Stadsnieuws De Haarlemsche dammers In Parijs. De vrijwillige landstorm. De stranding inhet Noorder Spaarne. 42e Jaargang No. 12632 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 23 Augustus 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57H- Franco per post door Nederland f3-87J^. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken fO.57^; franco per post fO-65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1 -75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 EERSTE BLAD AGENDA Heden ZATERDAG 23 AUGUSTUS. Bioscoopvoorstellingen. Luxor Tearoom. Middag- en avond- fconcert. Jeugdfeest der A.J.C. Café-Restaurant „Geko" Spaarn- dammerweg concert 8 uur. ZONDAG 24 AUGUSTUS, flohouwbnre Jansweg. Bioscoop voorstellingen 3 en 8 uur. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat i Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Theater ,,De Kroon". Groote Markt Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Atlanta-bioscooD. Zijlstraat, Bioe- coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor Tearoom. Middag en avond concert. Jeugdfeest A.J.C. Café-Restaurant ,,Geko" Spaarn- dammerweg, Concert 3 en 8 mr. Santpoort: Concerten ter ge legenheid van het jubileum van „Soli Deo Gloria" 6 uur. Bloem endaal: Rusthoek, con cert 7.45 uur. MAANDAG 25 AUGUSTUS. Cinema-Palace. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ,,De Kroon" Groote Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theater. Groo'e Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 8 uur. Allanta-hiosoocn», Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 8 uur. Schouwburg- Jansweg. Bioscoop voorstelling 8 uur. Luxor Tearoom. Middag en avond concert. den bruggenbouw te Halfweg? Eecige maanden geieden hebbea wij medegedeeld, dat begonnen was aan den bouw van de nieuwe bruggen in Halfweg. Dit is een van de belangrijkste wer ken voor de verbreediog van den weg Haarlem—Amsterdam. Immers Halfweg is een van de gevaarlijkste plekken voor het sterk toegenomen verkeer. Het kon daar niet langer zoo blnven! Ook al stelt de regeering dc millioenen voorde wegverbreeding slechis in termijnen toe beperkt zelfs, dat de vrees gewettigd is. dat indien over jaren het geheele werk klaar is, het verkeer in middels weer belangrijk is toegenomen, zcoda:pUsnen voor een nieuwe verbreeding uitgewerkt moeten worden! voor Halfweg is nu een uitzondering gemaakt. Daar kan met spoed gewerkt worden. Een gedeelte van het café Coppée is afgebroken, voor het overblijvende deel is een nieuwe zijgevel geplaatst, zoo dat voor den toegang tot de bruggen van het Kerkplein voldoende ruimte is. Over de kanalen van Rijnland komea twee groote bruggen te liggen, een van 6o en een van 30 Meter. De dam die tusschen de bruggen gelegd is, wordt ongeveer zo Meter. De breedte van do bruggen zal 18 Meter zijn, bet eigenlijke rijvlak wordt 8.50 M.. zoodat behalve voor de tram ook plaats voor voetgangers over- t\n. 'Je nu bestaande trambrug word' af gebroken. In Mei is men met den bruggenbouw begonnen. Sinds is de aannemer, de beer Van Zuilen, al flink gevorderd. Eenige landhoofden en pijlers zjjn al klaar. De bodem was zeer veenachtig, zoodat groote hoeveelheden zand (er is 51 12000 M3 verwerkt) gestort moeten worden om goeden vasten grond te ver krijgen. Verwacht wordt dat de nieuwe brug- grn in Augustus t935 gereed rullen zijn. Dan zal ook het huis van den vroe- geren gemeente-ontvanger, den heer Vallentgoed, worden afgebroken. Dit is nooriig om aan den kant der suiker fabriek een breeden toegang tot <j« brug te maken. De Ned. Herv, Kerk wordt ook bin nenkort afgebroken. Deze gemeente bouwt reeds elders in het dorp een nieuwe kerk. Het is bekend, dat later ook de R.