DE VEILIGHEIDSSPELD HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN Stadsnieuws FLITSEN Uit de Omstreken Haringvangst met trawlers DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1924 - TWEEDE BLAD No. 3357 Uit de Groene Doos Nu de stodshistorie van dit oogen- blik weinig of geen stof tot bespreking oplevert is het oogenblik gunstig om de groene doos w«er eens o;>en te ma ken en er een en ander uit te halen van vroegere dagen. Ik heb al meer uit een van de voorgangers van Haar lem's Dagblad geput en altijd weer denzelfden indruk uit die citaten uit Haarlem s Weekblad overgehouden: de vergankelijkheid van de personen eu die van de vereenigingen die zij sticht ten. Wie weet er bijvoorbeeld nu nog dat het omstreeks d« helft van de vo rige eeuw zekere heer Noordziek te Haarlem geweest is. die zich veel moei te gegeven heeft voor de oprichting van het standbeeld van Lourens Cos- ter op de Groote Markt en wie kent nog aen naam van de vereeniging Union uit die dagent Niets strek' meer tot bevordering van de beschei denheid, dati het bladereu in deze oude historie. Intufschen behoeven wij waarschijnlijk over het vergeten van die vereeniging ons geweten niet te kwellen, daar de redacteur van het Weekblad op veelheteekenende manier in het nummer van 2-1 April 1858 oyer haar schrijft: ..de Vereeniging Union heeft J.l. Zondagavond hare vergade ringen voor dit faisoen ge lotïn. De voorstelling beantwoordde aan de ver wachting. Wij wenschen een volgend jaar do vereeniging Union weder zien optreden, door studie meerder ontwikkeld, beschaafd en veredeld ,<aar te trachten zij haar streven' Met zoo'n afscheidswoord kon vereeniging het doen. Iets anders dat onze aandacht trekt is, hoe kort ge leden in ons eigen lar.d nog gebruiken bestonden waarvan velen zneenen, dat zij eenwon geleden rijn. In datzelfde jaar 1858. 'dus nog geen zeventig jaar geleden, is te Maastricht het 'doodvonnis voltrokken van P. J. Geurts, ,,Den vorigen avond was hem door den procureur-generaal meege deeld, dat zijn verzoek om gratie waf- afgewezen De veroordeelde werd, vergezeld van een geestelijke, door e<-n piket dragonders naar de straf plaats geleid. Toen hem het touw om den hals werd gelegd, vertelaarde hij gereed te zijn om to steryen. De te rechtstelling liet een treurig en indruk achter hij de groote menigte, die daarbij tegenwoordig was". De 'doodstraf in Nederland dus, en 'dat in de tegenwoordigheid van het publiek Als tegenhanger van deze narigheid geeft de zorgzame redacteur daarnaast het bericht van een militair, die 19 jaar zonder straf had gediend! Werd er toen ten tijde voor kleinigheden niet zoo spoedig gestraft of was de braafheid van de militairen errooter! Wij moson er naar raden. In elk ceval is de aandacht voor gewichtigheden van uniform blijkbaar van alle tijden, want ik l«vs alweer in hetzelfde num mer. dat de Keizerlijke Frnnsche pos tiljons bevel hebben ontvangen, weer oorringen te dragen, omdat deze bij de oude monarchie eveneens in ge bruik waren. Sommige menschen verbeelden zich, 'dat de theorieën van de communisten uitvindsels zijn van den nieuwen tijd; hef lijkt er niet naar. Op alle moge lijke manieren is in vroegere eeuwen hetzelfde geprobeerd en altijd weer mislukt. ..Een reiziger die Nauvoo (in Amerika) bezocht", zoo verhaalt mijn Weekblad uit 1858, .heeft in de Ame- n'kaanscho dagbladen e-enige belang rijke bijzonderheden medegedeeld om trent het oude vaderland der Mormo nen. thans de zetel van een kolonie Icaritrs. zoo men weet lieden, die het communisme in practijk willen bren gen. Ik heb nooit iets zoo arm en droe vig als dit oord gezien, zegt de reiz.iger; tie communisten bewijzen tot hoe wei nig zij in staat zijn. Hun etablissement gelijkt een stal cn toch hebben zij zich nedergezet, met allerlei hulpmiddelen voorzien. De