Binnenland Uit de Omstreken HEEMSTEDE Voorstellen tot verlaging van den prijs van gas, water en electriciteit liet Volk meldt dat de heer Jor- ritsma in den raad het volgende door hem ingediende voorstel zal verdedi gen. Ie. De gasprijs over den gewonen me ier te brengen op 12 cent voor de eerste 40 M3. en voor de volgende op 8 cent en over den muntmeter, op 13 cent voor de eerste 20 MS. en de vol gende fcp 8 cent. 2e. De prijs van het water te be- paien op 23 cent per M3. (thans 25 en 30 cent). 3e. De prijs van electriciteit te brengen op 25 cent per K.W.U. (thans 28 cent). GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bijA. Meijer, Westerhoutstraat 7, een blauwe mirts; J. Vlugt, Glipperweg 42. een donker bruin hondje; Verversclïings- huïs Groenendaal, een actetaschW. Zwartkruis, Res Novapleiu 6, eer- zilveren kettinkie: Berndsen, Kerk- laan 33, een zwart lederen autokus sen; S. Blauw Te?l astraat 62, een zilveren armband, Mevr. Klein, Zanivoortschelaan 75. een muziek- tasch Van der Vlugt. Glipperweg 42, een zilveren kettinkje. Bureau van politie. Raadhuisstraat, een heeren rijwiel Mevr. Otten. Lanse Niezel, Amsterdam, een doublé armband hor loge A, Hoes, Binnenweg, een doosje met rijwielreparatieVeenings, Raad huistraat 48. een zilveren arm band ieG. Vee. Schouwtjeelaan 10, Haarlem, een damestasrhje met in houdRourandr. Bosch en Hoven- straat 14. een zilveren gesp. H. J. te Marvelde, Clqosterweg, een blauwe ceintuur-, Hinlooper* Einderrhout- straat 71. een zonnebril; J. Roose boom de Vries. Leidschevaartweo 261 rood, een lijnwerkerstang. SCHOTEN AANHOUDING. Cn aanwijzing" der Ve ter poK:.'e is «ngehouden De G., die in het A'g Politieblad gesignaleerd stond, omdat hij nog gevangenisstraf te goed had. VELSEN RAAD6AGENDA. voor de vergadering op Dinsdag 2 Sep:, 's avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mededeelinger. 2. Verzoeik van de Proiestanlsche Dra- gerevereeniging te Santpoort om aanschaf fing van een automatische inrichting voor fcec naderlaten van lijkkisten op de alge- meene begraafplaats ,.de Biezen". 3. Inbreng van gronden ia het grond bedrijf. 4. Vaststelling van straatnamen. 5. Vaststelling var. algemeeue bepalingen voor uitgifte in erfpacht va-n onroerend goed bahoorende tot het grondbedrijf der gemeente Veïsen, 6. Beharding van gedeelten van den Ha- geiingerweg en den Driehuiserkerkweg. 7. Aangaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent de toela ting var. leerlingen uit de gemeente Vel- een op inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs in eerstgemelde ge- ZANDVOORT GEVONDEN VOORWERPEN. - Terug te bekomen op bet politiebu reau; .Poesje. Huissleutel met ketting. Kindermanteltje. Gouden keeren- lorgnet, Hondenriem, zilveren scha kelketting met beeldje, damespara- pluie, zeemlederen handschoen, lange oorbel met kettingkje, verguld zilve ren armband, jongens pet, witte cein tuur, gouden ring met inscriptie ,,Jo". zak met doperwten; kinderschoentje met paar blauwe kousjes, gummi kleed van een zijspanwagen; bril. ted dybeer, parapluie. kindermanteltje en 5 paar sokken, vlieger, bruin dames- taschje inhoudende alpaeea beursje met 35 cent, zakdoek, spiegeltje en foto's, witte baret, verlovingsring met inscriptie ,,Tonny 11—'21". Koralen halsketting met vermoedelijk gouden sluiting; kinderschoentje (wit rubber); bruin zijden dameehandschoen; cein tuur van gummimantel, vermoedelijk j gotiden lorgnet, klein geel hondje, ge- kleurde kaatsbal, twee zwempakjes, 'streng houten kralen, blauwe cape; herdershond, twee