Verkeersongevallen Rubriek van den Arbeid. Het droogmaken van de Zuiderzee. Zuiderzee-tuinsteden. Een plan voor den bouw van tuinstenen in de drooggelegde Zuider zee! Het lijkt voorbarig, schrijft het llbld. Maar, zooals de burgemeester van Harderwijk, do heer AI. G. J. Kampers,, zeide, wil men de toekom stige Zuiderzee-droogmakerijcn doel- tretf exploi toeren, dan is het no( plannen daartoe tijdig ge reed i-bben. En -ar om dan niet reeds nu be gonnen I In het stedebouwcongres heeft de heer Kempcrs zijn plannen naar vo ren gebracht. De uitvoering van een gewestelijk plan, het ideaal van de modern-; ste debouwers, stuit op vele moeilijkhe den, omdat rekening moet worden ge- houn. ii met de bestaande toestanden. ,,Een gewestelijk plan op maagcie- lljken bodem" is het streven der Britscne en AmerikuiUch© town- planners". Maar in ons land. dar vrijwel geheel in ctituiir isl gebracht zon zoo'n ideaal vrijwel onbereikbaar zijn, als niet de Zuiderzee-provineie er kwam, betoogt Harderwijk's bur gemeester. Zoo zeide hij het: ..Hier geen hinder van te dichte bevolkingscentra; hier geen bezwa ren van in den weg liggende groote ondernemingen; hier geen puzzles van te nauwe verkeerswegen en kruisin gen. ingesloten door dichte bebou wingen; hier geen strijd tusschen do belangen van do gTOote stad en net platteland; hier geen naijver, die do beste Wrdoelingen dwarsboom»; hier hrt onbeschreven papier van den on- gerepten bodem, aio alle mogelijkhe den opent en di» aan de schoonste illusie* gelegenheid biedt zich te zien verwezenlijken. Hier plaats voor den aanleg van d« verkeerswegen te land en to -ter voor de nicest onderschei den m delen van verkeer; voor de aanwijzing der terreinen voor land bouw en veeteelt, handel en industrie bewoning en verpoozing. Hier de meest uitgebreide practischo toepas sing van «lies wat de town-planners wenachen". ])r burgemeester denkt zich de uit voering van do plannen zoo, dat acht gemeenten, liggend" langs d© Zuiderzee, do basis zullen vormen voor de ontwikkeling van do „twaalf de provincie"* EEN OUD® MOLEN BEHOUDEN. Do Verceniging voor Vreemdelin genverkeer to N>"de heeft stappen gedaan, om den steenen molen, waar- in craanmaalderij. eigendom van en in gebruik bij do Coöperatieve Aan- en Verkoon Vcreeniging Noordljk. voor slooping te bewaren. Daardcz© vereeniging een nieuw geitouw bi) het station lnat bouwen, werd de molen overbodig. Door do bereidwilligheid oer Land- bouwvorcenigine Iiestaat cr kans, dat de molen behouden wordt. PROTESTMOTIES. De Bondsraad van den Contreien Bond van Neder!. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel heeft twee pro- iestmotica gepubliceerd. In de eerste wordt geprotesteerd tegen het ontslag van een deel van het personeel van het hoofdbestuur, <-n do meening uitgesproken, dat do fregoven ontslagaanzeggingen «henen te worden opgwehort, totdat omtrent de noodzakelijkheid van ontslag en de schuld der leiding een bdnoorl'jk onderzoek met medezeggenschap der organiaatio is ingesteld. De tweede motie strekt om te pro testeeren tegen de nog niet-invooring van het reeds Jaren aanhangige rangtievordcringsplnn voor het tech nisch personeel, waardoor do achter stelling van dezo groep steeds groo te ro afmetingen aanneemt. DE RIJWIELBELASTING. Do Minister van Financiën heeft beslist, dat het post-personeel. dat zijn eitren fiets gebruikt ten lvehoevo van den dienst, de rijwielbelasting geheel zelf behoort U> betalen. NEKKRAMP. De zoon van den landbouwer H. te Zwinderen, die zooah we reeds meld den, aan nekkramp leed, is beteren de. VERDRONKEN. Een 13-iarige jongen is van eon schuit in het water aan dn Da