HAARLEM'S DAGBLAD Brieven uit Berlijn FLITSEN DE 3CHIJNVERLQVING MAANDAG 11 AUGUSTUS 1924 - DERDE BLAD (Vaa onzen correspondent.) TUSSCHEN TWEE PLECHTIG HEDEN. Berlijn, 6 Aug, 1924. Verleden Zondag heeft men in he'. geheele Duitsche Rijk het oogenblik herdacht, waarop tien jaar geleden de baaierd over ons werelddeel losbrak, waarin het dreigde onder te gaanaan staanden Zondig en Maandag zal de proclamatie van de Grondwet van Wei-j mar, thans vijf jaar geleden, wortlcn ge- j vicid. Vijf jaar van den gruwelijks ten oorlog, dien de aarde ooit heeft ge kend, gevolgd door de bespottclijkste revolutie, die ons werelddeel heeft be leefd en nog eens vijf jaar van xooge- naamden vrede en van zoogenaamd re- publikeinsch bewind in Duitschland lig gen achter ons en dus was en is er wel aanleiding, om eventjes achteruit ie kijken, vooral nu we misschien opnieuw aan een keerpunt staan. Ik moet eerlijk zeggen, dat de schrik me het eerste oogenbhk om het hart sloeg, toen ik vernam, dat onder billij king van de republikelnsche regeering een herdenkingsplechtigheid zou plaats hebben van den onder het keizerrijk begonnen oorlog. Zou dat per slot van rekening niet op nieuw bloedvergieten uitloopen? Op een bloedvergieten r.iet tusschen elkaar vijandige volken in een nieuwen oorlog, doch tusschen broeders van hetzelfde volk? Er bestond alle aan leiding, om do Kassandravoorstelüngen van somruigo politieke profeten niet ge heel waardeloos to achten. We hebben pas een verkiezingsstrijd gehad, die aan vinnigheid, aan persoonlijke vergui zing van tegenstanders, aan laster zon der weerga is gew .-est. Do onderlinge v.oedo tusschen de partijen is nadien zelfs nog toegenomen. Want alras bleek, dat de verkiezingen hadden plaats ge had op een oogenblik, dat do radicale stroomingen het hoogtepunt eigenlijk reeds hadden overschreden en nog slechts de nawerking eener teugelloos demagogische campagne hun zooveel Stemmen had kunnen toevoeren. Weldra was waar te nemen, dat de partijen, die op 4 Mei de overwinning hadden be haald. sterk terrein verloren. Vandaar dan ook de hoop der anderen op spoe dige nieuwe verkiezingen. Vandaar ech ter ook het wanhopig zich vastklemmen van communisten, vólkischen en •Duitieh-nationalea aan de behaalde ver kiezingsresultaten en hun aanspraken op een dienovereenkomstige machtspo sitie. Er zat elcctriciteit genoeg ia de lucht. Zou op 3 Augustus het onweer losbarsten? Een oogenblik heb ik er voor ge vreesd. Maar toen ik in de laatste Juli dagen in !fet vaderland vertoefde cn iedereen mij naar mijn tmeening vroeg nopen-. de op 3 Augustus voor de deur staande nieuwe omwenteling in Duitsch land. geloofde ik er al geen seconde meer aan. Want de heeren communis ten hadden zoo luid geschreeuwd, dat ze op dien dag hun slag zouden slaan cn de vöUüfchca hadden van hun kant even h.ir«Lgejchreeuwd, dat dit het mo ment wa-, om een eind aan do roode heerschappij te maken, dat het gcheele buitenland het duidelijk had gehoord. En zoo doof zijn de Duitsche minister van Weerbaarheid, de Pruisische minis ter van Binnenlandsche Zaken cn de verschillende hoofdcommissarissen van politie dan toch niet, of ook zij hadden dar geluid uit radicale kelen verstaan. En rij hadden zich op alles kunnen voorbereiden. Van te voren aangekondigde revolu ties zijn dingen, wier fiasco nagenoeg verzekerd is. Er kleeft daaraan iets operette-achtigs, iets onwezenlijks, „kitschiges". Ook dit keer is het veel geschreeuw en weinig wol geweest en het eenige, wat de radicalen van links en rechts vermochten te doen, was dc waardigheid van een aantal plechtig heden storen. Over het