Kerk en School DE WILLEMSKERK TE BATAVIA. De fraaie Willemskerk te Batavia is gerestaureerd en dat was hoog noo- dig. aldus lezen we in de Sum. Post. Het vergane houtwerk heeft men moeten vernieuwen en de zware kroonlijst is geheel in gewapend be ton uitgevoerd. Hoewel nog geen vier jaar geleden 'n bedrag van f 30.000 be steed werd aan herstellingskosten van deze kerk is men thans, wegens geble ken ondeugdelijkheid van het werk, wederom tot groote reparaties moeten overgaan. Het hiervoor henoodigd ka pitaal, groot 46.C0Ö gld. verkreeg men voor een groot deel door vrijwillige bijdragen, terwijl de gemeente Bata via 6000 gld. ter beschikking stelde, nadat een tot het gouvernement gi- richt verzoek, om het nog onrbrekena bedrag van 12000 gld. te willen bij passen van de hand was gewezen Vorder verneemt het blad. dat er plannen bestonden om ook het orgel van de Willemskerk ie herstellen; de ze reparatiekosten zouden volgens glo bale berekening S0C0 gld. bedragen, in verband waarmede men ihans over weegt, of het niet doelmatiger zou zijn, een nieuw orgel aan tc schaffen; de hiervoor benoodigde sum zal ver moedelijk wel door vrijwillige giften verkregen kunnen worden. Ten slotte wordt nog medegedeeld dat de kerkeraad zich per request tot de regeering heeft gewend, met var- zoek. het daarheen te willen leiden, dat de buitenkerk te Batavia, die we gens bouwvalligheid reeds gernimen tijd buiten dienst werd gesteld, ge restaureerd worde. INTERNATIONALE SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE TE AMERSFOORT. De j'aarüjksche algemeen» vergadering 'der vereen iging tot instandhouding der Stichting I. 5. v. W. vond te Amersfoort io het gebouw der Slichting plaats. In be handeling kwam de voorgestelde Statuten wijziging die ten doel had de Vereenigsng tot een levend orgaan in de School te maken. Hiertoe is allereerst hepaald, dat zij voortaan niet alleen geldelijk, maar met alle middelen de Schooi zal helpen in stand houden. Voorts zullen van de 7 bestuursleden 4 door en uit de leden benoemd worden; oca het contact met de bestuurders der School steeds levend te houden, worden de 3 andere bes:uurs!eden der Yereeciging uit het Bestuur der School door den Raad vac Bewindvoerders geko zen. Ofschoon het vereischte quorum niet aanwezig was. en tot de statutenwijziging das eerst in een volgende vergadering of ficieel kan worden beeloten, had het be- e:uur besloten, in zijn geheel af t« treden teneinde een samenstelling van het Be stuur in den thans gekozen tort; zn te leiden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden, overeenkomstig ad vies der financ.eele commiseie, onder dankzegging goedgekeurd. Luchtvaart. DE VLIEGTOCHT NEDERLAND— INDIë. Het uitvoerend comité voor den liegtochc Nederland-Indië heeft, naar het aan het Haagsche Aneta- kantoor mededeelt, thans den twee den bestuurder en den mecanicien, die deel zullen uitmaken van de beman ning van het vliegtuig, dat begin Oc tober onder leiding van Jen heer Tho massen a. Thuessiuk van der Hoop van Amsterdam naar Batavia zal vertrok ken, aangewezen. De tweede bestuur der zal zijn eerste luitenant-vlieger H. van Weerden Poelman, te Soesfcerberg die op 23 Augustus 1917 zijn brevet als vlieger behaalde. Hij is een onzer he- kendste Nederlandseb.e Uiegofucieieu en heeft al meer dan 2CO0 vluchten op zijn naam staan. De minister yau oorlog heeft hem reeds toestemming gereven den tocht mee te maken en er is hem verlof verleend, zoodat hij reeds nu de gelegenheid heeft zich voor re bereiden voor de vlucht. De mecanicien, door het comité aangewezen, is de heer P. A. van den Broeke, die tot 1 April 1921 bij den Marine-luchtvaartdienst werkzaam is geweest en daarna in dienst is geko men van de K. L. M., waar hij zich wijdt aan de behandeling van de Rolls Royce-motoren, die b;ï die maat schappij in gebruik zijn. Zooals men weet is het vliegtuig,,dat voor den tocht bestemd is ook met zoo'n motor uitgerust. De Olympische spelen DE