HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT FLITSEN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1924 - TWEEDE BLAD OLIE- EM SUIKERWAAROEN PRIJSHOUDEND. RUBBER-, SCHEEPVAART- EN TABAKSAANDEELEN LAGER. 8-15 Aug. 1924. De beure etond in de afgeloopen week weder geheel onder den invloed der politieke berichten en naar mate deze min of meer optimistisch luid den, was ook de markt aan schomme lingen onderhevig. Nadat geruimea tijd de kwestie van de bevoegdheid der commissie van Herstel om bij 'n gebreke blijven van Duitschland op nieuw tot de Roerbezetting over te gaau, een onderwerp van discussie is geweest, vormde deze week het tijd stip der Roerontruiming door Frank rijk no? een zoodanig gewichtig punt, dat het noodig bleek dat Herriot te Parijs hierover besprekingen ging houden. Deze besprekingen schijnen een gunstig resultaat gehad te heb ben, althans spoedig na dit onder houd werd bekend, dat Frankrijk <r in toestemt de Roer te ontruimen, zoodra de maatregelen, noodig voor liet in werkinfc treden van het Dawes- plan. zijn in werking gesteld, waar uit due valt af te leiden, dat, nic-t, xooals aanvankelijk gevreeed werd, de Roerbezetting zal worden gehand haafd om Frankriiks veiligheid te ver zekeren. N'a de bereikte overeenstem ming betreffende de aan Duitschland te verstrekken leening, was het niet te verwachten dat de Londemache con ferentie op dit betrekkelijk onderge schikt punt, nog zou kunnen misluk ken. doch de zaak werd gecompliceer der doordat aan deze kwestie werd vastgekoppeld de compensatie, welke Frankrijk hiertegenover zal verkrij gen in den vorm van levering in na- ttira en handelsverdragen en het ver langen van Duitschland om de ontrui ming spoediger te doen plaats heb ben. Hierover zijn de onderhande lingen thana nog gaande, doch het is nier te verwachten dat zich nog on overkomelijke moeilijkheden zullen voordoen, zoodat zeer waarschijnlijk spoedig deze. voor het wereldherstel zoo belangrijke conferentie, tot een bevredigend resultaat zal leiden. Het is daarom een onverklaarbaar ver achting dat de beurs omtrent het midden der week een zeer loome stem ming aan den dag legde, gepaard gaande met taineliik gevoelige Koers verliezen. Daar itt het verloop der conferentie niet de oorzaak der lus teloosheid gezocht kon worden, werd als motief aar,gewerd dat or> de min of meer krachtige koersprijzen der laatste weken winst nemingen los kwamen, waartegenover op het ver hoogde koersniveau "iet voldoende kooporders gesteld konden worden om de daling te voorkomen. Ook het be kend worden van de ongunstig" ver wachtingen over 1924 van de Fran- sche Staatsfinanciën, waarbij bet te- frtMMMinPVHPHppi daarmede samengaande koersdaling van denKranc. niet mede om 'n opge wekte marktstemming in het leven te roepen, ofschoon dit verschijnsel, vergeleken met de overige factoren, niet als doorslaggevend kan worden beschouwdZeer waarschijnlijk moet dan ook de teruggang als een natuur lijke reactie worden beschouwd, welke er toe kan bijdragen dat cm. gezonde marktpositie wordt gescha pen. Tegen het einde der week kon de markt weder krachtig herstellen, zoo- dat tenslotte voor de meeste fondsen de koersverliezen onbeduidend zijn. Overigens is de betere tendenz groo- tendeela gebaseerd op gunstige ver wachtingen ten opzichte van liet te verwachten