DE TIJDINGZAAL VAN DEN HOORN A. AALT8Z, ARTS IS AFWEZIG NET FUNK MEISJE Gevraagd Gevraagd Kappenmaakster DAMESHOEDEN Slagersleerling Jongste bediende Nette Loopjongen WERKZAAMHEDEN Ruime belooning Lichamelijke Opvoeding CX. Lichaamsoefening en ir.uzlek. Dat men op het hooren van muiiek lichamelijk reageert, ral wel niemand durven ontkennen, die als militair met rware bepakking rich te voet over een zeer groot aantal kilometers heeft moe ten verplaatsen en drie kwartier of een uur van huis de muziek wordt opgesteld om de vermoeide troepen het laatste deel van de marschoefening te gelei den en roodoende de inspanning te verlichten. Over het algemeen ral mc:i de verklaring van dit verschijnsel niet zoo moeilijk vinden. Men redeneer, al dus de pittige marsch, welke onder die omstandigheden word» ingezet, geeft dadelijk een opgewekter, vrooüjker stemming en deze veranderde gemoeds toestand doet de vermoeidheid minder gevoelen, ja, bij velen zelfs geheel ver geten. Dc vermoeidheid zelve is daar mede echter geenszins geweken. Met dere psychologische verklaring wanneer men er althans de waarde van een verklaring aan wil toekennen neemt men over het algemeen genoe gen, ook al is het weren der quacsti© hiermede nog niet veel verduidelijkt. Men zoekt evenwel maar niet verder, want het is van algemeene bekendheid, dat een goede opgewekte stemming, een hoog gestemd moreel, ons tot verrich tingen van bijzonderen omvang of moeilijken aard op velerlei gebied kan aanzetten. Er rijn evenwel ook anderen, die zonder het bovenstaande te willen be strijden nog een ander verband tusschen muziek en lichaamsbeweging meenea te kunnen aantoonea. Tot hen behoort co zoo bekende muriekleeraar Jacques Dalcroze. Hem was als erva ringsfeit opgevallen, dat pianospelers het woord pianist zullen wij maar uitsluitend laten voor hen, die het kla- vierspel met meer dan gewoon succes hebben beoefend bijna zonder uitio*. dering kleinere of grootere bewegingen maakten me: het hoofd of romp of het lichaam vertoonden en dit bracht hem op het denkbeeld dat muzikale ge waarwordingen, voor zooverre van rhytmischen aard, verband houden met het spel van spieren en zenuwen. Hii gewende daarom zijn leerlingen er aan bij het hooren van muzikale rhylmen lichamelijk te reageeren. Al spoedig moest hij evenwel ondervinden, dat slechts twee van elke tien leerlingen op normale wijze reageerden, en dat de juiste lichamelijke reactie op muziek al even weinig voorkwam als het lezit van een absoluut gehoor. Hij ging daarom zoeken naar een methode, die er op gericht was spieren en zenuwen op elkaar af te stemmes, lichaam en geest met elkaar in harmonie te bren-1 gen. Hij zocht een verband tusschen gehoor en bewegingsvermogen, tus schen muziek en karakter, muziek en temperament en tusschen muziek en dans. De uitwerking van zijn zoeken en streven is geworden de rhytmische gymnastiek, r.ie daarna doot velen al of r.ie: gewijzigd is nagevolgd, door den pioniersarbeid op dit gebied van Dalcroze. Zoo kan men in werken van Winthor en Bode lezen, dat Dalcrore slechts metrische oefeningen heeft ge geven, m. a. w. dat het verschil tus- r hen mant cn rhytme hem niet bepaald helder is. Het is mij niet bekend of Dal croze daar ooit tegen op is gekomen: wye echter het zeer mooie en duidelijk geschreven op,tel ..Rythme, maat ea temperament' (1919) van Dalcroze gelezen heeft, wet voldoende, welke waarde aan dergelijke beweringen moet worden