HAARLEM'S DAGBLAD De exploitatie van het landgoed Scheybeeck der gemeente Beverwijk. FLITSEN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1924 - TWEEDE BLAD Gronden voor bebouwing beschikbaar. Een wandelpark, een ijsbaan, terrein voor meeting, enz. Kan het raadhuis In het oude landhuis gevestigd worden? HET LANDHUIS. ER WORDT OVER CEDACHT OM HIERIN HET RAADHUIS VAN BEVERWIJK TE VESTICEN. ïr. M. J. Granpre Moliere, Ir. I. Ver lagen Lzn. en A. J. Th. Kok, architec ten te Rotterdam, hebben thans in op dracht aan het gemeentebestuur van Beverwijk plannen ingediend over „Scheybeeck". In de inleiding schrijven zij over f* de toekomst van Beverwijk $nder meer Onze eerste taak was het ons te orien- teeren in de betcekenis en de waarde die de plaats „Scheybeeck" heeft of hebben zal voor Beverwijk. Wij bedoelen hiermede niet in de eerste plaats de economische waarde, maar veeleer de cultureel©, die zich door geen cijfeis laat uitdrukken, maar die voor de toe komstige ontwikkeling van veel verder strekkend belang is. Het is daarom niet verantwoord ons nu door een econo misch gunstige uitkomst te laten verlei den. belangrijke mogelijkheden voor de toekomst af te snijden. Reeds heeft het Hoogovenbedrijf Beverwijk in zijn in vloedssfeer betrokken, de bebouwing van de papierfabriek „het Wijkeroog" raakt de grenzen van Beverwijk. Bever wijk zelf is nagenoeg volbouwd naar de belangrijkste richtingen en heeft reeds lang zijn buitenwijken in de aangren zende gemeente. Wijk aan Zee en Duin gekregen. Kn hierbij blijft het niet na voltooiing van de nieuwe sluis mag op een industrieel centrum worden gere kend, waarvan de genoemde industrieën de duidelijk sprekende inleiding zijn. Hierdoor ontstaan huisvestings- en ver keersproblemen. Want wel zijn de -opo- grafïsche grenzen van de gemeente eng getrokken, maar dit ontheft Beverwijk niet van de groote verantwoordelijk heid, met den groei tijdig" rekening ie houden en over deze grenzen uit te zien naar het groote en veel belovende geheel, waarvan het het middenpunt, het brandpunt zal .zijn. 13ij den aankoop heeft -wel als hoofd motief gegolden, dat Scheybeeck van oudsher het binnenkomen in de kom van Beverwijk uit de richting Haarlem tol een der fraaiste en aangenaamste mo menten maakt langs dezen Rijksstraat weg. Pit moment blijftmaar van bin nenkomen is na dc volbouwing van den Rijksstraatweg aan de overzijde van den DE PLATTECROND VAN DE BEZITTINC. spoorwegovergang eigenlijk al weinig sprake meer. Let men echter op de lig ging van spoorbaan en station ten op zichte van het industricelb centrum langs het kanaal eenerzijds en de woon- mogelijkhcdtn langs du duinzoom, met Wijk aan Zee als achtergrond, ander zijds, dan opent het onbebouwde deel van Scheybeeck de mogelijkheid, daar heen de belangrijke en noodzakelijke verkeerswegen te richten en aan deze verkeerswegen geeft dan het lommer en de waterpartij van Scheybeeck weer het aanlokkelijk openingsbeeld Dan zal de buitenplaats bovendien nog een andere, belangrijker functie vervullen de wan delingen in do vrije natuur der naaste omgeving zullen verdwijnen naarmate de behoefte aan bebouwing toeneemt men zal zich immers juist bij voorkeur in dat gebied vestigenop zijn best zal het landschappelijk karakter worden op genomen en omgewerkt in een grooter stedelijk verband. Dan noodigt Snhey- beeck velen uit tot een verblijf in het groen, tot rusten aan liet water of zich vermeien op de beschutte