W\ HAARLEM'S DAGBLAD ZOMERWARMTE ZATERDAG 12 JULI 1924 VIERDE BLAD DECORATIE VAN EEN ONVRUCHTBAREN TUIN ftl menigeen heefi biltere ervaringen opgedaan met het „aanleggen" van zijn oude staxL-tuinlje. Men stuit bijna al tijd op een overvloed van ongedierte en doorgaans suat ook gebrek aan zonne warmte den bloei van den tuin danig in den weg. Het is daarom veel verstandi ger den gToad eenvoudig met do be kende zjc. Engelscka vloersteeaea of vloertegels te plaveien. Deze legen j kan men gemakkelijk en goedkoop bij iederen bouwmate- rialcnhandelaar bekomendie buiten woont, draagt den Stadsbode of een vrachtrijder op de tegel» mede te bren gen. Men zegge er bij, dat de steenen in ongelijke dcelcn gebroken moeten wor den. Aan den tuingrond behoeft men niets te veranderen, alleen indien men wat mos wen&cht tusschen de tegels, moet vooraf een hoeveelheid fijne asch wor den rondgestrooid. Gras groeit na ver loop van «enigen tijd overal waar de grond uit teelaarde bestaat. 3ij het pla veien zorge men voor snullo kieren tusschen de tegelser kunnen daa la ter licht wat sierplantjes, kleine va b.v. of in het algemeen, voorspoedig gedijende ea niet veel ion behoevende plantjes, groeien. Eenmaal klaar, behoeft de tuin niet veel decoratie meer. Prachtig staat bank, van oude steenen opgetrokken, welke er dan verweerd uitrict. Verder nog een piëdestal of een tuinbak tnet geraniums. Zonder veel moeite kan men iclf een vogclbad maken. Vier of vijf ledige bloempotten worden voor dit doel omgekeerd op elkaar gezet, dat vooraf de potten met cement ge vuld zijn en men een ijzeren pin door do bodem-gaatjes gestoken heeft. Zoo verkrijgt men een typischen stand aard» welke op een fundament van roode bakstecnen wordt geplaatst. Het bad zelf koopt men kant en klaar In den vorm van een ronden, aarden bak. Een handige knutselaar kan relfs nog een fonteintje maken. Een stuk grond pijp ea een aardig sproeiertje vormen rywel al het noodige materiaal EEN ELEGANT ZOMER JAPONNETJE. Het strakke, eenvoudige japonnetje wordt den Iaaistca tijd steeds meer ge dragen. Het is dan ook wel en spe ciaal voor den romer, een sierlijk en 'practisch kleedingstuk en door den grooten eenvoud juist, worden de mooi- ite effecten bereikt. Lijn is alles. Gar neering, kleur, patroon en allo andere details jijn tenslotte maar bijzaken. Wij geven hier een ontwerp «an een niet to dunne witte zomerstof met bleek groene ruit. Het modelletje is maar wei nig meer dan een gewoon, loshangend kleedje met korte mouwtjes, maar hoogst charmant. De eenigc gamee- ring bestaat uit groen lint, langs den haE. mouwen en onderroom. Het geheel wordt door twee kleine elastiekjes bij de heupen wat ingenomen. Sluiting Is weggelaten, zoodat het japonnetja ge makkelijk over het hoofd wordt aange trokken. Het patroon kan men aanvragen on der No. 33a, in de maten 43, 44, 46 en 48. De kosten zijn f 0.60. EEN AARDIG MANTELTJE VOOR KLEINE MEISJES. Het spreekt vanzelf, dat onre kleine dametjes, evenals moeder, op óe mooie zomerdagen een prachtig manteltje wil len dragen en waarom zou moeder niet met wat moeite en weinig onkosten haar meisje tcrwille zijn? Zij zal zoo troisch langs de straten stappen. Wij hebben een allerliefst ontwerpje vervaardigd en rnea make dit na, bij voorkeur van zacht groene, wollen stof, te dragen over een eenvoudig, wit jurk je. Het manteltje is echter ook zeer goed te maken van tussor. Men heeft dan voor een meisje van omstreeks acht jaar, ongeveer 3% Meter dubbcl-breed noodig. Het patroontje heeft kimono-mouwen en het naaien gaat derhalve vlug en ge makkelijk. De hals, mouwen en voor zoomen worden afgewerkt met gebor duurde banden. De ceintuur, van hetzelf de band. geeft rond