toegekend. Een dfrèct verband tusschen muiiek en spieren ineer.t Dalcroze to hebben opgemerkt hii velen zijner leerlingen, ei ie mededeelden bij het hooren van klanken een bepaalde kleine spierbewe ging achter in de keel te gevoelen, ja, zelfs gelooft hii, dat alleen reeds het denken aan een bepaaldo melodie de spierbewegingen te voorschijn roept, die noodig zouden zijn om deze melodie te zingen. Bii herhaling heeft Dalcrore er op geweren, dat hij, eenmaal over tuigd van bet verband tusschen mu ziek en neiging tot samentrekking in het spierweefsel, zijn leerlingen bewe gingen liet uitvoeren als een hulp- middel bij dc studie van muziek. Steeds heeft hij den nadruk er op gelegd, dat hij ruuzickleeraar was en geen leeraar in lichaamsoefeningen. Op hêt inter nationaal congres voor lichamelijke opvoeding te Parijs in 1913, heeft Dal croze op verzoek ook gedemonstreerd, coca niet dan nadat hij weer een ge lijksoortige verklaring had afgelegd. Hij maakt dan ook gebruik van het plei- zier, dat kinderen vooral in rhytintecke bewegingen hebben, om daardoor langzamerhand ook de liefde voor mu ziek bij te brengen, waar die aanvan kelijk niet of slechts in geringe mate aanwezig was. Reeds kinderen, jonger dan een jaar, reagccrca gewoonlijk heftig op muziek. Dat hier niet alleen de invloed van een vroolijke stemming wordt getoond, blijkt wel daaruit, dat ©en baby. waarmede gestoeid wordt, kraait van de pretdoch zoodra fluit men een wijsje of speelt men er een op de piano, dan komen baby's armen, beenen en het geheele lichaam in volle actie! Hoe het ook zij, de ervaring zegt ons ontwijfelbaar dat er verband is tusschen muziek en lichaamsbeweging en het is dus niet te verwonderen, dat men de lichaamsoefeningen heeft aangegrepen als hulpmiddel bij muzikale scholing, doch evenmin, dat de muziek meer ca meer ia dc lichamelijke opvoeding wordt aangewend, want een goed stelsel voor dezen tak der opvoeding geeft niet vol doende, wanneer het alleen maar goe de lichaamshoudingen aankweekt, ook do zuiverheid der beweging vereischt speciale aandacht. Ik geloof dan ook, dat voor dit onderdeel muziek een be langrijk ondersteuningsmiddel is. Van theoretisch standpunt bekeken moet de zuiverheid van beweging ook zonder muziek zijn aan te leeren, maar dit zal voor den leeraar, die klassikaal on. derricht moet geven, groole moeilijkhe den meebrengen. De muziek kan hier uitkomst geven en al behoort 'hans reeds in vele gymnastiekzalen een piano tot den inventaris, ik meen, dat wii in de naaste toekomst er naar moeten stre ven, dat in geen enkele van die lokalitei ten meer een piano ontbreekt H. L. WARNIER. Wekelijksche Postzegel rubriek In het besluit, dat do invoering dei' eerste „zeeposte'-zegels regeide, werd mede bepaald, dal zij waren te plek ken op de acluerzijuo der brieven c» pakketten met overzeesche bestem ming. Tegelijk werd het tarief gewij zigd cn wat voor ons verzamelaars, van grooter gewicht ie. de pas iuge- voerde zogels werden buiten koers ge steld. omdat vermoede'hun uiter lijk de hooger© poetheeren niet bekoo- ren kon en vervangen door andere in een eenvoudig zwart pakje. Doze tweede serie werd uitgebreid met de waarden 2. 12 en 20 centavos. De eerste uitgave, zwart en geel, werd nimmer in gebruik genomen. Hetzelfde geldt voor de uitgave van 1879. de lafste, die ia da waarden 2. 5. 10. 25. 