Buitenlandsch Overzicht #HONTGS W MAÏZENA Rubriek van den Arbeid. ONTSLAG PERSONEEL HOOFD BESTUUR P. T. T. Een delegatie uir. hec hoö^estuuj nasi den Centralen NederlandscLen Ambtenaarsbond werd door den Mi nister van Waterstaat in audiëntie ontvangen ter bespreking van de be zwaren welke tegen de aan het perso neel bij het hoofdbestuur van het P. T.T.-bedrijf aangezegde ontslagen wa ren gerezen. Aan het verlangen der delegatie om de ontslagen op te schorten totdat het rapport van de commissie van Roiien was gepubliceerd en beoordeeld, kon de Minister niet voldoen. De aange zegde ontslagen waren geheel onaf hankelijk van de reorganisatie-voor stellen van de commissie van Ro'jen. Zelfs al zou in den dienst aan hefc hoofdbestuur niets tvorden gereorga niseerd, dan waren de ambtenaren wien nu ontslag i3 aangezegd abso luut overcompleet. De Minister erkende dat bii de keu ze der voor ontslag in aanmerking ge nomen personen niet de nfvloeiingsre gelen waren gevolgd. Dit was hier niet mogelijk, aangezien de eischen van den dienst een selectie op grond van geschiktheid voor alles noodig maakten. Daartegen werd door de delegatie aangevoerd, dat indien de geschikt heid als maatstaf zou zijn aangelegii, het niet had kunnen voorkomen dat juist personen zijn ontslagen, die her- haa'de malen wegens bijzondere ge- sehktheid bij keuze zijn bevorderd en voor buitengewone verhoogingen vo r gedragen. De Minister gaf dit toe en deelde mede. dat in overweging ge nomen zou worden een instantie in het leven te roepen, welke over de rechtmatigheid van de tegen de ver leende ontslagen gerezen bezwaren zal kunnen oordeel en. NEDERLAND EN BELCIë. Onlangs heeft het hoofdbestuur het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht ann den Nederlandse hen minister van buitenl&ndsche zaken verzocht, in overweging te nemen, o? er, voor de Nederlandsche regeering. geen aanleiding bestaat, in haar di plomatieke en verder ambtelijke brief wisseling met de regeeringen van landen waar, volgens de grondwet dier landen, het Nederlandsch een dat- landstalen is, voortaan ook die taal te gebruiken. Her. bestuur van groep Vlaanderen van het Algemeen Nederl. Verboet! heeft zich thans met. een gelijkwaar dig verzoek tot den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken gewend schrijft de N. P.. Ct. Het meent, dat er alle reden is. eer vó?r den oorlog tot een der ambtvpprgungers van den minister gericht verzoek te her- halen, nu, seuerr, meer dan twee ja ren reed3, de Belgische wot van 21 Juli 1921 op het gebruik van de Vlaamsche (Nederlandsche) taal in bestuursza ken, in toepassing is getreden en het Nederlandsch in Be'ml, a's officieel? taal, volkomen is gelijk gesteld met Fransch. Adre'sant vertrouwt, dat de Bel gische regeering. med-: in het belang van de zoozeer verlangde verbetering van de Belgiach-Nederlandscho trekkingen, dit verzoek zal inwilligen en aan de betrokken diplomatieke, consulaire en andere diensten instruc ties zal geven, opdat voortaan 1 de betrekkingen met Nederland, het Nederlandsch als ambtelijke taal wor de gebruikt. I DE TABA. Gemeld wordt dat de T.A.B.A. in 1925 een internationaal karakter zal dragen. Er zouden plannen zijn voor net maken van een permanent hoofd gebouw, geconstrueerd uit staal en ijzer. De plattegrond zou een opper vlakte hebben van 5000 M2. Het ont werp i3 gemaakt door den heer J. C. Schoenmeyer, directeur van de T.A.B.A. HET KONINKLIJK BF.ZOEK AAN ZEELAND. Ter eere van het koninklijk bezoek aan Brouwershaven op 5 Augustus a.s. zal voor het geboortehuis van Ja cob Cats de gevel worden geplaatst zooals die was bij de geboorte van den grooten dichter; verder zal de versie ring o.a. bestaan uit twee stadspoor ten zooals die in dion zelfden DE AMSTERDAMSCHE RIDDER DAG. Te Amsterdam heeft, zooals we reed3 meldden de Bond van Ridders in de M. W. O. zijn jaarvergadering gehou den. De Eere-voorzitter, de heer C. van Lennep deelde mede, dat er dank zij den steun van particulieren een fonds van f 6300 bijeen is tot steun van Ridders in de M. W. O-, van dra gers van de Kraton-medaille en van hun weduwen en weezen. De heer Van Lennep hoopte, dat dit bedrag hefc begin zal zijn voor een groot steun fonds. Bij de schietwedstrijden, waaraan de oud-strijders hebben deelgenomen in het gebouw van de Burgenvacht, was de uitslag als volgt: le pri-s freed, van de Koningin) de heer Vuyck; 2de prijs (med. Kon.