t Het 25-jarig bestaan van de vereeniging Koninginnedag Een goedgeslaagde ringrijderij te Santpoort 42e Jaargang No. 12636 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 28 Augustus 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3-57H- Franco per post door Nederland f3.87J-4- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57j^; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel r UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren :J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM r 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehulzerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden DONDERDAG 28 AUGUSTUS. Groote kerk: Orgelbespeling 7.30 6.30 uur. Muziek in den Hout H. O. V., 8 uur Luxor Tearoom. Middag er. avond fconcerL Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 29 AUGUSTUS. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater „Do Kroon" Groote Markt: Bioscoopvoorstelling .2.30 eu 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtetraat: Bioscoopvoorstelling 's middags voor dames 2—3.30, voor heeren van 3.30 6 uur. Voor dames en hoeren 's avonds 8—0.30 en 9.39—11 uur. Scala-Theater, KI. Houtetraat 77 Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atla-:---lii<JSC0op. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 8 uur. Schouwburg Jansweg: Professor Ro land en het Balalaika orkest-, 8 uur. HET ZEEHERT. In onzen tijd is menig uithangbord een meestal zeer weinig artistiek uit gevoerd reclamemiddol, iets dat Blcehts spreekt vaii „zaken doen". De oude uithangborden daarentegen waren dikwijls met van artisticiteit jontbloot. Schilderde Rembrandt van Rijn zelf geen uithangborden. Bovendien geven dl? oude uithangteokons een stuk volksleven. Zo hadden toen ook nog een andere strekking. Zo vervulden n.l. <ic functie van adresboek on elk uit- hangteeken was oen adreskaart. Kik huis had zijn gevelsteen of uithang bord. wat mot het intreden dor lfio eeuw sterk minderde. Moar in dien goodea ouden tijd •■va» er geen huis zonder en zoo kennen we van tal van bierbrouwerijen nog de namen. Enkelen weten nog. dat, het Scheep je bestond, hebben nog kennis van het Hert aan het Donkere Spaarno met Lans' Stout. Haarlem als brouwers zetel bestaat niet moer. Brouwers vaart, Brouwerskade, Brouwersstraat, Brouwersplein herinneren nog aan do industrie en Olycanstraat en van Loo- Btraat aan vermaardo Haarlemsche bierbrouwers. En dan, te denken dat de brouwerij tie hoofdnering der stnd Haarlem is geweest. Ampzing, de 17e ceuwscne Haarlemsche predikant en historie schrijver dichtte Hier komt so vooraan 'de konst van Bier te brouwen Die wij voor 't eerst hoofd van onze nering houwen, IWaer door dat onze stad so dapjwr wel ook vaerfc De Schepenen moesten dan ook bij hun beëediging zweeren, dat zij „de Brouwerijnering sch appel ij ck en naer- stig zullen onderhouden en doen on derhouden". Bij onze Germaansche voorvaderen reeds volksdrank, bleef het hier dat, tor. eeuwen na.den Riddertijd. Toen echter de Oost-Indische Com pagnie thee en koffie hier bracht, ging dc roem van 't bier ietwat tanen. Bij den aanvang der vorige eeuw telde Haarlem nog maar één brouwe rij n.l. het Scheepje aan de Hout markt. Het Hert wortl daarna weer opgericht, ging werkelijk ook omhoog, maar verviel ais brouwerij omstreeks het, einde der vorige eeuw. En nu ligt het Scheepje als brouwerij al weer tien jaren stil. En dat, hoewel er een t ijd was, 'dat, Haarlem 50 bierbrouwerijen telde, ja zelfs korten tijd 70. Ampzing noemt er in 1628 nog een vijftigtal o.n. Do Drie Bootshaken, de Vogel Struis (Houtmarkt), Do twee Klimmende Leeuwen (Spaarne), De Drie Klaveren (Spaarne O.Z.). Van deze bestaat De Drie Bootsha ken nog als pakhuis aan de Hout markt. De Vogel