Costa- kadn te Amsterdam gevalen en ver dronken. Tc Wagoningen is do li-Jarige .T. v. d. B. bij het zwemmen in do haven verdronken DE KONINGIN NAAR ZEELAND. In de te Middelburg gehouden ver gadering van het Zeeuwsch huldiging» comité heeft, de lieer I.altrijn meege deeld, dat het aantal deelnemers aan de hurdebetooging voor de Koningin op Woensdag 6 Augustus reeds tot bij na 8000 is geklommen. DE ZOMERTIJD. Bij de tijd commissie is eon rapport ingediend door den Nederlandschen Tiiinbouwrand, als gevolg van eene gehouden enquête. In het rapport worden medegedeeld de bezwaren die werden geopperd door de groenen: Bloemisterij. Boomkwee- kerij, Bloembollenteelt, Veilingsveree- nitnngen en Zaadteelt. Het rapport is gericht tegen wette lijke vastlegging van den zomertijd. PASSAGIERENDE ZEELUI. Twee politieagenten hebben Maan dagavond uit do Zalmhaven te Rot terdam gered den Duitschen matroos E. S. van het in de Jobshaven lie gende atoomschip ..Altona". De zee man had daar met, eenige personen gevochten en was toen in zijn woede te water gesprongen, aldus de M»asb. Kort daarna 'naalden burgers uit de Lenvehaven den matroos E. K. die nan boord van hetzelfde stoomschip thuishoort. K. verkeerde in beschon ken toestand. De politie heeft de twee matrozen van droge klocren voorzien. Als de rest van de bemanning van do ..Al tona" ook zoo uitgaat, kan de kapi tein zijn volk gauw kwijt wezen. □e ramp op de Schelde De steunverleenlng De Koningin heeft een belangrijke bijdrage doen toezenden aan den com missaris der Koningin in Zeeland. De commissaris der Koningin in Zee land zal, zoo wordt nader gemeld, het provinciale comité voor rampen van algemeeuen aard niet bijeenroepen. Het bestuur van den Kon. Nataonalen Bond voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken Het Oranjekruis. die allo vereenigingen, welke zich hulpverleening ten doel stellen, om- at, zal met het bestuur van het Pro- 'ineialr Wntersnoodcomit© in Zeeland n het plaatselijke hulpcomité een op- roi p In de dagbladen plaatsen. De burgemeester van Vlissingen heeft voor de nagelaten betrekkingen •an de slachtoffei-s van de visschers- ramp op de Schelde van de Koningin- Moeder 1 250 en van het Oranjekruis 1000 ontvangen. ERNSTIG ONGELUK. Aan boord van het stoomschip Wimborne, liggende aan de werf van Wilton te Rotterdam, heef* de bikker \V. H. een ijzeren wig, die van een plank viel, op het hoofd gekregen. De man is met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. HET ZWITSERSCHE MUZIEK CORPS. Het Zwiteersche muziek corps Bazel I van het Leger des Heils. dat een bezoek aan ons land brengt, Dinsdag uit Dordrecht te Rotter dam gearriveerd. Onder bevel van ka pelmeester Schieffmann en brigadier F. Dtirr heeft het korp6 een mar ach gemaakt door de stad, naar den Cool- aingel, waar het voor liet stadhuis een paar stukken gespeeld heeft. Het muziekcorps zal Vrijdag 25 Juli a.6. een uubadc brengen aan H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk. BOND VAN MAKELAARS. De N dcrlandsche Bond van Makelaars i vaste goederen, assurantiën en hypo theken heeft te Groningen haar 25- jarig bee taan gevierd. De voorzitter, de heer A. Huisman, van Dordrecht, heeft in zijn feestrede bijzonder hulde gebracht aan den secretaris, den hoer G. van der I-aan Jr. to Groningen, die van de oprichting af het «jearetariaut beeft waargenomen. Do heer G. H. tor Horst. te Nijme gen, 'die 22 jaar penningmeester is wroet, werd tot eerelid benoemd. De heer mr. G. A. Swart, to Niekerk hoeft gesproken over: De nieuwe wet op de makelaardij. Op voorstel van don hce.r Appel Alkmaar is besloten in studie te ne men het plan om