HIPPISCHE WEDSTRIJDEN Ltutenant Coleabrander heeft Ie „Haagsche Crt." zijn meening over de ontvangst en 'net verblijf ui Parijs verteld. Enthousiast was hij over de ontvangst, temeer, daar do tijd van voorbereiding zoo uiterst kort was; zeer getroffen toonde hij zich door de verwelkoming roet d-: tonen van ons aloude Wilhelmus, terwijl ook het medeleven van het talrijke publiek voo hem een groote verrassing was. In Parijs noemde luit. Colenbran der de regeling bijzonder slecht, zoo als trouwens de regeling bij alle wedstrijden slecht. i3 geweest. Er is geknoeid wellicht niet willens en etens doch het feit bestaat. Im kers nadat luit. de Kruyff een pro test had aangeteekend, werd puntenaantal voor ons met. 60') ver meerderd en wij zijn daardoor voor- uitgevlogen. Iets, wat voor ons een groote verrassing was. Volgens zijn meening was luit. Pa- hud te slecht geklasseerd en had hij op zijn minst de derde plaats ver- oiend. Lombok, 30 Juli Aarhuus. Menado, 29 Juli te Batavia v. Rot terdam. Ouderkerk, 2S Juli v. Port Said, Ja pan n. Rotterdam. Oostkerk, 29 Juli te Bremen v. Ham burg. Rotterdam, 30 Juli v. Rotterdam n. New-York. Rietfontein, 27 Juli te Durban v. Rotterdam. Randfontein, 23 Juli te Walvisch- b'aai, Rotterdam n. Zuid-Afrika. Rembrandt, 29 Juli te Genua, Am sterdam n. Batavia. Salawati, 30 Juli v.m. 11 u. te Mar seille, Java n. Amsterdam. Slamat, p. 30 Juli v.m. 7 u. 30 m. Oueseant. Rotterdam n. Batavia. Stuyvesant, -29 Juli v. Plymouth n. Havre, West-Indié n Rechtszaken Verduistering door een kapitein Tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld Letteren en Kunst THEATER-TECHNIEK EN- THEATERKUNST De stad Weenen heeft, iri verband mer, het muziek- en tooneelfeesz van 15 September tot 15 October een ternationale tentoonstelling voor mo derne theatertechniek en theater kunst ingericht. Men wil daar de nieuwste techniscne vindingen, het kader van openbare voorstellin gen, speeldemonstratiea en voordrach ten doen kennen en bekende Euro- peesche tooneeldirecteuren en regis seurs zijn tot bezoek uitgenoodigd. E©n tentoonstelling van decor-ont werpen, maquettes, costuum- ensceerings-ontwerpen sluit hierbij aan en de bioscoop, voor zooverre •met het theater samenhangt, haar deel in het geheel vinden. De tentoonstelling gaat uit van de „Gesellschaft zur Förderung Moder ner Kunst". Rusland, Frankrijk, Duitschland en Italië zullen met col lectieve inzendingen vertegenwoor digd zijn. Voor Nederland heeft, meldt Tel., de architect H. Th. Wijdeveld de uitnoodiginw ontvangen, een Ne- derland3che inzending te willen sa menstellen, die dan voornamelijk uit ontwerpen en modellen zou moeten bestaan, TOONEEL VERLICHTING. De heer L. W. Kok, chef van de electrische installatie en adjact-direc- teur der maatechappij „De Groote Schouwburg" te Rotterdam, deelt ons mede, aat bij een uitvinding heeft gedaan, een schakelinrichting, waar op hij bereids octrooi heeft aange vraagd. Door toepassing van deze schakelinrichting voor een tooneelver- iichtingsinstaliatie wordt een abso lute gelijktijdigheid tusschen het ont steken of dooven van een lichtorna- ment en de daarbij behoorende ver anderingen van de tooneelverlichfcing verkregen, omdat nu de spelenden zelf het licht op den juisten tijd en stand kunnen in- of uitschakelen, door het eenvoudig omdraaien van een of meer lichtknoppen welke op een plaats worden aangebracht waar de regis seur dit wenscht, zonder dat hl] of de electricien zich daarmi.de onder het spelen behoeft te bemoeien. TENTOONSTELLING VAN KERKE LIJKE KUNST TE AMSTERDAM. Mocht de Tentoonstelling van Kerkelijke Kunst i-n de Vondelstraat zich Vrijdag LI. reeds in het béfeoek van Zijn Eminentie den Kardinaal-Legaat W. M. van en groot gevolg verheugen, ei brachten alsnog de navolgende lar.dsche geestelijken «co bezoek i in?it4iiing: Zijn Eminentie D. F. F. J- Kardinaal Bourne. Aartsbisschop van Westminster, Zijne Eminentie V. A. Kardinaal Kanuzzi ae