Stadsnieuws De Feesten op Koninginnedag 42e Jaargang No. 12635 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 27 Augustus 1924 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3-57H- Franco per post door Nederland f3.87H- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd I abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post 10.65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM HoofdredacteurJ. C. PEEREBOOM Dlreotie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, (Jmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden WOENSDAG 27 AUGUSTUS. Luxor Tearoom. Middag en avond poneert. Bioscoopvoorstellingen. Schouwburg Jana weg: Jeugdbio6- ooop 2.30 uur. DONDERDAG 28 AUGUSTUS. Groote kerk: Orgelbespeling 7.30 8.30 uur. Luxor Tearoom. Middag en avond concert. Cinema-Palace. Groote Houtatraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „De Kroon" Groote Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater. Groote Houtatraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 8 uur. At]ante-bioscoop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 8 uur. De autobussen naar IJmuiden De strijd om de passagiers Men schrijft ons: Het heeft langen tijd geduurd sind6 de laatste nieuwe autodienst tusschen IJmuiden en Haarlem ging rijden. Tot voor eenigo dagen oer. nieuwe dienst (werd aangekondigd, vervolgens nog een en daarna het gerucht kwam van nog oen concurrent. Het was zoetjes aan toover dat de passagiers tevreden konden zijn, het ook waren. Do wagens zijn over 't algemeen goed. de gewraakte Fords zijn zoo goed als geheel ver dwenen. De oude autobushoudere ziin natuurlijk weinig ingenomen met de nieuwe concurrenten. Het is niet al tijd zoo druk dat een passagier aan den weg blijft staan. Bovendien er zijn reserve wagens. Het is nu een strijd geworden van He autodioneten, ..met de oudste rechten" en de nieuwelingen, waar van het publiek do dupe dreigt to Worden. Om eikaar passagiers af te snoe pen wordt weer hard gereden. Tot dat de een of ander partij het opgeeft doch daar is voorloopig nog niets van te zoggen. Het. wordt werkelijk tijd dat de ge meentebesturen ophouden met het geven van nieuwe vergunningen. Ten kwartier-dienst met op drukke tijden reserve wagens, is werkelijk voldoen de. Veel varkens maken de spoeling dun en roo wordt het ook voor do autobushmidere slecht rijden als ieder die het wil maar een dienst kan openen. Een dames vischclub Een ongewone verschijning Maandag arriveerde aan de Ringvaart in Haarlemmermeer ia een paar groote auto's een dame f vischclub, bestaande uit een dertigtal dame? met witte pet ten en gesjerpd met de kleuren der ver- eeniging. Dit was voor de bewoners van den Aalsmeerderdijk een ongewone ver schijning. De club had dan ook veel be kijks. 'BOND VAN ARBEIDERS- MANDOLINECLUBS IN NEDER LAND. Ter voorbereiding van het Bondsfeest van den Bond van Arbeiders Mandoline clubs in Nederland op_ it October e.k., zullen de afdeelingen Velsen en Amster dam a.s. Zondag,"3i Augustus, in Haar lem komen om met de afdeeling Haar lem een repetitie te houden. Dit is voor het gezamenlijk optreden van deze afdeelingen op het feest, waar zij dan het nieuwe werk „Do Meifanta sie" zullen spelen. De repetitie wordt gehouden in ge bouw „Do Centrale". Na afloop der re petitie zullen de deelnemers een wande ling in de omstreken maken. GESPUID. Dinsdagavond werkte de watermachine te Spaarndam, hetwelk beteekent dat er in do wateren van onze stad flink ge spuid werd. DE H. A. M. t. T. Donderdagavond zal de hoofdcom missie van uitvoering met de onder scheidene commissies van uitvoering een slotvergadering houden in de be stuurskamer van het. Gem. Concert gebouw. In die Bijeenkomst zal het eindverslag' worden wtgebracht. Het woeste rijden met auto's in de Haarlemmermeer De veiligheid op den weg in gevaar Herhaaldelijk worden klachten geuit ■er de roekelooze wijze, waarop door het woeste rijden met auto's de veilig heid op de wegen in a# Haarlemmer meer in gevaar wordt gebracht. Aanrij dingen en botsingen zijn dan ook aan de i*rde vax den dag. Maandagavond k*am op den Vijf- huizerweg alhier een auto, waarvan de bestuurder door onbekende oorzaak eenige oogenblrkken de macht over het stuur kwijt raakte, tegen een boom terecht, met het gevolg, dat een der tienden door den schok een wond het hoofd opliep cn het motorrij- •uig ernstig v.