Giro naar Belgisch model 42e Jaargang No. 12598 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 15 Juli 1924 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENiEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agenl gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1 -75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.57^. Franco per post door Nederland 13-87^4, Atzonderlijke nummers f0-15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiön van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post fO-65. lil per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJ muiden, Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Celefoon 3521 EERSTE BLAD AGENDA Heden DINSDAG 15 JULI. Groot© kerk. Kerkconcert. Mia Pel- tenburg, Louis van Tulder, Hendrik Aiidriessen, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Spaarnda m: Gemeenteraads vergadering, Installatie van den beer de Haas van Doirsseh, 1 uur. V e I m n: Gemeenteraadsvergade ring 7 uur. WOENSDAG 16 JULI. Statenzaal: Vergadering van 'den Gemeenteraad te 1,30 uur. L'yiema-Palace/» Gruoto Houtstraat Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Theater .,De Kroon". Groote Markt Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theatcr Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uu Scala-Theater, KL Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlama-bioscoop. Zijlstraat. Bios coopvoorstelling 2.30 on 8 uur. V e Is e n: Gemeenteraadsvergade ring. Hoofddorp: Concours Hip- pique. Rjjwieltochten door Mooi-Nederland De tweede oplaag van dit boekje Ie thans gereed. Houders van een bon kunnen deze promie thans In onze TIJdl ngzaal athaien, zoolang de voorraad strekt. MOE STAAT T MET de werken bij do Amster- damtene poort en bij de Zandersbrug? Het werk bij de Arnsterdumschc poort is do laateto weken nog niet .veel gevorderd. Toen de oude poortbrug geheel was weggebroken, kon >egonnen worden de nieuwe brug, dn ge iecLclijk in de oude brug wel af t« maken. I)it werk is nu bijna gereed. Over enkele dagen zal dus dc nieuwe brug geheel .voor het verkeer opengesteld kunnen worden. Dit zal het verkeer zeker ten goedo komen, omdat nu aan den kant van den Vaart weg nog wel 4 meter aan het verkeer onttrokken was. Voor ilc nieuwe poortbrug is een palenstol geslagen. Met het andere moet gewacht worden tot de trambrug is afgebroken. Dit kan natuurlijk niet voor do E.8.M. over de nieuwe brug rijdt. Er zijn nog geen aanstalten ge maakt om de rails aan te sluiten. De nieuwe Zandersbrug is voor het voetgangersverkeer open gesteld, ook *1 is de bestrating der taluds nog niet gereed. Aan onzen wensch is dus tegemoet gekomen. Aan de Zakstrant en bij do Jansweg staat nog steeds Verkeer Zanders- brug gestremd. Juister was die borden te veranderen in Rijverkcer Zanders- brug gestremd. Over .nko'e dagen zal de bestrating der taluds wel in orde zijn. Dan kan de brug in haar geheel in gebruik gesteld worden. Het zal eon uitsteken de verbetering zijn. Wij hebben op do Zandersbrug ook geen lantaarnpalen gezien. Hetzelfde geval dus als bij de nieu we brug bij de Amstcrdnmseho poort. Zullen nu ook aan de nieuwe Zan dersbrug hou'en noodpalen rnet elec- trische lichtbollen geplaatst worden 1 Stadsnieuws Het proces inzake de Infanterie-kazerne. De gemeente niet in hooger beroep? Zooals wij indertijd hebben gemeld heeft het Amstendamschc Gerechtshof op 13 Mei inzake het proces tusschcn Rijk en gemecnie inzake de Infanterie- kazerne de gemeente in het ongelijk