Stadsnieuws Mr, Dr. A, RöELL 60 jaar De tram bij de Amsterdamsche Poort Binnenland 42e Jaargang No. 12628 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 19 Augustus 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd |R| ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1 *75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.57H- Franco per post door Nederland f3.87}-$. Afzonderlijke nummers i0.15. Geïllustreerd abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57j^; franco per post f0.65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 TelefoonnummersDirectie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden DINSDAG 19 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Bioscoop voorstelling 2.30 en 8 uur: Het kind van Parijs. BrongebouwH. O. V. Ledencon- eerfc 8 uur. Luxor Tearoomlederen middag en avond concert. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Bioscoop voorstelling 2.30 en 8 uur-. Het kind van Parijs. Cinema-Palace, Groote Houtstraat i Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Theater „De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-bioscoop. Zijlstraat. Bios coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor Tearoom. lederen middag en Sivond concert. Halfweg: Café Cornelissen. Bazar Witte Kruis, 7-30 uur. Donderdag a.s. zal de Commissaris der Koningin in dit gewest, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, zijn zestigsten verjaar dag vieren. Half Januari van dit jaar was heb tien jaar geleden, dat Jhr. Röell, als opvolger van Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, die toen vice-president van den Raad van State werd, zijn functie van Commissaris aanvaardde en ge durende dien tijd heeft hij steeds de grootste belangstelling getoond voor alles wat in verband staat met. het welzijn van de provincie Noord-Hol land. De heer Röell studeerde en promo veerde te Leiden en was daarna eeui- gen tijd werkzaam als ambtenaar ter Provinciale Griffie van Overijsel; ver volgens zag hij zich benoemd tot bur gemeester van Leeuwarden, daarna volgde zijn benoeming tot burgemees ter van Arnhem Op Woensdag 16 Maart 1910 aanvaardde 'de heer Röell het moeilijke ambt van burgemeester der hoofdstad, dat bij vijf jaar vervul de. In dien tijd wijdde de heer Röell zijn zorgen aan de verbetering der materieele positie van een aantal ca tegorieën van personen in dienst der gemeente Amsterdam en werkte aan maatregelen tot verbetering van het handelsverkeer der hoofdstad, tot ver betering van do Dambebouwing en ook aan de voorbereiding der plannen voor het Amsterdamsche havengebied. Het vertrouwen der Koningin riep hem na vijf jaar toe de functie van Commissaris der Koningin en met. de ze benoeming werd, naar hij zelf bij zijn afscheidsrede in den gemeente raad to Amsterdam verklaarde, „een reeds jaren in stilte door hem gekoes terd ideaal" vervuld. Het is bekend, dat Jhr. Röell, be halve in alle zaken die de belangeu der provincie raken, ook zeer veel be lang stelt in zaken van wetenschap en kunst, vooral in muziek en schil derkunst. Hij is voorzitter van het be stuur van heb Concertgebouw te Am sterdam, heeft Willem Mengelberg, den dirigent van het Concertgebouw orkest. herhaaldelijk op zi-n buiten- landsche kunstreizen vergezeld en ver vult ook de functie van voorzitter der Hollandsche Maatschappij voor Wetenschappen alhier. De heer Röell is een man van groo te scherpzinnigheid, veelzijdige ken nis en groote