-erd bttchadigd. Denzeifden avond 'eden aldaar re;hts van den weg twee wielrijders. Uit dv richting Amsterdam «aderde op het zelfde pad alzoo li aks van den weg auto. De wielrijders gingen direct zoover mogelijk den grasberm in om een aanrijding te voorkomen. De be stuurder van den auto verkoos echter uit te wijken cn passeerde zoo ra kelings langs hen heen, dat een hunner van de fiets viel en bijna in een sloot terecht kwam. Het ongeluk met een revolver. De toedracht i ons vorig nummer gaven wij reeds uitvoerige bijzonderheden over den tra- gischen dood van den heer K. Blauw, uit Haarlem. In „Het Volk" lezen wij nog Blauw zou met Jo de Haas van Am sterdam te Wijnjeterp op een anti-mili taristische meeting het woord voeren. Op het laatste moment was laatstgenoemde verhinderd, waarvoor N. Schuurinaus, ook uit Haarlem, met Blauw meeging. Zoo kwamen ze Zaterdagmiddag ia Ter- wispel bij kennissen (A. Hof) aan om daar te overnachten. Hun rugzakken uitpakkend, liet Blauw aan Schuurmans een met écn patroon geladen browning-revolver zien, die hij steeds bij zich droeg, omdat hij meermalen te Haarlem en elders ge volgd werd door tegenstanders, die meer dan eens dreigden hem to zullen dooden. Hij zeiau „Kijk, dat dingetje moet mij verdedigen." Vermoedelijk doordat het wapen hem uit de handen viel en hij dit onder het vallen nog wil de grijpen, (volgens anderen zou men hem tegen den arm geslagen hebben, zeggend ..ga weg met dat ding") is het wapen afgegaan. met het noodlottig gevolg, dat de kogel Blauw in de bene denrij trof. Twen doktoren waren spoedig ter plaatse, maar hulp mocht niet meer baten. Na ongeveer anderhalf uur is Blauw, onder hevige pijn, tengevolge van zware verbloeding, overleden. Den- zelfden avond is het lijk nog vervoerd naar zijn oom te Wijnjeterp, waar het Woensdag werd ter aarde besteld. Aanvankelijk werd aan zelfmoord ge dacht, maar dit moet absoluut buiten gesloten rijn. Natuurlijk verwekte dit voorval groo te consternatie. De marechaussee was speedig ter plaatse, aan wie de revolver welk wapen in de verwarring eerst was weggeworpen ter hand werd ge steld. Een zweminrichting te Hillegom? De plannen ontworpen Een subsidie aan de gemeente gevraagd Er is een circulaire verspreid door de Vereeniging ter bevordering van de oprioht ine en exploitatie van een Bad- en Zweminrichting alhier. Het bestuur deelt mee, oat de archi tect van den Ned. Zwembond een plan heeft ontworpen, lietweik in overleg met de door den gemeenteraad be noemde commissie is vastgesteld. Het komt in het kort hierop neer. De inrichting zal bestaan uit een groot bassin voor geoefenden, twee kleine bassins voor ongeoefenden en kinderen, meer kleedhokjes, niet af gesloten overdekte kleedgelegenhe den, pompinstallatie, lokaaltje voor badknecht, rijwielhergplaats, spring- gelegenheid, enz. De kosten van deze inrichting, welke slechts aan beschei den eischen voldoet, zullen inclusief den grondprijs, ongeveer f 19.500 be dragen. De benoodigde gelden zullen ver kregen moeten worden door het plaat sen van renteloozo obligatiën van f 25 f50, f 100 en f 250 terwijl aan het ge meentebestuur zal worden verzocht, zich garant, te stellen voor aflossing der geleende bedragen. De aflossing der leening heeft in 20 jaar plaats, nl, het eerste jaar f 500 en verder f 1000 per jaar. De exploitatie zal vermoedelijk een jaarlijksch over schot van ongeveer f 700 opleveren, zoodat er voor aflossing een tekor, ongeveer f 300 zal zijn. Aan het gemeentebestuur zal een subsidie