goederen zijn alle be zwaard. zoodat een geregtelijke ver koop hen weldra za! verspreiden. Men ziet bij Nauvoo noch hoornen noch landbouw niets dan de bewijzen van allo zorgeloosheid voor bet alge meen eigendom". Weer een ander taf reel. Let wei. men leefde nog in den tijd van de di ligence naar Zandvoort en de schuit van Amsterdam. Haarlem's Week blad is er dan ook volstrekt niet over verwonderd, dat ten trein in Enge land ontspoord is over een koe. die op de lijn liep. ,,De machinist vertraag de niet alleen den gang. maar deed bericht. De koe nam or geen notitie van, het stomme dier zal niet beate pen hebben, dat het voor hem bedoela was; door het overrijden werden de rijtuigen uit de sporen gelicht en over den weg geworpen. WaarschijnlijK zal het materiaal wel heelwat lichter zijn geweest, dan het tegen woordige, Natuurlijk worden cr, bijna zeven tig jaar geleden, allerlei uitvindingen gedaan, waarvan naderhand niets meer vernomen wordt. Een 1 o loge- maker te Dives in Frankrijk heeft zich, zoo leee ik, bij een deel van het sehoone ge-lacht onstorfel ijken naam verworven, door een instrumentje uit te vinden, waardoor, zonder d- min ste inspanning van liet gezicht een draad door het oog eener naald kan worden geregen. Waar is deze sehoo ne uitvinding gekloven? Neg altijd zien wij vrouwen die de naald moe ten voeren, met het eene oog dicht geknepen mikken om de nanldope- ning te treffen. De onsterfelijkheid van den Franschen horlogemaker is nier doorgegaan. Een andere uitvinding, ocl; uit Frankrijk, was in die dagen van nog grooter belang: hij had een haarwater uitgevonden, waaraan hij den naam van adclliik water gaf. ..Het dwingt het hoofdhaar een deftige en hoogst fatsoenlijke richting tp nemen en schenkt den persoon die er zich van bedient, een etntig en hoogst majes tueus voorkomen". Ook deze uitvinding heeft onsterfe lijkheid niet. kunnen verwerven, maar wij denken toch. wanneer wij daarvan lezen, aan een latere ..ontdekkincr" in dezelfde richting van den Berlijngchen hofkapper Hahy. die met een zooge naamde Rar'binde en een haTWater fje aan de knevels van bet Hof den fieren opwnartschen krul wist te ge ven. die door den ex-keizer ondr- den naam ..es 1st erreicht" een tijdlang vermaard is geweest. Het verslag van Burgemeester en ethouders over den loesladd van de gemeente Haarlem ..is bij uitstek gunstig in alle opzichten, zoowel wat de finaucieele ais inaterieele toestand van deze stad aangaat; alles toont vooruitgang, meerdere ontwikkeling en welvaart. Handel. Land- en Tuin bouw geven verblijdende uitkomsten, de nijverheid is bloeijonde. geeft en belooft goede vruchten, kunsten en wetenschappen tieren welig, onder zoo Relukkige omstandigheden is alles op den goeden weg..." Als wij. menrchen van 1924. dat le zen, zouden we haast watertanden, wanneer niet onmiddellijk daarna de berichtgever een voorbehoud maken moeet. ..Slechts een zaak is er", rost hij. ..die treurig klink», die l«zorgd- hei.l moet wekken, die voorziening vereischt. die hij nalatigheid om mid delen ter voorziening inr, te wenden, dreigt alle heerlijke uitkomsten van nul en gcener waarde te «naken, het is de buitengewoon groofe sterfte, builen nil© verhouding groot Het is een troost, dat wij dus niet in alle opzichten naar den goeden ouden tijd terug behoeven te verlan gen. Ook niet ten opzichte van de dameekleeding. Het Bataviaasehe Handelsblad maakte melding van een ontwerp voor een rijtuig, dat. een cri noline-rijtuig voorstelde, bestaande uit twee verdiepingen. ,,In de bene denverdieping. waar men zonder tre de instapt, vindt, men geen banken, tnaar twee stoeltjes, in den vorm van zeer kleine pianostoelén zonder leu ning geplaatst. Daarop zitten de da mes en om den vorm van de rok niet te bederven, zitten zij daarop, op de zelfde wijze als een hoed op