-Moeder; de heer Teu telink; 3e prijs (med. Prin3 Hendrik) de heer Blankesteyn; -ie prijs (med. Gemeentebestuur Amsterdam) de heer Sluyk; 3e prijs (med. Gemeentebe stuur Amsterdam) da heer Buschgen. De ridders gingen na het congres Ieder met een aardig geschenk naar huis. ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN IN ONS LAND. Drie Ifcaliaansohe vliegbooten van het Savoye-type trachtten het marine vliegkamp De Mok te bereiken. Aan één vliegtuig gelukte dit dadelijk, Een ander vlieg tuig verdwaalde, terwijl het derde bij Spakenburg een noodlanding moest maken. Ten slotte zijn ook deze vlieg booten crp het vliegveld De Mok gear riveerd. Langs 'den Riin zijn ze vanaf Zurich naar ons land gekomen. De vliegers zijn naar den Haag gereisd om zich bij den Italiaanschen gezant te melden. MET EEN MES GESTOKEN. Bij een twist in de Wntergeusstraat te Rotterdam is een zekere J. B. met een mes in den linkerarm gestoken. Hij is in bet ziekenhuis verbonden. 1 ROEIBOOT OMGESLAGEN. Te Rotterdam waren Zondag in de Rotte, ter hoogte van de Haltstraat, vier meisjes in een roeiboot aan het varen. Langszij kwam met een ander bootje de 19-jarige E. de G. Uit de grootere roeiboot nam hij over de 17- jarige C. K. en i}e 15-jarige M. v. V., meisjes in de Oudaennstraat en War- moezierstraat woopachtig. Bij het overstappen kantelde het bootje, en de twee meisjes en de jongen vielen te cater. Zwemmende hield h;> de meis jes boven water en hij bracht beiden in haat eigen roeiboot terug, doch daarna zonk hij zelf tengevolge van uitputting in de diepte weg. De ge broeders G. en J. Klimt uit den Zwaanshals hebben den jongen gered en aan wal gebracht. Hij was bewus teloos, doch men slaagde ei in de le vensgeesten bij hem op te wekken, waarna hij in emstigen toestand naar een ziekenhuis is overgebracht. DE AMERIKANEN IX ONS LAND. Overal zijn de Amerikanen harte lijk ontvangen en de Jantjes genieten. Maar in Rotterdam hebben een paar Amerikaansche zeerobben al een heel vreemde manier aan den dag gelegd om hun dankbaarheid te toonen. Bij de politie aldaar zijn namelijk gedeponeerd een fiets, gevonden bij de loodsen van de Holland-Amerika- lijn, en twee fietsen, achtergelaten in eer. café in de Eenhoornstraat. Ame rikaansche matrozen hadden deze fiet sen bij den rijwielhandelaar S. T. in Korte Wagenstraat gehuurd; zij lieten ze achter zonder huur te beta len. Zou dat soms in het land der on begrensde mogelijkheden mode zijn? EEN HULDEBETOOGING. Te Boedapest is een kinderfeest voor het beeld van Koningin Wilhelmina ge houden, dat omhangen was door rood- wit-blauwe en rood-wit-groene lin ten. Naar schatting 300 kinderen met Hongaarsche en Hollands»:he vlagge tjes defileerden voor het beeld. Kinde ren legden een krans voor her beeld. Aan de plechtigheid werd uitsluitend deelgenomen door kinderen die uit Hol land zijn teruggekeerd. DIRECTE BELASTINGEN EN REGISTRATIE. De te Utrecht gehouden algemeen© vergadering der Vereeniging van in specteurs der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen heeft zich, tegen het voorstel van het bestuur in, met een kleine meerderheid uitge sproken tegen de ge heel o samensmel ting van de dienstvakken der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen en der registratie. Uitvoering van hefc plan, ontwor pen door de Broederschap van Ont vangers, is algemeen ongewenscht geoordeeld. De wenschelijlcheid is uitgesproken dat de uitvoering van de wet op de vermogensbelasting worde overge bracht van het dienstvak der registra tie naar dat der directe belastingen, enz. en dat aan een staatscommissie da vraag worde voorgelegd, op wel ke wijze de met die overbrenging samenhangende vraagstukken dienen te worden opgelost. ZETEL TWEEDE KAMER. De TeL mefldr, dat de beer J. Reijnders (s.