algemeen had den de meetings een ordelijk verloop, gelijk men heeft kunnen leren en was ccze dag een ernstige herdenking van de milliooncn in den oorlog gevallenen en verminkten, stond het „Nooit meer oorlog l" als manende leuze boven dezen dog. En nu gaan we het feeM van de repu bliek weer vieren. *>a Zondag zullen we het ook wel kitnncn vieren. Want de goede afloop van de vorige plechtighe den heeft getoond, dat het rcpublikein- scae gezag zich toch langzamerhand te gen de belagers van rechts ca van links begint te eonsolidecrcn. Het is niet in dc laatste plaats d-e tegenwoordige Rijks- kanselier Marx, wien de eer daarvan toekomt. Zijn rustige vastheid cn nuch tere zakelijkheid hebben hem niet alken in het buitenland, doch ook binnen de Duitsche Rijkspalen het aanzien ver schaft, dat een regcering noodig heeft, om de teugels van het bewind in han den te kunnen houden. Marx is de eer ste Rijkskanselier sedert dc revolutie, van wicn men zeggen kan, dat hij niet alleen aan het hoofd van ccn ministerie staat, maar dat hij ook regeert, den op zichzelf zeer zekc-r bekwamen heer Stre- semapn niet uitgezonderd. We gaan feestvieren er zal een plech- ijge bijeenkomst in den Rijksdag plaats hebben ca een parade van 6000 man politie, waarbij Ebert zelf waarschijnlijk een redevoering zal houdenin den Stadsschouwburg heeft een feostvoor- stelling plaats en 's avonds volgt dan een fakkeloptocht, waaraan tienduizen den zullen deelnemen. Het is mogelijk, dat de vólkischen of do communisten eer zullen beproeven, den boel in de .ar te schoppen. Het is echter niet aarschijnbjk, dat het groote publiek zich een terror zoo maar zal latea wel gevallen en die parade der politie wordt :t voor niets gehouden, liet corps is den laatsten tijd gezeefd en nog eens gezeefd. Dat dit noodig was, zal nie- d ontkennen. Maar op 't oogenblik het goed. En het is goea-rcpubli- keinsch. Het zal vermoedelijk de orde weten te handhaven, zelfs ais de radi calen sterker waren, dan zij inderdaad zijn. Iets zal echter waarschijnlijk aan dit feest der Duitsche republiek ontbreken. De waardige Rijkspresident Ebert zal tegenwoordig zijn, maar de heer Marx, de drager van het uitvoerend bewind, kon noch hier, noch in zijn geliefd Rijnland of in Münster, waar hij zijn aanwezigheid had toegezegd, het feest bijwonen. Hij zal met Stresemann en I.uther nog te I-onden zijn, als de repu blikeinen te Berlijn de zwart-rood-gcle laggen laten wapperen cn de tiendui zenden fakkeldragers en nog eens tien duizenden toeschouwers het bewijs zul len afleggen, dat deze mannen tc Lon den ecu ander Duitschland vertegen woordigen, dan dal, hetwelk tien jaar geleden als ,,schLmmcrndc Wehr" in den oorlog trok. En dit noopt ons. in deze dagen van terugblikken ook het oog op de toe komst te richten. Londen kan een nieuw keerpunt zijn in do geschiedenis van on ze wereld en in 't bijzonder in die van Duitschland. He; schijnt tamelijk goed le gaan aan «ie Theems. De bladen van rechts in Duitschland zijn in de laatste dagen erg koest. Het gaat deze rich ting niet voor den wind, als er in Lon den spijkert met koppen worden gesla gen en het resultaat vaa de. conferentie voor Duitschland toch niet oneervol is. En tot dusver heeft niemand gepro beerd, <io Duitsche vertegenwoordigers te vernederen. Dat is bitter voor hen. die alleen iets te hopen hebben, als de Duitsche delegatie gehoond cn g«s smaad, met een dictaat, liefs; ondertee kend, in dep rak uiï Londen terug, komt. Zij zwijgen beteuterd, nu zij geen gelegenheid hebben, om een keel op te retten. In de.