Economische gegevens Internationale Postzegel- tentoonstelling te 's Gravenhage Van 617 September zal te den Haag in Pulohri-Studio een. Intern. Fostsegelt^ntoansteiliog twordea ge houden, die een evenement op phila- telistisch gebied belooft te worden. Het 40-jarig bestaan der Ned. Ver. yan Postzegelverzamelaars is het mo tief voor deze belangrijke expositie. Als bijzonderheid moge gelden, dat alle landen, welke tot een van beide oorlogvoerende partijen hebben hoord, hun verzamelingen hebben in- gezonden. Het Rij-kspostmuseum te Berlijn zal o.a. inet hoogst belangrijke dingen vertegenwoordigd zijn. Het Eere-Comité en de Jury staan zoowel uit Fransehen, Belgen, en Engelsehen, als uit Dtütschers en Oostenrijkers. In de Jury hebben per sonen zitting met een internationale reputatie op philatelistisch gebied, bijv. de directeur van het Rijkspoet- museum ie Berlijn, Lindenberg, ba ron de Reuterskjöld uit Zwitserland, de Zweed S trend al!Yardley Enge land) Lamgloia (Parijs), Poncelet (Brussel), Aks (New York). Fried! (Weenenj, Weinberger ÖBrünn) en de beroemde keurmeester Diana uit Ro me. Ons land is in de Jury vertegen woordigd met de heeren: H. P. Mi nus, Amsterdamsen verzamelaar co die op de tentoonstellingen te Londen eveneens lid van de jury was, P. W. Waller, de bekende specialiteit in N'ed. Zegels, de specialiteit op het ge bied van poststukken" Costerus ee tenslotte generaal Becking. In het N'ed. Voorbereidingscomité hebben zitting de heeren G. V. van der Schoove. voorzitter vaa de Ned. Ver., (.Arnhem), Mr. E. Bonra, secr. van het comité, J. P. Sfcrijen, 'pen ningmeester, G. G. Degenen. P. Jo- rissen. Th. IIKlinkhamer, S. Kei eer, J. D. resting en Jlfcr. L. de Stuers. Ten bewijze dat ook van regeerings wege groote belangstelling voor deze tentoonstelling fceetaat, diene, zegt de Avondpost, ^at de Minister van WTaterstaat het Voorzitterschap van het E are-comité aanvatard heeft en da tentoonstel ling officieel zal ope nen. Tevens zal her. Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie speciaal in verband met deze tentoonstelling een kleine serie bijzondere zegels, waarvan het type ontworpen is door Jan Vet'nuitgeven. De zegpls zul len van gewoon formaat zijn en uit 3 soorten bestaan, cl. een groen 10 ets. zegel, een grijs-zwart 15 ets. zegel, een oranje-rood 35 ets, zegel. Ze mak an deel uit van een aerie die 15 September zal worden uitgege ven doch op 6 September zullen zij slechts op de tentoonstelling verkrijg baar zijn. Deze zegels zullen in be perkte hoeveelheid worden aange maakt, 60.000 stellen, waarvan 10.000 stellen gereserveerd worden voor de deelnemers aan het waarborgfonds van f 12.500. Het voorbereidingscomité heeft daarom zoodanige maatregelen ge troffen, dat voor iedere bezoeker 2 stel voorhanden is, natuurlijk tegen betaling van de waarde. Indien het bestuur der tentoonstelling er in slaagt, al deze zegels te verkoopen, beteekent dit voor het rijk een voor deeltje van f 36.000 en f 12.500 voor de tentoonstelling. Mochten deze ver wachtingen niet worden verwezenlijkt dan is" het waarborgfonds van f 12.500 daar. om de tentoonstelling van de onkosten te dekken. Behalve de Minister van Water staat, hebben in het eere-comité zitting: de Ministers van Buiten- la.ndsc.he Zaken, en van Koloniën, de heer N'olting. Dir. Gen. der P. en T.; de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester van Den Haag. Onder de ISO ingeschreven in zendingen zijn zeer fraaie collecties van Nederland en Koloniën van de hearen Waller Ovcrvem), Warren (Epsom) en v. Niftrik 'Haarlem). Voorts zijn er collecties van onze landgenooten