Struis een wind vaan in de gedaante van 'dezen vogel staat op het dak van het Soheepje, werd al eeuwen geleden met die brou werij vereenigd. De twee Klimmende Leeuwen aan het. Spaarne bij de Oude Gracht werd wijnpakhuis cn 'do Drie Klaveren hij de Lange brug nan de overzijde is al jarenlang R.K. School met het. Veronica gesticht. JJier in de buurt, slond ook de bier brouwerij het Zeehert, die sinds men schen heugen is geen brouwerij moer was. In het archief van het voormalig Scheepje kwam van 1G91 een_ opgave voor van de lijst der toenmalige bier brouwerijen met een productie va: 215981 ton. In die lijst nu wordt het Zeehert. nog als brouwerij genoemd. Wij hebben het nooit anders gekend als oliepakhuis. En hensch, al werd er geen bier meer gebrouwen, toch heersehte er le ven en opgewekt leven in 'de (voorma lis») brouwerij. Dyserinck en Zonen dreven er een levendige» handel .in alle soorten oliën. En nu is dat uit, niet die han del, maar daar Ier plaatse, Het, prach tige gebouw h tot den grond gesloopt tot vergrootdng der genoemde school, Het, was een heel mooie trapjesgevel in llollandschon Renaissancestijl en als de zon getemperd 'door het geboom te er op scheen en luchtige zonnevlek jes speelde op den verweerden muur, dan gaf die een weld&digen aanblik Nog zien wij ze voor ons, de rood en wit geschilderde luiken en de zee herten in rood op den muur geschil derd. Een zeehert., zooals bekend, is slechte een wezen der verbeelding. Zeekoeien, zeesterren, zeeleeuwen hebben we, maar een zeehert was louter fantasie. Onze verre voorvaderen stelden zich zoo'n zeehert voor als een hertekop plus hals en borst met een visdhromp en -staart. Een wezen dus van dezelf de makelij als de Mi nota u rus (mensch- atier) en de tijgorvrenrwen voor het Huis met do Beelden aan den Wagen weg. Bijzondere historie is er weinig van te vertellen, niet meer dan een archi varis 50 jaar geleden vertelde in zijn' artikel: Oude Adreskaarten, waarin hij dit zegt: (We) vinden al dadelijk even voor bij de Barn dec teeg, voor een pakhuis het Zeehert afgebeeld: dit perceel had niet altijd dezelfde bestemming als thans, maar was in den bloeitijd der Haarlemsche biereii een brouwerij, zooals men er op alle grachten, maar voornamelijk langs het Sparen een groot aantal vond. ,,De Brouwerije van 't Seehart" behoorde in 1650 en nog eenige jaren later aan Rogier Bon die in 1652 houtvester en baljuw van Brederode was. Stadsnieuws In ons vorige nummer hebben wij al u en ander verteld over het ont- stalin en d.c lotgevallen van deze ver eeniging; intusschcn was de heer J. 11. I'rent, die in eene vroegere periode van haar bestaan zooveel voor „Ko ninginnedag" gedaan heeft, zoo vrien delijk oag een verzameling photos te Iconen, die nu in de vitrine» van onze Tijdingzaal ter bezichtiging is neer gelegd. Van de oprichters eerste bestuursle den der vereeniging zijn reeds ver scheidene heengegaan, de heeren W. 0. de Vos, Th. G. Schiirmann, A C. Lanno, doch het vijftal, dat de ko-1 ninklijke goedkeuring op de statuten aanvroeg, is nog in leven: het 2ijn de heeren .Thr. Mr. A. J. Rethaan Mncaré. Mr. A. Tak, G. B. Cromme- lin, A. Koolhoven en J. R. Prent. Do heer Macaré, advocaat-generaal in ruste, bij den Hoogen Raad, woont in den Haag. do heer Tak bekleedt hetzelfde ambt men heeft buiten dit ambt van hem vernomen als voor zitter van dè oommissie van onder zoek in zake het girobcdrijf. Hij was het. die het vermaarde rapport op stelde en ook wij herinneren ons zijn vlotte pen. t.ocn hij als secretaris van dc vereeniging Koninginnedag de ge woonte had, de notulen voor te lezen onmiddellijk nadat de vergadering ge houden was. Hoe zou het mogelijk wezen, een ccnigszins volledig overzicht te geven van de feesten, die in den Joop