-e dagen een blik in de toekomst werpen beteokent te hopen, dat het zoo blijven moge. Dat gezond verstand en égards voor de waardigheid van andere volken de staatslieden in Londen er van af zullen houden om dingen te doen, die do nationalisten in Duitschland het hoofd weer zouden doen opsteken, eq co stemmen verheffen. Wapt die stemmen zouden klinken als het gekras der raven boven ces Itjken- veld. Het lijkenvcld van de hoop cn de verwachtingen ran allen, die dca vjode wenschen. H. BIJ. KOELENSM1D. Binnenland De rijwielbelasting en de belastingplaatjes. De belastingplaatjes voorlooplg onveranderd. Do Haagscho Crt. tschrijfl: Naar aanleiding van do veie klach- ten over dc b«lastingplaatjes voor rij. wielen hebben wij ons tot het ministe- 1 rio van. financb-n gewend met <io,. j vraag, of voor 1923 wellicht oen ande' 'j ro wijze van betaling van deze belas ting of oen bruikbaarder soort bolus- tingplaatjes overwogen werd. Men deelde ons echter op die vraag mede, dat men voorloopig nog geen aanloi- l'ding vond, het thans gevolgde stelsel en model van het plaatje prijs te ge ven. Eerst wilde men c-er.s afwachten, tot het publiek aan de plaatjes ge wend was. De bevestiging van do plaatjes zou. nnnr men verwachtte in de toekomst geen bezwaar moer ople veren, aangezien er-au reeds verschil lende goede methodes daartoe in den handel waren gebracht. Om deze re denen bestond er voorloopig voor het departement ro« n aanleiding tot ver andering over to gaan, en zou er dus ook geen opdracht worden gegeven, do plaatjes te wijzigen. Procedure tegen de Phiiipsbankte Maastricht Om gedeponeerde gemeente die niet worden doorgestuurd. Uit Brunssum wordt aan de Tel. ge meld: De gemeenteraad alhier heeft beslo- •11 een procedure te beginnen tegen de Philipsbank te Maastricht. Bij den agent van genoemde bank alhier had de gemeente op 9 Februari 10.000 gestori om te «leponeeren bij de Bank van Nederlandsche Gemeen ten. voor welk bedrag de gemeente van bedoelden agent B. een kwitantie gekregen had. De tienduizend gulden werden per post door een anderen beambte door gezonden naar het hoofdkantoor te Maastricht. 'Daar echter op dienzelf den dag de agent B. na verschillende verduisteringen gepleegd te hebben, vluchtte, beschouwde het hoofdkantoor der Philipsbank dit gezonden geld als niet gestort door de gemeente Bruns sum. doch zijnde door den agent van het bijkantoor alhier. Op grond hier van weigerde het hoofdkantoor liet bedrug, zooals opgegeven, te sturen au de Bank van Nederlandsche 'Ge meenten. Zij grondt deze weigering op het feit dat B. het geld niet had mogen ont vangen en voor procuratie niet had mogen teekenen. Desafederex-directeuren der Brusselsche Bank De safe geopend, maar de .gelden verdwenen liet Hfcld. verneemt, dat Vrijdag do Ainsterdaznsclio politie de safe, die- de beide ex-directeuren van de Brus- selscho Bank bij oen Dusseldorpseho bank hadden, heeft laten openen. Er is echter geen geld meer aangetroffen waarschijnlijk is zij reeds een dag of •eertien voor de aanhouding van do bcido voortvluehtigen geleegd. ZOO KON HIJ GOEDKOOP SUI KER BAKKEN.J De Tel. deelt me de: Do monsters suiker van de Wester- Suikerraffinaderij, die op do kanto nen van de Suikercentrale aan de .Heerengracht to Amsterdam bezorgd moesten worden, werden zoolang in een loods opgeslagen in afwachting van do expeditie. Sinds eenigen tijd echter luid do politie van het bureau Spaarndammcrstraab vermoeden, dat er van deze monsters danig gestolen word en een onderzoek bewees haar, dat dit sinds eenige jaren het geval was geweest. Een rechercheur ging een paar knechts van de expeditie der fabriek na cn bemerkte dat zij