DE SCHIJNVERLOVING HAARLEM' 2ATERDAG 19 JULI 1924 ENGELSCH Een regeeriugB-,,whip" ;e?n ..whip' is een lid, dat zijn partijgenooten 'naar de lobby drijft voor de stem ming), die aan het einde van een zit ting van vijftien uur van zijn stokje viel, en een dokter-parlementslid, die do vorige week plotseling dood is ge bleven deze twee feiten hebben de aandacht gevestigd op den invloed van parlementairen arbeid op de ge zondheid. Het Britsche Lagerhuis heeft een van de meest moderne en meeit wetenschappelijke ventilatie systemen van de wereld. En het is een onopgelost geheim waarom niettemin het verblijf in liet Lagerhuis aan dc levenskracht der Britsche wetgevers knaagt. Want dit laatste is het geval. Op Maandag ziet men de door zon ge bruinde gezichten in Je landsverga dering verschijnen. Do ..week end" heeft de mannen een gerond uiterlijk gegeven. Maar als de week voort schrijdt verschieten de gebronsde ge zichten; en men kan gemakkei k een honderdtal Lagerhuis-leden Doemen, die de bleekheid op hun gezichten dra gen. welke een gevolg in van over manning en te weinig lucht. Vooraan komt da «erste-minister zelf. Men vertelt dat zijn gezondheids toestand geheel afhaukelfjk is van het cuceea of het gebrek aan succes mot de plannen, waarmede hij zich op een oogenblik bezighoudt. Ik hoorde «en van zijn familieleden met vertrouwen voorspellen dat zijn bezoek aan Parijs hem zou genezen van de bronchitis, waaraan hij leed; alleen omdat hot Fransche vofk hem zoo hnrteliik had ontvangen. Inhmchen was er geen zorgelijker gezicht in het gansche La gerhuis dan dat van den premier on middellijk na zijn terugkeer uit de Franscbe hoofdstad. V«lc van de Labour-ministers zïin niet zoo schitterend in hun werk als men van hen had verwacht. Het wordt toegeechreveu urm parlemen taire overspanning. Dc kleine maar dappere Clynes, leider van het Huis, is een sterk voorbeeld van den ver moeiden man, die de verwachtingen heeft beschaamd. Zijn parlementaire werk is hem blijkbaar te zwaar. En zelfs het groote licht van h t minis terie, de minister van Gezondheid .Wheat ley, die verantwoordelijk is voor het. veel bewonderde en voel bo etreden regeeringsplan voor woning bouw. is in zijn antwoorden op vra gen de huispolitiek betreffende, vaak zoo vaag dat tnen ook bij hem aan overwerktheid moet donken. En wat de andere partijen betreft foepon zoowel Liberalen als Conser vatieven uit dat hun leiders behoefte hebben aan vacant ie. liet goh cel o par lement maakt den indruk van ver moeidheid. een indruk, welke den laat eten tijd nog is verstrikt door de aan wezigheid van veel hceteu zouuc- echija. De positie van do Russische afge vaardigden, die nog iu Londen blij ven hangen. U niet begeerenswaardig. Deze ongelukkige hoeren zijn nu lan ger dan drio maandon in Engeland geweest en het •vooruitzicht op tast bare resultaten wordt met dea dag donkerder. Zelfs indien zij toestem men in voorwaarden, welke Engeland als cm sin<- qua nou besc houwt voor financieolen steun, dun zullen zij de City, waar de geld koffers staan, nog moeten waar maken dat zij hun beloften kunnen uitvoeren. Het is de particuliere belegger, met wim zii ten slotte te maken hebben, niet de staat. En een particuliere belegger weiger! altijd pertinent goed geld i.anr kwaad geld te gooien. Terwijl dezo ongelukkige afgevaar digden lutu Lest doen een atmosfeer van redelijkheid en welwillendheid te scheppen, doen hun collega's te Mos kou naar wier pijpen Bussen in Londen natuurlijk moe/en dansen hun best er voor te-zorgen dat geen enkel Britvth pond sterling in Ru.— land wordt belegd. In plants van lum Communistisrbo propaganda te .