sleutels, sleutel, bruin lederen portemonnaie met geld en eenige postzegels, grijze centuur; blauwe postduif met ringnummer 28332 ster 3—1924, portefeuille met fo to's; damespolshorloge, 2 sandalen, veldflesch, onderdeel van een verre kijker, strandschep, zwarte rijwiel- pomp, koperen ring met 6 sleufels, si garettenkoker; paar witte kousen, Jongensjasje, portemonnaie inhouden de geld en rijwielbelastingplaatje, bruine boekentasch. gouden dames armbandhorloge, zilveren beursje met geld, zilveren damesarmbandhorloge, portemonnaie met inhoud, grijze pet, huissleutel, zwarte poTtemonnaie, mis sieboekje. Te bevragen op het politie bureau iederen werkdag van 2 tot 3 uur n.m. Inlichtingen worden niet te lefonisch verstrekt. HAARLEMMERMEER DE BLOEMBOLLEN- EN ROZEN TEELT, Dat de bloembollenteelt en de rozen teelt in den Haarlemmermeerpolder met veel succes worden beproefd, moge blijken uit de omstandigheid, dat het bouwen van bloembollenschuren en ro- zenkassen in verschillende deelen van deze gemeente in toenemende mate valt i waar te nemen en steeds meer gronden voor bet beoogde doel wotdgO aange kocht en gehuurd. De teelt van een eo ander heef; in de laatste jaren bevredigende resulta ten opgeleverd en ook voer de toekomst wo'den daaromtrent ?o*do verwacht'; gen gekoesterd. GESLAAGD. De heeren J. Roggeveen er. G. Tit, on derwijzers aan de openbare lagere school no 4 te Hoofddorp, zijn te Wageniiugen geslaagd voor de L&ndbouwaite. 3. Circulaire van Gedeputeerde Staten inzake regeling der jaarwedde v3c der. gemeente-ontvanger. 9. Wijziging van de begrooting der ge meente en die voor het gasbedrijf en de waterleiding, diecet 1S6W. 10. Benoeming van: a. vijf leden der commissie wan bijstand in het beheer der openbare werken. b. vijf leden der c. vier leden van de commissie vam bij stand vcor de financiën. d. vijf leden der commissie van voorbe reiding voor de plaatselijke strafwetgeving- VERNIELING. Ten nadeele van den aannemer van de rioleeringswerken van den Groote Hout- of Koningsweg en Schulpweg, zijn aan laatstgenoemden weg verschil lende rioolbuizen vernield. SCHEEPVAART. Het Noorsche s.s. „HaugSand" van Haugesund, is alhier van Leningrad aangekomen met 1300 vadem (8008 M3) papierhout; het Deensche s.s. „Sivald" .van Kopenhagen met 601 vadem (3702 Ma) papierhout. eveneens van Lenin grad en het Finsche sis. „Ceres" van Shien met 600 ton (3000 balen) hout- pulp. Al deze schepen losten aan de papier fabriek. KONINGINNEFEEST „WTJKEROOG- NOORD". Deze vereeniging stelt zich voor den verjaardag van de Koningin te vieren op Maandag 1 September, De hieraan verbonden feesten zullen bestaan in een optocht met muziek, wedstrijd voor ver sierde fietsen, poppenwagens en hoe pels. Hiervoor zijn verschillende fraaie prijzen beschikbaar gesteid. Na afloop hiervan zullen op „Schulpen" verschil lende spelen worden gehouden. als blokjesrapen, zakloopen, touwtrekken enz. 's Avonds concert, straatversiering en verlichting, terwijl voor den nsooisten gevel en de mooiste tuin versiering eeni ge prijzen zijn uitgeloofd. SPAARNDAM GEMEENTERAAD. Agenda Raadsvergadering op Vrijdag 29 Aug. 's avonds 7 uur. 1. Notulen. 2. IngakomeH «tukken. 3. Vaststelling dubbeltallen voor de be noeming van leden wan het College Zetters. 4. Vaststelling wan advies aam Ged, Sta ten nopens vermindering van jaarwedde van gemeenteontvanger. 5. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening 1921- 6. Vaststelling 2e siuppl. begroeting ov 1952. 7. Idem wan suppl. begrooting 1923. 3. Idem van besluit tot het doen wan af ten overschrijvingen °P begroeting '1923. 