschien zelf voor hun zoon iets anders wonschen. Maar zoo eenvoudig gaat het- bij dft groote meerderheid niet. Die is. op bet oogenblik van kiezen, voor zich zelf onzeker. Het cene lokt hen aan, het andere heeft zijn bekoring, zoo worden, dikwijls na lange aarzeling, beslissingen - genomen, die aanleiding geven tot levenslang berouw. Zelfs de nuttige adviezen van leeraar, on derwijzer, dokter Blijken niet altijd voldoende |c zijn geween* er be hoorde nog bij te zijn de raad van wat ik zou willen noemen den kenner van het nraetisehe leven. Van hem, die niet oordeelt over de ontwikkeling van het verstand on die van het lichaam, maar ook over de wijze van optreden, het weerstandsvermogen, de aanpas sing. Misschien zullen deze deskundi gen optreden, nu zij noodig zijn. Mis schien ook ligt hier een terrein voor de psvcho-analvse. Dc groote moei lijkheid is cn blijft, dat de beslissing moet worden genomen ten opzichte van jonge, lichamelijk en geestelijk nog onvolwassen personen. Maar Jaat ons iterugkeeren tot Prol. Kernkamp, die zich tot de vakken be paalt, waarbij gtiplic noodig is. Dc tosten van de opleiding, zoo herin nert hij ons, ijn aanmcrKciijk groo- ter geworden. De Staat heeft daartoe het zijne bijgedragen door dc college- en examengelden te verhoogen. En de koBtcn van het levensonderhoud zijn gestegen. Daarbij komt. dat in verschillende vakken de studie lan ger duurt. En dan dc vooruitzichten. Ziehier dc hoofdtaak. Wat heeft men, na al die moeilijkheden overwonnen te hebben, dan nog bereikt' „Wij kennen", zoo schrijft de heer Kernkamp, ..allen dc verhalen van jongelui, die met een ingenieurs-diploma in den zak, geen betrekking kunnen vinden en om maar niet ledig te lonpen. een of an der baantje aanvaarden, waarvoor de studie te Delft waarlijk niet noodig was geweest". Van die verzuchting kan straks nog wel wat gezegd worden. Maar wij gaan voort. Door de vereenigde facul- feitsbestnren van de juridische stu denten zijn uitspraken uitgelokt over hun toekomst, met deze conclusie, dat wie de studie van de rechten kiest, wete dat, hij zich niet. gemakkelijk een goede loopbaan, een behoorlijk maat schappelijk bestaan zal kunnen ver zekeren. The struggle for life kan ernstig wezen voor hem, die niet over voldoende middelen beschikt, om zijn beurt te kunnen afwachten". Dus niet jurist. Bioloog dan of scheikundice 1 De professoren Went en Cohen hebben er voor gewaarschuwd. De studie van de letteren? Evenmin. Of leeraar in een ander vak? Het hoofdbestuur van dc Algemeene Ver- eeniging voor middelbaar onderwijs wijst er op, dat het aantal leeraren dat in de naaste toekomst noodig is. zeer gering zal zün. Doktoren? Als wij om ons heen zien kunnen wij dui delijk genoeg onmerken, hoe vele jon ge medici wachten OP patiënten 'die niet komen. Apotheker dan? Ter- w'j' rie „gezondheidsgolf nog door het land gaat en de receptuur toch al vermindert door do Voortdurend toe nemende verpakte specialités! Het ziet er dus donker uit voor de studie als midd:! van bestaan. En wij kunnen het wel begrijpen, dat Prof. Kernkamp hun, dit. „zonder ceuig hartzeer" der» steven ergens anders heen kunnen wenden, aanraadt dal te doen. Maar waarheen zegt hij niet. Het ligt ook niet in het bestek van zijn artikel, dat immers over de voor uitzichten bij de studie handelt. Laat mij dan trachten, een antwoord op dip vraag te geven, dat helaas even min optimistisch zal kunnen zijn. In den