het stokje in de hoedendoos hangt." Sommige dingen herbalen zich. Onlang* is in de vergadering van de Tweede Kamer aanmerking gemaakt op pleziertreinen. die de Spoorweg maatschappijen Zondng« lieten loe pen. ik meen naar Hoek van Hol land. Deze oppositie heeft een voor beeld in het jaar 1858. De heer Cool stelde in den Amsterdamschen ge meenteraad voor, aan de directie van den Rijnspoorweg het verzoek te richten, de zoogenaamde pleziertrei nen op Zondag te doen ophouden, zoowel uit zedelijk oogpunt, als uit materieel belang voor Amsterdam. Dit denkbeeld vond steun, hoewel men voorstelde, dat materieel belang er maar af te laten. Het werd ook bestreden, omdat het móeten worden ten Opzicht© van de plezierbooten naar Zaandam. De voorzitter, eveneens tegenstander van de Zondags-pleziertreinen. verzette zich er tegen. omdat hij het bene den de waardigheid van den Raad achtte, zich te wenden tot een bijzon dere maatschappij, van welke toch geen gunstig antwoord ie te wachten. Hoe het afliep kan ik tot mijn spijt niet meedeelen. Wie de methoden en manieren van gemeenteraden kent, begrijpt, wel, ook zonder dat ik liet zeg, dat de heeren de zaak -uitetelden tot, de volgende vergadering. Als slot een merkwaardige adver tentie uit die dagen in de Curafaosche Courant, die aldus begon De visschen in de zee. die leven van eikanderen, Zoo doen de menschen mee, de een leeft van den anderen. Zoo leef ik ook van iedereen, Van vrinden in het. algemeen, Want vijand ken ik geen. Deze aanloop had tot doel een wijn handel aan te hevelen en tevens te verzoeken, de rekening te komen be talen. ..hetzij geheel of minstens voor een groot gedeelte." De contante levering bestond toen nog nier. Men zegt. dat die na in den crisistijd vrijwel algemeen te ziin in gevoerd. in de laatste jaren te Haar lem weer is gaan tanen. Als dat zoo is. zou het jammer zijn. J. C. P. SALARISSEN VAN HET CE- ME E NTE PERSO NE E L TE EDAM. Op i December 1923 besloot de ge meenteraad van Edam tot het verha len van de pensioenpremie <846 van ambtenaren en werklieden, hef intrek ken van den kinderbijslag en liet niet meer uitkeeren van periodieke verhoo- gingen voor twee ambtenaren ter secretarie. Een en ander om de begroo- ling voor 1924 friuitend te maken. Door een inmiddels gevormde ver eeniging van ambtenaren en werklie den word er bij God. St. op aange drongen .vin bovengenoemde besluiten haar goedkeuring te onthouden. Ook het raadslid C. Schagen (S.D.A.P.) en eenige bonden en vak vereenigingen kwamen tegen de besluiten in verzet. In een openbare zitting van Ged. Staten werd Woensdag deze zaak be handeld. Aan belanghebbenden -werd gelegen heid gegeven hun bezwaren uiteen te zetten. De lieer C. Schagen vestigde er de aandacht op dat de verlaging van de arbeidersloonen van 8—23 zou be dragen, hetgeen voor sommicen betee- kent eon salarisvermindering van 500 a 600. De twee jonge ambtena ren ter secretarie verdienen nu 900 (dat zou, werd de periodieke verhoo ging uil gekeerd 1000 en 1250 ge worden zijn). Nu zullen zij slechts ruim 800 overhouden als de 844 af gaat. Mr. II. J. van Urk. als gemachtig de van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren meende, dat de finantieele toestand van Edum niet zoodanig is, dat do gemeente de 845 niet voor haar rekening kan nemen. Uit destuk ken blijkt 'de noodzakelijkheid van de besnoeiing op do salarissen niet. Bo vendien is het hier een quaes tie van ree hi: in 1921 is een saiansregehng vastgesteld met de thans geldende loonen en met premievrij pensioen. De heer M. L. A. Klein, vertegen woordiger van den R.K. Politiebond ,.St. Michael", protesteerde eveneens tegen de verlaging van de salarissen der veldwachters, die het gevolg zou zijn van het geïncrimineerde raadsbe sluit. De voorzitter. Jhr. Mr. D. E. van I-enncp, waarnemend Commissaris