Letteren en Knnst Kolonlgj Leger en Vloot Pers-Overzlcftt Rubriek voor Vragen DIEFSTAL VAN* FEN* RIJWIEL- PLAATJE. Het O. M. hii de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren zes weken gevangenisstraf gevorderd tegen den 35-jarisen betonwerker J. A. te Kims- werd. wegens diefstal van een rijwiel- belastingpiaatje. De politierechter veroordeelde hem tot f 30 boete of 20 dagen hechtenis. N. V. Vereenigd Tooneel Het Tableau de la Troupe en het Repertoire Het Tableau do la Troupe van het gezelschap, da: onder den naam van ..Vereenigd Tooneel". 'directie Ed. Verkade en D. Verbeek, het volgend seizoen den Stadsschouwburg te Am sterdam bespeelt, is thans definitief ais volgt samengesteld Leden der ..Haghespelers" mee: Eva Beck, Hetty Beck, B. de Groo:. Sara Heyblom. Louise Kooi man. Nel Staats. Heeren: Carpentier Alting, Albert van Dalsum, Frits van Diik. Dio Huysmana. Eugène Gil- huys. Kommer Kteyn, Hans van Meerten, Gerard Meuesen, Ru Mul der. Ed. Verkade, L, Wensing. Leden van ..Comoedia" Dames Julia de Gruyter. Wiilv Haak. Willy Kaartvon Sah.er, Mien van Kerck- hoven—Kiing. Greta LoboBraaken- eiek. Carla de Raet. Betsy Ranucui- Beckman. HeerenPhil, la Chapelle, Dom. de Gruyter. Care! van Hees, Jon. Kaart Jr.. Const, van Kerckho- ven Jr.. D. Jessy run Lobo. Ferd. Stemeberg. Dirk Verbeek. Nieuw geëngageerd en Dames Vera Bondam, Marie Faassen. Betty HoltroD van Gelder, Lieebet Sanders. HeerenHenri Eerens, Louis Gim- berg. Paul Huf. Willem Hunsche, Herman Kloppers. Regisseurs: Ed. Verkade. Betsy RanucciBeekman. Alb. van Dal sum. D. Jessurun Lobo, Louis Grim berg, Const, van Kerckhoven Jr., Herman Kloppers. Esthetisch adviseur: H. Ta. Wvde- veli. Costumes: H. Th. Wydeveld en Rie Cramer. Décors en costuums worden vervaardigd op eigen ateliers, staande onder leiding van reep. L. Steers en H. van Embden. Tooneelmeesters: P. Geerts en H. Lauren tins. Muzikaal medewerker Alex de Jong. Het repertoire zal in de eerste plaats riin samengesteld uit het be staande klassieke en moderne reper toire der beide gezelschappen Hamlet. Naar het u lijkt. Een blijspel vol verwachting, Shakespeare De Spvechel der Salicheit van Elcker- lycZes personages op zoek naar 'n schrijver. Lui si Pirandello; De gele mantel. Benrino: Pygmalion. G. Bernard Shaw; Héièce. Paul Géral- dyNachtasyl, Maxim GorkiBonw- mees'.e- Solness. IbsenDe eenzame weg. Intermezzo. Arthur Schnitzter; Nioe, Ossip DymowGebroeders Ka- ramuzov, DoetojewskyDe Arme on der de trap. Henri Ghéon Twee zo nen. J. Schlumberger-. De dienst knecht in het huis, Rann Kennedy Do terugkeer van Peter Grimm, David BelasooDe duivel. De garde luitenant. F. Molnar: Het kind van staar. H. J. SchimmelPhyllis, mr. C. P. 'au Rc3sem. Nieuw ingestudeerd worden Prof. Bernhardi. Arthur SchnirzlerGijs- hrecht van Aemstel. Vondel; De brui loft van Klbris en Roosje. Reeds gekozen nieuwe et ukken ziin De waaier, GoldoniLe club des Canards Mandarins. H. Duverncis en P. Fortuny; Jenseita. W. Hasencle- ver; Le Carnaval des Enfants, St. George de Bouhéüer; Si ie voulais, P. Géraldy: Voulez-vons jouer avec moi. Marcel AehardJeanne d'Arc. Bernard ShawDe wereld waarin men zich verveelt. PailleronIn and out. Brandon Fleming; Het Offer. Hans Martin: De woonschuit, A. De- fresne. Over verschillende andere stukken wordt nog onderhandeld. AUTO-INYOEREN. Aan een overzicht ia ,.Preaiiger-Bode" is het volgende ontleend „De invoer van auto's op Java en Madoera is gedurende de eerste vijf maanden «vaa dit jaar grooter geweest, dan gedurende de gelijke periode der beide voorgaande jaren. „Ingevoerd werden n.I. 10:9 personen auto's. waarvan 663 uit de Vereenigde Staten van .Amerika. 131 uit Canada en 114 ui: Iaiië afkomstig waren. „Ia 1923 en 1922 werden gedurende Januari/Mei :n totaal respectievelijk 707 stuks en 668 staks automobielen inge voerd. 