Hoofdlijnen voor een moderne huwelijkswetgeving; De doodslag to Rotterdam RecMszaken Rapport commissie uit de Ned. Vereeniging van Staats burgeressen Een minimum leeftijd voor het huwelijk van 18 jaar Geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk Verschenen is het tweede gedeelte van het rapport eener commissie uit de Ned. Vereeiliu'ing van Staatsburge ressen over de huwelijkewetgeving. Be handeld worden in het eerste deel <le rechtsgevolgen van het huwelijk, in liet tweede deel worden aangegeven welke wijzigingen naar de meaning dor commissie noodig zijn jn de voor waarden en hoedanigheden voor het aangaan van oen huwelijk en in de gronden voor echtscheiding. !n haar toelichting zegt de commis sie, dut indien do wetgever mocht overgaan rot herziening van de wette- lüfce bepalingen omtrent echtschei ding. zij ton opzichte van dit tweede doel van haar rapport nog verschil lende andere wijzigingen zou willen voorstellen, o.a. omtrent het beheer der huwelijksgoederen tijdens do echt scheidingsprocedure en omtrent de echtscheiding met onderling goedvin den. Aan de formulcering van de wen- schen der commissie ten aanzien van do voorwaarden om ecu huwelijk aan te gaan, ontIconen wij het volgende; 1. Een jonge man en een jonge vrouw, die den vollen ouderdom van achttien jaren niet. hebben bereikt, mogen zern huwelijk aangaan behou dens dispensatie. 2. Het verbod van huwelijk, behou dens dispensatie, tusschen schoonbroe der en schoonzuster, dient to worden geschrapt. 3. Een vrouw kan geen huwelijk aangaan dan na verloop van drie hon derd dagen na ontbinding van het vo rige huwelijk, behoudens dispensatie. 4. Do personen, die met elkaar een huwelijk wcnschen aan te gaan, moe ten bij aangifte daarvan aan den amb tenaar van den Burgerlijken Stand overleggen: a. een certificaat van een medicus, dat hii of zij met het oog op het aan- etaande huwelijk is onderzocht en voorgelicht omtrent eventueele gevol gen; b. een schriftelijke verklaring van 'do andere partij, dat deze kennis heeft genomen van do resultaten van dit medisch onderzoek. De andera hoedanigheden en voor waarden thans in or ze wet genoemd, jwer.schen wc ongewijzigd te behouden. !n do toelichting wordt O.m. opge merkt. Punt De wijziging, die we in punt 1 voorstellen betreft den leeftijd waar op het meisje kan huwen. De minimumleeftijd voor het hu-we»- üjk van 16 jaar, die in onze wet voor 'do vrouw is gesteld, is <>.i. te laag. Lichamelijk noch geestelijk kan het N'.vlerland.scho meisje van 16 jaar ge; richt worden haar kinderlijken groei te hebben voltooid. Voor de plichten van huisvrouw zijn .eigen- f--happen en krrwhten noodig, 'die bij zoo jeugdige meisjes nog onontwikkeld zijn. Wetenschap en ervaring heren, dat (e vroege huwelijken der moeders haar zelve "haden zoowel als hare kin<icr--n. Wij zouden den wettelijken minimumleeftijd voor de vrouw op 18 jaar gesteld willen zien, gelijk die ook voor d<-n man bepaald is- Er zou o.i. wc! iets voor te zeggen zijn, den leef tijd voor huwelijk ook voor den jon- tren man met twee Jaar to verhoogen. \V« hebben dit ech'er niet voorgesteld omd i: wo vreezen dat dan te vee! dis pensatie van den regel noodig zou derhouden. Daarna zijn partijen vrij, - behoudens absoluut verbod van hu- dijk bij enkele ziekten, zich in het huwelijk te begeven. Een verplicht geneeskundig onder- zoek vó6r het huwelijk kan. met oen geringen last voor ieder persoonlijk, èn veel onverdiende ellende in tal van gezinnen én gToote schade aan de ge meenschap verhoeden. De drooglegging der Zuiderzee Een wandeling Ewijcksluis-Wle- rlngen over den nieuwen dijk in het Amsteldiep Punt 2. Het behoeft nauwelijks «eni ge toelichting, waarom wij geschrapt wenschen te zien het verbod van hu welijk tusschen schoonbroeder schoonzuster. Een huwelijk tusschen dergelijke personen is volstrekt niet in ft rijd met onze volkszeden en dispen satie van dit verbod wordt dan ook nooit geweigerd. Punt 4 betreft het geneeskundig on derzoek vóór 't