te komen tot een overeenkomst met de notarissen. waar bij dezen zich o.a. verbinden geen ma- ke! aarszaken to doen, terwijl do make laars zich verbinden, zich t© onthou den van alls werkzaamheden, het no tariaat rakende. Dit plan zal op do volgende algemeen© vergadering be handeld worden. Een aanklacht tegen den heer Duys. Aangeklaagd wegens beleediging. De heer H. Schiltliuizcn, lid van het Verbond van Actualisten, heeft, naar do N.lLCri. meldt, bij den officier van justitio een aanklacht ingediend te gen bet lid der Tweede Earner, den hoor J. E. W. Duys, op grond van beleedigingen, welko dozo hem in het openbaar zou hebben aangedaan in een vergadering, belegd door de S. D. 'i. P. in het Alhambrathcatcr naar (inleiding van den moord op Mat teotti. DE VLUCHT OM DE WERELD. Majoor Pedro Zanni, de Argentijn se!) o vlieger, vertrekt Donderdagmor gen a.»., 5 uur van Schiphol om zijn vliegtocht om do wereld te beginnen, meldt do N. R. Crt. Hij gebruikt voor dezen tocht uitsluitend Fokker-toestel- len. Majoor Podro Zanni zal in hoofd zaak do route volgen van de Ameri- kaansche wereldvhegors. doch dan in omgekeerde richting. Echter zal hij niet over 'de uitgebreid© hulpbronnen kunnen beschikken die do Amerikanen hadden weten te scheppen. Hij be schikt over drie vliegtuigen en een re serve motor en op enkele landings plaatsen over materiaal en reserve- doelen. Oorspronkelijk zouden genieur en een luitenant de vlucht meemaken, maar omdat do laatste, luitenant Nelson Page, door ziekte is verhinderd, gaat alleen do ingenieur Beltrome van den Argentijnschon mi litairen vliegdionst mee. Majoor Zanni is tot het maken van de vlucht in staat gesteld door ec-n in.sc.hr ij ving, opengesteld door de Ar- gcntijnsche Aero-club. De vlucht Amsterdam-Tokio wordt, gemaakt op eon Fokker C IV mot 450 P-K. Napicr-T.ion motor die 10 uur in de lucht kan blijven bij 'n kruissnelheid van gemiddeld 180 K M. Met het oog op den mee to nemen last is het vleu geloppervlak vergroot en zijn reserve- tank» ingebouwd. De maximum-snel heid van dit toestel is 250 K.M. per uur. De stille Oceaan wordt overgestoken met eon Fokker T. Ill W mot 450 P.K. Napier-Lion motor. Dezo eendekker heeft, een spanwijdte van circa 21 Me ier. De lengte is 14 Meter en de tank- inhoud is voldoende om 15 uur in 'de lucht to blijven bij ccn kruissnelheid van 150 K M. per uur. Majoor Pedro Zanni heeft in 1913 zijn vliegbrevet be haald. VLAGGEN OP KONINGINNEDAG In «le joncst© Raadszitting van Zaandijk deelde de voorzitter mede. dat B. en W, zich voorstellen op 31 Aug. a,e. van hot Raadhuis weer de vlag uit te steken. Deze mededoeling lokte volgens de ..Standaard" heel wat interrupties uit omdat er nog al tijd een besluit van den Raad ligt, waarbij bepaald is. dat er op den ver jaardag van H. M. de Koningin niot gevlagd zal worden. De Burgemeester verklaarde, dat, het aan hem stond, dat besluit al of niet uit te voeren. VALSCHE DIVIDENDBEWIJZEN. Er zijn valsche dividendbewijzen van de Maatschappij tot exploitatie van de C. G. Rommenholler'sche Koolzuur en Zuurstofwcrken, geves tigd te Rotterdam in omloop. PROF. DR, J. VAN LEEUWEN Jz. In Zwitserland, waar hij sedert het begin van 1914 woonde, is overleden, 74 jaar oud, prof. dr. Jan van Leeu wen Jzn., oud-hooglceraar in de Griek- ache taal- en letterkunde aan de uni versiteit te Leiden. Prof. van Leeuwen was geboren te Zegwaar»., bezocht het gymnasium te leiden en studeerde aan de universi teit aldaar. In April 1876 is hij te Lei den tot doctor in de klassieke letteren bevorderd op het proefschrift: De tns- tophane Euripidis censor. Van 1875 tot 1884 is hij loeraar het Grieksch