112.546 autobanden werden gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar op Java en Madoera ingevoerd tegen 9Ó.04S stuks en 100.547 stuks ia de ge lijke periode van 1923 en 1923. De be langrijkste herkomsten waren geduren de de laatste drie jaren Frankrijk, de Vereenigde Staten van Amerika en Japan. „In 1922 en 1923 nam Japan de eerste plaats :n, welke het sedert dien aan Frankrijk moest afstaan, vanwaar dit jaar 47 349 banden werden betrokken, terwijl Japan er slechts 29-420 leverde."' De auto-evolutie trekt zich van de malaise blijkbaar al bitter weinig aan. EEN SPOOKHUIS. Men schreef ui: Cheribon aan bet „A. I. D. de Preangerbcde" Een hoogst interessant geval van ho cus pocus heeft zich in óe de sa Tjile- doek voorgedaan. Een eerzame waronghouder had 2ijn bejaarde vrouw verloren, en trouwde spoedig een jong ding. De gestorven vrouw, aldus het verhaal der Inlandi was hierover zóó verontwaardigd, zij uit haar graf is opgestaan en telken? kennis gaf van bare tegenwoordigheid, door met steenen te werpen of andere ergerhjke dingen te doen. Het geval kwam ter oore van den we- dana van Tjiledoek, een ambtenaar net Eurcpeescie opleiding, dus iemand die geheel onbevooroordeeld tegenover Hel geval stond. Een onderzoek volgde, en het resultaat daarvan was, dat het stee- nenwerpea werkelijk geconstateerd geworden door dien ambtenaar en do«-: de mede-aanwezige mantri-politie. Het eigenaardige van de quacstie is, da: alleen met steenen werd geworpen als het echtpaar naast elkaar zat. Ook de mac;ri-politie heeft een steen tegen zijn hoofd gekregen. De weöana liet de beide echtelingen naast elkaar op hun bed zitten, en zette zich met de mantrï-politia neder, een meter voor het echtpaar. Plotseling schoot een blik, dat altijd onder het bed gestaan had, met een ruk naar voren en verwondde den voet van het jonge vrouwtje, dat in weenon uitbarstte. Het raadsel is nog niet opgelost, welke moeite de politie ook doet om katrangan te krijgen. BENOEMINCEN. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot twee de-luitenant: a. bij bet wapen der infanterie, on derscheidenlijk bij het 22ste, het 12de bet 1ste, het 9de en het 9de regimen: de cadetten: P. Gips, G. Dijkstra, W. C. Heberle, J. Gerritsen en G. Lant- zendórffer; 'o. bij het wapen der cavalerie, on derscheidenlijk bij bet 1ste en Ilde re giment huzaren, de cadetten L. N. van der Minne en L. C. Knopius; c. bij het wapen der artillerie, bij het regiment vestingartillerie, de ca detten: M. Brinkgreve, J. T. Winkel. J. A- ae Bruine, C. van Dongen, M. J. van der Hoog en J. M. Klinkhamer; bij het regiment kust-artiller.e, de cadetten. J. J. Fens, J. K. Sjoer. L. A. Scboonenberg en J. G. G. Moor- rees; d. bij bet wapen der genie, bij het regiment genietroepen, de cadetten H. van den Bos, D. van Tare!, jhor. E. C. Storm van 's-Gravesande, H. van der Sluys. \V. F. L. Otren en J. van Mill. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot twee de luitenant: bij het wapen der infanterie, van bet leger in Nederlandsch-Ind:e, de ca det ren .1. Breemouer, F. Slee bos. R. C. Soetbrood Piocarat, J. C. E. Gae- mers, P. A. Weiffenbach, C. Vermeu len, C. Terluin, F. C. G. van der Poel, K. F. Avink, A. J. c. Weber, L. C. M, Polak, E. J. Roelofs. W. Ronasvinckel 0. Plas, G. P. N. Fikenscher, N. Touwen, C. Nommenaen, P. J. Boude- wijn, B. L. de Goede. C. F. J. A. Ver- schueren. H. C. B. Weijerman. J. B. H. Wil!em6Z Geerooms. 0. J. H. N van Se:ow en A. Biancken: b. bij het wapen der cavalerie, van het leger in Nederlandaeh-Ind 1 ede cadetten E. Steenhouwer en W. J. Romswinckel; c. bij het wapen der artillerie van hef. leger in Nederlandsch-Indië, de cadetten W .0. Goslings, M. D. Schaafsma. L. T. \V. de Vries, J. Stuart, E. R. Wilderinfe, C. Jóbeis, H. L. Hoorweg. E. A. G. de Vries. C. L. Teeuwen, W. Of. J. St-aleman. H. Blekkingh, M. CL de Reede, P. Clerckx, A. B. C. Sehoondorp. J. W. N. van Loon en E. van Sloot en; d. bij het wapen der genie van het leger in Nederlandsch-Indié. de cadet ten W. K. Sevn. J. Seven hu ysen, J. Rroekhuyzen, A. P. Matulleseija en MaaB. VERSCHERPING VAN DE LOTERIJ WET. In de ..Vrijheid" schrijft (mr.) Joh. J. Bfelinfante). (lib.), over het bii de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot, wijziging en aan vulling van de Loferijwet. Het vol gende is