van deze kwarteeuw gehouden zijn Er is van alles geweest, optochten, zang en muziekuitvoeringen van allerlei ,nrd. illuminaties, gymnastiek-demon- straties. roei- en zwemwedstrijden, bloemencorso, verlichte gondelvaart, cantates, harddraverijen voor paar den, hitten en ezels, wielerwedstrij den. Ja. grootsche ondernemingen werden er op touw gezet in den vorm van ridderspelen, amateur-circus en kef. beleg van Haailem, wenrbij de Hertenkamp, anders zorgvuldig voor de dieren gereserveerd, opengesteld werd voor de menschen. Het amateur-circus, in 1907, had 3000 zitplaatsen, bevatte^ vwee mane ges en een planken vloer in 't nïiadeUi ,i la Barnum en Bailey in t klein. Vele ruiters uit Haarlem en_ omstre ken lieten er hun rijkunst zien. Een van de clowns was de uitvinder1 van het genre August de Domme, 'de heer Schuitenvoerder, die na een treinongeluk zijn vak had moeten on- geven en een café hield, Verwelft hoek Gierstraat. Natuurlijk was bef efoe janr groof- scber dan het andere, maar drie pun ten van het programmn, ontbraken nooit de koraalmuziek van den to ren tot opening van de feesten, bet, middagconcert in de Groote Kerk en vooral, in de eerste plaats, de aubade op de Groote Markt door de kinde ven. Dak was op den verjaarde" van de Koningin een van de mooiste mo menten. wanneer de duizenden kin deren, met begeleiding van kopermu ziek, hunne vadorlancbcbe bodies zon gen en vervolgens in optocht trokken naar de Hertenkamp, waar zij speel den en onthaald werden. T-fet is gewoonte, bij deze herden kingen namen te noemen van perso nen. die zieb daarvoor verdienstelijk hebben gemaakt. Maar wie te noe men cn welke namen te verzwijgen, die toch evenzeer genoemd verdienen te worden? Elkaar opvolgende voor zitters, secretarissen en penningmees ters hebben «allen hunne bijzen-Irrc verdiensten gehad, het vermelden van den een zou een onbillijkheid schijnen tegenover den. ander. Ofschoon ons die namen als 't ware toestroomen en trillen op de punt van de pen, zul len wij aan de verzoeking weerstand bieden en liever drie aJgemeene trek ken van de feesten behandelen, het weer, de stemming van het publiek en de financiën. Het weer, 't klijikfc merkwaardig maar het is waar, was bijna altijd goed. Zelden bleef het oranjezonnetie schuil achter de wolken, hoewel de maand Augustus vaak, evenals dit jaar weer, zich onderscheidde door kou, onwêer en plasregens. Altijd nam het hoofdbestuur van de vereeniging (of trachtte te nemen) maatregelen voor de mogelijkheid, dat door slecht 'eer de feesten onmogelijk zouden kunnen doorgaan. 'Bijna altijd werd die vrees beschaamd. Een onkelen keer moest de aubade worden afge last, wij herinneren ons ook nog roei en zwemwedstrijden op het Zuidcr- Rpaarne onder gietbuien, maar bijna altoos was het prachtig weer, hadden elen vacantie en was er een pret tige, vroolijke stemming onder de dui zenden, die met vrouw en kinderen bijna den geheelen dag op de been waren om de feesten moe te maken. Hoe goed zijn bijvoorbeeld do feesten in heb vorige jaar geslaagd Hoe groot was do opgewektheid, de feeststem ming. Het. spreekt wel van zelf: dit jaar is het programma, van heelwat kleiner omvang, dan in het. jubeljaar, maar ook nu ontbreken de traditio- neele punten er nietkoraalmuziek. aubade, kerkconcert en wanneer wij weer op het mooie weer mogen reke nen, dan zal er een prettig avond feest zijn. Maar de financiën? Ja, die zijn al tijd, al die jaren, een moeilijke zaak geweest. In een feestcourant in het jaar 1907 geeft het hoofdbestuur op do vraag: „hoe bekostigde de veree niging Koninginnedag haar feesfan?" ten antwoord: „ja, dal, is eigenlijk een raadsel. Gewoonlijk beschikte het bestuur over meer feest,plannen dan geld en ging de penningmeester meestal gebükt onder