der Koningin, vestigde er de aandacht op, dat op de gemeentebegrooting van Edam 17.000 is gebracht van de nood- uitkeering-De Geer en nog twee Rijks subsidie; van 3000, die zeer waar schijnlijk geen van alle zullen ontvan gen worden Spr. betreurde het voorts dat het college van B. en W., of schoon uiigenoodigd, zich niet had doen vertegenwoordigen. Het bleek uit do mededeelingen van eenige aanwezige leden van don ge meenteraad van Edam, dat de burge meester afwezig was en er in het col lege van B. en W. niet over was ge sproken of het college zich zou laten, vertegenwoordigen. De heer Riemersma, lid van den Raad en voorstander van het raadsbe sluiten quaestie, zeide dat de sakiris- een in Edam weliswaar niet te hoog waren, maar wel de belastingen, speciaal voor de lage inkomens. De heer Klein merkte nog op dat het in ieder geval aanbeveling zou verdie nen de salarisverlaging gploidelijk te doen plaats hebben door overleg, dat in dit geval totaal niet heeft plaats gehad. De heer Breetveld, vertegenwoordi- VAN HAARLEM'S DAGBLAD ALS DE KRANT ER IS Ziezoo, het licht goed» mijn stoel goed, mijn lorgnet recht, nu eens rustig de krant lezen. Vrouw vraagt of hij het blad even wil om draaien, wat staat daar precies in dien vetten kop? Keert terug tot zijn lec tuur tot hij een vaag gevoel heeft, dat er iemand over zijn schou der kijkt wordt bijna duizelig bij het heen en weer schui ven om de schaduw van zijn zoon Jan van de pagina te houden als Jan de sport gezien heeft vraagt grootmoe der of hij even wal kij ken hoe de weervoor spelling is, want Annie komt morgen met 'de kinderen na eenig zenuwachtig zoeken vindt hij het gevraagde verzekert grootmoeder dat er geen orkaan zal zijn om de komst van Annie en haar kinderen te beletten wil de pagina omslaan als Mientje gilt dnt, eventjes asjeblief, hier worden jurken aange boden voor tien gulden besluit om liever wat patience te gaan spelen, dan zal hij, als iedereen klaar is, de krant wel lezen. (Nadruk verboden.) tlé niet UHL-TIl UMl luam -1 'j wa - -- ook het alarmsein hoeren", zegt heel zelfde verzoek anders gedaan zou ger van den Alg. Ned. Politiebond. sprak als zijn meening uit dat salaris verlaging van de politie het peil 'der politie niet zal verhoogen. Op verzoek van den voorzitter gaf de lieer Leie, gemeentesecretaris van Edam, nog eenige toelichtingen op de gemeen t ebegrooti ng. Ged. Staten zullen nader hun beslis sing bekend maken. Kantonoeresht UITSPRAKEN. J. E. A. J. D., overtreding van het Motor- en Rijwiclreglement, 20 subs. 10 dagen hechtenis B. v. d. B., over treding van de Motor- en Rijwielwet na verzet f 15 subs. 15 dagen hech tenis P. W. v. d- Z.» het te Bloemen- daal rijdende op een rijwiel, zich aan een motorrijtuig vasthouden, terugge ving aan de ouders zonder toepassing van straf; N. J. M. F. S., het met een auto langs een stilstaande tram rijden, f 3 subs. 3 dagen hechtenisD. de K., het als arbeider zijn rentekaart niet op vordering aan den Raad van Arbeid ver- tooncn, f 3 subs. 3 dagen hechtenis. C. B. overtreding der .iroeiaswet f 3 subs. 3 dagen hechtenisJ. K. idem, idem.B. O. overtreding der pol verord. van Haarlem 2 subs. 2 dagen hechtenis: C. Z. het te Haar lem als bestuurder van een rijwiel daarop een ander persoon medevoe ren, zonder dat het rijwieil daarvoor was ingericht 0.50 subs. 1 dag hech tenis H. D. het rijden met een rijwiel 's avonds zonder licht 2 subs. 2 da gen hechtenisP. J. S. overtreding der Arbeidswet 3 subs. 3 dagen hech tenis C. L. overtreding van het Mo tor- en Rijwielreglement en -wet 2 subs. 2 dagen hechtenis. W. H. de W., het met een motor rijtuig met zoodanig© snelheid rij den. das daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht f 20 subs. 10 dagen hechtenisP. C. overtreding d©r Arbeidswet f 4 subs. 4 dagen hechtenis; H. R.. het. zich