huwelijk. We zijn van oordeel, dat, evengoed als de partijen voor het aangaan van een huwelijk een onderzoek behooren in te «tellen naar de familie- en financieel© star.digheden van de(n) huwelijkscan- didiiat, een onderzoek naar eikaars ge zondheid noodzakelijk is. In menig ge zin zou veel ellende on ziekte worden voorkomen, door een geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk en tijdige behandeling van afwijkingen, door dU onderzoek aan den dag gekomen. Waar. bij aanmelding tot onder trouw een der o.s. echrgenooten «3n en ernstige sleepende. aanstekende of <<?n) overerfelijke ziekte lijdt, is het o.i. de taak der wetgeving te verhoe den dat dc andere partij, onbewust, van dien toestand en van de gevolgen voor zich zelf en voor de nakomelin gen, met zulk een patientje) in het huwelijk treedt- Wij zijn. hoe gevaarlijk de riekte van een der a.s. echtgenooten ook zij, ten zeerste tegen huwelijkerverbod op grond, dat zulk een verbod wel het huwelijk, echter niet de samenleving kan beletten. Wil de eene a.s. echt genoot willens en wetens uit liefde voor den patiënt richzelve en eventuee ls kinderen aan de vaak ontzettende gevolgen van zulk een huwelijk bloot stellen. dan is dit niet te keeren. Het is echter wel in de macht, en daar door o-i. de plicht vnn den wetgever om door een verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwelijk te verhoe den, dat gezonde mannen en vrouwen in onwetendheid, rich en hun nage slacht aan de gevaren van sleepuide ziekte en dood overleveren, die rij wetend, zouden hebben ontgaan. In Noorwegen, waar het verplicht geneeskundig onderzoek reeds oenige jaren in de wet is opgenomen, moet bü ondertrouw een attest, -worden ovor- gelegd van een zooaenaam'den medi- erben huwoliiksraadgevcr. Wijst, dit attest op gevaren, op erend "aarvan een huwelijk ongewenscht is. dan wor den beide partijen verwezen naar den zelfden huwelijksraadgever, die hen over den voorgenomen stap moet on- Mr. H. Smeenge. lid van den Zui derzeeraad, heeft Vrijdag met eenige anderen de wandeling Ivwijcksluis— Wieringen over den nieuwen dijk in het Amsteldiep gemaakt. Een lang ge- koesterden wensch zag hij daarmee in vervulling gaan. Het Eerste Kamerlid heeft aan het Hbld. van deze wande ling een en ander medegedeeld. Toen een paar jaar geleden de le den van den Zuiderzee-Raad de wer ken op leringen gingen bezichtigen kwam ter sprake de vraag: „wanneer meent men dat gewandeld kan worden al is het. slechts over een deel van den grooten afsluitdijk 1" De heeren Van Nierop en Smeenge erklaarden zich tevreden met een v-indeling van Noord-Holland naar Wier in gen. Zij verbonden zich plech tig van de eerste gelegenheid die zich voordeed dadelijk gebruik te zullen ma ken. ten einde op die wijze iets te zien van het nieuwe en mede het bewijs te leveren dat zij in het beleid en de weikkracht van de directie vertrouwen 6telden. Toen mr. Van Nierop was over leden, beloofde mr. Smeenge, op den doodennkker te Muiderberg, indien mogelijk nu alleen bedoeld plan te zul len Uitvoeren, mede om op die wijze mr. van Nierop's nagedachtenis ter zake te eertn. van Nierop toch. die in de Staatscommissie uit financieele over wegingen tegen stemde, betoonde zich later een groot voorstander er van het werk fhnk aan te pakken. Over de wandeling liet mr. Smeenge zich enthousiast uit. Hot was immers een machtig, groot werk, dat hij zag en dat nu betrek kelijk we! eenvoudig scheen, maar dan toch niet tneer of minder beteekende dan afsluiting van 't Amsteldiep met zijn vroeger zoo sterke etroomen. liet verbinden van Holland met het eiland Wierragen en het leveren van liet be wijs, wat in dezen tijd ernstige en kundige mannen op dit gebied in kor ten tijd vermogen. Al is het werk nog bij lange na niet gereed, de dijk nog niet over zijn volle lengte op de gcwonscMe hoogte, met de oevervoorzïening is men toch reeds hier on daar begonnen. Een draagbaar spoor biedt gelegenheid om voor het afmaken van het werk de grondstof fen van vaste