werkkracht. De arbeid is hem een lust. Als leider van vergaderingen streeft hij steeds de grootst mogelijke on partijdigheid na; vaak weet hij met een korte, humoristische opmerking de sprekers, die neiging vertoonen tot afdwalen, weer in het goede spoor te leiden. Zelf is de heer Röell een uitmun tend redenaar, een vlot, gemakkeliik en geestig spreker, wiens redevoerin gen steeds den stempel dragen van zijn groote belezenheid en uitgebrei de kennis op velerlei gebied. Op 't «ogenblik vertoeft de heer Röell met verlof in het buitenland. Het dorpje Abbenes ein delijk uit zijn isolement verlost Nieuwe autobusdienst In Haarlemmermeer komt er weer een autobusdienst bij en wel van N.- Vennep, langs Venneperweg, Hülegom mardijk, Bennebroekerdijk, via Ben- nebroek langs Binnenweg naar Haar lem. Het ligt ook in het voornemen Dinsdags, Donderdags en Zondags in den voor- en den namiddag ook naai en van Abbenes te rijden, zoodat ook dit dorp weer oenigermate uit z'n iso lement zal worden verlost. Te veel regen Een mislukking van den aard appeloogst In de Haarlemmer meer dreigt Naar men ons meldt, begint de aard nppelziekte zich reeds op verschillende plaatsen in den Haarlemmermeerpol der te vertoonen. Er wordt dan ook ■door vele verbouwers van dit gewas verlangend naar droog weer uitgezien. Bij een langere regenperiode wordt voor gedeeltelijke mislukking van den aardappeloogst Het rijwielplaatje nog een waarschuwing De commissaris van politie te Haar lem raadt de menschen, die daaraan nog niet voldeden aan, zich zoo spoe dig mogelijk van een rijwielplaatje te voorzien. Want van morgen af zal pro cesverbaal worden opgemaakt tegen allen, die nog geen rijwielplaatje in hun bezit hebben. Reeds hedenmorgen hebben belastingambtenaren en politie op verschillende drukke punten in de sta'd, onder andere bij het postkantoor personen aangehouden, die nog geen rijwielplaatje aan hun rijwiel had den. Een en ander gold als laatste waarschuwing. We herinneren er nog eens aan dat niet alleen procesverbaal zal worden opgemaakt, maar dat ook de rijwielen in beslag kunnen worden Aftreden van Mgr. G. H. F. Stoffels Aan den Hoogeenv. heer Mgr. G. II. F. Stoffels, Deken van Haarlem en pastoor aan de St. Jozefskerk in de Jansstraat, is het door hem aan gevraagde emeritaat door den Bis schop van Haarlem verleend. Ongeveer in de helft van de vol gende maand zal Mgr. Stoffels zich vestigen in het St. Bavogesticht te Heemstede. De af tredende Deken werd gebo ren te Amsterdam op 30 Mei 1852, en tot priester gewijd 7 October 1877. Eerst was Mgr. Stoffels ka.pelaan te Nootdorp, Delfshaven en 'a Gra- venhage. In 1891 werd bij benoemd tot rector van het St. Bernardus- Gesticht te Amsterdam en in 1898 volgde zijn benoeming tot Centraal President der St. Jozefsgezellen ver eeniging en rector der St. Hubertus- kapel te Amsterdam. Voor den bloei van genoemde vereeniging deed Mgr. Stoffels zeer veel. 8 November 1907 word hij pastoor to Poeldijk en op 4 November 1908, na het overlijden vara den Deken, Mgr. Verbeek, werd de parochie van St. Jozefen het Dekenaat Haarlem aan zijn zorgen toevertrouwd. Op den 7en October 1917 werd het veertig-jarig Priesterjubileum van Mgr. Stoffels met groote opgewektheid gevierd. Steeds heeft, hij geijverd voor 'de belangen van bet Katholiek onderwijs Ie Haarlem: bovendien vervulde hij nog tal van bijzondere functies. Mgr. Stoffels is algemeen geacht om zijn beminnelijke karaktereigen schappen en zijn