50 en 100 centavos ver scheen. zooels ik reeds reide in ver schillende kleuren naar gelang ;le onderschei ien waarden. Deze norit, hoewel geheel gereed voor gebruik, werd overbodig toen in 1879 Mexico toetrad tot do vvereldpostvereoniging en daardoor in d? ftfrekeninc voor het vervoer tier stoomschip van andere nationaliteit de algemeen-geldende r*t»el in werking kwam. Voor ons. verzamelaars, ie derhalve de uitgift* in zwart, de tweede se rie van 1875 dus, van het meeste be lang. Hot drukken van deze zegel» ge schiedde op een eigenaardige wijze. Xe werden nl. vervaardigd in veilen van 50 etuke en wel scht horizontals rijen, telkens van zeven stuks. Allé waarden komen in een on hetzelfde vel voor; «Ie beide eerste vertikale rijen werden benut voer 10 centavos de derde voor do 25 0.. de vierde voor de 35 c.. de vijfde voor de 50 c.. dc zesde afwisselend, voor de 60 en 75 c. en de achtste afwisselend voor de 85 en 100 centavos. Inderdaad een vreemde manier van doen, die echter bij den steendruk van postzegel» wel meer voorkwam. I^ater, bij het in ge- hruik nemen van nieuwe steenen of platen, werd van der© volgorde afge weken. Twee jaren later in 1877 kwam van de uitgave In zwart een nieuwe druk. die zich van de eerste onderscheidt door grootere karak ters en cijfers. D© zeepostzegels waren niet voor het publiek verkrijgbaar; liet extra recht waaraan een zeepostzending was onderworpen, werd in contanten betaald en door den postambtenaar verantwoord door een of meer zegels te plakken op do rugzijde van het stuk. D© talrijke namaaksels of ver- valschingen, die er bestaan, berok kenden derhalve de post geen schade, maar wel den vertrouwensvollen ver zamelaar. De eerste en laatste uit gave. dus die welk© nimmer postaal werden gebruikt, werden, voor zoo ver is sa te gaan. niet nagemaakt. De aanwezige voorraden van deze uit gaven werden vermoedelijk verkocht aan handelaars en von en daarna hun weg naar de verzamelingen, Anders is het gesteld met de tweede uitgave, de zwarte, waarvan, zooals ik roeds zeide in 1877 een nieuwe druk of een nieuw type verscheen. Deze zwarte uitgave is kundig nage bootst. vooral de tweed© druk en Het vereiacht een geoefend oog en veel kennis om de echte exemplaren van de vaJsche te kunnen onderscheiden. Een enkel, naar voren komend ken merk. mag ik u noemen. In de uit gave van 1875 reikt bij hc-t echte ze ge! do horizontale arceering van den achtergrond in het middelste ovaal, ongeveer op de hoogt© van de ,,C" van centavos, over de ellips en komt dus in dat gedeelte van het zegel, waarin de woorden „port© de mar". Op verder© verschillen <-n onderschei den in t« paan, laat het bestek van dit praatje helaas niet toe. Wat de afstempeling van de zegels betreft, ook hier is alles nog niet tot klaarheid gebracht. Een eigenlijk voorschrift om de zegels te vernieti gen. schijnt niet te zijn uitgevaar digd men treft zeopostzegels op brie ven aan, die in het geheel niet zijn vernietigd, andere vertoonen een paar kruisstreepen met potlood of inkt. weer andere drapen den stempel afdruk van het kantoor van beslern- nvnst. Zeldzaam zün de zegels met een Mexikaansche afstempeling en nog zeldzamer die. welke den naam of he: nummer v .trhet district drapen. Ik hoop door vorenstaande uiteen zetting u duidelijk te hebl>en ge maakt. dat. mop© tegen het verzame len van de eerste en laatste uitgifte bezwaren zirn aan ta voeren, hoewel deze officieel werden vervaardipd, de tweed© en derde uitgave, hc-t vergaren overwaard zijn. mits de echtheid ver zekerd is- Ccmentjil Nlenv/s DE KU-KLUX-KLAN. De politie onderzoekt den oorsprong van een brief, waarin er op werd anagodrongen. dat Leopold en Loeb, die zooals bekend, verdacht worden van den moord op den jonden Franks, zullen worden tot dood veroordeeld. Dez© brief werd gevonden op den stoep van de woning van een rijk koopman, ©cn buurman van de fami lie I-ocb. Op den brief waren ge plaatst klaarblijkelijk bedoeld als p.