handel dan in de nijver heid I Voor beiden is geld noodi als inen het tot palroon wil brengen cn in de ondergeschikte betrekkingen is weinig vooruitzicht. Hier is de alge mecne malaise, die ten spijt van al lerlei aankondigingen dat nieuwe bloei op komst is, dc groote slag boom. Het ambtelijk leven 1 Vraag dat aan velen, die vóór den tijd van hun geestelijke of lichamelijke verminde ring zijn afgevloeid, of die, in don kring gebleven, worden bedreigd dooi salarisverlaging. Overal, overal de gesloten deur. Het is als de positie van den zwer ver. die in de duisternis van den nacht, weet dat iedere deur. iedere poort, dicht en stevig gegrendeld is- Als de mensch zijn courage niet had en zijn nimmer bezwijkende hoop op betere lijden, dan zou hij radeloos kunnen worden. Gelukkig is daar geen reden toe. Prof. Kernkamp heeft, al trekkende aan de noodklok, toch ook niet verge ten, dat alle tijden hun weertijden hebben. „Dc cultuurondernemingen in Indie" beginnen er al weer beter voor te staan zij zullen straks weer wat royaler kunnen zijn bij de aan stelling' van wetenschappelijk perso neel. De industrie in Nederland heeft den slechtste» tijd misschien al achter den rugvoor scheikundigen zal over eonige jaren het. bedrijfsleven wc be tere kansen bicden. Dc bezuiniging bij hel onderwijs, die niet slechts hot overbodige afkapt, maar ook het wc- zen'ijk noodi ge besnoei mag alleen als een tijdelijke maatregel worden aanvaard, die bestemd is te verdwij nen. zoodra 's lands financien dit «leent* gedongen. Maar dan ook en vooralwie lust heeft in de si «die h te zich door niets daarvan afschrikken. Want het is honderdmaal beter in bescheiden matcrieele omstandigheden 1c leven naar eigen aard, dan veel geld te verdienen cn je zelf te verlie- fot zoover dc heer Kernkamp. Zijn advies is natuurlijk een goed advies. Hoe moeilijk de toekomst ook schijnen mag, het is altijd beter zich voor te bereiden in wat men goed kan, dan uit gebrek aan durf te grijpen naar .at incn nooit goed zal loerencn waarin men dus altijd ecn teleurge- ilelde stumper blijven zal. Te meer omdat de jeugd nog een sterken bondgenoot heeft. De Man met de Zeis, die plaatsen open maakt. En een onderen medewerker: de algemeene menschelijke neiging naar verbetering van maatschappelijke toe- Handen. feestenden zijn toch geen dingen buiten ons om. ij nebben die immers zelf gemaakt, we kunnen zo dus ook beter maken, zoodra wij gezamenlijk de methode cn de midde len daarvoor zien. En om die te vin den. daarnaar streven aan alle kan ten vele bekwame menschen. Dc toekomst is nu ook weer niet zoo donker als zij schijnt. Als dc leerlin gen, die de scholen nu afleveren, vra gen aan hun vaders en ooms en voog den „hebt gij het zoo gemakkelijk gehad? was er in uw vak zooveel plaats?" dan zullen zij ten antwoord krijgen: „het lijkt er niet naar in mijn vak waren alle plaatsen bezeter werd mij gevraagd „wat doe je in de kouhad liever een ander vak geko zenin dit vak is het overvol." Ja cn we zijn er toch gekomen. Gemak kelijk is het niet altijd geweest. Be reid je daar dus ook maar op voor." Het 's mij zelf anders gegaan. Toen ik op I December 1887 den wal va de Haarlemsche journalistieic be trad, werd mij ook niet ond'iidolij t, zij het dan ook in beleerde termen ge zegd „er is hier geen behoefte aan nog een krant, wat doe ie hier?" En .het Is ook niet gemakkell]'- Maar dat is al weer zeven en dertig jaar geleden. Tot slotmisschien moeten wij wat Ainerikaanseher worden. 