aan het gymnasium Amsterdam geweest, en van 1884 tot 1914 hoogleeraar te Leiden. BOND VOOR STAAT, PEN SI 0 NE E- RING. De Boud voor Staatspeii- sioneering heeft te Amsterdam zijn jnarlijksche algemeene vergadering ge houden, onder voorzitterschap var den heer C. van der Velden. Na goedkeuring van de jaarversla gen en van de begrooting is als lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer E. Pcethuma, gekozen de heer Van der Valk. De vergadering heeft zich bezig ge houden met de behandeling van ver schillende voorstellen betreffende het voeren van de propaganda en aange legenbeden van huishoudelijken aard. De voorzitter deelde mee, dat hij, na deze vergadering, aan zijn reeds eerder kenbaar gemaakt voornemen om of te treden gevolg zou geven; niet omdat de samenwerking iets te wen- schen zou laten, maar omdat het hem in 't belang van den Bond voorkw dat niet steeds een zelfde persoon de loidjng in handen heeft. Droevig ongeval. Een vrouw en een meisje verdronken. VERBINDING MET NEDERLAND- OOST-EUROPA. Met het ooe op de ontwikkeling van het reizigersverkeer tus6chen West- en Oost-Europa lieeft het bestuur di©r Poolsohe spoorwegen medegedeeld dat er een directe verbinding tot 6ta.nd zal komen tusschen Nederland en Boeka rest en door dezen weg, met Londen. Directe wagens eeitte en tweede klasse zullen dagelijks op dit traject rijden via Lemberg, Krakau, Katto- witz en Berlijn. DE KOSTEN VOOR LEVENS ONDERHOUD. Volgens opgave van het Bureau van statistiek was het in dexcijfer voor do totale kosten van le vensonderhoud in Juni 1924 81.1 tegen 83.8 in Maart 1924 en 100 in Maart 1920. Over het laatste kwartaal is daling dus 27 pCt. en sinds Maart 1920 18,9 pCt. Voor de voeding afzon derlijk is de daling sinds Maart 1924 6.4 pCt. INVALIDITEITS- EN OUDER DOMSWET. Overzicht van de in gevolge do Invaliditeitswet en 'de Ouderdomswet 1919 toegestane renten: Op 1 dezer werden 3536 weduwen- renten en 5703 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 36.793 personen in het genot verkeerden va-n oen als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week; voorts genoten 6094 personen een invalidi- teiisrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 80.087 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Bij het 5>aden in zee zijn Maandag bij ter Heide een vrouw en een kind verdronken, vermoedelijk moedor en dochtertje. Toen de drenkelingen aan land gebracht werden was het reeds te laat. De namen der slachtoffers ble ven onbekend. De vrouw was met het meisje achterop naar het strand ge komen. ONCESCHIKTE H, "0. 8.- CANDIDATEN. „De Msb." onticcat enkele voorbeel den uit het verslag van de commissie over het middelbaar onderwijs te Rot terdam. In dit verslag wordt rapport uitgebracht over het gehalte van dc leerlingen, die tot dc H. 11. S.-en wen- fchen to worden toegelaten. Dit rap port bevatte een klacht over het dalend gehalte van dc leerlingen en de vol- genao voorbeelden zijn aan het verslag ontleend Een IL B. S.-leeraar dicteerde„Nu volgt"Een leerling schreef „nu volg|i" cn veranderde, op zijn fout ge weren, dit in.... „nu volligd" Aan een JI. B. S. werd aan de nieuw aangekomen leerlingen eenig proef werk opgegeven om hun graad van ont wikkeling vast te stellen. Voor Nederlandscho taal werd ge vraagd van so dagelijks voorkomende werkwoorden alsloopen, springen, zwemmen enz. op te schrijven de se pers. enk. cr.v, teg. tijd, de 3e pers. enk. onv. vcrl. tijd, de re pers. rnv. onv. veil. tijd cn 't vcrl. deelwoord. In to'.aal dus 200 vormen. Dezo opgaaf is toch zeker uiterst licht te noemen. Hierin maakten de leerlingen die geen Fransch gehad hadden (G. L'. O.): 58. 