HET KINHEIMPARK. 42e Jaargang No. 12611 Verschijnt agelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 30 Juli 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57H- Franco per post door Nederland f3.87M. Afzonderlijke nummers f0-15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ^'"''"itooldredae^ur; J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bi] abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT ND MM ER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden WOENSDAG 30 JULI. Schouwburg Janeweg. Matinee 2.30 uur. Jcugdbioecoop. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 31 JULI. Groote Kerk, Orgelbespeling 7.30— 8.30 uur. Schouwburg J ana weg: Motinée. 2.30 nur. Jeugd-Bio&coop! Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Theater ..De Kroon", Groofce Markt Bibscoopvoorstelling. S uur. Luior-Theater Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 2.30 en 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Atlanta-bipecooi», Zijlstraat, Bios coopvoorstelling, 8 uur. Luxor Tearoom. lederen middae en avond concert. Tuin Brongebouw: Weldadigheids- 'coricort H.O.V. (bij ongunstig weer in de zaal). 8 uur. Stadsnieuws Verdronken. Een stoker van een trawler in zee gevallen. De schipper van den Dinsdag te IJrnuiden binnengekomen stoomtraw ler Schiedijk. rapporteert, dat op zee de stoker Cornells Greotveld. oud 18 jaar over boord gevallen en ver dronken is. Het lijk ia niet terugge vonden. Een mislukte inbraak in de Haarlemmermeer. De Inbreker gestoord en zonder buit gevlucht. Maandagnacht is bij den caféhou der C. de B. aan den Lisaemijk t« Haarlemmermeer, ingebroken.De dief heeft zich door opschuiving van een raam toegang tot de woning ver- nchaft. Do bewoners werden, evenwel door liet gestommel in hot café wak ker en gingen direct op onderzoek uit. Nog juist had de ongenoode past, die zich in zijn werk gestoord zag, gelegenheid om weer door het ge opende raam te klimmen en op do vlucht te slaan. Er wordt niets ver mie:. Do poli!ie word met het ge beurde in kennis gesteld. Het terrein aan den Kinderhuissingel. Een gedeelte der achterzijde van het terrein verkocht. Oe rosteerende grond niet In handen van een makelaar. Een nieuw uitbreidingsplan. Het belangrijkste grondbezit van Haarlem en dat niet voor arbeiders woningen bestemd is, vormt het terrein aan den Kinderhuissingel. waarop vioegcr de Haarlcmsche Katoenmaat- schappij gebouwd was. De gemeente heeft daarmee tegenspoed gehad. Aan vankelijk zou op dezen grond een nieuw gebouw voor Provinciaal bestuur zijn gesticht. Men reserveerde net daarvoor dus, maar op zekeren dag liet het Rijk aan c!e gemeente weten dat het plan niet doorging, zonder dat het Rijk de billijk heid inzag om schadevergoeding te be talen. Maar ook daarna heeft het terrein nog geen kooper gevonden. Zou het te duur zijn? Op deze plaats lijkt f 3ï. niet bijzonder hoog. Niet altijd is een ge meentebedrijf bedeeld met koopmansha ven. Zou het daarom niet verstandig zijn, dit dure terrein voor beperjtten tijd aan een makelaar in handen te geven, die pogingen doet om er een liefhebber of liefhebbers voor te vinden? Hij zal daar van provisie moeten hebben. Maar dat is zeker nier duurder, dan de rente die er nu iederen dag op de waarde van het terrein komt. We hebben hierover de meening van wethouder Reinalda gevraagd. Deze deelde mede, dat aan de achterzijde van dit terrein, tegen de Pieter Kiesstraat aan, reeds een gedeelte voor den bouw van vier huizen verkocht is. Ilij denkt er evenwel niet aan, dit uiterst mooio terrein, in het centrum van de stad ge legen, in handen van een makelaar te geven Mede cp advies van stedenbouw kundigen, als Beriage e.a., wenscht hij. dal ce gemeente dit terrein zelf houdt, om te voorkomen, dat c« óm- geving ontsierd wordt door den bouw van minder mooie gebouwen of woon huizen. Daar moet iets moois komen. Het ligt voorts in de bedoeling, bin nenkort een mooi, nieuw uiibreidings- plan ter goedkeuring aan den Raad voor te leggen. De