«ta ken, ontwikkelen rij vee! erootseheep- scher plannen op dii gebied dan ooit. Een paar dagen geleden kondigde Moskou aan dat hot een „wervel wind"-campagne zou beginnen voor de voorlichting van den Briischen werkman. En zij willen moor doen. „Imperialisme" zeggen zij, „is de drijfkracht van den ge«;«st van het. communisme in de wereld. Dit „im perialisme" vindt men in het alge meen in de Britscho ov.Tzeesche ge bieden De Britsche overzeosche ge bieden zullen dus voortaan moct.n Feuilleton Naar betEngelscb van BERTA RUCK. 85) „Ik kan je zeggen", ging hij voort, „dat ik spijt heb gc Gisterenavond zeker? Een eigenaar dige manier, om het. uit Ic drukken! „Al een poosje spijt heb geluid, dat. ik jou' gevraagd heb, oni deze poUtu in te nemen". „0!" Wij liepen nogmaals liet pad iur gohen dc rozen af. „Ik bedoel", voegde li ij er bedaard aan toe. dat ik spijt heb, dat ik een meisje, zooals Jij bent, gevoeliger en levendiger, dan ik mij voorgesteld had Wat bad hij zich dan toch voorge steld'? „in deze zaak betrokken heb", „0!" „Ik denk, dat ik beter had moeten fokten. Ik had het jou nooit- moeten vragen". DAGBLAD DERDE BLAD ALLERLEI Parlementaire gezondheid. Overwerkte ministers. Ven ongelukklgo afgevaardigden. Dansen naar Moskousche pijpen. Vakonderwijs In het leger. Een parlement van adverteerders. idetlen in de communistische attenties, welke tot nu toe wareu geconcen treerd op Europa en Azië. Moskou heeft ons een nieuwe definitie van „imperialisme" verschaft. liet is „de democratische, pacifist isehu geest". De bestrijders van imperialisme maak ten bezwaar er tegen wijl liet oligar chisch en militairistisch was. Maar Moskou houdt niet van imperialisme blijkbaar omdat bet niet oligarchisch en niet militairistisch meer is. Het blijft moeilijk om den zin te vatten van de woorden van wijsheid, welke uit de Russische residentie komen. Met den terugkeer van vredestoe standen zagen de autoriteiten in dat het leven in het leger meer aantrek- kei ijk moest worden gemaakt dan liet voorheen was geweest, toen een man in de meeste gevallen alleen „toeken de" wanneer hij geen andere uit komst meer zag. En daarom begon men o.a. vroolijk gekleurde aanplak biljetten te verspreiden, waarop men de reenden van de luchtmacht in hun blauwe uniformen zag afgebeeld en waarvan de tekst nadruk legde op de voordcelen von den dienst, goede i loonen, een keurige uniform, gezond werk en goed voedsel. En met dikke letters stond er de leus op; ..Join the Royal Air Force and «eo the world for nothing" (noem diens! bij de lucht macht en zie de wereld voor niets). De mannen van het lucht vaart korps krljcen natuurlijk technische oefening en kennis, welke zij later in de bur gerlijke maatschappii kunnen gebrui ken. Maar mannen bij andere wapens waren tot nu toe gewoonlijk onbe kwaam in hun behoeften te voorzien, wanneer zij na bun militairen dienst iu de burgerlijke maatschappij terug keerden. Dc J^gerrnail besloet daar om wijselijk niet alleen het lot van dan recruut to verbeteren, maar te ven* maatregelen te nemen, waardoor hij in stoat »u worden gesteld zijn brood te verdienen, wanneer hij het leger zou hébben verlaten. Drio jaar geleden zijn plannen van dien aard in werking getreden. Een aantal uren per weck worden bcsieed aan apeciale studio en opleiding in burgerlijke vak ken in het geval van a! die jonge mannen, die voor do gebruikelijke •/es jaar teekenen. En zes maanden vóór her, ein'do van den diensttijd worden zij naar Gatterick, in Yorkshire, ge zonden. waar tuinieren, bijenteelt en algemeen landbouwwerk wordt ouder wezen; of zij gaan naar Hounslow bij konden, waar zij hun laatste onder wijs in een of ander handwerk of vak ontvangen. Het pian heeft tot nu too uitstekend gewerkt. Juist dezer dagen werd te Londen particular een film vertoond, welke oen denkbeeld geeft van do verschillende phason van dit opleidiugrwerk. En men kreeg er don indruk van dat dit een van 'do heil zaamste dingen if. welke de Leger- raad voor den recruut heeft, gedaan. Het verwijt, zoo vaak tegen leger dienst. vernomen, dat hij gelijk is aan eep dood loopende straat, schijnt voor wat Brittanjc betreft, niet langer te kunnen gelden. Er is juist een groote reclame-verga- dering. een parlement van adverteer