Stadsnieuws Muziek. FLITSEN DE" SCHIJNVERLOVING HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 JULI 1924 TWEEDE BLAD VLOEKEN Open brief aan mejuffrouw Geerfruida Carelsen Beate Vriendin. Ik heb behoefte u in gedachte de hand te drukken voor uw prachtig Zondagmorgenartikel in het Handels blad. Gij hebt hier een kwaad ter eprake gebracht, dat, zij het ook wat aan het minderen, altijd nog een da- gelijkschen hoon ia aan de bescha ving, waarop we, zei (bewonderaars als we zijn, ondanks alle tekortkomin gen toclj nog eenigszins trolsch ple gen te zijn. Ge waart in uw artikel aan het vastgestelde aantal woorden gebonden. Daardoor hebt ge over veel moeten zwijgen, wat in verband tnet het onderwerp ook wel van gewicht was. Gelezen hebbende uw stuk was mijn tweede gedachte mijn eerste was dit van dankbetuiging wat is over deze zaak veel te zeggen! Een grondig wetenschappelijk onderzoek waard. .Mc-n moet zich eventueel daar bij eerst over den afkeer heen weten te zetten. Maar in hoeveel gevallen is dit, vooral ook voor den geneeskun dige, niet noodig. En dan zoude in dit opzicht gedacht moeten worden aan de oude uitspraak: de dingen in de natuur zijn op zich zelf nooit schan delijk-nnturalia non turpia, en op zich zelf zijn ze ook niet weerzinwek kend, non fastidious. Oorspronkelijk wel een scbrikreflex U het bij velen tot een minderwaardige gewoonte ge worden. Het zal ook wel verwant ziin met de algemeen verbreide gewoonte der stopwoorden, vaak te beschou wen als vloeken, die. naar Hildebrands uitdrukking, een balk in hun wapen schild hebben. Oorspronkelijk zullen dit wel rustpunten voor het denken gewcc t zijn. zooals het herhaalde ...Mijnheer do Voorzitter" van den pol it leken redenaar mi. nog duidelijk is. Later worden deze oorspronkelijke bewuste samengestelde spierbewegin gen tot een tic, zooals dit met een voudige bewegingen ook zoo dikwijls het geval is. Maar een a'schuwelijke tic, omdat dezo mcedoogcnloos do meer gevoelige medemenschi-n Rtoetst. Oorzakelijk is in do eerste plaats to denken aan liet alcoholisme. En niet aan do acute dronkenschap alleen, maar wel degelijk ook aan het chro nische alcoholisme. En onafhankelijk van diens vorm. Onafhankelijk ook van hot feit, of do alcohol langs den weg van do toonbankkroeg van den arme arm, in de eerste plaats, om dat hij den wil mist zichzelf niet te verarmen of op do vaatjes van een gedistingcerdo bar van don welgestel den arme in smoking fintest fashion natuurlijk) arm, omdat zijn leven gevuld moe! worden op die wijze het lichaam bereikt. Dan i.« te denken aan den onovonwichtigea tijd der pu berteit, Do aankomende man ziet en hoort in do anderen voorbeelden, waarnaar hij meent to moeten stre ven. En met succes streeft Wie hier aan twijfelt moet 's avonds in de GroOte Houtstraat zijn ooren maar eens den kost geven. Wat is het toch treurig, dat onze werkelijk mooie volkshumor zoo vaak door geineene straattaal ontsierd wordt. Hebben ontwikkeling cn standing ik gebruik dit woord, omdat we immers niet meer van ..stand" mo gen spreken en dit woord een mijner ultrademocratiüche kennis en in den mond bestorven ligt hebben deze dingen een gunstigen invloed? Ik heb hieraan wel eens getwijfeld. Als ik noeui de reeks: onderwijzer, leerrtar, hoogleernar, is rlexe dan een duide liik dalende? Naar mijn orvann niet altijd. En in het leger cn bij de ma rine.' Geen van beidon in deze on schuldig. Is daar naar de hoogere rangen een vaste daling van do nei ging tot en van het vermogen om te vloeken? Ik hoop het. Tot mijn leed wezen kan ik onder do intollectuce- len ook mijn geneeskttndigo kunst broeders niet geheel vrijpleiten. Maar ook hier is verbetering. Was vroeger vloeken en andere uitingen van ruw