baal tjes suiker uit de loods afleverden bij cn banketbakker die in de Jordaan en klein winkeltje had. Procesver baal werd opgemaakt. Er worden nds den laatsten tijd 14 zakken ruwe liker vermist. Kr zullen spoedig arrestaties volgen. EF.N DOCTOR IN DE THEOLOGIE. Tveo rijksveldwachters hit Gorin- cbem hebben te Heukelum gear res- end Tjcord T. lat Leeuworden. Deze gaf voor te zijn doctor in de theologie, zegt do Rott. In verscheidene plaatsen hield hij samenkomsten. Ook in Heu kelum zou hij een samenkomst houden, doch do burgemeester, die achterdocht kw-.-tcr'de, waarschuwde de politie. Toen hij begon met hot onderwerp: do Kruisdood des Heeren, waren velen aanwezig, ook de politie in burgerklee- ding. Na afloop hield T. een collectie, die 1 1.75 opbracht. Thans legde de 'politie de hand aan. hem en bracht hem tot de bekentenis een gewone be delaar »o zijn. Wegens bedrog .is hij naar hot huis van bewaring te Dor drecht gebracht. DE STA ATS BEGROOTING VOOR 192.3. De Staatsbegrooting voor 1923 heeft het departement van Financiën verla ten. LANG ONDERWEG. öp 7 Juni 1912 zond iemand, vertelt 't die op zijn huwelijksreis aan een ken nis to W'ageningen uit Godesborg. lu Wageningon bleek de kaart onliesiel- htiar. Nu onlangs kreeg de afzonder lmar teruggestuurd, nis onbestelbaar, aan zijn adres in Graven ha ge. De kaart draagt poststempels: Godesbcrg 7 Juni 1912; W'ageningen 8 Juni 1912 en Amsterdam 18 Juli 1921. De post- zi gel was intusschcn van dc kaart ver wijderd en wel, naar duidelijk blijkt, vóór dat hot Amsterdamsche stempel er op is gezet. De gelukkige, die 'de kaart van zijn huwelijksreis voor zijn koperen bruiloft terug ontving, mocht nog i cent strafport betalen ook. Kan de briefkaart ook wellicht een aanwinst zijn voor het te stichten posti museum VAN HAARLEM'S DAGBLAD EEN BLOEMPJE OP KANTOOR Je bent juist op weg naar den trein als je vrouw je terug roept met de opmerking dat ze juiet een bloempje plukt voor kantoor je krijgt een visioen van de vroolijkheid op kantoor en besluit te 'doen of je het niet ge hoord hebt je wordt teruggeroepen door de herhaalde me- dedeeling en merkt op de je geen tijd meer hebt waarop je vrouw -je herinnert, dat je hor loge voor is en je be seft., dat er nu nieta meer aan te 'doen is orvj vraagt of het eigenlijk niet zonde is, om die frissche bloemen in een stoffig kantoor te laten verwelken probeert bij het halen van de krant, die je vergeten hadt door de bloemen op een tafeltje te leggen, ze alsnog te vergeten en slaagt bijna, maar op het laatste moment wordt je nog gewaar- schuwd je ziet een paar van je kennissen achter je loo- pen en stopt de bloe men in je zak, juist op het oogenblik dat je vrouw je waar schuwt ze in water te zetten en schikt je in het onvermijdelijke. (Nadruk vérboden.) De heropening van den Postchèque- en girodienst Stortings- en girobiljetten. Bii de heropening van den post chèque- en girodienst zullen de stor- tingabiljetten an overschrijjviugsbdl- jetten, alsmede de chc-queformulie- ren van de laatste uitgaaf, waarop alleen ruimte is gelaten voor invul ling van het nummer van den reke ninghouder (zonder diens naam') en van het geldbedrag in cijfers niet meer kunnen dienen. Bij de herope ning van den dienst zal volledige in vulling van die biljetten oIb voor de centralisatie van den dienst, weder verplichtend worden gesteld. Aan de rekeninghouders zal gelegenheid worden gegeven de onbruikbare for mulieren, die nog in hun bezit zijn, op de postkantoren (desgowen&cht to gen ec-n ontvangstbewijs) af te dra gen. Het door hen voor de formulie ren betaalde bedrag zal op het tegoed der rekeningen worden bijgeschreven. Van het. beschikbaar stellen van nieu we boekjes zal nog nader mededeeling worden gedaan. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE SCHELDERAMP. In de week van 3 Augustus tot en met Zaterdag is bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis aan giften ingekomen met. bestemming voor de slachtoffers der Schelderamp 277.95. GEVAARLIJK SPELLETJE. Een kind te Voorburg, dat zich maakte met het spelen met het stop contact van een electriechen waterke tel, stak de aangesloten stop in zijn mondje en geraakte daarbij bewuste loos. Dr. Hennquin bracht do kleine na eenige uren weder tot bewustzijn. EEN KRANIGE REDDER. In den IJsel sloeg, aldus wordt uit Arn hem gemeld, een roeibootje om, dat in aanraking kwam met de kabel van dc veerpont van het Rhedenscheveer. In de boot zaten de 18-jarige H. vart E. met zijn 11-jq.rig broertje, dat aan beide bcenen verlamd is. "V an E. wist met inspanning van al zijn krachten, worstelende togen den sterken stroom zich zelf en zijn broertje boven water to houden. Een schipper die het on geval zag roeide met een bootje naar de drenkelingen en wist beiden na veel moeite op het droge te brengen, juist toen de jongens in het water dreigden onder te gaan. EEN VERKEERSAGENT IN BURGER. De Tel. verhaalt: In Heerlen deed zich dezer dagen het ongewone feit voor, dat een agent in burger als ver keersagent fungeerde. De gestreepte manchet was het eenige teeken zijner waardigheid. De oorzaak moet hierin liggen, dat de agent uit zijn versleten uniform gegroeid was en de gemeente geen ander pak voor hem had. DOODGEVALLEN. Zaterdagmor gen is. 'de echtgenoote van den heer J. H. van der Aa te Almelo uit een raam op de binnenplaats gevallen. Zij werd zoo zwaar aan het hoofd ge wond, dat zij na eenige uren aan de gevolgen is overleden. De arbeiderswoningbouw Het verleenen van tweede hypotheken. Naar Het Volk meldt, zal binnen enkele dagen in de Staatscourant ver schijnen een ministerieele beschik king in zake het verleenen van twee de hypotheken voor ar bei derswohi n g- bouw. Verstrekt zal kunnen worden een tweede hypotheek tot 20 pet. van de verkoopwaarde van de woning - mc-t dien verstande, dat eerste en tweede hypotheek tezamen niet meer dan 85 pet. van die waarde zullen mogen bedragen. De hypotheek zn1 voor 'Amsterdam verstrekt wordc-n tot een maximum van f 550 per woning op erfpachtster rein voor woningen op eigen terrein is dit bedrag 600. De tweede hypotheek zal verstrekt worden gedurende den looptijd van de eerste hypotheek, maar ten langste voor 10 jaar. De aflossing voor de eerste en twee de hypotheek moet totaal 2 pet. per jaar zii'n van de verkoopwaarde der perceelen. De rente zal 6 pet. bedragen, ter wijl de gemeente die met het rijk risico draagt hier 1 pet op mag leggen. De inhoud der woningeh mag be dragen voor Amsterdam 200 M3. voor buiten 260 M3. voor alleen! 8(.Bande woningen en 225 M3. voor verthepingwoniiigen. OPBRENGST WELDADIGHEIDS POSTZEGELS. De nettoopbrengst van do in Dei cember, Januari verkochte weldadig heidspostzegels is f 18.636.82. Van de yerdeeling der' gelden is nog niets be kend. De salarissen van de Rijkswerklieden Drie millioen meer dan volgens de oorspronkelijke regeerings- voorsteilen Volgens ,,De Residentiebode" be- teekent de aanvaarding door de Re- geering van de salarisvoorstellen der commissie-De Wilde voor de rijks- werklieden en hen die daarmede ge lijk gesteld worden, als brievenbe stellers enz., een jaarlijksche uitgave van drie millioen gulden méér dan de oorspronkelijke regeeringsvpor- stellen zouden hebben