aan dit artikel ontleend at baten wetten, die niet gedra gen worden door de zeden, door de volksoveruiging] Zonder met Prof. Krappe den grondslag van alle recht te willen zoeken in het rechtsbewust zijn van het voik, mogen wij toch wel zeggen dat een wet. die in dat rechts bewustzijn geen weerklank vindt, tot mislukking gedoemd is. Zii wordt niet gevoeld als redelijk en noodzake lijk maar ah een hinderlijke belemme ring. waaraan men op alle moge lijke wijze tracht re ontkomen. Thans wil de minister van Justitie echter, in stede van te erkennen dat het loterijverbod een failure is ge weest. ce deur nog wat steviger trachten te grendelen. Hii wil de par ticuliere premieleoningen alleen dan nog toestaan, wanneer geldbelegging, met een voor den belegger bijkom stige kans op een premie en niet speelzucht het motief is, waarom men ze wil koopen. Hier is de clericale bewindsman aan het woord, die har ten proeft en nieren van het. koopend publiek en die tot. dat publiek zegt indien het verlangen naar de premie bü 11 op den voorgrond staat, dan zal ik u beletten dat verlangen te be vredigen want gij zult niet spelen Doch hoe dit criterium in de practijk te handhaven zonder tot willekeur te vervallen'? Een premieleening wordt uit den aard der zaak steeds uitgege ven tegen lager rentetype dan een gewone leening. Wie dus de premie- leening neemt, kiest alleen deze wijze van geldbelegging om premie. Die oremie is voer hem alles behalve een bijkomstig motief, doch wel degelijk een zeer voornaam, zoo niet het hoofdmotief, waarom hii de obligatie koopt. Consequent receneerend had de minister dan ook alle premielee- ningen behooren te verbieden. Hij ware daarbij ook gebleven in de lijn van de nart:j. waarvan hii deel uit maakt. die. zooals rnen weet, princi pieel tegen alle geldloterijen gekant In parenthese oegen we hieraan dat het ons nooit duidelijk is geworden, op welke bijbelteksten de anti-revoiutionnaire partij dit pro grampunt baeeert. In elk geval be paalt deze anti-revolutionnaire minis ter zich ook in deze wet tot het regle menteeren van wat zijn partij als zonde beschouwt.; hij durft de pre- mieleeningen niet geheel uit ons land te bannen de ,.6erieuze" premielee- ningen zullen toegelaten blijven. De Kroon zal z:jn stelsel eventueel hebben te beoordeelen. of al dan niet toestem ming f or de uitgifte van prernieiee- ren zal worden verleend. De toe stemming za'. alleen kunnen -worden verkregen als ce aanlegster is een naamlooze vennootschap, een coöpe- T ra?ie óf andere rechtspersoonlijkheid bezli r-n.-l» vereeniging of een etich- ti; 7. -.H ts moeten worden nage- ,t voorschriften, die bij i maatregel van bestuur zul vit kunnen worden gesteld. Practisoh beteekent dit dus, dat de departementsambtenaren voor de toelaatbaarheid van een premieleo- nice regelen gaan stellen. Ju welken geeet dit zal geschieden valt af te leiden uit den aanhef van de Memorie van toelichting, waarin de minister aangeeft welke kenmer ken er od wijzen, dat een premielee- ning valt aan te merken als een ver kapte loterij. ..Uitgifte van stukken van kleine waarde, het systeem van inwisselen van oude obligaties tegen nieuwe met bijbetaling van een kleine vergoeding, ten einde wederom aan een nieuwe trekking te kunnen deelnemen het groot aantal op elkan der volgende trekkingen het hoofd doel vormen en niet de geldbelegging en derhalve slechts sprake is van ..verkapte loterij". Dat alles zal dus, wordt het ontwerp wet, voortaan verboden ziin. Maar wat betekent dit voor de practijk? In de eerste plaats wel dit, dat voortaan alleen de meer gegoeden, die over eenige honderden of duizenden guldens ter belegging de beschikking hebben, aan premie- leeningen zullen kunnen deelnemen en een groote prijs zullen kunnen trek ken. terwijl de kleine man, de ar beider, de beambte of kleine nering doende geen kans in een premielee- ning meer zal kunnen wagen, eerste criterium toch voor de kapte loterij noemt de minister; Uit gifte van stukken van kleine waarde. Nu achten wij juist de beteekenis uit maatschappelijk oogpunt van de lo terij hierin