actie in de Papier industrie te Velsen Heden zal de beslissing vallen Maandagavond is in allo afdeelin- gen de referendumstemmïng gehouden waaraan over bet algemeen druk ie deelgenomen, hoewel het slechte, weer nog we! enkelen heeft teruggehouden. Over den uitslag valt natuurlijk nog niets te zeggen daar deze eerst Woens dag, als de Hoofd- en Afdelingsbe sturen in den Haag bijeenkomen, wordt bekend gemaakt. De orgelbespelingen. De vervanging tijdans da vac ntie van George Robert. De orgelbespelingen in de St. Bavo of Groote Kerk zullen tijden de va cantia van den heer George Robert alsvolgt gegeven worden Donderdagavond 30 Juli 7 1/2—8 1/2 uur door den beer R. G. Crevecoeur. Dinsdagmiddag 5 Augustus van 13 uur door denzelfde. Donderdaguvond 7 Augustus van 71/28 upr door denzelfde. Donderdagmiddag 12 Augustus van 23 uur door den zelfde met mede- w^-king van mej. Cor. Igesz (zang). Donderdag 14 Augustus van 7 1/2 8 1.2 uur .door den heer Crevecoeur. Dinsdag 10 Augustus van 23 uur door denzelfde. Donderdag 21 Augustus van 7 1/2— 8 1/2 uur door denzelfde. Dinsdag 26 Augustus van 2—3 uur door den heer A. J. C. Mooy. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 31 Juli 1924, 's avonds van 7J8i uur, door den heer R. G. Crevecoeur. Programma: 1. Preludium en Fuga a kl. u J. S. Bach. 2. Sonate no. 2 (g kl. t.) G. Merkel- Maestoso Adagio. Introduction; Allegro assai. Fuga. 3. Andantino César Franck. 4. Suite Gothique L. Boëllmann. Introduction: Choral. Menuet gothique. Prière. Toccata. ,4 DE SHIMMY-BOKSER", Gedurende de a.s, Kermisdagen en wel van Zondag 3 tot en met Maandag 11 Augustus a.s zal het Vrije Tooneel, onder leiding van Nap de la Mat', zooals wij reeds meld den. in den Schouwburg aan den Jan-weg een serie voorstellingen ge ven van ..De Shimmy-bokser", een dolle Buecesklucht in 3 bedrijven van Otto Schwartz en Carl Matneru, welk stuk in Amsterdam meer dan 100 achtereenvolgende avonden met ononn succes in het Grand Theater in Scala in den Haag. en Casino en Theater Soesman te Rotterdam werd opgevoerd. In ..de Shimmy-bokser" treden op: Nap de la Mar. als do steeds liegen de en zwendelende jamfabrikant Friederich Brcitenbach. die zij ra fa milie wijsmaakt, Kam pi oen-bokser te zijn. Margie Morris als de Engelsche Shimmy-danseres, en verder de da- mee: Riek Berkhout. Mies Versteeg. Jos Beekman—do la Mar. Ans van Bosch en de hecren Willy Ruys, Louis van Dommelen, Emile Timrott, Kees van Dam Muzikale begeleiding door H, Da vids. HOOCER BEROEP. Door den Officier van Justitie al hier is 'nooger beroep aangeteekend togen hef vrijsprekend vonnis van den Politierechter te Haarlem van P. G. te Beverwijk. EEN NIEUWE PAREL AAN BLOEM EN DAAL'S KROON. Hierbij geven wij een afbeelding ,van den ingang van he- Kinheimpark, dat belooft een nieuwe parel te wor den aan de kroon van onze schoone gemeente. Er is een lied, bij onde Bloemenda lers welbekend, dat aldus eindigt: „Zien w' ook ginds tooneelen Grootscher duizendmaal Wij, wij b'-'jven juichen „Heerlijk Bloemendaal I' Wanneer het Kinheimpark geheel aangelegd en bebouwd zal zijn, zal er weer des te meer reden zijn tot jui- phen. Want het belooft inderdaad veel. Het park wordt 11 H.A. groot, waar bij dan nog 2 H.A. van Hartelust komen. Ongeveer 2 H.A. is bestemd voor wegen. Deze kunnen dus flink breed gemaakt worden. Zij zullen alle bestaan uit een onderlaag van puin. daarop komt 'nazal'- met 'f p>. trolenrn- product Shelfalt, daarop komt, het zoogenaamde „split" en vervolgens fspramex (ook een petroleiunproduot), met graniet. Op deze wijze worden harde, effen en stofvrije wegen ver kregen. De Bitumen Mij. u't Utrecht, is op 't oogenblik druk bezig met het walsen van de wegen. Het puinbed wordt gelegd door de firma W. Blan kevoort te Bloemendaal. Zooals bekend is, zal het park zich uitstrekken tusschen de Kleverlaan, de spoorbaan, het park Hartelust en den Vijverweg cn den Bloomendaal- scKen straatweg. Op onze afbeelding ziet men den in gang aan de Kleverlaan met aan weerskanten