-d.) lid van den Dtrechtschen gemeen teraad en van de Prov. State» van Utrecht die, na de heer P. Moltmaker heeft be dankt, als lid van de Tweede Kanier zal worden aangewezen in de vacature-ds. Van der Hoeve, den zetel alleen zal aan vaarde», indien hij voor dit zittingejaar non-aetiviteitsverlof van de direotie der Ned. Spoorwegen kan krijgen. EEN EIGENAARDIG GEVAL. Een landbouwer te Wachtutm (Dren the) werd gewaarschuwd, dat een van zijn koeien in 't land gekalfd had. Bij nader onderzoek bleek ech ter, dat de koeden een jonge ooievaar hadden doodgemaakt. De boer wilde het doode beest verwijderen, doch nu deed zich het typische geval voor, dat de koeien zulks niet wilden toestaan on zoo woest werden, dat da man, met achterlating der vogel, het ha zenpad kiezen moest. DOOR DEN BLIKSEM GETROF- FEN. In Groningen en Drenthe zijn hevige stortregens gevallen. Overal kwamen zware onwedera voor en heel wat boerenhuizen zijn getroffen. Oosterkasselen <Dt.) was 't erg zwaar weer en heeft het onweer helaas een slachtoffer geéischt. De 13-jarige van den landbouwer Luchies werd door den bliksem getroffen en op slag gedood. HET MEELBESLU1T. In Stsbl. 313 is opgenomen het kon. besluit van 20 Juni tot toepassing van de artt. H en 15 der Warenwet op meeL In dit besluit wordt onder Art. 1 aangegeven, welke producten aange duid mogen (en moeten) worden met den naam. 1. a. Meel, ongebulld of volmeet; b. Grieameel, waarbij dient opgemerkt dat griesmeel van boekweit, haver en gerst, ook mag worden aangeduid met den naam: grutten of gort; c. Bloem of gebuild meel (rijstebloem ma- ook als rijstemeel, boekweitbloem al3 boek weitmeel worden aangeduid); d. Vlok ken (vlokken van haver mogen ook worden aangeduid met den naam: ha vermout, die van gerst, 'net den naam gortmout); 2. Gemengd meel, onderscheidenlijk gemengd griesmeel, cemsngde bloem en gemengde vlokken; 3. Binnenlandscho meel en bloem, meel en bloem, gemalen uitsluitend van in- landsche tarwe of rogge; voor zoover het watergehalte hooger is dan 16.5 pCt. Deze aanduiding moet op of aan 3 verpakking zijn aangebracht. Sago valt, eveneens onder het Meel- be8luit. Bepaald is o.m.: Producten, die in uiterlijk voorko men op sago gelijken en ten doel zou den kunnen hebben dit te vervangen, moeten worden aangeduid met den van de grondstof, waaruit zii zijn verkregen, gevolgd door het woord sago, bijvoorbeeld tapiocasago, aardappelsago. Een soortgelijke bepaling is ook vastgesteld ten opzichte van tapioca. Ook ten aanzien van puddingpoe der, paneermeel, bakmeel of zelfrij- zendbakmeel, macaroni en vermicelli dit besluit uitvoerig omschreven, wat daaronder verstaan wordt. Van belang voor den consument fa ook Art. 9 van dit besluit, luidende: Dq toevoeging van het woord „eier" aan den naam van eenige waar, in dit besluit bedoeld, mag alleen ge schieden, wanneer per kilogram de zer waar ten minste 150 gram inhoud van eieren of ten minste 55 gram dooiers van eieren aanwezig z'te, met dien verstande, dat ook een daaraan evenredige hoeveelheid gedroogd eier poeder of eidooierpoeder mae worden gebruikt. Waren, die in eigenschappen of uiterlijk voorkomen gelijken op een der waren hiervoren genoemd en ten doel zouden kunnen hebben die te ervangen, mogen niet dan met toe stemming van den minister of onder door hem te stellen voorwaarden wor den aangeduid met namen, waaruit de aard en de samenstelling niet of niet voldoende blijken. HET ONTWERP-TARI EFWET. De gezamenlijke Hoogleeraren-Direc teuren van Chemische Laboratoria aan Nederlandsche Universiteiten en Hooge- scholen hebben een adres gezonden aan den minister van Financiën. Na een nadere motiveering van hun adres verzoeken zij den minister hetzij de bepalingen