groote liefdadig heid. Nog een botsing tusschen motorfietsen Twee gewonden tn oms vorig drummer deelden wij do, dat op den Zeeweg een botsing plaats had tusschen twee motorfietsen. Op de Zandvoortsehelaan had ook een ernstig motor-ongeluk plaats. Do heer F. P., ingenieur, te Hengelo (O.) reed met com dame op de duo in de richting Zan-d- voort en werd ingehaald door den mo torrijder E. te Zn/ndvoort. Op onverklaar bare wijze reed de heer E., den heer P. tegen het stuuT, waardoor de dame van de duo viel en ernstige wonden aan hoofd, handen en hoenon bekwam, ter wijl do heer P. zoodanig op de siraat- steenen terecht kwam, dat zijn rechter schouder ontwricht werd De heer E. be kwam geen letsel. Door Dr. Vollema, die ijlings ter hulp werd geroepen, werd de eerste heelkundi ge hulp verleend, waarna heiden dooT de zorg van de politie te Zandvoort naar het St. Elisabeihs-Gasthuis te Haarlem, ter verdere verpleging werden overgebracht. 1 Weer twee botsende motorfietsers. Twee menschen te water. Goéd afgeloopen. In de nabijheid van Amsterdam werd de heer G., uit Santpoort, die daar op zijn motor met zijspan reed, door een ander motorrijwiel aangere den. Hij zelf kwam er goed af, doch zijn motor werd danig beschadigd. De andere motorrijder en z'n vrouw geraakten te water, doch. werden bei den gered, zoodat. het ongeval geluk kig goed is afgeloopen. Nederiandsch fabrikaat Wij hebben onze oude voorliefde voor Nederiandsch fabrikaat nog niet verloren, omdat wij daarin rneer dan ooit eon landsbelang zien, onder de klassieke voorwaarde, dat het in qualiteit niet onderdoet voor het bui- tenla'-dsche en in prijs niet hooger is. Met genoegen outleenen wij daarom een en ander aan het artikel van den heer K. R. Koolhaas Revers, in het weekblad „het Motorrijwiel", waar van hii de redacteur is. over het Simplex sportmodel. Hii wijst er op. dat het Simplex-frame in het land van motorrijwiel-constructuur (Engeland hoe langer hoe meer navolging begint te vinden en noemt dat uiterst vleiend voor de Amsterdamsche fa briek. omdat de toestand van ons we gennet over het algemeen van dien aard is. dat een machine met een zwak. ia zelfs maar eenigszins (minder sterk frame, er onverbiddelijk op re gronde gaat. De redacteur heeft de machine be proefd en geeft daarvan verslag. Hij prijst biizonder de vaste ligging op den weg. die alles met stukken over treft, met uitzondering misschien van de Nera-car. Dat het Simplex sportmodel een soepele, goed klim mende machine is werd trouwens, zoo schrijft hb verder, wel bewezen tijdens den kaatsten EngelandHol land wedstrijd, waar onder anderen bii de beklimming van den beruchten heuvel Birdlep. de Simplex rijders schitterend naar boven kwamen, niet tegenstaande niet minder dan l3 Hol landers op andere machines faalden. De Simplexen, die meereden, 4 in ge tal. maakten in Engeland dan ook een uitstekenden indruk, die beves tigd werd toen de uitslag leerde, dat alle vier den rit zonder een enkel strafpunt, hadden uitgereden en in aanmerking kwamen voor een gou den medaille. Hoewel de heer Revers 'ook niet verzwijgt welke kleine verbeteringen in de machine gemaakt kunnen wor den, concludeert hij tenslottehet vereenigt werkelijk ettelijke eigen schappen in zich, die tot het genot van motortoeren kunnen bijdragen. De groote at tractie van de machine is echter wel de verbluffend vaste lig ging op den weg. In dat opziobt gaat, naar onze meening, de 5 p.k. Sim plex. met de Neracar, als vertegen woordigster van <.'en geheel andere frame-oonstructie, aan de spits van alles wat we tot nu toe hebben bere den." Wij ontvingen een afschrift van een brief van de Koninklijke Neder- landsche Motorwielrijders Vereeniging te Amsterdam van 8 Aug. j.l., gericht aan de Simplex-fabriek waarbij de staat van dienst wordt overgelegd be treffende het 6 p.k. 2 cyl. Simplex- motorrijwiel, met riemoverbrengiug en speciale zijspan, dit jaar door de K. N. M. V.