Bianchi, Rome, Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden, de Aartsbisschoppen Mgr. fr. Orozco Y Jimenez, Aartebisschop van Guaralajara (Mexico). Mgr. Fr. M. Redwood. Aartsbisschop van Wellington, Sanne Doorluchtige Hoogwaardigheden, de Bisschoppen: Mgr. P. Rommeach, Bi; schop van Luxemburg, Mgr. Dr. Sttaïei Wijbisschop van Aken. Mgr. C. van de Ven Bisschop van Alexandria, Mgr. José Gu tierrez Perez, Bisschop van Goalajara (Mexico)terwijl de Aartsbisschop van Montevideo, Jean Francois Aragcmo, on derstaande verklaring vol enthousiasme in het gastenboek nederschreef„N'ous avons visité avec une grande ce r.o: re Ame ccrte exposition d'art chré- tien.' et nou? fé'.icitons ses intelligents ërgacisateurs", waaruit blijkt, hoezeer door buitenlandsche geestelijken deze tentoon- stelling wordt gewaardeerd. Voetbal JAN VOS EN W. BUITENWEG. Deze twee bekende spelers zullen het volgend seizoen voor Hercules (Utrec'nö uitkomen. LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJD. Te Delft ra! *.s. Zaterdag een vee wedstrijd worden gespeeld tusschen een Deifüch en een Haagsch elftal. De op- Steegst van dezen wedstrijd is bestemd voor de nagelaten betrekkingen v*n de bij de ramp op de Schelde omgekomen vieschers. CRICKET. FLAMINGO'S-CENTLEMEN OF SHROPSHIRE. Maandag 4 en Dinadag S Augustus zx. aan de Spanjaardelaan de volgende elf tallen den strijd aanbinden: Flamingo's: Mr. F. A. Davidson. A. de Beu a. Van E-'ghen. Max Janeen. H. Minen, Rir.cker, A. Schil!, Schmeink, Sa-en?, Wackwitz en Van der Chija. Gentlemen of Shropshire: R. Barber, capt., R. Hall, F. R. Beanford. Capt. A. D. Lees, N. M. Hughes Ha liet, M. R. Bridg- raaar, R. Sole, J. M, Oliver, J. Simpson. Dr. G. Laurence, E. H. Tattershall. Dit is wel een der sterkste elftallen die de Flamingo's in Nederland bij elkaar kunnen brengen. De aanval is in handen van Rir.cker. Max Jansen, Schmeink (Haarlem) en Vjutl der Chija; de namen zeggen reeds genoeg. De battery ia ook uitstekend nl. o.a. de Beus Van Manen, Van Eeghen, Wackwitz JansenDe .wicketkeeper en subst. wicket keeper zijn beiden prima. (De Beus en Van Eeghen op één lijn te stellen) terwijl dit el-ftal ook een uitstekend fieldingelftal Aanvoerder der Flamingo's is Mr. F. A. Davidson, van Rood en Wit, een van beste cricket-captains wat betreft veld-uit- aetten, kennis van het Engeische epeit en spelers. Wa betreft h«t elftal der Engelschen, wij kunnen alleen mededeelen,-dar eenige uitstekende fastbowlers en prima batting- lui er onder zijn. Het 2al Maandag en Dinsdag nie belangstellirng ontbreken aan de Span jaardslaan. Als de voorteekenen ons bedriegen krijgen wij deze dagen een wed strijd :e zien. dien wij in Haarlem na wedstrijd Flamingo'sFree Foresters 1S22 (de Engelschen werden toen voor 106 aa3 den kaait gezet, ook door 'fc Flamir.g» elftal onder aanvoering van Mr. David son) niet gezien hebben. StoomvaartberïcMen Alcbiba, 30 Juli te Rotterdam Buenos Ayr es. Ares, 30 Juli v. Curasao n. Puerto Colombia. Albireo, 30 Juli te Hamburg v. Am sterdam. Ambon, 30 Juli v. Hamburg n. Am sterdam. Borneo, 28 Juli v. Singapore, Java n. Amsterdam. Celebes, 30 Juli v. Amsterdam Antwerpen. Djember, 29 Juli v. Djeddah, Rot terdam n. Batavia. Delft, 29 Juli v. Kingston n. Cristo bal. Djember, 29 Juli v. Djeddah Rot terdam n. Batavia. Edam, 29 Juli v. Vera Cruz, Rotter dam n. New Orleans. Hoogkerk, p. 29 Juli Quessant, Br. Indië n. Rotterdam. ■Jagersfontein, n. 28 Juli Finisterre, Z. Afrika n. Rotterdam. Koudekerk. 29 Juli v. Bombay, Rot terdam n. Br.-Indic. Amsterdam n. Noerhali, die in 34 minuten met zijn een vijftal personen onder "dezelfde .u - j -3 ..