zoodanig te wijzigen, dat niet de wetenschappelijke chemicaliën, doch uitsluitend de toonbankartikelen worden getroffen, heizij aan de in art. 19 der Wet genoemde zaken toe te voe gen de chemicaliën bestemd voor chemi sche laboraioria van universiteiten en hoogescholen en te bevorderen, dai te gelegener tijd bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling van invoerrecht voor deze chemicaliën worde verleend. VERDRONKEN. Te Stedum (Gr.) is de 75-jarige arbei der K. T. in een gracht vordror.kco. In de Dc-lfshavensche Schie bij de Ma thenesseriaan is een tien jarig zoontje van den schipper H. van het daar liggende schip „Vertrouwen" te water geraakt. De vader sprong het kind na en bracht het bc- wumeiooe op het droge. Een te hulp geroe pen geneesheer trachtte nog de levensgees '-en op te wekken, echter tevergeefs. Te Boskoop geraakte Vrijdagavond het vijfjarig zoontje va» Van Rijn te water en verdronk. Te Tegelen is een zekere B. in de Maas verdronken. Zijn Rjk ia opgehaald. Te Uffelte (Dr.) ie de eenige zoo» van den landbouwer de V. in de Drentache Hoofdvaar'. geraakt en verdronken. JONGEN VERMIST. - Te Leiden wordt sedert Zondag vermist de 12- jarige J. R. P. Meyer. Aangezien de jongen, toen hij de ouderlijke woning verliet, een zwembroekje heeft mee genomen, wordt vermoed, dat hij bij het zwemmen is verdronken. DE RESULTATEN VAN LONDEN. GOEDE VERWACHTINCEN. DE PLANNEN VAN DUITSCHLAND. REDE VAN COLIJN. Zaterdag heeft minister Colijn Bilthovea voor de A.-R. kiesvereeniging .Nederland en Oranje" aldaar eea rede gehouden met als onderwerp „Vooruit zichten ".Met de vooruitzichten bedoel de de minister de a.s. verkiezingea in 1925. Spreker zei te verwachten dat <ie de A.-R. partij niet gunstig gezinde par tijen de in de dan geëindigde periode genomen maatregelen rullen uitbuilen voor de verkiezingsleuzen. Velen willen hun ontevredenheid uiten tegen één per soon. Dat werd aangetoond bij de Vloot wet, die de Vlootwet-Colijn genoemd werd. En dat. aldus spr„ toen Colij: nog lang en breed als niet-minister i; Engeland zat. ea bedoelde wet reeds werd voorbereid. Zoo gaac het me: vele andere dingen eveneens. Alles komt neer op den minister van Financiëi Spreker schetste den toestand zooals e was, toen hij als minister optrad. Er was toen een gai van f 130.000.000. Dat gat moest gestopt worden, wilde het laad niet ondergaan. Van een ondergang zou den niet in de eerste plaats de rijken en d« arbeiders te lijden hebben gehad, maar voral de menschen, die van vasie, niet groote inkomens moeten leven. Zoo als ambtenaren, weduwen, weezen enz. genomen maatregelen waren dan ook in hun belang. De regeering enschte f 90.000.000 te vinden door de uitgaven omlaag te brengen en f 40.000.000 door nieuwe heffingen. Doch toen moesten de wegen daartoe aange geven worden. Allereerst door inkrim ping en vereenvoudiging van den Staatsdienst, die hoogstens f 40.000.000 zouden opbrengen. Dan moesten spoor wegen en posterijen zichzelf bedruipen, dat kostte ongeveer f 23.000.000ea ten slotte moest nagegaan worden hoe de salarislast omlaag gebracht koa den. De regeering kwam tot de conclusie, dat het bedrag der salarissen te hoog was en dat de Staat niet capabel was om deze salarissen te betalen zonder zijn on dergang tegemoet te gaan. Ook zelfs de sociaal-democraten erkennen, dat de te genwoordige toestand niet langer be stendigd kan blijven, dat de Staat niet langer deze verplichtingen kan handha ven. Jammer is, dat zij het geen j'aar eerder hebben ingezien, dan zou er min der haat en tweedracht onder ons volk zijn geweest. Uitvoerig sprak de heer Colijn over art. 40. Hij erkende dat den ambtenaren belofte te geven. Want als die belofte ge geering van toen had geen recht deze belofte te geven. Want als die blofte ge houden was, zou het mis geloopea zijn. Geen kabinet toch kan het recht heb ben bindend voor te schrijven wat een ander kabinet heeft te doen. Dan moet men nagaan of de ambtenaren door een