de sfceenen nalen, waarin de Heemstcedsche beeldhouwer v. d. Eynde twee beelden aanbracht, die zinnebeeldig de bouwkunst en de na tuur, die in het park op gelukkige wij ze vereenigd beloven te worden, voor stellen. De weg op de afbeeldinc is de Iepen- laan. die verderop Ut'. Dirk Bakker laan heet. zoo genaamd naar den in dertijd te Bloemendaal zoo populairen medicus. Links van den ingang is de Plata- ncnlaan, waarin thans 31 huizon in aanbouw zijn. Het huis rechts op afbeelding is het kantoor van de Bin- nenlandsehe Exploitatie Mij., die het terrein heeft opgehoogd, van riolee- ring voorziet en de wogen aanlegt. Het puinbed is thans voor 3/4, het bazallbed voor 1/5 gereed. Behalve de rioleering liggen ook de kabels voor de electriciteit en de tclephoon- Behalve de villa van de Binnen- landsche Exploitatie Mij., staat ook op het terrein de villa van den heer Bec- cari. Voorts is grond verkocht aan de Iepenlaan voor 2x2 villa en ook bij de M.U.L.O.-school, waar blokken van drie huizen aan elkaar zullen ge bouwd worden. Het is te hopen dat het met den verkoop van den overigen grond goed zal vlotten, dan zal reeds het volgend jaar het park. dat nu uit den aard der zaak nog hier en daar een chaoti- schen indruk maakt, een sieraad van de gemeente Bloemendaal genoemd kunnen worden. Op stap naar het vrije strand te Zandvoort. Een enquête. Wenschen van kampeerders. De beer J. Bramson te Zandvoort schrijfi Het komt in den laatsten tijd nog al eens voor, dat men, zelfs van officieel® zijde, klachten te hooren krijgt omtrent wantoestanden die heerschen, en erger lijks tooneelen die zich bij de kampeerdere aan het vrije etrand zouden afspelen. In dien dit werkelijk het geval mocht zijn, zon het zeer zeker tijd worden, dit geheele vrije straatdieven te verbieden. Edoch, aleer m*n een dcrgelijken maatregel treffen, zelfs in overweging mag nemen, verdient het zeker wel aanbeveling „zonder stof bril" en zonder „vergrootglas" een onder zoek in te stellen, opdat men zich een oordeel omtrent een en ander kan aanma tigen. Met dit idee voor oogen verzocht ik dan ook den Commissaris van Politie te Eind- voort met mij een kijkje te willen nemen, Daar deze collier verhinderd was, was de Inspecteur van Poli'.ie, Bolide direct be reid met mij mede te gaan. Een woord van dank voor deze bereidwilligheid is zeker op haar plaats, temeer daar deze enquête geschiedde na afloop van zijn diensttijd. Denkende, dat door het ongunstige we der ons onderzoek beperkt zou blijven lot enkele kampeerdere, waren wij niei weinig verrast, bij onze aankomst aan den Zuidkant niet minder dan circa 125 ten ten aan te treffen, terwijl nog vele adspi- rant-kampeeiders bepakt en beladen aan kwamen. Degenen die denken, d«t ze daar aan hel vrije strand slechts jongens en meisjes kampeerders zullen vinden, vergissen zich deerlijk. Wij bezochten ongeveer 35 tenten, die allen bewoond waren door huisgezin nen met 3 a 4 kinderen en het is een genot, doze menschen te hooien spreken over de genoegens van de zee, die meneehea die komen van de huizen in de stede-n, waar ze 3 en 4 hoog wonen, uit bedompte stra ten en stegen. Eên gezegde van 'n moeder met 4 kinderen trof or.s: Och Mijnheer, wij hebben zoo weinig, lïat men ons dit niet verbieden, of onmogelijk maken, wij zijn er househ dankbaar voor, dai het Ge meentebestuur dit toelaat. Maar wij waren gekomen voor onderzoek en zoo vingen wij met de volgende vragen aan: Gebeurt er wel soms iets wat D als moeder en vrouw aanstoot geeft, hebt u soms wel eens iets onzedelijks gezien van dezen of gonon tenlbcwonerf Die vraag werd door ons bij iedere tent afzonderlijk gesteld, bij kampeerders welke reeds geruimen tijd bun ter.t daar hadder. opgeslagen en zonder uitzondering was het antwoordNeen. nooit hebben wij zoo- iets gezion of hooren meded-rien. Boven dien werd ons nog verzekerd, cat zooiets ook niet gebeuren moest, daar m«n er wel onderling voor zou zorgdragen, dat dergelijke personen van het etrand zouden worden verwijderd. Dit