HAARLEM'S DAGBLAD Buiteniandsch Overzicht FLITSEN 1_J DE VEILIGHEIDSSPELD MAANDAG 25 AUGUSTUS 1924 - TWEEDE BLAD DUITSCHLAND EN DE BESLUITEN VAN LONDEN. DE DUITSCHE RIJKSKANSELIER WEES IN EEN REDE OP DE BË- TEEKENIS DEZER BESLUITEN, DIE VOOR DUITSCHLAND DEN TOESTAND MINDER ONDRA CELIJK ZULLEN MAKEN. ZECEN OF VLOEK VOOR DUITSCHLAND, DE KANSEN DAT DE RIJKSDAG DE DAWE8-WETTEN ZAL AAN- VAARDEN ZIJN BELA NCRtJK CESTECEN. Vrijdag waa do zitting van den Duit- echen Rijksdag mislukt door de oppositie der commu nisten. Zaterdagmiddag is 't een beetje beter verloopen. De communist Schwarz, die Vrijdag de ongeregeldhe den geleid had, was weggebleven, zoo dat dc atmosfeer minder drukkend was. De Dultaohe rijkskanselier aan 't woord. Rijkskanselier Mars legde Zater dag in den Rijksdag een verklaring af waaraan 't volgende ontleend is: Do riiksregeering verschijnt voor u. om u het resultaat der Londensche conferentie voor te leggen en uwe goedkeuring van de Londensche besluiten te verwerven. Het is lieden zaak, een erootere verantwoordelijkheid op u te nemen. Wij gaan niet prat op net succes dat wij" te Londen hebben bereikt. Wij zijn er ons van bewust, dat de ar beid te Londen niet van dien aard was, dat hij groote resultaten had kunnen bereiken. Hot rapport, der experts is voor hot Duitsche volk in zijn wozen even weinig verkwikkelijk als het ous opgelegde verdrag van Versailles. De taak der Duitsche de legatie te Londen bestond slechts hiér in. dat zij streefde naar verlich ting van de lasten en verhoudingen echiep. om de uitvoering van het rap port op de dragelijkste wiize te ver zekeren. Ik meen te mogen constatee- ren, dat de Dutsche deleeatie te Lon den in geen geval een verslechtering tegenover den huidigen toestand, dan rentegen in menig opzicht wel een verbetering bereikt heeft. \Vll hebben geen oogonblik geaarzeld met allo openhartigheid do Duitsche rod ach ten naar voren te brengen: een groot dool van onze tegenvoorstellen werd door de geallieerden als rechtmatig erkend en als verandering der geno- m<-n besluiten aanvaard. Het. is mij een 'behoefte, ook op doze plaats de objectieve en onpar tijdige leiding der Conferentie door een Rngelschen premier te erkennen. Ik stel er prijs op, te const af eeren. dat het tn de pers Geuite verwijt, dat de Duitsche delegatie f© Londen voor een ultimatum is geplaatst, volstrekt ongegrond is. De besluiten 'der conferentie zijn voor RuStschlnnd ongetwijfeld een zware last, maar zijn toch niets an ders dan uiüverking van den verlo ren oorlog. Maar desniettemin bette kenen zij in vergelijking tot den iot dusver beliecrschendcn toestand een vooruitgang. Gelijk aa.n liet geheele Duitsche volk lag ook uau de Duusche delega tie het naast «au het hart de zorg, om Duitschinnd van de bezetting door vreemde troepen te bevrijden. Wan neer ons streven niet het resultaat heeft opgeleverd, dat wij beoogden, dan is zulks in de eerste plaats aan dc omstandigheid toe te schrijven, dat den partijen te Londen in vele richtingen „halt" geboden was, Ik denk hier In de eerste plaats aan het probleem der intargealliecrde schulden. Maar wij wieton toeh door te zetten dat te Londen ever de mi- lit.ti.-e ontruiming der bezet re ^bie den oifri»--handeld werd= Het is ons niet gelukt, de spotdigsie militaire oniitM'.ing der uiinr onza overtui ging in et rijd m t liet NorJtag bezet te ctl'ieden binnen den don het ge heele Duitsche volk verwachten kor ten korten termijn te bereiken. Onze rechtsopvatting wordt daarin nog steeds door de Engelsehe regeoring godeeld. Wanneer wij ons deson danks met door den ttood geboden concessies hebben accoord verklaard, werden wij daartoe gedwongen door de erkenning, dat wij bij afwijzing van die concessies een groot aantal onzer verdrukte landgenooten