in een in beweging zijnden trein bege ven f 10 subs. 10 dagen hechtenis; S. B.. het in een spoorwegcoupé, ter wijl dit verboden is. rooken. f 3 subs. 3 dagen hechtenis B. K. het te Zand- voort zonder vergunning muziek ma ken f 3 eubs. 3 dogen hechtenis. G. Th. D. B., het te Velsen op vorboden wegen met een motorrij tuig rijden, 2 maal f 3 subs. 3 da^en hechtenis. P. T. het te Velsen zonder vergunning met. negotie venten f 3 subs. 3 dagen hechtenis. E. W. het te Beverwijk zich bevinden op grasge was f 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. W. v. M. het te Haarlem met een motorrijtuig harder rijden dan met een snelheid van 15 Kilometer per uur f 8 subs. 8 dagen hechtenis, E. S. het te Haarlem openhaar wa ter verontreinigen i 3 subs. 3 dagen hechtenis. DE VEREENIGING WELDADIG HEID NAAR VERMOGEN. Maaadelijksch Overzicht van de ver eeniging Weldadigheid naar Vermo gen. In Juli is uitgegeven Wekelijksche Ondersteuning j 833.10 Losse Giften 400. Diversen 1.20 Totaal 1234.30 SCHOTEN DE HOUTEN HULPSCHOOL. Tegen de verwachtingen in i3 de houten hulpschool op het Pretoria- plein Dinsdagmorgen weer betrokken door leerlingen der O. L. school A. Het. nieuw bijgebouwde eedeelte der school aan de Overtonstraat is nog niet heelemaal gereed om de kinderen te huisvesten doch met een paar da gen zal toch de groote verhuizing kunnen plauts hebben door de leer lingen der lagere klassen, die dan ook naar de nieuwe school zullen over gaan. WILLEM DE ZWIJGERSCHOOL. Het Bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scho len met den Bijbel te Haarlem, heeft uitnoodigingen gezonden tot bijwo ning van de offieieele opening van de nieuwe Christelijke School, genaamd Willem de Zwijgerschool, in de Her- zogstraat. Deze opening zal plaats hebben Vrijdag 22 Augustus a.s. des avonds 8 uur in het Schoolgebouw, bovenge noemd. IJMUIDEN Een nieuwe methode Ia ons blad van Woensdag meldden wij reeds de binnenkomst van den stoomtrawler „Corrie 1JM. 21" met niet minder dan 234 kisten versche haring. Op zichzelf moge dit bericht heel ge woon lijken, er is echter een bijzonder heid aan verbonden, welke ons aanlei ding geeft nog even hierop terug te ko men. Deze trawler n.L, varende onder directie van den heer Kenner, is uit gerust met een uawlnet, waarmede ge woonlijk de Noordzeevisch wordt ge vangen. Ten einde het vangen van ha ring mogelijk te maken, is een derde bord in het midden, aan den bovenkant van de opening van het net aange bracht. Hierdoor sleept het zware trawlnet niet over den bodemhet wordt door het derde bord, tengevolge vaa de bovenwaartsche trekkracht van dit bord, op een bepaalden afstand vaa den bodem gehouden. Het haringvisschen met den trawl geschiedt n.l. niet des nachts, zooals bij de drijfnetvisschers het geval is, maar overdag, wanneer de haring lager zwemt dan des nachts. Van deze wetenschap nu profiteert deze installatie met het bekende, niet onbe vredigende resultaat. Meer booten zullen op dergelijke wijze worden ingericht, hetgeen wel een bewijs is, dat de ree- dcrij-directies zich door de malaise niet uit het veld laten slaan, doch alle po gingen te werk stellen om tot gunstiger resultaten te komen. Wij kunnen nog hieraan toevoegen, dat men in Duitsch- land op dit gebied ons reeds voor is. Er zijn n.l., naar wij vernemen, reeds Duitsche trawlers in de vaart die met vier borden visschen. Indien deze wijze van visschen defi nitieve resultaten mocht afwerpen, is hiermede een moeilijk vraagstuk opge lost, daar dan de zomer-trawlvisscherij gedeeltelijk zou kunnen worden vervan gen door het visschen op haring. Bo vendien hebben andere dure proeven geen succes gehad. POLITIEBERICHTEN. K. varende op heb s.s. Amstel- stroom deed aangifte dat uit zijn hut een bedrag van 15 wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. W. te IJmuiden deed aangifte dat hij een 4-tal manden visch ter waarde van 150 vermist. De manden waren aan boord van de sleepboot „IJsbrand Pietèr" liggende in de Vis- schershaven. De politie stelt een on derzoek in. INGEZONDEN M ED E D E ELI NCEN a 60 Cts. per regel. CARR'S M0UTBR00D het natuurlijk© versterkingsmiddel der spijsverteringsorganen. Iedere bakker bezorgt het u. Feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar het Engolachvan J. S. FLETCHER. 