57. So. 46. 45. 40. 36, 25. 24. ar, 19 enz. fouten. Het kleinste aantal was 5 fouten. De leerlingen der (vroegere) U. L, O.-scholen maakten 28, 25, 23. 18, 17. 15. Ji. 9. 8, 7. 5. 3. a cn 1 fouten. Geen leerling had o fouten. Een leerling vervoegde het werk woord eten als volgthij eet, hij ecttc, wij ecttc, gcfcetc. Deze leerling had op zijn diploma voor Nederlandsch het cijfer 8. Voor rekenen waren ccnigo zeer eenvoudige sommen opgegeven; cijferen met gewone en ticndeeligc breuken, rechtstreeksche pcrcentbcrckening. Van do leerlingen vaa het G. L. O. maakten cr 60 dit werk met onvol- d-oendo uitkomstvan die der U. L, O. scholen 35 Men zag oplossingen als X 7i X V. x 7< 'V, x 257< 247:.- Verder fouten bij het overschrijven en verkeerde plaatsing der gedeeltelijke producten. Do lecraar in geschiedenis moet soms eerst do taalkundige bctcekenis dor woorden, die hij gebruikt, toelichten, voor hij kan vervolgen. Zoo waren dc woorden vermaard i onbekend bij 57 leerlin gen van de 89burchtonbekend bij 17 leerlingen van dc 89; berokkenen: onbekend bij 38 leerlingen van de 89 heirweg onbekend bij 51 leerlingen van de 89ballingschaponbekend bij 45 leerlingen van de 09wanbetalers on bekend bij 78 leerlingen van de 89. Ook van een andere JI. B. S. verna men do leden der commissie de klacht dat vele leerlingen van het G. L. O. de ecnvoudigsio zinnen uit do leerboeken ziet begrijpen, omdat zij de betcekcnisder woorden niet kennen. De nieuwaange- nomen leerlingen van het U. L. O. wa ren voor rekenen en Ncdcrlandsche taal minder goed voorbereid dan vorige ja- Van een derde II. B. S. kreeg een commissie meer in bijzonderheden uit gewerkte gegevens. Dadelijk na aan komst had men daar den leerlingen niet te moeilijk proefwerk in rekenen, Ne derlandscho taal, aardrijkskunde en ge schiedenis opgegeven. Ofschoon allo leerlingen op hun diploma van het hoofd der school voor U. L. O. of G. L. O. minstens een zes voor rekenen en Ne- derlandsche taal hadden, bedroeg het aantal onvoldoenden in dezo vakken respectievelijk 40 en 36 Tegenstel lingen 8—1, 7—t. 82, 8—3, 9—4 kwa men herhaaldelijk voor. De Tariefwet. Een adres van B, en W. van Schiedam. Naar aanleiding van het ontwerp van een nieuwe Tariefwet hebben B. en W. van Schiedam zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin o.m. wordt gezegd dat de voor- gestolde verlaging van het iuvoerrecht op gedistilleerd fnuikend zou zijn voor do Schiedamsche branderij-industrie. GRENSWIJZIGING UTRECHT. - Verschenen is het ontwerp-rapport van de commissie van ingezetenen 1924 krachtens art, 131 der Gemeente wet over de grenswijziging 'der ge meente Utrecht. De conclusies van het- rapport lul den: le. De algemeene grenswijziging van Utrecht is dringend noodzakelijk. De regeling van een onderdeel er uit, ter wijl die van andere gedeelten ten min ste even urgent is, kan slechts scha den; daarom is het plan om thans 'de grenswijziging alleen voor zoover be treft Zuilen en Westbroek incidenteel af te doen voor Utrecht onaanneme lijk. 2e. Do opheffing van de militaire •©rdedigingslinie onmiddellijk Oosten van de gemeente is volstrekt noodig om do terreinen vrij temaken, lie voor do genoemde ontwikkeling •an de stad onmisbaar zijn te achten om daarop de uitbreiding to vinden, die zij tot dusverre heeft moeten ont beren. Voor de algemeene grenswijzi ging behooren de grenzen te worden gevolgd zooals 'de commissie die ie haar rapport aangeeft voor de ge meenten Zuilen, Westbroek, Achttien- hoven, Maartensdijk, De Bilt, Zeist, Bunnik, Houten, Jutpbaas en Ouden rijn. In afwijking van het voorstel van de commissie 1918 dat