-esae-papier! ©enige onderdeelen van een mcnechelijk geraamte en daar bovenop een doodshoofd. Al deze griozolighoden waren blijkbaar af komstig uit een medisch instituut. In den brief stondIndien het Hof he'ii piet ter dood veroordeelt-, zullen wij hem ter dood brengen. De zricf was onderteekonö roet de initia len K. K. K. de afkorting van Ku klux Klan. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA. President Coolidgo heeft aan Da wes, don candiduat voor het vice- preeidentschap, zijn onverdeelde in stemming betuigd niet hetgeen hij in zijn jongst© redevoering zeide omtrent do Lonaensche conferentie. De presi dent verwacht belangrijke resulta ten van do toepassing van liet Daw es- plan en gaf te kennen, dat de vol gende si-'-p van do Amerikaunsche regeering in zak© de buitenlandsche politiek zal zijn het bijeenroepen ven meuwe internationale conferentie voor vermindering van de vloot- en leger-uiigaven. De president, en inderdaad alle Mpublikeinsche leiders, zijn hoogst voldaan over de verbetering van den Amerik'aanschen handel en nijverheid hetgeen noar lnin meening vam veel invloed kan zijn op de kansen van de republikcinsch© partij bij de Novern- ber-vorkieziugen. Daarentegen zijn ook do democraten optimit-isch ge stemd aangaande hun vooruitzichten. Senator ones van Nieuw-Mexico, de voorzitter der democratische verkie- .zingscommissie van den Senaat, wees er op, dat de staten van de republiek welke thans een democratische» gou verneur hebben, in het kiescollege 290 stemmen vertegenwoordigen, het geen 2-4 meer is 'dan de noodige meer derheid voor de verkiezing van een president en vice-president. Aanvankelijk werd gedacht, dat de arbeiders de onafhankelijk© candida- tuur van La Follette zouden steunen r Butler, de voorzitter van het nationale republikeinsch© verkiezings comité, die t© Chicago een conferen tie houdt met verschillende arbeiders ders, verklaarde, dat weliswaar een zeker deel der arbeiders La Folet- io zullen steunen, maar het overwe gende deel van hom zal naar eigen in zicht stemmen en in belangrijke mate republikeinsch© candidatuur steunen. ZOO CEWONNEN, ZOO GERONNEN. Dezer dagen is te Londen Sn armelijke omstandigheden in een gasthui» een man overtellen, die op 86-jarigen leeftijd een erfenis van 59.000 pond sterling had ont vangen, welke hij er in 2 jaar heeft door gejaagd. Zijn naam is Nixon Gray, en hij is de zoon vanden onlangs overleden lui- VAN HAARLEM'S DAGBLAD In de Tijdingzaal van HAARLEM'» DAGBLAD Groote Houtstraat 83 zijn iederen dag van 8 tot 6 uur kosteloos te bezichtigen PLATEN, TEEKENINQEN EN FOTO'S betreffende de geschiedenis van den dag. Over alle belangrijke gebeurtenissen vindt de bezoeker daar fraaie en boeiende afbeeldingen. Bo vendien liggen er voor hem kosteloos ter Inzage: Nederl. Staatscourant (bijlsgen). Neder». Staatswetten. Handelingen van de Eerste en Tweede Kamer (met bij lagen). Kort verslag der zittingen van de Tweede Kamer. Stukken van den Gemeente raad van Haarlem. Officieel Raadsverslag. Notulen van den Gemeente