42e Jaargang No. 12621 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 11 Augustus 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ill ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3-57H. Franco per post door Nederland 13.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57^; franco per post f0.65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Diroctie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Veiseroord, Wijkeroog, IJmulden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3621 AGENDA MAANDAG 11 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg De Shimmy- bokser, 8 uur. Jeugdlnoscoop 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Luxor Tearoom. lederen middag en avond concert. Zand voort. Kurhaus. Optre den van het keizerlijke Balalaika uit Parijs. DINSDAG 12 AUGUSTUS. Schouwburg JanswegJeugdbios- coon 2.30 uur. Brongebouw H. O. V. I>edencon cert 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ,,De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling. 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Atlanta-bioscoon. Zijlstraat, Bio6- coopvoorstelling 8 uur. Luxor Tearoom, lederen middag en avond concert. OM ONS HEEN No. 3350 Schetsen over Engeland. II De tentoonstelling te Wembley wi# i naar Wembley gaat of er iets o- r leest, moet zich eerst. goed \oor- stellen, dat h:er geen gewone groote tentoonstelling geliouden wordt. Die is immers internationaal, dat wil zeggen vertoont een beeld vun wat verschil lende volkeren tot staud hebben ge bracht. Wembley is anders, Interna- tionnal mag zij wezen, omdat Enge land, Canada. Australië, Indië met meer hetzelfde volk vormen, ton slotte .wordt ons hier vertoond wat tot stand is gebracht door hel over do wereld verspreide Angelsaksmche raa. l>at it do welbewuste opeet van dc onderne ming. „Waarschijnlijk", zoo lezen wij in de inleiding tot den catalogus. thoeft niet een op de honderd bezoe- ers van Wembley liet gevoel vsin de uitgebreidheid v:«n wat Groot Brittan- Je schiep of den trots van het burger schap voldoende begrepen; men kan veilig zeggen, dut alien zonder uit zondering er verbaaod over zullen zijn hoe pHectisch, binnen de grenzen van een enkel park, al i» het dan ook groot, is voorgesteld, het werk van geheels rijken, dominion», kolomen, afhankelijke streken en protectoraten. Bn vorder: „het i» een familie partij, ■waarop ieder gedeelte van het keiler- tijk is uitgenoodigd. en waarop ieder gedeelte van het keizerrijk vertegen- .sroordigd is". Dit zijn woorden van troi*. Niet zon- Bcr reden. Do Engeischman xnag groot gaan op de geweldige sfeer van zijn invloed ju de wereld, ik moot daarvan hier wel eon indruk geven door een droge opaommin-. Tot de tentoonstelling droegen bij. behalve Engeland, het moederland zelf: Indie, Canada, Australië. Nieuw Zeeland, New Koundland, Burma. Malta, West Afrika. Nigeria, de Goudkust. Sierra Ieone, Zuid-Afrika, Ooet-Afrikn. Zuid Rhodesia. St. Helena en Ascension, IWeat Indië. Sera wak, Cyprus, Pales tina. Bermuda, Britsch Guyana, Cey lon. de Fidjt-eilandcn en Hongkong. Ziedaar een eerbiedwaardige reeks. Men kan over de politiek van Enge land denken zooals man wil dit reus achtige geheel is don toch maar hot resultaat van eeuwen energie en ge- 'duldigcn arbeid. De Engelsclunan, die a!» zeeman en ontdekker alleen met den Nederlander kan worden vergele ken. heeft den aardbol bevaren in alle richtingen, alle landon bereisd; hij heeft borgen bestegen en is in het in gewand van de narde tffgedttnld. Over al waar hij kwam, plantte hij 'do En- gelsche vlag. Waren zijn methoden cn manieren soms niet onbedenkelijk, de veroveraar l>oef» eenmaal geen zachte hand en in de tijden toen nog groote gedeelten van de narde onontdekt, wa ren. heerschten in die geheimzinnige streken gewoonlijk vrcesclijke toesfan- den, die de regelende hand van den overheerscher verbetorde of afschafte. Men kan in onze dagen gemakkelijk zeggen, dat volkeren ook in liet verre Oosten vrij moeten zijn en niet langer onderworpen aan heerschers uit het Westen. Dit is een feit. dat de Wester lingen orde. regolmant en veiligheid gebracht hebben in onmetelijke stre ken. waar de grootste onderdrukking heerschte. 