speelweide en wij kunnen ons op dit oogenblik slechts met moeite voorstellen, welk dankbaar gebruik de latere geslachten van deze gelegenheid zullen maken. Wat nu een luxe schijnt zal voor hen een intensieve behoefte blijken. Ons standpunt is dan ook, alle gebied dat cultureel belang rijk is, bosch, waterpartij, wei etc. bui len de exploitatie te houden, alleen la ten wij dit voorbehoud toe. dat mocht op den d-uur blijken, dat op dit gebied geen prijs wordt gesteld, ,nog steeds een eenvoudige uitbreiding der exploitatie mogelijk blijft De plannen. Practisch heeft deze opzet ook het voordeel, dat men, wat den aanleg be treft, zich maar weinig heeft bezig te houden met het park, de ontwerpers er met opzet zoo weinig mogelijk hebben ingegrepen. Eenige weinige hoofdlanen zijn aan gegeven waar fietsen kunnen worden toegelaten. De ingang bij Holland-op-zijn-smalst is iels teruggetrokken, ccn klein bouw terrein is daar ontworpen, dat echter dezen locgang architectonisch be- heerscht. Daarom zal hier alleen onder zeer strenge keur mogen worden ge bouwd, liefst volgens schetsontwerp door de gemeente te gevenhet is mo gelijk ook te bestemmen voor woningen voor parkwachter of polilie-agent. De vijver is doorgetrokken, zoodat het schier-eiland tot eiland geworden is, rustig en builen allo gewoel. Ook bij het schaatsenrijden heeft dit doorgaand vijververband veel voor. De open gedeelten in hei bosch, het rosarium, dc moestuin en boomgaard, zijn tot een speelweide omgewerkt. Vaar het beekje onderdoor, desnoods omheen loopt. Voor algemccne kinderspelen, voor meetings of zcifs v^pr een open- luchtuilvocring leent zich deze besloten en beschutte ruimto prachtig. Het ro sarium is in vecL beknopter vorm aan een der uileinden ingevoegd met een koepeltje dit gedeelte zou op bepaalde uren, als er toezicht is, kunnen worden opengesteld. Overigens begrijpen wij, dat de aan leg van dit geheele park (dat 4JS H.A. groot zal zijn) geleidelijk moet geschie den en misschien als werkverschaffing voor vele winters moet worden bewaard. Het uitzetten moet echter vooraf plaats hebben, omdat plaatselijk moet worden nagegaan, wclko boometx al of niet ge spaard kunnen worden cn wclko om leggingen van het tracé of vcrbrccdiug van het pad dit teweeg brengt. In "bet plan is er op gerekend, dat her park voorloopig in zijn geheel kan wor den Afgesloten. Grootcnöeels kunnen de bestaande hekken en afsluitingen blij ven. Voorloopig kan worden volstaan de plaats alleep op bepaalde uren cn voor liefhebbers onder contrólo toegankelijk te stellen. Behalve een primitieve verharding der hoofdlanen zal hiervoor ook noodig zijn, dat veel van het kreupelhout plaats moet maken voor opgaand hout, niet alleen om het tocricht te vereenvou digen. maar ook om minder vernieling uit te lokken. Daar het kreupclbosch echter gespaard blijft, moet het streng worden bewaakt en afgeslotendaar toch moeten de vogels ongestoord hun broedplaatsen kunnen betrekken, wil hun zang de boschbezoekers blijven ver lustigen. Wat het groote weiland aan de over zijde van den Rijksstraatweg betreft, wij mogen zoo schrijven de ontwer pers met een bestemming niet voor uit loopen op het tracé van dc bovenge noemde hoofdverkeerswegen. Trouwens een bebouwing op dit weiland, dat zich aansluit bij het weiland tegenover het station, ware een ontoelaatbaar vanda lisme. Wel ware te overwegen een ver binding langs het water, evenwijdig aan do spoorbaan, aan