teekent ook wel de goede geest onder de tentbewoners. De tweede vraag luidde: wordt er wel eens fels weggenomen of hebben er wel eens vechtpartijen plaats? Deze vraag werd eveneens met necin beantwoord. Wenschen, ja, die hadden de kam peerders wel. graag willen ze iets betalen, als er toezicht gehouden wordt, in de eer ste plaats op het zotWn van de tenten; nu moot men 'e avonds zeer voorzichtig zijn met langs de tenten te loopen; deze staan door elkaar opgesteld, terwijl met goede regel en plaatsaanwijwn de tenten op riien geplaatst kun non worden, een paar pompen voor watengebruik zijn daar ook zeer ge- wenscht, niottegenstaa/nde de Strandpaeh- ters gTatïs water aan de kampeerders ver strekken, Dtwo wenschen zijn toch wel in te willigen, temeer daar het gros der kam peerdere daarvoor graag een kleine vergoe ding over heeft. Zoo is do toestand aan het vrije strand, en laten zij, die hun mond vol hebben om trent daar (c heerschen mistoestanden, ook eens een kijkje gaan nemen; gaat daar heen. bezoekt tent voor tent, spreekt met de kampeerders, cn go zult dan zeker na laten ongemotiveerde criliek te leveren. Een belangrijk nieuwtje voor Radio-amateurs! Het vullen van aceu's. Ieder lief verbergt een icedEn ie der die zich overgai aan de radio passie, weet dat, do sport op dit mo derne ethergolven-vinkenslag, van den gretigen luisteraar niet alleen een onraensehclijke dosis geduld, doch ook een reeks %'an zij het ook blijmoe dig gebrachte! offers vergt. Tot deze offers behoort het gesjouw met de accu's om ze te laten vullen. In den regel gaat deze pelgrimstocht, naar een naburige autogarage, terwijl ge durende den vullingstijd do radio- lief hebberij stop staat, ook al is er nu juist een heel bijzonder concert in de dagbladen geannonceerd. Dat gesleep met die accu's is niet alleen lastig, maar zelfs niet vrij van gevaar ook, hetgeen de onvergankelijke zwavel zuur souvenirs op menig colbert zou den kunnen bewijzen. Hieraan is nu eens en voc altijd een einde gekomen. De overwinnaar van dezen Minot-auris ipn het radio- labyrinth, geleid door een draadloo- zen draad van Itadiadno (Ariadne), OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR AAN de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal On deze foto ziet men het brugje van de Kleverlaan. Inderdaad het brugje. In de laatste jaren is veel gedaan om de aloude (en daarom natuurlijk smalleKleverlaan Ie moderniseeren, De koeien aan den kant zijn ver jaagd, wamt op biina alle grond heb ben de bouwers beslag gelegd. Het speelveld der gemeente Haarlem is de eenige overgebleven groene vlakte aan de laan. De straat is flink verbreed, zoodat zij op eenige, uitzonderingen aan de eischen van het moderne verkeer vol doet. Een dezer uitzonderingen is boven- algebeeld brügje. 'k Weet niet of dit eigendom is van de gemeente Haarlem of van Bloemendaal is. Beide grenspa len staan buiten het bruggedek. Dit wekt hei vermoeden, dat het brugje neutraal gebied is. Met andere woor den. dat Haarlem en Bloemendaal tezamen voor de brug moeten zorgen. Dit smalle brugje is een groot ge vaar voor het verkeer. Ongelukken kunnen daar op bijzondere dagen Zondags is het hier 6oms overstelpend druk niet uitblijven. Op het brugje is geen trottoir voor voetgangers. Aan eiken kant eindigt het. breede voetpad bij de brug. Juist daarin ligt bet gevaar. Als een auto nadert stuiven de wandelaars op het brugje uit elkaar. Een veilige toe vlucht hebben zii niet. Verbetering is heel eenvoudig te be reiken. Als naast deze brug voor rij- verkeer de voetpaden verbonden wor den met een eenvoudig licht brugje voor voetgangers, i6 de zaak gezond.