punten over den dam te vervoeren. De goede zorgen, de vaste wil. de groete kennis en voortvarendheid van den lieer Wortman en de rijnen, aldus mr. Smeenge, zoowol hoogere als lage re nnjbtenaron en niet minder de deug delijkheid va n het werk van de oarme- mer» vnn Hattem en Hofman met hun helpers en arbeiders, hebben het mo gelijk gemaakt in een betrekkelijk kor ten tijd een nieuwen toestand te schep pen over de totstandkoming waarvan velen herhaaldelijk twijfel hebben uit gesproken. Een eeresaluut moet den genoemden personen daarvoor worden gebracht. Wat zij deden, geeft voor de drooglegging der Zuiderzee hoon voor de toekomst, maakt het mogelijk te blijven gelooven in de totstandkoming van hel groote werk, door den inge nieur Lely, den legenwoordigen oud- Minister van Waterstaat, voorzitter van den Zuiderzeeraad. 25 jaar gele den op zoo eminente wijze voorbereid. Behalve veel andere zal, zoo ging mr. Smeenge verder, verbetering van den waterstaatkundigen toestand van een zeer groot deel van ons land van de afsluiting van de Zuiderzee het ge volg worden. Daarom is mr. Smeenge, die de nadcelen van het heden voor eenigo provinciën kent, zeer dankbaar voor het gereed komen van dezen dam, een mooi begin van het werk, dat In den vreemde ook groote belangstelling wekt. Op deze wijze ons grondgebied te vergrooten, meer gelegenheid te scheppen om zelf voor het noodige te kunnen zorgen, ziedaar, naar zijn oor deel, eer. arbeid waarop wij trotöch mogen zijn. Ten slotte deed mr. Smeenge een waarschuwing hooren. Zij, die uit lou ter nieuwsgierigheid den toestand van heden wel eens zouden willen zien, moeien wat geduld oefenen; de wande ling is nu nog te zwaar en er bestaat te veel kans om schoenen en broek vuil e maken. Men doet beter wat te wach- en en do directie niet noodeloos met erzoeken lastig te vallen. Geweldige hagelslag in het Westland Veel schade aan den oogst Maandagmiddag trok over liet West- land een hagelbui, die eenige broeira- men vernielde en verder veel kwaad deed san de te velde staande \ruch ten, doch Dinsdagvoormiddag kwam er een hagelslag, zooals in jaren niet gevallen is. Op vele plaatsen lag de hagel 2 a 3 c.M. hoog. De boonen wer den van de stengels gerukt en het blad van andere planten stuk gesla gen. Onder de vruchtbocmen, die alle zoo zwaar beladen zijn, lag een laag van fruit met takjei en al afgerukt. DE VERDUISTERING TE ZEIST. Wat. de verduistering bij de Boaz- bank te Zeist betreft, deelt het U. D. nog mede, dat pogingen zijn gedaan de rekruten, ontstaan door de ver duisteringen gepleegd door den be diende K., die eerst kort geleden ge huwd was, te dekken. Het voorloopig onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat hiervan geen sprake is, bet is zeer waarschijnlijk dat slechts enkele duizenden guldens terecht zullen ko men. Het overige is voor het grootste gedeelte door den schoonvader van K. verbruikt. Door hevige regens lande rijen onder water De veldproducten bedorven Te Azenray en Gebroek, dicht bij Roermond, staan wegens de hevige regens der laatste dagen de lande- jen c.a. 20 c.M. onder water. Het water komt van den Klmpster- berg in Duitschland afzakken met zulke hoeveelheden, dat het onmoge lijk kan worden afgevoerd. De oogst staat te rot ten op het veld. Ook in den omtrek van Sittard is zoo veel water gevallen, dat de voort brengselen der velden totaal beder- EEX REEKS VAN INBRAKEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Veldhoven en om geving verschillende inbraken met diefstallon gepleegd. Zoo is o.a. in- jebroken in het café van den heer V. waar de lade werd gelicht en een be langrijk bedrag ontvreemd. Ook is ingebroken in de manufacturenzaak van den heer S., waar de dieven zich door opschuiving van een raam toe gang hebben verleend. Er wordt een belangrijke partij manufacturen vc-r- jnist. In de keuken zoowel als in den winkel bleek groote wanorde te zijn aangericht. Ook in do omgeving n.l. te Meer Veldhoven zijn verschillende inbraken gepleegd. De politie stelt een onderzoek in. Verhaal op gemeente lijke salarissen Een beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland Door Gedeputeerden van Noord- Holland is aan het Weesper gemeente bestuur medegedeeld dat zij aan de bij Ita.