in hun hoop op spoedige bevrijding zotulèn hebben hedrogen en bovendien het economisch resultaat der Londensche conferentie in zijn geheel in gevaar hadden gebracht. Ons stroven om een étappen-gewij ze ontruiming van het Roergebied te verkrijgen word door Herriot nadruk kelijk van do hand gewezen, met het betoog, dat bij een vaststelling van étappes en termijnen de door hem ernstig gewensclite ontruiming van het gehèele Roergebied zou worden bemoeilijkt, ja weliicht geheel onmo gelijk gemaakt. De Duitsche regee ring, die de aldus getroffen regeling der ontmimirigskvvestie niet als defi nitief beschouwt, ja. liet veeleer thans ais haar ernstigste taak opivat, ook de door Herriot in het uitzicht gestelde snellere en volkomen ontrui ming van liet Roergebied en van de andere sanctie-gebieden tv bereiken, vertrouwt, gelijk van zelf spreekt, ook thans nog, dat, een bevredigende regeling dor ontruimingskwestie en de bevrijding van de bevolking der wederreeluelijke bc-zette gebieden wel licht spoedig zal verwezenlijkt wor den, wanneer op basis van het rap port der experts en van de besluiten van Londen de regeling van het. her stel vraagstuk en daarmee hopelijk ook de pacificatie van Europa is in geleid. De rijkskanselier drong aan op be handeling dor Londensche besluiten. Wat. gebeurt er bij verwerping der overeenkomsten van Londen; welke gevolgen moeten wij voor ons volk en onze huishouding verwachten, wanneer d# te London bereikte rege ling niet tor, werkelijkheid wordt, maar de tegenwoordige toestand voor onbepanlden tijd voortduurt? Ik zeg met opzet ,,voor onbepaalden tijd"" want het kan voor déngeen. die den tegenwoordigen toestand der wereldpolitiek overziet aau geen twij fel onderhevig zijn. dat de londen sche conferentie een kans heeft ge boden die niet, licht zal tempkeeren. De bovep alle verwachting uitgaan de omkeer in de Amerikaamche po litiek, die na de groote reserve dor laatste jaren weer heeft besloten, on der do banier vim het Dawee-r«pport tot actieve deelneming aan Euro- peesche problemen, dreigt op niets uit te loopen, wanneer de banier van die nieuwe marschrichting door een der voornaamste betrokkenen in Europa van de hand wordt gewezen. Hei had niet veel gescheeld of het spook der intergeallieerde schulden, had reeds do Londensche besprekin gen doon mislukken. Slechts door compromissen is het gelukt, dit ge vaar te bezworen. Maken wij de te Londen samengeknoopte baaiden der los, dan verheft dit govaar op nieuw het boord en dan- zijn de go- volgen in het bijzonder op do houding van Amerika waan-an het- econo misch lot. viun Europa afhangt, niet te overzien. Op dit gevaar te wijzen en lot alle partijen van dit Huis dc ernstige ver maning te richten, zich welbewust, te zijn van de verantwoordelijkheid voor do te nemen beslissing, beschouw ik als mijn hoogsten vnderlandschen plicht. Die het voor zijn geweten voor hot Duitsche volk meent te kunnen verantwoorden op dit oogon blik van beslissing over Duitschlands lot voor jarenlang de uitvoering van het rapport der experts eu van 'de overeenkomsten van Londen hindoron, heeft den ©matigen ligon plicht in deze stonde van ver antwoording een anderen weg te wij zen, die ons volk uit. zijn economi- sclien en financieelen nood kon red den cn ons de bevrijding dor bezette Duiteche gebieden verzekert. Deze weg moet echter ook dadelijk bewandeld kunnen worden en moet kort zijn, anders zal hij Duitschland ion verderv© voeren, want do verwer ping van het verdrag van Londen l>e- teekdat in ieder geval al dadelijk do vernietiging van alle hoop, die het Duiische volk, in liet bijzonder onze broeders in het bezette gebied koeste ren. Industrie en landbouw zullen meer nog d&n tot dusver onder oen voortdurend toenenienden crcd iet- nood