-.lQr-lir^ vflrA-ihiin^l^n yiin nverïe- Amsterdam. Voor den Krijgsraad Ie s-Hertogen- bo&ch stond Wc-msdagmiddag terecht de kapitein J. K-, der militaire admi- niatratie te Ede, beklaagd in d'.e hoe danigheid opzettelijk een bedrag ran f 44.000, althans omstreeks f '21.000, loebehooren.de aan her. rijk, de jaren 1921, 1922 en 1923 te Ede, Arnhem en Nijmegen te hebben weggenomen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening. Beklaagde bekende her. geld ver duisterd te hebben, dcoh later te heb ben getracht door geld te leenen het tekort te dekken. Hij was van hel tot het ander gekomen en ook de scheiding vaa ziin vrouw had hem in ongelegenheid gebracht. Den brief .aan den minister heeft h:j in over spannen toestand geschreven. De auditeur-militair braoht dank aan de autoriteiten, die de uitleve ring van bekl. hebben mogelijk ge maakt. Spr. wees er op, dat bekl. altiid boven zijn stand heeft geleefd, maar door zijn vrienden werd gehol pen. Bekl. wm naar den vreemde ge vlucht om daar rustig te kunnen le ven. Het feit der verduistering etaat vast. Bekl. kan veroordeeld worden krachtens art. 359 en 32!. Spr. geeft aan het eerste de voorkeur. Hij deelde mede, dar van het verduister de geld ongeveer 1.5000 is terecht ge komen. Beklaagden karakter was goed, hii werd bemind door zijn kin deren en aanstaande eohtgenoote, doch hij was zeer luchthartig en licht zinnig. Spr. eischic een jaar en 10 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, (ongeveer 10_ maanden) en ontslag uit den militairen dienst. De verdediger Mr. E. van Zinnicq Bergmaan pleitt.e clementie, De krijgsraad veroordeelde bekl. tot 1 1/2 iaar met. ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van de bevoegdheid om bij de eewapende macht te dienen. opdracht gereed kwam onder controle an den lijuopzichter Attinger. Hier- au moeten echter 5 minuten worden afgetrokken voor een poging van Noerhali om de rail met de handen duwen. Toen men hem ge zegd had, hiervoor een werktuig te gebruiken, lukte het dadelijk. Bewezen is dus, dat één man de sabotage kan -hebben gepleegd. WERVING VAN JAVAANSCHE MILITAIREN. Naar de Loc. veneerut, zal in ver band met de gunstige resultaten, wel ke de werving gedurende den laatsten tijd heeft opgeleverd, en het feit dat binnen afzienbaren tijd het bestaande tekort aan ongegradueerden bij het apen der infanterie zal 2ijn opgehe- en, de werving voor Javaansc'ne mili tairen eenigszins worden beperktde werving voor het wapen der infante rie van personen van anderen land aard blijft onbeperkt opengesteld. LONGENPEST. De correspondent te Probolinggo van het „Soer. Hbl." meldr: N'aax wij vernemen, is longen pest uitgebroken in de desa Argosari :n het district Tengger der afdeeling Probolinggo, gelegen op ruim 6.000 voet hoogte. In een tijdsverloop van tien dagen stierven daar een dertigtal personen aan onverklaarbare, snel oon zich 'heen grijpende ziekte. Door den civiel ge neesheer van Probolinggo. dr. Saleh, die voor een onderzoek derwaarts gezonden, werd zoowel klinisch als mi croscopisch longenpest geconstateerd. Voor een nader onderzoek werden preparaten naar het laboratorium te SOerabaia gezonden. Genoemde desa is reeds geïsoleerd. Inmiddels bericht men ons nader, dat ook in da desa Nogoredjo, nabij Soebang gelegen, in enkele dagen fcijds verdachte verschijnselen zijn overle den. Naar deze laatste gevallen zal een onderzoek worden ingesteld door arts van het geneeskundig labora torium van Soerabaja. TER DOOD VEROORDEELD. Reeds is melding gemaakt van den moord op den oud-militair van Gel der, zijn vrouw en twee neefjes. De rechtbank ie Soerabaja heeft iu ver band hiermede den hoofddader Maca- tcr dood veroordeeld. De andere dader, Amir kreeg, zoo zegt een Aneta-telegram, 15 jaar gevangenis straf. Mr. fl. B. VERLOREN VAN THEMAAT. nesa seint het overlijden van mr. B. VerLoren van Themaat, buiten gewoon voorzitter van den landraad te Djokja. DE JAPANSCHE JEUGD IN INDIe. Op de conferentie van Japansche consuls en consulaire ambtenaren, welke, half Juni te Batavia plaats had, werd, naar de „Ind. Ct." berichtte, door den heer Handa, chef van de Taiwanbank, de aandacht gevestigd op de groote vermeerdering van Ja pansche blijvers in Ned.