de taille het viugge losse. Voor dc sluiting dienen twee druk-knoopen onder de ceintuur. Het patroon voor dit manteltje kan men bestellen, voor meisjes van zes tot tien jaar, onder No. 416. Prijs j 50 cents. EEN KORT SPORT- MANTELTJE. Voor uitstapjes, partijtjes, boottocht jes enz. zijn de korte sporl-manteljes wel het meest geschikt. Men beweegt er zich vrij in, ze staan vlug en elegant en bovendien beschermen zij do huid tegen het felle branden der zon. Dit laatste vooral is van 'gewicht, want hoe frisch en gezond des zomers ook een gebruind vel staat, in den winter veranderd dit „frissche" spoedig in goor, een bleeke, vale tint. Het manteltje van onze teekening kan men het beste maken van donker blauw of gestreept flaneleen weinig artis tiek staat zwarte of gele velvet. De effen stoffen zoomt men met smalle banden van een hartnonieerende, andere klenr of anders een donkerder of lich tere tint van dezelfde kleur. Het jasje sluit met ce knoop en knoopsgat. Op porden twee zakken opgestikt. Des- gewenscht kan een derde zak op de borst worden aangebracht. Her mantel 's aan de hand van ons knïp-patroon zeer eenvoudig te maken. Men bestelle No. 415, maat 43, 44 of 48. Kosten so cents. 'ons daarvan vaak hinderlijk bewust; wij doen zoo heel erg ons best, wt] willen oils indringen in de wereld van het idnd en we merken al heel spoe dig dat het kind daar absoluut niet van gediend is. Van die meespelende mama's zijn er vier soorten: Zij die zoo-maar-voor-de-leua mee doen, terwijl ze eigenlijk met wat an ders bezig zijn, dat zijn degenen, die het kind hopeloos irriteeren. Zoo'n gpeelparlij eindigt dikwijls in een huil bui en onverdiende straf 1 Dan zijn er zij die met hart en ziel meespelen, doch die zoo hinderlijk be wust zijn van eigen bete r-vv eten, dat zij onafgebroken het kind iets -willen leeren". Dat zijn zij, die het spel voor het kind doen verkeeren in een straf. En eindelijk zijn er de moeders die o zoo graag willen die weten dat ze tekort sdliieten die de kinderziel aanvoelen als een wonder teer ge heimenis waar zij met al hun liefde er al hun goeden wil niet in vermogen door te dringen, omdat zij nu een maal zijn zooals zij zijn. Zij vermo- 'da niet ie verplaatsen 1 het kind en zij -weten dit. zijn de beklagenswaardigen, OVER KINDEROPVOEDING KINDEREN EN HUN SPELEN Sledht» hij die zich volkomen ver plaatsen kan in het gedacht en leven van het kind vermag een werkelijke speelkameraad te zijn. Vele moeders willen maar al tc gaarne meedoen met haar kinderen, als zo maar wis ten hoe!. Want. aoh, hoeveien onder ons zijn nimmer van gansdier harte kind geweest hoeveien heb ben nimmer een onbezorgde, blijde jeugd gehad, die snel en gulzig geno ten in een voortdurend haken naar ..morgen" en waarvan het terugblik ken werd tot een lange zonnige blij de herinnering t De herinnering aan een heerlijke jeugd is een van de kostbaarste din gen, die wij onze kindoren op hunnen levensweg kunnen medegeven. Wij le ven in do Eeuw van het Kind en zijn hem had toegedacht. gen sfeer Dit --w - want zij zoeken het daar waar zij liet nooit zullen vinden; het bewust zijn van hun onmacht belemmert, iede re spontane uiting. Van de vierde tegorie zeg ik niets: dat zijn de jolige moeders, die altijd jong blijven, die mee kunnen spelen zóó met hart én ziel, zoo heelcmaal „erin", dat het kind vergeet dat het zijn .meerdere' •aarmede het speelt, dat het nog slechts ziet de vroolfjke kameraad die evenveel pleizier heeft ails hij zelf. Het wordt maar al te vaak vergeten, dat kinderen meedoogenloos scherp critiseeren. Het ,,-wat weet een kind daar nu van" heeft langzamerhand pLiats gemaakt voor het besef, dat intuitio een groote rol speelt in het