te lijden hebben. Of onzo bloedelooze huishouding, onze tot dusver moeizaam omhoog ge houden valuta, niet oan nieuw ver val tegemoet gaau, is oen bange vraag Een toenemende werkloosheid, een algemoeno nood van breedo massa s I van ons volk echter, zullen zeker hot gevolg zijn. Op het bezette gebied zal 'de vreeselijke militaire druk onver- 1 minderd blijven rusten, de afsnoe- ring der bevolking zal vérder in Btand gehouden worden. Honderden gevangen Duitechers, die zich voor hun vaderland op de bres hebben geeteld, zullen in de gevangenissen versmachten. Aan vele duizenden uit gewezenen zal de terugkeer naar bet vaderland ook verder ontzegd blij ven. Een vreeselijke verantwoordelijk heid rust thans op den Rijkedag. Zijn beslissing zal naar mijiu vaste over tuiging voor Duitschland zegen of vloek beteekenen. Heb geheele Duit sche volk en de geheele wereld rich ten hun blik op ons. Het bezette ge bied waarnaar ons aller vurigste wcraschen uitgaan, heeft zijn, wil be kend gemaakt en zijn hoop is ont waakt; deze mag niet hedrogen wor den. Hierop gaven de ministers Stresemann en Luiber nadere uiteenzettingen over de besluiten van de Londensche conferen tie. Do communisten maakten tijdens dié redevoeringen eenig tumult. Intu5schen werd aohter de coulissen tusschen de regcering en de politieke partijen onderhandeld over do aanneming dor Dawes-wetton, Men vernam, dat opnieuw werd on derhandeld tusschen de Duïtsch-natio- oalen cn de regeering. Het is weer de volkspartij, die tracht als bemiddi/laar op te treden. De rijkslandbond, die het middelpunt van het verzet was, schünt uit vrees, dat de credieten aan den landbouw zullen worden opgezegd, meer handelbaar te worden. Aan den anderen kant wordt beweerd, dat de Duitsrh-na- tionalen, nu zij zien dat er werkelijk ge vaar voor een Rijksdagontbinding dreigt, tot toegeven geneigd worden. Het zou echter voorbarig, zijn te spre ken van een ommekeer bij 'dc partij. Dc rijksdag is tenslotte tot Maandag uiteengegaan. Do toestand blijft dus nog onzeker, maar de kansen, dat de Duitsche Rijks dag de besluiten van Londen zal be krachtigen, zijn belangrijk gestegen. In de Fransche Kamer ■s 't debat over ce conferentie van Lon den vooitgezet. Het ging vooral tus schen Herriot cn de socialisten over de beteekenis van de bezetting van het Roergebied. Was het een pand voor dc veiligheid van Frankrijk of voor de be taling der schadeloosstelling -door Duitschland? Wat betreft de veiligheid, zeide ge neraal De Sticker, namens de regee-. ring, dat Foch, wiens raad was inge wonnen, uitdrukkelijk verklaard had, dat do militaire bezetting van het Roer gebied geen invloed had op de veilig heid van Frankrijk, d3ar de voorwaar den voor de veiligheid in het vredesver- d3g ruimschoots voldoende waren. Verder leverde het debat niet veel be langrijks op. Verspreid nieuws DE VERMOEDELIJKE MOORDENAAR VAN ERZBERGEn. Do a*rigcliouJvn Duitsohc-r, dio zich Koetster noemt* doch wien men oen der moordenaars van F-reborgei" meent te zien, Ss geconfronteerd met twee ambte- r.nion van de Duitsche recherche, die in hem inderdaad don 31-jarigen koopman lleinrich Schulz moendei te herkennen. De aangehoudene is aan de justitie over gedragen. HET ENKELVOUDIGE KIESRECHT IN FRANKRIJK. De Senaat heeft met 232 tegen 32 stem men <ien terugkeer tot het enkelvoudig kiesrecht aangenomen. FRANKRIJK EN BELGIS. Dit Bruiwei wordt gemeld: Wij vernemen, dat de Belgiecho regec- ring over eenige dagen aan do Fr.vnscho ©en nota zal zenden, die de wonscbcn van België behelst «,*n aanzien van een modus vivendl niet Frankrijk op economisch ter- icin, ter vervanging van de economische overeenkomst, die eenige maanden gele den door do Belgische Kamer is verwor pen. Hot stuk zal in het begin van de volgende inaand