-K. kerk op het Kerkplein afgebroken zal worden. Dit zal evenwel nog eenige jaren duren. De regen en de landman Allerwege schade door den regenval In ons vorig nummer uamen wij be richten uit Haarlemmermeer op over de schade door den regen aan do landbouwgewassen toegebracht. Nu wordt ons uit Spaarndam ge meld: De gewa een in den polder hebben door <Ten voortdurenden regen veel geleden. De karw i staat nog op het land. men kan niet dorschen, de erw. ten staan op rintersdoch moeten noo- disr naar binnen. Als het niet op houdt met den recen dan zal -.eel ver loren gaan En eeluk is het dat het koud is en de gewassen niet broeien Het feest der Arbeiders- Jeugd-Centrale. Fakkeloptocht en Electrlsche Verlichting. Tijdens den fakkeloptocht, welke om 9 uur uit het Brongebouw vertrekt zal het gebouw ..De Centrale" aan het Spaar- ne 94. van buiten electriscb verlicht zijn. waarvoor de organisaties aangsloten bij den Haarl. Best. Bond opgesteld zul len zijn met hunne vaandels, om de jeugd een groet te brengen. PERSON Af TA. Bij het examen Nijverheidsonder wijs zijn geslaagd voor acte N IX de 'neer P. Pijpers te Haarlem en L. H. H. Schutte te Schoten. Een tijdelijke Kinderspeelplaats. DE KINDEREN PROFITEERED De kinderen genieten van de vacantie en de asphaltecring. Op verschillende plaatsen in de stad liggen hoopen zand, grint, asphnltblokken. enz. Het is een heerlijkheid om daarop te spelen. Deza foto is gemaakt op de Ged. Oude Gracht en het VerWulft. De kin deren hebben daar van de zandhoopen een ware speelplaats gemaakt, zelfs wip pen geïmproviseerd. Een hartelijke ontvangst. In ons vorig nummer is reeds ge meld, dat de wedstrijd ParijsHaar lem door Parijs met 137 gewonnen is. De Franschen kwamen met de sterk ste ploeg uit; alle kopstukken wareu in deze ploeg opgenomen ora de Haarlemmers te bekampen. Hoewel de Haarlemmers speelden voor wat zij waard waren, konden zij 't toch tegen 't zeer sterke Fransche team niet volhouden. De volledige uit lag was als volgt: Marius Fabro (kampioen van Frank rijk en Olympisch kampioen) wint van Mr. P. J. van Dartelen; S. -Hizot wint van H. T. Luif; H. Giroux wint van J. \V. van Dartelen; L. Dumont verlieet van T. A. Berkemijer; Roger Serf verliest, van Ph. Kets de Vries; A. Dumont fils remise met J. v. Looij: J. Kravietsky wint van H Boks: E. Lieubray remise met S M. Mons; Jaar Jerusalem) remise met P. Molle- ma; L, Darrignn wint van B. W. Ken- sen. 'Totaal: Parijs 13Haarlem 7. Na afloop werden vele hartelijke toespraken tot d> Hollanders gericht en werd de eerewiin rondgedic-nd Deze wedstrijd stond :n het toeken van een har olijke verstandhouding tusschen de HoUandsche er. Panische spelers en de wijze waarop de Haar lemmers door hunne Fransche sport- broeders werden ontvangen Was hij zonder hartelijk! De Centrale van Rijks personeel heeft het lidmaatschap van het A.N.V. opgezegd. De salarisverlaging. In verhand met tusschen de ..Cen trale van voreonigingen van personeel in 's Rijksdienst" en het ..Comité van neutraal overheidspersoneel" gerezen ernstige meeningsverschilJen over de wijze van actie voeren, heeft d^..,Cen trale", die reeds vroeger haar lidmaat schap van het Algemeen N'ederlandsch Vakverbond (Tloor welk lidmaatschap de ..Centraio" van rechtswege lid is van het C. N'. O. P.) tegen 1 Januari 1925 had opgezegd, besloten deze op- zeggine reeds than- in werking re laten treden, mede om vrij te ziin in hare actie ten aanzien van de aan hangige salaris-verlaging. Het dacelijk«ch bestuur der Cen trale" heeft de vertegenwoordigers der bij haar aangesloten organisaties bijeengeroepen om van zijn handelin gen verslag te doen en de verdere ac tie te bespreken. Deelneming aan het voor oefeningsinstituut weder open gesteld. Ons wordt medegedeeld, dat de erving van jonge lieden van 16 tot 18 jaar, die zich wenschen te verblin den bij het vooi oefeningsinstituut van den Vrijwilligen Landstorm welke tijdelijk is gesloten geweest wederom is opengesteld. 