gekost. VERRUIMING VAN DEN AR BEIDSTIJD. De vergadering van den Vahraad van den Ned. R.K. Middenstands- raad heelt zich vereenigd met een voorstel der commissie van overleg uit de drie middenstandsbonden, te bevoegden plaatse aan te dringen op verruiming van den arbeidstijd, in dien zin, dat bij dc wet do mogelijk heid wordt geopend dat de arbeids duur voor ec-11 bepaald bedrijf wordt vastgesteld door de organisa tie van werkgevers en werknemers, in onderling overleg, birpien de grenzen door de wet te stellen van b.v. 10 uur per dag en 55 uur per- week. CE &ALARIEERING VAN REGEE- RINGSCOJIMISSARISSEN. Kaarde Residentiebode verneemt, zullen in verband met de salarisver- mindering de regeeringscommis3aris- sen. met- het oog op hun positie tegen over de regeering en ten opzichte van de instellingen waarbij zij hun op dracht vervullen, niet als in ambtelijk dienstverband worden beschouwd. Echter zal de minister, hoofd van het departement waaronder zij ressor teeren, op hun medewerking een be roep doen om in een vermindering van hun belooning met 10 pCt. toe té stemmen. Feuilleton Naar hetEngelaohvan BERTA RUCK. 51) ..huston!" klonk het nut. de gewo ne \crbastering. „EustOn!" Het was zeker een verandering, dat ik weer voor mezelf moest zorgeu wat betrof mijn bagago én een taxi. sedert ik do laatste weken zoo ver wend was. Gewoonlijk verwacht je weinig be leefdheid van een man, die verliefd is. maar die andere man 1 am Loei» al lerlei oplettendheden in acht niette genstaande Odette en haar hand schoenen. Sydney behoort waarschijnlijk lot het type. dat de Geliefde eer bewijst door' iedere andere vrouw te negce- ren. Hij was tenminste niet te zien, .totdat z ijn aanbod, heel flauwtjes weer gedaan, om een taxi voor mij .aan te roepen, beantwoord kon worden door het raampje van do taxi. ..Mae ik hem zeggen, dat hij naar Marconi Mansions moet rijden, juf frouw Trant?" ,,Dank u, ik heb het hem al gezegd. Wat is het in Londen toch warm en benauwd, wat een verschil met bui ten!" zei ik. „Ja, mi n eenige troost is. dat zij nu van de eerlijke, koele, zuivere lucht van Ballycool geniet! Goeden avond!" Ik had niet gedacht, dat ik een oog zou dicht doen dien nacht, maar toen ik eenmaal op mijn veldbed lag in Marconi Mansions, viel ik in ecu genisten slaap. Ik sliep als een blok. 'Den volgenden dag). Wat lijkt ons flat mij nu klein! liet is, of het gekrompen is! En wat heeft Cicely schandelijk den boel la ten liggen! Ze schijnt al onze arme meubeltjes verplaatst' te hebben! Die tafel slond nlti.id in bet midden. Waar zou ze mijn plant van Kitty Fisher hebben gelaten? Wat heeft zo er toch voor in do plaats gehangen? Een schilderij in olieverf? Het lijkt wel een studie van die mooie das van Sydney, 't Kaartje ..verkocht" steekt er nog tusschen. Hij heeft hel zeker op «Ie tentoonstelling van Grafton Gallery voor haar gekocht! Do rust bank iirt ook al vol boeken.. Mari- netti... Schnitzler... Tagore... Strind- berg's Sterke Vrouwen. Hm! Cicely behoort dus sedert kort tot do iulcllcctueelen. Nu, sommigen schijnen als was to kneden te zijn! Wie weet, wat hij van mij had kun nen maken, als.... Maar ik vv ilde, dat zij die oude bloemen had opgeruimd, die in al on ze vaasjes en pulletjes staanl Nu zal ik het moeien doen, denk ik.... Ik mag mijn ontbijtboel ook wei afwasschen en alles, wat er nog van Cicely staal van gisteren. De keuken tafel staat stampvol. Hoven op een pak boter, dat er uit ziet, of do boter al half gesmolten is, ligt een briefje: „Geachte juffrouw! Ik moet u zeg gen, als dat mijn dochtertje ziek is, en ik niet komen kan. Juffrouw SKINNER". •Ta, dan