zijn voltooid cn Frank- vijk heeft reeds aan Brussel een rnotn doop toekomen, waarin de modu6 Vivendi, in groole lijnen wordt aangegeven, in'af wachting van de onderteekening van een definitief verdrag. DE ONTWAPENINGSVOORSTELLEN IN DENEMARKEN. j.Berlingske Tklehde" vernedmt dat in een bijeenkomst van het Deenseha kabi net de formcele goedkeuring is gehecht aan de ontwapeningsvoorstellen, wolko de minister van Defensie. Rasmussen, in dc eerstvolgende zittingsperiode aan den Rijksdag zal voorleggen. De hoofdlijnen hiervan r.iin de vervanging van het be staande leger door e^n 6pecialé grehkpoli- VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE VOORZICHTIGE Komt opgewekt uit liet station het is prettig om naar huis te gaan •blijft op den hoek van zijn straat staan en kijkt angstig naar zijn huis loopt aan den overkant langs het huis en houdt het schichtig in het oog keert voorzichtig aan het einde van de straat om en loopt op zijn tee- nen den tuin in gluurt naar bin nen door 't raam, maar kan niet veel onderschei den draait uiterst be hoedzaam den knop van de keu kendeur om buigt zijn hoofd om den hoek van de deur en luis tert aandachtig hoort voetstappen en trekt zich. schielijk terug ziet dat het zijn vrouw is en tracht pstpst voorzichtig haar aandacht te trek ken fluistert als dit feen uitwerking eeft, lieesch; zijn ze weg? vrouw, bekomen van den schrik vraagt zijn >vie weg? ontdekt dat het dameskransje eerst morgen bij eenkomt en zinkt uitgeput in een stoel, (Nadruk verboden.J lie en van de bestaande vloot door een kleine vloüt van schepen der visscherij- inspoctio en kust wacht schepen. Er zal een kleine luchtvloot gehandhnafd worden en liet geheel zal ressorieeren onder het mi- Defensie zal worden opgche- l)e jaarlijksche kosten worden op 11 jnillioen kronen geschat, plus het wacht geld voor de ontslagen manschappen van leger en vloot. Binnenland De malversaties aan de Boazbank te Zeist De verdachten ter beschikking der justitie gesteld De directeur ging speculeeren De bediende schafte zich een fraaien inboedel aan De drie verdachten van de mal versa ties aan de Boaz-bauk lo Zeist zijn ?aierdagoch(end aldus meldt de N.R.Crt. naar Utrecht overge bracht en ter beschikking van de just i tie gesteld. Een der gearresteerden, zekere Z. uit IJs3elmuiden, wordt er van verdacht de verduisterde gelden gebruikt te hebben voor het oprichten van een drukkerij in zijn woonplaats.' Voorts zou hij verschillende personen hebben opgelicht. De justitie heeft de boeken en bescheiden van de drukkerij in beslag genomen. Het 11 bid. meldt nog het volgende: Het onderzoek door de Zeister politie heeft, naar wij vernemen, aangetoond dal, inderdaad de indertijd door den .directeur verduisterde gelden reeds weer waren aangezuiverd door familie leden. De directeur moet het. geld heb- beu aangewend voor speculatie met medeweten van zijn bediende. In to taal moet de directeur zich daartoe in dertijd een bedrag van pl.m. 6000 hebben toegeëigend. De bediende moet echter ruim 40.000 hebben verduisterd, welk bedrag, niet weer werd teruggestort, maar nn.n al lerlei werd uitgegeven. De boeken, welke de bediende onder zijn berus ting had, werden dadelijk na de arres tatie door de politie in beslag genomen dbch hot heet. dat de bediende er te vens een eigen administratie op na liield om in de officieele bescheiden zijn onrechtmatige handelingen aan de Controle te kunnen onltrekken. Naar het heet, werden stortingen deels ten eig'en bate aangewend en dan voor liet gereduceerde bedrag ge boekt, terwijl "betalingen in de boeken werden genoteerd, verhoogd met het bedrag, dat de bediende in eigen zak deed verdwijnen. Gebleken is, dat hij zijn jonge vrouw wilde ontvangen in een nieuw gebouwd huis, dat hij huur de