'Als 't noo dig is, alles aanpakken. In afwach ting van wat beters. Dit in antwoord op Prof. Kernkamp's opmerking, dat sommigen een of ander baantje aan vaarden, „waarvoor de studie te Delft waarlijk niet noodig was geweest". Vindt hij dat een nadeel Het lijkt mij een voordeel. Voor wie zijn doel niet uit het oog verliest. J. C. P. HOE STAAT T MET W. A, J, van de Kamp, den bouw van niouv kerken te Hoofddorp? Re voorgenomen bouw van ecn nieuwe GerefonneerdeKerk nabij het Marktplein te Hoofddorp, waarvan de noodzakelijkheid met het oog op liet steoie grooter wordend gebrek aan plaatsruimte met den dag dringender wordt, heeft al menigmaal in verga deringen van het kerkbestuur een punt van ernstig» bespreking uitgemaakt. De toegezegde bijdragen e-u het be schikbare kapitaal bloken echter niet toereikend te- zijn om daaruit de ge raamde kosten van het ontworpen plan te bestrijden. Tot liet verkrijgen van een beter en grooter terrein, heeft het kerkbestuur een aangrenzend per ceel grond met daarop gebouwd huis aangekocht en besloten tot amovee- ring van deze woning over te gaan. waardoor «en u esthetischer geheel wordt verkregen. De zaak i6 nu in den laateten tijd vrijwel blijven rueten men wachtte op andere en betere om standigheden waardoor de tenuitvoer legging van het plan binnea afzien bare» tijd was te verwachten. Er is nu oc4i bouwfonds gevormd mei lui doel het benoodigde bouwkapitaa! zoo danig le verst er keu .dat do bouw nog eens z'n beslag kan krijgen. Op hot oude veel te klein geworden gebouw is geen toren geplaatst. Het moet in do bedoeling liggen de nieuw re bouwen kerk daarvan wel to voor zien. hetgeen tot verfraaiing van de omgeving niet weinig zou bijdragen. Ook word te Hoofddorp voor den bouw van «cn kerk en pastorie voor de onlangs aldaar gestichte afdeeling van de Oud-Gereformeerden een plan ontworpen. Dit sohiint- echter hoe wol de zaak er door eonige toegezegde biidragon aanvankelijk nogal gainetig heeft voorgestaan nog geen vasten orm te hebben aangenomen en door Jlerloi verwikkelingen weer min of meer op den achtergrond te zijn ge schoven. zoodat de totstandkoming noK lang niet. verzekerd is. Komt hierin weer eon verandering ten s»e- de en wordt eventueel tot de stichting besloten, dan komen de gebouwen te «taan aan het einde van de Parklaan, waar dc beschikking over den benoo- Aigden grond roede is of kan worden verkregen. Stadsnieuws Het Goudleer in het Frans Loenenhofje te Haarlem. Een oproeping om financieëlen steun. Men verzoekt ons opneming van hot ■eigende: Indien van particuliere zijde geen financioele hulp komt zal het goud- leeren behang in het Frans Loenen- hofje verkocht.- moeten worden. Do ondergetoekendeii zouden het, er betreuren, zoowel uit historisch als uit aest-hetisch oogpunt, zoo dit goudleer de plaats, waarvoor 'net ge maakt is, zou moeten verlaten. Zij meenon dat do aantrekkelijkheid der stad hunner inwoning door den ver koop aan waarde zal verliezen. Iedere vermindering van oude kunstschatten is een verarming van de gemeenschap. Zij willen trachten dit te voorkomen door geld bijeen te brengen om het goudleer aan te koopen en dit aan het hofje in bruikleen tc doen ge ven. Daardoor blijft het goudleer voor de regentenkamers behouden en zijn de bewoners van het hofje uit den nood gered. Een bedrag van f -1000 is daar toe noodig. Kunstzin en liefdadig heid kunneu