heid bij operateurs niet zelden, than' i« dat veel minder liet geval. En bii do besten Lu het geheel in onbruik Do meest zenuw*pannende oogenbl'kkon overwinnen dezen zonder dat hulp middel. Ook do kunst gaat ten op zichte van deze on fee rende volkege woonte niet vrü uit. Begaafde schrij vers hebben weT e»ns gemeend in deze hun durf te moet«n toonen. Voor zoo ver ik weet, is echter die tijd voor bij. Maar geen weldenkende cn wei- ge voelende burger mag rirh nop ont trekken aan do plicht dit euvel te helpen bestrijden. Door leer en voor beeld. Do roep om vloekverbodcn ge tuigt van het nog bestaan van treu rige toestanden. Dikwijls troosten de menschen. wanneer er van of anderen vloekvirtuoos sproke is. zich met do redeneering: het is toch een vent met een goed hart. Mogelijk. Maar wij willen ook; goede vormen. Goede i me a als de stage uitdrukking van een goed hart. liet schandelijk misbruik \an het woord: God, verraadt een on gevoeligheid, die onbegrijpelijk is, als men nic-t een groot quantum gedach teloosheid in rc-kening brengt. Maar we zijn niet geroepen tot gedachio- loosneid maar tot een voortdurende oefening van de hoogc functie van liet denken, in de eerstp plaats voor' an deren. Do Amerikaanse he dichter Longfel low, Henry Wordsworth Longfellow, besclu'ijft in zijn dichtstuk ..The Gol den Logend" ook een monnik, broeder Paeificus, die in zijn scriptorium be zig is over te schrijven het Evangelie van Johannes; It is growing dark! Yet one line more, And then my work for to-day is o'er. 1 come again to tlie name of tjie Lord Ere I chat awful name record. That is spoken so lightly among men. Let mo pause a while, and wash my pen: Pure from blemish and blot must it be. When it writes that word of mys tery! 1) Hoe ver zijn velen in onze ..verlich ten" tijd afgedwaald van deze fijn gevoeligheid uit de donkere"' middel- eeuwen. En de Hebreeër spreekt nog God s eigennaam nooit uit. Wordt in een Joodschen kring do Schrift gele zen en komt de lezer dan aan do ge heimzinnige teekeus: ITWHJ (van res-Jus naar links,lezer!) dan Tet-st men een heel ander woord. Eu do vocnli- satie van den tekst do oorspronke lijke tekst heeft alleen medeklinkers; de invoering van do vocanlteckens is van veel latercn datum t-n heeft e ongeveer duizend jaar na Christus haar beslag gekregen do vocali'atie dan herinnert den lezer aap de plicht dit tc doen, want de hier geschreven vocaal ic-.-kens zijn die van dat ander woord. Een gevoe'la'-eid. -lie voor on! moderne menschrn beschamend is. j Daarom. Lieve Kenen tachtigjarige, nogmanl» hartelijk dank voor mv stuk i Gif bobt een daad voor de beschaving gedaan. Die daad zal, vertrouw ik, door velen gewaardeerd worden. En zeker wordt zij gewaardeerd door t. t. G. C. VAN WALSEM. 1) ,,Hct wordt donker. .Nog één re gel, cn dan is mijn werk voor van daag gedaan. Ik korn weer aan den naam van God! Voor 'k schrijf dien ontzagwokkctidcn naam, die door de monschcn zoo liohivnardig gebruikt wordt, wil ik een gogonblik wachten eh mijn pon schoonmaken. 'J>e pen moet smetteloos zijn. nis zij dat wo van mysterie schrijft!" Voor den Politierechter Onoorlijkhoid. Een 22 jarige slagersknecht to Haarlem had in September van een rijwielhande l-sar eon fit:» in huurkoop gekregen, voor een bedrag van f 15S. Hij moet! I 25 ineens betalen en verder f 3.50 per week. Dol25 leende hij van lijn patroon cn de afbetaling rotte hij spoedig *:op. Dadelijk ntonkto do rijwleHiandelaai nog geen werk -van do zaak. In hot begin van 1C<U echter verkocht de slagersknecht zijn rijwiel voor i (30. Van dit geld kocht hij meubels omdat hij wildo trouwen. Intusschcai bedroog hij den rijwielhandelaar, waar hij steeds allerhsndo uitvluchten tegen had. Nog ongeveer