-ïusbóesluit van 30 Juni jl. vast gestelde'verordening, volgens welke van de salarissen van gemeente ambtenaren, -beambten en -werklie den achterstallige belastingschuld zal kunnen worden ingehouden, hun goedkeuring niet kunnen verleenen. Gedeputeerden nemen het standpunt in, dat de invordering van belastin gen bij de wet geregeld is en dat voor zoover daaromtrent ten aanzien van plaatselijke heffingen, aanvullende bepalingen kunnen worden vastgesteld rekening moet worden gehouden met het voorschrift van art 7G7 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering. Nadere bijzonderheden De N.R.CL jdeelt nader mede: Omtrent de aanleiding tot den doodslag, op de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr., aan den Kroekweg te Rotterdam, gepleegd door den fabrieksarbeider J. J. v. Z. op zijn kameraad A. C., vernemen wo dlit politieke hartstochten in het «pel zijn gweeest. A. C. wilde een luisterrijke viering van den ophanden Koninjrinnedag verzekeren door een inzameling van gelden en J. J. v. Z. heeft niet na kunnen laten afwijken den inzichten met een stuk hout kracht bij te zetten. Met het wel niet bedoelde gevolg dat C. het Jeven en v. Z. zijn vrijheid heeft ingeboet. De Staatsbegroting voor 1925 Geon sluitend budget De HaagBche redacteur van de Maasbode meldt: Naar wij vernemen, is de Regee ring er niet in geslaagd, de staats- begrooting voor het volgende jaar sluitend te maken, al mochten hare bemoeiingen ten dezen er toe leiden, dat een aanzienlijk deel van het te kort is weggewerkt en men een be duidend eind weegs is voortgeschre den in den koers naar het herstel van het financieel evenwicht. EEN GEVAAR VOOR DORDRECHTSCH MUSEUM. Men meldt uit Dordrecht aan de N. R. Crt.: Uit naam van het bestuur van Dor- 'drechtsch Museum hebben de heeren J. van Wageningen Dzn., voorzitter en J. F. van Oldenborgh. secretaris, een adres aan den raad dezer gemeen- te gezonden, waarin zij ernstige be zwaren inbrengen tegen het voorne men van B. en W. om den raad voor te stellen het voormalig Zuid-Atri- kaansch Museum, gelegen aan de Mu seumstraat naast het terrein van Dordrechtsch Musetim, te verhuren als autogarage met oudergrondsche benzi- nebcrrpla&ts. Zij wijzen o.m. op 'de verzameling oude kunst, waaronder werken van meesters als Alb. Cuyp, Ferdinand Bol, Nicolaas Maes. Van Hoogstraten, en anderen, op die der moderne kunst waarbij kostbare exemplaren der Haag sche school van de Marissen, Weissen- bruch en Mauve. Voorts op het be langrijke doek van Josef Israëls, dat tot een der beste van 's meesters oeuvre mag gerekend worden, op Isaac raële, Rreitner en zoovele anderen, zoomede oj> de Ary-Scheffer-collecfcie, welker veiligheid door den voorgestel den maatregel ernstig wordt bedreigd. Bij aanneming van het voorstel zou den niet alleen moeilijkheden rijzen met de verzekeringmaatschappijen, maar ook zouden zij, die meermalen kunstwerken aan 't museum in bruik leen afstaan of schenken, minder ge neigd zijn afstand van hunne kunst schatten te doen. Dit zijn de hoofdargumenten het uitvoerige adres, dat naar wij hopen, door den raad in ernstige over weging zal worden genomen, want het eeldt hier 'de bescherming kunstwerken, welke voor eeu groot deel onvervangbaar zijn indien ze wer den vernietigd of onherstelbaar EChadigd. EF.N PRIJS VAN „WEEKRENTEiN". Do „Ver. van Raden van Arbeid" had over het vierde kwartaal 19*23 een prijskamp voor de Vrijwillige f tudifrdoinsverzekering uitgeschreven' Dezer dagen is lakend gemaakt, dat de Raad van Arbeid te Goes den eer sten prijs heeft behaald, n.l. den eersten in afd. A. voor het hoogste bedrag aan weekrenten per i'lOOO zielen. De winkelsluiting te Amsterdam Nadere wijziging van de verordening? Naar men weet, aldus de „Tel." ...jn er den laatsben tijd ingevolge de gewijzigde bepalingen van de Veror dening op de winkelsluiting vele hon derden nieuwe vargunningen tot het verkoopen na 8 uur verleend. Tevens deelden we reeds mede, dat de nieuwe regeling tot tal van klachten van zich benadeeld achtende winkeliers, die geen vergunning tot het openhou den hunner zaken kregen of wensch- ten, aanleiding heeft gegeven. Thans doet zich, naar wij verne men, op verscheidene plaatsen in Am sterdam het feit voor, dat winkels, waar allerhande waren verkocht wor den, na 8 uur openblijven en verkoo pen, zonder daartoe van B. en ~W. ver gunning te hebben gekregen, doch eveneens zonder dat de politie deswe ge procesverbaal opmaakt. Dit laatste is een gevolg van de omstandigheid, dat de politie zich nog eenigen tijd na do doorvoering der gewijzigde bepalin gen inzake de winkelsluiting bij over treding bepaalt tot waarschuwen van de betrokken winkeliers; 't is, naar men ons verzekerde. evenwel de be doeling zeer binnenkort tot een strikte handhaving van de bestaand© bepalin gen over te gaan. Onderiusschen wordt van gemeente wege thans een onderzoek ingesteld naar de werking der nieuwe winkel- sluitïnpsbepalingen in de practijk en 't is niet buitengesloten dat de resul taten van 'dat onderzoek aanleiding zullen geven tot een nadere wijziging der verordening, speciaal gericht op het tegengaan van diveree uitwassen, welker bestaan we reeds signaleerden. ONTHULLINC MONUMENT J, H. VAN DALE. Op 3 September de6 namiddags hoopt men de onthulling van het monument voor den Nedcrlandsohen taalkundige en historicus J. H. van Dale te Sluis te doen plaats hebben. Het monument is een keurige buste van den heer van Dale, die volgens hen, die hem gekend hebben, uitnemend lijkt, op een zeer mooi voetstuk. Het staat op een prachtige plaats in het plantsoen van Sluis op de oude wallen, van waaruit men over het nu ingedijkte zwin een ruim uitzicht heeft naar St. Anna ter Muiden, de blonde duinen der Noordzee en het oude Cad- sandria. Het werk doet den Zeeuw- schen beeldhouwer Puijpe te Apeldoorn alle eer aan. Het is de bedoeling dat de gasten en zij, die de onthulling wil len bijwonen, zich te 1; uur verzamelen ten stadhuize en dan in optocht onder 'de vroolijke tonen der muziek zich be geven naar het plantsoen. Aldaar zullen dan eenige korte toe spraken gehouden worden, o.a. door de professoren de Vooïjs uit TJtxecht, Vercoullie van Gent en eenige ge schiedkundigen, wier naam nader be kend zal worden gemaakt, door een der opvolgers van van Dale aan de openbare school te Sluis den heer Ker- pestein, meer in het bijzonder over van Dale als paedagoog, terwijl ver schillende deputaties van genootschap pen, vereenigingen, particulieren ge legenheid rullen hebben daar een woord te spreken of bloemenhulde aan te bieden. De onthulling zal geschieden door den Commissaris 'der Koningin in Zee land. Na afloop der plechtigheid bij het. monument zullen verschillende personen rich vereenigen aan noenmaal. Men verwacht ook uit Bel gië en vooral uit Vlaanderen, verschil lende deputaties. Behartiging zedelijke en godsdienstige belangen der militairen De minister gaat adviezen Inwinnen Wat ar reeds is gedaan De Minister van Koloniën heeft na der geantwoord op de vragen van den heer Haazevoet in zake de behartiging van de zedelijke en godsdienstige be langen der militairen in Nederlandsch Indië. Aan dit antwoord is het vol gende ontleend: Het ligt in het voornemen, om in za ke het vraagstuk der geestelijke ver zorging van het leger- en vlootperso- neel in Nederlan'dsch-Indië het advies in te winnen van een tweetal hier te lande els zeer deskundig beschouwde personen, na hen in de gelegenheid te hebben gesteld, ter plaatse kennis te nemen van speciaal Indisch© toestan den en bezwaren op dit gebied. In ver band hiermede kan omtrent een even tueel© aanstelling van leger-aalmoeze- niers geenerlei- toezegging worden ge daan. Bij de oprichting van het kantoor voor lichamelijke en