ge steld. Tot 13 Augustus heeft de gemeente gelegenheid van dit vonnis in hooger beroep te gaan. Naar wij vernemen is het advies ge vraagd van een Haagsch cassatie-spe cialist, die geadviseerd heeft, te berus ten in het vonnis. Intusschcn bestaat do mogelijkheid dat dc gemeente toch tenslotte nog in hooger beroep gaat, want een formeel besluit is. zoo vernamen wij uit goede bron, in dezen nog niet genomen. De bouw van 300 Arbeiderswoningen te Schoten Is het bouwen van woningen van f5.huur per week mogelijk? De heer C. E. Abspoel, Bankasttaat, verzoekt ons het volgende te plaat sen Naar aanleiding van de mcdedccling in uw blad van 9 dezer, waarbij u c'c in diening bij den Raad van Schoten be richt van een nieuw ontwerp-stratcnplan in verband met de voorgenomen wo ningbouw van de Coöp. Verecniging „Samenwerking", verzoek ik oclccfd voor onderstaande regelen eenigc plaats ruimte. Daar ik bijna dagelijks moet consta- ■teeren, dat helaas op het gebied van den woningnood, voor zoover dit betreft ar beiderswoningen, nog weinig verbete ring is te bespeuren, kon het me: an ders of de voorgenomen bouw van circa 300 arbeiderswoningen te Schoten meest mij sympathiek zijn, te meer daar ge broken werd van een huurprijs van hoogstens f S-— per week, hetgeen mo menteel tenminste een redelijke prijs genoemd kan worden in verhouding tot dc vrij algemeen verminderde arbeids- loonen. Ik vond hel dan ook jammer uit een jtukje van den heer Klein, wethouder van Schoten (18 Juni in uw blad ver schenen) te moeten vernemen, dat het voor 't oogenblik nog absoluut onmo gelijk moet worden geacht woningen te bouwen niet een huur van f 5 Per N CDe heer Braam, voorzitter van boven genoemde coöperatieve vereeniging, be streed den heer Klein echter in zijn antwoord, hetwelk u 20 Juni in uw blad Naar aanleiding Siicrvan had ik met den heer Braam een onderhoud, waarbij genoemde heer mij uitnoodigde zijd cij fers en die van den beer Klein eens te genover elkaar te controleeren en dan •- zeggen of het wel of niet mogelijk Ik maakte hiervan gebruik en wil gaarne* verklaren, dat het ook volgens mijn mcening zeer goed mogelijk zal zijn de woningen voor f 3.per «eek :c bouwer, en dat dc huurprijs daar niet boven behoeft te gaan, mits bouw en exploitatie plaats vindt zooals de ver eeniging zich dit thans voorstelt. Zelt ben ik geen t>oi*vkunriigc. maar ik ga af op dc cijferdie beide heeren tegen- ,er elkaar stelden. Was de heer Klein er zoo ver naast i Weineen, want uit de tusschcn deze heeren gevoerde correspondentie blijkt mij, d3[ het verschil in huurprijs ten hoogste 3; cent per week zou bedra gen en dit verschil kan m.i. zeer goed opgelost worden. De heeren Braam en Klein toch ko men ieder afzonderlijk lot hetzelfde be drag omtrent den kostenden prijs der huizen, maar de verecniging kan toe vallig een aanmerkelijk bedrag bespa ren, op architectenhonorarium en op zicht-loon, terwijl door den heer Klein de belastingen en assurantie te boog i werden genomen. Het georganiseerd Overleg Wat in 1923 gereikt werd Verschenen is het verslag van de Centrale Commission van Overleg voor do Ambtenaren en voor de Werklieden in dienst der gemeente Haarlem, over het jaar 1923. Daarin wordt herinnerd aan het feit. 