'do bewoners niets meer dan slaven waren in de machtige hand van vorsten en hun omgeving; landen, waar het. leven niet geteld werd, h recht niet bestond, waar alleen de kracht van den machthebber als maatstaf gold. Het moge dan waar zijn, dat hier en daar de Engelsche veroveraar binnen drong met het vernietigende geweer jn do eene en de verslappende wliisky- flesch in de andere hand. daartegen over atsint dan toch. dat hij er meteen de Weeterschc beschaving bracht, de absolute macht van de beheereehers brak. het. zware juk. waaronder hun onderdanen gebukt gingen, ophief, de hulpbronnen van het land nut Dg maakte, niet alleen tot. zijn eigen voordeel, maar ook tot dat van den oorgpronkelijken bewoner. Men kan daarover gemakkelijk schimpen en smalen. Ons Nederlanders steekt zeker wat nog geen kwart eeuw geleden Engeland in Znid-Afrika heeft gedaan, laat ik zeggen misdaan, als een doorn in bet vleesch. De namen van Roberts en Kitchener zullen in Nederland al tijd verfoeid worden. Maar dit moet cm« niet blind maken voor de waar heid, dat Engeland in deze overzee- sche werelden veel goed heeft gedaan cn dat ten slotte do Engelsche bestuur ders verstandig genoeg geweest zijn om te begrijpen, aai zij aan de volke ren over wie zij gezag hadden verkre- Igen, zooveel mogelijk vrijheid moesten laten, niet hen kneden naar Engelsche begrippen en opvattingen. Er is maar éen ander volk in Europa, waarmee zij in dit opzicht vergeleken konden worden: ons volk, de Nederlanders. Het is. niet overdreven om te zeggen, dat alleen wij en dc Engelscben de kunst van koloniseeren verstaan. Niet de Duiteclier», die inlanders willen maszrcgeln naar Duitsch model, niet de Frnnschen, die er ook eigenlijk de ware roeping niet voor gevoelen en op het gebied tier kolonisatie nooit voor gangers, maar ultljd inin of meer te genstrevende volgelingen zijn geweest. 1)« Franse hen zijn niet zoozeer hande laars cn kooplieden, hun kracht ligt in scheppen, minder in ontdekken, in lunst, meer don in nijverheid, m'j zijn een uiterst kostbaar deel van Europa, voelen zich vreemd en onwennig in Afrika cn Australië. En om het >ven af te schetsen: de eerste ko lonisatoren, dc Spanjaarden en Por- rugeezen, zijn al eeuwen lang door de anderen verdrongen. De kracht van het ijnsche ras ligt in deze richting blijkbaar niet. En aan de dwazen, die 'belaas ook in ons eigen land) er op int ij», ons voor te stellen als Germanen, die niet beter zouden kunnen doen dan zich bij de groote Germaansche Mammen nan te sluiten, ja daarin op te gaan, zou ik dezd eenvoudige vraag willen stellen: „brengt het groote ver- :lii! in Nedcrlundscne en Duitsche geschiktheid tot kolonisoercn u niet tot inkeer f voelt gij daarin dan niet een verschil van fundamenteel* eigen schappen en karaktertrekken, dat om Nederlanders diep ongelukkig zou ma ken, wanneer wij geen Nederlanders meer mochten, maar Duitschors zou den moeten zijnl" Als wij tot Wembley terugkeeren. zio k drie redenen waai om deze kolossale uitstalling tot stand vverd ecbracht. I.aat ik de neteligste het eerst noe men, liet kraakt hier en daar in „tho British Empire". Hot kraakt in