tot zoodanig bedrag gevraagd worden. „Onze stellige overtuiging is (aldus de circulaire) dat bij niet slagen van dit. plan Hillegom het ook voor de naaste toekomst nog zonder een zoo ttige inrichting zal moeten stellen, •t als gevolg dat. het zwem genot periodiek een slachtoffer zal eischen. dat ouders hun kinderen met angstig gemoed naar allerlei slooten zien trek ken voor een „verfrisschend" bad en dat kinderen, zelfs zeer jonge, zonder toezicht in diep water gaan loeren zwemmen. U zult met ons eens zijn, dat een dergelijke toestand niet langer toe laatbaar is; dat nu iets gedaan moet, worden. Welnu, laat ons toonen ge meenschapsgevoel te bezitten en be reid te zijn daarvoor een offer te brengen". Ned. Werkliedenverbond Patrimonium Over naamsverandering Op de Dinsdagavond gehouden le denvergadering van de afd. Haarlem van het Ned. Werkliedenverbond Pa trimonium, hield de secretaris een in leiding over de quacstie van de naamsverandering van dat Verbond naar aanleiding van voorstellen van een paar afdeelingen op de agenda van de komende Bondsvergadering om den naam Ned. Werkliedenverbond te ver anderen in Chr, Sociaal Verbond Pa trimonium. Het hoofdbestuur neemt een afwijzende houding tegenover de ze voorstellen aan. Na de inleiding nam de vergade ring met algemeene stemmen do vol gende motie aan De afdeeling Haarlem van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, van oordeel dat Patrimonium is een orga nisatie voor algemeene sociale belan gen, om in overeenstemming met art. 1 dor statuten de belangen der maat schappij'in het algemeen en die der werklieden in het bijzonder te beharti gen, waarin plaats is voor een ieder die sociaal voelt en denkt, mits hij erkent dat Gods Woord en de tradi tion onzes volks de vertrouwbare grondslagen eener christelijke maat schappij uitmaken dat krachtens Patrimonium's statu ten niemand van het lidmaatsehap wordt uitgesloten en dat het er alleen om gaat de sociaal voelenden en den kenden in Patrimonium biieon te doen zijn, die Patrimonium's doel geheel willen najagen, sluit zich aan bij het prae-advics van het Verbondsbestuur op het voorstel Alkmaar kant zich tegen elke naamsverande ring van ons Ned. Werkliedenverbond, omdat daardoor Patrimonium van wezen, aard en karakter verandert en zijn huidige beteekenis in bet. organi sation ven op sociaal gebied gaat ver liezen j en spreekt den wens'ch uit dat alle personen van p rotestantseh-ch riste- lijken huize, zoowel patroons als ar beiders. krachtens hun sociale roeping aan de actie van Patrimonium zullen deelnemen." Besloten werd deze motie te publi- ceeren en aan het Verbondsbestuur op te zenden. DE ONTSPORINC OP DEN AMSTER- DAMSCHEN STRAATWEC. Naar aanleiding van de ontsporing van een tramrijtuig van de E. S. M. op den Amsterdam schen straatweg ontvingen wij een ingezonden stuk van den heer M. M.. waarin deze als oorzaak van bet ongeval meent te kunnen aanwijzen dat. door den over vloed igen regenval de grond onder de dwarsliggers zeer week wordt, zoo dat de'rails op sommige plaatsen wegzakken en er oneffenheden ont staan waardoor de trams gemakke lijk ontsporen. Do bodem is ter hoogte van de Vin- kebrug en de Liedebrug zeer veen achtig; zegt inzender, die verder als zijn meening uitspreekt, dat vroeger de baan daar beter in orde -ehouden werd dan tegenwoordig, nu het aan tal werklieden uit bezuinigingsover wegingen verminderd is. Wij brachten dit schrijven onder de aandacht van de tramdirectie, dis het bovenstaande geheel onj.uist noem do. Er is juist uitgemaakt dat de grond ter plaatse niet week was. De oorzaak is bii het onderzoek nog niet gebleken. Het ongeval moet waarschijnlijk aan een samenloop van omstandigheden geweten wor den. Wélke omstandigheden is noz niet ontdekt. Ook ontkende de direc tie dat de baan door de bezuiniging thans minder goed onderhouden zou worden dan vroeger. OM LICHT GEVRAAGD. De inwoners van het hofje In de Molenstee# verzoeken per adres aan B. en W. maatregelen te willen ne men, ten einde het hofje en de daaraan verbondpji poort (doorgang) bij avond en nacht te verlichten. Thans is daar in het geheel geen ■erlichting. De orgelbespelingen Het laatste avond-concert in dit seizoen Het laatste avond-orgelconcert in dit seizoen zal plaats hebben morgen Donderdagavond van 7i tot 8A uur. Door den heer George Robert zal bet volgende programma uitgevoerd worden: 1. Concert F gr. t., G. F. Handel. Larghetto. Allegro. Alia Sicilians. Presto. 