geestelijke ont wikkeling en ontspanning der militai ren was het, wat laatstvermeld stre ven betreft, de bedoeling, de beoogde ontwikkeling te bevorderen door aan wending van die middelen, welke tot een gezonde vorming en ontspanning op intellectueel gebied kunnen leiden, als het verspreiden van goede en nut tige lectuur in de kazernes, het doen houden van geschikte voordrachten, enz. Iu dit opzicht is binnen de gren zen der beschikbare middelen het mo gelijke verricht. Het heeft nimmer in de bedoeling gelegen, de bemoeienis van het kan toor uit te strekken tot de geestelijke verzorging op zuiver kerkelijk gebied. De huisvesting van de militairen is bevorderd door het aanbouwen van woningen voor gehuwde Europeesche militairen en gehuwde in heemsdie on derofficieren, met welken maatregel gestadig wordt voortgegaan, voor zoo ver do beschikbare middelen zulks toe laten. Er rijn thans ongeveer 1000 wo ningen voor gehuwde Europeesche on derofficieren en ongeveer 600 wonin gen voor gehuwde Europeesche briga diers en soldaten en inheemsche onder officieren beschikbaar. Voorts wordt ten aanzien van de gehuwde korporaals en manschappen van niet Europeeschen landaard in de verschillende kazernes gezorgd voor gescheiden legering van gehuwden en ongehuwden, o.a. door het aanbren gen van losse beschotten. In welke mate deze maatregelen hebben bijgedragen tot bestrijding van het concubinaat, kan vooralsnog moei lijk worden nagegaan, omdat ook an dere factoren, w.o. de vermindering van de legersterkte. in belangrijke ma te 'daarbij van invloed zijn. CEPENSIONNEERDEN EN MOB1LISATIE-SLACHTOFFRS. Op 6 Sept. a.s. zal te Den Haag in het gebouw „Veritas", een buitengewo ne al gem eene vergadering worden ge houden door gepensionneerden van Ivo lonien, Land- en Zeemacht en de Slachtoffers der mobilisatie, onder lei ding van den Algemeenen Militairen Pensioenfaond. De agenda vermeldt o.m. een bespre king van hetgeen de gepensionneerden van Koloniën en Land- en Zeemacht te doen staat, nu door de regeering is medegedeeld, dat, zij bereid is, iets voor de oud-gepensiionneerdon te doen zoodra een sluitende begrooting zal zijn verkregen. Bovendien zal ter sprake worden ge bracht de tijdens de mobilisatieherden king aangevangen actie van particu lieren, tot steunverleening aan de mo bilisatie-slachtoffers. RAMP ARNEMUIDEN EN VLISSINCEN. Naar aanleiding1 van enkele opmer kingen als waren de nagelaten be trekkingen van de omgekomen Zeeuwsche visschers gerechtigd tot eenige rente uit het Ongevallenfoods o! tot eenige andere wettelijke uit- keering, heeft „De Ned." zich gewend tot den Voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg, met de vraag, of in dit geval ook sprake kon zijn van eenig recht, krachtens de Zee ongevallenwet 1919 of de Ongevallen wet 1921. Aan het antwoord van den voorzitter ontleenen wij het volgen- de: ,,De visschers te Arnemuiden en te Vhssingen (en ook te Breekens) zijn z.g. deel visschers, d.w.z. de opbrengst van de vangst wordt in evenveel ge lijke deel en gesplitst, als er mannen aan boord zijn, plus bovendien nog een deel voor het schip. De schipper eigenaar ontvangt 'dus twee deelen, oen deel voor hemzelf als contra prestatie voor zijn arbeidskrachten c-n liet andere deel voor aflossing, onderhoud enz. van het Bchip en tuigage. „Hoewel de verdiensten van deze visschers de laatste jaren door ver schillende omstandigheden zeer laag waren (van f 300 tot t 600) en dus economisch geheel gelijk aan arbei ders, voldoen ze toch niet aan de voorwaarden in art. I. W. gesteld op art. 1637 B. \V.Dientengevolge zijn ze niet verzekeringsplichtig in gevolge de I. W. en wordt aan de na bestaanden geen weduwe- en weezen- rente uitgekeerd. „Aangezien hier sprake is van maatschap, vallen de visschers dus ook niet onder de O. W. 1921, ter wijl zij ook niet onder de Zeeonge- vaJleuwet vallen. „Een deel der visschers is, toen de verdiensten beter waren, verzekerd geweest bij Zeerisico. Later zijn ze evenwel door de ongunstige