en ander zwaarder worden belast. In de gewone particuliere maatschappij is de salarisverlaging al twee jaren aan den gang en spreker ontkende dan ook, dat de ambtenaren, in verhouding tot de an dere kringen, zwaarder worden belast. Nog even werd de onderwijsquaestie aangeroerd. Ik denk aan de gevaren school bedreigen. Men heeft gepoogd, aldus spr„ alleen de bezuini gingen op de bijzondere school te doen drukken. Ook hierin moeten we paraat zjjn. :en propagandistisch woord ein digde de heer Colijn zijn rede. Da heer K. Boeke, uit Bilthovcn, een bekend anti-militarist, wilde een rede houden tegen het militairisme. Eenige partijgenooten van Boeko maakten druk te. toen aan Boeke het spreken werd belet en de politie moest ingrijpen om hem en zijn partijgenooten te verwij deren. Een ea ander verwekte hevige op- schudding. Nog een paar sprekers voer- Dit. besluit treedt eerst in werkinï den het woord, waarna de bijeenkomst land sche Zaken naar de Engelsche den 17en Januari 1925, gesloten werd, hoofdstad zal gaan. S'.rcscrcanr. schijnt maakt nog steeds goede vorderingen. Het is waarschijnlijk, dat de plenaire zitting hedenmiddag gehouden zal worden, in welke zitting de rappor- te» der drie commissies bestudeerd zullen worden. Echter wordt veron dersteld, dat de tweede oommissie hare werkzaamheden dan hedenoch tend beëindigd zal hebben. Door zichzelf te verdoelen in twee subcommissies, moet dit lichaam zich bezig houden met de phases. M aar- door de economische ontruiming van het Roergebied bereikt zal worden, en ook met ue kwestie van het Fransch-Belgische spoorwegpersoneel, :at na de teruggave der Roerspoor- wegen aan DuitschLind in Duitschland zal blijven om te beletten cat de Fransch-Belgisoh© krachten geïsoleerd zullen warden. De eerste sub-commissie heeft ge rapporteerd. dat inzake deze kwestie van het spoorwegpersoneel geen over eenstemming is bereikt ea dat de kwestie geregeld zal dienen te worden, óf door de voltallige commissies. bf door een volledige conferentie. Het is betrekkelijk slechts een kwestie van ondergeschikt belang en het lijkt der halve ook weinig twijfelachtig of een compromis zal bereikt worden. De andere sub-comrnissie is in prin cipe tc« overeenstemming gekomen over de hoofdpunten van de pro gressieve economische ontruimingen en houdt zich titans bezig met het ontwerpen van een plan om haar tot uitvoering te brengen. Er is momenteel nog geen defini tieve mededeel ine gedaan met betrek king tot het raadplegen van Duitsch land, doch men venvacht dat iu het iaatet van deze week een dergelijke mededeeling gedaan zal worden. De Engelsche tekst van het rap port van de eerste Commissie van de Conferentie werd voor publicatie uit gegeven. Het zijn vier met algemeen® stem men aangenomen conclusies. De eerste dezer conclusies bevat de termen van eon nieuwe paragraaf, welke bijlage 2 van het Verdrag van Versailles wijzigt, waarbij indien de Commissie van Herstel besluiten moet of Duitschland in gebreke is gebleven, een Amerikaanech burger deel zal ne men aan de besprekingen en z;m stem 'in de commissie zal uitbrengen. De termen volgen* welke zulke een benoe ming zal plaats hebben, volgen hier in een beknopt resumé. Er wordt in voormen dat do bo- noenndo persoon zitting zal nemen voor den tijd ven 5 jaren en herbe noemd kan worden. Ingeval van een vacature zal dezolf proceduro aan "ewend worden voor de benoeming van ziin opvolger. Dit steeds op voorwaar de dat indien de Vereenigde Staten van Amerika door een delegatie off; cieel vertegenwoordigd worden in de Commissie, iedere Amerikaansche bur- "■er die benoemd is onder voorafgaan de bepaiing. zal ophouden re z;jn lid ran de Commissie, en geen nieuwe be noeming zal pltiat6 vinden onder deze bepaling, zoolang de Vereenigde Sta ten aldus officieel vertegenwoordigd zijn. De tweede conclusie verklaart, dar indien de Commissie van Herstel vast zal stellen dat Duitschland in gebreke is gebleven, de betrokken rezeoringen moeten