2. Adagio uit de 3de Sonate, J. S, Bach. 3. Prélude, Fugue et Varation César Franck. •i. Pastorale Roger Ducasse. 5. Final. Louis Vierne. Een mooi programma! Ongetwijfeld zullen velen deze la-" 6te avond-oi^elbespelingen willen bij wonen. De concerten ziin steeds d.u bezocht, maar morgenavond zal de Groote kerk wel overvol zijn. MUZIEK IN DEN HOUT. Muziek in den Hout op Donderdag 28 Augustus 1924 te 8 uur onder lei ding van Willem Knikker. Programma: 1 Marche „I-a Reine de Saba" Ch. Gounod. 2 Ouverture ,,Le Roman "Elvire. A. Thomas. 3 „Terpsichore" Fantaïsie de Ballet L. Ganne. 4 Fantaisie „Carmen" G. Bizet. 5. Ouverture „Tutti ;n Masohera" C. Pedrotti. 6. Fantaisie „11 Trovatore" G. Verdi. 7 Fragmenti del l'opera „La Bo- lieme" G. Puccini. Het programma Thans is het programma voor dt feestviering op .Maandag vastgesteld. Wij ontleenen daaraan het volgende 8 uur; Koraalmuziek van den toren der Groote kerk. 8.30—g uur: Carillonbespeling van de Groote kerk door den heer H. W. Hofmeester, die verschillende vaderland- sefce liederen zal uitvoeren. 0 u u r: Uitvoering van den Huldigings- marsch op de Groote Markt door „Har monie-Crescendo", die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereeni ging „Koninginnedag" door den beei Eug. II. Rap is vervaardigd. Do compo nist zal do uitvoering leiden. Aubade van ongeveer 3000 schoolkin deren, eveneens op de Groote Markt. De kinderen zullen zingen „Wilhelmus van Nassouwe", „Te land en ter zee", „Een lied van Nederland", „Naar zee" en „Een liedje van de zee". Ilct Wien Neérlandsch Bloed zal ge zongen worden door de kinderen en het publiek M zamen. Do aubade slaat onder leiding van den heer Jan de Nobel. „Harmonie-Crescendo" zal da zang begeleidea. 9.30 u u u r Optocht dezer kinderen naar den Hertenkamp, langs Zijlstraat, Zijlvest, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raamsingel, Van Eedenstraat, Juliana- stxaat en Dreef. 10—12 ourl Kinderspelen in den Hertenkamp, 1.30—3 u u r j Feestconcert 3d de Groote Kerk, met medewerking van mej. Betty Dijkstra, sopraan, Haarlem, Louis van Tulder, tenor, 's-Gravenhage, en George Robert, orgel. 35 uur: Concert der H. O. V. in den Hout. 3'A5 uur: Concert op dc Groote Mark: door „Harmonie-Crescendo". 6uur: Wielxenwedstrijd op de Dreef. 7.45 uur Muzikale wandelingen van „Harmonie-Crescendo" en de Bavaria- kapel door de stad. 812 uur: Avondfeest op het feest terrein aan den Kinderhuissingel. Het programma vermeldtconcert, rang, bel-champêtre, bioscoop en spccialitei- n. Medewerking wordt daarbij verleend door „Harmonie-Crescendo", een spe cialiteiten-gezelschap onder leiding van den impressario Jac. Smits (o.a. zijn stoutmoedig lucht-acrobatcn te tien het mannenkwartet „Neerlandia" en de directie van het bioscoop-theater „De Kroon". Om 11 uur zal daar het vuurwerk worden afgestoken. Daarna is er nog gelegenheid tot dansen. HET TE WATER CERAAKTE MEISJE. Men verzoekt ons mede te dcclcn dat het meisje, dat Dinsdag in het water van den Kloppersingel bij het Spaarnc geraakte, niet door leden van de Red dingsbrigade is gered. Dezen hebben alleen hulp verleend en het meisje huis waarts geleid. PERSONALIA. Voor het examen Boekhouden M. O. is geslaagd de heer G. A. Wesselink te Hsarlcm. Bij de Ned. Spoorwegen is be nd tot le haltechef te Legerplaats Oldebroek de etationsambtenaar >V. H. Walinga te Haarlem. 