tijdsom standigheden genoodzaakt geworden deze verzekeringen te annuleeren. Geen enkele wettel ij ko nitkeenng ontvangen zij, zoodat voor de nage laten betrekkingen (acht weduwen en 17 weezen) veel en veel moet gedaan worden. „Bovendien waren de scheepjes en de netten niet verzekerd^ en zeer zwaar belast daarenboven". DE UTRECHTSGHE WERVEN. Dr N. G. van Huffel schrijft aan de N.R.Cb.: Sterker 'dan ooit heeft de werven- stad in Utrecht mij geboeid, toen ik onlangs weer eens de mysteieuse tunnel op de Ganzenmarkt, schuin in sterke belling tot op de werven afda lende, doorworstelde, een worsteling mei een abominabel plaveisel, die echter beloond wordt. Waar ter we reld komt men te staan voor zulke schoone verrassingen. Als Utrecht een bestuur had, bestaande uit leden, dio cenig gevoel hadden voor dezelfde schoonheden. die zij voor toeristen meer aantrekkelijk gemaakte plaat sen, hemelhoog hebben geprezen, ea die zij in de stad, die aan hun zorg is toevertrouwd, voor liet grijpen hebben, wat kou het oude Sticht een geheel ander karakter krijgen! Het zij bij zonlicht, dan wel in den avond scnemer, of als de stad door kunst licht is beschenen, de werven, die men door het oude wed op de Gan zenmarkt bereikt, geven een stads beeld te zien van groot-sche lijnen, verwonderlijke perspectieven langs de waterlijn, een rijkdom van kleur en toon. En die ingang!, welk een op lossing!, hoewel als zoodanig in vroe gere eeuwen niet bedoeld, om met oen kreet van bewondering plots te komen voor dat geheel andere, nog veel schoonere Utrecht, van de wer ven gezien, na door die mysterieuse tunnel te zijn aangeland aan het wa ter, met de stad een étage hooger. Waarlijk, een verbetering van het plaveisel in 'die tunnel en een doel matige exploitatie van dat stuk werf met. aanlegplaats voor eeu rondvaart-, bootdienst, kan tot Utrecht's welvaart veel bijdragen. Als te eeniger tijd, hetgeen al reeds lang had kunnen ge schieden, de hoek Ganzenmarkt Oude Gjacht wordt weggeruimd, hetgeen niet behoeft gepaard te gaan met groote kosten, komt do ingans naar de werven, op dit uit den aard der zaak voor groot verkeer niet in aan merking komende punt, te liggen als een behoorlijk overblijfsel .dat. be hoorlijk geëxploiteerd, en hersteld f>cn monument wordt, den vreemde ling ter bezoek aanbevolen. Moge de Vereeniging ..Oud Urecht" zich het lot van dit allermerkwaar digste stadsgedeelte aantrekken, en bevorderen, 'dat het aan zijn staat van erwaarloozing wordt onttrokken, ra stadgenoot en vreemdeling langs dc-zen pittoresken weg bij uitnemend heid Utrecht als wervenstad te doen kennen en waardeeren. TOMATEN. anwege het Centraal Bureau van Groenten- en Fruitveilingen in Ne derland wordt een reclame-campagne op touw gezet voor het artikel to maten. lEr is een fraaie reclame-plaat ont worpen en schitterend uitgevoerd, die in groenten en fruitwinkels onge twijfeld de aandacht zal vestigen op dit tuinbouwproduct, dat in zoo kor ten tijd een zoo merkwaardigen zege tocht over geheel de wereld heeft •olbracht. Eerst ongeveer 100 jaren geleden werd de tomatenplant uit Zuid-Ame- J'ika in Europa ingevoerd. Oorspron kelijk beschouwde men haar als sier plant, wier ongehoorde rijkdom aan helroode vruchten de algemeene be wondering wekte. Al spoedig kwam inen er door proeven achter, dat de tomaat aan bijna alle spijzen, waar mede zij vermengd werd, een heer lijken frisschen en pikanten 6maak verleende en 'n zeer gunstigen in vloed op de spijsvertering uitoefen de. Thans is de tomaat over de geheele wereld bekend en heeft het gebruik 'an tomaten een enormen omvang aangenomen; in het bijzonder in de Engelsch sprekende landen worden jaarlijksch millioenen kilogrammen tomaten geconsumeerd. Onder deze omstandigheden wekt het zeer zeker verwondering dat, niettegenstaande in Nederland zeer groote hoeveelheden tomaten worden gekweekt, het gebruik in ons eigen land nog zoo gering is. Meer dan 23 millioen K.G. tomaten werden in 1923 uit ons land uitgevoerd, terwijl