handelen op de wijze van een ..joint trusteeship". Do financieele belangen en de personen die geld voor schieten OP de. basis van het rapport der Deskundigen zullen beraadslagen overdo sancties die aangewend zullen worden e» over de methode van een snelle en effectvolle uitvoering ervan Do derde conclusie verklaart dat. meit betrekking tot de veilig© aan wending van de leening van 800 mil- lioen eoudmarken, waarvan hef. Da- wes-pkn spreekt, en met betrekking tot de vergemakkelijking van de uit zift© van deze leening in hefc publiek de Geallieerde mogendheden verkla ren dat ingeval sancties aangewend moeten worden door hefc ingebreke blijven van Duitschland. zij iedere 9cort van obligaties zullen bescher men die in onderpand worden gege ven voor den leeningadienst. De Geal lieerde mogendheden beschouwen ver der de leeningsdienst als aanspraak vee-end op absolute prioriteit mét be trekking tot alle bronnen van Duitsch land welke ten dienste zullen staan voor de leening als voor de schadever goedingen, alsmede voor de resultaten van de uitvoering van eventueele sancties. e ultnoodlglng aan Duitschland. In afwachting van het rapport der des betreffende commissies is hei vraag stuk, of de Duitschers tot de conferen tie zullen worden uitgenoodigd, op nieuw behandeld. Herriot moet er voor rijn, de Duitschers thans zoo spoedig mogelijk naar Londen te ontbieden, daar hij binnenkort weder naar Parijs wil terugkeeren en tastbare resultaten van de conferentie wil meebrengen. Men verwacht, dat de Duitschers Donderdag of Vrijdag uitgenoodigd zuilen worden. Intusschen is er ook sprake van, dat de onderhandelingen met de Duitschers te Parijs gevoerd zullen worden. Echter wenscben de Amerikanen, Engelschen en Italianen dat de onderhandelingen met de Duitschers te Londen gevoerd zullen worden. Maandagmorgen vond opnieuw een bijeenkomst in Downingstrcet plaats tusschen MacDonald, Herriot, Thcuni3, Stefany en Kellogg, die ruim 1 uur duurde. Over de houding van Duitschland en de confe rentie te London wordt uit Berlijn gemeld De aangekondigde uitnoodiging rot het bijwonen van de conferentie te Lon den, is nog steeds niet in Duitschland ontvangen. De regeering zal eerst wachten tot zij do uitnoodiging heeft itvangen, alvorens het hoofd en d« Ie- den van de Duitsche delegatie te be noemen. Van den inhoud der uitnoodi ging zal het afhangen, of de rijkskan selier of de rijksminister van Buiten- overigens de meeste kans te hebben om aan het hoofd tun dc Duitsche delegatie te kornen te staan. Men maakt zich in Bcrlijnschc poli tieke kringen tamelijk ongerust over den inhoud, die de uitnoodiging zou kunnen hebben. Men vreest namelijk en berichten, die men hier uit Londen heeft ontvangen, geven aanleiding tot een dergelijk vermoeden dat men Duitschland zal uitnoodigen om te Lon den te komen, zooals het indertijd naar Versailles is gegaan, d. w. z. zonder invloed te kunnen uitoefenen op de te nemen besluiten. De invloedrijkste leden van de conferentie zouden zelfs de mee ning hebben uitgesproken, dat Duitsch- lana alleen zou worden uitgenoodigd om een verklaring aangaande de reeds ge nomen besluiten af ie leggen. In een dergelijk geval zou de Duitsche regee- ring echter zeker niet van de uitnoodi ging gebruik maken. Uitdrukkelijk wordt er in do Beilijn- scho bladen nog op gewezen, dat Duitschland zijn loyaliteit ten opzichte van het rapport der deskundigen dui delijk genoeg aan den dag heef: ge legd. In menig opzicht gaat dit rapport echter aanmerkelijk verder dan hei ver drag van Versailles. Bovendien wil men toch ook in de kwestie van de saaciies te Londen een regeling treffen, die een ieder tevreden stelt. Een dergelijke op lossing kan Duitschland niet zien in een uitbreiding van de bevoegdheid vaa de Commissie van Herstel Dc Duitsche riiksregeering zal het recht blijvea vra gen om haar invloed te laten gelden bij het nemen der besluiten. Voorts zou zij vastbesloten zijn niet te dulden, dat de entente