-Indië. in ver band daarmede meer aandacht dient te worden gewijd aan de geestelijke ontwikkeling en de opvoeding van de Japansche jeugd. Hpc werd noodzakelijk geacht, in Ned.-Indlë meerdere Japansche scholen op te richten, die zoo noodlg gesubsidieerd zouden moeten worden door de Japansche regeering. Van bevoegde zijde vernam het blad dat, zooals de zaken zich thans in ver band met plaats gehad hebbende ge beurtenissen laten aanzien, in de toe komst een belangrijke vermeerdering van het aantal Japansche immigranten voor Ned.-Indië te verwachten zal zijn komen. In de Kerk werd namelijk de ondertrouw van een der mannelijke bewoners voorgelezen. Stelt u de woe de der dames voor, toen de woon plaats der bruid door deu geestelijke werd genoemd. Heb was Brixham, in Devonshire. Dus alweer een kostbare vogel gevlogen. Slechts de eerbied voor het gebouw waar men zich be vond, weerhield de vrouwen van een luid protest. Er zou, zoo verklaarden zij op een speciale vergadering wel het in en ander over gezegd worden. Een der voornaamste oorzaken van den welhaast onhondbareu toestand is dat op de textielfabriek van Bing- ley zoowat 1000 vrouwen nieer dan mannen werkzaam zijn. Koloniën EEN BRUUT. De Malansschc correspondent van 'net ..Soer Ilbld." schrijft: De Forrnosaan B. P. had in het Rantangsche den koffieoogst van een tuintje opgekocht. Toen hij de pluk- st-ere controleerde, meende hij, dat ée'ii der pluksters hem bestolen had, hetgeen hij aanleiding genoeg vond, de vrouw door midel van touwen aan een boom vast te binden en haar met écn pikoelan af te tuigen, zoodat ze na afloop der bewerking nipt meer gaan of staan kon. Een mandoer, die dit had gezien, waarschuwde de po litie en den wedono. Toen de wedono hem door eeji oppasser liet ontbieden, weigerde de Formooaan te kornen en dreigde den oppaseer zelfo met een re volver. De kampongbevolking, welke inmiddels te hoop was geloopen, ging B. P. nu te lijf en roste hem zóódanig af, dat hii verscheidene hoofdwonden bekwam. Nadat door den wedono ter plaatse een voorloopig onderzoek was ingesteld, werden de Formoeaan en de inlnndsche vrouw naar Malang •ervoerd, waar zo ter verpleging in het hospitaal zijn opgenomen. Na verbonden te zijn, is do Formoeaan naar her. politiebureau overgebracht, in afwachting van hetgeen hem ver der voor zijn schandelijk optreden te wachten staat. ZEEROOVERS. Te Medan zijn uit Bengkalis, boeid en onder politiegeleide. een 19- tal zoeroover3 aangebracht, die beschikking werden gesteld van den officier van Justitie. Alle kapers, Chi- neözen, bekenden, en werden na een kort verhoor gevangen gezet. Begrij pelijkerwijs zal het, onderzoek naar de wandaden der heeren wel gerui- men tijd vergen, maar toch kan bin nen niet. al te langen tijd hun be rechting worden tegemoet gezien, meldt de „Deli Crt." Op het plegen van zeeroof zijn zeer zware straffen(maxima 15 en 12 jaar) en indien het misdrijf den dood van een beroofde tengevolge hoeft, 20 jaar of levenslang) gesteld. EEN PROEFNEMING. Men zal zich misschien herinneren, dat de deskundigen der Staatsspoor verklaarden, dat de sabotage bij Rantja-ekek, waardoor in het eind van Maart de Soerabaja-expres de railleerde, niet. door één man ge pleegd kon zijn. Zooala bekend heeft men echter tot dusver slechts één persoon kunnen vinden, die als dader valt aan te wijzen en dat is Askiam, de 60-jarige baanschouwer. Want, zijn collega Noerhali, die ook verdacht werd, heeft men moeten laten loopen. Onlangs nu heeft men, aldus het Alg. Ind. Dagblad de „Prean. Bode" een proef genomen, of het voor één man mogelijk zou blijken, de raal3 van een spoorbaan los to maken, zooals tusschen de halte Rantja-ekek en Gedth Bage geschiedde en wel bin nen den iiid van een half uur, zooals gebeurd moet zijn, daar tusschen het paaseeren van den trein er voor en de aankomst van den expres zulk een tijdruimte ligt. Met het karwei belastte men GEMENGD NIEUWS De verjongingskuur Uit Bordeaux wordt gemeld, dat daar twaalf Afrikaansche Chimpan see'» zijn aangekomen, die bestemd