Azië, in BritM'h-lndifl vooral, het kraakt ook wel in Canada en Australië. „Men heeft", verzekeren de mannen de nieuwe richting, „gezocht lijm om do scheuren te bedek- Die lijm zou Wembley Zonder twijfel is Hritsch-Indië op dit oogenblik liet smartekind van het koloniale rijk en Gandhi een naam voor do slapelooze nachten van En gelsche ministers van koloniën. Maar laat ons niet vergeten, dat de wereld na den Europeesc.hen oorlog vergif tigd is door den waanzin van het. Bolsjewisme. Liet Engeland los in In- dië, dan zouden do gevolgen vreeae- liïk kunnen zijn voor de geheelo we reld. Niet alloen voor ons koloniaal bezit. Maar langzamerhand keeren de geesten tot. kalmte en redelijkheid terug. In zijn bakermat. Rusland zelf heeft het bolsjewisme afgedaan daf het zich nog staande houdt is toe, fe schrijven aan concessies naar alle kanten en aan het ontbreken van een georganiseerde oppositie. Blijft dit verzet achterwege, ik bedoel als geza menlijke actie van de afkeerige groe pen. dan zal toch door de kracht der omstandigheden het aangezicht van hei. bolsjewisme langzamerhand zoo zeer veranderen, dat. het zichzelf in den spiegel van den tijd niet meer herkennen zal. Het gevaar van het, communisme, dat alleen vernietiging i-, bestaat, nog, maar neemt. af. Wat. wii dus moeten hopen is. dat. Enge land al« een van de sterkste bestr.j- ders, allo krachten zal besteden aan hel. afslaan van den aanval van deze machten der duisternis. Landen als Canada en Australië la ten zich door Engeland niet meer ge zeggen; inderdaad, maar het „grzegt" hen ook niet meer. Wat hen samen houdt, zijn economische belangen. Kwamen die te vervallen, dan zou den landen als deze losraken van het. Empire", zooals rijpe vruchten van den gemeenschappelijken boom. Daar over behoeven wij ons waarlijk geen zorg te maken. Het is een zuiver P.n- gelsch vraagstuk. De tweede pijler, waarop de etala ge van Wembley werd opgetrokken, is zonder twijfel de wensch van Enge land om te toonen wat het kan, na dat Duitschland zijn koloniën met zijn handelsvloot heeft -verloren en zijn industrie zag tanen. In zekeren zin dus een politiek steunpunt. Maar liet derde motief van Wembley is waarschijnlijk het voornaamste ge weest: aan het eigen volk, e Ionien en gecontroleerde gebieden, aan de heele wereld in de laatste plaats te toonen wat het Empire zoo kweekt en fabriceert, waarin het handel drijft. Zooals het door de leiding tot den catalogus wordt om schreven: ..de persoon heeft zich on dergeschikt gemaakt aan de nijver heid, waarin hij arbeidt en die nij verheid. weer aan het land, waaruit zij afkomstig is". De opmerking is juist en deze methode van rangschik king zal wel noodig geweest zijn bii een zoo groote mas a, maar daardoor wordt het overzicht niet. cc-makkcliik. Dit is dan ook de eerste indruk, dien de be7.oeker van Wemblev krijgt: .wat is dat groot!" En de tweede: ..het is wat rommelig". Hoe groot Wembley 'dan wel is Tweehonderd zeetien acres, dat in ruim 86 hectaren. Niet ten onrechte wordt beweerd, dat de oppervlakte •an het Stadion, ongeveer 10 acres, ,ii een redelijk tentoonstellingsterrein zou zijn geweest. „Groener dan iede re andere tentoonstelling" mag Wem bley dun ook op haar poorten schrij ven. Misschien krijgt de lezer nog een beteren indruk, wanneer hij weet, dat 't Stadion 110.000 personen bevatten kan. Of wanneer ik zeg, dat een tocht, over de terreinen op een soort van open autobus voor een dozijn passa giers drie kwartier duurt, zonder op onthoud van beteekenis. Of wanneer k vertel, dat er een spoorlijntje over liet terrein loopt, een soort van clec- trische tram, zonder bestuurder of conducteur, de THilmanswagen dus, om de