raad van Haarlem. Afkondigingen van het Ge meeate bestuur. Stukken der Pro*. Staten. Staatsalmanak. Jaarboekje var Haarlem. Adresboek van Haarlem, Sahoten, Santpoort en Vel- seroord, Velson en IJmui den. Beverwijk en Wijk aan Zee ea Duin, Haarteramer- meer en Aalsmeer, Heem stede en Bennebroek, Hilte- gom en Lisse, Bloemendaal en Overvecn. Plattegrond van Haarlem. Plattegrond van Aerdenhout en kaart van Wandelboscb Groen endaaL Bij het nazien verleent de Op- rioliter van de Tijdingzaal gaamo hulp en medewerking. ELKEN DAG WORDT DE TIJDINGZAAL DOOR HON- DERDEN PERSONEN VAN ALLERLEI RANG, STAND N LEEFTIJD BEZOCHT. fonant-kolonel Nlxofi Gray èn een achten neef vam wijlen John Nixon, oprichter van Nixon's Navigation Colliery. Laatstgenoemde overleed ongc-veer 25 jaar geleden als millionmair, terwijl lui tenant-kolonel Nixon Gray eveneens als rijk man «tierf. Bij zijn dood erfde de thans overleden Nixon Gray jnnior een venn ogen van 50.000 poind eter ling. Voor dien was Nixon Gray mijningenieur te Merthjrr, maar nauwelijks had hij het sommetje van SO.COO pond Sterling ont vangen, of hij gaf zijn positie op en be gon een leven van ploizier. Zijn gald ver dween als sneeuw voor de zon en in twee jaar Mjds haddon zijn „vrienden" en „vriendinnen" hem geheel uitgekleed. Laatste berichten DL TWEEDE ZOON VAN PRINSES MARY. LONDEN, 22 Aug. (V.D.). Het is waarschijnlijk, dat de tweede zoon van Prinses Mary Ulick zal heeten naar zijn grootvader Ear] Harewood, die gisteren zijn verjaardag vierden. Dr. SFJPEL KARDINAAL? WE ENEN, 21 Aug. (V.D.). - Het ■erluidt, dat dr. Seipel in November a.s. tot Kardinaal zal worden verbe ven. Bevestiging van dit bericht is evenwel niet te krijgen. SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA. NEW-YORK, 21 Aug. (V. D.) Twee personen werden gedood en vijftien ge wond, toen een 'rein van Philadelphia naar New-York te Cranford (New Jersey) ien lorriewagen, welke op de rails stond, ernlelde. DE AARDSCHOKKEN IN JAPAN. TOKIO, 21 Aug. (V. D. Bijna dagelijks worden hier en over groote uitgestrekt heden van Japan hevige aardbevingen gevoeld. Gemeld word!, dat de vloed nan den in gang van de Tokio-baai drie voet is ge vallen. evenals bij het begin der groote aardbeving op 1 September 1923. Er heerscht op vele plaatsen groote onrust. Sport en Wedstrijden Luchtvaartnieuws HET OVERBRENGEN VAN DE „AMERIKA"-ZEPPELIN. Een Duitsch journalist had dezer da gen een onderhoud met den construc teur van de nieuwe „Amerika"-zeppelin, dr. Eckcncr, vriend en medewerker van Graaf Zeppelin. Over den bouw van het geweldige luchtschip dat aan Amerika zat worden afgeleverd, deelde de heer Eckener nog het volgende mede „Wij allen zijn trolsch op het door ons volbraohte werk en zien met ver langen onzen overtocht naar de Veree- nigde Staten tegemoet. Het is voor de eerste maa] dat aan een luchtschip ett ovei het algemeen aan een vliegtuig zulke eischen worden" gesteld. Wij twij felen er echter niet aan of onze Zep pelin zal haar moeilijk werk geheel vol brengen, zoodat de komende tocht e?n nieuwe periode in de geschiedenis dez luchtvaart zal inluiden." De route welke gevolgd zal worden, moet bepaald, worden wanneer de at- mosphensohe omstanóighaicn Bekend zijn. Nu reeds den te volgen weg aan te geven, is ondoenlijk. Men zal de draad loos toegezonden weerberichten gebrui ken om na kennisneming daarvan de route ie bepalen. Voor zoover de weg door Europa betref;, kaa echter