l 100 moeten worden afbe taald. Het O.SI. eischic tegen bekl. 2 maan den gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde licm tot 1 maand. Diefstal. De 10-jarige nagel/ongen L. de H. tv Santpoort werkto op de werf Hubert ina te Haarlem. lm April «tal hij een parallel klem cn een wringijzer. Deco dingen ver eiopte hij onder oen ketel. Do voorwerpen, ter waardo van I 45, wor den gevonden en al spoodig bleek dat de H. de schuldige ww. Hij werd ontslagen, waarop rijn vader hem oen week op water cn brood zette. liet O.M. oischte tegen hom f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Do politierechter veroordeeldo hem tot f 12 boete of 6 da gen hechtenis. De algemeene vergadering van den Dioc. Mariabond in het bisdom Haar lem zal gehouden worden in het St. Oominicus-patronaat tc Amsterdam en wel op Dinsdag 5 Augustus a.s. HOOFDEN VAN R.-K. B1ÜZ. SCHOLEN. Maandag 14 Juli a.s. zal ts Haar lem in ,,Sfc. Bavo" de gewone jaar vergadering worden gehouden van de Vereeniging van Hoofden van R.-K. bijzondere scholen in het bisdom Haarlem. personalia: Aan de universiteit te Leiden is na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Dubbele suc cessierechten" bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer A. Machine Pont, geboren te Batavia, wonende te Haarlem. Marie Erdtsieck die onlangs de Prix d'Excellence cum laude en de Duitenlandsche Staatsbeurs voor Mu ziek mocht behalen zal 15 en 22 Juli a.s. respectievelijk te Londen als so liste optreden in de Wigmore Hall en Queen's Hall op het summer festival te geven door den beroemden paeda- goog Tobias Matthaij. Excelsior. Tulnconoert. Deze muziekvereenigiug bood Zater dagavond op Bosch en Hoven een con cert aan de leden der Ned. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel, afd. Haarlem. Sinds eenigen (ïjd is .Excel sior" immers geworden een onderafdee- ling van deze organisatie. Nog pas geleden, ter gelegenheid van het zangersfeest van Arbeiders-zacgver- eenigingen, waren wij in de gelegen heid om vast te stellen boe „Excelsior" onder de zeer bekwame leiding van den heer Chr. W.Okcl zich ontwikkeld heeft tot een harmoniekorps van beteekenis. Dit concert vestigde niet alleen dien goeden indruk, maar liet ook voorzien dat het arbeidersmuSekgczcischap bezig is zich een voorname plaats in de ran gen onzer Haarlemsche korspea te ver werven. Dat het dien grooten vooruit gang dankt aan de uitstekende be kwaamheden van haren iiverïgen direc teur, behoef ik wel niet te betoogen. Het stevige, het zekere van den vak musicus legt overal een overtuigend ca chet op. Vooreerst een stemming waar op niets af te dingen valt, dan een evcn- wicht in de klankverhoudingen dat toe laat de muzikale lijnen zuiver te volgen, voorts oen nuancccring die van binnen uit gegroeid is en direct verband houdt met de muzikale expressie, en dan ten slotte een rythme, zoo kordaat en ste vig, dat geen verwikken mogelijk is, en dat een accuraat samenspel tot gevolg heeft. Do hoofdnummers die ten gehoore gebracht werden, waren die welke Zon dag op 't concours te Wormerveer zou den dienst doen, waarom ik hunne bespreking dan ook maar zal uit stellen. Maar de overtuiging deed ik toch op dat „Excelsior" het er op den wedstrijd beslist goed zou af brengen. Buiten de concoursnummers viel „Fantasie-Ballet" van Montagne. Een imponeerend détail in dit stuk. was de roep der trombones. De nuanceering gaf aan het werk ook een vaak verras sende fcieur. Een paar conccrtwalscn brachten aar dige afwisseling met hun deinend rythme. Leuk klonk de syncopeering in „Am Meeresstrande", Verder kreeg het publiek de feest- marsch „Spoor- en Tramwegpersoneel" van Chr. W. Okel, cn de pittige marsch van Allicr, waarmee den