9. Idem tot het doen van uitgaven op 'den post onvoorziene, uitgaven -1923. Athletiek KEYNNEMAN IN INDIë. Een Indisch lezer van de Tel. schrijft aan dit blad: Heynneman, se dert kort in Indië, kwam uit op te Soerabaia gehouden wedstrijden van de Ned. Indische Athletiek Unie; hij evbeterde met een sprong van 7.22 M. het Indische record en kwam tevens boven het Nederlandeche record. Zijn -record werd officieel erkend. Deze prestatie verdient te meer vermelding, daar Heynneman eerst vier weken in Indië was en geheel ongetraind. Zeilen DE H. J. C. KRIJGT DEN TEAM- PRIJS. Het bestuur der Zaanlan'dshe Zeil- vereeniging heeft, naar de Tel. ver neemt, thans besloten, niet op het voorstel van den heer Hin, om de fina le der teamwedstrijden te laten over zeilen, op de wedstrijden der H. J. C., in te gaan, zulks op grond van het feit, 'dat de H. J. C. da baan reglemen tair heeft afgezeild. De voor deza wed strijden beschikbaar gestelde beker zal aan de H. J. C. worden uitgereikt. Sport en Wedstrijden Wielrijden. R. EN T. „HAARLEM". b wedstrijd over 1 K.M. vcor A en B klasse die Zondag ji. wegens, het slechte weer geen doorgang kon Heb ben zal nu bij goed weer plaats vin den a.s. Zondag 9 uur hij Boekenro de. Tevens worden de renners ver zocht om.voor den wedstrijd die plaats vindt a.s. Maandag op de Dreef voor al op tijd aanwezig te zijn, nl. 5 uur, melkinrichting, Houtplein. MOESKOPS WINT WEER. Moeskops heeft wel succes in Ameri ka. Thans versloeg hij den Italiaan Piani. Hij won twee van de drie man ches. VOETBAL. BLOEMENDAAL—KENNEMER ELFTAL. Maandag a.s. speelt de B. V. C. „Blce- mendaal" een wedstrijd tegen een Ken- nemer Elftal, mede ter gelegenheid van de Bloemendaalsche Koninginnefees- ten. Het publiek heeft tot dezen wed strijd vrijen toegang,. DAMMEN. HAARLEMSCHE DAMCLUB. In verbandmet den verjaardag vai H. M. de' Koningin zal de speelavond gehouden worden op Donderdag 4 Sep tember. an den uitvoer. Om een verdere stijging van de „I-aanprijzen, welke tot gevolg zou hebben een desorganisatie van de graanmarkt en daardoor van het ge heels economische leven van Rusland tegen te gaan, is het namelijk noodig dat zoo groot mogelijke voorraden op do binne-nlandsche markt worden ge bracht. Want- bij een verdere stij ging van de graanprijzen, zelfs bij handhaving ervan tot aan den vol genden oogst, zouden loonsverhoogin- gen niet kunnen uitblijven, met als gevolg een stijgend deficit der staats-industrie, waarin alleen zou kunnen worden voorzien door nieuwe uitgifte van bankpapier. F.n dezo moeten tot eiken prijs worden voor komen. Sokolnikof geeft toe, dat door eon stopzetting van den graanuitvoer de toevloeiing van buitenlandsch geld zal verminderen. Maar hierin zal z.i. kunnen worden voorzien door het sluiten van leeningen op korten ter mijn. Ook Rykof heeft (op een vergade ring van gouvernementeel© gevol- machtigden van het- volkscommissa riaat van binnen'.andsdien handel.' gewezen op de noodzakelijkheid om erdere stijging van de graanprijzen tegen te gaan, wil men niet voor de onvermijdelijkheid van nieuwe loons- verhoogingen komen te staan. 