haar dwingt tot het aanvaarden van besluiten, die genomen zouden zijn, zonder dat men eerst de Duitsche dele gatie heeft geraadpleegd. Enkele bla den verzekeren uitdrukkelijk, da: de riiksregeering de noodige consequenties uit haar eigen houding zou weten te trekken. Het bestuur van de sociaal-democrati sche fractie in den Rijksdag heeft ver gaderd. Do aanwezige leden constateer den. dat de riiksregeering al het moge lijke had gedaan ten gunste van het aanvaarden door Duitschland van het rapport der deskundigen. Zij waren ech ter van meening dat de belastingwetten, welke de regeering met het oog op de uitvoering der conclusies der deskundi gen ontwerpt, het wantrouwen van een groot deel van de bevolking moesten verwekken. Daarop is de heele sociaal-democrati sche fractie bijeengekomen ter berpre- king van het standpunt van het bestuur. In deze bijeenkomst zijn ook de plannen der regeeriag inzake het heffen van graanrechten besproken en gehekeld. De actie van het partijbestuur ten gun ste van de ratificatie van de overeen komst van Washington werd door de fractie goedgekeurd. Naar de KHlnische Zeitung schrijft, kan. zoolang Duitschland geen uitnoo diging heef: ontvangen tot bijwoning van tie conferentie te Londen, de af- INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. HET GEHEIM ran een lekkere saus ligt in het ge bruik van 'nzeer zuivere grondstof. Met HONIG'S MAÏZENA bereidt men de heerlijkste sausen voor ver- schillende gerechten. Daarom wordt de onovertroffca Honig's Maize na voor velerlei doeleinden gebruikt ea steeds meer gevraagd. Let op de siuiUcgels niet Bijenkorf. vrao^t ze Uw Winkelier Bergmann en Vogt bijv., die op het oogenblik te Londen vertoeven, zijn lid van de commissie voor de spoorwegen. Naar men weet is te Londen de laatste hand gelegd aan de spoorwegwet. Daar toe vertoeven die heeren aldaar. Zij zul len echter, evenals dr. Schacht, de pre sident van de Rijksbank, reeds beeft gedaan, Londen weer verlaten, zoodia het werk der commissie geëindigd is. Volgens een bericht uit Berlijn zijn Bergmaan en Vogt ook leeds terugge keerd. Verspreid nieuws DE AANSLAC OP DEN AMER|. KAAN8CHEN CONSUL TE TEHERAN. D© aanslag op den Amerikaanschfn consul had plaats toon hij zich te mid den van een groot© menigte bevond. Hoewel ia! van gewapende politieman nen en noldaten eveneens aanwezig waren, loeten dezen geen schot om het slachtoffer to beschorincn. De consul verdedigde zich moedig, doch kon tegenover do hem omringen de woelende menigte niet# uitrichten. Daar het hoofd van 'don consul sa belhouwen draagt, mankt men daar uit op dut tot d© aanranders ook sol daten bohooren. Het cor\rs diplomatique heeft tot do Perzisch© regeering eon in strenge ter men vervatte nota gericht. HERRIOT AAN 'T WOORD. In een per-gesprek te Londen ver klaarde Herriot dat. hoewel d« werk zaamheden dc-r conferentie nog lang niet geëindigd zijn. toch reeds belang rijke resultaten zijn verkregen en po litieke vrnagstukken van bijzonder vaardiging daarheen ook niet zal worden neteligen aard zijn opgelost, samengesteld. Men verwacht, dat uit Herriot bracht hulde uan den recht- de uitnoodiging 2al vallen op :e maken vaardigheidszin der Britscho godele- hoe de samenstelling wezen met. Tie: geerden, die zich lioo langer boe meer is dan ook, volgens het Keulsch© blad rekenschap geven van d<-n in Frank- onjuist, dat er zich reeds verscheidene rijk heerschenden geest, zoowel in rao- vertegenwoordigers tier regeering voor I reeten a!s in politiek©» zin en consta- de conferentie te Londen zouden bevin- jteerd© met genoegen, dat de Engel den. Dit zi'n alleen lieden, die met he' ;»cha pers nadruk legde op de gema- werk van de orgaai.