'Jai als een gevolg van zijn uit treden uit den Raad Mr. J. B. Bo- nians het voorzitterschap der beide commission heeft moeten neerleggen en overgeven in handen vnn den heer M. A. Reinalda. In do vergadering van 10 Septem ber 1923. de eerste welke door den heer Reinalda geleid werd, heeft deze een woord van dankbare waardeering aan den belangrijken arbeid, ook in dit opzicht, van zijn voorganger gr- wiid. Door hem werd geconstateerd, ..dat bij alle verschil van meo'ning, Mr. Boinans "let hart en ziel aan de oprichting en de ontwikkeling van liet Georganiseerd Overleg heeft ge werkt; daarin een belangrijken ar beid heeft tot sland gebracht, waar voor hem zeer zeker een woord van groote waardeering toekomt." Reeds rnaakie liet vorige jaarverslag melding van het. Raadsbesluit, tot wij ziging van het Ambtenaren- en Werk- licdenreglemenlwaardoor de taak van hef Georganiseerd Overleg werd uitgebreid mot. het geven van advie zen over technische en administratie ve aangelegenheden, waarbij het be heer der bedrijven of van andere takken van dienst, is betrokken, ter wijl tevens aanvaard werd een motie, door den heer Reinalda voorgesteld, door Burgemeester en Wethou ders overgenomen, waarin werd uil- gesproken, dat, een reorganisatie van hel, Georganiseerd Overleg allereerst deze hefeekenis heeft, dat het zich zal uitstrekken over alle arbeidsvoor- waarden, welke eenerzijds door de Overheid, en anderzijds door het per soneel zullen moeten worden bespro ken. In afwachtin- van de principieels beslissing ten aanzien van de verte- genwoordigingswijze der Raadsleden in het Georganiseerd overleg en als gevolg van de Voorzitterswisseling bleef verdere behandeling van het door do reorganisatiecommissie aan- gclioden concept achterwege en werd in liet l>egin van 1924 aan een nieu we subcommissie opgedragen, dat concept nader te bekijken. In tusohc-n besloot de gecombineer de vergadering van de heide commis sies overeenkomstig een voorstel der reorganisniiecommissie, dat. totdat de reorganisatie zal ziin tot. stand ge bracht. de lieide commission als re gel gecombineerd zullen vergaderen. In verband daarmede werd het aan tal organisatie-vertegenwoordigers op twee per organisatie teruggebracht de tegenwoordigheid van directeuren en hoofden van takken van dienst werd facultatief getiteld, voor zoover in de vergaderingen geen voorstellen, hun dienst betreffende, aan de orde worden gesteld eventueel© stemmin gen over voorstellen geschiedt in de ze overgangsperiode niet hoofdelijk, maar organisatie-gewijzo. Als gevolg van dit besluit kwa men in 1923 de beide commissies slechts in oecombinéerde vergaderin gen bijeen en wel 9 maal, waarvan 3 maal met de vertegenwoordigers van het politiepersoneel, terwijl dc Per soneelscommissie, speciaal voor amb tenaren-aangelegenheden, die bij vo renbedoeld besluit gecontinueerd werd. 22 vergaderingen hield. Er wordt in het verslag een op- fioraming gegeven van de beslissin gen waartoe de verschillende verga deringen geleid hebben. I)o in 1922 op bescheiden voet in- Kotichto Personee-lsreserve vroeg dit jaar in verschillende vergaderingen do aandacht der Commissie, met na me, toen met het eindigen van het zwem seizoen haar advies werd ge vraagd omtrent de opneming van 't personeel der zweminrichtingen, ge heel of gedeeltelijk, in de reserve. Al gemeen was men van oordeel, dat op neming van het geheelo personeel aan do reserve een niet-bedoeld© en kost bare uitbreiding zou geven dat. er dus ecne selectie moest plaats hebben, waarbij met hert. al dan niet kostwin ner zijn. den diensttijd en de ge schiktheid van het personeel rekening zou zijn te houden. Door de Perso neelscommissie werd daarna, met toepassing van dezen regel, geadvi seerd ten aanzien van de vraag, wie al dan