mcnschen van het ééne naar het andere einde te vervoeren. De passagiers koopen een kaartje, etap pen op zoodra er een wagen langs komt (de onderneming heeft er 88) en stappen af, wanneer zij hun doel be reikt. hebben- Willen zij een extra keer de tournee over het terrein ma ken, dan zal niemand hun dat belet ten. Maar waarom zouden zij het doen Hot geheim van deze zelf-ron'dtolien- do wagentjes is. dat zij electrisch loo- pen over een draad, waarvan de win dingen veranderen, zoodra zij een hal te naderen; hier wordt dus hun vaart verminderd, totdat zij tenslotte bijna stilptaan. Het moeten wel heel gebrek kige lieden zijn, die geen kans zien van het platform der halte op het wa gen! ito te stappen. Is dit eenmaal het platform voorbij, dan versnelt zijn vaart, totdat bij de volgende halte de gang onfeilbaar verminderd wordt. Op dezelfde manier stappen de passa giers ook weer af. W'ie nu nog verder een indruk heb ben wil van de reusachtige afmetin gen \an Wemhlev kan dien krijgen van de afbeeldingen, die morgen. Dins dag. in onze Tijdingzaal zullen wor den neergelegd. Dit alle': staat onder de bewaking van den Biitschen Leeuw. Do leeuw van Wembley komt voor op alle druk werken over de tentoonstelling, op alle souvenirs dio er te koop liggen overal waar het iTtogclijk was is hij gedrukt, geschilderd, geëmailleerd, aanwezig. Ik zal niet zeggen dat het een mooie leeuw is. Andere leeuwen loopen, toonbeeld van ingehouden kracht, weer andere heffen een klauw op. feeken van strijdlust, deze leeuw lijkt, wanneer wij een halven cirkel onder zijn poolen teekenen. het meest op een hobbelpaard. Toch zal het beste zijn. hem in werkelijkheid niet te na fe komen. Qui s'y frofte s'y pique. Vrij vertaald: hij is gelijk de egel. waaraan de aan rander zich bezeert. J. C. P. Stadsnieuws HET TWEEDE KAMERLID MEJ. Mr. E. C, VAN DORP ERNSTIC ON GESTELD. Naar het Haagsohe Corr. Bureau verneemt, is het lid der Tweede Ka mer me}, mr. E. C. van Dorp ernstig ongesteld. Zii heeft bereids een opera tie ondergaan. Met genoegen vernamen wij bij een Informatie, dat de toestand van mej. Van Dorp thans goed vooruitgaat. PERSONALIA. Voor het examen Boekhouden M.O, is geslaagd de heer H. M. J. Kroes te Haarlem. Grootte van school lokalen in de inspectie Haarlem. Een onderzoek door den minister van Onderwijs. In ec-n brief aan den voorzitter del iberate Kamer legt de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetensokap- pen de resultaten over van een door lieiu ingesteld onderzoek naar de grootte der schoollokalen in de in spectie Haarlem, ingesteld naar aan leiding van een opmerking van Mr. Slingenberg, dat geen enkel lokaal van lagere scholen te Haarlem een getal van 48 leerlingen zou kunnen bevatten. Uit dit schrijven blijkt, dat van 202 scholen in de inspectie Haarlem met 11 SI school ver trek ken 1110 voor •18 leerlingen ruimte bieden, 15 even eens. doch mei een inhoud van min der dan 3.6 M3 per leerling, en 56 voor 3012 leerlingen. Voor de 41 6cholen voor lager on derwijs in de gemeente Haarlem met 302 schoolvertrekken waren die cij fers rasp. 263. 10. en 29, voor U.L.O. scholen in de gemeente Haarlem 78, 2 en 15. en voor M. U. L. O.