tégen 1 800 's jaaxs, welke huursom ongeveer overeenkwam met zijn sala ris, zoodat hij vermoedelijk gedroomd heeft bet weeldeleventje ongestoord te kunnen voortzetten. Zaterdag werd in de timmermans- schuur van den schoonvader een prachtige nieuwe inboedel in beslag gej^piuen .eu ijl .een, yi.er.tgl ,autpvrach ten, 'naar hét politiebureau overge bracht. Eeu npg, nic-t„betaald orgel moet door den handelaar zijn wegge haald. Onder 'de clientele.van de Boazbank behoort ook het.Ckr. Lyeeum te Zeist en liet. moeten vooral de lyeeumgelden zijn die door den bediende ten eigen bate werden aangewend. Het bankbe drijf wordt met het U.trechlsclie per soneel voortgezet. BURCEMEESTER FORENS. De burgemeesters van Abbenbroek. Oudenhoorn en Zuidland, wonende te Zuidland, en van Hekelingen en Spij- kenisse, wonende te Spijkenisse. zijii beiden aangeslagen in de forensenbe lasting, de een in Oudenhoorn, de an der te Hekelingen en hebben daarte gen bezwaren ingebracht bij Ged. Sta len van Zuid-Holland. Blijkens her, Wkbl. ,v. Gem. belan gen hebben dezen, overwegende hieromtrent, dat reclamant is aangeslagen, omdat hij als burgemeester der gemeente Oudenhoorn resp. Hekelingen geacht wordt de beschikking te hebben over de raadszaal dier gemeente tot per soonlijke uitoefening van zijn betrek king; dat de beschikking over de vergader zalen van openbare lichamen bij deze lichamen berust en niet bij 'do indivi- 'ducele leden of bij de voorzitters dier lichamen; dat, ten aanzien van de gemeentera den bet tegendeel niet volgt uit liet be paalde bij artikel 40 der Gemeentewet volgens welk artikel de burgemeester den raad doet vergaderen, zoo dikwijls hij het noodig oordeelt, aangezien de bevoegdheid om den raad te doen ver gaderen niet zonder meer in zich sluit de beschikking over 'de localiteit, waarin de vergaderingen worden ge houden en bovendien art. 40 voor noemd deze bevoegdheid ook aan an deren dan 'den burgemeester toekent; dat de oproepingsbriefjes volgens art. 41 der Gemeentewet wel van den bur gemeester uitgaan, doch in zijn 'hoeda nigheid als voorzitter, dus als orgaan van den Raad, 'die bij het gebruik, dat" hij van zijn vergaderzaal maakt, slechts aan de beslissingen van den burgemeester gebonden is, voor zoover het diens hoedanigheid als voorzitter medebrengt; dat weliswaar de raads zaal Oudenhoorn resp. Hekelingen voor andere doeleinden wordt gebezigd zooals voor de vergaderingen un liet polderbestuur eu van verschillende commissies, doch niet door den burge meester, terwijl dit vertrek ook niet' bestemd en ingericht is voor de indivi- dueele werkzaamheden, aan liet bur gemeestersambt -verbonden; dat 'derhalve reclamant' niet de be schikking heeft over de raadszaal der gemeente Oudenlioorh résp. Hekelin gen rot persoonlijke uitoefening van zijn betrekking; den béstreden aanslag vernietigd. ONTROUW BEAMBTE. Door- de politie te Deventer is in een volkslogement aldaar aangehouden de 24-jarige G. K-, besteller bij Van Gend en Loos te Amsterdam, die verdacht wordt van verduistering van eeu be drag van ruim f 200 ten nadaele van zijn patroon. Hij werd bij zijn aan houding in het bezit gevonden van een stalen wapenstok, die door de politie in beslag is genomen. K. is naar Am sterdam overgebracht en ter beschik king gesteld van den commissaris van politie le sectie aldaar. HET VOORKOMEN VAN AFLUISTE- RFN VAN TELEFOONGESPREKKEN. Er worden sinds eenigen tijd, naar „de Grondwet" meldt, tusschen Roo sendaal en Bergen op Zoom proeven genomen met een uitvinding van den Ir. der telegrafie, den heer A. H. de Voogd uit den Haag. Deze uitvinding bestaat hierin, dat door een bijzonder kruissysteem der draden, welke zich in telefoonkabel bevinden, het afluisteren van telefoon gesprekken het overspreken van de eene ader o.p de andere, zooals de vakterm luidt zooveel mogelijk voorkomen wordt. Wanneer dit systeem goede resulta ten heeft, zal niet enkel het telefoon- geheim beter gewaarborgd zijn, doch zp.l het doordat het plaatsen van condensatoren vermeden kan worden een aanmerkelijke bezuiniging be teekenen. Alleen op het traject Roosendaal— Bergen op Zoom zou deze bezuiniging pl.m. 5000 gulden zijn. Feuilleton (Geautoriseerde vertaling). Naar hel Engelschvan J. S. FLETCHER. 