to leggen als een breede wandelbaan met ccn eenvoudige verharding en zwaar beplant met een makkelijk groeiende houtsoort, bijv. po pels. In of aan deze wandelbaan zou dan een muziektent een uitstekende plaats VAN HAARLEM'S DAGBLAD WACHTEN BIJ EEN TELEFOONCEL vindt haar ten slotte in een an dere, nauwelijks begonnen houdt zich een tijdje bezig met bladeren in den gids maakt excuses tegen een dame, die al 5 minuten op den gids ■wacht tracht met tee- kens te vragen of zij den heelen dag denkt te praten en vindt als hij terug komt de cel in beslag gerto- door een grooten dikken man (Nadruk verboden.) kunnen vinden, zoodal de daar omheen flaneerende luisteraars geen hinder geven aan of ondervinden van het druk ke verkeer over den Rijksstraatweg. Het oude landhuis eindelijk is voor de ontwerpers het aangewezen toekomstige Raadthuis. Reeds in den huidigen vorm is het bijv, eenvoudig door verbouwing van den keukenaanboutv tot modern kantoor der Secretarie nagenoeg onmid dellijk bruikbaar cn ook uitnemend'ge schikt, De merkwaardige, gave inte rieurs kunnen voor de meer representa tieve ruimten dienen; een'waardige zaal en een aantal kamers voor het gemeen tebestuur zijn voor het gebruik gereed, terwijl de verdeeling van de overige vertrekken naar onderscheiden bestem mingen wel geen moeilijkheden van in grijpenden aard zal opleveren. Dc lig ging in het park is schitterend cn vol doende centraal, terwijl hier volop ge legenheid bestaat tot uitbreiding of bouw van bijgebouwen, 'wat bij het tegenwoordige Raadhuis al spoedig vast zou loopen. Om den waardcvollen open grond ngs de Spercielaan en den weg van Holland-op-zijn-smalst tot bouwterrein te ontsluiten, hebben de ontwerpers in de eerste plaats de Ackcrendamlaan door getrokken tot den laatstgenoemden weg; op bet punt waar deze weg wordt bereikt, buigt zich de doortrekking iets af en loopt dan door het park evenwij dig naast den weg van Holland-op-zijn- malst verder door als een der park lanen. Hierdoor is do weinig geslaagde bebouwing langs den weg- van Holland- op-zijn-smalst aan het oog onttrokken 1 is het geheele villa-kwartier direct et het park „Scheybeeck" verbonden. Van hetzelfde punt loopt een meer secundaire weg naar den Rijkstraatweg, uitkomende bij den bestaandèn ingang naast de woning van den tuinbaas. Nog zijn in de lange vakken langs do Sper cielaan twee onderbrekingen met paden voor kjleia verkeer aangebracht. De ontwerpers willen eischen stellen aan de nieuwe bebouwing. Zij dringen er op aan behalve de ge wone welstands-cischen, bepalingen in de verkoopvoorwaarden op te nemen er de bebouwing die de intensiteit en den onderlingcn afstand regelen. Voorts komt de verlengde Ackeren- damlaan in aanmerking om te worden gereserveerd voor de aanvrage van rui mere huizen en is de Holland-op-zijn- smalstweg zooveel mogelijk te bestem men voor de meer bescheiden perceelen. Een becijfering. Teneinde tenslotte een indruk te ge ven van de contannvaarde van de ge heele bezitting, hebben de ontwerpers de volgende becijfering opgezet Er komt vrij pl.m. 19.500 Ma bouwter rein, te verkoopen gemiddeld tegen 5.per M2, aannemende, dat dit ge leidelijk geschiedt in 10 jaar bij een ren tevoet van 6 geeft een contante waarde van 0.736 x 97.500, is f 71.760.— Er moet worden aangelegd pl.m. 2860 M2 verharding en straatplan, te rekenen com pleet op f 5.per Ma. Hier van direct aan te leggen 40 is f 5720. terwijl de overige 60 geleidelijk in 5 jaar to.t stand ko- men, contant kos tende 0.842 x S5S0 is rond *„7225.