zijn voor de experimenteel© onderzoe kingen in het. laboratorium van prof. Worocof. Wegens het belang van de klieroperaties in verband met de veelbesproken verjongingskuur vol gens Woronof's systeem, heeft de Frausche regeering strenge orders uitgevaardigd, om de jacht op apen to beperken, waarbij o.a. is bepaald dat de» dieren niet mogen worden gedood, tenzij dan uit zelfverdedi ging. De voor prof. Woronof bestem de apen werden gevangen onder toe zicht en met toestemming van de ro- Reering. Alletya voor wetenschappe lijke en medische doeleiden worden o'ficieele vergunningen verleend voor het vangen Van apen en ten einde te voorkomen dat de dieren worden verwond, mogen b'ii het jagen geen vapens, maar enkel netten en vallen ■.orden gebezigd. Ex-keizerin Zita als film-ster Een Franseh filmgezelschap is van plan, schrijft do Tel.. con Habs- burgsche propaganda-film samen te stellen. De inhoud zal in het kort zijn: de staatsgreep, 'overwinniiv en nederlaag van keizer Karl in Hon garije, zijn eenzame dood op Madeira m de terugkeer van den jongen ko ning in zijn vaderland- In dc/e film zullen opnemingen uit hen werkelijke loven worden inge voegd, waaraan waarschijnlijk at ge heela keizerlijke familie, ooi? ex- keizerin Zita, zal meewerken. BRUILOFT. Do Londensche correspondent van de Tel. schrijft het volgende: Het is jaren geleden sinds ons voor stadje de aandacht genoot van do ganscha groote Londonsche pers, en op alle voorpagina's in koeienleltors vermeld werd. Dat gebeurde tijdens den oorlog. Een Zeppelin werd getrof fen door-een granaat uit een afweer- kanon en viel hier in vlammen neer. Het plaatsje verwierf er. al vóór het in den greep van Grooter London's snelle treinen raakte, een blijvende vermaardheid door. Toen ik er mij een half jaar geleden vestigde, zeiden de kennissen dus: ,,Oh yes, that's the place where the Zepp3 used to come down". Vandaag staat onzo woonplaats op nieuw in het volle licht van de glorie en de koppen op de voorpagina's. Zij loopt ten tweeden male in de galen. De oorzaak is een heel onschuldige. Elsie, de dochter van onzen slager, en Bill, de zoon van den melkboer, ontdekten eenige maanden geleden, dat, zij elkaar liefhadden en bereid waren ,,to cherish and to love till death us do part", zooals "de huwe- lijksformnle van de Britsche Staats kerk zegt. Sinds weken werden wij trouw door beide vaders op de hoogte gehouden van de wonderen van het komende huwelijksfee-t. Elsie's Ma zou in „grey marocain" verschijnen, verzekerde Bill's Pa, terwijl hij een pint melk uitschonk. „Alle bruids meisjes in pale blue crèpe-de-chine, en alles uit heb West lindl" sprak „Elsie's vader, terwijl hij mijn hond een kluif toewierp. Meer dan ooit beseften wij, dat onze leveranciers niet over pgompte en vol doende betaling van hun wa(pn te klagen hadden. Wij zeiden zulks, met het resultaat, dat de slager nota-bene eieren ging leveren die een penny per dozijn goeikoOper waren dan die vnn den melkboer, ..Sort o' bloomin' trust- work, I calls it", sprak de_jrroente- boer, die er wat achter zocht. Enfin, ik kom ter zake. Gisteren middag om twee uur moest het huwe lijk in Christ Church plants hebben. Bruid en bruidegom en de families, allen in Wes? End-gewaden en ver- ster'.-f d"or den gan^cVn hap-Vd-ü. venden middenstand van ons di friet, zalen in de kerk. Het ■■"•gel meelde Het koo- zong. Het orgel sneelde op nieuw. Maar de dominee kwam niet. Ten slotte werd het gezelschap on rustig, Iemand werd n;mr de pastorie gezonden, en het bleek, Jat dominee het gcheeJe geval vergeten had en een d&gje voor zijn plcizior or op uit was gegaan. Paniek. De moeder van do bruid, in de voile pracht van haar grey maro cain, viel pardoes van d'r zeiven. bruidegom en do vaders waren zeer vertoornd, meer zal ik niet zeggen. Alleen de bruid bleef kalm, zooals een moderne jongedoohter betaamt. Never say die. De slagor belde alle dominees in de buurt op, maar er was geen enkele thuis. Het werd