kinderleven. Wanneer ge met een oog in uw boek dat net zoo prachtig is speelt met uw kind, wees dan niet boos als het kind plotseling blokjes of pren tenboeken van de tafel gooit en on gedurig drenst dat het wat anders wil. Beknor dan uw kind niet en strat item niet, omdat gij tekort schoot: uw kind voelde intuïtief, dat ge hem tekort deedt Gij deedt alsof gij met hem speeldet, doch het was slechts een schijnbeweging. Waar menig volwas sene niet. in staat is zijn gevoelens duidelijk in woorden uit te drukken, hoe wilt gij dan van uw kind verlan gen dat het zeggen kan wat hem zoo plotseling 6cheelt, waarom het opeens geen pleizier meer heeft in het met zooveel animo begonnen spelletje. Gij beschuldigt uw kind van ongedurig heid, het wil .telkens wat anders" niet waar? het was nu net zoo zoet aan het spelen (en gij kondt zoo heer lijk even doorlezen!) gij vindt liet vervelend, dat dat rustige spelletje nu ineens uit is en begrijpt niet waarom uw kind niet zoo rustig verder kon spelen. Ik zal het u zeggen; uw kind begon met grooten ijver met moeder te spe len, doök voelde al spelende dat het lang niet zoo prettig was ala hij ge dacht had en dat komt, maai daarvan is het kind zich niet bewust omdat het kind eigenlijk alleen speelt. Hoe dikwijls zeggen we niet tegen een kind: ..ajakkes wat flauw!" foei wat een kinderachtig"spelletje kan jc nu nier. eens wat behoorlijks uit voeren Wanneer wij zoo spreken too- nen wij weinig eerbied voor de per soonlijkheid van het kind. We kunnen niet verwachten dat kinderen onkin derlijke spelletjes docnl Een kind reageert onmiddellijk en uiterst zuiver op verschillende indruk ken en een kind is in eersten aan leg waar in zijn uitingen. Wanneer gij uw kind een 6tuk kostbaar speel goed waar liet niets mede ,,doon" knn dan zal het al spoedig 11a deze ont dekking het ding niet meer aankij ken, tenzij het een bizonder ,,wel op gevoed" kind is en het doet alsof het speelt met den onhandigen 6ta-in-den- weg, hetzij uit vrees voor standjes hetzij uit een soort instinctieve be- 'eefdheid of wat dan ook. Een kind heeft al kunnen wij dat aak niet. ontdekken meestal bij al les een doel. Wanneer het een hark ot een bezem of een leidsel gevraagd heeft voor zijn verjaardag och toe, geef hem dan niet iets anders, omdat gij dat geschikter vindt" of „omdat het een paar dubbeltjes goedkooper in prijs is". Hel, kind, dat een bepaald oonverp verlangt, heeft hier meestal en reden voor het heeft de straat zien schrobben en toen het eventjes de be zem mocht, vasthouden gemerkt, dat hij het. zware ding niet kon hantecren of wel het kind houdt dol van paar den en droomt zich met een leidsel te gelijk een span paarden erbijHet gaat geheel op in zijn fantasie en kan niet afwachten dat do fraaie bellen' zullen rinkelen en de zweep zal knal len Beknor hem niet en wil hem niet ondankbaar noemen wanneer hij eerlijk genoeg is om in het geheel geen blijd schap te toonen bij het zien van uw goed bedoelde maar niet gewenschte blok kendoos of gicter-en-hark of wat gij 1 Speciaal ontwerp voor Haarlem's Dagblad door mej. C. Steln. Fig. I is een japon van witte voile-f Fig. II is een jonge-dames-wandel- stof, waarboven een korenhlauw jak- pak. Gekleurd linnen met daarbij passende bedrukte Btof is heel ge schikt voor dit pakje. Het manteltje i6 heel kort, en beeft van achter eon breeden band, waarover de ruimte van den rug heen danst. De mouwen zijn wijd en worden evenals het man teltje en bet rokje met een stukje van de bedrukte stof gegarneerd. De groo te kraag sluit met twee Jnioopen. De achterbaan van het rokje is geplooid, de voorbaan valt glad en eindigt van onder in de garneering. je gedragen wordt. Het jakje komt liet