werelaherstel en kunnen de tegenwoordig geldende toestanden de wijzen van verschillende artikelen niet als maatstaf aangelegd worden bij de beoordeeling van de koers waarde van verschillende fondsen. Beoordeeld naar de bereikte resulta ten en de op liet oogenblik geldende winstmarges, zijn de noteeringe» rij kelijk hoog, hetgeen zeker ook een punt van overweging uitmaakte bij de houders vttp fondsen die deze week tot realisatie overgingen, daar ae gunstige verwachtingen reeds ruim schoots in de koersen zijn verdiscon teerd en weinig ruimte ie gelaten voor eventueele teleurstellingen, voor het geval het herstel niet zoo vlot mocht gaan als thans algemeen wordt ver wacht. Voor onze nationale industrie zijn de vooruitzichten, voor zooverre deze met de Duitsche nijverheid moet con- curreeren, in verband met den te ver wachten grooten uitvoer van Duitsch land, niet zeer hoopvol, betgeen dan ook in de koersen der betrokken fond sen tot uitdrukking komt. Aand. van Berkels Patent noleeren 56 tegen 604, du Croo en Brarens 22-4 tegen 23}. Aand. Jurgens noteerden 56 1/8 364. Centrale Suiker 106 tegen 106. De aand. der kunstzijdefabrieken konden, op berichten van gcede bedrilfsreeul- ten verder verbeteren, nl. Hol!. Kunstzijde van 107} tot 117. Ned. kunstzijde van 2934 tot 29C, Aand. Hecmaf liepen op de publicatie van het jaarverslag, waaruit Meek dat het verlie«6aldo tot bijna f 2 millioen is toegenomen, van 304 tot 29', terug en herstelden daarna tot 31. Philipalam- pen noteeren 311 tegen 319}. Voor Handelsondernemingen was de belangstelling zeer gering. Zelfs aand. Compania. die zich den Ipatsten tijd in dc gunst der speculatie mochten 'erheugen, liepen van 23 5/8 tot 21} t«rug. Van Mijnwanrden valt alleen eeni- beweging in aand. Redjang ï.e- hong te vermelden, die, na van 221} tot 224 te zijn verbeterd, ten slotte 217Ï noteeren. Voor Pefroleiimwaardcn bleek de tendenz over 't algemeen niet ongun stig, hetgeen beschouwd kan worden al* een aanwijzing dat de internatio nale politieke torstand niet oncunatis wordt beoordeeld, Goffevens die in een of andoro richting invloed on het hoofdfond* zouden kunnen uitoefenen ware» niet aanwezicr. Teffenover hef aanboren van een nieuwe bron bii de Corona, een ondermaatschappij der Koninklijke, staan berichten \an nieuwe prijsverlagingen in sommige doelen van Amerika, a.in welk ver schijnsel niet veel aandacht meer wordt geschonken, daar deze prijsver lagingen alleen te wijten zl'n aan de buitensporig opgevoerde productie van eenige kleiner© ondernemingen, die wegens gebrek aan opslagruimte, de ruwe olie tegen iederen prija moe ten verkoopen. Na matige tu«schen- tijdsche fluctuaties noteeren Konink lijke ten slotte 3394 tegen 339}. Ge. eonsolideerde 156 tegen 156. Aand- Phoenix konden ondanks de berichten over de toenemende productie, (in Juli 19700 ton tegen 11205 in Juni), geen meerdere belangstelling trekken en noteeren 91} tegen 915. De tendenz voor Rubberwaarden bleek deze week niet ongunstig. Welis waar werd door de algemeen© reactie in het midden der week ook deze af- deeling aangetast, doch de koersen konden zich spoedig weder herstellen, vooral voor de aandeden der Burger- ondernemingen op berichten van nieu we afdoeningen uit oogst 1924 en 1925 tegen zeer bevredigende [-rijzen, waar en aanwijzing kan worden gezien dat. de vooruitzichten