Jcinïnci DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD TAFELGOED ZATERDAG 19 JULI 1924 VIERDE BLAD EEN COMBINATION VOOR DEN ZOMER. De romer geeft om weieens warmte teveel, en wij puffen dikwijls in onre kleenen, loom en moe als rij ons ma ken. .Men make daarom een coinbina- tion-camisole en pantalon van crêpe de chine of racht linnen, en hot zon netje ral met vreugde worden be groet. Ons ontwerpje is in oen luttel irurtjo na to maken en zeer practiach. Katoenen crêpo maakt het strijken na do wasch overbodig. Een patroon tje kan onder nummer 233 worden aan gevraagd in de maten 42, 44, 46 cn 4-3. Kosten 00 cents. MODERN LINNENGOED. Men draagt tegenwoordig zulke sim pele overkleeren, dat het wel oen noodzakelijkheid wordt, het linnen goed zoo eenvoudig eu dun mogelijk t« maken, jwi won tenminste do japonne tjes goed laten uitkomen. De geween of gebreide borstrok wordt zoo lang- zomerhand ouderwetach en er zijn reeds verscheidene meisjes, die den naam borstrok niet anders dan van hooren zeggen kennen. Tegenwoordig kiest men zijden tricot, crêpe-de-cliine of linnen, welke 6toffea op den lan gen 'duur ook veel meer voldoening ge ven. Zonder veel last of moeite is een moderne chemise, volgens het model van ons ontwerp gemakkelijk en goed koop te maken. Ons model is op zich zelf reeds elegant maar bovendien nog gegarneerd met een achulprandje eu wat handborduursel. Het spreekt ech ter vanzelf, dat deze versiering kan worden vervangen door een andere, welke minder werk verdacht. Het pa troon is onder no. 417 op aanvrage verkrijgbaar in de maten 42 44 46 en 48. Kosten 40 cents. EEN PRETTIGE HUISJURK VOOR MEISJES Een werkelijk pracfcisch Jurkje voor thuis, dat is iets waaraan men behoef te heeft. Een mooi jurkje of pakje de school zijn de meeste meisjes niet „nut" omdat zij zich thans aitijd zoo toetakelen en een schortje niet helpt, omdat zij het liefst zoo gauw mogelijk weer uitdoen. Maar zelfs hot meest verwende dametje zal als zij u school komt haar kleertjes graag voor ons aardige huisjasje verwisselen. Men kan tenslotte niet altijd het boezelaartje blijven gebruiken. Het is voor de kindoren bij het spelen ook wel degelijk een lastig dragen en on- akeurig krijgen zij het gevoel van gestraft te worden. Het huisjurkje, van onze tcekening geeft dezelfde voor deden als een schortje, maar is bo vendien prettig te dragen. Gingan. kunstlinnen, neteldoek en dergelijke stoffen zijn het best ge schikt, en aan do hnn'd van ons pa troon is het vervaardigen niet zoo las tig. De sluiting geschiedt door middel van kDOopen en knoopsgaten, de. zak ken worden opgestikt. Voor de zoomen rond do mouwen, hols, zakken langs de voorzijde gebruike men woon band van gekleurde of witte stof. Patroon is verkrijgbaar a 50 ct. voor meisjee van 8 tob 13 jaar, onder nummer 418. LAPJESWERK. Het lapjes werk uit vroeger jaren komfc den laatsten tijd weer meer in zwang, zij het dan ook ©enigszins an ders. Men riet dezen zomer allerlei kleedingstukken dragen uit lapjes van verschillende kleuren samengesteld. Wij geven op onze teekening een hoedje met stijf linnen bol, welke met lapjeswerk overtrokken is. Zooals riet kan iemand niet wat smaak voor kleuren een alleraardigst resultaat be reiken. Men zoek© in de lappendoos naar stukjes gekleurde satijn en eindjes lint welke lapjes dan elk apart eerst met kleine steekjes van zwarte rijde wor den omzoomd en daarna tot een groo- fcen lap verwerkt. Het is ook zeer goed mogelijk met deze overgeschoten stukjes stof een das to maken, welke men dan volgens de laatste mode op den rug dicht knoopt. De stukjes zelf behoeven nu niet omzoomd te worden maar moeten wel, tenminste als men er prijs op stelt een mooie dos te verkrijgen, met a Jour-steken aan elkaar worden ge- naad. Dit werkje is echter zeer