kritiek. Ten slotte ontmo-tte hii eon auto, waarin geestelijke zat. Hij gebaarde wild te- «'•n den chauffeur, en do man stopte. Hol aas bleek, dat do geestelijke do 'Biwhop van California was. met va cantia in Engeland. Stel u voor, dat deze beklagenswaardige man. wiens diocees do filmkolonio vnn Los Angelos moet bohooren, geen rustige vacantia zou mogen hebben! Hij zei heel goedmoedig, dat hij meende in dit geval niet bevoegd to zijn. Eindelijk het was inmiddels uur geworden vond men in ecu burige plaats een echten F.ngeUchen dominéé. Hij was we! is waar ook met vacantia en gedost In een „lounge suit" met eon linnen boordje, maar dat hinderde niet. Hij sloot hot hu welijk. Daarna word hot lichtelijk be dorven „wedding-breakfast" ver schalkt, en 's avonds vertrok het. ec- lukkige paar naar de badplaats Mar gate Maar vanmorgen kwam het ergste van alles. De bisschop van onze dio cees verklaarde liet huwelijk ongel dig, omdat het na drie uur 's middags was gesloten. Dat mag r.iot, volgens de Engeische wet. „Maar 't is zomertijd", zei 3e sla ger slim. „Helpt niet", verklaarde de bis schop. „Opnieuw trouwen!" Er is niets aan te doen. Elsie en Bill die te Margate vertoeven in zalige on schuld omtrent hun ongelmwdon staat zullen opnieuw tor kerke moeten tij gen. Zij zullen moeten terugkeren en nogmaals voor 't front der bevol king verschijnen Ik vrees, dat de slager en de melk boer enkclo hardo woorden over do minéés zullen sproken. Maar ons voor stadje. heeft een pracht ree lame. Go- licel Grooter-Londen heeft zijn blik er op gevestigd well, yes you remem ber that place whore tho old Zepps used to smash EEN VREEMDE TOESTAND. Het kleine stadje Bingiev in York shire is geen dorado voor jonge meis jes van huwbaren leeftijd. Ondanks het over het algemeen knappe uiter lijk der meisjes van BingJey, hebben zij slechts weinig kans nog eens den belangrijken stap in 't huwelijksboot je te doen. Er heerscht in 'die plaats namelijk een acute mannen-nood. Hoe komt dat Op een totaal-bevol king van 19.000 zielen zijn er 2000 vrouwen meer dan mannen. Dit verschil in veelvuldigheid tus schen b^ide sekten schijnt het hoogste te zijn, dat ergens in GroOt-Brittan- nié bestaat. En icdor jaar wordt het erger. Gedurende de tien jaren van 19Ï1 en 1921 ging liet aantal mannen voortdurend achteruit, dat der vrouwen vooruit. Wat de Bingleysoho meisjes tob wan hoop brengt is het feit, dat de man nen absoluut de gunstige ligging van Bingley vergeten: ligt het stadje niet lief tusschen fraaie landouwen dichte bosschages, z!jn er geen don kere lanen en hoogbegroeide gazons te kunst en te keur? Waartoe dienen al die aanlokkelijke plekjes, zoo zuch ten de meisjes, wanneer er niemand is om ons er heen te brengen? lederen Zaterdagmiddag hetzelfde tafereel: de mannen maken dat ze zoo gauw mo gelijk naar het nabijgelegen Bradford komen, om, voetbal of cricket te spe len, en de dames moeten maar zien, hoe ze zich vermaken. Onlangs heeft heb nicb veel ge scheeld, of de opgekropte boosheid der jonge meisjes was tot uitbarsting ge Rabrlek voor Vragen VRAAG: Wanneer vertrekt een vracht boot (tevens perfoneiïboot) van Amster dam naar Deventer! Hoe lastt ANTWOORD: Vertrek van Amsterdam (Prins Hendrikkade hij de Nieuwe Bru^): "la werkdagen, behalve Zaterdag, 5 uur amiddage. VRAAG: Welke is de naaste fiets- eg van Velsen naar Harlingen, over Uitgeest, Stavoren, Enkhuizeu, met het aantal kilometers en den afstand in uren uitgedrukt ANTWOORD: Velsen. Beverwijk, Uitgeest, De Rijp, West-Beemster, Avenhorn, Hoorn, Lutjebroek, Enk- huizen, -Stavoren, Molkwerurn, Hinde lopen, Workum, Makkum, Harlingen. Ongeveer 90 K. M. Zes a zeven uur rijden. VRAAGHoe moet men een slap geworden Panamahoed weer stijf krij gen? ANTWOORD Los vijf gram witte gelatine op in kokend water en bestrijk den hoed hiermede zeer geliAmatig. Zet den hoed meteen in den goeden vorm en laat hem drogen. Gebruik ce oplos sing vooral warm. VRAAG: Hoe verwijdert men uit