door de rubber fabrikanten niet ongunstig worden beoordeeld. Aand. Amsterdam Rubber noteeren 148 tegen 150 5/8. Oost Java Rubber 220 tegen 223, Serbadjadi 193 tegen 195}, Silan Sumatra 98} tegen 101. Scheept aartaaudeelen, die den atsten tijd uitsluitend op toekom:t- erwegingen sterk waren opgeloopen, hadden deze week te lijden van winst nemingen. De tegenwoordige houding der vrachtenmarkt en de nog steeds bestaande overtollige scheepsruim te. rechtvaardigen in geen enkel opzicht de voorliefde van het publiek voor deze waarden. Dat niettemin toch de ze aandeelen bii voorkeur worden ge kocht bewijst dat de verwachtingen ten opzichte van het economisch her stel gunstig worden geacht, voor wel ke opvatting ook het feit kan gelden, dat na de plaats gehad hebbende reactie van deze week, deze aandeelen weder spoedig konden her?tellen. Aand. Ho!!. Ara. lijn. die na van 87} tot 894 te zijn teruggeloopen kon den tot 86 1 '8 verbeteren. Kon. Bcot noteerden 76}—78475---76'. Ned. Scheepvaart Unie noteeren 125} te gen 1274. Mij. Nedc-rlnnd 152 tegen 151. Aand. Hol!. Z.-Afr. lijn reageerden op het bericht dat een kapitaal-afstempeling n 90 zal plaats hebben, van 12-J lot 8, x>r suikeraandeelen was d© stem ming kalm. hetgeen in overeenstem ming is met de houding van het ar tikel dat den laatsten tijd nagenoeg geen fluctuaties van beteekenis on dergaat. De Viep gaat geregeld door met den verkoop van euiker uit oogst 1925 tegen een prijs van f 12.50 per ptcol. Tegen dezen prijs wordt door de ondernemingen «log een bevredigend© winst gemaakt terwijl, in verband met de onzekerheid van den toekomstigen prijaloop, niet hei oog op da bitfsuikerproductie, geen aanleiding wordt gevonden de aandeelen op het te genwoordige koerspeil 6ierk to koopen, daar do gunstige vooruitzichten ruim schoots in de koersen verdisconteerd wor den geacht en voor eventueels tegenval lers weinig ruimte tn de koereen wordt gelaten. Don laatsten dag trad «en krach tig herstel in op «ie hoogero euiker-notoo- ringen uil New Vork. Aand. Vorstenlan den noteeren 67 tegen 167 3'4. H. V. A. 5141,2 tegen 6181/2, Java Cultuur 559 to gen 356, Pocrworedjo 117 3/4 tegen 1161/2. Tabskoaandeelon. die de laatste weken een eterke koersstijging hebben ondergaan ondervonden deze week in groote mate den aandrang tol winstneming, hetgeen met gevoelige koersverliezen gepaard ging- den laatsten dag weder gevolgd door een flink herstel. Daar bij deze aandeelen «teeds groote koersverschil!©» ontstaan, zoowel naar bov«n bij aankoop, ais naar beneden bij verkoop, trok dit verschijnsel geen bijzondere aandacht. Aand. Tieij Batavia noteeren 314 1/4 tegen 324, Dell kfij 3671? tegen 3691'2, Sencmbah 536 tegen 540 2. Theeaandee'.en lagen g«he«I buiten be langstelling, waardoor de koert variaties onbeduidend waren. De vaste houding welke uit Londen voor theeaandeelen werd gemeld, gebaseerd op de zeer winst gevende theeprijzen, Weef hier geheel zon der invloed. De Amerikaanscii» industrieel© «Mee- ling, was in navolging van N\ York, prijs houdend. De vooruitzichten voor de staalnijverheid worden gunstig geacht, .hoewel op 'l oogenb'.lk nog op slechts 50 der capaciteit wordt gewerkt. Men ver wacht echter in Amerika bij het tot stand komen der leening aan Duit* cto land, lx- langrijke orders evenais dit ten opzichte VAN HAARLEM'S DAGBLAD