niet in de reserve zou moeten worden opgenomen, wutarbii ook re kening te houden was "met het advies van den Inspecteur van den dienst der Lichamelijke Opvoeding opdat voor liet volgend seizoen over vol doend geschikt personeel zou kun nen worden beschikt. De pokitie van reservisten, die voor den militairen dienst, ongeroepen worden, kwam voorts ter sprake en werd in 1924 overeenkomstig het advies der Com missie door den Raad nader geregeld. Een advies van do hoofden van tak ken van dienst Lot normaliseering van het weekloon der reservisten, oin het. in den zomer en in den win ter geliik te maken, werd door de Commissies overgenomen. Het voornemen bestaat, dat na het tot eland ko-rnen van do reorganisatie van het Georganiseerd Overleg de in richting van de Personeelsrcscrve met do daarmede samenhangende punten in de Commissies aan de orde zal worden gesteld. Een en ander maal werd de inrich ting van een Scheidsgerecht voor de Ambtenaren, gelijk dat, voor de werk lieden reeds bestaat, ter erpake ge bracht in het laatst des iaars werd door het Nationaal Verhond een ont- werp-regoling. onderdeel van do door de ambtenaren-organisaties reeds aan geboden voorstellen betreffende de algemeene rechtspositie der ambte naren ingediend, waarvan do behan deling ook samenhangt met do reor ganise! ie van hef Ove.rleg. Federatie Haarlem J. V. 0. der De bierverkoop in de Centrale Maandagavond wond in het ge bouw ,.Dc Centrale" een vergade ring plaats der Federatie Haarlem van den Jeugdbond voor Onthouding. Na het afhandelen van eenige pun- 11 van huiahoud'eliikea aard, werd de bierverkoop in het gebouw der arbeidersbeweging „De Centrale" be sproken. Na eenige godachtenwisse- ling, waarin algemeen dit; besluit, ernstig werd betreurd, werd met al gemeene stemmen do navolgende motie aangenomen: ,De Federatie Haarlem en Scho ten van den J. O. V., kennis genomen hebbende van het besluit dat uw be stuur heeft genomen om voortaan in uw gebouw bier te verkoopen, brengt hare afkeuring hierover uit in een vergadering op Maandag 14 Juli 1924. Zij hoopt dat u het voorgenoemd be sluit alsnog intrekt, ook al omdat het voor onze leden voortaan moeilijk wordt om in de Koffiekamer te ver toeven en gaat over tot dc orde van den dag". Deze motie zal aan het bestuur van den H. B. B. worden toegezonden Rijwieltochten door Mooi-Nederland Een tentoonstelling van prent briefkaarten en foto's in onze Tijdingzaal N'u de tweede oplaag van onze pre mie voor abonné's verkrijgbaar is, hebben wij in onze Tijdingzaal. Groo te Houtstraat 93, een tentoonstelling georganiseerd van eenige honderden prentbriefkaarten en foto's van de voornaamste steden en dorpen die op deze tochten bezocht zijn. Interessant is ook de groote collectie kleederdrachten en kijkjes in 't volks leven in Gooi en Eemland en op de Veluwe^ Weer een zwemongeluk Een jongen te Halfweg verdronken Maandagavond waren eenige jon gens in de Ringvaart alhier aan het zwemmen, toen de 16-jarige A. wo nende te Zwanenburg, plotseling in de diepte verdween, midden in de vaart. Eerst na ongeveer 20 minuten dreggen gelukte het hem te vinden, Dr. Kuipers, inmiddels gearriveerd, heeft geruimen tijd getracht do le vensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet mocht gelukken. Volksbond tegen drank misbruik De 50ste jaarvergadering Zooals wij reeds gemeld hebben, houdt de Volksbond tegen Drankmis bruik, Woensdag 23 Juli alhier zijn 50e algc-meene vergadering. Dinsdagavond 22 Juli half acht zul len Hoofdbestuur