geleeen. dat zij voor de minder gegoeden een mogelijkheid opent om "t wat beter te krijgendat zii wat hoop. wat zonneschijn brengt in menig vreugdeloos bestaan, waar in geen enkel perspectief is om voor uit te komen. Wie hier op de aarde tot de beter gesitueerden behooren, hebben de loterij heel wat minder noodig dan de kleinen, de economisch zwakken, die toch, ai spaarden alle guldens, welke zii daaraan beste den zorgvuldig op. nooit hef bedrag bii elkaar zouden kunnen krijgen dat een gelukkig toeval hun op hun briefji brengen kan. Maar juist daarom moet het bedrag der stukken zoo klein mo gelijk zijn. Wat hier wordt voorge steld is derhalve een bevoorrechting van het bezittend deel der natie en gaat in tegen 't, volksbelang. Het ook onmenschkundig. want wanneer men de maatschappelijk zwakken elke kans en elke hoop ontneemt tot een anderen staat des levens te geraken, dan vermeerdert men de som van ontvredenheid. die het voort bestaan der maatschappelijke orde bedreigt. Om al deze redenen kunnen wij ons met dit wetsontwerp allerminst ver eenigen. Deze zaak is geenszins zoo onschuldig, als sommigen wellicht meenen. het gaat hier in wezen te gen de loterij als zoodanig, al durft de minister zooals wij zagen, de con sequenties van zijn standpunt niet in vollen omvang aan. Zij. die met den heer Staalman bezwaar hebben tegen de tegenwoordige ongebreidelde mo gelijkheid om ook insolide, ja zwen- delloteriien op touw te zetten, zullen ons moeten toegeven, dat op ander terrein men denke aan de oprich ting van allerlei naamlooze vennoot schappen. van bedenkelijk allooi, aan het plaateen van aandeelen en obli gaties van waardelooze ondernemin gen straffeloos héél wat meer en erger geknoeid en gezwendeld wordt en dat de daardoor berokkende na- deeien heel wat ernstiger zijn, dan wanneer er op loterijgebied kaf onder het koren loopt. Intusschen ontmoet een wettelijke regeling, die tegen on eerlijkheid en kwade praktijken op het gebied der particuliere loterij waakt, bij ons hoegenaamd geen prin- cipieele bedenkingen; integendeel, ii zouden zulk een regeling als in het algemeen belang, met instemming begroeten. Maar het ontwerp dat thans is ingediend, is van veel verdere naar wij meenen te hebben aan getoond van 7 oor bedenkelijke strekking. Men late zich door be grijpelijke ergernis over de wijze van optreden van een Broekhuys niet verleiden om dit antiliberaal stukie wetgeving in te slikken, te minder, nu het niet alleen in het voornemen ligt om het particulier initiatief op loterijgebied te fnuiken, maar tevens om de Staatsloterij gelei delijk af te schaffen ten einde ons volk tegen z'm zin te beletten eens een kansje te wagon_ en het een opvat ting van zedelijkheid op te dringen, die het. als met ziin aard in strijd, erwerpt. HET ONTWERP NIEUWE TARIEFWET. In haar jongste geschrift fSo. 2-1S) behandelt de vereeniging ..Het Vrije Ruilverkeer' de nieuwe tariefwet. De volgende vraag wordt gesteld ..Wanneer vaststaat, dat een tarief van 5 pet. nog vrijhandel moet wor den geheeten en dat is immers schering en inslag in de redeneerin gen van alle Nederlandsche vrijhan- delarcn waarom is 'n tarief van 8 pet. dan protectionistisch?" Het eenige juiste antwoord op deze vraag, zoo wordt gezegd, is, slechts te geven door een historische beschou wing. Sind3 60 jaar ontwikkelt onze han delspolitiek zich in de richting van den vrijhandel. Wie deze historische liin wil ombuigen in de richting van de bescherming dient ronduit en openlijk te verklaren, dat hii bescher ming beoogt. De vraag of een be paald percentago al dan niet be scherming dient te worden geheeten, heeft weinig zin. Zij is ook niet voor een beknopt antwoord vatbaar, om dat met verschillende factoren reke ning moet worden gehouden. Heel wat meer zin heeft de vraag, of men onze beproefde handelspolitiek wil ontwikkelen in de ééne dan wel in Je andere richting. En het getuigt van weinig historisohen zin. en van wei nig standvastigheid ten opzichte van de beginselen, die ook onze regeering voor iuiet houdt, wanneer zij de be wering voor haar verantwoordelijk heid neemt, dat door een verhooging van 5 op 8 pet. het karakter van her geldende tarief ongewijzigd blijft. Trouwens, zoo wordt, verder be toogd. de regeering is ook in andeTe opzichten lichtvaardig ten aanzien van de gevolgen, die zii van het nieuwe tarief verwacht. In de memo rie van Toelichting spreekt zii van eon hoogere opbrengst, van ruim 10 millioen gulden. I11 de bij die foe lie!.'