anderen dag de marsch wed strijd gehouden zou wor den. Do muziek komt in den tuin van „Bosch en Hoven" uitstekend tot zijn recht, en het publiek vindt er een gezel lig zitje. JOS. DE KLERK. Verpachting standplaatsen enz, Da gunningen door B. en W. Voor het tijdvak 1 Juli 1924 tot 30 Juni 1925 is door B. cn W. van Haar lem do pacht gegund van uitsluitend recht tot hot innemen van stand plaatsen: lo. voor den verkoop van bloemen alleen in mandon2o. voor den verkoop van bloemen en planten in manden, op handwagens of stalle tjes en door middel van uitstallingen o]> den grond. 3o. voor den verkoop van zuurwa- :n, limonade, vruchten, chocolade in wagens of stalletjes 4o. voor den verkoop van roomijs in wagons 5o, voor den verkoop van risch 6o. voor het plaatsen van rijwiel- rekken Aan J. Viets, Haarlem, een plaats aan de Groote Markt (Raadhuis). Pachtsom 105; een plaats aan de Gedempte Oude Gracht (postkantoor) ook voor riiwiclrek (met wachters huisje). Pachtsom 1005. VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Ala de belangrijke brief, dien je vrouw je een week geleden gaf om te posten, onverwachts aan het licht komt (Nadruk verboden.) Aan H. van Baaren een plaats aan Aan C. J. Vlugt, het postkantoor op het Plein voor een de Kamperlaan rijwielrek. Pachtsom 31. Aan J. v. Burkum een plaats aan do Kleverparkweg voor den verkoop van roomijs. Pachtsom 60. Aan B. van Esyeld, een plaats op het Frans Halsplein voor den koop van roomijs. Pachtsom 35. Aan H. C. Hartman, een plaats aan het Prinsen Bolwerk voor den ver koop van Roomiis. Pachtsom 20 en een plaats aan den Koudenhorn voor den verkoop van Roomijs. Pachtsom f 8.75. Aan J. P. de Laat, een plaats aan de Korte Heerenyest voor den ver koop van roomijs. Pachtsom f 70. Aan de wed. J. F. de Mon Hen- driksen een plaats aan de Dreef voor den verkoop van Roomijs. Pachtsom 85. Aan R. Kreek, een plaats aan de Groote Markt voor den verkoop van Roomijs. Pachtsom 88. Aan H. Eerhart een plaats Aan de Gasthuisvest voor den verkoop van roomijs, pachtsom ƒ25. Aan J. L. de Vries, een standplaats aan de Oude Groenmarkt, pachtsom 20. Aan J. G. Mey, een plaats aan het Verwulft, voor den verkoop van room ijs. Pachtsom 80 Aan E. Brink, een plaats aan de Amsterdarosche Poort voor den ver koop van roomijs. Pachtsom 41. Aan J. Smit een plaats aan de Kpaarnwouderstraat voor den verkoop van roomijs, pachtsom 41. Aan J. H. v. d. Horst een plaats aan het Spaarnc voor den verkoop van roomijs, pachtsom f 20. Aan J. M. de Rijk, een plaats aan de Kleverlann, voor den verkoop van roomijs, pachtsom 38. Aan G. II. Prent een plaats aan het Kennemerplein voor den verkoop roomijs, pachtsom 28.30. n W. H. Moot een plaats aan de. Riviervischmarkt voor den ver koop van zuurwaren enz., pachtsom f 55, Aan J. E. Lijnzaad een standplaats aan de Botermarkt voor den verkoop- va n zuur waren enz., pachtsom 41. Aan J. v. d. Putten een plaatc aan de Dreef voor den verkoop van zuur- nren enz., pachtsom 200.10. Aan G. II. Prent een plaats aan het Kennemerplein voor den verkoop van zuurwaren enz,, pachtsom 42.60. Aan J. Hirsman een plaats aan de Kamperlaan voor den verkoop van zuurwaren enz., pachtsom 35.50. Aan W. J. Diepevccn, een plaats aan de Anegang voor den verkoop van bloemen in epn mand, pachtsom 50.50 Aan J. B. P. Leloux een plaats nan het Plein voor den verkoop var. bloe men in manden, pachtsom f 105. Aan J. v, Beelen, een plaats aan het Plein voor den verkoop van bloe men in manden, pachtsom 6u. een plaats aan den verkoop bloemen in manden, pachtsom 22. Aan W. de la Rie een plaats aan het Verwulft voor den verkoop van bloo men, pachtsom 230. Aan J. L. van Norde, een plaats aan het Verwulft voor den verkoop van bloemen, pachtsom 