der», een publiciteit»-,,rodeo", of boe men het wil noemen, daarginds tc Wemblev geopend. Do Prins van Wa les hield de openingsrede. En de ver gadering had plaat* in de grootste congrw-zaal van do tentoonstelling. Dat was ook we! noodig. Want het aantal afgevaardigden is niet duizen den te tellen; liet grootste deel. man nen en vrouwen, komt uit het vader land der moderne en grootscbeopschc reclame, Amerika. En bet is nauwe lijks noodig er bij te voegen dut dc gauschc dagbladpers van lut land ko lommen en kolommen vol drukt niet nieuws en beschouwingen over deze groote gebeurtenis. Niet alleen de af gevaardigden vau dit advertentie-con gres zelf. maar geleerden, schrijvers, kunstenaars hebben de aardigste din gen gezegd over deze machtige macht in dc samenleving, welke zij koudcu bedenken. Het ndvertenliewezen is een groot.'ch ding van den modernen lijd. Maar in dien wij naar het begin von het ver schijnsel willen teruggaan, kunnen wij even goed naar het begin der Natuur teruggaan. De bloemen des voids z,iju om ons heen omdat haar voorgangets met succes haar waarde hebben geud- verteerd. Wat was de statie der mid del eeuw.«clie ridders anders don recla me voor hun soort, hun klasse, hun kastel Men zegt ook lieden nog dai „O", zei ik voor den derden keer en ik had geen plan, er iet* aan toe te voegen, maar onwillekeurig ging ik wel wat scherp voort en wie van je andere typisten liadt je dan liever go- had? Juffrouw Robinson?" (Die zou voor haar heelo leven ge noeg gegevens opgedaan hebben, om de familie Waters na te doen). „Of juffrouw Holt?" (Die zou. dat. weet 'k, het uitge schreeuwd hebben, als hii haar dien cigonanrdigen kus gegeven had), ..Juffrouw Smith, is natuurlijk niet vrij meer. wat betreft haar affecties". „Zoo? En zou dat. een hinderpaal geweest zijn? Ook bij een zaak als de ze?" hernam de Baas i.u keek mij scherp aan. Ik wist, wat hij bedoel de. Hij dacht aon den naam van Syd ney Vandclcur, dien de Majoor giste- ren zoo onhandig op het lap'il had gebracht. Ik keek den Bans recht, in het ge laat. terwijl ik rustig zei; „Dat zou ik wel denkQn". Daarop zei hij; „O!" Toen volgde een tweede pauze. •Meneer Waters moest nu (och stel lig tof. het punt in kwostio komen en zeggen, wat hij meendo te moeten zoggen, omtrent zijn gedrag van den vorig en avond. Niets van dat alles gebeurde ech ter. goede wijn geen krans behoeft. Maar men haast, zich niettemin den goeden wijn zijn krans. en ach ook wel eens slechten wijn een luisterrijken krans te geven. Het is de wedijver in het leven van onze dagen, wel jee de advertentie en den adverteerder, zooals wij ze thans kennen, hun kans heeft gegeven. In Amerika heeft men van het adverten- tiewezen een exacte wetenschap ge maakt. Er zijn professoraten ïn en een student kan er in proinoveeren. Voor het gevoel van den Euro peaan zijn de Amerikanen in hun re clame-drift. en advertentie-hartstocht wat ongerijmd. Zij spreken van „ge sprekken van verkoopkracht" en \an inspirerende advertenties". Voor een Nederlander i9 het adver tentiewezen van Engeland al absurd, althans in sommige van zijn uitingen. Men „inspireert hier vaak langs een omweg. Men omhaalt u op een woordkunstig opsi el product van den advertentieêclirijver, den verfijn de dat zich gezellig laat lezen... maar zcodra ge liet toch onafwend bare woord ..tooth paste" of „shaving stick" of iets «lolgelijk' hebt bereikt, zullen uw oogen en uw (hersenen met voorbedachten rade verderen dienst weigeren. Aldus gooien de adverteerders hun eigen ruiien iu. Ik geloof niet- «iat de voor spelling gewaagd is, dat men vroeg of laat ook hier naar de reclitstreek- schc. onomwonden. on-Ietterkundige advertentie terug zal keeren. Mu&r de advertentie in dagblad of tijd schrift is slechts een kleine plek in het gebied der reclame. Het gansclie reclameweken is in beginsel blijkbaar gezond. Wat is bet beginsel Over reding, propaganda, bet gebruik van alle „wettige" middelen om het pu