en afgevaardigden door B- en W. van Haarlem ten Slad- huize ontvangen worden; daarna volgt een concert in den Haarlemmerhout, door de H: O. V. Des Woensdags te half vijf, na af loop van de vergadering, wordt de Groote Kerk bezichtigd: bij deze legenhoid wordt ook het orgel speeld. Daarna gemeenschappelijke maaltijd in Café Brinkmann. Donderdag te 10 uur: bezichtiging van het Frans Halsmuseum. Daarna begeeft het gezelschap zich per extra tram naar Heemstede, waar de afge vaardigden door R. en W. op het Raadhuis officieel zullen worden onb vangen. Pe lunch wordt vervolgens ge. bruikt op Groenendaal, waarna her, gezelschap weer per extra-tram naar Haarlem terugkeert. EEN ONCELUK IN DE ZWEM INRICHTINC AAN DE HOUTVAART. Zaterdagmorgen sprong dc 14-jarige jongen K. in het kostelooze gedeelte van dc gemeentelijke Bad- en Zwem inrichting aan de Houtvaart tc waier, maat schreeuwde tegelijk om hulp. Da delijk snelde het personeel met den heer Van Leersum aan het hoofd toe, om den jongen, die dit blijkbaar niet zelf kon doen, op het droge te brengen. Hij klaagde over pijn in het dijbeen. Nadat hij eerst door bet personeel be handeld was, werd hij per zieken-auto van de firma Mathot naar het Sint Eli sabeth's Gasthuis gebracht, waar bleek, dat zijn dijbeen gebroken was. Op welke manier dit gebeurd was, kon de jongen niet zeggen. Nader vernemen wij, dat de jongen het naar omstandigheden goed maakt. De bouw van 149 Arbeiderswoningen. Het werk gegund Namens B. en W. van Haarlem werd heden door dsn architect D. v. Zetten ten behoeve van de Woning slichting ..Ons Huis" gevestigd te Haarlem gegund het bouwen van 149 woningen, waaronder 5 winkelwo ningen met pakhuizen en een kantoor- gebouwtje on een terrein gelegen aan de Zoniervaart te Haarlem aan den heer W. van Genderen, aannemer, wonende te Amersfoort voor de som van f 453.400. GEMENGD KOOR „POLY HYMNIA". Dooj bovengemeld koor zal op Za terdag 19 dezer, een concert, worden geeeven in het Park van het Bron gebouw. Medewerking zal worden verleend door het muziekkorps „Harmonie de Eendracht", van de Koninklijke Pa pierfabrieken te Velsen, dirigent den heer K. H. Kerkhof, welk korps op het laatstgehouden nationaal muziek concours te Woumerveer, in do eere- ofdeoling Harmonie mei het hoog ste aantal punten en bijzondere» lof der jury den eersten prijs behaalde, alsmede door de afdeeling kinderkoor van de vereeniging „Polyhymnia", De Rijwielbelastingwet Met 1 Augustus treedt de wet in werking Voor elk rijwiel moet 3 gulden per jaar betaald worden Uitzonderingen Op 1 Augustus a.s. treedt „De rijwiel- belastingwet" in werking. Men kent hel doel van deze wet, n.l. door voor ieder rijwiel, dat op den openbaien weg bereden wordt, een belasting te heffen van ƒ3.tot dekking van het groote tekort in 's Rijks schatkist. De tijdsduur dezer wet werd bepaald tot 31 December 1930. De plaatjes zijn binnenkort verkrijgbaar aan de post kantoren. 't Is zeker niet ondienstig enkele van de belangrijkste bepalingen uit deze wet te bespreken. Ieder rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, moet voorzien zijn van een voor hel loopende jaar geldig belastingmerk (naar hei door den mi- nisier van Financiën vastgesteld mo del) dat zichtbaar aan het rijwiel moei worden bevestigd. Het merk, een plaatje, moet zijn bevestigd óf aan de balhoofdsbuis, öf aan een der buizen van het stuur, öf aan de bovenhuis van bel frame, binnen 15 cM. van het stuur. Rijwielen, die op den openbaren weg niet worden bereden, behoeven