de dames Laverge te Rotterdam (Luxemburg en Bremen), den heer Max Feuer te Rotterdam (Hannover), baron van de Capellen alhier (een prachtige verzameling uit Albanië), den heer Kaub uit Utrecht (China). Joussan te Rotterdam (Abes- sinië) Vowel te Goedereede 'Z. Afrik, Republiek), Mr. G. J. Verburgt al hier tV. St.). dr. Bastiaans te Am sterdam (Argentinië)" Martens te Am sterdam (Venezuela), dr. v. Cittert te Utrecht (Guatemala), prof. dr. Zaagh te Leiden Ned. vóór -1880, w.o. de zeldzame 5 ets. oranje, gebr. en ongebr.) en de heer W. Piek al hier (N'ed.) De lieer L. de Raay te Water graafsmeer zendt een fraaie collectie Memel in, terwijl de heer Joh. v. d. Berg te Ede hét Saargebied verte genwoordigt. Mexico zal worden vertegenwoor digd door een inzending van den heer v. Dieten te Rotterdam, die tevens zal inzenden in de afd. Australië, echter buiten mededinging. Van de N'ed. inzendsters treedt Baronesse v. Heerdt-Kolff te Baarn met haar opvoedkundige en aesthe- ciscfce verzameling zeker op den voor. groud. Deze inzending zal worden ondergebracht in de afd. historische en leerrijke verzameling, w. o. oor logscuriosa, Roode Krui5zegels, lucht postzegels en weldadigheidszegels. Hiertoe behoort ook de verzameling falcificateu van Transvaal van den heer L. De Raay te Watergraafsmeer. Van cfficieele Ned. zijde zal een Collectie ontwerpen en proeven van Ned. zegels door het Hoofdbestuur der P. en T. en een dergelijke col lectie betrekking hebbende op onze koloniën van het Ministerie van Ko- Icnaién worden ingezonden. De fa. Enschedé en Zn. te Haarlem zal de ontwerpen tentoonstellen van de ze gels, die zij voor Luxemburg, België en Perzië heeft gedrukt.. Er is een afzonderlijke Jeugdklas- se ingericht voor de jonge verzame laars, De animo in deze klasse ia echter niet bijzonder groot; slechts één inzender werd tot heden inge schreven. Wellicht vreezen Jeugdigii philatelisten de buitenlandsche con currentie. Het aantal prijzen is even wel zoo groot, (o.a. 2 medaille» van de Koningin), dat uiizicht op een prijs ook voor kleine collecties, geenszins uitgesloten. Tanslotte de buiterJandsche inzen dingen. De animo daarvoor is inder daad. bijzonder groot geweest. Er zullen inzendingen zijn uit de Oucl- Duitsche Staten do Oud-Itahaansche Staten. 'Zwitserland, Spanje. Frank rijk. Belgie en Engeland do Z.g. klassieke landen der philatelie, b.\, de collecties-Bank .Zwitserland) Mon roe (Engeland). Clarke (Zwitserland) de Reuterskjöld (buiten mededrn- «ring), dr. O'Connor (België), Deja- pierre (België) Wolf en Schon Lin- denburg). Poncelet en Bierenbacn Roemenië), en De Beery Napier en Wagner GriekervlandVan Gekter Oud-Duitsche Staten), Ott (Sleeswiik Holstein), Parkinson (Oldenburg en Meek 1 enbnrg-Schwerin)Zoebisch en Borchardt (Trnisen). Gflnther (hnk- sen) en Castellini (Sicilië). Verder in zendingen van de bekende Mercuur- zegels door den heer Fnedl 'binten mededinging) en zegels van Turkije door den heer Passer en Helgoland door den heer A. Wemberger (deze laatste buiten mededinging). VAN UITPUTTING GESTORVEN. Dezur dagen word ie Buurse het lijk ge vonden Tnn een omstreek* 50-jarig man. Bij or. de moe V Meek hei de ©nd-koloniaal X. ui: Bnechedé te zijn. Het onderzoek maakte uit dat N"., die den Uatrtc» tijd zwervende was, van uitputting is gestor ven. INBRAAK. IC den nacht van Donderdag op Vrijdac is aan de politie telefonisch kenni» geze ver dat csn ongeveer 2 uur was ingebroken bij den Kijwiftlhaudelaar T. te Milligen er. da: ontvreemd waren twee heerenrijgschoe- r.en en een bus benzine. T., die door het gwrtoaymel in zijn winkel uit den slaap