MUGCiEN. Mompelt die ellendige muggen wa-ar komen ze van'daan, heeft iemand boven wat opengelaten krijgt de verze kering dat moe der juist het iiee- le huis door ge weest as en alle horren op hun plaats zijn "blijft redelijk kalm tot een mug zich een weg tracht te banen door een weinig bedekt deel van zijn hoofd kondigt aan, dat er toch iets ge daan moet wor den is heusch boven alles dicht staat de keu kendeur soms open niemand 6luit hier in huis ooit een deur behoor lijk weten ze dan nog niet, dar je even na moét duwen na deze t.irade is het een lichte te leurstelling dat de keukendeur blijkt, zeer gron dig gesloten te zijn onderzoekt of de droogte misschien naden heeft ver oorzaakt, waar door de muggen kunnen binnenko men dan is zeker de voordeur openge laten het moet toch ergens aan liggen en er is nieuwe teleurstelling in de ontdekking dat ook deze deur stevig dicht is opent en sluit haar nog een paar maal en moet t-oegeven, dat hier zelfs geen mug door kan bemerkt op den terugweg dat er een gat is in de hor van het gang- raam, dat hij sinds Mei heeft beloofd te maken sluit het raam en vertelt nee de deur was dicht hij begrijpt het niet en laat ze nou niet meer zeuren over een paar mug-gen (Nadruk verboden.) van Japan aan welk land pas een belaag-' rijke leerling is verstrekt, het geval is. Ongetwijfeld zal de leeningspoliliek van Amerika aan den afzet van grondstoffen ten goede komen, doch of dit ook met af gewerkte artikelen liet geval zal zijn, is aan gerechte twijfel onderhevig. Voor deze producten verwacht inexi echter, in verhand met de heter© oogetvooruitzichten, meer vraag uit hel binnenland. Door de daling van den dollarkoers konden hier de verbetering in do koersen te N. Y'ork niet geheel worden overgenomen. Comm. Steels noteeren 109 3/8 tegen 110 3/8, Am. Smelling 71 tegen 721/4. Anaconda die den gunstigen invloed van den aantrek kende» koperprija ondervonden, notee ren 79 7'16 ieg»n 75 3/4, terwijl ook de ont dekking van een groote zinklaag in der mijnen dozer Mij, hierop van gunsti ge» invloed, was. De houding der Am. Spoorwegen verdeeld. Comm. Unions verbeterden 144 3/4 tot 145 1/2, South Pacific var tot 100 3/8. De fusieplannen van hel Nickel Plate systeem, werden, voor wat de daarbij betrokken Eric Spoor betreft, blijkbaar niet gunstig beoordeeld, daar de koers van 35 tot 301/4 terug liep. Nedcrlandsche Staatsfondsen bleven prijshoudend. Geld op prolongatie noteert 2 3/4 Binnenland Verkoop van oude oorlogsschepen De „De Ruyter" en de „Zeeland" onder den hamer Bij openbare inschrijving: zullen Woensdag 27 Aug. op 's Rijkswerf te Willemsoord worden verkocht het pant serschip „De Ruyter" en het jjant- serdckschip „Zeeland", welke bodems reeds geruimea tijd uit de sterkte wa ren afgevoerd. De „Zeeland" behoort tot de groep van zes paniserdekschepen, die in de jaren 1895'98 werden gebouwd. Hun waterverplaatsing was pl.m. 4000 ton. Van deze schepen is do „Gelderland" nog in dienst voor de opleiding van kanonniers. De „Noord-brabani" werd verbouwd tot luchtschip, doch is als zoodanig nog_ niet in gebruik geno men. De overige schepen: „Holland", „Friesland" en „Utrecht" vielen reeds eerder in sloopershanderu Van de pantserschepen zijn thans nog in dienst de „Heemskerk" (1906), de „Tromp" (1904) en „De Zeven Provinciën (1909). De „Hertog Hen drik" (1902)' is