grootefinan- ciecle zorgen". Zoo was hef in, zoo was he.fc vóór 1907. En zoo is hef nu nog. liet schijnt, dat Ilaarloms bur gerij. ziende dat. er maar voortdurend feesten werden gegeven, langzamer hand is gaan meenen. dat die geen geld kosten of dat de penningmees ter, gelijk de goochelaar, de rijks daalders uit de lucht, weet te slaan. Geen van beiden is het geval. Ook voor do vereeniging ..Koninginne dag" werden vele onontbeerlijke za ken duurder en do penningmeester verstaat nog altijd niet. de kunst, om sementines of luchtballonnetjes in geld om te toovcren. Daarom noodigon wij allen, die sympathie gevoelen voor het doel van do vereeniging, en nog geen lid zijn geworden, uit zich bij haar aan te sluiten. Nooit beter gelegenheid dan nu, bij het 2ó-jarig jubileum van de ereeniging. En opdat niemand zich door onbekendheid met de adressen kan verontschuldigen, vermeldden wij hier, dat voorzitter is Mr. Th. A. Wesatra. van Ecdenstraat 1. secreta ris Mr. P. Fiïhri Snefchlagé. Zonne- laan 23 te Heemstede en penning meester de lieer R. Fontein, Wester- hontetraat '14. Eén briefkaart ie en het is geschied Stel hot niet uit! Doe het nu! Uitqaan N.V. Ver. Rotterdamsch- HofsUd—Toonecl. Donderdag 4 September zal in den Sladsschouwburg door net Vereeóigd RolterdamschHofstad-T ooneel cene wcdcr-opvoering van „Boefje" plaats hebben, met Annie van der Lugt Mel- «ertVan Ees in de titelrol. Hei zal dien avond de 153e voorsteling van dit stuk zijn. J.l. Dinsdag was de Haag- sclic Schouwburg met dit stuk weer ge heel uitverkocht. Verkeersongelukken in Haarlem en Omstreken Weer een botsing tusschen autobussen te Velsen. Woensdagmiddag had op den Wij- kers tra at weg, precies op den spoor- overgang, een botsing plaats tusschen twee autobussen, de een komende uit Beverwijk cujle ander uit. de richting Y©1 son. Behoudens eenige gebroken ruiten en verbogen spatborden, lien hel, geval zonder ongelukken af. in Haarlemmermeer. Een jeugdig wielrijder kwam alhier bij het uitwijken voor een passeeren- den aulo met. fiets en al in een (Tij Vijfhuizen gelogen wesp-loot terecht. Een voorbijganger slaagde er mei veel moeite in den knaap weer op het droge te brengen. To Beverwijk. Dinsdagavond had op de Breestraat een aanrijding paats tusschen een heer eu een dame, beiden op de fiets, waar bij de dame, Mej. IT., ernstige verwon- I dingen opliep aan de knie. Na bij een der bewoners te zijn binnengedragen, werd zij door een geneesheer verbon den en daarna naar haar woning tc Castricum vervoerd. De man had zich ijlings uit de voeten gemaakt. Rijwielplaatjes Vandaag de laatste dag Vandaag is het de laatste dag dat zonder rijwielplaatjes gereden mag worden. Morgen, Vrijdag, zal tegen ieder, die nog geen belastingplaatje aan het rijwiel bevestigd heeft, proces-ver baal worden opgemaakt. Ook zullen de rijwielen in beslag worden genomen. Op verschillende punten in den Haarlemmermeerpolder worden paseeerende wielrijders, die nog niet in het, bezit, zijn van rij wiel pl aai ji door 'daartoe bevoegde ambtenaren aangehouden en ernstig aangeraden zoo spoedig mogelijk tot aanschaffing over te gaan. Uit de vele aanhoudin gen blijkt wel, dat nog een groot aan tal personen den uitersten termijn aif- acht. Van een rijwiel, dat alhier aan den Hoofdweg onbeheerd tegen een gebouw was neergezet, werd het belasting plaatje ontvreemd. CEMENGD KOOR „ONDER ONS". Woensdagavond heeft het gemengd koor „Onder Ons", directeur de heer Ilenri Pielage, zijn repetities hervat. In de pauze werden door den president- directeur verschillende mededeeliogen gedaan, betreffende de plannen voor het volgend seizoen. Als Loots-werk zal ditmaal bij voldoende bezetting in studie worden genomen „De Winter". Aangezien ook een dubbelkorig werk in Palestrijnschcn