wel gezegd worden dat de route hjofdzake- lijk over Duitsch grondgebied zal tem pen. aan langs de Zuidkust van Enge land en Ierland, over den Oceaau naar New-Foundland terwijl het plan be staat in Lake Hurst te landen. Dc af te leggen afstand zou dan 7000 K.M. be dragen. Terugkomende op het onlangs ge beurde noodlottige ongeval met ce „Dixmuide" sprak dr. Eckener als zijn meening uit, dat dit tragische ongeval niet zoozeer aan de technische onvolko menheid van het luchtschip dan wel aan de onkunde der bemanning moest worden geweten. Verder sprak de Duitsche Zeppelin- bouwer als zijn meening uit dat het luchtschip een groote toekomst tege moet gaat en dat door haar hulp gro'o- te onld-ekikngsreizen zullen kunnen wor3en ondernomen, In Eet bijzonder de ontdekking van de Noordpool. Wel is waar zijn dit nog allen toekomstplan nen, welker uitvoering echter niet meer lang op zich zal doen wachten. Vas Diaz seint uit Berlijn De Zeppelin, die te Friedrichshafen is gebouwd voor de Vereenigde Sta ten, zal naar gehoopt wordt Maan dag zijn eersten proeftocht maken. Twintig passagiers kunnen medegeno men worden. Er is een keuken en een buffet aan boord. De directeur van de Zeppelin-fabrieken verklaart, dat de reis naar de Vereenigde Staten gedaan kan worden in veertig of vijftig uur, in dien het luchtschip wind meo heeft. Zwemmen. COR ZECCER IN AMERIKA. Cor Zegger heeft, naar „De Tel." mededeelt, in Amerika een mooi succes behaald. Een van ca groote jaatlijksch© kust- zwemwedstrijden is de „Acress the Sound", van Old Jield Light, Long- Island, tot Bridgeport. De afstand be draagt in rechte lijn 13 mijl, doch in verband met getij en stroomingen wordt op 25 mijl zwemmen gerekend. De wed strijd vereischt een buitengewoon uit houdingsvermogen en er nemen dan ook alleen kusuwemmers aan deel, die op zeer lange afstanden getraind zijn. Vroeger nam bijv. de bekende zwemmer Sullivan, rhans prof., aan dezen wed strijd deel en dc winnaar van de beide vorige jaren was Patterson, bekend o.a. door zijn Kanaalpogingen. Er namen ditmaal 13 zwemmers deel aan den wedstrijd, waarvoor als ie prijs was uitgeloofd een zwaren zilveren be ker, ter waarde van 300. Onder hen bevond zich Cor Zegger, die sedert cenigen tijd, onder leiding van zijn broer, v.eer ia training was ge gaan. Na s mijl begon Zegger iets uit tc loopen. Later kreeg hij echter tot tweemaal toe kramp, terwijl 't zeewater zijn oogen pijnigde. Zijn begeleiders wis ten hem zijn voornemen om op te geven echter uit het hoofd te praten en inderdaad wist ds Hollander vol te houden en ten slotte zelfs den wedstrijd winnen in den buitengewonen tijd 1 9 uur 34 min. De tweede aanko mende deed er ruim een uur langer over (10 uur 35 min.). Patterson was derde in 12 uur 30 min. Meer deelnemers kwamen er niet aan. Zij nog vermeld, dat de snelste tot nu toe gemaakte tijd n uur 35 min. was. Hoewel men in verband met getij en stroomingeD geen zuivere vergelijkin gen kon maken en er dus ook niet van een record gesproken mag worden, staat wel vast, dat Zegger een buiten gewone prestatie heeft geleverd. Een oordeel, dat trouwens gedeeld werd door Sullivan, die den wedstrijd bij woonde. Stooravaai'tiserlcliten Alkmaar 19 Aug. t© Tocopilla v. Corral. Altobizkar Mendi, st. 21 Au?, n.m. 9 u. 24 min. 50 mijl v. Scheveningeo, Buenos Ayres' n- Rotterdam. Bawean 21 Aug. te Hamburg van Rotterdam. Citta di Messina, st. 21 Aug. n.m. 9 u. 45 m. 35 mijl v. Scheveningen, Genua n. Rotterdam. Celebes 20 Aug. v. Suez, Amsterdam n .Batavia. Blitar 18 Aug. v. Port Said, Kilia- dini n. Rott. of Amst. Helder 17 Aug. te Mejillonee. Meliskerk 21 Aug. te Kilindini v. Tanga. Merauke 21 Aug. v. Amsterdam n. Antwerpen. Moena. 