reeds uit d-e sterkt© afgevoerd en zal eveneens wel spoedig voor slooping verkocht worden, De „De Ruyter", welke bodem thans ver kocht wordt, werd in 1901 te water gelaten en heeft een waterverplatsing van 5080 ton. ZIEKTE IN DE AARDAPPELEN. Men meldt uit Langendijk aan de Maasbode In vrij hevig© mate is in de laatste dagen de ziekte in de uitgestrekte aardappelvelden opgetreden. Het- ge volg er van is vooral, dat de export in ernstige mate wordt- belemmerd, daar er nog steeds, ook al zijn ze o ogenschijn lijk goed uitgezocht, zie ke exemplaren blijven in de ter vei ling aangevoerde partijen. De kooplie den kunnen ze daarom niet als ziekte- vrij naar het buitenland verkoopen. MOTORONCELUK. De heer Jongstra bloemist te Heeg,- reed met zijn 20-jarigen zoon op de duo, op een motorfiets over dan zee dijk nabij lvuinre, toen plotseling een koe over dien weg liep, waar de motorrijders overheen vlogen, jong stra kwam er vrij goed a.f, maar zajn zoon brak een arm en liep een ern stige hoofdwonde op. De motor werd grootendeels verbrijzeld. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDACAVONDPRAATJE. In dezo week kun je alleen schrij ven over vacantie. Het 't hartje van de vacantie. Alle© wat op school 1», onderwijs geeft of krijgt, heeft vacan tie en alle anderen hebben vacantie gehad of moeten het nog hebben. Som migen moesten het Itebben, maar dat zijn er niet veel. Het is niet waar, dat onze voorouders vee] minder dan wij aan vacantie deden of dochten, maar die zijn allen dan ook dood. In mijn omgeving i.« het begrip van vacantie zoodanig doorgedrongen, dat ook on ze voordeurbel vacantie genomen heeft ik zond om den electricien. dat hij die zou rcparecrcn. maar dn electrician was eveneens met vacantie. Vervolgens brak een gordijnstok. dia vijf en dertig jaar dienst gedaan had, middendoor. Ik stuurde om den be hanger. Dio wan ook met vacantie. En zoovoorts en zoovoorts. De belas tinggaarder gaaf, geloof ik. nooit met vacantie en als hij dat doet, is er al tijd een ander die hem vervangt: waarom krijgt zoo'n instelling, die hef altijd zoo druk heeft met het ontvangen van onze helastingpennin- gen. niet cons een extra vacantie om goed uit te rusten, Voor mijn part een jaar. Neen, het gaat in deze wereld niet precies zooak» het gaan moet. Als ik het voor 't zeggen had, zouden de zaken veel beter mnrcheeren ten minste, ik zou er mijn best voor doen. Dan zou bijvoorbeeld de jonge man, die» ik eergisteren op een bankje ont moette, onmiddellijk aan 't werk gezet worden. Ik weet niet ho© hij heette. Zijn naam heeft hij niet gezegd. Al leen ken ik zijn beroep: Vacanticus. Misschien hebben sommige lezers daar nooit van gehoord, maar het bestaat, evengoed nis technicus. Een technicus boefent de techniek, een vacanticus do vncantie. Hij zat op een bankje in den Hout. Zoo te zien een net jongmcnsch, Goed in 'de kleoren en heel beleefd: hij schoof wat op zij om ruimte yoor mij ie maken. Uit tegenbeleefdhcid wilde ik een praatje met hem maken. Maar waarover? Dat het weer mooi was zag hij zelf ook wol. Hem vragen hoeveel geld hij in den zak had, zou onhoffe lijk geweest zijn. Dus vroeg ik: „V heeft zeker vacantie!" ,,Neen, meneer", zei hij, ..ten n si© niet als u onder vacantie rust na afloop van werk verstaat". ,,Dat do© ik." .Juist. In dien zin heb ik geen va cantie, want