stijl op het werk plan staat, was bet spreker aangeuaam te kunnen constateeren, dat een 35-tal candidaten zich had aangemeld, dank zij het ijveren van verschillende be- stuurs- cn werkende leden. Spreker noemde dit zeer terecht een schitterend begin van het seizoen en sprak met zijn dank aan de ijveraars den wcnscli uit, dat de leden door trouwe opkomst en ijverige studie den directeur in staat zouden stellen dc grootsche plannen ten uitvoer te brengen en het 24ste 1c- sjaar van „Onder Ons", als voor bereiding tot het zilveren feest, te ma ken tot ccn der besten van zijn roem vol bestaan. AANGEHOUDEN. Door de recherche is aangehouden de 66-iarige J. Bi, kleermaker en wo nende ie Haarlem, beschuldigd vac overtreding van artikel 248 bi9 van het wetboek van. strafrecht. Hij is aau de justitie overgeleverd. OVER DE GRENS GEER-ACHT. Door de politie is naar Duitschland ingeleid de vreemdelinge A. K.. vau Duitsche nationaliteit, die alhier zon der middelen van bestaan werd aan getroffen. DURE EIEREN. Een huismoeder hier Ier stede kocht .an een onbekenden koopman 109 eieren tegen 7U cent per stuk. Maai de eieren bleken later srootendeels bedorven te zijn. In enkele eieren za- ;en zelfs reeds kuikens. Ze heeft bij de politie aangifte van het geval gedaan. HET RIJDEN LANGS STILSTAAN DE TRAMS. Door de politie is tegen enkele per sonen proces-verhaal opgemaakt, die op het Plein op hun rijwiel langs een stilstaande tram roden aan de zijde, waar de passagiers uitstappen. PERSONALIA. Na gehouden examen voor Pit man's Stenografie en Macbineschniven s'aagden voor diploma A de heer J. L. Dinkla cn voor diploma Machineschrij- ven de heeren J. v. d. Berg cn P. Kool, allen te Haarlem. Voor het, examen Boekhouden M. O. is geslaagd de heer F. W. Ver meer te Haarlem. Bij het politiecorps hier ter stede is benoemd tot politic-agent de heer G. W. Diessen, lorporaa! der militaire politie 10 Sloteicüjk,, BESMETTELIJKE ZIEKTEN I11 de week van 17 tot en met 23 Aug. kwamen voor te Heemstede 1 geval van roodvonk en te Velsen I geval van roodvonk.' GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij H. W. Miedcma. Graaf Willemstraat 43, bril in étuiG. Nvhuis, Graaf Wil lemstraat 10. gummi ballen; W. Bennik, Ruysdaelstraat 26rd, ceintuur; J. v. d. Haak. Sophiastraat 1 rood, gummi bal; D. Zuiver, Nia. Beetsstraat 20 rood, grijze dameshandschoenJ. Dekkers, Allanstraat 82, jongensjas Kennel Fau na. Parklaan grijswitte kat. gebracht door Van Meel, 't Krom 16zwartwitte kat. gebracht door Van Meel, 't Krom 16zwart katje, gebracht door Van Brecmen, Rippcrdapark witte kat. ge bracht door Daudey, Grooie Houtstraat 1124 grijswitte kat. gebracht door Hoes, Spaarnwoudersrnat 64A. Cop, Boerensteeg ró, mand; Openbaar Slacht huis, paard; J. v. d. Wilden; Gen, De Wetstraat 52, zwarte vrouwenzak. De heer Wichert verovert den beker Woensdagmiddag werd te Santpoort feest gehouden en het ringsteken trok als altijd veel belangstelling. Deze foto geeft een aardig moment van den wed strijd, Liet heb weer zich aanvankelijk van een minder gunstige zijde aan zien, ja, regende het tijdens den wed strijd zelfs onaangenaam, later klaar de het op, zoodat, behalve in andere opzichten, ook in dit opzicht van een goed geslaagde ringrijderij mag worden gesproken. Dat de si rijd fel zou zijn, was te begrijpen, daar door de commissie zeer fraaie prijzen waren uitgeloofd en men bovendien 'den fraaien wissel- beker voor één jaar in zijn bezit kon krijgen. Deze beker, die door 'den hear J. v. d. Sluya uit Velsen verdedigd werd, is in andere handen overge gaan, n.l. in die van den heer B. Wiehert. De heer v. d, Sluys was reeds vóór 'de finale uitgevallen. Hierin kwamen uit, de_ heeren "Wichert en Zwanenburg. Geruimen tijd scheen het of