bliek een of ander artikel, te doen koopen. Het is voor een ieder dui delijk dat de reclame in ouzo dagen een groote macht is, welke zoowel ten goede als ten kwade kan worden aan gewend.' Ze is oen vorm van toege paste psychologie, want do adver teerder bestudeert do neigingen en wisselingen van den menschel ijken geest, teneinde ze tot zijn voordeel ie bewegen. De conventie, welke thaus te Wembley vergadert, draagt het schooue woord „waarheid" in haar schildof is het- in verhand met het onderwerp beter te zeggen, dai ze het van de daken schreeuwt? Het is in elk geval bemoedigend te liooren dat men bij dc reclame dc waarheid wil dienen. En het is <y>k wel een feit. dat. het besef begint door te dringen dal valscho en leoiiko voorstellingen in de reclame op den duur geen voordeel brengen. Het publiek in Engeland wordt roods «enige jaren verveeld door een adver tentiecampagne voor een zeker zout dut, er zich op beroept \an de oud sten vau dageu Olympische athleten te maken, indien zij slechts niet ver zuimen eiken morgen eeu beetje van dat zout, „enough to cover a six pence" (zooveel als op een sixpence kan liggen) in hun thee te doen. Dergelijke vormen van reclame moge deze conventie doen verdwijnen. Lr is vee! te zeggen over dit onderwerp- En de conventie praat druk en z»l zeker lijvig» rapporten cu verslagen leveren. Dit land kent ook zeer aan trekkelijke vormen van reclame. De beste kunstenaars staan in haar dienst. Het. publiek krijgt een gratis museum van moderne kunst in de gangen tan de ondergrondsche spoorwegen en 'den laat sten tijd ook op de perrons van dt bovengrondscne spoorwegen. Daar ziet men de vaak zeer achoono kunstwerken der recla me; en men geniet, er van. Als alle bedrijfs- en zakenmcnschen hun re clame zoo opvatten, dan zou hef prettig werken worden in den ..win kel" van deze „natie vau winke liers". Londen, 17 Juli 1024/ Een Politiegeschiedenis Nog maar kort. Was Kees Jansen bij de politie en hij wijdde zich met een enthousiasme aan zijn taak. zoo- als men zelden nog bij de veteranen aantreft, door de visioenen, die hem voor oogen zweefden van snelle pro motie door moed. beleid en trouw. Dien nacht hadhij de rondgang van •■enige stille buitenwijken der stad. Hij was ongeveer een twee uur aan het BUrvcilleeren in den stillen nacht, toen hij ploseling opmerkzaam werd door ecu verdacht geluid, dat kwam van een villa, die ruïddcu in een groo- ten tuin stond. Toen hij door den tuin naar binnen keek. zag hij een donkere gedaante bij hot. venster en zijn hart begon te kloppen, alsof het een reus waf. Terwijl hij door den tuin liep en zijn politiepenning te 'voorschijn linalde, voelde hij, dat nu voor hem h e t mo ment gekomen was. 'dat zijn droomen verwezenlijkt zouden worden. „Zoozoo ventje, 'daar bet.rap ik je op heeterdaad!" riep hij, terwijl bij „Je begrijpt dus, dat bet mij spijt, dat ik je al deze onaangenaamheden bezorgd heb?" begon hij weer. ..Goed. Nu zou ik je dus bebooren voor te stellen, om je te onthef feu van onze Overeenkomst". „Ja?" Ik keek hem hoopvol aan. ..Maar, zie je, dat- kan ik niet doen", vervolgde hij langzaam. ..De reden, die mij er toe noodzaakte, is er nog". „O!" Nog een laautje. „Nu moet ik je nog iets zeggen", ging hij voort; en nu dacht ik wer kelijk, dat ik wist, wat er komen zou „ik bedoel over gisterenavond". Ik zei niet „o!" ik wachtte rus- 'ig op zijn excuses. „Ik ben bang, dat ik gisteren vóór hef, eten in het salon wel wat onbe leefd was". „Vóór het eten?" herhaalde ik, ge heel vergeten, wat. or toen gebeurd kon zijn. „.Ta. toen je mij wat vroeg betref fende dat plaatsje in Wales, Port Ca- riad", zei hij. „Ik vertelde je wel wat kortaf, vrees ik, dat daar een houten vrouw was". „O, ja!" a „Nu. die is er ook. ITefc is een voor stevenbeeld van oen schip, dat daar Jaren geleden in de baai vergaan is", legde de Baas uit. „Ze hebben liet op 1 zijn gevangene k'raehlig bij de Kraag' pakte. Do man bij het venster