ik heb altijd vacantie". ,Zoo!" zei ik. F.n koek verwonderd. ..Dat verwondert u. Het is toch hec-1 eenvoudig. Tie.11 Jaar geleden kreeg ik vacantie van mijn patroon, oen groot handelaar in bont. U begrijpt, er gaat in Augustus niets om in bont. De da mes waren loon zoo dom nog niet, zich tot martelaressen te maken, door een groote, bonten kraag om dc schouders te hangen op warme dagen. Mijn pa troon zei: ,.wij maken een mal figuur in Augustus, neem de heele maand maar vncantie". „Dat is goed", zei ik en ging vier weken lang te /.and voort op het strand liggen. Toen de maand om was. kon ik er niefc toe komen, weer aan 't werk te gaan" „U was toch meor dan voldoende uitgerust", zei ik, „Meer dan dat, ik was over mijn rust heen". „Had u dan geen verlangen meer om nnn 't werk te gaan?" „Hoegenaamd niet", zei hij- „Ge looft u heusch. dat iemand na zijn vacantie weer neiging tot den arbeid heeft! Dat zeggen ze in de boeken, maar het is niet waar. Nooit heeft dc mensch grooter tegenzin in zijn werk, dan wanneer hij pas vacantie gehad heeft". „Maar uw patroon!" ..Die M-hreef, toen ik op den eersten September niet present was, dat hij mij niet- meer noodig had. Dat wist ik ook wel. Hij kon het met de beren en marmotten en wolven en konijnen wel alleen af. Bovendien had hij ook nog een boekhouder. En dan waren ze, voordat zo bij ons in 't magazijn kwa men, al dood". „Juist", zei ik. „Maar in Septem ber dan?" „Heeft u nooit bedacht, dat dit een beste maand voor vacantie is? Zoo poÜtièch. Nevels en mooie winger den en appels en peren. Het was heerlijk om daar tusschen in vacantie te houden. Ik dnc.ht: meb October ga ik weer aan 't werk. Maar toen begon nen de sc-houwburgvoorstellingen weer en de concerten, Ik dacht: tegen November zal het zijn, Maar Novem ber is de maand van de gezelligheid. Boeken lezen bij de kachel en aardige spelletjes bij vuur. Zoo werd het De cember. Wie zon in die maand geen vacantie willen hebben! Surprises ma ken voor St. Nicolaas en de Kerstda gen en de laatste week van 't jaar doorbrengen bij een gastvrije fami lie. Ik zei bii mij zelf: het nieuwe jaar is een prachtig oogenblik, om weer aan 't werk te paan, Maar in Januari vroor het.. F.r was ijs, Al schaatsenrijdende kwam ik do maand door. Zoo kwam Februari. Ik hou niet van die maand. Koud en guur en gewoonlijk peen mooi weer. 'i Reit is om maar thuis te. blijven bij do war me kachel. Dus kwam er weer niets van werken. En in Maart begint de lente al weer te komen. Ik ben een van die mcnschen, die dol van plan ten en dieren houden, zoo kwam ik Maart nl gauw door en kwam er niet toe. met April weer aan 't werk te gaan, Zoo'n gekke datum, vindt u niet? Zoo kwam Mei. Een beste maand voor een (linken wandeltocht. Lange dagen, niet. te warm. Alleen 's nachts was ik binnenshuis, En toen werd het Juni. Dat is al oen varantiemaand Daarna Juli en Augustus. Zoo had lk precies een jaar vacantie gehad en geen uitzicht, dal ik ooit weer aan 't werk zon gaan". „Als u mij niet kwalijk neemt wat zei uw familie daarvan?" Zijn gezicht betrok een beetje. „Ik woonde op kamers. Het beetje geld dat van het bont overbleef, was gauw op. 7'ocn kwamen er, hoe zal ik zeg" gen. eigenaardige moeilijkheden Ik begreep het. inderdaad. „Maar", zei hij, weer opvroolijkend, ..in de tweede maand Augu-tns stierf een tante, waarvan