er geen beslissing zou vallen. Eindelijk miste de heer Zwanenburg zoodat de beker tbans in 't bezit van een Santpoorter kwam. De wedstrijd welke in het Molen park werd gehouden, werd door een talrijk publiek bijgewoond, waaron der we zelfs Haarlemmers ontdekten. Zooals we dat echter bij rinrijderijen ten onzent gewend zijn. gedroeg het publiek zich voorbeeldig, zoodat de politie een gemakkelijke taak had. De eenige kwaadwillige was eea schuchtig paard, dat zich tusschen. het publiek wilde begeven, doch door veldwachter Nieuwenhuis tot de or- de werd geroepen. Voorts zorgde hei fanfarekorps „Wilhelmina" voor een vroolijke stemming, die zelfs door een fikse he regenbui' niet verstoord kon worden. Na afloop der wedstrijden vereenig!- de men zich in Hotel „De Weyman'® alwaar de heer Vis met eenige toe* passelijke woorden den prijswinnaars en prijswinsters hun (haa,r). prijzen overhandigde. Na elke overhandi- ging schetterden fanfares door de zaal. Toen elk in 't bezit van.z'n.prijs was, werd met de commissieleden in optocht met muziek voorop door. onza plaats gereden. Tot 's avonds laat heersehte in ons dorp een gezellig# stemming. De volledige uitslag is als volgti Wisselbeker (le prijs) de heer Wichert; 2e prijs de heer Zwanen burg; 3e prijs de heer Uitendaal; 4a prijs de heer Meijer. Dames: le prijs mej. Spanjaard, 2« prijs mej. de Boer, 3e prijs mej* Schoo, 4e prijs mej. Wartenhorsfc. Schoonstversierde paard: 1. dé heer G. Maas. 2. De heer Schipper* Het was druk te Santpoort Woensdag middag. Er ware naar het ringsteken te kijken. Deze foto, een overzicht trcuwens voldoende zien. veel menschen co, in de baan, laat dit Het noodlottig ongeluk bij Zwolle Nadere bijzonderheden omtrent de verbrande autobus Zekerheid dat G personen bij de ramp omkwamen Ontzettende tooneelen speelden zich In d au tobus af In de Telegraaf vinden wij nog de vol gende bijzonderheden aangaande het ont zettend ongeluk nabij Zwolle, waarvan wij reeds onder telegrammen in ons vorig nummer melding maaikten: liet was feest geweest Heino. Zeer talrijk .waren de bezoekers, die eerst te gen twaalf uur huiswaarts keerden. Zoo was ook do nóg niet eene geheel afge- werkte autobus van Gebr. Doévelaar, uit Heino geheel gevuld. Even buiten Heino kwam er een defect aan den motor. Deze stopte dadelijk en de chauffeur zette den wagen aan den kant van den weg. Daar stond de wagen, toen een zevental fiet sers, eveneens van het feest huiswaarts keerende, dezen passeerde. Zooals in die streek soms de gewoonte is, werd 'even bijgelicht om te zien, wie er in de bus zaten. Op bijna hetzelfde, oogenblik sloe gen hooge vlammen voor'luit den wagen. O ogenblikkelijk snelden de fietsers te hulp ara té redden wat er te redden viel. De heer G. ,T. Kemper had de itegenwoor- digJieid van geest een ruit in te staan en zoo op den weg te komen. Op dezelfde wijze wisten de gebroeders Doevelaar zich to redden. De chauffeur J. Doevelaar stond reeds geheel in hrand, maar faii sprong dadelijk in een sloot en wist zich zoo voor erger te behoeden. Zijn verwon dingen werden dan ook niet zoo ernstig. Ontzettende tooneelen spoelden zich af. Ontzettende tooneelen speelden zich in de autobus af. Allen, die er nog in za ten, waarschijnlijk twaalf personen, dron gen maar de voordeur, waar de vlammen uitsloegen. De sleutel van de achterdeur lag of vóór in den vragen of moest in den zak van TT. Doevelaar zijn. AHes ging zoo plotseling en was zoo overweldigend, dal er geen gelegenheid was, de deur open te krijgen. De zeven fietsers deden wat zij konden en trokken de passagiers uit het aohterportier. Er werd ontzettend ge« drongen in dear wagen. De aJgemeene ra deloosheid maakte het werk zwaar, daag

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1