11ij verklaarde evenwel uitdrukkelijk, dat van een geweldadige drukking der graanprijzen geen sprake zal zijn: de nadeelen van een dergelijke methode zouden waarschijnlijk groo- ter zijn dan de voordeden- De eenige geoorloofde methode Is z.i. het ach terhouden van graan tegen te gaan en voorts met alle beschikbare mid delen den aanvoer van graan op de binnenlandsche markten te bevorde ren, Hij verzocht de vergadering, .tregelen daartoe uit te den ken. DE PLANEET MARS. Pater Rowland S. J. die op het observatorium van het Stonyhurst- coilege nabij Blackburn in den-nacht van 24 op 25 Augustus van kwart na twaalf tol half twee de planeet Mars heeft geobserveerd schrijft over zijn bevindingen in de „Times": ,,De Zuidpool-kaap en enkele voor uitstekende punten konden duidelijk worden waargenomen. Opgemerkt dient te worden dat waarneming van lagen gelegen punten, die onder gun stiger condities waren gezien, tui niet mogelijk is of verwacht kan worden. liet 13 niet waarschijnlijk, dat. de zoogenaamde kanalen bij de huidige oppositie zullen kunnen worden geob serveerd in verband met de gerihge hoogte der planeet boven den hori zon". Pater Rowland wijst er dan op, dat het geen verrassing moet baren, dat de beste waarnemers het niet 1 zijn omtrent den werkelijkcn aard van de meer delicate details. Men moet bedenken, dat het pri maire beeld der planeer, door het ob jectief gevormd ongeveer 1/50 c.M. in doorsnee is, welke door het oogglas 200 maal wordt vergroot. Dit beeld dan is aan. voortdurende beweging onderhevig, welke veel 'gelijkt op de >ppervlakte van borrelend en rimpe lend water. DE „ARABIC" DOOR EEN ORKAAN CETEISTERO. Uit New-York wordt geseind: Verscheidene passagiers van de White Star liner „Arabic" van Ham burg, werden in den nacbt gewond ten gevolge van een orkaan, welke het schip teisterde. Draadlooze be richten, door de „Arabic"' uitgezon den, verzoeken om het schip acht am bulances tegemoet te zenden bij aan komst te New-York hedenmiddag. De meeste passagiers waren immi granten, maar er waren ook verschei dene Amerikanen aan boord. Volgens een later bericht zijn 24 passagiers van de „Arabic" tijdens den storm gewond- De meeste sloepen werden stuk geslagen en de eernte klasse-hutten kwamen onder water te 3taan. Alle maatdelen waren gétroT- fen om de veilig.mid der passagiers te verzekeren. Er ontstond geen pa niek. OOK ZWEDEN TECEN HET CARANTIE-VERDRAC. De Zvveedsche regeering heeft thans antwoord gegeven op het voorstel \an den Volkenbondsraad betreffende het verdrag van wederzijdsehe hulpver leening'. Zij verklaarde, dat zij zich niet kan aansluiten bij het voorstel, daar dit niet de noodzakelijke waar borgen geeft. DE FINANCIëN VAN OOSTENRIJK. De delegatie van de financieele com missie van den Volkenbond heeft he denmorgen het onderzoek naar da fi nancieele en economische situatie van Oostenrijk aan?evana^n. Van het rap port van mr. Zimmerman heeft zij reecis kennis genomen. Dr. Kienböck heeft aan de delegatie bi; het uitvoe rige cijfermateriaal de noodige toe lichting gegeven. Gemengd Nieuws RUSSISCHE GRAANUITVOER? In tegenspraak met de laatste da gen van andere zijde gemelde berich ten is de verklaring van Sokolnikof, den volkscommissaris van financiën, in de „Finatsowaja Gazeta" (een Russisch financieel blad) van belang, dat van graanuitvoer gedurende de eerstvolgende acht a negen maanden „geen sprake mag zijn". Allereerst wordt stopzetting van den uitvoer ge boden door de omstandigheid, dat de sowjet-aUtoriteiten „niet" precies we ten, hoe groot de op het oogenblik beschikbare graanvoorraden zijn". Eerst, in April of Mei van het vol gende jaar zal met zekerheid kunnen v/orden vastgesteld, of er inderdaad nog een overschot zal zijn, 'dat voor uitvoer kan worden bestemd. Voorts verzetten overwegingen van finan- cieelen aard zich tegen voortzetting De verhooging van den Tabaksaccijns Vele ernstige bezwaren bij de Tweede Kamer De belasting een schade voor de