ik erfde. Zóóveel, dat ik altijd vacantie houden kon." „Had uw tante", waagde ik te vra gen, „dus geen bezwaar tegen uw voortdurende vacantie?" „Neen", zei hij, ze had zelf haar heele leven lang vacantie gehad. Daar is ze aan gestorven". „Aan gestorven?" „Juist. Absolute onbruikbaarheid van verschillende organen door alge- heele vacantie". Hij stond op om heen te «aan. „U heeft dus niets meer te wen- schen", zei ik en het kan ziin. dot er een heel klein weinig]© afgunst in mijn stem klonk. „Ik" kan alles koopen wat ik wil, Ut kan hier blijven en op reis gaan. Alles wat mooi is, kan ik gaan zien. M,aar vacantia hebben, zooals een ander, zoo in do beteekenis van rust na ingespannen arbeid, dat zal ik nooit meer genieten. Goeden morgen!" „Goeden morgen", zei ik Er zijn ander© mcnschen dan dezo ongelukkige vacanticus in de wereld. Kent u het verhaal van den postbode, die een week vacantie kreeg en al dien tijd met zijn plaatsvervanger meewan- delde? Of van den hofmeester op de boet, die zijn vacantie doorbracht op die zelfde boot, als possagicr, waarbij hij zich telkens een kop koffie liet brengen door zijn plaatsvervanger, om op zijn beurt ook eens bediend 1c worden, ,,'t Was zoo'n gek geval", z©i hij, om op den vasten wal te staan, zoo eentonig en onbewegelijk - hij had liever wat hobbelende on der ziin voeten. 'k Herinner 111e iemand die nooit van ziin leven in den zomer vacantie had. Het was in Zwitserland, boven op een berg. waar een spoortje tegen aangelegd was. Hij had daar een hótel-resfaurant. Zijn gezicht, stond een beetje droevig, Ik vroeg hem of hii we] eens naar beneden ging, „Op den eersten Juni," zei hij, „open'ik hier rnijn zaak. Dan komen de eerste bezoekers. Den laatsten Sep tember sluit ik en ga met het laatste treint je naar beneden. Dan komt de ceret© sneeuw." „En sunt u in dien tusschentijd. nooit naar beneden?" Nooit, lk kan niet weg. Met eiken trein komen er menschep, naar boven, die een paar treinen later weer terug gaan." Het- was koud op den berg. Het is ©r altijd koud. Den dag vóórdat wij bovenkwamen had het nog gesneeuwd. Einde September is het hoog tijd voor hem om te vertrekken. Anders sneeuwt hii boven op den berg in. De ze man was de tegenhanger van den man op het bankje in den Hout. Hij had nooii- vacantie. althans niet in do maanden. waarin het de moeite waard is om vacantia te hebben. Beneden scheen de zon op het meer, Toen wij in het spoortje naar beneden daalden werd het voortdurend war mer. Toen wii weer op den beganen grond waren, was het zoo warm, dat wii snakten naar een frissehen dronk. Br ging alweer een treint je naar bo ven. vol rnenschen, die evenals wij, straks weer zouden aanzitten aan de lange tafel in het restaurant en zijn Wiener Schnitzel eten met spinazie uit de bus ©n aardappelen, gevolgd door kip met compóte en een pud dinkje voor -dessert, voor ik weet niet meer hoeveel Zwitsersche franken. En wanneer bet October geworden is daalt de man van het hotel-restau rant in het dal af en rust daar een beetje uit. denk ik, voordat hij zijn winterwerk begint, misschien weer in een restaurant in Nice of Cairo maar dan zijn wii weer aan het werk en zien uit in de verte naar onze va cantie voor het volgend jaar. Heb ik u niet verteld, dat de fa milie Van Stuiteren voor haar va cantie naar den Haag is gegaan, uit- gonoodigd