sprong nij dig terug en keek Keee Jansen woe dend aan. „Houd je grooten mond, verre gaande idioot", beet hij hem toe. Ilij 'droeg een mooie vilten hoed, en door zijn open gedragen overjas was een prachtige diamant op zijn over hemd duidelijk achtbaar. Jansen had heel veel van dieven en inbrekers ge hoord en gelezen, maar een gentle- man-inbrc-ker had hij nog nooit van zoo dichtbij gezien. „Sla niet zoo'n toon -tegen mij aan" zei hij dreigend, terwijl hij zijn pen ning liet zien en 'de boeien te voor schijn haalde. „Ben je ven plan om gewillig met mij mee Ie gaan, of moei ik je kennis laten maken met deze lieve dingetjes?" „Stomme ezel, weet je niet, wie ik ben!" siste de ander hem fluisterend toe. „Dat kan mij op het oogenblik niets schelen", antwoordde Jansen, „maar uls je het graag wilt, dan mag je het mij onderweg wel vertellen". „Kerel, wees toch niet zoo'n uils-; kuiken", zei de „gevangene". „Ik ben de Jong van liet detectivebureau, „het Scherpe Oog", inspecteur do Jong weet je nu wie ik ben?" Jansens kennis van „het Scherpe Oog" was zeer gering, maar hij wilde zijn mogelijken chef niet. onaange naam zijn, en daarom zei hij: „Maar natuurlijk, -mijnheer de in specteur, „ik herkende u niet zoo gauw iu het donker, neem mij niet kwalijk, ik hield u voor een inbreker." „Als je achter een paar inbrekers zit, dan ben je op 't rechte spoor, er zijn er twee iu dit huis, Gladde Piet en Leepe Janus, als je dus je fout goed wilt maken, dan kan je mij hel pen ze gevangen te nemen". Kees Jansen was niet bijzonder op 'de hoogte van do euveldaden van Gladde Piet en Leepe Janus, maar hij vermoedde, dnt het een paar glad de jongens waren en was direct vol ijver. „Waar zijn ze, inspecteur?" riep hji verheugd uit, terwijl hij zijn pen ning wegdeed. „Set sst! houd je toch stil, agent!" fluisterde 'de inspecteur, ter wijl hij hem tegen hield. „We moeten liier met. heel veel overleg te werk gaan, ze zijn niet voor de poes, die tv.ee, vooral Gladde Piet is er me een! Houd Jij de wacht hier aan de voor deur. dan ga ik naar binnen en jaag zo op, ze loopen dan als ratten in den val. Met nog een laatste waarschuwing, dar, Jansen onder geen enkel voor wendsel zijn wachtpost mocht, verla ten. verdween de inspecteur in de duisternis. De agent, was in de wol ken, daar was nu zijn kans. in zijn verbeelding voelde hij al zij-n voet ;op de eerste sport van den promotie- ladder, Een kwartier lang sfon'd hij daar met de oogen onafgebroken op de deur gevestigd, maar geen geluid verstoor de de stilte van den macht. Nog een kwartier verliep, maar niets gebeur de, Door die gedwongen werkeloosheid begon zijn enthousiasme wat te zak ken. Vaag vroeg hij zich af, wat de inspecteur toeh 'daar biunen uitvoer de en eens of tweemaal voelde hij nei ging zijn post te verlaten. Maar hij dacht man de waarschuwing van in specteur de Jong en wilde liever niet weer een fout maken. Eindelijk evenwel verloor hij zijn geduld en hij wilde juist het. huis orn- loopen, om eens te zien wat de inspec teur toch wel uit mocht voeren, toen hij voetstappen achter zich hoorde. Hij keerde zich om en ontwaarde zijn sergeant. „Ben jij daar Jansen?" zei de ser geant. „Wat. doe je daar?" „Sst! sergeant!" fluisterde Jansen, „inspecteur do Jong van het Scherpe Oog is binnen, „Inspecteur de Jong!" riep de ser geant uir. ..Kerel, je raaskalt, wie is inspecteur de Jong? Ik heb nooit van hem gehoord. „Wel sergeant, van ..liet Scherpe Oog", zei Jansen vertrouwelijk. En hij vertelde de geheele ontmoeting. „Idioot, idioot....!" schreeuwde de sergeant. ...lij Hij hield even op om het juiste woord ie vinden. „Maar sergeant, wat heb ik dan toch gedaan?" vroeg,Jansen in wan hoop. „Wat je gedaan hebt", brulde de sergeant. „Als je het er oj> toegelegd had, dan zou je geen grootere stom miteit hebben kunnen begaan. Er be slaat in bet geheel geen inspecteur de Joug .Weet je nu wat je gedaan hebt?" Het, hart zonk den armen agent In de