tijd- roovend cn bovendien lang niet ge makkelijk, Men doet daarom het beste door het te laten doen bij een der vele machinale pliaseer-inriditingen. De kosten zullen hoogstens een paar dub beltjes bedragen. Hoe de das het best gedragen kan worden, geeft onze tee kening duidelijk HOE MEN VLEKKEN VAN ZEE WATER VERWIJDERT. Zeewater geeft leelijke, bijtende vlekken op schoenen en kleerc-n, wel ke men met den meesten spoed moet erwijderen, daar zij anders deze klee dingstukken voor altijd bederven. Een vlek op goed, dat wekelijks wordt gewasschen is niet 200 erg; dit trokt langzamerhand wel weer bij, maar op andere klecren, bijvoorbeeld an zwarte stof of marineblauw, is 'oortmake.t geboden. Men sponse do •lekken af met helder, ..ouu water (schoon regenwater is uitstekend) en spreid het klcedingstuk daarna over 'n kuip of tijL Nu -et m'n dc behande ling voort door met een klein sproei- ertje of vergietje het water voortdu rend over do vlekken te laten stroo men. Dit dient om het zout weg te spoelen cu men kan dit controleeren door van tijd tot tijd over de vlekken te strijken cn tc voelen of het goed nog kleeft. Als men meent, dat hel zout inderdaad verwijderd is moet men de natgemaakte plekken onmid dellijk droog strijken met een niet te warm strijkijzer, liefst over een schoo- ne witte lap. Dit zal spoedig elk jpoor der behandeling uitwisschen. Mocht ..e vlek al eenigen tijd in het goed zitten en daardoor reeds een weinig ingevreten zijn, dan wassche men voor het strijken, de plekken goed na met azijn, opdat de kleur weer bijtrekt. Men gebruike hiervoor een stukje zwarte, dikke stof, waarop men de azijn doet. Andere stoffen, welke spoedig door deze vlekken verteren zullen en toch niet de bovenstaande behandeling kunnen verdragen, moeten strak ge spannen worden, b.v. over een droog- hek. Daarna klopt me vlug mot een dun rietje, minstens een kwartier lang, over de geraakte plekken. Dit heeft tengevolge, dat het zout wordt uitgeklopt. Nadat men het kleeding- stuk nog enkele oogenblikken boven stoom gehouden heeft en licht gestre ken met een niet te heet ijzer, zullen ook deze vlekken volkomen verdwe nen zijn. ONDERKLEEREN. Onderkleeren kan men nooit te veel hebben en vooral camisoles en gewone onderlijfjes in ettelijke modellen, ne men een flink plaatsje van de kleer kast in beslag. Wij geven ditmaal een model met tamelijk lage taille en rond uitgesneden hals. Het ie een ideaal lijfje om te dragen onder dunne, half- doorric-htige zomer-Japonnen of zijden jumpers. Lastige sluiting is weggela ten, men doet hot gewoon over het hoofd aan. In de taille wordt het wat ingehouden door een elastieken band, Garneering kan men volkomen naar eigen keus aanbrengen, toch overdrij- ve men dit niet. Een weinigje hand borduursel of een paar opgestikte me daillon ca is al meer dan voldoende. VOOR VETLEEREN SCHOENEN. Vetleeren schoenen, welke goede dien sten hebben gedaan en neiging vertoo nen eiken, verder nog te verlangen, dienst te weigeren, kunnen weer goea bruikbaar worden gmaakt door het inwrijven met een mengsel van ammo nia cn melk. Men herhale deze behan deling drie of vier maal en late het 'ocht telkens goed indrogen De glans •erdwijnt wel is waar, maar komt door hot gewone poetsen spoedig te rug. EEN VAKVEREENIGING VAN. WAAGZEGSTERS. De Parijsche waarzegsters, de dames m het koffiedik en het ei, zijn ia be roering. Ze zijn het beu, altijd maar op gejaagd en vervolgd te worden door een ongcloovige en oneerbiedige politie; en zoo hebben ze het plan opgevat, zich in een vcrecniging te organisecren, ten einde aldus beter haar gemeen schappe lijke belangen te kunnen behartigen. Tot dusver werd het bedrijf dezer eer zame burgeressen, zoo schrijft De Te}., door do autoriteiten op zijn best ge duld. Zij voelden zich bijgevolg