-scholen, eveneens in die gemeente 23, 4 en 2. Een botsing tusschen een autobus en een auto Belde auto's beschadigd; geen persoonlijke ongelukken Zaterdagmiddag kwam de autobus van den lieer H. te IJmuiden op den Rijksstraatweg te Schoten, bij de brug over de Jan Gijzen vaart in bot sing met een luxe auto. De autobus reed rechts van den weg en den be stuurder daarvan, B„ treft geen schuld. De andere auto reed links, omdat men een groentenkar wilde passeeren. Beide autoV bekwamen nogal schade, persoonlijke ongelukken kwa men niet. voor, iemand die van de luxe auto uit een onvrijwillige lucht- maakte. bleef zelfs ongekwetst. Zooals men weet belemmeren de on- bewoonbaarverklaarde woningen bij de brug het vrije uitzicht- zec-r, waf •oor degenen die te,- plaatse bekend ijn tot voorzicht," rifden noopt. In ieder geval is het zeer gevaarlijk op dit punt nog te trachten een wagen VERDUISTERINGEN. De politie zal oroces-verbaal opma ken teven A. v. B„ slagersknecht die ten nadeele van zijn patroon K. I. al hier. f 35 heeft, verduisterd. En tegen den reiziger P. R., die ten nadeele van ziin patroon ,T. R,, een bedrac van ongeveer f 85 heeft verduisterd. Muziek. Harmonie-Crescendo. Tuinconcert Tot mijn spijt kon ik de Harmonie dezen zomer niet hooren, noch op het concours te Edam, noch op de beide voorgaande tuinconeerton. En nu ver leden Zaterdag trof ik het ongeluk kig, want voor een ernstige kritiek gaf dit tuinconcert al weinig stof. Men had een populair feestprogramma ge maakt met een .paar negerdansen met zang of zooiete wat zang moest be duiden), en de beruchte I'remereberg tot slot. Alles goed en wel. Doch be denkelijker was het dat al me voort brengselen der lichte muziek uitge voerd werden op een wijze die met recht deed vermoeden dat er niet veel tijd of zorg aan de voorbereiding be steed was. Hetgeen ik zeer verkeerd acht. Wat men uitvoere, 't zij muziek van waarde of lichte kost, dient zorg vuldig ingestudeerd te zijn. Harmonie Crescendo vooral mag zoo nonchalant niet voor den dag komen, het korps heeft. immers een naam te verliezen. Daarbij aldus de teugels los laten kweekt slordigheid, en dat is al een heel ernstige paedagogische fout. Eigenaardig was het op te merken dat juist in de betere muziek veel ac- curatcr gespeeld werd, dat was aldus b.v. het geval bij het „Ballet d" Iso- 1e" van And ré Message,-. De ouverture „Cathérine et Lam bert" van C. v. d. Linden is ook als „betere muziek" bedoeldik kan het stuk echter als dusdanig niet. aanvaar den. F.r ontbreekt licht in die parti tuur. 't Is een door mekaar haspelen van thema's, een doorloopende door voering, maar geen enkel idee komt tot klaarheid, tot een bepaalde op lossing. Zonder iets van de lotgeval len van Cathérine en Lambert af te weten,merkt men toch al gauw dat men hier te doen heeft met 'n episo de uit de Fransehe Revolutie der 'I8e eeuw. De thema's van Marseillaise en ..Ah. tja ira" wijzen dit duidelijk aan. En wel met een dosis plagiaat, want de „Charlotte Corday" ouverture i Peter Behojt. zijn die beide om wentelingsliederen ook verwerkt, maar dan op geniale wijze. De uitvoering van het stuk van C. v. d. Linden was niet van aard om het eenigszins aan nemelijk te maken. Maar zooals ik reeds zeide, de mooie balletmuziek van Messager ge noot een keurige vertolking. Vooral frappeerde mij de gedistingeerde „Pa vane" en de geestige wals. Dat alles had veel meer te bedui den voor de directie van den heer H. W. Hofmeester, en het spel zijner muzikanten, dan het „succes fou" dat zij verwierven met 'n banale Ameri ka ansche mop. JOS. DE KLERK. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 12 Augustus 1924, dc-s namid dags van 2—3 uur, door den heer R. G. Crevecoeur met medewerking van Mej. Cor Igesz (zang). Programma, L Toccata en Fuga d kl. t., .1. 8. Bach. 2. Aria ,,0 sein, dia Wahrheit eteigt sru una berab", G. F. Handel. 3. Lamentation, A. Guïlmafit. 4. Liederen voor Sopraan. a. Deux Noële, bewerkt door (L. Roques. b. Heerel Keere van ons af. Phil. Loots. e. Wiet, Philip (Loots. 