— j2.945 Contante waarde van het bouwterrein der exploitatie dus ƒ58.815.Hierbij moet nog rond f 58.800. worden gevoegd de rond iood M2 bouwterein bij Hol land-op-zijn-smalst, die dc ontwerpers tot nader be stemming in handen van de Gemeente willen houden, maar die toch een contante waarde vertegenwoordigen van 3.700. Voorts bestaat de bezitting uit a. een huis, dat met kleine kosten tot Raadhuis is in te richten en met het omliggend bïjbchoorend terrein te stel len is op rond 28.000. b. tuinbaasivoning met koe pel, garage met chauffeurs woning, getaxeerd op teza men contant 32.000. c. weiland aan den Rijks straatweg met een gekapitali- eerde waarde van 5.000. Tezamen 117.500. zoodat als aankoopkosten van het park overblijft rond 176.000.117.500. f 58.500.—. Voegt men hierbij een bedrag voor een geleidelijken aanleg of afwerkings- kostcn, dan heeft dc gemeente zich dus voor f 65.000.in het bezit gesteld van een schitterend gelegen park van 4>S H.A. oppervlak. De conclusie. Het bovenstaande resumeerendp ad- viseeren ce ontwerpers dus den bouw grond direct te ontsluiten en het park daarentegen voorloopig slechts be perkt open te stellen, maar dit dan in middels geleidelijk af te werken tot pu bliek park. Zij zullen het op prijs stellen deza ontwerpen en denkbeelden in de ver gadering van den Raad nader toe te lichten. Binnenland Twist onder fabrieks arbeiders Een arbeider met een stuk hout doodgeslagen Op de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit Jr., aan den Kreèk- weg te Roterdam. heeft, naar de N. R. Ct. meldt. Dinsdagmiddag tij- dene het schaftuur de fabrieksarbeider J. v. Z. uit de Steinlan 1straat ru zie gekregen met den 40-jarigen fabrieksarbeider A. C. ui tde Wol- phaertstraat. De man maakte zich zoo driftig' dat hij een stuk hout op nam en daarmee A. L. een slag op het hoofd gaf. tengevolge waarvan deze bijna oogenblikkelijk overleed. Het liik is voor de gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis over gebracht en de dader is op het poli tiebureau aan de Nassaukade in bo» waring gesteld. ALGEM. NED. STUCADCQRS- BOND. Door het bestuur der afdfceling Haarlem van den Alg. Ned. Stuca- doorsbond is op de verschillende wer ken onder de etucadoors-opperlieden een circulaire verspreid, waarin deze worden uitgenoodigd op een vergade ring. uitsluitend voor opperlieden. t9 houden op Donderdag 21 Augustus in ,,De Centrale". Op deze vergadering zal door den* heer De Zeeuw, hoofdbestuurder van bovengenoemde organisatie gesprosen worden over de verhoudingen in het bedriif en de mogelijkheid om regel en verbeteringen te brengen in de ar- beidsvoorwaarden der Stucadoors- opperiieden. Feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar hetEngelachvan J. S. FLETCHER. 2) „li ziet er wel pienter uit zet ze. ..en u is 111 ieder geval een man eu een advocaat en dat heb ik noodig. Ik zit in groote moeilijkheden, meneer Shelmorg! ten minste ik weet met wat ik doen moet. Zooals u op mijn kaartje gezien heeft heet ik Knap, Cynlhia Knap. Ik woon bij Cambor ne, in Cornwall. Ik ben voor de lielft eigenares van een beroemde tin-mijn daar. Dc andere helft behoort aan mijn compagnon, meneer James Dea- ne, meneer Dcane is ook mijn voogd en gevolmachtigde cn zoo. volgens 'f. testament van mijn vader, want ik ben nog niet meerderjarig ziet u, ik ik ben pas negentien. Ik vertel u dit allemaal