3) „Maar uw personeel?" vroeg Bh elm ore. „Ah ja!" verklaarde Belling. „Het kamermeisje, dat heeft hem het laatst gezien". „Onder welke omstandigheden? vroeg Shelmore. „Nou", antwoordde Bellin?. „eeni ge minuten misschien tien of een kwartier nadat hii naar boven ge- gaau was. belde hii om haar en vroeg een glas heete melk. Zij kwam bene den om het voor hem te halen; toen zij het hem bracht, zat de heer Denne naar zij mij den volgenden morgen vertelde, in een kamerjas in een luien stoel een boek te lezen. Hij vroeg haar hem den volgenden morgen precies om zeven uur. wat Chineesche thee en droog beschuit te brengen. Zii wensch- te hem goeden nacht en ging wee. terwijl hii zijn melk dronk en zijn boek las en dat is alles!" „Alles van Maandagavond, in ieder geval",zei Shelmore. ;.Maar laten wij nu een* verder gaan naar zeven uur Dinsdagochtend. Wat is daarover te vertellen?" „Om zeven uur Dinsdagochtends, bracht het kamermeisje de thee en be schuit hoven", vervolgde Belling. „Zij kreeg geen antwoord toen zij klopte en ging dus de kamer binnen. Er was niemand. Zij dacht dat de heer Deane in de badkamer zou zijn en zette dus de thee neer en ging heen. Maar later bracht zij hem zijn scheerwater en noz was hij er niet. En sindsdien heeft niemand hem meer gezien of van hem gehoord. Zooals ik al gezegd heb. de laatste, die hem hier in huis ge zien heeft is het kamermeisje, Maan dagavond laat, toen hij blijkbaar op het punt stond te gaan slapen hij was tenminste klaar voor zijn bod". „Heeft het meisje nog gezien of zijn bed beslapen was? vroeg Shelmore. ,,Ik bedoel Dinsdagmorgen?" „O ja! Dat heb ik haar ook ge vraagd. Het was beslapen. Ik ben la ter zelf naar boven gegaan en heb me daarvan overtuigd". Shelmore keek tersluiks naar juf frouw Knap. Zij luisterde aandachtig naar het gesprek en er verspreidde zich een verwonderde uitdrukking op haar gezicht. „Wanneer heeft u mijn voogd het eerst gemist?" vroeg zij. Belling keek eens naar Shelmore als om te zeggen, dat een man zulk een vraag niet zou doen. „Wel. juffrouw", antwoordde hij en keerde zich tot. haar „niet voor de ochtend een flink eind op streek was. Wij hadden gisterenmorgen flink wat gasten en ik had het erg druk. Het zal. laat eens kijken, ongeveer elf uur geweest zijn, toen het mij plotse ling to binnenschoot dat ik den heer Deane nog heelemaul niet gezien had. Toen informeerde ik bij liet kamer meisje en hoorde alles, wat ik u zoo juist verteld heb. Zij dacht natuurlijk dat de heer Deane vroeg was opge staan en een wandeling voor het ont bijt was gaan maken zooals hee ren vaak doen. „Dat wil zeggen, dat zij'n kleeren ook weg waren!" merkte juffrouw Knap snel op. ,,IIij zou toch niet zijn uitgegaan in zijn pyjama! Maar heet. niemand hem zien uitgaan?" „Ja", merkte Shelmore opstaande, op „dat is de zaak! heeft niemand hem zien uitgaan? Want hii moet uitgegaan zijn nadat het meisje hem 's a\onds melk gebracht had en voor zij 's morgens niet zijn thee kwam. Maar er is maar een ding te doen. Belling wij zullen de politie moe ten waarschuwen. Ik zie dat je tele foon daar in den hoek hangt,. Vind je goed, als ik even het raadhuis op bel? Er mag in dergelijke zaken geen tijd verloren gaan". Hij liep naar do telephoon een paar minuten Inter wendde hij zich tot zijn'metgezellen. „Dat is in orde", zei hii. „Mella- pont