-K. N. A. C. combinatie van deze fabriek betrokken. Sedert zijn er bijna 11000 K.M. mee afgelegd, gemiddeld 87 per dag, het benzine-verbruik was 1 22, de vernieuwingen waren 2 bladveeren voor zijspan, 1 pen zijspan-verbin ding, 2 riemverbinders. Er is onder alle weersomstandigheden gereden, waarbij de combinatie zich als zeer bedrijfszeker deed kennen het motor vermogen bleek voor het beoogde doel ruim voldoende, zoowel in Holland als in meer geaccidenteerd terrein. Opgemerkt mag worden, dat naast vakkundige behandeling aan het on derhoud der combinatie de vereischte zorg immer wordt besteedde motor is dit overigens ten volle waard. HET CONFLICT IN DE KAATSWERELD Kaas en kaatsen is verscheiden, Maar echt Neêrlandsch zijn ze beiden. Kaatsen hoort men bij do Friezen, Kaas zou ik in Holland kiezen, Kazen is der kazers lust. Maar in 't kaatsen heerscht geen rust. Bij een wedstrijd kort geleden Zijn geschillen opgetreden, 't Was bij 't kaatsen goed begrepen? (Niet bij 't kazen, moet men weten). Met 't gevolg, dat toen de Bond Twee der kaatsers huiswaarts zond-. Stel je voor, geschorst voor alle Wedstrijden, die zouden vallen, In 't verloop van dezen zomer. Niet meer kaatsen! Kan het sloomer? De gestraften kookten dra Miedema en Roukema. Aan de hoofdbestuurders schreven Massaas kaatsers „liever sneven, Dan maar door te blijven spelen Zonder d-eze twee. Dus deelen Of wel kiezenl Schrap 't besluit, Of wij scheiden er mee uit!" Friezen hebben harde koppen. Laten zich riiet spoedig foppen, Toegeven is niet besturen, Wie zich stoort aan ieders kuren, Raakt zijn invloed weldra kwijt En ook zijn autoriteit. Maar nu gaan de kloeke, koene Kaatsers zich welhaast verzoenen. Ze benoemden een commissie, Klaar is gauw de zaak dat is ie. Al wat voelt voor 't edele kaats Is al gauw weer goede maats. Als soms hieruit valt te leeren, Zou ik nullen proponeeren, Dat te Franeker doez' woorden Duidlijk alle kaatsers hoorden Spelers, rechters, kijkers, al Wat er kaatst, verwacht den bal. TOM DB RIJMER, STEEDS MAAR TE HARD RIJDEN. De motorbrigade is maar al te dik wijls in de gelegenheid .proces-ver baal op te maken tegen autobestuur ders en motorrijders, die te hard rij den. Vooral de Wagenweg schijnt een plaats te zijn, waar de heeren hun motoren gaarne eens flink laten loo- pen. Geen wonder trouwens, want de wde is mooi: Maar er moeten ook nog andere menschen langs en daarom, is het maar goed, dat de motorbrigade een oogje in het zeil houdt, opdat het verkeer veilig blijft voor voetgangers en wielrijders. Nu zijn weer drie auto mobilisten aangehouden. Twee hun ner reden met een gangetje van 48 K.M. De ander reed 40 K.M., dus ook veel te hard. Verkeersongelukken Santpoort. De benzinepomp van de garage v. V. to Jan Gijzenvaart, werd d-oor een uit Amsterdam, door K. bestuurd, nield. Verzekering dekt de schade. Het is vermoedelijk gebeurd door achter uitrijden. Ta Zandvoort. De lieer P., musicus te Zandvoort, reed op het Stationsplein aldaar met een rij wiel met