volsla gen rechteloos en klagen dan ook steen en been, dat ze in de uitoefening van haar beroep veel te vaak worden dwars gezeten. De vakvereeniging zal, volgens de statuten, bestaan uit vrouwen, welke zich onledig houden met het voorspel len der toekomst uit de kaarten, langs den weg der astrologie en op de zeer vele andere manieren, die tot het doel worden gebezigd. Speciaal ontwerp voor Haarlem's Dagblad door mej. C, Steiru Fig. I is een Jongemeisjes-japon van zeegroene osalta. De kraag van deze japon valt glad en laat een randje onder rich uitgluren van on geveer 3 centimeter breed. De mouwen van deze japon vallen ruim; de ruimte wordt van boven heel fijn gerimpeld, zoodat er zich langwerpig blokje van smalle plooitjes vormt. De manchetten slui ten met twee knoopen. Het rokje heeft van voren een broeden binnen- plooi, die van onder tot boven heele- maal bewerkt wordt. De band, die op de heupen begint, loopt van ach ter door en moet 7 centimeter breed zijn. Mooie kleuren op dit zee-groene 3ÖT fond zijn: licht paars en taupe. Wi6 en wart zijn ook mooie kleuren om op zee-groen te verwerken. Fig. II is een blouse van zwarte crêpe de chine. Witte zeemléeren biezen worden met fel-roode zijde opgenaaide, precies al6 het plaatje aan geeft. De band loopt van achter door. Dit jakje moet nog al laag uitgesne den worden; men zou, wanneer de hals te wijd uitgesneden blijkt, een opstaand kraagje van zeemleer of an dere crème stof er op kunnen maken. Vooral geen ronden hals in dit pakje knippen. Een eenvoudig zwart rokje van een mantelcostuum zou het aar digst bij dit pakje staan. OP ZOEK NAAR DIAMANTEN Van een avontuurlijke reis in de oer wouden van Britsck Guyana op zoek naar blauwe diamanten is onlangs een nog jeugdige Engelsche, Miss Gwen Richardson teruggekeerd. Zij de eerste blanke vrouw, die het gewaagd heeft, het gevaarlijke gebied binnen te dringen en zes maanden in een land woonde, dat overvol is met wilde en vergiftige dieren. Bovendien had deze vertegenwoordigster van het zwakke geslacht achttien zwarte dia- mantzoeikers onder haar leiding. Maar zij is ook met een vermogen terugge keerd. „Ongeveer een jaar geleden", vertele 'de moefdige dame, „bezocht ik eenige vrienden in Georgetown, de hoofdstad van Britsck Guyana. Daar hoorde ik voor het eerst van de be roemde goud- en diamantgebieden in het binnenland en van de vermogens, die ondernemende blanken hadden verworven, welke de gevaren van het oerwoud hadden durven trotsecren. Ik zag de juwelierswinkels in de tropische steden, de nederzettingen van 'de be roemde Amsterdamscho diamanthui zen, waar de kostbare steenén van de avonturiers worden opgekocht. Ik hoorde ook van de gevaren van het oerwou'd, de verschrikkelijke ziekten, de voortdurende bedreiging door gifti ge insecten, slangen en wilde dieren. Toch dacht ik, wanneer blanke man nen diamantzoeker kunnen worden, dan kan ik, een blanke vrouw, het ook. Onmiddellijk maakte ik toebe reidselen voor de expeditie. De gouver neur van Britsch-Guyana weigerde echter, mij toestemming te geven met blanke mannen het oerwoud in te gaan. Ik kon ook geen gezelschap vin den en zoo ging ik eenvoudig op weg, wierf 18 zwarte diamantzoekers en e«n zwarte kapitein aan. De kapitein moest onze boot over de Majaroemri- vier met de stroomversnellingen en gevaarlijke watervallen brengen. Na 27 dagen waren wij in het 'diamantge- bied. ITet oerwoud was zoo dicht, dat het geheel donker was midden op den dag. Alle soorten dieren en insecten maakten het leven in het kamp onaan genaam. In het begin vonden wij veel diamanten. Op zekeren dag stond ik in een greppel, toen ik plotseling door een alligator werd aangevallen. Ik trok een lang mes en stiet het in de mondholte van het dier, sprong terug en doodde het dier met een revolver