schoenen. Weg alle visioenen van snelle promotie! „Misschien, sergeant", zei hij be duusd, „misschien is hij nog wel bin nen". .De sergeant koek hem aan met een wereld vol verachting in zijn blik, maar hij voelde, dat er iets gedaan moest worden, daarom ging hij hef-1 tig aon de bel trekken. Direct hoor den zij schuifelende voetstappen in. de vestibule eu een zachte stem vroeg; „Wie is daar?" de klip neergezet een eind van die twee huisjes af. Dat had ik je er da delijk bij moeten vertellen". Zoo, on had hij mij nog niet meer te vertellen? Mot al die „o's" en pau- ten, duurde bet laug, voor hij aan dien onvergeoflijken kus toekwam en toch voelde ik, dat, zijn ceest er van vervuld was, hoewel hij eerst al dal andere opnoemde. „Verder", ging hij bedaard voort, „is er nog iets. waarover ik gisteren avond nog lane heb liggen denken". Gelukkig! Eindelijk! „Ik wou je voorsteilen begon bij toen opeens een luide kreet weer klonk: „Ilicr zijn ze, hier zijn zei Ik had het kunnen weten. Niet-s zoo geschikt, als een rozentuin!" Het volgende oogenblik stond own Albert voor ons. Hij wreef zich de hand en grijnsde van plezier. „Jongelui, het ontbijt is klaar, Heb ben jullie de gong niet gehoord? Neen. natuurlijk niet. Jullie hadden wel wat. anders, om naar te luisteren, zooals ik tegen hen zei. Ik had je gehoord. Billy, Ik hoorde je een hnlf uur ge leden ouder linnr raam fluiten. Dar gaat, zoo, nis je vroeg wakker bent, uianr komen jullie nu mee". ITij stak zijn eenen arm door dien van zijn neef, deu anderen door mijn. 1 „We zij'ü politie, Cri we hebben re--' den om te geloaven, dat er inbrekers in uw huis zijn", antwoordde de ser geant. De deur werd dadelijk open ge daan. ,,Kom binnen, agenten, kom bin- ,nen, maar maak als je blieft geen le ven, anders zou mevrouw wakker worden." sprak een meneertje in blauwe pyama. Toen hij in het licht kwam, uitte Jansen een lichte kreet. „Wat heb je nu weer, domoor?" snauwde de sergeant. Jansen staarde naar den man in pyama met open mond. „Sergeant; sergeant, dat is inspecteur de Jong!" roep Iiij opgewonden uit. „Ik ben onzen jeugdigen vriend eeuige opheldering verschuldigd", zei de pyamn-man een beetje zenuwach tig. Op 'dl moment stiet een vr on we stern een schril „George" uit en het (egen'deel van vrouwelijke elegance kwam de trap af. Zij was gehuld in een veelkleurige peignoir en toen ze de politie zag wierp zc haar armen in de lucht en begon te jammeren. „Lieveling, ïlortense, er is niets", verzekerde de man haar. „De sergeant hier dacht, dat er dieven in huis wa ren, maar er is niets, schat, nietwaar sergeant?" Deze woorden gingen ver gezeld van een stil gebarenspel, waar uit de sergeant, opmaakte, dat hij 'de lieve dame gerust moest .«tellen. Hij verzekerde haar dan ook. dat er niets was, en de echtgenoot, haalde haar over weer rustig naar bed te gaan, anders zou ze weer last van haar rheumatiek krijgen. „Daar was ik bijna ingeloopen riep de man in zijn pyama, toen zij weg was, en hij slaakte een zucht van verlichting. „Kom binnen in de eetkamer hee- ren", zei hij, en terwijl zij den inhoud vau een whiskykaraf verwerkten, ver klaarde hij het geval. „Mijn vrouw houdt er op het punt van mijn thuiskomen 's avonds nogal strenge principes op na en nu trof het heel ongelukkig, dat mijn huissleu tel moest verliezen, maar ik had ge makkelijk in huis kunnen komen, als onze vriend hier mij niet. voor een in breker had gehouden. Ik kon mij on mogelijk identaficeeren, zonder mijn vrouw er bij te halen, die spinnijdig zou zijn. Daarom gaf ik mij uit voor inspecteur 'de Jong. Ik 6loop om het huis en snapte door een der vensters naar binnen. „Je zult nooit een goed politieman worden", zei de sergeant, toen zij weg wandelden. „Je hebt, nog niet eens zoo veel hersens als een ezel. .Stel je voor. dat je je zóó kunt laten beetnemen! Hij kon nafuurlijk 'dadelijk zien, hoe groen je bent, anders zou hij je nooit zoo voor den gek hebben durven hou den Den