13ij voormeld instituut bestaat gelegenheid voor jongelieden tot het verwerven van het bewijs van voorgeoefendheid, dat aan hen een verkorting van oefenings- tijd van 4 maanden verleent. Aanmelding van belanghebbenden die zich bij dat instituut wenschen te verbinden, dan wel daarover inlich- »tingen wenschen te bekomen, kan plaats nebben eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddag» op h bureel in de Kazerne Koudenhorn. DE TRAM ALS COEDEREN- VERVOERSTER. Het onplezierige van den tram- dienst van de Noordzujdhollandache niet. dat zij kleine gebreken heeft (want die komen hij iedere organisa- zonder onderscheid voort maar dat er soms zoo weinig goede wil bestaat, om ongeriefelijkheden te verbeteren. Kr is al herhaaldelijk over geklaagd, lat. op drukke uren bijvoorbeeld tus schen een en twee uur des middags, ■en tijdstip waarop velen vnn Heem stede naar school of naar kantoor te- rugkeeren. de tram van bet eindpunt af een goederenwagen meeneemt, soms twee. die bij den ingang van het Haarlemmerhoutpark moeien worden afgehaakt. De dienst die daarmee be last wordt, komt dan al te laat van het eindpunt af en heef! bovendien nog oponthoud bij het afrangeeren dat. laatste was Vrijdagmiddag niet minder dan 9 minuten, op het horlo ge af. zoodat de volgende (Uensr TTem bij hef Haarlemmerhout park inhaal de en rustig stond te wachten, totdat de voorgaande dien?! ..iin goedc-ren- staart verloren had Natuurlijk met het gevolg, dat zii toen allebei Te Iaat waren. Het streven van een elect ri-che tram moet toch zijn op tijd te rijden. Kunnen die goederenwagen? niet door een «laarvoor speciaal bestemden mo torwagen. die geen passagiers op neemt, worden weggebracht'/ Of, wanneer dat niet mogelijk if. alt Hans hriten de drukke uren. lussrhen twee en drie of tusschen drie er. vie: uur, zoodat menscheu die haast 'tobben, er geen 1 iüder van ondervinden/ Zooals het nu coat v orden er voortdurend allerlei meuschen en kin deren door gedupeerd Verkeersongevallen in Haarlem en Omgeving Te Velsen. Vain een verhu isauto raakte de motor defect. Het gevaarte kon bij „Meervliet" niet verder waardoor een deel van het verkeer over het rij wielpad moest geleid worden. Dit pad werd heel spoedig stuk gereden waar door een groote wagen met bloem bollen in den grond zakte en omviel. Allo bollen gingen door elkaar, wat een aanmerkelijke schadepost be- teekent. De wagen was niet stuk. Mem is daar ter plaatse bezig met het opnieuw bestraten van den Rijks straatweg, de omgevallen wagen lag daardoor wel erg in den weg. In Haarlemmermeer. Het 4-jarig zoontje van den arbei der Z.. dat Vrijdag op den Aalsmeer- derweg met eenige andere kinderen aan 't spelen was en bij 't naderen van een met een paard bespannen kruidenierswagen nog juist, den weg wilde oversteken, werd door den wa gen gegrepen en overreden. Met een gebroken been en aan het hoofd verwond werd de kleine opge nomen en bij een dokter gebracht. De Internationale Jaarbeurs te Keulen. In het, begin van dit jaar hracht onze Reizende Redacteur een bezoek aan de Internationale Jaarbeurs te Keulen en schreef daarover eenige ar tikelen in ons blad. In den herfst of eigenlijk in den nazomer: n.l. van 14 tot 19 Septem ber zal nu te Keulen weer een In ternationale Jaarbeurs gehouden wor den en de vertegenwoordiger voor Nederlund van de Beurs, Mr. J. C. L. Zuydc-rhoff te 's-Gravenhage, was zoo vriendelijk