schot Over het aanschaffen. Oud damast. Gekleurd tafel goed. Een ongedekte tafel. gesteld waren op een mooie linnenkast dan wij waarschijnlijk werd cr dus bij het koopen van haar uitzet meer geld aan besteed dan de meesten er tegen woordig voor over hebbes. Het behoeft ook geen verwondering te wekken dat menig stuk linnengoed uit dien tijd nu nog geheel intact is bewaard gebleven: allo mooie stukken in het huishouden werden loen hoogst zelden en dan nog alleen bij zeer bijzondere gelegenheden, gebruikt dat waren familiestukken, wier bezit de grootste trots was cn wel ke nog geheel gaaf aan het volgende geslacht vermaakt moest worden. Do vrouwen van dezen tijd zijn niet meer zoo „bewaardeng" zij vinden, en dat is maar gelukkig ook, dat zoo'n bezit totaal geen waarde heelt, wanneer het maar altijd in de kast ligt het ge bruik er van geeft voel meer genoe gen, ook aan anderen, dan onszelf alleen. De gewoonte om voor ontbijt- en kof fietafel met do vingerdoekjes een klei ner servet, het zoogenaamde dekservet, te gebruiken dan voor het middagmaal, waarbij het tafellaken op de proppen komt, is bij velen ook alweer door den oorlog in onbruik geraakt. De duro aan- grootraoeders wel meer schaf en dc niet minder dure wasch Wie eenige jaren geleden, vlak na den oorlog nieuw tafelgoed moest heb ben, was niet goczl af. Alles was duur in dien lijd, maar misschien spande dc prijs van het tafelgoed wei de kroon, en menig aanstaand huisvrouwtje be hielp zich voor haar uitzet zoolang maar met het goedkoopere, omdat liet cckt-mooic linnen damast niet te beta len was voor iemand met-een niet al te ruime beurs. En dan troostte zij zich maar inct do gedachte als het goed- koopcr wordt, kan ik bet langzamer hand wel wat mooier gaan aanschaffen. Dat was vooral vijf jaar geleden een moeilijkheid, maar nu is het gelukkig ■weer vee] beter cn kunnen wij eens uit zien naar mooier goed. JIet echte linnen-damast blijft natuurlijk duur. maar het is dan ook sterk in het ge bruik en zeer mooi. Dat in den tijd van onze grootmoeders zooveel mooier da mast gebruikt zou worden dan tegen- woordigt, komt ons wel wat onwaar, schijnlijk voor wanneer men er het geld maar voor betalen wil, is cr geen ver schil te zien of het moet zijn in dc af metingen die vroeger vaak heel on.iers en groolcr'genomen werden cn natuur lijk in de patronen. Een feit is het ech- ter dat stempelden het tot een te groote lure. Voor hen die het betalen kunnen, is het echter wel aan to bevelenzg wor den minder spoedig vuil, wat vooral bij kinderen niet onbelangrijk is. Toch kan men met meer bescheiden middelen ook nog wel oen enkel aar dig dekservet met vingerdoekjes zelf maken, dat dan dienst kan doen wan ner cr gasten zijn. Een reformstof leent zich hiertoe het beste cn wanneer deze dan bijvoorbeeld met een open rand versierd wordt, fleurt het de gedekte tafel alleraardigst op, wat niet alleen aan kinderen maar ook aan volwassenen dadelijk het gevoel geeft van „iets bij zonders". Daarbij behoeft uicl juist wit gebruikt te worden, om den rand ie maken: citroengeel of goudbruin, ook terracotta cn korcnblauw lecncn zich er goed toe, hoewel het laatste wel cea wat „koude" kleur is. Behalve de open rand langs dekservet en vingerdoekjes worden ook wel de gcklcurd-c randen langs dc reformstof genaaid dit gekleurde goed wotdt cr als zooin langs genaaid ,aan beide zij den gelijk natuurlijk, terwijl een open zoompje wit en gekleurd goed luchtig cn toch stevig verbindt. Het effect is niet minder frisch dan bij het voor- gaande, niaar het is een geduldwerkje, om do zoomen precies pas op elkaar en langs do uitgehaalde draden voor het open zoompje te leggen bovendien le veren de hoeken moeilijkheden op. Wij willen hier het gebruik van ffanje langs tafelgoed, wat dan in hoofdzaak