niei voorzien te zijn van het belastingmerk. Fietsen die met een hulpmotor worden voortbewogen, worden aangemerkt als rijwielen. Kinderrijwielen waarvan de wielen met andere dan luchtbanden zijn bekleed, mits de omtrek der banden niet grooter is dan 5 c.M. en driewie- lige rijwielen, kennelijk bestemd voor gebrekkige personen, vallen buiten de belasting. Het op den openbaren weg berijden van een rijwiel zonder voorzien te zijn van het voorgeschreven belastingmerk, wordt gestraft met een geldboete van ten minste f 3.en ten hoogste f 25. Hoofden van gezinnen, die volgens art. 1 der wet vrijgesteld zijn van be lasting, krijgen een plaatje, waarin een rond gat is geslagen en dat kosteloos aan hen uitgereikt wordt. Hel rijwiel, voorzien van dat merk mag niet anders dan door hen zelf worden bereden. Vóór 1 Augustus moeten verzoeken om vrij"- stelling worden ingediend bij den Ont vanger der Accijnzen. Alleen aan hoof den van gezinnen, die niet zijn aange slagen in de Rijksinkomstenbelasting en d-ie hun rijwiel voor hun bedrijf of beroep noodig hebben, wordt vrijs'elling verleend. Zij ontvangen een strook, met afdruk van het kantoorstempel, dat hen als bewijs van vrijstelling dient. Zij doen dus goed dat bewijs steeds bij zich te dragen. Het berijden van een rijwiel, waSraan een voor kostelooze uitreiking bestemd belastingmerk, (b.v. voor dienstrijwie- len van Land- en Zeemacht, Post en Telegrafie, welk voorzien worden van een plaatje mei vijfpuniige ster) door anderen dan bevoegden wordt gestraft met ten minste f 10.en ten hoogste f 100.boete. Aan ie ambtenaren dw Invoerrechten en Accijnzen en aan de Rijks- cn gemeentepolitie is het toe zicht opgedragen. Zij mogen ieder rijwiel, dat zij op den openbaren weg aantreffen, onderzoeken; zij mogen den berijder doen stilhouden, desnoods met geweld. Bij overtreding kunnen zij het rij wiel in beslag nemen en naar het kan toor van den Rijksontvanger brengen, of wel in de meeste gevallen eerst naai het politiebureau. De ontvanger 4can te gen borgstelling van de maximale boete het beslag opheffen. De bekeurde personen worden bij dag vaarding, welke door ambtenaren der accijnzen wordt beteekend (dus niet door een deurwaarder) vanwege den Minister van Financiën voor de recht bank gedaagd. De Ontvanger kan met den bekeur de zoolang deze niet is gedagvaard een transactie aangaan. Is het rijwiel in be slag genomen en wordt een transactie gesloten of de boete betaald, dan wordt dat rijwiel tot verhaal der boete pu bliek verkocht. Door een bekeuring we gens het berijden van een rijwiel zonder het vcreischte belastingmerk wordt geen ontheffing van belasting verkregen. (Een aantal Rijks- ambtena ren hebben het Belgisch Rijksgiro-eysteem onder zocht). Wien Neerlandsch Bloed door de aadren vloeit En aan Rijks-giro doet, Vraagt daar zijn stelsel niet meer bloeit, Aan België hoe het moet. Straks voert hij dan verheugd van zin Met onbeklemde borst, Het vreemd systeem in Neêrland in Omdat hij zelf niet dorst. Wien Neêrlandseh Bloed door de aadren vloeit, Dankte 't Rijks-giro af, De Staat heeft zich daarmee be moeid, Tot onze schade en straf. Hij stuurde 't scheepje in ue riet Daar liep 't onwrikbaar vast, Ten tweeden male waagt dat niet Wie op zijn zaken past. Wien Neêrlandseh Bloed door dö aadren vloeit, En koopmansgeest daarbij Heeft 't giro-knoeisel la.ng verfoeid En laat den Staat ter zij, Hij kiest 't articulier bedrijf Gireert dus bij een Bank, En zegt: „bij die beslissing blijf ik heel mijn leven