.lag gevoegde raming van de ii- nancieele gevolgen der voorgestelde wijzigingen komt zii echter tot een winst van ruim 13 miLlioen. Bij die raming heeft zii echter tal van klei nere posten, die niet precies berekend kunnen worden, weggelaten. Met een zeer eenvoudige becijfe ring komt men echter tot een veel grootere opbrengst. Onze geldende voorrechten zijn voor 1924 begroot op 36 millioen. Daarvan dient voor 192r gesteld dat in dat jaar het nieuv tarief in werking zal zijn getreden, ruim 4 millioen te worden afgetrok ken voor posten, die niet Langer be last, zullen blijven. Het overblijvende bedrag van bijna 32 millioen Z3l ech ter, tengevolge van de verhooging van den heffingsvoet van 5 op 8 pet. met bijna 20 millioen moeten worden ve" hooed. Wel is waar wordt daarbij verwaarloosd, dat de invoer na de verhooging van het tarief zal afne men, maar tegenover dezen factor staat, dat enkelo artikelen, die thans t het geheel niet belast worden, met 8 pet. zullen worden belast en dat ten aanzien van andere artikelen, zooals i automobielen, do heffingsvoet hooger is dan 8 pet. Men zal vermoedelijk heel wat dichter bii de waarheid zijn, wanneer men deze nieuwe belasting derhalve niet op ruim 10 millioen, maar op biina 20 millioen berekent. Het geschrift vestigt nog op het volgende de aandacht. De minister van Financiën heeft den Nijverheids- raad, den Middenstandwaad, de Cen trale Land- en Tuinbouworganisaties en de Kamers van Koophandel uit genood ïgd hem hun opmerkingen be treffende het wetsontwerp te doen toekomen. Aangenomen kan worden, cat een deel der geopperde wenschen in vervulling komt. WH geven, zoo wordt dan gezzgd. den fabrikanten, wier artikelen door de geldende Tariefwet worden be schermd, doch die die bescherming ingevolge de nieuwe wet zouden der ven. zooals de aardewerk- en glasfa brikanten. een goede kans. Zij kun nen immers in de eerste plaats ecu argument aanvoeren, waarvan nie mand de betrekkelijke billijkheid kan ontkennen. Zestig jaren lang vonden zii in de 5 pet. een factor, waardoor de buitenlandsche concurrentie min der te duchten was. dan anders het geval zou zijn geweest. Is het thans een tiid om die bescherming te doen vervallen? Had men daarvoor een slechter oogenblik kunnen uitkiezen? Er is nog een tweede motief, dat den minister van Financien tot de inwilliging van deze wenschen meer geneigd Z3l maken dan tot het toege ven aan de begeerte van anderen. Het Inwilligen van andere wenschen zal veelal geld kosten. Het inwilligen van deze wenschen brengt nog wat extra in de schatkist. Hoogstbedenkelijk wordt het ge vonden. dat het goede, wat deze her ziening brengt in geldswaarde ge taxeerd zou het zeer globaal op 1/5 ceschai kunnen worden van het slechte, dat er mede gepaard gaat op het laatste oogenblik uit het wets ontwerp verwijderd zal worden en dat uitsluitend het afkeurenswaardige overblijft! Om van andere verergerin gen, welke de verdere behandeling van het wetsontwerp' zal kunnen op leveren. bii voorbeeld do mogelijkheid vnn retorsie-maatregelen, nog te zwij gen! Het eindoordeel van ,,ITet Vrije I Ruilverkeer" over de wet luidt dar. ook ongunstig. Tegen eén technische herziening van het tarief heeft de Vereeniging geen bezwaar en zij erkent gaarne, dat verschillende technische wijzigingen, die thans worden voorgesteld, aU verbeteringen worden beschouwd. Het ernstigste verzet gaat tegen de verhooging van den heffingsvoet van 5 op 8 pet. Met de Kamer van Koop handel te Rotterdam te zeggen \vi keuren het principieel af. maar wi zijn bereid een misstap te doen om geleidelijk op den goeden weg terug te koeren, acht de Vereeniging een gevaarlijk experiment. VRAAG: Een huis in de Wilhel- minastraat heeft een tuin van 14 M. lang en 10 M. breed. Mag in dien tuin een huis gebouwd worden met beneden en bovenwoi lang 10 M. en breed pl.m. 5 meter? Tot wien moet men zich wenden om vergunning daarvoor? Bij even- tueele verkoop van den grond 10 x 6 A 7 meter, hoeveel zou die grond opbrengen Wat zouden de bouwkosten van dit huis jmiddenstandswouing), bedra- gen? ANTWOORD: Vend u tot het Bureau voor Bouw- en Woningtoe zicht, Kruisweg -iö alhier. VRAAG: Waar kan men in den omtrek van Haarlem, richting Schoten grond huren, om te tuinieren? ANTWOORD: Wend u tot een ver huurkantoor van huizen en lande rijen. VRAAG: Bij wien moet ik mij vervoegen, om op huwelijksvoorwaar den te kunnen trouwen? Welke zijn de kosten? ANTWOORD: Wend u tot een no taris. VRAAG: Waar kan een meisje dat de-3o klasse H.B.S, heeft afgeloopen, opgeleid worden voor onderwij. zeres ANTWOORD: Nutskweokschool 'üor Onderwijzeressen, of de Costa Kweekschool (Christelijk). VRAAG: Hoe richt man een brief tot H. M. de Koningin? Hoe sluit men een verzoekschrift in? Welk pa pier moet men gebruiken? Wat voor een enveloppe ANTWOORD* Gewoon papier en enveloppe. Adreeseeron aan Hare Majesteit de Koningin te 's Graven- hage. U kunt de Koningin aanspre ken met ..Mevrouw". VRAAG: Kunt u mij de adre opgeven van R. K. gemengde zangkoren te Utrecht? Alsmede die an de secretariaten? ANTWOORD: Ons niet bekend. VRAAG: Hoe luidt het adrea van de commissie die is opgericht tot her- denking van het 19-jarig bestaan der mobilisatie-slachtoffers Wanneer ik in aanmerking voor steun wil komen, moet ik dat dan schriftelijk verzoeken? ANTWOORD: Secretaris van het ia riemsche Comité waa do heer Jos. de Lobel, Krel agestraat 19. Wend u tot hem om inlichtingen. VRAAG: Kunt u inij een adverten tieblad opnoemen waarin rubrieken voor buitenlandsche betrekkingen in voorkomen? ANTWOORD: Neen. Abonneer u op een buitenlandsch blad. VRAAG: Wie is do groote opvoeder voor wien in Naarden een standbeeld werd ongericht? ANTWOORD: Johann Am os Come- nius. GEMENGD NIEUWS Een doodvonnis in Rusland De Times meldt uit Riga: Na een proces, dat 2-i dagen geduurd heeft, heeft de Sovjetrechtbank te Khiva ter dood veroordeeld Nurilieff en Ka- nieff, die vroeger resp. commissaris an buitenlandsche zaken en voor handel en industrie te Khiva waren. Het doodvonnis is reeds ten uit voer gebracht. Beiden waren beschuldigd van het misbruiken van hun bevoegdheid, in het bijzonder door het drijven van eigen zaken en begunstiging van ze kere particuliere handelaren na de nationalisatie van den handel en den eigendom. Tot hun misdrijven be hoorde e.a. het teruggeven van in- beslaggenomen voorraaden katoen aan do rechtmatige eigenaren in Bokha- Een lastige staking De groente- en fniitvoorziening van Londen wordt ernstig bedreigd door een actie van de transportar beiders en spoorwegarbeiders. die weigeren goederen te vervoeren naar d© Covent Garden-markt, waar 2500 dragers in staking zijn. Zij eïschep hooger loon. Verrassende ontdekking He; hoofd van een Zuid-Afrikaansche expeditie, welke thans door de Kalahari, de groote woestijn, reist, met weten schappelijke doeleinden, heeft een ver bazingwekkend verslag-ingeleverd, waar uit blijkt, da: in die woestijn nog blanke slaven leven, die heelemaal niet wen schen uit hun toestand te worden be rijd. Toen de ontdekkingsreizigers oniangs e Molopollole kwamen, in het hartje an de woestijn, werden zij geleid voor het groot inlandsch hoofd Scheie, een ontwikkeld man, die vloeiend Engelsch spreekt. Hij kleedt zich op zijn Euro- peesch. evenzeer zelfs als zijn favoriete- echigenoote, maar. wat buitengewoon is. hij heef: onder zijn rechtstreeksch bevel een vijftigtal blanken, vrouwen en mannen, die. op verzoek van de inboorlingen, lichten handarbeid ver richten. Deze blanken zijn natuurlijk afstammelingen van de Hollandsche pionnier?, die. voor het eerst in 1878. de woestijn bereisden. De paarden van deze eerste expelirie amen om door de droogte, en de Hol landers, gemarteld door dorst, smeekten een van de inlandsche