20 Aug. v. Pisagna. Nickerie 21 Aug. v. Amsterdam n. Suriname. Nieuw Amsterdam 21 Aug. n.m. 7 ti. 30 m. v. Boulogne, Rotterdam n. New York. Oldekcrk 20 Aug. v. Manilla, Japan n. Rotterdam. Ridderkerk. 20 Aug. v. Colombo, Rangoon n. Rotterdam. Siberg 2 OAug. v. Medan n. Bata via. Tasman 20 Aug. v. Sydney n. Java. Waterland 19 Aug. v. Buenos Ayres n. Amsterdam. Zwarte Zee, st. p. 21 Aug. n.m. 10 u. Dover, Huelva n. Rotterdam. ADVERTENTIËN. V er 1 0 o f d: AL1DA C. DAL en - PETER M. SMITS. Haarlem, Gaelstraat 17. Snippeling, Huize ,,D© Draak", Geen ontvangdag. Heden overleed tot onze groote droefenis 11a een langdurig en fmartoliik lijden onze innig geliefde Man en Vader, d© Heer A. MOK in den leeftijd van ruim 71 jaar. Uit aller naam: Wed. S. MOK— APPEL. Haarlem. 22 Aug. 1924. Begrafenis Zondag 24 Augustus 10 uur van uit sterfhuis Adrinan Loos- jesstrnat 5 naar Israëliti sche Begraafplaats Am- sterdamsche Vaart. Algemeene kennisgeving. TANDARTS hervat a.s. Maandag de praktijk. Gad. Ou da Gracht 83. Dr. Kersbergen tot 22 September AFWEZIG Waarnemers: Dr. G. ADRIAN. Dr. MENALDA VAN SCHOU WENBURG en Dr. ROORDA. Na 10 September ook: Dr. GOEDKOOP en Dr. LAND. Gevraagd en Aangeboden voor terst. en Sept.. als noodhulp en voor vaat Holl. en Duitsche keukenmeisjes, dienetb. als meid-alleon, tweede meisjes •kmcisjw, hulp in do liuish., reermcisjee, kamermeisjes, dagmeisjes en werkvrouwen. Adres of br. bij Mej. MOSER. Gr. Houtstr. 159 rd. tel. 1684 int. Gevraagd per 1 Sept. flinke Waschvrouw Mr-.-.- v. VOORST Stolberysir. Q Pianist zoekt een VIOLISTE om eens per week klaasiek© wer ken in te studeeren. Br. no. 4701 bur, vnn dit bind. DAGMEISJE gevraagd, niet ouder dan 16 jr, Godsd. P.G.. van 8—4 u. Loon 4- Zondags vrij. Br. no. 4704, bur, van dit blad. Gevr. m. Nov. of eerder dienstb. alleen, in kl, gezin. Zondag om 2 uur vrij. 300 loon 50 waechg. Zich le verv. van 7—9 Frede- rikspark 10. Gevraagd een net meisje, voor de rek- et; mangelkamer. Wed. J. C. GEHRELS, Binnenpad 1, Over veen. Mevr. VAN LEER, Spaarnelaan 4 vraagt een Gevraagd Dagdienstbode van 84 uur. Aaum. Aelberta- hergslraat 105. met 15 Sept. of 1 Oct. in gezin vnn 2 pers. modern bovenhuis. (Centr. verw.) het meisje, boven 21 voor d. en n- Zelfst. kunn. werken en koken. Loon 30 p. m., wasch vrij. Z. g. g. o. z. a- t. m. Aanm. 's avonds Da half 8 uur Groote Houtstraat 99 B r. Net Dienstmeisje gevraagd voor dag en nacht, net jes kunnende werken en koken, van goede getuigen voorzien. Sa laris naar bekwaamheid 6 a 8 per week. Br. no. 4700 bur. van dit blad. een bekwame strijkster en een aankomende. Vast werk. Wou- wermanstraat 17. Govrangd in kl. gezin flinke Dienstbode voor d. ert n. Zelfst. kunnende werken, v. p. g. v. Adres Klever laan 118, Haarlem. Met October gevr. te Bloemen daal net TWEEDE MEISJE Holl. of Duitsch, loon 30 p. m. plus wuschgeld. Mevr. DE ROOS Jozef Israëleweg 8, ,,'t Land- huye". PIANOLES nangeb. door jongedame, gron dig onderr. (methode muziek school). Cond. 3.50 p. mnd. Pri ma refer. Br. no. 4078 bur. van dit blad. Jong burgermeisje wenscht in een ZANGCLUB opgenomen te worden Oiofst R.K.) Br, no. 4681 bur. van dit blad. Gevraagd bekwaam Gebrs. Bosse, Oranjestraat 