als een soort van inleiding voor het belangrijke deel van d© ge schiedenis. Het. zit zoo meneer Deane en ik zijn op reis geweest. Niet samen ieder apart. Hij is in liet Noorden van Engeland geweest hij houdt erg veel van oude sleden en an tiquiteiten ©n zoo. Ik heb bij een oude schoolvriendin gelogeerd, in Bath. Me neer Deane en ik hadden afgesproken dat we elkaar hier, in het Characellor Hotel te Southernstowe, zouden ont. moeten, vandaag vanmiddag zelfs. We zouden bier een paar dagen blij ven, en eens rondkijken; dan zouden we doorreizen naar Dover en het vas teland Holland België, en mis schien odk nog Duitschland. Een half uur geleden kwam ik hier aan, regel recht van Bath, met al mijn bagage, en ik ben rechtstreeks naar het Chan cellor Hotel gegaan. Er was wel een kamer voor mij besproken dat had meneer Deane al gedann toen hij Maandag hier aan kwam dat was eergisteren. Maar meneer Deame jelf ts er niet hij is volkomen verdwe nen!" .Verdwenen!" riep Shclmore uit. „Hoe? Waarom?" „Dat. moet u mij niet vragen", ant woordde zijn bezoekster. Ik weet het niet. Dat zegt het meisje in liet kau- toor daar. De hotelier was er niet. n ik kon niet veel uit. haar krijgen; erg snugger leek ze mij niet. Maar dit heeft ze me verteld; dat meneer Deame Maandag in den loop van den da? is aangekomen en op geheimzinnige wij ze Maandagnacht verdwenen is en dat zo hem 11a dien tij dime t weer ge- rien hebben. En en ik rlacht dat 't maar het. beste 7.011 zijn om dadelijk iemand om raad te vragen, en daar om ben ik er op uitgegaan om een advocaat te zoeken, en ik zag uw naam staan en zoo zit de zaak in elkaar". ..Hoe oud is meneer Deane?" vroeg Shclmore. „Verleden Juni is hij drie-cn-zestig geworden", antwoordde juffrouw- Knap. „Is er een of andere reden waarom iiij zou verdwijnen?" „Weineen! Wat voor reden zou er kunnen zijn?" ,,lk ken hem niet, dus dat kan ik niet. zeggen. Financieele moeilijkhe- denl" „Meneer Deane is rijk". „Huiselijke moeilijkheden? Is me neer Deane getrouwd'.'" „Hij is weduwnaar. Zijn vrouw is gestorven toen ik nog een kind was". „Zoons of dochters?" „Heeft hij niet. Ik heb hem wel eens hooren zeggen dat hij heelemaal geen familie heeft". „Een tevreden mensch? Geen zor gen?" „Ik heb meneer Dcane al mijn hee- le leven gekend en ik zou zeegen dat hij geen zorg in do wereld had. Hij was iemand die altijd vroolijk en op gewekt was". „E11 u kunt geen enkele reden be denken waarom hij verdwijnen zou?" „Geen enkele! Absohiut nietl Ik weet dat hij zich erg verheugde op onze reis; en in den Inatsten brief dien ik van hem ontving (ik heb hem hier in mijn tasch) beloofde hij mij vast dat hij mij vandaag in Chancellor Hotel zou opwachten om vier uur. Hij is iemand die erg precies is op zul ke afspraken. En ik ben er van over tuigd. meneer Shclmore, dat' er iets 1 niet in orde is". Shelmore greep zijn hoed. ,,Ik ga met u mee naar Chancellor, juffrouw Knap", zei hij, „ik ken Bel ling, den eigenaar, wij zullen maar dadelijk met hem gaan praten". „Hij was niet thuis toen ik er was", merkte juffrouw Knap op, ..en ik be grijp niet, wat hij er meer van zou kunnen weten dan dat de heer Deane er sedert Maandagnacht niet meer is". „Misschien heeft do heer Deaxi een boodschap achtergelaten, waarvan de juffrouw in het kantoor niet weet", merkte Shelmore op. „In ieder geval, we moeten Belling hebben en daar zie ik liem juist binnen gaan. Hij ging zijn cliënte voor over de binnenplaats