stammen, hen op nemen. Hun afstammelingen zijn Rusland zeer duur 'thans nog slechts slaven, die den grond van de negers bebouwen, ia zuil daar voor enkelo handenvol graan krijgen. Wat nog zonderlinger :s, deze blanken levend onder de voogdij van half-wilce volkstammen, verlangen er heelemaal niet naar, met onze „beschaving" ken nis te maken. Zij vreezen vooral weer de woestijn door te moeten en dan om te komen. Men heeft aan de overheden ge vraagd of Zutd-Afrika niets kan doen voor deze «laven, maar het antwoord luidde„Indien het hun weasch is, in de woestijn te leven, dan kunnen we daar inderdaad niets aan verhelpen." De Kalahari-woestijn, ook genoemd de Sahara van het Zuiden, werd voor de eerste maal bereisd door David Living stone en William Swell, in 1849, en vormt het Westelijk gedeelte van Britsch-Bet- chuanaland. De geneeskunde In Rusland De bekende Russische .deerde, prol. London is voor eenigetl dagen naar Berlijn gekomen. Een medewerker vanhet Ruisische blad „Roeij" heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om den professor naar den toestand van de geneeskunde in Rusland te vragen. Wij onileenen aan dit inter view de volgende bijzonderheden. Behalve het volkscommissariaat van gezondheid bestaat er in Rusland een organisatie Medibiosantrocd. die de geneeskunde beheert, terwijl de art sen onder de controle van den Lekpom staan. De artsen hebben nu toestem ming gekregen zich met particuliere praktijk bezig te houden (vroeger was ieder arts een staatsambtenaar van de Sovjets en inoest kosteloos iedereen geneeskundige hulp bewijzen), maar de regeering beschouwt deze praktijk als een handel en daarom moet ieder arts. die particuliere praktijk wil uit oefenen. een patent nemen, d.w.z. een vergunning van de arbeidsbeurs. Wie een dergelijke vergunning heeft, moet ook belasting betalen als een nepman. In materieel opzicht is de toes'and der Russische artsen niet. benijdens waardig, zegt prof. London. Zoo b.v. verdient een lid der academie van ge neeskunde. dus iemand met een zeer groote reputatie. 70 roebrl ner mnand een ionee assistent 2fi roebel, eon oude isistent 42 roebel, eep directeur en ziekenhuis 62 ro"hel. Deze sa larissen ziin veel lager dan de loonen 1 een werkman. Het leven is in de Russische ren. 'medicus (evenals trouwens iedere Russische intollectueelj is niet iu staat kleeren of schoeisel te koopen om van instrumenten en boeken niet te spre ken. Alle artsen, zoowel die in staats dienst zijn als die particuliere prak tijk beoefenen en ïelfs de hoogleera- ren van de universiteiten, ziin dan ook gedwongen eenige betrekkingen te bekleeden en werken in verschillen, do instelliugen. Het lukt echter lang niet ieder een dergelijke bijbaantje te vinden en het aantal werklooze artsen noemt onrustbarend toe, op het oogen blik zijn er alleen te Moskou niet min der dan 2500 werklooze artsen. Het bekleeden van bij-betrekkingen heeft ten gevolge dat de medici niet meer zoo kunnen werken als het wen- scheliik is. zoodat de rieken onver mijdelijk de dupe van lw stelsel moe ten worden. Er ziin ook nu nog wel artsen, die tamelijk veel verdienen, maar dat zijn uitsluitend medici die reeds voor de revolutie bekend ziin geworden. Wie eenigszins hiertoe in 6taat is, neemt een ouden arts en gaat niet naar de artsen die in den revolutietijd studeerden. Zelfs de com munisten wenden zich steeds tot art sen, die vóór de omwenteling hun studies hebben voltooid. Over het medische onderwijs heeft de prof. zich weinig uitgelaten. Vol gens hem zijn zoowel d« tegenwoordi ge studenten als de rabfaks (arbeiders die in twee jaar moeten voorbereid worden voor het volgen van het uni versitaire onderwijs) veel leergieriger dan de vroegere studeerende jeugd. Zij zijn echter onvoldoende voorbe reid en kunnen niet me: vrucht de colleges volgen. Vooral is dit het ge val met de rabfaks. die geen school hebben doorloopen en zeer weinig we ten. De zuivering van de hogescholen (de regeering heeft kort geleden alle hoogescholen van de ongewenschte elementen, d.w.z. zoofis van intelloc- tueelen en bourgeois, al3 