een gebloemde katoenen japon (blauw met bruin) bruine inktvlekken? ANTWOORD t Inktvlekken kunt ge uit gekleurde stoffen altijd 't beste ver wijderen rrfet een inkistift. VRAAG i Hoe maakt men augurkjes in? ANTWOORD i Maak de augurkjes schoon door er het kroontje af te snijden en re verder schoon te borste len of af te wrijven met een vochtigea doek. Zet ze een nacht met rout bc- >id weg. Laat re den volgenden m°'8ca, °P <*n vergiet roo droog mo gelijk uitdruipen. Vul er de goed schoon gemaakte fie*schen of potten mee en doe er de kruiden tusschen (Spaansche pepertjes, gedroogde gemberwortel, lau rierbladeren, mierikswortel en venkel- raad). Giet er zooveel arijn op tot de augurken er ruim onderstaan. Sluit pot ten en flesschen met vochtig p-erka- mentpapier af. VRAAGIloe moet men bruin gevlekte tandon wit makent Diverse poorten tand pasta helpen r.iet. ANTWOORDDat moet u aan een tand- aitn vragen. VRAAG: Mijn dochter woonde in A. en ia aangeslagen 1923/24 Inkomsten Verdedigingsbelasting 62.10. Zij is februari gehuwd to B. 1 Janu ari -_'4 geen eigen inkomsten meer, zoodot totaal inkomsten over dat be lastingjaar met 1/3 zijn verminderd. Ih r.ij verplicht het geheel© bedrag te betalen? 2. Is de vermindering evenredig aan inkomsten vermindering! de 3. Waar te redamceren? te A. of in haar tegenwoordige woonplaat» B 4. Kan bij eventuccle niet-betaling haar echtgenoot aansprakelijk worden gesteld ANTWOORD: 13. Zij kan te A. ontheffing vragen wegens staking van beroep. (Zie achterzijde aanslagbiljet onder ontheffingen.) 4. Ja. VRAAG: Volgens uw bind vnn Za terdag is het Comité inzake dn Haar- lemscha schoolgeldregeling ontbonden. Gaarne zou ik nu do volgends vragen beantwoord zien. Mijn inkomen is 3705. Ik heb 2 kinderen, 1 «an 16 jaar, leerling op de Gem. H.B.S. 5-jarigen cursus en 1 van 12 jaar op een Bjjz. Lagere school Wat heb ik aan inkomstenbelasting te betalen en wat aan schoolgeld I Hoe groot zijn deze bedragen wanneer ik verhuis naar a. Heemstede, b, Bloe- mcndnal, c. Schoten? Hoeveel foren- senbelaeting 1 Wanneer do nieuwe grensregeling van de gemeente Haarlem tot stand komt, hoever wordt Haarlem dan uit gebreid? (Liefst tnct opgave van stra ten om to kunnen beoordcelcn wat het voordeeligste is). ANTWOORD Wat het voordceligsfc valt nu nog niet te berekenen. Blijk baar is een nieuwe sehoo'.geldregeling in bewerking. Omtrent de grensrege ling is nog niets bekend eerst na de totstandkoming is uw vraag te beant woorden. VRAAGnee kan ik vliegenvuil van «en geel sijden lnmpokap verwijdewsn ANTWOORD; Bevochtig «ca raeht© schoon* witte dook met watmstof poroxyda 3 «n wrijf daar medo over do Tlekken. VRAAG: Op welke wijz© verwijder ik oon 'inktvlek ui: oen wit sijden blouie? ANTWOORD: 5Iet «en Jmktstlft, ver krijgbaar bij uw drogist. Ge volgt do gebruiksaanwijzing, die er op «aar getrouw op. VRAAG: IToe kan men uit een Panama hoed een vlek krijgen? ANTWOORD: Wat i# het voor een vlekt Bijna alle vlekken kunt ge ran een Pana mahoed verwijderen met Strobin. VRAAG: Ln mijn gabardine regenmantel kwamen kleine «patjes van bleekpoeder. Is er iets tegen to doen? ANTWOORD: Dit is natuurlijk al uitge beten. Ge badt het onmiddellijk mei water af moeten eponsen, hot wordt dan zooda nig verdund dat het geen kwaad meer kan doen. VRAAG: Hoe moet een prima kwaliteit gouden lijst gereinigd worden xemder deze te beschadigen? ANTWOORD: Bevochtig een soboone flanellen lap met brandspiritus, ge krijgt daarmee de lijsten prachtig schoon. Indien de lijst erg bewerkt is neemt ge ln plaats van 'n flanellen lap 'n zeer zacht schuiertje of kwastje. VRAAG i Mijn poes verliest veel ha- Ten cn krijgt daardoor kale plekken. Ook heeft zij steeds jeuk. Wat is hierte gen te doen? ANTWOORD De verschijnselen wii- zen op schurft. Kattenschurft is makke lijk overdraagbaar op den mensch. Con sulteer een dierenarts. Don heer S. Wend u tot een effecten handelaar.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10