6) „Natuurlijk ken ik meneer Hack- dale", antwoordde hij, „toen ze naar Üe kamer van den inspecteur liepen, j Het zou al heel vreemd zijn als de] jnenschen in zoo'n klein plaatsje als| Southernstowe elkaar niet allemaal i kenden, inspecteur". „Och ja, ziet u, ik ben hier niet ge-1 boren!" zei Mellapont met een verle-] gen lachje. ,,ln de twee jaar dat ik hier ben ben ik nog niet gewend ge rankt oa.n den kleineri omvang van de plnals. Maar laten we meneer Hack- dale nu eens vertellen wat er gebeurd is .Viij is de voornaamste van mijn vrijwilligers en bij kan de zaak met de rest bespreken. Luistert u eens even heel croed naar me meneer Hack'dale". John Hnckdale luisterde rustig, ter wijl Mellapont hem vertelde wat er aan de hand was. Shelmore sloeg hem gade, terwijl hij zat te luisteren en dacht hij zichzelf dat Hackdale nog ■wel voor iets helers in 'de wieg gelegd was, dan het verkoopen ya.n manufac turen, al was het ook in een groote zaak. In tegenstelling met zijn broer Simmons, die mager was en scherpe trekken Ini'd, was John een lange, goed gebouwde man, met een knap ge zicht, en een uitdrukking van kalme zekerheid in de oogen en mond die hem zeker t.e pas zou komen. Hij zou in de rechterlijke macht een goed fi guur slaan Shelmore stelde zich voor hoe hij er uit zou zien in toga en bef. „Wat denkt u er van?' vroeg Mel- iapont, toen hij met zijn verhaal klaar was. „Welken indruk maakt het op u?" Hackdale keek langzaam van den I eenen man naar 'den anderen. „Ik geloof", antwoordde hij, „dat, Iwat het jonge meisje ook denkt, haar voogd al eerder in Southernstowe is geweest". „Hé? on waarom denkt u dat?" vroeg Mellapont opgewonden. „Waar- I „Het is volkomen duidelijk", 'Hackdale. „Hij wist alles van dat klei ne deurtje in den uitgang naar het Zwarte. Laantje. Voor zoover ik weet j was dat deurtje er al toen ik nog heel klein was. Toert ik pas de kost. verdiende als loopjongen heb ik dik wijls pakjes in het hotel gebracht door die deur." „Mooi", zei Mellapont. „fDus u denkt, „Ik denk dat meneer Deane Southernstowe kende en iemand in Southernstowe", antwoordde Hack dale, „en dat hij het, plotseling in zijn hoofd heeft gekregen om die iemand op te gaan zoeken, zöo. laat als het was. Dar hij nooit is terug ge komen is iets dat Hij zweeg, en keek veelbéteèkénend naar de onderen. „Nu?" zei Mellapont. „Wat dan?" „Dat zeer nauwkeurig onderzocht moet worden", vervolgde Hackdale. Hij zweeg weer, en keek den. hoofd inspecteur strak aan. „Ilij was op reis du6 hij had zeker geld bij zich, en dingen van waarde?" vroeg hij. „Een heeleboe-l! dat hebben we zooeven gehoord", stemde'-Mella pont toe. „Maandag was de driemaa.n'delijk- sche marlet", merkie Hackdale op. in En zooals u weet blijft er dan een ineoleboel onguur volk bier ronclhan- !gen, tot den volgenden morgen. De moesten van hen slopen dan buiten. Als meneer Deane 's nachts is uitge- gaan, misschien naar een huis in de buitenwijken „Net wat ik ook dacht I" riep Mella- pont uit. „F.r zit niets auders op dan overal te zoeken en navraag te doem en do kwestie bekend to maken. Dat is- het voordeel van een kleiu dorp zoo'n nieuwtje weet binnen een uur iedereen. Vertel 't overal rond, Hack-1 dale, en u ook, meneer Shelniore. Me neer Ilackdale, u gaat zeker naar uw wijk de noordkant van de