was gewekt, vond, toen hij in zijn winkel kwam, daarin' twee marmen, de een groot en forseh var Hchaamslxjnw, de andere k'.einer van gestalte. Beiden narren echter bij de komst van T. de vlucht in een bij den winkel staande kleine tweepersoons auto, die in de richting Amersfoort ver dween, Op de plaats, waar de auto had ge staan. vond T. nog twee fcoschmagne'.er uk zijn winkel herkomstig. NIEUWERE HOORTOESTELLEN. De techniek heeft in de laatste jaren groots vorderingen gemaakt Ln 't ver sterken van zwakke geluiden; de draad- Iooze telefonie maakt er gebruik van; zelfs op straat kunnen mededeelingea aan het publiek worden gedaan door middel van megaphonen. Men heeft zich de vraag voorgelegd of doove menschen geen profijt kunnen trekken van lleze verbeteringen in de techniek. In het „Tijdschrift voor Geneeskun de" heeft prof. Zwaardemaker een arti kel over dit onderwerp geschreven, waaaraa het volgende is ontleend: Hij vertelt dat hij de boortoestellen, die te Soest ia het Museum der Veree- niging voor Slechthoorenden »ijn ten toongesteld, in groepen heeft vereenigd en voor elke groep de mate va: luidsversterking heeft vastgesteld, eerste groep omvat de audiphoon; deze bestaat uit dunne tusschea de lauden gekromde platen, die het geluid uit de lucht moeten opvangen en dan via tan den en schedelbeenderen dus door beengeleiding naar het inwendig oor overbrengen. De audiphoon heeft voordeelen voor hem wiens bcengelei- ding goed, maar wiens luchtgeleidiug delect is. Het groote en breekbare toe stel is verder moeilijk te hanteerea, ro- dat^ het weinig in gebruik Een tweede groep vormen da hoor- slangen, die eigenlijk niets anders doen dan de afstand tusschen spreker en luisterend oor wegnemen. Zij zijn alleen dienstig in hec gesprek van twee personen. Een derde rubriek bestaat uit zoogenaamde boerboom», van allerlei gedaante en afmeting. Hiertoe be hoort de pollepel van Guye, onze na tionale hoorn, een voortreffelijk instru ment. De Zwitschersche door Sieben- mann in practijk gebrachte hoorn, is nog iets beter; vandaar dat prof. Zwaardemaker de hoorn van Guye heeft verbeterd, door de lepel wat groo ter en dieiper fce doen maken. De lepe! van Guye is in zijn tegenkelk met hennepvezels opgevuld, waardoor hij niet galmt en daardoor heeft de verbe terde hoorn van Guye het nu gewon nen van den Zwitscherschen lepcL Een volgende groep vormen de me gaphone. Deze zijn vooral dienstig in scholen voor hardhoorenden, waar de kinderen, ieder met zulk een instru ment gewapend, zich om den meester innen scharen en deze nn veel min* ;r luid behoeft te spreken. Eindelijk beapreekt prof. Z. de elek trische toestellen. Deze hebben aller lei bezwaren, die in het artikel wor den besproken t het voornaamste be zwaar is wel, dat zij den patiënt, j-e snel vermoeien en daarom schadelijk kunnen zijn voor het gehoor. De pa tiënten moeten daarom zich zeer ma tigen met deze toestellen te gebruiken en telkens rust te nemen nadat zij ze gebruikt hebben. Dan komen eindelijk nog de toestel len met versterkingslampen, zooals die bij de draadlooze telefonie ge bruikt worden. Een Deensch ingeni eur is voorgegaan ir.et zijn vaehipoon daarna is de Marconi Maatschappij gekomen met haar otophoon en nu beschrijft prof. Zwaardemaker een nieuw toestel, dat voordeden bezit boven het toestel van Marconi. Prof. Zwaardemaker maakt gebruik van heele aantal rekeningen, behalve die- van tuinbouw 'n gedragslijn te gene. welke nog niet in bet reine ge- (bepalen en daarbij wordt de aandacht bracht zijn, weer in het verkeer zijn. gevestigd op de misbruiken, welke De dienst wordt hervat volgens