aardigst uit wanneer men het haakt van dunne wol. Het is een eenvoudig hemd-model, dat in de taille door een al ceintuurtje onderbroken wordt. Hel; rokje van de witte voile japon ls versierd met oprijgsels, waarvan men het bovenste borduurt met blauw bor- duurkatoen. Ook het kraagje en de haudkapjes worden met dezelfde kleur bewerkt. Voor slanke figuren is deze japon heel mooi. Wanneer onze kinderen onbillijke wenschen hébben of verlangens die wij o zoo gaarne wilden maar niet kunnen bekostigen, dan kan het geen kwaad om ferm in eens te. verklarendat gaat niet dat kunnen vader en moeder betalen. Een kind kan niet te vroeg leeren, dat het zich vooral ia zijn langens moet leeren beheerschen en niet aan ieder verlangen voldaan kan worden. Het valt ons dikwijls moeilijk onze kinderen een pretje of jets anders te moeten weigeren, doch wanneer wij in- stede den nadruk te leggen op hetgeen niet toegestaan kan worden, laten uit komen hoeveel pleizierigs en prettigs er nog overblijft dan zal het kind de teleurstelling gemakkelijker dragen. Iels wat heel dikwijls over het hoofd wordt gezien is, dat het spel voor bet kind even belangrijk, even in beslag ne mend is, als uw schaakspel, uw boek, uw ingewikkeld baakpatroon voor u! Uw jongen teekent, d. w. z. hij klad op een papiertje onmogelijke logge lij ven met spillebeentjes en slangen-ar- men. Hij teekent niet alleen hij schil dert I Met reuzen klodders verf worden zijn grillige fantasieën „aangekleed". Ln zijn ijver spat hij een paar druppels op de tafel Hij merkt het niet hij ziet slechts datgene wat hij denkt, dat hij maakt. Het papier bobbelt van de kletsnatte verf de onbeholpen lijntjes raken verward het deert hem niet, hij vindt het prachtig. Daar komt de meid binnen en door de tocht van de opengaande deur waait het „schilderij" het raam uit! Och anne nu is Holland in last! Huilen geen gebrekl Ja, hij begint zoowaar het meisje, dat het toch niet helpen kon, uit te schelden. Wat doet ge nu? Geeft go hem een stevig standje dat hij zoo'n drukte maakt om „niets"? Neen, dat zult ge niet doen. Ge neemt hem bij de hand en laat hem excuses vragen voor de leelijke woorden tegen Ketje en dan zegt gij dat ge het ook heel jammer vindt van zijn werk en stelt hem voor samen iets anders te maken. Het kind gevoelt, dat ge hem voor „vol" aanziethet schaamt zich een beetje voor zijn uitbarsting en wanneer ge hem opnieuw geduldig en met een belang stelling waar hij het ongeveinsde van gevoelt op weg geholpen hebt, zal hij een tijdlang zoet verder spelen. Vele ouders hebben iets dergelijks gevoeld en meenen dat de belangstel ling die zij aan het kinderlijk pogen ver schuldigd zijn, hare uiting moet vinden in een ongemotiveerde bewondering van al wat het kind presteertmooi hoor 1 prachtig! dat heb je knap gedaan! wordt vaak gezegd bij de op de meest onbeholpen wijze vervaardigde dingen. Dat de oudere het geduld, de toewij ding en de inspanning eerder prijst dan het eindeljjke resultaat, ligt voor de hand, doch voor een kind is dit niet zoo klaarblijkelijk en al gauw zal de kleine knutselaar zich een knapperd wa- 1, zonder dat hiertoe eenige aanlei ding bestaat. Zoo ergens, dan geldt het wel bij de opvoeding, dat we ons voorzichtig en wkeurig dienen uit te drukken ten einde misverstanden te voorkomen. Tenslotte nog een enkel woord over den aard van het speelgoed. Hoe eenvoudiger het speelgoed en hoe meer een kind er mede kan „doen", hoe meer het zijn lust om te onderzoc- om zelf conclusies te trekken, kan botvieren en hoegezonder de ont spanning zal zijn cn hoe meer het spel de geestelijke ontwikkeling vraa het kind ten goede zal komen, "1 och, laten we bij al onze be slommeringen, onze drukte