toch eeu zeer groot gedeelte hiervan ons eigen land had moeten en had kunnen worden gebruikt. Teneinde de groote waarde van de tomaat voor de volksgezondheid te doen inzien en de verschillende ma nieren waarop zij kan worden gé bruikt. meer bekendheid te geven, heeft het Centraal Bureau een groot aantal receptenboekjes doen drukken welke op ruime schaal worden ver spreid^ FIETSENDE BLOEMEN- VERKOOPERS. Voor de Vacantiekamer van de Am- sterdamsche Rechtbank stonden twee mannen terecht, die. voordat ze m het Huis van Bewaring werden opge sloten hetgeen ongeveer een maand geleden geschiedde op straat het poëtisch beroep van bloemenverkooper uitoefenden, schrijfthet „HhJd." Met 'de vreugde, die het gaan langs hun levensweg met een mand met bloemen aan den arm hen ongetwijfeld bieden moet, hadden de verkoopers op zekeren dag geen genoegen meer geno men; ze hadden een rijpad ingeslagen en waren uitgekomen bij een fietsen- verhuurinrichting in een klein straatje in de groote stad. Daar werden het geschiedde op 4 Juli 1.1. een tweetal fietsen gehuurd, die integen- stelling met de nu eenmaal heersëhen- de zede, na afloop van den huurtijd niet teruggebracht en betaald werden, 'doch die bij een liefhebber voor klin kende munt werden omgeruild. De rij wiel verhuureter, die haar bezit niet terug kreeg, ging onraad vermoe dende. in de stad op zoek en in de buurt van de Achter Burgwallen wer den de fietsenhuren'de bloemenverkoo- pers aangetroffen te midden van vrien den en vriendinnen; van een fiets die hen niet toebehoorde schenen ze niets to weten. De rijwielverhuurster maakte een rechtszaak van het geval en zoo had den de beide bloemenhandelaren zich voor hun booze daden te verantwoor den. Beiden Ontkenden een fiets gehuurd te hebben, ze waren zelfs in geheel andere stadsdeelen geweest, van ver duistering of diefstal dus geen sprake. Als eerste getuige werd de rijwiel verhuurster gehoord, ze vertelde het geheele geval tot in de allerfijnste bij zonderheden: de fietsen had'den gou den biesjes, ze was net met de schoon maak bezig toen de booswichten haar huis betraden, een van hen had zelfs nog zeer vriendelijk een 6toel die in den weg stond helpen verzetten. „Bloe mej'an" (een van de beide snoodaards) was er meteen met zijn buit van door gegaan enz. De echtgenoot van de eer ste getuige bevestigde dit alles, even zoo het dienstmeisje. Ook getuigen a décharge verschenen: de eerste wist alleen, dat de bloemen- verkoopers het niet gedaan hadden 't waarom vermeldde hij niet; de twee de zuster van een der bêkl. die juist in het ziekenhuis lag, vertelde, dat haar broer op het uur waarop de fietsen gehuurd waren bij haar op bezoek was geweest en de derde bevestigde dit laatste en maakte van de gelegenheid gebruik om te vertellen hoe ze juist een jas van een vriend naar de banli van leening hadden gebracht; alles te zamen de jongemannen moesten wel onschuldig zijn aan het gepleegde mis drijf. Dank zij de twijfelachtige verklarin gen van de getuigen a décharge acht te het O. M. het ten laste gelegde over tuigend beweeen. De eerste beklaagde, die reeds vier maal veroordeeld is. hoorde een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden tegen zich cisehen, 'de tweede bekl., die nog nooit en nimmer met de politie in aanraking kwam en steeds^ de deugd beoefende, een straf van vijf maanden. Ook op het pad van een bloemver- kooper is bet niet steeds rozengeur. Uitspraak in deze zaak 26 Augustus. DE ZAAK VAN DEN DEVENTER BANKIER. Wij lezen in Het Vaderland: De rechtbank te Zutphen heeft vernietigd het faillissement van "den bankier J. B. te Deventer. yervolgens stond de heer B. te recht, beschuldigd van oplichting, doordat hij van de weduwe S., en van zekeren H. G. A. L. tezamen tn- geveer f 1500 had aangenomen voor aankoop van effecien en hun rota's daarvoor had doen toekomen, terwijl die effecten in werkelijkheid niet door hem waren gekocht. Het O.M. eischte vrijspraak-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 7