het de protection! stelsel, dat voor de mechanisering gold. De machines zijn buiten gebruik gesteld en opgeruimd of zullen opge ruimd warden, met uitzondering van boekhoudmachines e-d. Br is indertijd sprake van geweest, dat bii hervatting.van den dienst vol gens het oude stelsel het aantal ambtenaren zou moeten uitgebreid worden, in verband waarmee het ge bouw van den dienst te klein zou we zen om hen te plaateen, zoodat het noodig zou wezen de school die et achter ligt, erbii te trekken. Waaneer de dienst weer tot zijn ouden bloei mocht komen, zal dit waarschijnlijk wel niet kunnen uitblijven. Voors hands zal rnen het echter stellig wel met hec tegenwoordige aantal amb tenaren kunnen doen. Het aantal ambtenaren is door de afschaffing van de machines tot 'n negenhonderd' gedaald. Wat de ..zieke" rekeningen betreft, er is op het oogenblik nog ver schil over een bedrag, dat c-a. 1/2 millioen beloopt. araemaser maast georum «ui thermotelefoon. Het toestel is zóó I ONGELUK RU HET ingericht, dat het ongeveer dezelfde I VAN' VUURWERK. -sSa—Vi n r» rree.fr. ^ila rlrt hocrn PlnTi'U'ArV P..f- geluidsversterking geeft als de hoorn van Guye, maar men kan de kleine knopjes in «Ie ooren bevestigen heeft dan zijn handen geheel vrij. Het toestel is geborgen in een aetentasch, die op tafel ligt en dus heeft het toe stel ook niets afschrikwekkends meer. Het toestel moet nauwkeurig worden geregeld naar den* aard van de doof heid van den patiënt is hij intelligent en heeft hij eenig begrip van draad looze telefonie, dan kan hij dit- zelf doen, maar anders moet de oorarts door heel precies onderzoeken het toestel voor hem instellen. De hoof«i- eïgensehap, waardoor dit toestel be ter is dan d« reeds in den handel zijn. de i3 deze, dat geen al te heftige ge- den kunnen worden overgebracht, ,..,i plotseling opkomend, het oor van den patiënt zouden kunnen beschadi gen fb.v. een slag op de tafel, waarop het toestel rust). Een nadeel van het toestel is. dat het voorloopig nog vrij duur is en moeilijk te onderhouden- DE VERMOORDE NACHTWAKER TE GOOR. Op de nadere vragen van het Ka merlid Kleerekóper. betreffende het. vervoer en de «sectie van het lijk van den vermoorden nachtwaker te Goor, heeft minister Heemskerk geant woord. dat het nader onderzoek in deze zaak. hetwelk door hem terstond werd ingesteld, nog niet is geëin digd!. DE POSTCHEQUE EN GIRO DIENST. Het ligt. zooals rnen weet. in de be doeling den postcheque- en girodienst in de tweede helft van September te heropenen met de eerste 10.000 reke ningen. Gaat het daarmee goed. dan volgen een naar weken later de vol gende 10.000 enzoovoorts, tot het cre- DE RADEN VAN' ARBEID. Wij hebben een bericht overgeno men uit De Grondwet, over verminde ring van het aantal Raden van Ar beid. Het blad zegt, dat er 8 zullen worden opgeruimd, vooral door invoe ring van mechanische administratie. Het ia werkelijk juist dat deze in over- weging is. Er zijn proeven mee geno men bij verschillende raden van ar beid. achrijft thana de N'.R.Crt. Maar een bealuit hierover ia nog niet genomen. Zelfs is er nog geen rapport over bij het departement vun arbeid ingekomen. Dat de mechanische administratie ingevoerd zal worden staat du» nog geenszins vast, al is het wel waar schijnlijk. Vanzelf kan er in dit sta dium dus nog in 't geheel niet gezegd worden of er raden van arbeid opge ruimd zullen moeten worden. Wan neer men bij de raden van arbeid tot mechaniseering overgaat, zal men per raad niet minder dan 80—100.000 verzekeringisplichtigen kunnen hebben Dit getal gedeeld op het totaal aantal verzekerden in het heele land geeft een vingerwijzing over het aantal ra den dat na invoering van de mechani seering nog reden van bestaan hebben en de belanghebbenden zelf verdiepen zich op grond van derge lijke berekeningen reeds in veronder stellingen, welke raden van arbeid zonden worden opgeheven. Voorshands is dit echter voor 't grootste deel .sjkï- culatïe, want wij herhalen het, beslist is er nog niets. AFSTEKEN Tijden» een protectionisten in sommige lan den van plantenziektekundig toe zicht maken. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat de besprekingen te Rome niet enkel van theoretische, doch ook van praktische waarde zijn voor den internationalen tuinbouw- handeL vuurwerk te Bergen aan Zee geraak te een negental teertonnen met ont plof fingsprojectieven. die een voor een m brand moesten worden gesto ken, tegel fjkertijd in brand, waardoor een hevige ontploffing ontstond. Het gevolg was, dat in verschillende pen -'lon» verscheidene ruiten werden inge drukt. Een vuurwerkmaker bekwam verwondingen aan hals «n handen, doch kon een pooe later zijn medewer king aan het afsteken van het vuur werk verleencn. EtfTERNATïÖN ALE 'CONFEREN- Tfï'. A OOR LAND- EN TUINBOUW .TE ROME. Op de internationale conferentie voor land en tuinbouw, welke komen de herfst te Rom0 wordt gehouden, komen o.a. .vin do orde de bepalin gen, welke in de verschillende lan den aangaande de Plantenziekten heenchen. De besprekingen daarom trent zullen voor onzen tuinhouwex- porc van hijzonder belang zijn. Zools bekend, verwekten in do verloopen jaren de strenge in- voerbepalingen van den Plantecziek- tekundigen Dienst van de Verecnigde Staten groote opschudding in interna tionale tuinbouwkringen, vooral doordat ten slotte dc invoer van vele gewassen finaal werd verboden. Niet enkel Nederland, doch ook an dere landen hebben bijzonder belang bij een herziening op dit punt. De Engelsche minister van landbouw heeft, in verband daarmede de vorige maand met belanghebbende kringen een speciale conferentie gehouden, ten einde voor dit land met zijn Dominions een gedragslijn vast te stellen. In tt'Jnbouw^ringen hier te lande wordt er op aangedrongen om ook spoedig voor de vertegenwoordiging DE OPZIENBARENDE WINKEL DIEFSTALLEN TE DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten die in enkele bladen verschenen zijn omtrent de zooveel opzienbarende winkeldiefstallen bij de fa. Kokshoorn en bij „Eigen Hulp" te den Haag, kan volgens hei Haagsche Corr. Bureau, het» volgende worden mede gedeeld: Het is niet geheel juist, dat de po litie deze diefstallen op het spoor ge komen is door hei feit, dat uit de Weefschool op de Prinse»racht eeui ge tapijten gestolen werden. De politie had reeds lang een der bedienden der fa. Kokshoorn niet ver trouwd en gevolgd totdat zij zich ge noodzaakt zae in te grijpen. Op goed geluk heeft men toen een inval ge daan bij den heer W.. Tollensstraat 36. Bij nader onderzoek bleek inder daad dat W. in de verschil lende dief stallen zeer nauw samenwerkte me» zijn moeder, rnej. B., Nieuwstraat 25a waar ook de plaats was, waar men de diefstallen beraamde en in- elkaar zetle. Het bericht, als zou mej. B., met de koopera naar de magazijnen gaan en daar de meubelstukken uit laten zoeken, waarna ze door een magazijn knecht geleverd werden en zelfs yalach© kwitantiën afgegeven werden is g«jheel onjuist. Van de geetolen goederen hield mej. B. zelf een groot gedeelte, verder gaf zij vee! weg aan haar kinderen- Zij verkocht echter niets. Ook van afgegeven valsche kwi tantiën i» bij de politie niets be kend. Het bedrag van 'de ontvreemde goederen loopt niet in de tienduizen den