5. Preludium en Fuga over B. A. C. H., F. Li«t. De asphalteering Het leggen van de betonlaag Mc-n is thans bezag met het leggen van de betonlaag voor de asphaltee ring in het begin van de Groote Hout straat bij de Groote Markt. De molen, die voor het maken de beton gebruikt wordt, maalt de specie van de voortdurend door werk lieden ingeworpen ingrediënten ter plaatse en stort ze op de straat uit, waarna ze over den weg verspreid en de laag vlak gemaakt wordt. Een en ander trekt voortdurend heel wat belangstellende toeschou wers. ARBEID ERS-TOONEELVEREEN. „VCORUITCANC". De datum der eerste uitvoering van bovengenoemde vereeuiginc: is vastge steld op Zaterdag 13 September a.s- en zal gehouden worden in den schouwburg aan den Jansweg. Opge voerd zal worden:„De controleur der slaapwagens", blijspel in 3 bedrijven naar het Fransch vaii Alexandre Bi son. Do uitvoering zal opgeluisterd worden door het strijkorkest der Haarl. Zeilvereeniging. Na afloop bal onder leiding van den heer II. van Dokkum. Door „Vooruitgang" wordt ook deel genomen aan de Tooneelwedstrijd uitgeschreven door den Rond van Ar beiders Tooneelvereen, in Ned. Oprichting kinderbuurt- vereeniging. Een oproeping om steun Door de bewoners der vier bouwver- eenigingen welke woningen in de Slachthuisbuurt hebben doen bouwen n.l. „Onze Woning", „Vooruitgang", „Zorgvliet" en de federatieve woning bouwvereniging van Gem. Personeel is nadat reeds eenigen tijd dit plan bij do verschillende verenigingen in be spreking was. besloten tot oprichting eener Kinderbuurtvereeniging. De bouwverenigingen doen thans 'n beroep op de bewoners Om donateur dezer vereniging te worden tegen een contributie van 1 per jaar en tevens om de kinderen voor een zeer laag ;estelde contributie lid te doen wor- :en der vereniging. De contributie van de kinderen wordt juist geheven om de kinderen zelf te laten voelen dat het hun ver- eeniging is en tevens is er dan con tact tusschen de kinderen en het be stuur wat aan de verhouding tusschen deze twee ten ^oede komt. Doel der vereniging is, ten eerste de kinderen met leerzame middelen zooals vertelavonden met tooverlan- taarn en dergelijke bezig te houden en wandeltochtjes en allicht één keer per jaar een feestje te organiseeren. Naar de verwachting zullen vele be woners aan dit symphatieke plan hun medewerking verleenen door aan den gestelden oproep gehoor te geven. Verkeersongevallen Vrijdagavond half '>en- bad op de Zandvoortschciaan onder deze ge meente een ernstige aanrijding plaats, die betrekkelijk goed is afgeloopen. Een auto komende van Zandvoorl, reed in volle vaart opeen aan den weg staanden groentenwagen, waarvan 't paard door den sclvrik op hol sloeg. Waarschijn]iik door het verblindend licht van een auto. komende uit de richting Haarlem, werd het dier tot staan gebracht: zonder dat verdere ongelukken plaats vonden. Was het voor d'en groentenkoomnau een scha depost. daar de groenten over den weg verspreid la^en, niet beter kwant de eigenaar van de auto waarmede de aanriiHing plaats had er af. Zijn voer tuin- moest naar een auto-garage al hier ter reparatie worden overge bracht. FOOIEN AAN NEDERLAND (Een Nederlander die in het buitenland woont, heeft f 500.— geschonken aan 's Rijks schat- 'kist, in de hoop, dai andere Ne derlanders die zich in den vreemde vestigden om de hoo- ge belastingen te ontgaan, zijn voorbeeld zullen volgen). Vijfmaal honderd rilnen pegels. Kreeg de schatkist pas present Van een braven Nederlander, Tot een steun in onze ellend. „Doen dit ook de andere lieden," Schreef hij, „die de lasten moe, 't Vaderland zijn gaan ontvlieden, Kijk, dan komt de fiscus loe". Goeie brave vriend van Holland, Je bedoeling is wel goed, Maar die fooien aan de schatkist Zijn te pijnlijk voor 't gemoed. Als de rijke Nederlanders Tobben