aanhangrnotor in volle vaart tegen een aankomenden' vrachtauto. Be halve dat het rijwiel werd beschadigd, liep een en ander goed af. De auto-bestuurder had geen schuld. Voorzichtig met kinderen op de fiets. Een ongeluk dat nog vrij goed afliep. Meermalen is gewaarschuwd tegen hel laten zitten van kinderen op bagagedra gers op fietsen. Er ie namelijk groot gevaar, dat de beentjes tusschen de spa ken van het wiel komen en dan loopen de kinderen meestal ernstige verwondin- Nu komt weer 't volgende waarschu wende bericht: Een familie uit Haarlem, die gepakt en gezakt naar Zandvoort fietste om een bad lemen, moest van haar voornemen af- omdat een zoontje dat bij vader vóór op do fiets zat, met het reohterbeentje tussohen het voorwiel geraakte cn zooda nig werd verwond, dat Dr. Tichelaar te Zandvoort heelkundige hulp moest ver- 1 eer.en. Van het rijwiel werden een tien lal spaken verbogen. Voorziening dringend noodig Het bruggenwerk bij de Amsterdamsche poort is thans zoover klaar, dat de E.S.M. thans uit beide richtingen over de nieu we brug rijdt. De trambrug wordt nu af gebroken en do nieuwe poort-brug voor voet gangera gelegd. Het zal nog wel eeni-1 ge maanden duren voor deze poortbrug klaar ia, want de poort zelf wordt, zoo als onze lezers weten, ook hersteld en zoo veel mogelijk ijj den ouden toestand te ruggebracht. Het voorstuk komt nu geheel in het water te staan, terwijl het wateT ook onder de gewelven zal doorstroomen. Op onze foto is te zien hoe dicht dd tram uit de richting Haarlem bij den poort-doorgang komt. Indertijd: hebben, wij reede op het gevaar hiervan gewe zen. Deze foto illustreert, dat wij toen ge lijk gehad hebben. Als de poortbrug in gebruik genomen zal worden, is oppas sen de boodschap. Aanbeveling zou het verdienen seinlichten aan te brengen, zooals b.v. bij de Kleine Houtbrug, om de voetgangers te waarschuwen als eetn tram nadert. zonden, op welke vragenlijst moet in gevuld worden welke arbeiders, met hunne adressen er met hem op het een of ander werk werkzaam zijn en niet als lid der organisatie st ingeschreven. Nadat de vragenlijsten bij het be stuur zijn ingekomen zal door huis bezoek getracht worden de ongeorga niseerden lid der organsiatie te ma ken. JUBILEUM. Donderdag 21 'Au gustus zal de heer C. de Jager, coif feur, Kleine Houtstraat 16, zijn zilve ren jubileum vieren. Dan is het 25 jaar geleden dat hij de zaak van den heer Brederode heeft overgenomen. ALGEMEEN® NEDERLANDSCHE-' BOUWVAK ARB. BOND. Door het bestuur der afdeeling Haarlem van den Nederl. Alg. Bouw- yakarbeidersbond wordt een enquêtte ingesteld, om na te gaan hoeveel ongeorganiseerde bouwvakarbeiders bier ter stede werken. Aan de leden der afdeeling is hiervoor een uitvoe rige circulaire met vragenlijst toege Onze gezant te Londen Een ongeluk overkomen Reuter seint uit Londen, dat de Ne- derlandsche gezant in Engeland, jhr. de Marees van Swinderen, op een auto tocht hij Deal (aan het Kanaal, even ten Noorden van Dover) met zijn auto is omgeslagen. De gezant is naar het ziekenhuis aldaar overgebracht en met Röntgen stralen onderzocht. Het is gebleken dat hij zijn sleutelbeen heeft gebro ken. Over een verhuizing en een vermeende te hooge rekening. Woest optreden van een expediteur. Twee personen ernstig mis handeld. De expediteur y. d. B. had een fa milie van Buss urn naar Den Haag ver huisd. Maar de rekening, die hij er over indiende .was, volgens de fami lie, veel te hoog. Men kwam overeen, dat, daar