stad, is 't niet? Vertel het overal, waar u komt er moet toch wel iemand zijn die dien man gezien heeft of van hem heeft gehoord". „Dat weet ik nog niet", zei Ilack- 'da.le weifelend. „Negenennegentig van de honderd menschen in Southernsto we. liggen om tien uur in hun bed. Zoo lang ik vrijwilliger bij de politie ben, ben ik na dien tijd nog bijna nie mand op straat regen-gekomen". Hij knikle tegen Shelmore eu ging de kamer uit. In de hal bleef hij oen ©ogenblik staan om het een en ander ie zegden tegen twee collega's die juist binnengekomen waren en zich. tot het vervullen van hun vrijwillige plichten gereed maakten. Toen hij bet politie bureau verlaten had, liep hij 'de straat door'en sloeg een smal laantje in, dat langs den zijkant van het raadhuis liep. Aan het einde van dit 'laanljo was een klein plein, geheel omringd met oude half houten huizen; iu een van deze, een pension, gehouden door twee oude damos, woon'de Hacdale met zijn] broer Simmons. Hij wilde Simmons nu spreken: Simmons was het beste kanaal om nieuwtjes langs le verspreiden: Simmors, die na een korte inlichting het bericht van Den- ncs zonderlinge verdwijning in een .half uur tijd aan beel Southernstowe zon hebben békend gemaakt. Hackdale opende de dour van het pension en liep door de vierkante, met hout hekleede hal, die in het mid den verlicht werd door een slingeren de lamp. Onder deze lamp stond een man in onberispelijke avondkleediug, die zorgvuldig een hoogen hoed af wreef. Hij was een lange goedgebouw de man van omstreeks zestig jaar, die in zijn tijd bijzonder knap van uiter lijk moest zijn geweest, maai- nu den indruk maakte van een zorgvuldig ge preserveerde en gerestaureerde ruïne. Dit was Mark Ebbith, dien Hackdale kende als huisgenoot eu als exploitant van 'de nieuwe bioscoop; hij wist ook, dat Ebbith vroeger tooneelspelcr was geweest en dat zijn loopbaan niet bijster succesvol was geweest; Hack- dale herinnerde zich zelfs, dat hij, ten tijde van zijn komst in Southernsrowe in het stadium was van gerafelde broekspijpen. Maar nu was hij weer in goeden doen en als leider van een bloeiend theater ging hij een goeden tijd tegemoet. De beide mannen knikten elkaar toe en Hackdale bleef even staan op weg naar zijn eigen zitkamer. „Is er nog nieuws?" vroeg hij. „Niets totaal niet!" antwoordde Ebbitt. „Heb jij wat?" Hackdale verleide hem. wat hij zoo juist gehoord had en Ebbitt luisterde ernaar terwijl hij zorgvuldig voor een spiegel zijn hoed opzette, zonder veel belangstelling. „Dat moet de vreemdeling geweest zijn, dien ik Maandag in mijn theater zag", mérkte hij op. „Nogal lang, met eeu grijzen baard, in een bruin pak;- ik heb ook gezien, dat hij een buitengewoon mooien diamant in zijn das had! Zoo! Ja, als oude'lieeren met zulke, juweelen midden in den nacht uit wandelen, gaan, hè?" „Nou,'vertel het aan iedereen, dien je vanavond ontmoet", stelde Hack dale voor. „Publiciteit" „Mijn jongen, het nieuwtje zal over eeu uur in de géheele stad bekend zijn!" verklaarde Ebbitt. „Als die kletskous daarboven liet in zijn hoofd krijgt om uit te gaan, weet heel Southernstowe het binnen vijf minu ten. Publiciteit? Laat dat maar aan een provincie-stad over". Hij vouwde een witzijden das om zijn nek, zette zijn hoogen hoe'd een beetje scheef en liep naar buiten, ter wij] Hackdale een deur aan de linker zijde van de hal opende en de kamer, die bij met zijn broer als zitkamer deelde, binnenliep. Simmons was thuis de resten van zijn eten ston den voor hem, maar hij was zelf ver diept in een zwaarlijvig juridisch boek 'dat aan weerszijden door zijn ellebo gen geflankeerd werd. Tusschen zijn, tegen zijn voorhoofd gedrukte handen, keek hij naar John. .(Wordt vervolgd.)]

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5