maar zal ongeveer zes a zeven honderd gulden verkoopewaarde be dragen. Omtrent de diefstallen bij „Eigen Hulp" kan medegedeeld worden, dat bij de huiszoeking bij me], B. nóch een vat boter, nóch een mand eieren of een parti) flesschen chain- paime gevonden word. Do ge heele zaak is, dat W. wel eens bij „Eigen Hulp" kwam en daar boter kocht. Hij vroeg dan zgn. „een flinken doorslag". Met de hulp -"in een winkelmeisje is het hem gelukt zich op «leze wijze een partij boter onrechtmatig too t-» eigenen. Het is de politie echter gebleken, dat, er op deze wijze lioogstens 15 K.G. boter gestolen is. Van andere diefstallen bij „Eigen Hulp" ia geen sprake. Zooals vanzelf spreekt is dan ook van hot personeel van ..Eigen Hulp" niemand gearresteerd. Of het winkel meisje, dat in deze zaak de behulp zame hand geboden heeft, door d« Justitie vervolgd zal worden, moet nog uitgemaakt worden. Verkeersongelukken Esn auto ts water. Te Veendam had een vrij ernstig on geluk plaats, da: wonder boven won der goed is atgelcopcc. cartonnagefabriek „Vcendazn" liet een vrachtje glacé-papier van een fa briek halen. L>o chauffeur, zekere Do Wijs, nam de drie kinderen van den directeur den heer Wier» in den vracht auto ruee. Op de terugreis passeerde de auto een ander voertuig, dat stil stond. Bij het uitwijken kwam de auto op den walkant. Do wagen verloor het evenwicht ca stortte met den chauffeur en do drie kinderen te water. Gelukkig was dadelijk hulp aanwezig. Men mocht er tot ailcr vreugde in slagen, allen levend op den wal te brengen. Met moeito werd gcruimca tijd la- t de auto op den wal gebracht. WOESTE RIJDER. - Van den Rijswijkschcn Weg to den Haag, is een chauffeur aangebracht, die door woest rijden daar achter elkaar niet minder dan drio wielrijders had aan gereden. Deze kwamen er allo goed af. De rijwielen werden vrijwel ver nield. BIJ GONNERMANN Co. DE BEDRIJVIGHEID IN DE FABRIEK, Een belangrijk deel van de Friesche .Varkensmarkt w*ordt ingenomen door het, groote f abrieken complex van de firma Gonnermann Co. Wij gaan bij het kiezen van de volgorde m deze reeks van artikelen willekeurig te werk. Was dit het geval, dan zou dx, firma Gon nermann zeker niet op de tiende plaats gekomen zijn. Wij gelooven niet, dat de belang rijkheid van deze industrie bij het Haarlem?ch publiek bijzonder bekend is, in ieder geval zullen weinigen goed op de hoogte zijn van wat in dat bedrijf omgaat. Als u in de telefoongids kijkt dan staat bij den naam Gonnermann en Co. Machinefabriek, Dit is niet veelzeggend! Maar wist u, dat Gonnermann uitvoert naar Engeland, Duitschland, Frankrijk, Amerika, Afrika, Japan, Italië, N'ed. Indië, Denemarken, eriz.t En dat, zij natuurlijk ook de Hollandscne indus trie verschillende producten afle vert? Maar nog meer zegt het, als we eens achter elkaar opnoemetn wat koclinrichtingcn moesten worden ge- v/vmï.1 re\f. n*-,nTw»rm ann'a hnm-hd iiiatnlla^./l .1 11 LIJK GEVONDEN. Sedert 9 Augustus werd te Ellemeet op Schou wen ecu daar logeerende dame ver mist, die aau het strand had zitten lezen alleen het boek werd terugge vonden. Thans is haar lijk door vis- sehers aangebrachtj het leg op de Zeehondenplaat. Vermoedelijk is de verongelukte van een strandnoofd af- geslierd, want «Je yoetgp^.