komt. zelf hoofdinspecteur Mellapont". HOOFDSTUK II. H e t b e d. Eenigen tijd later kwam in <Jo zit kamer van den hotelhouder een man binnen, dien men, wanneer hij ge wone kleeding, in plaats van de keu rige blauwe uniform van de politie had gedragen, zou gehouden hebben voor een cavalarist in politiek. Een lange, zwaargebouwde man met een scherpe, vast besloten uitdrukking op zijn gezicht. Hij keek op hetzelfde oogenblik dat hij naar Belling en Shelmore knikte, juffrouw Cynthia Knap met vragenden blik aan. ,,'Avend. meneer Belling 'avend, meneer Shelmore". begon hij. „Wat is er allemaal aan de hand? is er een heer uit. het hotel verdwenen? De voogd van deze jonge dame. hè? Zoo. wat zijn de tastbare feiten?" Hij liet zich in een sioel zakken en zat aandachtig te luisteren, terwijl Shelmöre de bekende feiten in het kort opsomde. Toen wendde hij zich tot den hotelhouder. „Waarom heeft u zich niet dadelijk met mij in verbinding gesteld, toen dezo gast werd vermist, meneer Bel ling", informeerde hij met eenige rechterlijke gestrengheid in zijn toon. „Het is langer dan 2-4 um geleden, dat. u hem gemist heeft en dit is voor het eerst dat ik er van hoor!" Belling spreidde zijn handen uit en schudde met het hoofd. ,,Dat is allemaal goed en wel, specteur", antwoordde hij, „maar als u even lang als ik in dit vak geweest was, zou u welen, dat hotelgasten soms de vreemdste dingen doen! De eenige gedachte, die ik aanvankelijk had, was dat de heer Deane een wan deling was gaan maken, vorder geloo- pen was, dan eerst zijn plan was ge weest en toen ergens anders was gaan ontbijten, waarna hij waarschijnlijk wel weer aan de lunch zou komen. Ik getroostte mij de moeite om naar zijn kamer t© gaan en zag dat het bed beslapen was dat bevestigde mijn vermoeden. Toen, hij later nog niet kwam en de dog voorbij ging, meen de ik, dat de heer Deane misschien kennissen in do buurt had en daar verder den dag was gaan doorbren gen. Dat vermoeden werd gaandeweg sterker. U moet denken „Een oogenblik", viel Mellapont hem in de rede. Hij wendde zich tot juffrouw Knap. „Heeft uw voogd vrienden of kennissen in Southern- stowe of in de omgeving?" vroeg hij. „Ik bedoel voor zoover u beleend is?" „Zoover ik weet. niet", antwoordde juffrouw Knap. „Daar ben ik eigen lijk wel zeker van. Meneer Deane was oor Maandag nooit in Southernstowe geweest en hij kende niemand hier. of in de buurt. Wij praatten no? al eens over Southernstowe toen wij on ze vacantieplannen maakten. Hii wil de den kathedraal en de oude muren zien, de oude kerken en huizen. als hij iemand hier in de buurt ge kend had. zou hy dat zeker wel ge zegd hebben. Ik weet een ding zeker, hij is in dit deel van Engeland nooit eerder geweest". „Dat lijkt een afdoend antwoord op uw tweede theorie, meneer Bel- liug'Y merkte Mellapont op. ..Maar gaat. u verder „Ik wou juist zeggen, dat de afwe zigheid van den heer Deane geheel scheen te passen m wat hij mij over de komst van zijn pupil had verteld" zei Belling. Hij zei dat juffrouw Knap Woensdagmiddag zou aankomen. Goed! hij had dus tot Woensdag middag den tijd, om te doen wat hij verkoos geen afspraak, waarvoor hii thuis moest blijven. Wat waar schijnlijker dan dat. als hij vrienden had ik zeg als in de stad of de omgeving, hij naar hen toe zou gaan en daar blijven tot het tijd was om juffrouw Knap te gaan afhalen. Ik meen. dat dit niet zulk een vreemde gevolgtrekking was. Ik heb hier vaak heeren te gast gehad, die komen, eeu kamer bespreken, hun bagage daar laten brengen, een wandeling gaan maken om een bezoek af te leggen en do eerste twee of drie dagen niets meer van zich laten zien. Dat veron derstelde ik ook in dit geval uit gegaan om iemand te bezoeken en uit- genoodigd om wat te blijven". (Wordt vervólgd).-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5