volgenden morgen werd Jansen voor den inspecteur geroepen en de sergeant vertelde in kleuren en geuren met groote verontwaardiging, wat er den vorigen nacht gebeurd was. Jan sen werd niet door bem gespaard. Plotseling kwam ec-n opgewonden oude heer het bureau binnen stuiven. Hij vroeg naar den inspecteur. „Die ben ik", zei de inspecteur. Wat kan ik voor u doen In eens barstte de oude heer uit in hevige verontwaardi ging tegenover 'de politie in het alge meen, en whisky-drinkende sergeants in het bijzonder. Hij scheen (e sprin gen van woede en het duurde eenigen tijd voor de inspecteur hem zoover had. dat hij geregeld zijn grieven kon vertellen. Toen begrepen de politiemannen uit zijn verhaal, dat hij en zijn vrouw juist uit het buitenland waren terug gekomen en hun huis voor een groot deel geplunderd hadden gevonden. De inspect'eur vroeg hem zijn adres. „Hé", riep de sergeant, „daar wa ren wij juist y.m nacht!" „Zoo, ben jij dus de sergeant, die mijn whisky op dronk!" schreeuwde de oude heer. „Hier, inspecteur, lees dit briefje eens". De inspecteur las het briefje en gaf het, zonder commentaar aan den ser geant. die onder het lezen zichtbaar verbleekte. ..Waarde oude heer", zoo luidde het briefje. „Wij «Janken u wel voor uw gastvrijheid. De whisky is tip-top en zelfs de sergeant zei, dat lier de beste was, die hij ooit geproefd had. Er is namelijk een politie sergeant geweest, toen wij hier waren moet u weten. Pieter mag 'dan zijn fouten hebben, als hij een dikke oude dame moet voor stellen, dan is hij onverbeterlijk. Goeie ouwe hans, het spijt mij, 'dat. ik mei kun blijven, om je nog eens mondeling te bedanken, maar ontvang de beste wenschen van Leepe Janus, alias inspecteur de Jong van bet Scherpe Oog". „Het komt. mij zoo voor, sergeant", merkte de inspecteur nijdig op, toen de oude booze heer verdwenen was. „dat we maar niets meer van Kees Jansen moeten zeggen, want dat hij niet de eeuige ezel op dit bureau is. blijkt wel duidelijk". arm en stapte zoo met ons terug. „Ik zei tegen je moeder, dat ik jul lie wel zou gaan roepen". Hij stapte vroolijk met ons voort niet. dat w ij vroolijk waren) en praatte maar steeds door. „Niets kan toch. halen bïi den geur van spek en koffie! Ze zeggen wel eens dat de geur beier is dan de smaak. Ik herijuer mij een jonge dame, Nancy maar ze was een cynisch persoon tje en lang zoo mooi niet als jij die beweren wilde, dal. gebakken -spek en Liefde beter waren, als je ze in hoi vooruitzicht had, dan als je er aan toe was. Ik hoop, dat jij er niet- zoo over denkt". „Neen, o, neen!" riep ik, gedeelte lijk omdat ik voelde, dat ik het on eens moest ziju met iemand, gedeel telijk, omdat ik besefte, dat; de on vermijdelijke uitwerking van dezen akeligen, ouden man op zijn neef was om dezen met stomheid te slaan, als hij eigenlijk had moeten spreken. „Dat wist ik ook wel", antwoord de oom Albert, terwijl hij mijn arm liefkoozend drukte. „Zoo ho^rt h«fc ook. Ik houd niet. van dal nieuwer- wefsche, waarbij alles zoo larur ont leed wordt, dat er niets meer van over is. En jij?" „Ik bant, het", zei ik Otidèiicend ik bedoelde, om mijn arm zoo stevig vastgedrukt te hebben door een af- Onze LacMooK AMERIKAANSCHE BLUF. Theaters, zei de Yankee tegeD dea Europeaan, theaters. Die hebben wij bij onsl Zoo groot, dat als er iemand vanuit de loge met een ei naar den speler gooit, deze een buiken in z'n gezicht krijgt. ONBETAALBAAR. Jonge dame Koopt u deze rooS van mij. Een guldeD. Bezoeker Dank u, te duur. Verkoopster (kust de bloem) j Ea nu? BezoekerOnbetaalbaar; AANCENAAM VOORUITZICHT. PatiëntZou ik genezen, dokter? Dokter U hebt'goede kans. In den regel sterven er van de tien patiënten negen. U bent de tiende patiënt met dit geval uit mijn practijk en de vorigs ne gen zijn allen gestorven. Binnenland JAN VAN DER HEYDEN- TENTOONSTELLINC. Tot en met 20 Juli a.s. wordt in het oude stadhuis aan de Hoogstraat te Rotterdam, daartoe welwillend