-ca .wezen destijds ia die richting. Het Czaar Peter standbeeld te Zaandam Een huldiging door een Russische prinses Men meldt uit Zaandam aan de Maasbode Donderdagmiddag had een voor Zaandam zeldzame huldiging plaats. Uit een groepje vreemdelingen, rond het Czaar Peter-standbeeld verzameld trad een dame naar voren die aan den voet van het standbeeld een (raaien bloemruiker neerlegde. Bedoelde dame bleek te zijn de Russische prinses Amilackvay Aksen, te Parijs woonachtig en te gast hij de Anisterdamsehe familie Maas Gees- teranus, thans te Bergen verblijvend. Deze prinses was na ontzaglijke moeilijkheden het bobchewistiaehe re gime ontvlucht en na vele avonturen, dank zij de hulp van goedo vrienden, door Finland en Engeland naar Frankrijk gereisd, waar zij een twee de vaderland vond. Zij. wilde haar aanhankelijkheid aan het Czarisme nog eens op bovengemelde manier toonen. De diplomatieke betrek kingen tusschen Nederland en Rusland Weder besprekingen? Do Frankf. Ztg. weet mee f© 'doe len. dat er niet officieel© besprekin g-u tusschen d:-.a Haag en Moskou gaando zijn over do kwestie van het ucnttel der diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Rusland. Do ontevredenheid in industriekringea over liet afbreken van de destijds te Berlijn geveerde besprekingen en do enderttekening van hel Engelseh- Russiscbo verdrag moeten de aanlei ding tot do hervatting van de bespre kingen zijn geWaML Over tijd en plaa.s is nog niet» besloten, maar waarschijnlijk zullen do onderhande lingen weer te Berlijn worden gehou den. Er verluidt dat in den Haag wordt overwogen do erkenning van do Sovjet-regeering ronder bijzondere voorwaarden to doea geschieden. DOODGEVALLEN. Te Dalem bij Gorinchcm i» de landbouwer A. v. d. G. Hij het plukken van peren van de Indder gevallen, met het govnlg dat hij zijn nek brak en onmiddellijk overleed. DE PINANCIEBLE TOESTAND VAN OUDE PEKELA. Het Volk meldt: Hoewel na het onderzoek van een Hiik*account.mt reeda acht. weken zijn verloopen. heeft de regeerinr- nog freon besluit genomen, op welke wijze Onde-Pekela zal worden geholpen. Do toestand wordt onhoudbaar. Rank- crediteiiren beginnen te dreigen en er ligt een stap»"1! van ongeveer f 70.000 aan bevelschriften tot betaling to vachten. NF.DF.RLANDSCHE JAARBEURS. Dr. II. Th. 's Jacob, Commissaris der Koningin in do provincie Utrecht, heeft het eerc-lidmaatechap van do vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland aanvaard. zoool tot Gonnermann'a bronchi kan behooren. Ziehier een selectie: IJs- on kool-machines, lichtboeien, stoom-, voedings-, afvoer- en hoog druk pijpleidingen, ketel3 met en zonder roerwerken, turbines, reser voirs, verdeelketels, generatoren, bo- vloeiïngs- en andere condensatoren, luchtverhitters, voorwarmera, groen- tendrookmachines, spiralen voor cen trale verwarmingsinstallatie's, agi tators (voor de petroleumraffina- derij) enz. De directie zeide ons: Wij leveren zoo ongeveer alles het gebied van warmte en koudo. Nog veel duidelijker werd het ons eigenlijk, wat er bij Gonnemiann omgaat, toen we bladerden m de boeken met foto's van afgeleverde werken. Een enorme verscheiden heid. "We wisten niet dat ock dit nog al lemaal uit Haarlem kon komen. Op deze fabriek wordt gewerkt met ongeveer 180 man personeel. Uit het gesprek met do directie, maakten wij op, dat deze fabriek zich nogal in betrekkei ij ken welstand mag verheugen. Betrekkelijk omdat ook hier alle nadeelen worden ondervonden van den slechten tijd. Een toekomst kan men voorloopig nog niet voorspellen op welke gronden moet men bou wen! Wie ziet een duidelijk perspectief? Toch ondanks deze wisselvalligheid |is de firma Gonnermann tevreden. Van Duitschland wordt de zwaar ste concurrentie ondervonden. Bijzondere opdrachten heeft in don tijd van den oorlog deze firma uit te voeren gehad. De tijdsomstandigheden brachten het mede, dat toen in vele abattoirs voor de bevroren vleesch installeert! voorrad «*n. Ook de suikerindustrie (beetwortel