van liet oude hotel, langs het kantoor naar een zitkamer, waai de eigenaar, een man van middelba- lceftijd en vroolijk uiterlijk juist bezig was zich van hoed en jas te ont doen. Hij maakte een beleefde buiging voor juffrouw Knap en knikte legen Shelmore ah een oude bekende. Ik hoorde juist van juffrouw Ivnap's aankomst cn haar vragen naai den lieer Deane," zei hij, terwijl hij stoeleji bijschoof - voor zijn bezoekers. „Ik zie dat u niet lang'getalmd heeft met het zoeken van wettelijke voor lichting. juffrouw! Maar laat ons hopen, dat u die niet noodig heeft. Toch is er aan het feit niets 1e ver anderen. meneer Shelmore. Ik weet niets af van den heer Deane. Hij is niet-hier en ik weet niet, waar hij wel is". „Vertel me maar eens wat u wel weet", antwoordde Shelmore, „juf frouw Knap maakt, zich natuurlijk ongerust over hem zij is bang, dat er iets gebeurd is". „Nou meneer, de heer Deane zag er naar mijn bescheiden meening uit als iemand, die heel goed op z/ictfzelf kan passen", antwoordde Belling, ter wijl hij tegenover zijn bezoekers plaats nam. „Maar ik zal u alles verlellen, wat ik weet.De heer-Deane kwam hier zoover ik weet, uit Londen aan om vier uur Maandagmiddag. Hij besprak een kamer voor zichzelf nummer ze- vgn. Toen reserveerde hij er een voor zijn pupil, juffrouw Knap, die, naar hij zei, Jiier Woensdags zou komen nummer elf. Juffrouw Knap is geko men en de kamer is voor haar in or de gebracht. Maar waar is haar -oogdV Alles wat ik kan vertellen is dit: de bagage van den heer Deane werd naar zijn karner gebracht. Hij ging er zelf heen en liet thee boven brengen. Hij kwam om zeven uur be neden eten zooals de gewoonte is. Na het eten kwam hij bij me aan het buffet en vroeg of er ook een of andere vermakelijkheid was, waar hij heen kon gaan. Ik vertelde hem, dat er juist een nieuwe bioscoop was ge opend, de eerste van zijn soort in Southernstowe en dat het wel de moeite waard was. er eeii3 een kijkje Ie gaan nemen. Hij antwoordde dat hij dat. dan maar doen zou. Hij ging. Hij kwam ongeveer tien uur terug, of iets later. Hij vroeg me of ik nog wat met hem bleef drinken. Hij dronk ia deze zelfde kamer een whisky-soda, zittend in denzelfden stoel, dien u nu gebruiktmeneer Shelmore. Wij praatten over de bioscoop en de groo te kapitalen, die tegenwoordig in de filmindustrie belegd zijn. Toen maak te hij de opmerking dat hij in die bios coop een buitengewoon knappe dame had gezien, die, naar hij meende, een eereplaats innam en een plaatselijke beroemdheid scheen te z.in. Ik vertel de hem, dal dit mevrouw Champer- nowne geweest moest zijn, de vrouwe lijke burgemeester van Southernstowe Dal scheen hem erg te interesseeren. hij had eerder van vrouwelijke bur gemeesters gehoord, maar er notr nooit een in functie gezien. Ik zei, dat me vrouw Champernowne een zeer intel ligente vrouw i=, eigenares van een der grootste winkelzaken in de stad; dat zij sedert haar komst in Southern stowe, twintig jaar geleden, altijd le vendig belang had gesteld in het open bare leven der stad en dat zij thans sedert twee jaar bur?emeester der ge meente was. Wij praatten no? een. tijdje over het aandeel der vrouw in landelijke en gemeentelijke politiek eu toen, het zal elf uur geweest zijn. zei hij. dat hij naar bed ging Wij wensch' ten elkaar wel te rusten onder aan de trap en na dat oogenblik, me neer Shelmore, heb ik hem niet weer* gezien!" Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5