door een achteruit gegane nicht? In Amsterdam ontmoette ik hem. W© dronken samen een kop koffie ergens in de Kal venstraat. „Hoe be valt je de vacantie. Stuiter?" vroeg ik. „Gaat nog al," zei bij, maar hét. ging niet recht van harte. „Een beetje beknopt, zie je. niet zoo ge makkelijk als thuis, de bedden zijn ook wat hard, lang niet zoo gemak- keliik als in ie eigen huis en in de buurt, vlak onder het raam van ortïe kamer houden ze kippen, met een brutale haan, die 's nachts om drie begint te kraaien en je wakker maakt." „Heb ie wel opgemerkt, Stuiter, dat, de hanen in den Haag veel luider kraaien dan die in Haar lem en omstreken? Wii hebben er hier zoo geen last van." ÏTii bon er geer, lach om krijgen, „Nicht is een best mensch," zei hij, ,maar door een wonderlijke speling an het noodlot houdt ze nu iuist van dingen, die ik zoo niet lust en die zet ze ons dan ook voor. Heb je wel op gemerkt. dat ik mager geworden ben?" Ik kon er eerlijk gezegd niemendal n zien. maar gaf een welwillend antwoord. „Een enkele keer neem ik de familie mee Ie gast in een restati rannen dan eet ik wat. ik lekker vind. Als ie mij vraagt, moet ik zeggen dat ik ma-ar weer blii zal wezen, wanneer we thuis zijn. Over veertien dagen gelukkig," Arme Stuiter. Toen we afscheid ge nomen hadden en hij door de Kalver- straat naar- den trein sjokte, terug ziin vacantie, de anders 7.00 opge wekte Stuiter, toen dacht ik, dat er ook wel rnenschen zijn, die geen ple zier in hun vacantie hebben en maar liever zouden willen, dat die voorbij was. De vacantie bii de nicht die zoo erg achteruit gegaan is en daarom in de oogen van mevrouw van Stuiteren zoo interessant is. Ma-ar wie de verdienstelijkste rnen schen zijn in vaeantiedagen? De moeders. Hoeveel is er niet te doen voor dat de familie zoover klaar is, dat- ze van haar vacantie genieten kan. Onverschillig of het gezin voor een enkel dagje naar Zanavoort gaat of voor drie dagen of een week naar fa milie buiten, de moeders hebben van alles te doen. De jurkjes van de meis jes moeten er keurig uit zien, de pak jes van de jongenshelder en frisch, anders is moeder niet tevreden. En vader helpt wel, zooveel hij kan, maar 't is moeder toch die de leiding heeft en voor alles zorgt. En vader geeft ook nog zorg, want een man is zóó niet-, of zijn handen staan v ir sommi ge dingen een beetje verkeerd aan zijn lijf. En dan moet er proviand we zen voor Zandvoort of voor de trein reis onder weg. En in huis moet alles toch ook degelijk in orde wezen. Is het gas goed afgesloten 1 En hoe staat het met de waterleiding? En wie zorgt er voor de kat? Wie brengt den hond naar buurvrouw, die beloofd heeft, dat ze op hem passen zou? Als er geen moeders waren zou er geen vacantie zijn .dat wil zeggen geen prettige, onbezorode vacantie. Vraag haar maar niet. hoe vroeg ze ongestaan is, want dat weet ze zelf alleen en ze zegt het niet. Misschien is ze al vermoeid vóórdat de tocht begint, maar ze telt het niet-. Als do kinderen en vader maar een prettig© vacantie hebben, is haar doel bereikt. Altijd is de moeder het middelpunt huis, maar in vacantietijd het meest. Als ik een glas limonade in mijn hand had. zou ik het opheffen en drinken op alle moeders. Laat ons aannemen dat ik het doe daar gaan ze O.p haar gezondheid FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5