hier samen gaan. Ondergeteekenden roepen de mede werking in van allen, die hier sym pathie voor gevoelen en noödigen dezen uit een bijdrage 'te zenden aan. de Haarlemsche Bankvoreeniging, die gaarne de gelden in ontvangst zal nemen. G. D. Gratama. W. Ponaat, H. Buis man, II. C. Verkruifsen, J. D. Rut gers van der Loeff, IT. E. Knappert, Jhr. Mr. B. M. de Tonge van Elle- meet. Mevr. J. de Josselin de Jong— Kappeijne v. d. Coppollo. Jac. van Looy, A. I.. Koster. W. .T. Dingemans. Dr. J. F. M. Stcrck, Mr. J. D. Pasteur Mr. H. van Lochem de Josselin de Jong. DE KENNEMERSTRAAT. Wij vernemen, dat de werkzaam heden ter verbreeding van d*» Kenne- erstraat, flink opschieten. Verwacht kan Worden, dat. deze straat over twee weken voor het verkeer wordt opengesteld. De huldiging ten stadhuize. Op 12 Juli a.B. des namiddags ten 1/2 ure zal in de oude.raadzaal ten Stadhuize de huldiging plaats hebben van den heer W. .A. J. van de Kamp ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum als lid den Gemeenteraad. Bij monde ven Voorzitter van het huldigings-oomité, M, Süngenherg, zal den heer Vai Kamp oen blijk van waardeering den aangeboden waartoe de vele bijdragen uit de Haarlemsche -burgerij en ook van elders de mogelijkheid hebben geschapen. Dc- beschikbare ruimte laat niei toe, alle deelnemers in de gelegenheid ie stellen bij deze aanbieding tegenwoordig te zijn. Evenwel bestaat om 4 uur de gelegenheid tozolfder plaatse den jubilaris te compli- menteeien, waarvan ongetwijfeld ecn druk ge<bruik zal worden gemaakt. RIJWIEL ONTVREEMD. Maandag werd uit de vestibule van gebouw van do Kamer -van Koophandel eeu rijwiel ontvreemd. HET WACHTEN AAN HET BELAS TINGKANTOOR. Naar wij onlangs gemeld hebben h er ten belasüngkantore alhier een ver ecnvoudiging in d-e administratie inge voerd waardoor zij, die hun belasting- penningen komen betalen, niet zoo lang behoeven te wachten de ontvangers aan de groote kantoren zijn n.l. aange schreven het afboeken, van betaalde be las ling op de kohieren in het vervolg niet meer ie doen uit de aanslagbiljet ten, maar uti de journalen, waarin de ontvangen belasting geboekt is. Zoo doende kan het aanslagbiljet dadelijk, nadat het betaalde bedrag is geboekt, worden teruggegeven. Wij hebben eens een kijkje genomen in het kantoor en kregen daarbij den indruk dat het helpen inderdaad wat vlugger gaal dan vroeger het geval placht te zijn. Wel stond er bij ons bezoek nog een „staart" voor het loket van een io menschen, maar met de betaling cn terugontvangen der quitantie gaan middeld per pei'oon niet meer daa minuut of vier heen. Wij gelooven dus wel dat de nieuwe maatregel cenige verbetering heeft ge bracht. Het 25-jarig bestaan der Coöperatie „Vooruitgang" Bijzonderheden uit haar geschiedenis Plannen voor een receptie en een kinderfeest Op 5 Augustus a.s. is het vijf-en- vintig jaar geleden, dat de Coöpora- eve Broodbakkerij en Verbruiksver- •nigiiig „Vooruitgang" alhier werd opgericht. Het bestuur wenscht dit jubileum liet zoo meer onopgemerkt, te laten 'oorbijgaan. De bedoeling is, om Zon dag 3 Augustus een receptie te hou den en op Woensdag 3 September een kinderfeest te organiseeren. Het voorloopig bestuur, dat, vijf- en-twintig jaar geleden het initiatief tot het, stichten van deze coöperatie nam werd op 1 December 1890 defini tief vastgesteld en bestond toen uit de heeren 1-, Modoo, voorzitter; N. Hulsebosch, secretaris: J. Joosten, penningmeester; J. J. Hagen, tweede oorzitter; J. v. d. Bogaard, tweede secretaris; A. Koeman, tweede pen ningmeester; F, .1. van Emmerik, D. Strickling en J. Hille. In de vergadering van 26 December daaraanvolgende werd een contract opgemaakt voor het voor vast huren van het perceel Lange Wijngaard straat 16, waar het bestuur zijn ze tel reeds voorloopig had gevestigd Natuurlijk duurde het eenigeu tijd, eer met de zaken kon worden begonnen. Op Maandag 9 April 1900 werd het eerste brood gebakken. Het personeel bestond toen uit vier De tegenwoordige voorzitter, de heer W. Koppen en de secretaris, de heer H. H. Morison, waren zoo wel willend, ons eenige mededeelingen over de geschiedc-nis van ..Vooruit gang" te doen. Er bestond vroeger in Haarlem het ..Algemeen Secretariaat" omvattende de vakveraenigingen van alle richtingen. De heet' De Braai was er o.a. bestuurslid van. In den boezem van dio organisatie is de ge dachte aan het stichten der organi satie opgekomen. Vrijwel allen namen er aan deel. Op den voorgrond tra den ecnerzijds de leden van het Al gemeen Nederlandsen Werkliedenver bond en aan den anderen kant de so cialistisch aangelegde 'eden. Op dec duur bleken die twee richtiugen niet te kunnen samengaan. De eene partij de Werkliedenverbond-menschep beoogde alleen en uitsluitend het, in stituut coöperatie als zoodanig en de modernen gaven er eeu wijdere strek king aan en wilden de coöperatie ook als steun voor de arbeiders gebruiken. Het kwam tenslotte dan ook tot, een i botsing: in 1904 kwam de scheiding J tusschen beide groepen rot stand en werd de Coöperatieve Verbruiksver- eeniging „Do Eendracht" opgericht. Het eveutueele overschot van „Voor uitgang" werd vroeger als volgt ver deeld: 25% aan het. Reservefonds, 10% aan het „Fonds tot steun der Ar beidersbeweging" en 65% aan de le den. Thans is de verdeeling als volgt: 30% aan het Reservefonds en 70% aan de leden. Het „Fonds tot steun der Arbeidersbeweging" werd twee jaar eeleden opgeheven, een gevolg van de fusie van den Ned. Coöp Bond (waarbij o.a. „Eigen Hulp" aangesloten was) en den Ned. Bond van Arbeiders-Coöperaties. Die twee lichamen zi.in thans vereenigd in den Centrale» Bend van Verbruikscoöpe raties. De band met de arbeidersbewe ging is daardoor niet verbroken. In 1904 werd de afdeeling Kruide nierswaren opgericht. Sindsdien zijn er bij gekomen een afdeeling Banket bakkerij, Brandstoffen cu Leesbiblio theek. Deze laatste is, zooals lezers weten, een paar jaar geleden aan de Stads-Bibliotheek en Lees zaal ten geschenke gegeven. De Coöpe ratie bezit thans drie winkels, name lijk in de Smedestaat, Gen. Cronjé- straat en in Bloemendaal (Sant poort) Het personeel bestaat thans uit 43 personen, onder leiding van den be drijfsleider, den heer G. A. Groene- woud. Het aantal leden loopt naar de twee duizend. ln de laatste jaren is er nog een nieuw instituut bij gekomen, namelük een zoogenaamde Ledenraad, dio ge vormd wordt door een kern van leden uit de vijf kieskringen. Deze Leden raad heeft tot taak te beslissen over ver- en aankoop van bezittingen en het bespreken van belangrijke aange legenheden. Elk kwartaal geeft het bestuur verslag van den toestand aan den Ledenraad. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren: W. Koppen, voorzit ter; H. H. Morison, secretaris; I-L Snoei», penningmeester; W. de Geest, tweede voorzitter; E. I-I. Dik, P. de Vries en A. Spierdijk, Ommis arissen; J. Mulder, mejuffrouw W. G. van Vliet en A. F. Horeman. Het doel van „Vooruitgang" is het in practijk brengen van de coöpera tieve gedachte in den ruimste» zin. namelijk het voeren van strijd tegen den handel en liet brengen van de winst, onder de eigen leden. Jn het korf; om in de behoeften van de ver bruikers te voorzien, in Engeland wor den de menschen voor zestig procent door de coöperaties van thee voorzien. Tof. zoover de inlichtingen, die we van de heeren Koppen en Morison ont vingen. In de verschillende jaarverslagen hebben we nog eenige bijzonderheden gevonden. De balans van het eerste jaar heeft een eindcijfer san f 3797.71 J die van het boekjaar 1922'23 een van f 129.364.70J>. De exploitatie-rekening van het ec-rste jaar sluit met een eindcijfer van f 4991.36; de algemeene resulta ten-rekening over het boekjaar 1922 1923 roet ecn van f 28.503.991. In het boekjaar 18991990 werd aan brood omgezet voor f 4991.341 zonder winst: in 1922'23 een omzet van f 174.627.91 met een winst van f 17.567.46. In het boekjaar 1902 -1903 werd aan kruidenierswaren omgezet voor f 3786.391 met een winst van f 52.77-?. In het boekjaar 1922'23 bedroegen deze cijfers respect ievelk I 186.902.15 f 8615.321. Tot voorzitter werd in 1904 benoemd de heer W. A. J. Bremer, omdat de lieer I,. Modoo als zoodanig bedankt had. In 1914 werd de heer W. Kop pen als voorzitter gekozen; hij vervult deze functie thans nog. Do bedrijfsleider, de heer G. A. Groeuewoud, had de vriendelijkheid, ons iu het perceel in de Lange Wijn gaardstraat rond te leiden. Hij wees hierbij op de uitbreidingen, die tel kens hebben plaats gehad. De ruim te, die vroeger door de Bakkerswa gens in beslag werd genomen, werd gebruikt om de bakkerij te -vergroo- ten. Er staan thans vier ovens, na melijk drie heetelucht- en één heet- water-oven. Vooral de laatste voldoet uitstekend. De verschillende afdeelin- geu in dit gebouw worden via deze ovens centraal verwarmd. Op de bovenverdieping zijn een ruim kantoor, spreekkamer, waschge- legenheid, kleedkamer, en een bijzon der mime en luchtige meelzolder. Op een vernuftige wijze wordt het meel door moderne machines gemengd en zoo practisch mogelijk naar de bak kerij geleid. De Coöperatie „Vooruit gang" beschikt, over vele practische machines, waardoor het bedrijf zoo economisch mogelijk gevoerd kan worden. We zagen o.a. een machine, die de meelzakken tot het laatste kor reltje toe uitklopt, een meng- en zeef- machine met een ragfijne zeef, zoo dat het brood in een zuiveren toe stand aan de consumenten wordt be zorgd. Verder nog een klop- en een amandcl-pelmachine. Aan den overkant in de Lange Wijn gaardstraat is naar een plan van den architect A. M. J. Sevenbuijsen een pakhuis gebouwd, dat rttimte biedt aan ongeveer twintig wagens. Daar boven zijn bovendien nog bergplaat- n. Verder uitbreiding is in de Lange Wijngaardstraat bijna niet meer mo gelijk, Overwogen zou dan moeten 'worden, ergens een geheel nieuw ge-' bouw te stichten. Opruiming der rails tusschen Haarlem en Limmen. Wij vernemen, dat de directie van de N. Z. li. T. M. van den Minister, van Waterstaat vergunning heeft ge kregen om te beginnen met het ver wijderen van de rails der voormalige stoomtram HaarlemAlkmaar. Bin nenkort zal begonnen worden met het traject tusschen Haarlem en Lim men. Met de directie van de Alkmaarsche Tramweg-Maatschappij wordt onder handeld over den verkoop van de rails tu-schen