de familie Zondag een be zoek aan oude kennissen te Bussum zou brengen, v. d. B. dan daar zou komen om over de rekening te spre ken. Zondagmiddag nu vervoegde de expediteur zich bij bedoelde familie aan de Mecklenburglaan. De besprekingen hadden echter niet het gewensohte resultaat, meldt de Tel. De expediteur maakte zich hier over zoo woedend, dat hij zijn schul denaar aanviel en zoolang sloeg, dat de man bewusteloos lleef liggen. Diens echtgenoote, die haar man Wil li elpen, gaf de woesteling een stomp in den buik, zoodat zij een dubbele breuk bekwam. De familie, in wier huis het tooneel zich afspeel de. wilde de politie opbellen, doch de woesteling- kwam op het telefoneeren- de meisje aan, sloeg haar den hoorp uit. de hand en rukte het, te'-foontoe- stel van den wand. het geschreeuw en tumult werden de overburen op merkzaam. Deze telefoneerden om po- ;litie-assistentie. Toen de politie verscheen had v. d, B. reeds de vlucht genomen; hij bleef den geheel en dag onvindbaar. ITij werd Maandag in zijn woning cearrerteerd. De toestand van het mis handelde echtpaar is zeer ernstig, hoe wel niet levensgevaarlijk. Zij mogen echter niet naar Den Haag worden vervoerd. van de volgende Duitschland, Engeland, Frankrijk' Italië, Nederland ein Zwitserland! Maandag hadden de heeren een con ferentie betreffende technische aan gelegenheden omtrent den Rijn, waarna zij een boottocht op deze ri vier maakten om daarna hun bespre kingen en studies in Duitschland en Zwitserland voort te zetten. Onder behandeling van een „natuurgenees kundige" Een patiënt onder hevig lijden bezweken De „natuurgeneeskundige" gearresteerd De Internationale Rijnvaart-Commissie. Besprekingen omtrent technischs aangelegenheden. Te Arnhem zijn, meldt de „N.R. Crt.", aangekomen de oud-minister van Waterstaat A. A. L. Kcmig, 14 leden van de internationale Rijn- vaartcommissie, vertegenwoordigers landen: België Wij lezen in de N.R.Ct.: Een vrouw te Vlissingen was se dert eenigen tijd lijdende aan een borstkwaal. Zij is daardoor sinds drie maanden onder behandeling van een „natuurgeneeskundige", zekeren B., die te Rotterdam een mrichting heeft voor natuuigeneeswijze en o.m. ook op gezette tij dein spreekuur boudt te Middelburg. Dit heerschap vraagt als honorarium van f 20 tot f 40 per visite. De vrouw die hij te Vlissingen on derhanden had, is Vrijdag j.l. over leden. Begin Augustus moet de „ge neeskundige" deze vrouw geadviseerd hebben een pas geboren hondje den hals af te snijden, het dan onmiddel lijk open te snijden en 'daarna op de wond te leggen en het daarop 24 uur te laten liggen. De vrouw moet dit advies hebben opgevolgd; het re sultaat is geweest, dat zij, na hevig lijden, zonder verder eenige medische hulp te hebben gekregen is overle den. f Het lijk van de vrouw is door de politie in beslag genomen en de heer B. is Zaterdag te Rorterdam gearres teerd en vervolgens naar Vlissingen overgebracht.: Inbraak bij een goudsmid De geheeie étalagevoorraad gestolen In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in den goudsmids winkel van K. Uyen, in de Molen straat te Nijmegen. De dief is in den winkel gekomen door eeu klein tuimelraam en vrijwel de geheeie étalagevoorraad, gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van twee drieduizend gulden is ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid oud ei-zoek in. De bestolene was niet verzekerd-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1