over ons bestaan, Moeten zij eenvoudig blijven En niet naar den vreemde gaan. Is dat liefde voor de natie? Is dat vaderlandsch gevoel? Laat de financieele nood de rijken Die vertrekken dan zóó koel? Blijven als - belasting laag is, Heengaan als die stijgt 't i» mooïï Slechte Nederlanders zijn ze En wij weigeren ook hun fooL TOM DE RIJMER. Marcelle Tinayre over Haarlem. De bekende Fransehe schrijfster mad. Maroelle Tinayre, die in het af- geloopen seizoen ook eenmaal als con férencier is opgetreden voor de afdee- iinv.Haarlem der Alliance Francaise heeft in de Revue des deux Mondes haar indrukken weergegeven van haar in het begin van dit jaar aan ons land gebracht bezoek. In het in mooie, beeldende taal ge schreven artikel, getiteld- „Jours de Printemps en Hol'.ande". spreekt mad. Tinayre, behalve over Volen- dam, Den Haag. Groningen, enz. ook over Haarlem. Onze stad heeft blijkbaar een die pen indruk op haar gemaakt: „Bekoorlijke stad", zoo schrijft zij „rood en groen in de Meimaand, rood en orijs op dien ijekoudön mor gen in Maart. Ik heb door Haarlem gewandeld met groote vreugde, maar zonder verrassing want ik kende zijn zinde lijke straten, zijn massieve cathedraal met haar fijnen klokketoren, zijn trapjesgevels reedg van tal van echil- derijen en gravures". En dan spreekt ze natuurlijk van de bloemenvelden die onze 6tad en haar omgeving in het buitenland zoo beroemd hebben gemaakt, maar die in Maart helaas haar kleuren pracht nog piet vertoonden. Enthousiast is mad. Tinayre over de talrijke Haarlemsche bloemenwin kels: eigenlijk geen winkels maar salons, waar Flora's kinderen bezoek ontvangen. Haar bezoek aan het. Frans Hals- Museum heeft mad. Tinayre e enige prachtig en geestig geschreven blad zijden in de pen gegeven. Zij beschrijft het uit- en inwendige van het gebouw en vertelt de ons Haarlemmers bekende gebeurtenissen uit het leven van Frans Hals. Het ',!.ikt haar een voordeel, dat het Frans Hals Museum niet. dadeliik als museum gebouwd is, dat de zalen nog de herinnering aan het verleden hebben vastgehouden. Zij prijst de vele mooie doeken, die zij er bewon derde. toen de heer Gratama, „l'aimable et savant directeur'", haar leidde door de zalen van het museum. „En hier is", zegt zij. „Frans Hals. Ik kende zijn schildek en van uitste kende reproducties eu ik meende ook de manier van schilderen en de kleur van Hals te kennen, maar het. ver wonderde mij. hier zulke frissche kleuren te vindén, zonder de bruine waas die elders het geweldige van Hals' palet verzwakt". En zij wenscht. den restaurateur geluk die ons nu laat zien wat de oogen van Frans Hals gezien maar zijn moderne navolgers helaas niet gezien hebben. Toch ontbreekt voor mad. Tinayre al deze meesterstukken iets: de ziel. D i e heeft zij alleen gevonden in de portretten der regentes en re gentessen van liet Gasthuis, door Frans Hals geschilderd toen hij tachtig taar was. ..De oude schilder kon toep geen virtuoos meer zijn, maar zijn hart. heeft aangevuld wat zijn hand fe kort schoot en voor den eereten keer heeft hij gevoeld, wat hij in ziin jeugd miste ontroering. Mad. Tinayre heeft ook de Groote Kerk bezocht en is ten zeerste onder den indruk gekomen van het prach tige. Gothische bouwwerk. Ontroering heeft haar aangegrepen, toen zij het orgelspel dóór het gebouw hoorde klinken: ..Een golf van muziek komt van de plaats waar het orgel staat, wordt breeder, zwelt aan. stijgt tot boven de gewelven, gevolgd en ver lengd1 door een andere golf." Dankbaar is de .schrijfster den or ganist, die daar in 't verborgen zijn instrument bespeelt, voor het haar geschonken genot....

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1