156.12 1/2. Aan C. van Bergen een plaats aan het Verwulft voor den verkoop van bloemen, pachtsom 200. Aan J. Broekman een plaats aan het Verwulft voor den verkoop van bloemen, pachtsom 00. Aan H. Hoonhout een plaats aan het Verwuft voor den verkoop van bloemen, pachtsom 50. Aan L. v. Bergen een plaats aan het Verwulft voor den verkoop van bloemen, pachtsom 58. Aan G. Sabelis een plaats aan het Verwulft voor den verkoop van bloe men, pachtsom 50. Aan G. N. Bakker een plaats aan de Sfcationsoverkapping voor den ver koop van bloemen, pachtsom 310. Aan J. N. Bakker een plaats onder de Stationsoverkapping voor den ver koop van bloemen, pachtsom f 170. Aan B. van Berkhout, een plaats onder de Stationsoverkapping voor den verkoop van bloemen, pachtsom f 60. Aan W. Bakker, een plaats onder de Stationsoverkapping voor den verkoop van bloemen, pachtsom f 70. Aan K. de Groot, een plaats onder de Stationsoverkapping voor den ver koop van bloemen, pachtsom 66. Aan T. Schellings een plaats onder le Stationsoverkapping voor den •erkoop van bloemen, pachtsom 60. Aan R. de Groot, een plaats aan de Gen. Cronjéstraat voor den ver koop van bloemen, pachtsom 50, Aan C. Dijt een plaats aan het Ver wulft voor den verkoop van bloemen, pachtsom f 40. JAARVERCADERINC HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Dinsdag 15 Juli, te Haarlem zal de algemeene vergadering worden gehou den van aandeelhouders der N.V. „1-Ianzebank", instelling van „De Hanze" in het bisdom Haarlem. Op de agenda komt o.a. voor be nevens de mededeelingen, verkiezing van 5 commissarissen, ingevolge art. 18 der Statuten. Aan de beurt van af (reding zijn de heeren P. J. Colla, J. F. M. Indel, G. M. Mes, P. W. van der Sman, en C. J G. Sfcrycken. De aftredenden zijn terstond herkies baar. Verder zullen behandeld worden le balans per 31 December 1023 en 'erlies- en winstrekening over het boekjaar 1923; voorstel van den Raad van Commissarissen tot goedkeuring j Mulder van balans- en verlies- en winstreke- I te Haarlem' MANNENKOOR CAECILIA. Men schrijft ons: Daar de vereeniging den laatstea tijd door groei en bloei en de eminen te en muzikale leiding van haar di recteur den heer Nico Hoogerwerf op een peil is gekomen, dat zij zich ook eens aan het Haarlemsch publiek kan laten hooren, meende het bestuur niet beter te kunnen doen, dan te trachten een concert te geven in onze I-Iaarlem- '■'"e muziektent in den Hout. Om dit doel te bereiken wendde het bestuur zich tot den heer Gerharz. Nadat deze hoogstaande musicus zijn goedkeuring over het plan uitgespro ken en eenige technische bijzonder heden had besproken, gaf h?i het be stuur den raad zich te wenden tot B. en W. om toeslemming te vragen, om na de pauze het concert van ons Haar lemsch orkest verder aan te vullen. Daar B. en W. zeker de waarde van het verzoek wisten te schatten, waren zij dadelijk bereid bun toe stemming daartoe te verleenen. Het mannenkoor Caecilia en de heer Nico Hoogerwerf brengen dan ook in dit schrijven hun hartelljken dank voor de medewerking van B. en W. en den heer Gerharz, om de vereeniging in de gelegenheid te stellen zich op zoo'n Echoone plaats in onze stad te kunnen laten hooren. Het koor zal dan Donderdag 10 Juli a.s. vijf koorwerken uitvoeren^ waar onder twee, waarmee de vereeniging op den internationalen zangwedsfrijd te Amsterdam 't vorige jaar den eer sten nrijs met algemeene stemmen be haalde. EXAMENS. Bij de aan het Instituut „Mercu- rius" alhier gehouden examens zijn de volgende praktijk-diploma's uitge reikt: Stenografie ..Groote". Engelsche taal, snelheid 10Ü lettergreepen: aan Mej. M. A. J. H. Goossens te Bloe- mendaal. Stenografie „Groote", Duitsche taal, snelheid 115 lettergreepen: aan Mej. G. J. M. Biichsenschütz te Over. veen. Stenografie ..Groote", Nederl. taal, snelheid 130 lettergrepen: aan de da mes: W. J, E. Addens—Oudsteyn, H.