afgestaan door het gemeentebestuur, een tentoon stelling gehouden, betrekking hebbende op het leven en werk van Jan van der Heylen, uitvinder van de slangenbrand- spuit, benevens platen, boeken, curiosl enz. betreffende het brandbluschwezen in het algemeen. Verschillende musea en openbaie in stellingen stonden inzendingen af, als ook de heer A. v. Stolk, die platen enz. beschikbaar stelde uit de bekende Atlas van Stolk, In de oude raadszaal heeft de heer G. v. Sillevoldt Donderdagavond de ten toonstelling geopend met het uitspreken van en korte inleiding op de tentoon- stelling en de Rotterdamsche Vrijwil lige Brandweer betrekking hebbende. Namens de Neder]. Brandweervere niging sprak daarop de heer Vink, uit Utrecht, enkele'woorden van waardce- 1 ring. Nagenoeg alle plaatselijke- en enkele landelijke brandweerverenigingen had. den zich bij deze opming ttcen verte genwoordigen. DE TARIEFWET EN HET BOEK. De Nederl. Uitgeversbond heeffc aan den Minister van Financiën een. adres gezonden, naar aanleiding van het Onïwerp-Tariefwet. Adressant, acht het. niet gelukkig, dat bedrukte boekomslagen van de vrijstelling worden uitgezonderd technische redenen toch kunnen het noodzakelijk maken deze in het bui tenland te doen vervaardigen be uevens de kleurboeken, welke als een gewilde soort prentenboeken van veel beteekenis zijn voor de ontwikkeling van de jeugd, in verband met het aankweeken van goeden smaak. Bo venal echter komt hij op tegen de verhooging yan den algemeenen hef fingsvoet voor papier v. a.' s. van 5 op 8 percent. Eene bescherming zij het eena niet-rechtstreeksehe raag in deze volstrekt -overbodig heeten. daar be houdens geringe uitzondering de ua- pierfabrieken hier le lande niet- het voor uitgevers beuoodjgd papier le veren. dat dit voor bet overgroote deel uit het buitenland wordt ont vangen. De verhoogde hoffingsvoet gaat zwaar drukken op de kosten van ver- 1 vaardiging van het boek, dat onder de algemeen heerschende slapte op z,eer bijzondere wijze reeds te lijden heeft, terwijl daardoor niet aan het algemeen verlangen naar goedkoope boeken zal kunnen worden voldaan. Vooral bij groote oplagen zal de ze verhoogde heffing een ongunstigen invloed op den verkoopprijs en dus op den verkoop van dergelijke uitgaven hebben. In het algemeen zal als «gevolg van de voorgestelde heffing aan de ver spreiding van bet boek in de ver schillende kringen der samenleving eene ernstige belemmering worden in den weg gelegd. De Bond geeft den minister in overweging, voor papier v. a. s. de voorgestelde heffing van 8 per. van de waarde geheel te doen vervallen of althans te bepalen op 5 pet., zooa's deze tot beden wordt, toegepast, zij het dan niet de beperkingen, zooals deze in de Toelichting en in het Ta rief worden omschreven. INCEZONDEN M E D E D E E LIN CE N k 60 Cts. per regel. Men herstelt zich het, snelst van de vermoeienissen van de reis, wanneer men zijn dorst grondig niet VICTORIA-WATER Oberlahnstein leschfc. Daarna smaken de spijzen dub bel zoo goed. en het onaangename ge voel van afmatting is verdwenen. schuwelijk familielid, dat nooit fami lie van mij zou worden. „Daar ben ik van overtuigd! Dat is dus in orde. Ik ben blij, dat. Billy's meisje in zoovele opzichten de mee ning deelt van Billy's oom. Daarom neem ik jullie van morgen mee uit o, ja, jon ook mijn jongen. Ik zon d= tortelduiven niet graag scheiden. Ik Woli. dat ie je moeder vroeg, of zij vanmorgen geen plannen heeft, dan rijd ilc jullie in mijn auto geen ben derden mijlen ver, maar ik wou jn'lie •ets lafp" zien. dat jullie goedkeuring ook stellig zal wegdragen". „Goede gerustigheid". dacht ik, ..wat zal het nu weer zijn?" Ik las dezelfde vraag in de oogen van tien Baas. Een oogenblik later traden wii do ontbijtkamer binnen, waar de andereu Cariad incluis, al, begonnen waren. Wij behoefde g te wach ten op het antwoord op onze onuitge sproken vraag. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 9