ea enze groote gewichtige belangen af en toe eens een kostbaar uurtje vrij maken om met onze bengels te spelen. Leg in die heerlijke uren den grond voor eea on verbrekelijke kameraadschap kom uw voetstuk af en tracht kind te met uwe kinderen het zal u dén weg naar menig moeilijk karaktet en menig gesloten harte vereffenen. AMY VORSTMAN—TEN HAVE. Coué en de warmte Onze kleeding Verfrisschingen Nu de zomer dsn toch echt zijn intree heef? gedaan, zoeken wa dadelijk maar ai lerlei middelen om zoo weinig mogelijk las', van de warmte te bobben. Eigenaardig ia het om op te merken, <l«t iedereen van tevoren snakt, naar wat zomerwarmte; in de tram en op ei raat slaakte ieder «enigen tijd geleden de verzuchting: werd het toch maar wat warmer. Nu bet echter eenmaal zoover la, is er menigeen bij die oven hard weer over do warmte klaagt als teen over de kou. maar nog veelvuldiger komt het vooT, dal men hoort zeggen: we zijn weer op weg naar een hittegolf als verleden jaar. of, in Amerika ia 't al weer geweldig heet, daarbij niet beden kende. dat ons ieder jaar die berichte® over Amerika bereiken. Een best middel tegen de warmte is er zoo min mogelijk over ie praten, due eigenlijk de methode van Conó te gebrui ken: bet ia miet warm, het is niet warm, na op: ge zijt opgewekt ;«r. niet een vrooüjk gr ge boodschappen! ijst do deur uitgegaan. Onderweg komt ge ln nw draf een vriendin tegen, die u nauwe lijks ziet of ze begint: wat is 't smoorheet, om het r ik heb er toch zoo'm laat van! Opeens voelt gc dal ge u teveel gehaast hebt, dat uw Japon te warm is en dat de zon blakert in plaats van vriendelijk te schijnen. Weg is do opgewektheid en tenslotte sloft ge mopperend huiswaarts ln de „nare hitte". Wordt er niet over de warmte gesproken, clan zal ook menigeen ze veel minder als een last voelen. Intusechen zijn er wel enkele andere middeltje* om ons zoo bchagclijk moge lijk te voelen, en voor ons vrouwen is dal gemakkelijk in de kleeding ie vinden. Hoe lichter on» goed van kleur is. hoe luch tiger: lichte kleuren weerkaatsen de nestralen, terwijl donkere ze jniet in zioh opnemen. Daarom zal een uit wollen crêpe marocain japannetje minder warm zijn dan een donkerblauw katoentje. Natuur lijk is dit gemakkelijk gezegd in het werk, maar niet gedaan. Wie in haar huiahouden bezig is, op k.*«tjviT is of voor de klas staat kan in de meee.e gevallen bezwaar lijk met zeer licht gekleurd goed bezig zijn: dan lijdt het werk onder het voort durend ontzien van hot goed. Maar als het afgeloopen ia. Van zij zich heel goed oven m een luchtiger toilet stekem en zij zal zich dan des to behagelijker voelen. Wio last heeft van opgezette voeten met de warmte, doet er goed aan midden op den dag geheel andere schoenen nan to trek ken, ala zij er ton minste too in de ge legenheid is. Do koele schoenen geven een lijdelijke verfrissching die het loope® weer veel aangenamer maken. Dat er zoo min mogelijk vet gegeten moet worden, spreekt wel vanzelf. Veel frisch voedsel en veel vruchten zullen er fceel wat gemakkelijker ingaan dan een vette varkenskarbonade. Ook koele dran ken zijn lamg niet to versmaden cn dan helpt voor hen aio ervan houden altijd do bijvoeging niet spuitwater zeer. Melk met spuitwater heeft door het prikkelende een opwekkende werking en voor 'e avonds bestaat er ook nog een heerlijk koele drank in Meiwijn met spuitwater: dit is niet zoo zoet als limonade vaak is en het verfrischt ons in de warmte. Toch blijft, zooals wij vroeger reeds schreven een kop thee de meest aangenamen drank voor den dorstige, en gieten wij het dan op zijn Amerikaansch op ijs met wat suiker en ci troen, dan is het een heerlijke verfris- sching. Het aangenaamste deel