ook van jon gelui dio niet tor de communistische partij of tot der Komsomol behooren, gezuiverd) heeft ook zeer nadeeligo gevolgen voor het onderwijs gehad. Men kan met zekerheid zeggen, dst over een jaar of tien Rusland geen professoren meer za! hebben. Over don hyglëniechen toestand van het land gaf prof. London de volgen- do uiteenzetting. De epidemieën zijn voorbij, maar zij hebben het leven ge kost aan de beste vertegenwoordigers van do Russische genoeskunde. Op het oogenblik wordt veel hersteld, maar aan de ziekenhuizen en labora toria denkt niemand. Tijdens den bur- genoorlog zijn de aiekenhruizen. ten gevolge van gebrek aan brandstoffen, in een ontr.ogelijfeen toextand ge raakt: de muren zijn vochtig gewor. den. de verf is afgevallen, het stuca- doorswerk valt van do plafonds bij stukken neer, in de laboratoria moot men werken zonder -as on zich behel pen met onvoldoende toestellen. Toch heerscht er in sommige klinioken con voorbeeldige orde en bij rlo operatics worden alle voorzor-.-^maat regelen go. troffen net als in West-Europa. Ook de kleine particuliere ziekenhuizen doen al het mogelijke om de hygiëne op een behoorlijk peil te houden.' Ik vind hot noodig ex op te W';zen. zeide prof. London, dat cl» Russisch© medici zoowel in den wereldoorlog nis in de revolutiejaren getoond hebben olkomen op de hoogte van hun we tenschap t» staan en zich van politiek te onthouden. Er zijn onder de artsen ondanks alles zeer weinig communis- Dj Niettegenstaande de ontberingen en de onmogelijke toestanden, waarin do Russische medici in de revolutie jaren moesten werken. 1*3 de producti viteit van de Russische geleerden op peil gebleven. Dit erkennen tegen woordig zoowel do Duitsche nis de overige geleerden uit Weet-Europa. Hierin beloonden de Ru:sischo go'e.-r- den hun heldenmoed, en hun verdien sten zoowel voor do Russisch© als voor de internationale wetenschap. DE CEHEIMZINNICE VERDWIJ- NINC VAN ZESTIEN KINDEREN. Het onderzoek naar do geheimzin nige verdwijning van 16 babies, die als kind aangenomen waren door dr. Galou en zijn echtgenoot© te Agen, welke kinderen hij voor zijn eigen liet doorgaan, leverde merkwaardige bijzonderheden op. Er hebben zien personen bij de po litie aangemeld, die zuigelingen aan de zorgen van het echtpaar Galou hadden toevertrouwd- Het. paar is. zooais gemeld, in hechtenis, de een wegens zakkenrollerij, de ander we gens valsche geboorte-aangiften. Enkelo personae beweren, dat zij van Galou geld ontvingen indien zii hun babies brachten, waarvan de ouders afstand wilden doen. Galou zou hebban verklaard, dat hij babire als zijn kinderen wilde aannemen. In de meeste gevallen stelde hij als voorwaarde, dat er geen poging zou worden gedaan om de kinderen te rug to krijgen, nadat hij ze had aan genomen. Zoover kon worden nage gaan. nam Galou nimmer geld aan in ruil voor het opnemen van do on gewenschte babies. Galou's vrouw heeft een avontuur lijk leven achter den rug. Zij gaf zich eertijds uit voor do markiezin de Presles, ook wel voor barones do St. Gillis. Zij heette Dinorah Coarer geboren te Californië en is 28 jaar. In 1919 werd zij te Bourges wegen» fraude tot 4 maanden gevangenis- Ptraf veroordeeld en later kwam zij herhaaldelijk met het gerecht in aan raking. I11 1915 trad zij te Parijs op in een variété. Later ging zij naar Saloniki als verpleegster, vertrok naar Konstarntmopel, waar zij in 1919 dr. Galou ontmoette en met hem huwde. In Frankrijk terugge keerd, brachten zij 2 kinderen mee. Op 3 Juni gaf de dokter te Agen, waar hij toen woonde, 'n tweeling- aan. maar uit het nu ingestelde on derzoek bleek, dat alle 4 onderge schoven kinderen waren. Het echtpaar Galou bedreef oen geheimzinnigen handel in kinderen, reeds sedert 9 Jaren. In de couran ten verschenen annonces waarin ,,eon achtbare familie bereid was een pns- ceboreno of een to verwachten kind als het zijne aan te nemen. Brieven, aan dr. Galou" enz. Het vreemdsoortig© paar zal zich l» verantwoorden hebben voor de verdwijning van minstens 16 kinde-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10