lank." TOM DE RIJMER. Vedteersonoevallen in Haarlem en Omstreken. Een tramongeluk te Halfweg. Een meisje te Zandvoort slingert door een winkelruit. KYNOLOGIE. Onze stadgenoot© mej. I. Job. \V de Vries .behaalde 1.1. Zondag t< Leiden wederom een eersten prijs met haar dwergschnauzer Kitty", benevens een groote medaille uitge loofd door den weled.geb. heer J. Rijubende alhier. De bekende keurmeester en kyno loog. de heer H. J. Clarion, behaalde met zijn Holl. Herdershond, Keneau te Leiden 1.1. den lsten prijs, kwali ficatie uitmuntend, plus 2 zilveren medailles voor den besten hond in open klas. BRITISH EMPIRE EXHIBITION, WEMBLEY. Op het Bureau voor Handelsinlich tingen, Oudebrugsieeg 16, Amster dam zijn voor belangstellenden ver schillende gegevens omtrent bovenge noemde tentoonstelling koeteloos ver krijgbaar. Maandagmiddag te ongeveer 2 uur Vond o'p het Groot'Heiligland een' ern stig ongeluk plaats. Het 7-jarig jongetje J. W. Uylehbroek, wonende aan de Pijlslaan te Heem stede, stak plotseling het Groot Heilig land over. Het werd daardoor overreden, door een langzaamriidende auto. De bestuurder daarvan signaleerde. Eén der wielen ging het kind over het hoofd. De chauffeur stopte oninidde'lijk. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Sint Elisabeth's-Gasthuis. Levens gevaarlijke inwendige verbloeding in het hoofd en wellicht hersenschudding werden geconstateerd. Bij informatie deelde men ons mede, dat de toestand van het jongetje nog le vensgevaarlijk is. In Halfweg. Maandagmorgen is de 27-jarige gehuwde opperman J. Barendse, we nende ie Haarlem en werkzaam bij de verstrating van den rijksstraatweg bij het Kruitmagazijn, tegen een uiu Haarlem komende tram aangeloopen. Ernstig verwond is de ongelukkige naar .Amsterdam vervoerd en in 'net Wilhelmina Gasthuis opgenomen, waar hij kort daarna overleed. De loodgieter W. V. kwam te val len met zijn motorrijwiel en brak hierbij een been. In Zandvoort. Maandagmorgen ongeveer 10 uur reed de Duitsohe dienstbode Fr. W., tijdelijk hier gelogeerd met gr«ote vaart van de Zeestraat:. Ze wilde de Haltestraat inrijden, slaagde er ech ter niet in, den korten draai te ma ken. waardoor ze met kracht tegen de uitsfalkast van den winkel van den heer Van der Kruk botste. Ze sloeg door de spiegelruit en bezeerde zich ernstig. Twee personen brachten haar naar Dr. Varekamp. Deze was niet thuis. Ze moest dus verder ge- trausporteerd worden naar Dr. Wil- lems. Hoogeweg. Deze en Dr. Tiche laar hechtten en verbonden de ver schillende wonden, nl. een diepe snede in boven- en onderlip, in twee vin gers sneden, die tot liet been gingen, en een ernstige wonde in den arm. Per politie-brancard vervoerde men haar toen naar haar woning liet. pen sion van den heer Groen. In Boverwljk. Maandagmiddag, ongeveer half één, raakte het paard van den groen- tenh andelaar R. in de Zeestraat op hol. liet beest rende met den wagen achter zich de Zeestraat af en den Wijk aan Zeeërweg op. Bij het raad huis van Wijk aan Zee en Duin vloog het beest op een hek en geraakte hierop zoo vast, dat met het dier er moest af tillen en de hulp van den veearts inroepen om het gewonde dier te verbinden. De ingewanden puilden uit het lichaam. Te Sohoten. Aan het einde van de Generaal Cronjéstraat werd Maandagmiddag het rijwiel van een jongen aangered den door een auto, die hem achter op reed. Een der wielen van de fiets werd vernield; de jongen zelf kwam er met den schrik af.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1