't Hangt maar van 't standpunt af. Frans Dwars, een wandelaar, met welgespierde boenen, Placht tot een flanken marsch én long en voet te leenen, En was voor boscli en beemd van lic-fde eta£g vervuld. Een auto leek hem gril, een motorfiets haast schande. „Wanneer ik", zeide Frans, „gezag had in den lande, Dan werd zoo n ploffend vod voortaan niet meer geduld." FRANS DWARS ALS WANDELAAR. Zijn oog zag dien 't bereed, als monster. Yuurge blikken Wierp 't spookbeeld woedend rond, „om wandelaars te verschrikken Riep Frans, vergramd van stem, „zie, alles neemt de vlucht Zoo'n vent verspert den weg met zijn verwenscht machine, En davert dondrend door, als ijslijke lawine, Terwijl met stank cn stof hij vult de zuivre lucht!'1 Zijn zuster Josephien, een bloe iend-blanke deerne, Mo Jit ia verloop van tijd een fermen jongling geerne, Die voor he: daaglijksch brood een motorhandel dreef. (Der koopliên list is groot). Hij wist Frans te bewegen Tot eenen proefrit langs de stra ten, grachten, stegen, En bood een motorfiets voor weinig, haast te geef. FRANS DWARS ALS MOTORWIELRIJDER. Zoo rijdt nu onze Dwars (thans Motorfrans geheeten) In 't rond en wil bylo van wandlen niet meer weten, Ja, scheldt op al wie loopt en heet hem overlast. Hij ziet dien als een reus, blokkeerend al de wegen, „Door hem heeft menigeen een ongeluk gekregen!" Roept Frans vol booze drift. „Ik noem dat ongepast". Moraal van dit geval is, dat een elk op straat Oordeelt en critiseerfc naar 't standpunt, waar hij staat. TOM DE RIJMER. EEN AFSCHEID, Men schrijft ons: In intiemen kring, onder de amb tenaren van den dienst van Open bare Werken had Woensdagmiddag na het beëindigen van den werktijd een kleine huldiging plaats. Het was de heer Buijs, architect bij den dienst die het bureau van Openbare Wer ken op dezen datum, wegens het eindigen van %ijn dienstverband, ging verlaten. Bij monde van den heer E. J. Mühren, als oudste aan wezige ambtenaar, werd hij als volgt toegesproken: Zeer geachte heer Buijs, U zult misschien wat vreemd op kijken ons allen hier vereenigd te zien. De reden daarvan is, dat wij en bloc afscheid van u wenschen te ne men. Het tijdstip van uw vertrek is niet. ver meer af en aangezien pij nu den dienst van O. W. gaat verlaten en het plan hebt gevormd u ais par ticulier architect te vestigen, kunnen wij niet anders dan u het beste toe- wénschen met 'dit plan. Mijnheer Buijs wij wensohen u in de eerste plaats een goede gezondheid en dat het u spoedig gelukken mag werken van beteekenis in opdracht te krij gen en deze ook uit te voeren. Wij die u met. uwe capaciteiten als architect kennen, twijfelen daar dan ook geens zins aan. Mijnheer Buijs, gij hebt ons aller achting au de reden daarvoor as niet ver te zoeken. Hoewel de een in meer- de ander in minder mate met u in aanraking is geweest en ofschoon u maatschappelijk boven het meerendeel van 011s waardt ge plaatst, zijn wij er allen van over tuigd, dat de omgang met u was als die van een collega, neen meer, ik kan gerust zeggen als die van een vriend en dat mijnheer Buijs stellen wij op zeer hoogen prijs. Wij hebben dan gemeend, u bij uw heengaan van ons een klein aan denken te moeten aanbieden. De keus was niet gemakkelijk, want wij, weten dat u op dit punt een bijzon deren smaak licbt. Wij bieden u dan oen baksel van uw ei gen deeg aan in den vorm van dezen bureaustoel, dio eens door u zelf voor een andere be stemming werd ontworpen. Aanvaard dit geschenk dan als een gedachtenis aan uw vrienden van O. W. Wij wenschen u toe dat gij zeer vele jaren van den steel ge bruik zult mogen maken en hopen dat de jaren aan 0. W. van Haarlem doorgebracht, u steeds in aangename herinnering moge blijven. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Buijs alle vrienden voor het mooie geschenk en den heer Mühren in liet bijzonder voor de zeer harte lijke woorden tot hem gericht en hiermede was deze kieine hartelijk gemeende huldiging ten einde.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1