bedoelde BilthoVen bij Utrecht te trekken, stelt de com missie 1924 voor, hiertoe niet over te gaan, doch door 'de opheffing van den fortengordel ten oosten van Utrecht een zoodanige bebouwing tusschen de stad Utrecht en het dorp De Bilt te verkrijgen, dat dit dorp één geheel met dc gemeente Utrecht zal uitma ken. De samenvoeging van het 'dorp De Bilt met Utrecht is daardoor noodza kelijk. De noodzakelijkheid van do al gemeene uitbreiding dor gemeente rdt o.m. betoogd op grond van het feit dat Utrecht de dichtstbevolkte ge meente van de vier grootste gemeen ten van Nederland is, namelijk f,5 in woners per h.a. tegen 59 te Rotterdam 58 te 's-Gravenhage en 40 te Amflter- dam. Zoo'n kwajongen. Maandagavond stond een auto een oogenblik onbeheerd vóór de Rotter- damsche Melkinrichting aan den Per- soonsdam aldaar. Ec-n jongen klom er op en kwam met rijn handen uau do stuurinrichting, met het gevolg, dat de auto zich in beweging zette en tegen de voorpui van een huis reed. Do pui is ernstig beschadigd. Een aanrijding. To Rotterdam op het Achter klooster is een handwagen, bestuurd door zekeren de B. door een tram aangereden. De jongen werd tegen een gevelmuur geslagen en inwendig gekwetst naar het gebouw van den geneeskundigen dienst aldaar ge bracht. Een ruit van een winkel werd door den handwagen vernield. Cesllpt. In de Schietbaanstraat te Rotter dam is do broodfabrikant II. B. met mijn motorfiets geslipt, waardoor hij legen een huis reed. B. werd aan hoofd en rechterarm verwond naar het ziekenhuis gebracht. Doodgereden. Te Eemnes is een 7-jarig meisje door een auto uit Amsterdam dood gereden. To water gereden. De heer S. te Wateringen maakte met cenige anderen een auto-tochtje. Door een gebrek aan de stuurinrich ting ging do auto ie Kwintsbeul te water. De hoer S .werd daarbij zoo ernstig door een glasscherf aan het been gewond, dat opneming in een1 ziékenhiiis noodig bleek. WOENSDAG 23 JULI. Amsterdam 1050 M. P. A. 5. 8 ji.m. Radioconcert met welwillende medewerking van de solisten: Mevr. Mia v. d. Eijndenvan Emden (concert-zange res) en den heer Jolian van Emden (piano) O.m. zullen door dit duo de volgende num. mere ten gehoore worden gebracht: 1. Page-aria uit „De Hugenooten" (Meijer- beer)2. De Nachtegaal (Alibief)3. 'Da Priere uit „Tosca" (Puccini); 5. Twee Hol- landsche Liedjes. 6. ILa Bohème. De piano wordt welwillend afgestaan door de fa. Duwaer en Naessens te Amsterdam. Londen 2 L. O. 365 M. (Nederl. tijd.). 4.20 n.m, Symphonïe Concert. Wynne Ajello (sopraan). Victor Came (tenor). The Wireless Symphony Oróhestra. 6.20 non. Kindernurtje. 8,20 n.m. Dansavond met medewerking van the Berkeley Dance Band, aangevuld door „The Roosters Concert Party". lO.Sg r.m. The Savoy Orpheaos and the Savoy Havana Bands. Birmingham 5 I. T. 475 M. (Nederl. tijd). 4.05 n.m. Concert: The OrpheuB Singers: Edith Kinch (sopraan) Sylvia Waide (tweede sopraan), Albert F. Selby (tenor) S. Price Stedman (bariton). T. Truckle (pianist). Dameeuurtje. 5.35 mm. Kinderaurtje. 8.35 n.m. „Guessing Night" van 8.35 tot 9.50. In dit programma zal het Orkest eenige nummers ten gehoore brengen bekende oude componisten; ook zullen s«hillende bekende radio-solisten liederen zingen; de luisieraars worden uitgenoo- digd te iaden de namen van de muziek nummers, de componisten daarvan er namen van de eolisten; drie prijzen zijn daarvoor beschikbaar; inzendingen briefkaart: „The British Broadcasting Company Ltd." 72 H.oldenhurst Road, Bournemouth tot den 30sten Juli inzenden. 9.20 n.ra. „History Repeals Itself" Geor ge Slone en Lilian Edwards (dialoog). Cardiff 5 W. A. 351 M. (Ned. tljd). 