- J. P. Bet tink, J. A. A. van Driel, C. Gosen allen te Haarlem, C. M. Vermeulenvan Egmond en H. G.- Veenstra beiden te Bloemendaal en A. M. Lugt te Heemstede. Aan de heeren. D. P. A. Kleinleiri, H. A. Leeman en H. G. van Ommeren allen te Haarlem; H. Hanekroct te IJmuiden, Gaston Maurer te Velsen en Ch. A. van Reeden te Schoten. Machineschrijven, snelheid 4560 lettergreepen: aan de dames C. Andréa - Schellingerhout, heiden de heeren J. Linne- ning, overeenkomstig het uitgebrachte j kamp te Bloemendaal en Ch. A. va prae-advies. Reeden te Schoten. INGEZONDEN M ED ED EELIN CEN Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees) gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende ^ijnhardt's Ze r«uwta bietten. Feuilleton Naar hetEngelsch van BERTA RUCK. 25) Een nieuw soort van zenuwachtig heid gemengd met eeu geheel nieuw 6oort van tegenzin, kwam over mij. Ik behoefde niet lang te wachten op zijn speech. Hij begon wel wat tot mijn ver bazing niet met zijn traditioneel®. „Nu, juffrouw Trant", maar woe dend en afgepast., zooals mevrouw Waters hem stellig nog nooit had hooren spreken, klonk het: „Ik moet u iets zeggen. Het spijt mij wel, u lastig te vallen, maar ik vrees, dat ik u zal moeten verzoeken een beetje voorzichtiger te zijn in uw manier van optreden tegenover mij". Wie van de twee bedoelde hij? Ma nier „B", die ik alleen voor hem re- sorveerd, of Manier ,,A". die ik houd. voor als we met do anderen samen zijn? „Mijn manier van optreden? O!" Ik "keek hem verslagen aan, zooals een typiste zou doen, dio op een slordige fout betrapt wordt. „Ik ben bang, dat ik u niet goed begrijp". „Dat doe je wel", las ik op ziin gelaat. Hij zei echter kortaf: „Ik bedoel den toon. dien u zich soms geroepen acht te gebruiken, zoo als zooeven aan bet ontbijt. Als we alleen zijn. kan bet mij niet rchelen, wat u zegt of doet, maar in tegen woordigheid van anderen gaat dat niet altijd". O, zoo, het was dus over Manier ..A", dat hij mij onderhanden wou ne men. Er was dus voor hem niets ver loren gegaan van al dio speldeprikken die niemand anders kon opmerken. Mijn gevoelens tegenover hem zijn in die weinige ejagen totaal veran derd. Ik heb geheel vergeten, dat ik item baatte, omdat hij deel uitmaakte van do Scheepsagentuur, waar ik mij in do rondte moest laten comman- deeren, omdat ik er enkele shillings in de week verdiendo. Toen ik de in vitatie om op The Lawn te komen lo- georen aannam, was het mii. alsof ik weer tot mijn vroegere leven terug keerde, maar ik wist, niet, dat daar bij ook een gevoel van schaamte over mij zou komen. Ik was de dochter van mijn vader. Ik was gewend ge weest aan al de luxe en liet comfort van een huis zooals The Lawn de Waters vermoeden dat niet, maax het is zoo. Do positie, dio ik nu Inneem, is mij echter geheel vreemd, en hij heeft mij dio op den hals gesohoven. Ik voel, alsof hij mij daardoor een beleeclïtring heeft aangedaan. Dit deed mijn stem weer dien be- deesden „kantoor"-toon aannemen, dien ik voelde, dat ik het met lang meer zou kunnen volhouden. Heb ik tegenover uw familie niet precies gezegd en gedaan, wat u zoudt willen". Ik hoopte zeer. dat ik mijn stem in bedwang zou kunnen houden, maar zij klonk minder onderworpen dan ik wol wilde, toen ik Vervolgde: „Het is nogal moeilijk voor mij. weet u- Ik dacht echter, dat ik alles schoen, wat ik zijn moest, als wii werkelijk geëngageerd zonden zijn. Ik heb mijn best gedaan „Dat. hebt u", stemde hij knorrig toe. „U hebt lieel erg uw best ge daan". „Bedoelt u, dat het toch peen suc ces geweest is?" vroeg ik haastig, „als u niet