- Met duizend gulden is alles beklon ken. Die uitga al is gewettigd en moet geschieden 1 Aan de directie der spoorwegen Een tweede gevaarlijk punt in de j Kleverlaan is de spoorwegovergang. Ais cén auto passeert ie de geheele opening tusschen de spoorboomen ge vuld. Oók hier is verbetering met weinig kosten te verkrijgen. Er is ruimte in overvloed om de afsluithekken 4 M. te verlengen. Dan is het mogelijk een veiligen overgang voor voetgangers te maken. Op alles is bij dezen spoorwegover gang gerekend, op de tram op auto's op fietsen, maar.... niet op voetgaq- gers. Die zijn er toch ook. En ook zii hebben goede rechten isoen cylindrisch aluminium trom meltje van 20 cM. hoogte en 15 cM. diameterde nieuwe gelijkrichter van Philips. Met dit trommeltje, waarvan de aan schaffingskosten vrijwel onder ieders bereik liggen, vult men op z'n gemak de accu's thuis; heel eenvoudig met een steker in een -topcontact van de huisleiding. Hoe dit kan? Dat is zonder te veel -echnische literatuur nog wel uiteen te zetten. Onze huisleiding brengt ons de electrische energie in den vorm van wisselstroom, gewoonlijk op een net spanning van 220 Volt. Deze energie bron is aldus onbruikbaar voor bet 'uilen van een batterij b.v. van 4 cel len, bij een spanning van 8 a 10 Volt. In de eerste plaats moet de wissel stroom omgezet worden in gelijk stroom, in de t-weede plaats moet de spanning naar beneden getransfor meerd worden. Met behulp van een transformator de spanning eenvoudig naar bene den te brengende energie-verliezen zijn daarbij heel gering. Het herleiden van een wisselstroom tot een gelijk stroom, kortweg „gelijkrichien ge- heotcn, kan bp velerlei wijzen geschie den, doch de meeste daarvan komen voor den radio-amateur niet in aan merking. Ten eerste zijn zij in den re gel veel te duur ten tweede zij zij veelal berekend op grootere vermo gens. Tot nog toe was de z.g, mecha nische gelijkrichter in radio-kringen nog het meest bekend- Dit is een toe stel, dat op een handig gevonden wijzedoor een synchronische veer- t ril ling, de wisselende periodes uit schakelt cn opvangt en zoodoende den stroom gelqkricht. Het groote nadeel aan dit principe gelijkrichter verbon den, is het doordringende gezoem, dat de trillende veer en de resoneerende onderdeelcn maken. Daarbij komt nog de aanhoudende zorg voor het onder houd der contacten, de onafscheide lijke overgangsweerstanden, vonkvor- ming, etc. De nieuwe gloeidraad-gelijkricht-er van Philips berust op de eigenschap, dat epn verwarmde electrode stroom slechts in één richting doorlaat, men zou het een ventiel kunnen noemen. De verwarming van deze electrode ge schiedt electrisch, d.w.z. men heeft haar als gloeispiraaJ uitgevoerd. Met het lanceeren van dit goed- koope eenvoudige toestel heeft Phi lips den amateurs een grooten dienst bewezen. Immers, het electronen-ven- tiel i_ de ideale schakelaar om 100 maal per seconde een stroom in- en uit te schakelen, want dit ventiel be zit geen massa en dus ook geen inertie. De nieuwe gelijkrichter bevat een transformator, een gelijkrichtbuis en een weerstandsbuis ter stroomreguiee- ring. en is aan te sluiten op het ge wone woonhuisnet van 220 Volt. Een accu-batterij van 15 cellen is er me de te vullen bij een verbruik van 50 Watt op 1,3 Ampère, zonder eenig toezicht. De accu's kunnen bij stroom- onderbreking zich niet ontladen. Wan neer men des avonds geliefhebberd heeft in de vonkenwereld, en de accu's zijn ontladen dan zorgt Philips' gelijk richter des nachts terwijl ge rustig den slaap des rechtvaardigen radio amateurs slaapt,, dat deze weer op krachten komen. Inderdaad een verrassend artikel, dat zijn weg in de radiowereld wel vin den zal. WOUTER HULST1JN. BE6EDICD. Als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand der gemeente Haarlem, werden door de Rechtbank beëedigd de heeren G. J. Kok en J. C. Lui- tirigh. Verkeersongelukken In Haarlemmermser. De landbouwer H. reed Maandag avond met z'n motorrijwiel op den Hoofdweg alhier. Vermoedelijk door dien hij in een kuil van den weg te recht kwam geraakte hij d-c macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de motor tegen een boom botste cn de berijder er af werd geslingerd. Met een gekneusd beea werd hij op genomen en ond-er geneeskundig be handeling gesteld. Het motorrijwiel werd deerlijk gehavend, ,j

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1