«a'.iecoromissie ver- |t:gdhoid der Franscho voorstellen, bonden zijn. Do staatssecretarissen I Van iiier en daar. HET VEEN8EDRIJF. In de Dronteche voncn is het graaf werk voor dit iaar woer geëindigd en ongeveer 1500 man zijn ontslagen. Daarvan trachten do meesten nu werk te vinden bij de verschillende werk verschaf fineen in Drenthe en Groningen. Evenwol zoeken voien ook een goed heenkomen naar elders. Een aantal b in de Limburgsche mijnen aan het work gesteld, andere groep, die hot landwerk kennen, zijn naar Noord-Frankrijk sogaan. wijl de be richten vandaar allengs gunstiger lui den. Er zijn er ook, die in de textiel fabrieken gewerkt hebben en nu in de Duitsche grensplaatsen Gronau, Nordhorn en Schuttorf in dat bedrijf te werk zijn ee6teld. en in de OWeu- burgsche venen zijn nu sinds eenige weken eon flink aantal onzer arbeiders bezig, zii het ook. dat de lootten al daar wat lager zijn dan hier te lande. Men neemt aan, dat de malais© to on zent tüdeliik zal ziin on dat. als do fa brieken beginnen t© werken, er weer groote afzet, zal komen. De Stinneo-Maatschapplj kocht on langs van den Oldenburgschcn Staat 750 H.A. hoogveon voor ontginnings werken. TYPOCRAFENSTAKINC TE HIL VERSUM OPCEHEVEN. De staking aan.de drukkerij „Gooi 1 Sticht" is na onderhandelingen rr.ef den natroon, door een getroffen schik king opgeheven. PROTECTIONISME EN VRIJ HANDEL. Na de slechte jaren 1922 cn 1923 zot het jaar 192-4 voor onzen tuinbouw door het weder optreden van Duitsch land als afnemer, gunstig in en mócht deze afneming ©enigszins blijvend zijn, dan is wellicht do kwaadst© tijd voor d© tuinders achter den rug, schrijft do heer L. uit Rijswijk aan „Het Volk". Niet enkel d© kasgroenten uit het Westland, doch ook boomgewas sen uit Boskoop vinden sinds een paar maanden gretig afzet naar Duitschland voor prijzen, welke geen tuinder had durven droomen. Vooral voor Boekoop, dat rnet snelle schreden ©en catastrophe tege moet ging. is dit van geweldige hetee- keni3 en misschien een keerpunt tot betere tijden. Deze groote afneming van Neder landsche tuinbouwproducten, na de stabiliseering van da Duiisehe geld middelen. ia van des te méér beteeke- nts voor ona, doordat <ia.iruit to coa- cludeerou is, dat Duiisddand, even min als voorhoen thans in al zijn groenten. boomen en andore tuin bouwproducten kan voorzien en onze feainhonwdisLricten gaandeweg weder om hun plaats zullen innemen als leverancier. Vooral de Duitsche industriegebie den ziin voor de Nederlandsche groen- tenproductie van overwegende bcteo- kenie en de leveusstandaard van de Duitsche fabrieksarbeiders of mijn werkers. zonder twijfel van beteeke- nenden invloed op do afneming van onz© productie. Nu inmiddels do valuta-quaestio vrijwel teneinde is .dreigen er nog ge varen van andere zijde met nam© da protectionistische stroomingen in het buitenland, hetzij zuiver of verkapt protectionisme. In verband hiermede zal de toekomstige tuinbouwexport naar Duitschland in zeer groote inate afhangen van den uitslag der verkie zingen. In Engeland, waar de uitslag dor verkiezingen leidde tot een nederlaag der protectionisten. kan nog een be duidend grooter afzet verkregen wor den en is do vorige herfst door de Noord-Hollandsciie tuinders in samen werking met het Centraal Bureau van Veilingen eert intensieve reclamecam pagne voor het Nederlandsche product ingezet. Minder gelukkig ie do tuinbouw export naar de Vereenigdo Staten, waar de protectionist de hoofdrol speelt en geen gelegenheid voorbij laat gaan orn import te belemmeren of 1© beletten. Dp uitsluiting van do Bosboopsche planten door den Amen- te aanschen Pla n tenzi ek tekundigen Dienst op grond van aanwezigheid van schadelijk© insecten is eigenlijk zijn werk, hij vormde de kracht achter de schermen. Dergelijk© methode van verkapte protectie ie geraffineerd ©n moeilijker te bestrijden dan de ge wone vorm van protectie. Hoewel het Amerikaansch standpunt door erken de beroemde phvfopatliologon ontze nuwd en weerlegd werd. blijft de Yanke© onwrikbaar en lacht in zijn vuistje. De toekomst van ©nzen tuinbouw ligt in den vrijhandel. Wederkcerige vrijhandel verbindt de volkoren, pro tectie daarentegen vervreemdt.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 6