tevreden over mii bent Ik hield op. Hot was mijn plaats niet, om mijn zin te eindigen met dan moet ik het maar liever opge ven". „H'm", zei mijn clief kortaf. „Ik begrijp, wat u bedoelt". Begreep hü werkelijk, wat het ge val was? Begreep hij, dat, hoewel ik aan handen en voeten gebonden was door onze overenkomst, hij die zou kunnen verbreken, als hij verkoos, en dat ik wanhopig verlangde, dat hij het zonder uitstel zou doen? „Het is heel moeilijk' zei ik zoo kalm, als mij mogelijk was, hopende hem een stillen wenk te geven, „om altijd den rechten toon te treffen en van oogenblik tot oogenblik te weten, hoe ik zou doen, als ik werkelijk ge ëngageerd was. Natuurlijk ben ik door het, contract gebonden, maar Hier viel Still Water, geheel onver wacht uit op een toon, dien ik nog nooit van hem gehoord had. „Wat blieft, u! Ik zou den man beklagen, die werkelijk met u ge ëngageerd was!" En hij gaf in zijn woede een harden slag met zijn stok op de liaag, waar wij langs wandel den. Zie zoo, daar had hij zich eens uit gelaten, zooals hij werkelijk was cn zooals hij zicli voor geen geld had willen laten zien aan een van zijn ge ëmployeerden. Moer nog, ik had hem er toe gebracht, om schandelijk onbe leefd te zijn tegen een vrouw. Aan zijn saarageknepen lippen en de hoog roods kleur van zijn gelaat, die goed merkbaar was niettegenstaande hij zoo verbrand was, zag ik, dat hij dit zelf ook voelde. Het zal goed zijn, als hij het ook niet vergeet. Ik zei niets. Do pauze, die nu volgde, was be paald penibel, meer penibel zou ik haast zeggen, dan eenige voorgaande. Toen hij eindelijk weer sprak, zag ik, dat het liem meer kostte, dap hij wel wilde weten. ,,IIet spijt mij, dat ik dat gezegd heb Ik had het niet mogen doen". „O, maakt u geen excuses liet kon mij niets schelen", zei ik vriendelijk. Dit viel mij gemakkelijker, nu hü zich in zooverre had moeten vernederen, maar al de pret, om hem eens duchtig do les te lezen, was weg. ,.lT hebt. natuurlijk alle recht; om preciep te zeggen, wat u denkt, net als Theo doet". Zijn gelaat droeg op dat oogenblik geen enkel spoor van het „kantoor masker". De roode kleur en de op winding waren nog duidelijk waar neembaar, en hij leek belachelijk veel op zijn zusje. Ik heb eens tegen een meisje hoo ren zeggen; „Ze is niet bepaald mooi, maar toch is zij nu en dan werkelijk knap" en ditzelfde zou ik ook vau den Baas kunnen zeggen, als ik niet zoo'n outzettenden hekel aan hem had. Een mooie man is hij niet,, maar hij kan soms heel knap zijn. Nog zachter en vriendelijker ver volgde ik: I „Ziet u, Theo en Blanche en uw. moeder stemmen niet in met wat u zooeven beweerde. Zij schijnen te den ken, dat dat de man, onet wien ik geëngageerd zou zijn. heelemaal niet to beklagen zou wezen". „Dat weet ik. Dat behoeft u mij niet te vertellen. U hebt het weien klaar te spelen, dat zij allen drie be lachelijk veel van u houden". Het kwam er knorrig uit, hij beschouwde het als deel uitmakende van mijn on beschaamdheid tegenover hem. ..Mijn moeder en de meisjes doorzien het niet, als u mij bedekt op honü-r- derlei manieren herinnert aan iets, waaraan u mij heusch niet behoeft te herinneren. Wat hen betreft, zou dat wel gaan maar anderen, mochten toevallig eens wat achter dochtiger zijn en opmerken, dat er iets eigenaardigs, iets ongewoons, iets onnatuurlijk is in uw houding tegen over mij". „Maar maar u zei, dat alles toe geschreven zou worden aan het feit. dat ik nog maar zoo kort geëngageerd ben". ..Niemand zou u van verlegenheid of onbeholpenheid verdenken", kwam er nog knorriger uit. ..En er mocht iets van uitlekken; daarom ben lk ver plicht, u te verzoeken, wat meer op mv hoede te zijn". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5