one over die Jaarbeurs eenige mededeelrogen te doen. De opzet van de Beurs ie, dat twee keer in het jaar een algemeenc jaar beurs zal worden gehouden en één keer in de twee jaar een Landbouw- iaarbeurs op dezelfde terreinen en in dezelfde gebouwen. Zulk een Land bouw jaarbeurs zal nu dit jaar gehou den worden van 30 Augustus tot 7 September -, zij zal groots worden op gezet en zeer veel bieden op elk ge bied landbouwmachines, kunst- mestproducten, bijenteelt, visscherij, land bou w -nevenbedr ij venhoutteelt, architectuur enz.ook zal er een vee tentoonstelling en een paardenten- toonstelline aan verbonden worden. Een vermeldenswaardige bijzonder heid is nog. dat zoowel door het Reisbureau Lindeman ie 's-Graven- hace als door het Jaarbeursbestuur te Keulen twee excursies van eenige dagen naar de Landbouwjaarbeure zullen worden georganiseerd (tenmin ste bii voldoende deelneming) waar aan ook een paa.r uitstapjes zullen verbonden worden. Nadere inlichtin gen betreffende deze gezelschapsrei- zen ziin te verkrijgen bij Mr. J. C. L. Zuyderhoff. Korre Voorhout 13, te 's-Gravenhage of bii de filialen te Amsterdam Keizerskracht 351) en te Rotterdam (Vi soil steeg 2). Tot nu toe ziin de toezeggingen van inzendingen uit Nederland voor de Algemeene Jaarbeurs niet buitenge woon grootbelanghebbenden mogen zich dit voor gezegd houdenOok mogen zii zich in het oor knoopcn dat op de jaarbeurs niet aan particulie ren zal worden verkocht: men zal alleen in 't groot kunnen inkoo- pen. Alle Duitachers die toegang tot de Beurs wenschen, zullen moeten bewijzen dat, zii koopman zijn; Nederlanders zullen wat minder Btren» worden behandeld, ofschoon ook élke N'ederlandsch particulier niet op toegang moet rekenen. Men wende zich dus eerst, alvorens de reis te aanvaarden, om inlichtingen tot een der bovengenoemde adressen. Dat ook deze Jaarbeurs grootsch van opzet is behoeft voor wie het Duit sell© organisatietalent kent nau welijks cezegd te wondén. Yooral van de groote inzending der Russische Sovjet-republiek (op liet gebied van granen, fabrikaten en half-fabrika- tenweverij en spinnerij) mag veel venvacht worden Zoowel in het Operagebouw als in den Stadsschouwburg te Keulen zul len gedurende de Beurs iwieren dag voorstellingen gegeven worden, DIEFST M. VAN LOOD. Vrijdag is bij rl© politie aangifte gedaan, dat 30 40 K.G. lood is ont vreemd van 'de lood bedekking van I het Spnithuisjc aan de Groote Markt. Een avontuurlijke tocht. DE KATWIJKER LOGGER IN HET NOORDER SPAARNE GESTRAND. Een stranding Dan gaan meestal de gedachten naar den zeekant, naar het etracd. Maar dit gaat ou over «en stran ding in bet Koorder Buitenspaarne. Aan den overkant van den Spaarndam- merweg, dicht bij de jachthaven, licht reeds langen tijd een Kabwijksche log. ger. Vroeger heeft hij trots de zee beva- om 't menschdom van 't zeebanket te doen smullen! Xu moet hij blijkbaar hersteld worden. Maar de dagen voor de zeevisaeherij zijn niet glorierijk, daar om hone ten de eigenaars zich niet met de herstelling van viescherssohepen. Zoo lag dan de logger aan den Spaar- nelcaat, de bewoners van de schilderach tig m 't lommer verscholen boerderij Schoteroog gezelschap te houden. In de nabijheid zijn ook scheepshellingen. Daar lag de boot zeilree Het Spaarne is evenwel oP die plaats we! breed, maar aan deD kant niet diep. Toen ging Rijnland malen. Wij stedelingen zeggenprachtig! Want als Rijnland maalt, veel maalt, «tinken onze grachten en singels niet of althans weinig. Maar de verlaten KaIwijker is door e; sterke mslen van Rijnland gefopt. Het water aan den kan: werd eteeds la- zoo laag, dat nu de logger op het Spasme-strand zit. De boot helt gevaar lijk over en als