van den dag bij de warmte is wel de avond en wio dan in eigen tuin, hetzij groot ot klein kaai zit ten, is goed af, Todh c.ou menigeen er nog meer van kunnen genieten, wanneer zij eerst de moeite nam, den tuin te begie ten: het frissche van het water cn de heerlijke geuren van gras en planten ma gen hot buitenzittctn tot nog grooter ge- Menigeen zou nog meer aan d© warmte hebben, wanneer zij niet het vooruitzicht had op een aanval van een leger van mug gen bij hot slapen en het opstaan den vol genden dag met een dik oog of «en dikke lip. Hiervoor helpt natuurlijk wel het ge bruik van een hor in hot raam, maar dit maakt dat de kamer nooit gdhecl frieeli is. Veel beter is hel om op hei hoofd kussen een zakdoek te leggen, die be sprenkeld is met een eterkruikend vooht, hetzij met nagelolie, of eau do cologne, of lavendel: Na «enige weken schijnt het alsof de muggen eraan gewend zijn, en dan is hel beter om weer eens iets anders to nemen. Wie er geduld voor beeft kan Tialuurlijk ook met een Indisohon mus kieten dooder op het oorlogspad gaan, maar hierbij sneuvelt in hot enthousiasme van de jacht mèt de mug ook weieens een glas of iets dergelijks. En bovendien ver geten wij «r bijna altijd wol een, die zich verborgen heeft weten te houden en die zoodra het donker is, sarrend gezoem Iaat hooren. ITet gebruik van een eterkgourend vocht helpt veel meer afdoende. Zorg tenslotte als huisvrouw dat ge steeds «oh kan koe] water bij de hand hebt: «11e huisgenooten met dorstige kelen zullen deze verfriesching met vreugde begroeten. MENU. Aspergesoep. Kalfsfricandeau. Dorperwten. Aardappelen. Sehuimomelet. De soep wordt bereid van: 1 bos asperg-ee. 3/4 L. kokend water, wat zout. 45 gr. bloem, 45 gr. boter. «en eierdooier. 1/2 d.(L. melk. De asperges worden dun geschild en 'de koppen er tot een kleine pinklengte afge sneden deze worden dan in 1 /4 IL. kokend water ga&rgekookt cn hierin warm gehou den. De ondereinden der asperges worden in stukjes gesneden cn deze in het overige water met, het zout gedurende ongeveer 2 uur gekookt. Wanneer ze dan met het vocht door een haren zeef zijn gewreven, wordt het water van de punten erbij ge voegd tot dat er een liter vodht is. Nu worden de boter en bloem verwarmd, hier bij roerende het vocht gegoten, waarna de eoep nog ongeveer tien minuten moet door koken. Wanneer ze nu met de aspergekop. p«n is vermengd en op smaak is afge maakt, wordt zc onder goed roeren bij den losgeklopt®! eierdooier gevoegd: ze wordt gepresenteerd met dobbelsteentjes gebak ken brood. Het recept van de kalfsfricandeau is bekend, terwijl de erwten, ma het doppen in ruim kokend water worden gaargekookt cn afgegoten. Daarna worden ze op «en klontje boter in den deksobaal gestort en even omgesehudde peterselie wordt er op tafel apart bij gegeven. De ingrediënten voor 6ohuiraomelet zijn; 20 gr. boter 40 gr. suiker, wat zout. wat geraspte citroenschil. De eidooiers worden met de suiker, het zout en do citroenschil geroerd totdat zij licht van kleur zijn: daarna wordt het eiwit zeer stijf geslagen. Inlusschen moet een stukje boter in de koekepan warm maat niet bruin worden, terwijl het wit door de eidooiers wordt geschept. Het mengsel wordt dan in do pan tot gelijke dikte uitgespreid en de pan op een tame lijk warm -vuur «erst gezet. Kom de damp boven de eieren nit, dan is de onderkant wel lichtbruin (dit met een pennekook- mes «ven te probeeren) waarna het ge recht nog eenige minuten in een matig- warmen, open oven moet staan. Nu wordt de ommelet dubbel geslagen, voorzichtig °P een verwarmden schotel geschoven en, met wat poedersuiker bestrooid, dadelijk opgediend. E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 13