3.20 n.m. Falkman met zijn bioscoop- orke?t van the Capitol Cinema. 5.20 n,m. „5 W. A.V „Five O'Clocki" Vocaal en Instrumentaal concert. 6.05 n.m. Kinderuurtje. 8.20 n.m. Populair Concert met mede werking van the Station Orchestra. Doro thy Clark (sopraan). Manchestor 2 Z. IJ. 375 Al. (Ned. tijd). 2.60 n.m. Damesuurtje. 3.35 n.m. The Luton Red Crose Prize land, 6.20 mm. Kinderuurtje. 8.20 n.m. ProgTamma van verschillende muzieknummers op schriftelijk verzoek van de luisteraars. The „2 Z. IJ." orches tra. Marie Cole (pianoToncert), J. Bani- ford Newton (bariton). Newoastle 5 N. O. 400 M. (Ned. fijd). 4.05 n.m. Concert. The Station Light Ore cheslra. 5.05 n.m. Damesuurtje. 5,35 n.m. Kindervertellingen. 8.00 n.m. Operamuziek. The Station Or chestra. Nora Dellmar (sopraan). 0.20 n.m. George en Yeaxnan Dodde (volksliedjes en vooidreohten) Aberdeen 2 B. D. 495 M. (Nedorl. tljd.) 3.50 n.m. Concert. Instrumentaal Solo Afternoon. 6.20 n.m. Kinderuurtje. 8.50 n.m. Concert met medewerking van Mrs. Shaaid's Dance Orchestra. Glasgow 6 S. C. 420 M. (Nederl. tljd). 3.50 n.m. Populaire muziek. The Wire less Quartette. 5.05 n.m. Damesuurtje 5.35 n.m. Kinderuurtje. 8.20 n.m. Concert met medewerking vaö solisten. Walter Hyde (tenor) Harold Wil liams (bariton). The Wireless Orchestra onder leiding van Isaac Losowsky. Parijs (Radio-Paris) 8. F. R. 1780 M. (Ned. tijd). 1.05 n.m. Conoert van het Tzigane Or kest van Radio-Paris. Programma: 1. Suite. Rigaudon, Parana A. Guillot; 2. Campari» A. Sera V. Billi; 3. (Les Violettes, Harehoix; 4. Airs a Dan ser, Passepied, Gavotte, Tambourin, G. Baume; 6. Primteraps Qui'e Eveille, L. Rose; 6. Danse de Magali, G. Brun; 7. Ariette, melodie, P. Vidal; 8. Bur l'Eau, barcarolle H. Lefort; 9. Blonde Amie, sérd- nade, R. Carcel; 10. Simple Aveu, F, Thome; 11. Ginette de 1'ATgonne, fantai- sie, R. Boischot. 12, Segoviane, danse Es- paginole, P. Laeome; 13. (Le Cid, do Mas senet., faataisie par A. Adler. 5.05 n.m. Concert met medewerking van Radio-Paris eolisten en Mevr. Bodeux. Programma: 1. Menuet, Bocherini; 2. Me lodie hautbois, Pellegrin. 3. Bonjour Suzon zang, A, Deoq. 4. Suite Florentine (viool) 5. Rous l-'F-ventgil (menuet), 6, Poe as ie Si A. Alexandre, 7. Variations Symphoniquea (cello) 8. Air de Ballet (piano). 9. Lea Vieillesde Chez Nous (zang). 10. Sur l'Onde, cor anglais, Pares. 11 GrazieLla, J. Msnzelier. 9.20 n.m. Concert. Causerie. 10.20 n.m. Radiodancing. Brussel S. E INCEZONDEN M E D ED E E LI NCEN 60 Cts. per regel. Van hier en daar. BAKKF.RSNACHTARBEID. te mogen werken en tie arbeidersafge- Te Amsterdam is ouder voorzitter-.vaardigden stonden er oeralex van schap van den heer G. N. Metz in dat dio groote patroons bezig waren. Salvatori een openbare vergadering hun eigen bedrijf te vermoorden want van den Alg. Ned. Bond van arbei ders in het bakkersbedrijf gehouden, waarop de heeren Is. Goudsmit en E. Kupers het woord hebben gevoerd over de quaestie van de afschaffing van den bak kersn acht arbeid. als de kleine patroons 's nachts gaan werken krijgen zij als concurrenten een aanzienlijken voorsprong op de groote bedrijven. Spr. legde er ten slotte den nadruk op, dat de conferentie te Genève op- De eerste spreker, de bondssec.reta- nieuw bewezen heeft, dat de handha- ri8 Goudsmit, had tot onderwerp geko- zen de behandeling van de voorstellen van minister Aalberse in den Hoogen Raad van Arbeid. De nieuwe wijzigin gen, zeide spr., zien er oogenschijnlijk zeer onschuldig uit. Er waren slechts twee principieele ragen in den Raad le behandelen, nml.: moet het nachtarbeidsverbcd voor de patroons gehandhaafd blij ven? en: is het wenschelijk in de