er een flinke wind uit het Oosten komt. dan 6laat hel gevaarte misschien geheel op zij. Op onze foto is duidelijk te zien hoe ver het schip al overhelt. Aan een zij ligt de boot bijna droog. Eea gedwongen droogdok-kuur, waarvan de scheepsmakers evenwel niet profiteerenl 't Was een avontuurlijke tocht om bij de logger te komen om onze lezers met deze foto gelukkig te maken. Daar ston den wij" op den Sparedamnnerweg.... En het Spaaroe was zoo breed.... Maar eoo dachten onze fotograaf en uw redacteur wij Nederlanders zijn een zeevarend volk. Wij laten ons door geen water weerhouden, zelfs niet door het breede Koorder Spaarne! Van een schip per werd een boot geleend. De man vroeg: „kunnen jelui roeien?" Als je e«n b°ot wil hebben dan zeg je natuurlijk dat je roeien kan. Maar er is verschil tusschen roeien en roeien. Omdat er verschil is tus schen roeibooten. Dit was een breede vlet, waarbij jij wijdarms met de roei spanen moet zwaaien om vooruit te ko men. En er 6tond Vrijdagmiddag veel wind en een 6terke stroom. Het waa een zwaar «tukje werk voor niet-schippers om daartegen op te komen. Het Spaarne werd althans Ln ons oog! 6teeds breeder.... Was het veranderd in een kleine zee?.... Maar gelukkig aan allee komt een eind. De foto werd genomen en de terugtocht kom aanvaard worden. Het speet ons niet toen wij weer aan den wal stonden zonder onze zwemkunsten vertoond te hebben. Als het met de Katwijker tot eem vol ledige 6tranding komt, dan.... loopen wij den Oudenweg om, want zoo leidt ook een pad naar deze boerderij..... DE SLUIS TE SPAARNDAM. D© buitenste sluisdeuren aan de Kolk worden vernieuwd, de reservedeuren worden thans gebruikt. LEGER DES HEILS. In de afgeloopen week werden in «le Tehuizen voor Daki00zen aan het Spaarne 92102, Telef. 2435, ver strekt 1232 porties voedsel en 308 nachtverblijven. Het St. Joseph-Gesticht- Perceel 108 aan 't Spaarne verkocht aan Heemschut. Naar wij vernemen is perceel 10S aan het Spaarne behoorende tot her com plex van het voormalig St. Josepbge- sticht gekocht door de vereeniging „Heemschut", zoodat de mooie gevel van dit perceel bewaard zal blijven. Een auto-ongeluk dat goed is afgeloopen. Vrijdagmiddag omstreeks tvvee uur heeft aan de Amsleniamsche vaart bij de Vinkebrug dus tusschen Half weg en de Liede een auto-ongeluk plaats gehad, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Van Halfweg reed een ledige vracht- automobiel van Gebroeders Serné te Haarlem. Jui6t op de brug voelde de chauffeur dat er iets Jan zijn auto haperde. Hij had een flinke vaart en na het remmen slingerde de wagen geducht over den weg. Af en toe dachten de chauffeur en een jongetje dat bij hem zat, dat de auto over de tramrails in de vaart zou vallen of tegen een der masten van de electri- sche geleiding botsen zou. Het voor stel van den wagen ging zig-zag over den weg. Gelukkig is alles zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. Ongeveer 30 a 40 meter van de brug is de auto tot 61 aan gekomen, vrv- wel midden op den weg. Zooals op onze foto duidelijk te zien is, was de geheele vooras verbo gen en waren ook de wielen ingezakt, en vervormd. Het bleek, dat een bocht waarmede de as bij het wiel beves tigd is gebroken was. waardoor de as uit haar verband gerukt werd en ook de wagen niet meer te besturen was. Indien de auto geladen geweest, was, zou het ongeluk ook vemioede- liik minder goed zijn afgeloopen, want, dan zou de as gauwer ingezakt ziju. De «rit au f feu r en ziin helpertje wa ren natuurlijk geschrokken door dit onverwachte avontuur. Hoe de auto er uitzag die Vrijdagmiddag aan de Amsterdamsche vaart door de vooras zakte.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1