vingerdoekjes zijn, afraden door hot wasschcn worden zij na verloop van tijd altijd mager en geven een armoedig effect. Het spreekt vanzelf dat ook het tafel goed met gekleurde randen niet in den grooten wasch mee kan waarschijnlijk komt het er dan wit of bijna wit uit. Wie geen gelegenheid heeft om het in huis te wasschen, getrooste zich voor <üen enkelen keer dat het gebruikt wordt een iets grootere uitgave d->or het bij het fijne goed aan den blether meo te geven ,het wordt dan wel met zorg behandeld. De gewoonte in Engeland om aan een ongedekten tafel te eten, schijnt ook in ons land meer ingang te vin den langzamerhand een mooi gepolijs te, ronde eetkamertafel is daarvoor een eerste vereischte. Elk bord wordt op een aardig geborduurd kleedje gezet, waar onder een moliondekje ligt om kripgen maken te voorkomen. Do schalen be- hooren natuurlijk op_ een dientafeltje of dienbak thuis, terwijl alleen de water blazen op glazenbakjes, wat bloemen cn vruchten de tafel versieren. Dat dit ook alleen gebeurt in Engelsche huis houdens waar de kinderen apart eten, is geen wonderbaby die met haar lepeltje al kraaiend in het volle soepbord slaat of de zoon in zijn groei, die met een wolvenhonger thuis komt en met een, misschien wat te groote gulzigheid op het eten aanvalt, letten niet op de glim mend gepolijste tafel cn het mooie tafel goed. Dit is een mode voor keutige, volwassen menschen, en tenslotte sluit, het gebruik van een stevig tafellaken allerminst een gezellig gedekte smaakvol!» oiü* o»- MENU 1 Varkensbriefstuk. Tomatenschotel. Ananas Delight, De biefstuk wordt gewasschen, afge droogd en gezouten, waarna het in de helft van ongeveer vier en een halve eetlepel boter wordt gebraden geduren- de to A 15 minuten, totdat het vleesch gaar is. De jus wordt afgemaakt met de overige boter en wat melk cn water. De tomatenschotel dient voor aard appelen en groenten tegelijker is voor noodig i'/t pond gekookte aardappelen, dus 15 stuks van gemiddelde grootte, i pond tomaten, 3 d-L. melk, a uien, peper, zout, nootmuskaat, 30 gram boter, M eetlepel kerry, A eetlepel gehakte peterselie. Do aardappelen worden fijngemaakt: het drukken door den purée-knijper gaat met nieuwe niet gemakkelijk, daaiom is het misschien beter om ze met een vork zoo fyn mogelijk te maken. Dit wordt dan vermengd met do kokende melk, wat eout en nootmuskaat. De schoongemaakte en fijngesneden uien worden goudgeel gebakken in een klontje boter en de kerry, en daarna bij de purée gevoegd, die moet worden warmgehouden. De gewasschen toma ten worden dan in schijven gesneden, met wat peper en zout bestrooid en in de rest van de boter aan beide zijden gebakVe*»- eyd»™pelpur*c wordt na schikt, als een heuveltje in het mid den, met de tomaten bedekt en tenslotte alles met de fijngehakte peterselie be- strooid. Omdat het gerecht hierna met een als groente dienst moet doen, is het beter om meer tomaten te nemen en deze ook op de schaal te schikken. De ingrediënten voor Ananas Delight zijn 1 klein blikje ananas, een groote citroen, 15 S ram gelatine, 1 ons suiker, 2 eiwitten, slagroom, iA d.L. water. De citroen wordt geraspt en uitge perst en dit samen met do suiker, het water cn de gelatine in een pan ge daan, aan den koolc- gebracht, waarna bet gedurende twintig minuten zachtjes moet doorkoken. Hierna moet het af koelen, maar niet geheel stijf worden en intusschen worden de beide eiwitten stijfgeklopt en als het mengsel op goe de dikte is alles dooreen geschept. De ananas wordt ia kleine stukjes gesne den. In ijsglazen wordt eerst wat aeanas met sap gedaan, dan van het citroen- mengsel en tenslotte wat stijfgeslagea room bovenop. In plaats van ijsglazen kunnen ook kleine tumblers gebruikt worden. E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 13