en rietsuiker) vraagt steeds ketels, reservoira, pijpleidingen enz., waarop Gonnermann kan inschrijven. Het aannemen van het leveren van installaties voor ijsfabricatie komt veel voor. De boterfabrieken en bier brouwerijen vragen ze immers. De bierbrouwerijen hebben alu minium kuipen noodig, het visscherij- bedrijf behoeft weer ijsrnolens. Ook voor luxe inrichtingen werkt Gonnermann. Voor hotels bijvoor- beeld, pijpleidingen, verwarmings installaties, koelbuizen en spiralen. Zoo zijn er 12 schepen die op de Amazone rivier varen en die voor een deel hun bestaan danken, aan Gon nermann in Haarlem. En om nog wat algemeenheden op te noemen: De Hollandsehe Chemische indus trie is afneemster. De lijmkokerijen vragen een be paald soort ketels, evenzoo de zeep fabrieken, de kunst-zijde fabrieken en vooral tijdens den oorlog de groentedrogerijen. Momenteel staan voor Indië weder om een aantal condensatoren klaar. Dit geeft wel een beeld van het genre dezer industrie. Het nieuwe fabrieksgebouw dat grenst aan de- terreinen van de American Petroleum Company is een demonstratie van welstand. In zeer korten tijd verrees het naast de oude, betrekkelijk kleine fa briek. Het is een hooee, ruime, modern geconstrueerde hall. Aan de peilera. die deel uitmaken van het ijzeren geraamte der fabriek komen de leidingen uit, voor samen geperste lucht carbid-gas, water en electrischen stroom. In een uitbouw aan den binnen wand, ia het verblijf van den be drijfsleider. Hij overziet do hall geheel. Aan de inrichting van deze fa briekshal! ligt het principe ten grond slag: besparing van plaats, tijd en ruimte. Toen wij de fabriek bezochten heerschie bedrijvigheid, drukte en lawaai. Pons-, wals-, boor- en schaafma chines zijn in werking. Het pneume- tisch klinken ratelt en echo't. Daar wordt door middel van water onder hoogen druk het weerstands vermogen en het lek vrij-ai] u van buizen geprobeerd. In het oude gebouw, vóór in de fabriek, wordt een zending artike len voor Indië ingepakt. Onze zegsman vertelt, terwijl hij rondleidt, terwij] onze teekenaar staat te schetsen. Onze zegsman vertelt van ingewik kelde systemen van voorverwarmiug, an het productief maken van afge werkte gassen, vertelt ons bijzonder heden van den bouw van een hon derdtal benzine tanks. Hij wijst ons op de manier waarop bochten in pijpleidingen worden ge maakt. De buizen staan daarvoor loodrecht aau een machinerie die er voor zorg draagt, dat het zand waarmee de buis van boven af gevuld wordt, goed astgeklopt wordt. Na verhitfine van die gewilde hui- en, kan het materiaal gebogen wor den. Het zand houdt de leiding rond. We bezichtigen de magazijnen aar groote hoeveelheden buizen In voorraad liggen (D«?ze buizen worden hier ook zonder verdere bewerking erhandehl). Het is het eenigste arti kel dat de firma Gonnermann uit voorraad levert. Het fabriekswerk geschiedt name lijk op bestelling. 1 Buitengewoon interessant is do nieuwste eJectrisch© Underwood schrijfmachine, dio bij de administra tie in gebruik is. Deze machine voert de geheole boekhouding uit en wordt door één jxjrsoon bediend. Voor een leek iets onbegrijpelijks, voor den fabrikant intusschen van ••norms beteekenis. Deze machine is bij Gonnermann voor het eerst in gebruik gekomen. Als we den rondgang gemaakt heb ben. wordt nog gesproken over de plannen van havnuitbreiding. Evenals vele fabrikanten is ook de directie van de firma Gonnermann niet tevreden met den toestand zoo als die is. Wat al moeilijkheden worden een voor een gemeente belangrijke in dustrie in dev weg gelegd!

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 6