Linrmen en Alkmaar, omdat- de mogelijkheid'bestaat, dat er op dit traject door laat"-i:genoemde maat schappij een tramdienst zal worden onderhouden. VEREENIGING IIAERLEiM". De vereeniging „Hearlem" houdt Donderdagavond haar algemeene ver gadering. Aan de orde is, behalve het uitbrengen van de verslagen, de ver kiezing van drie bestuursleden wegens het periodiek aftreden der heeren L. C. Dumont. Vincent Loosjes, en mr. P. G. van Tienhoven, die herkies baar zijn. Duin en Kruidberg. Wordt deze buitenplaats verkocht? Naar aanleiding van loopende ge ruchten. dat de buitenplaats „Duin en Kruidberg" te Santpoort verkocht, zou worden, hebben we ons ter be voegd er plaatse om inlichtingen ge wend. Met groote stelligheid werd ons 'erzekerd, dat van een eventueel en 'erkoop niels hekend is. De buiten plaats blijft in ieder geval tot het voorjaar in denzelfden toestand ge handhaafd. Wat daarna zal geschie den is nog onbekend. DE MOTORBRICADE. Maandag maakte de motorbrigade proces-verbaal op tegen 3 automobi listen die respectievelijk ia de Wiïhèl- minastraat, op den Zijlweg en op den Dreef 43, 45 en 48 K.M. reden. TE WATER GERAAKT. Een 10-jarige jongen geraakte vermoe delijk door struikelen. Maandagmiddag te ongeveer twee uur in het water van de Leidsdhevaart. Door handreiking werd hij op het droge "gebracht. Een geval van ernstiger aard deed zich Maandagmiddag te ocngc-veer 5 uur bij de Manegebiug van de Nieuwe Gracht voor. De 21-jarige tuinder A. v. W. voer daar met rijn schuitje. Rij het afzetten met 7,iin vaarboom tegen de brug viel hij in het r en zonk. Het lid van de reddings brigade de Bruysn passeerde juist en sprong onmiddellijk geheel gekleed ie er. Hij haalde den 'drenkeling op. Deze met behulp van cenige omstanders ;n naburig perceel gebracht; v. W. is daar door don heer W. D. van Renesse, arls, bijgebracht, en -daarna per rijtuig naar zijn wearing in de Rollandstraat vervoerd. Zijn huisdokter zal hem verder behandelen. Uit het Stucadoorsbedrijf Een nadere regeling van het ta rietwerk. Overeenstemming tusschen de en ongeorganiseerde R.K. patroons de gezellen. Maandagavond kwamen de verte genwoordigers der ongeorganiseerde stucaüoorspatrooiis en van den R.-K. Patroonsbond met de vertegenwoordi gers der gezellenorganisattes bijeen in het gebouw „De Centrale", ter bespreking van een nadere regeling van het tariefwerk. Na eenige discussie kwam men tot het besluit den toestand zooals hij het vorig contractjaar was onveranderd te laten, zoodat thans met de hier boven genoemde patroons, welke de arbeidsvoorwaarden contractueel niet de gezeUenorganisaties zijn overeen gekomen geheel en a.1 overeenstem ming is verkregen 'niets aan den ouden toestand te veranderen. In deze commissievergadering werd tevens de vraag gesteld hoever de on derhandelingen stonden met de afd. Haarlem van den Ned. Stucadoors- patroonsbondDe verwachting werd uitgesproken dat deze zich bij de ove rige patroons zal aansluiten inzake de overeenkomst met de gezellen om tot verdere rust. in het bedrijf te ko men. a Bovendien werd zeer sterk de wensch naar voren crebracht om tot blijvende en betere samenwerking te komen tusschen de patroons en de ge zellen. PERSONALIA. Naar ons wordt medegedeeld, is 'stadgenoot d-e heer H. B. W. Weyland niet ingang van 15 Juli 1924 benoemd tot adjimct-directeur van de N.V. De Nationale Onderlinge Spaar- te Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1