1 Telefoon 2628 - Haarlem Aanm, na 7 uur. Hulp in de huishouding Gevraagd een zeer net meisje, van goede getuigen voorzien. Loon 30 per maand. Werkster aanwezig. Zich te vervoegen bij Mevr. MARTIN. Groot© Hout straat 105. GEVRAAGD flink meisje, boven 18 j., van 8.30 tot 4 uur. 6 per week. Me vrouw HOGE WEG, Bloemhof- .gtr.mt. 31 rood. GEVRAAGD een net dagmeisje, van 's mor gens 8—2 uur. Adres Rgs Nova- plein 20. Meisje uit burgergezin oud 22 j. b. z. a. voor hulp in de huish-, in kl. gezin: intern. Br. no. 4684 bur. van dit blad. Beschaafde Juffrouw had ltara middaguren gaarne bezet met eenv. naaiwerk of voor 't oppassen bij kinderen of iets dergelijks. Niet op Zondag. Br. no. -4683 bur. van ditb lad. Gevraagd te Hilversum een flinke Meid-Huishoudster in klein gezin. Brieven met vol ledige inlichtingen onder letter V S boekhandel ROZF.NBEEK Hilversum. Mevr. ROOZEIvRANS, Pijlslaan, 99, vraagt voor direct Dagmeisje van 8 1.30 uur, leeftijd 15—16 j. Biedt zich aan een net meisje v. d. of d. en n. Adres: Dijk 129, Spaarndam. net Meisje de huishouding, v. d. en n. Verspronckwcg 61. FLINK MEISJE gevraagd, niet ben. 18 j., van half acht tot 4. Zondag© vrij. Zijlvest 23. DAGMEISJE gevraagd, van 8 tot 5. Zondags vrij. Loon 7 p. v. Gr. Hout straat 157. VERKOOPSTER gevraagd Br. No. 4715 bur. v. d. blad Plaatsing voor twee fabrieksjongens Leeftijd ongeveer 16 jaar. Zich aan te melden DROST, Drijfrie- menfabriek Marmenjansweg Terstond gevraagd een nette Vee en Yleeechhandel Warmoes straat 7. gevraagd op fabriekskantoor. Eigenhandig geschreven brieven met opgaaf van leeftijd no. 4705 bur. van dit blad. gevraagd, goed kunnende fietsen. Niet boven 16 jaar. P. FRERIKX Raadhuisstraat 4, Heemstede. TIMMERMAN en SCHILDER vragen beleefd werk van parti culieren. Prijs zeer billijk. Vraagt prijsopgaaf! Br. no. 4692 bur. van dit blad. BANKETBAKKERIJ Gevraagd een 3e of aankomend 3e bediende. Extern. G. GUS- SENTIOVEN. Kruisstraat. 53. GEVRAAGD OPERATEUR-ELECTRICTEX voor direct. Br. no. 46S0 bur. van dit blad. Gevraagd een nette behangerejongen, bij G. BEUTE Kzn. Ruycliaverstr. 6 Gevraagd schilder en echildershalfwas. Adres VAN DEN BOSCH, Huis- en versieringschilder, Molenaer- straat 27, Haarlem. gezocht door net persoon voor 2 dagen per week. Hoog salaris geen vereischte. Liefst als: Controleur, Geld-lncasseerder, Schrijver, Portier of andere ad ministratieve bezigheden, ook wel genegen loopwerk te ver richten. Brieven onder No. 4677 aan het bureau van dit blad. Huiseig. zoekt voor zijn huur der, gez. 2 pers., te Haarl., net vrij huis, huur 5—/ 6 p. w. Br. 46S9 bur. van dit blad. Net jongmensch, 18 jaar, in 't bezit van dipl. 3-j. Handelsschool 'machineschrijven, stenografie, boekhouden, correspond, etc.) zoekt plaatsing op kantoor. Hoog salaris wordt niet verb Br. no. 4697 bur. van dit blad. Zeer net Kosthuis aangeboden v. net persoon of 2 broers of vrienden. Geen beroeps. Met huisel. verkeer en vrij ka mertje. Prijs billijk. Br. no. 4693 bur. van dit blad. Vrij bovenhuis te huur centrum stad, aan tram, voor bej. menschen z. k. 5.25 p. w. Terst. Br. no. 4694 bur. van dit blad. Te huur 2 ongemeub. kamers met ruimte om te koken, of gebruik van keuken. Br. no. 4682 bur. van dit blad. ANSWERS The Popular Home Journal of Great Britain The Journal thattells How Britishers Live Think,Workand Play Splendid Stories Bright Articles ANSWERS

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 3