zal ik wel moeten afwas schen... maar het is afschuwelijkl Mot duurt altijd zoo'u tijd. voor die ketel kookt. Iladden we maar zoo een «net een platten bodem, zooals zij die bij de Waters gebruiken bij een pic-nic! Wat ben ik blij. dat ik met zoo'n kalmte ann hen kan denken! Zou het Inch niet. warfr zijn ge weest, wat ik legen zijn moecjer zei? Zou hel toch niet de rechte soort van liefde zijn geweest? Zou ik mij alleen maar wat aangetrokken gevoeld heb ben tot iemand, die dat niet eens ooit zal weten? Dat moet wel zoo zijnl Ik durf dus best aan hen denken. Laat ik eens zien. Vandaag zou hun uitstapje naar Red Whart Bay zijn. Ik kan me zoo voorstellen, hoe liet zijn zal. Odette zal op een vogeltje lijkeu uit een ander land, dat is neer gestreken tusschen de goudgele brem. Wat zal ze vroolijk babbelen in haar gebroken Engelsch. Ik geloof, dat ze soms nog krommer praat dan noodig is alleen om Billy Waters zoo te hooren schateren van *t lachen. Vandaag kunnen ze den hooien dag van elkaar genieten. Geen scha duw zelfs van het officieele engage ment zal er te zien zijn!... Samen pakken zij de pic-nicmand uit en zoeken naar de kurketrekker en halen van het strand groote kie- zelstcenen. om op do punten van het tafellaken te leggen, opdat 't niet weg zal waaien. Do anderen? O, die zullen hier of daar wat rondwandelen. Zij gaan na do lunch er met hun tweeën op uit. Of hij nog zal gaan baden? Hij zal het ongeval van gisteren wel al vergeten hebben... Was het gisteren pas? Hij zal wel gaan baden aan de zij de van de rotsen, denk ik. Daar wordt gebeld. Wat zou liet wezen? Melk, of juffrouw Skinner, of zoo iets? Ik zal moeten open doen... Ze zeggen, dat een man nooit weet, wat hij aan een vrouw heeft, dat tyjj nooit vooruit kan zeggen, hoe zij het volgende oogenblik zijn zal. Maar ik geloof, dat er in dat opi- zicht niet veel verschil is tusschen een man en een Vrouw, Gisterenavond liet ik hom als ver steend achter op het perron van Ho lyhead en vanmorgen stond hij daar al weer voor mij, toen ik onze por taaldeur opendeed! HOOFDSTUK XXVII. Gelukkig had ik de tegenwoordig heid van geest, om mijn verrassing bij het zien van hem (e bedwingen. Bijna had ik gezegd: „Jij daar, Bil ly?" maar in plaats daarvan zei ik mot. klanklooze stem: „Goéden mor gen", alsof bet de pianostemmer was, die voor mij stond. „Goeden morgen", klonk het oven toonloos ter.ug. „Je bent zeker ver baasd, dat je mij ziet." ,,.Ta, natuurlijk." „Je verwachtte mij niet?" „Neen". Wij keken beiden naar mijn opgestroopte mouwen. „Ik moet je wat vertellen." zei hij toen, nog altijd op denzelfden toon. Ik kon zijn gezicht nietonder scheiden op dat donkere, nauwe por taal, waar wij stonden. „Daarom ben ik hierheen geko men", vervolgde hij. „O!" Wat zou het wezen, waarvoor hij een reis van acht uur gemaakt liad? Toch zeker niet-, om mij te bedanken," dat ik zijn "loven gered rad, of oni nog^ eens met excuses aan te komen over zijn handeling van gisterenmor gen? „Wil je liever niet hooren, wat ik je te zeggen heb?" „O, ja, ja", zei ik ;enigszins aar- ïelend, „maar ik weet eigenlijk niet. waar ik je laten moet. Mijn v'ritndiu is op reis gegaan, zie je „O! Is ze weg": Ik ben blij, dat ze goed genoeg was. Ik meende, dat za ziek was." Ik wist- niet, wat ik antwoorden, moest. „Waar kan ik je dan spreken?" „Is het iets heel belangrijks?" „Belangrijk genoeg, om mij den •nachttrein te doen nemen. Tk heb al leen even een bad genomen en ont beten in een hotel en ben toen hier heen gekomen. Dus..." Ik scheen er niet af te kunnen ko men. (Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 11