wet den aanvangstijd van het werk in de bakkerijen van 6 tot 5 uur terug te brengen Wat punt 1 betreft wees de inleider er o.m. op, dat zelfs groote groepen patroons geen nachtarbeid wenschen; in den Iloogen Raad stem de één afgevaardigde va® den Bakkers patroonsbond vóór, de andere tegen het verbod. De heer Nolens heeft te Genève zijn 6tem uitgebracht tegen den nachtarbeid als gevolg van daar gevoerde besprekingen. De Hooge Raad va® Arbeid besloot met 23 tegen 9 stemmen de Regeering te adviseeren tot handhaving van het bestaande verbod. Wat de tweede vraag betreft, stel de spreker voorop, dat men niet ach teruit-, maar vooruit moet gaan. Met 16 tegen 13 stemmen verklaarde 'de Raad zich tegen de vervroeging van den aanvangstijd in bakkerijen. De inleider verklaarde er nog niet ge rust op te zijn, dat de Minister nu ook de adviezen van den Hoogen Raad van Arbeid zal volgen cn is er nog zeer veel kans op dat minister Aalberse zijn plannen aan do Tweede Kamer voorlegt. Do lieer Kupers, secretaris van liet N.V.V. en regeeringsafgevaa.rdigde bij het. Int. Arbeidsbureau te Genève. be handelde vervolgens de uitspraak van het Int. Arbeidsbureau inzake den bakkersnachtarbeid en verklaarde, dat niemand op de conferentie te Genève de houding begrepen heeft van de Ne- derlandsche regeering, die een half jaar geleden zeide het verbod van nachtarbeid ook oyer de kleine pa troons fe willen uitstrekken en nu met de bekende wetswijziging kwam. Inzake de rruaestie van den bakkers nachtarbeid hebben 15 vergaderingen te Genève plaats gehad. De groote werkgevers trokken allen één lijn ten bate van de individueel© vrijheid 'der patroons om zelf 's nachts ving va® het nachtarbeidsverbod me de beteekent een verbod van 's nachts werken voor den kleinen patroon m het bakkersbedrijf. Nachtarbeid is voor de bakkerijen geen noodzake lijkheid, er dient dus voor gezorgd te worden, dat de bakkersnachtarbeid niet opnieuw toepassing gaat vinden! STAK IN C STEENFABRIEK, Aan de Waalsteenfabriek „Wdndes- heim" te Windesheim is een staking uitgebroken. Deze fabriek wenschte do verbeteringen betreffende loon en ar beidsvoorwaarden, die elders aan den IJsel zijn ingevoerd, niet toe te pas- De leiding berust- bij de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Hot personeel, pl.ni. 70 man sterk, is aldus I-Iet Volk" bijna geheel bij de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders aan gesloten. Het werk ligt stil. Niemand is hedenmorgen aan het werk gegaan. DE R.-K. BAKKERS. De zevende algemeene jaarlijkeche vergadering van den Nederlandschen R. K. Bakkerspatroonsbon'd, gehouden te 's-IIertogenbosch, heeft een motie aangenomen, waarin zij. naar aanlei ding van het voorontwerp van wet tot wijziging van de Arbeidswet 1919 (voor broodbakkerijen), zegt, dat de alge heel© patroonsvrijheid, voorzoover de ze aangewend zou worden tot liet ver richte® van nachtarbeid, onmiddellijk verband houdende met het eerstvol gende broodbakproces, niet in het be lang is van een behoorlijken bedrijfs- toestand. en deze arbeid moet worden beperkt tot den noodzakelijke® voorar- beid, te verrichten door den patroon of diens vertegenwoordiger, met een maximum van één uur; verder wordt de wenschelijklieid uitgesproken, dat óók het koopen van versch brood vóór 10 uur 's ochtends, wor'dt strafbaar gesteld. DE PENSIOENDEMONSTRATIE. „Het Volk" schrijft: Naar de B.A.N.S. aan het hoofdbe stuur va® de Nederlnndeche Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel berichtte, zal deze organisatie niet mee'doen aan de pensioendemonstratie van 3 Augustus a.s-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 7