slgarenlndustrle Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op ta bak, wordt het volgende ontleend. Zeer vele leden haddon tegen dit wetsontwerp ernstige bezwaren. Zij betreurden het zeer, dat reeds zoo kort na de invoering van den ta baksaccijns een voorstel tot verhoo ging wordt gedaan. Te meer past thans een woord van protest wijl de omstandigheden voor de tabaksnijverheid reeds geruimen tijd verre van gunstig zijn. Van 1916 tot 1 Juli 1923 liep het aantal sigaren makers van 15.000 tot 10.000 terug. Het verbruik van sigaren in het bin nenland i3 sedert 1914 met bijna 30 verminderd. Nieuwe accijnsverhooging zal nieu we vermindering van het gebruik ten gevolge hebben, met daaraan noodza kelijk verbonden vermeerdering van werkloosheid. Vele van deze leden zouden tegen het ontwerp een belangrijk bezwaar minder hebben, indien de daarin ver vatte regeling niet beteekende een bandharing en toespitsing van de on juiste verhouding tusschen de heffing op sigaren eenerzïjds en die op rook tabak en sigaretten anderzijds. Met klem werd door deze leden aan drongen op de door hen bepleite ge- jkheid iii heffing. Voorts wenschtgn deze leden zeer ernstig te waarschuwen tegen hot verhoogen van den accijns, voor zoo ver deze sigaren betreft. Een gelijk bedrag als door do regee ring wordt verlangd, zou naar hun meening kunnen worden verkregen door een heffing van 10 op siga ren, 20 pCt. op rooktabak en 30 pCt- op sigaretten. Aanvaarding van de boven aange duide heffing zou mede ten gevolge hebben het ontgaan van de moeilijk heden, welke het vraagstuk van de navordering oplevert. Verscheidene andere leden, die het iet in alle opzichten met ilezo be schouwingen eens waren, achtten ecli ter de conclusies dier beschouwingen zeer juist. Ook deze leden meenden, dat hot thans geen tijd is, om aan de sigaren- industrie nieuwe lasten te gaau op leggen. Deze leden zouden niet gaarne hun stem aan een verhooging van den ta baksaccijns willen onthouden oindat deze verhooging een onderdeel uit maakt van de plannen der regeering to geraken tot herstel van het budgetair evenwicht. Zij waren ech ter toch ook van meening, dat de si garen buiten deze accijnsverhootting moeten blijven, wijl de sigaren indus trie op dit oogenblik een zoodanige irhooging niet zonder aanzienlijke •hade zou'kunnen dragen. Gevraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn een verhoogïng vgn den acciins op si garen te voorkomen door verhooging nn het invoerrecht. Enkele leden verklaarden, hoewel ongaarne, aan het wetsontwerp hun slem te zullen geven. Intusschen verklaarden ook z« het op prijs te zullen stellen, indien van verdere belasting van de sigaroninófus- trie zou kunnen worden afgezien. ONZE F03TZE CELS. Het Vaderland schrijft; De nieuwe postzegels vtm Chris Le beau van 1, 2, 24 en 4 cent, die de postzegels van de Klerk (1 en 2 cent), de Koos (2b ct.) en v. d. Vecht (4 et.) zullen vervangen, zullen weldra ver krijgbaar zijn. De blauwe van 4 cent is reeds te koop. Lebeau heefc ziin oorspronkelijk omwerp wel gewijziga doch niet geheel veranderd. De post duif. die bovenaan het zegel is getee- kend, is thans niet geheel en face te zien, maar houdt den kop naar links. Do andere kleuren van deze serie zijn cent (rood), 2 cent (oranje) en 2J cent (groen). Het formaat is even groot als de vroegere zegels, evenals de nieuwe poetzegels met de beeltenis van de Koningin door Jan Veth. Men weet,.dat de nieuwe zegels vj één type zullen zijn, nl. 4 door Chi Lebeau ontworpen en de overige door Jan Veth. De oude zegels van 1. 2. '21 en 4 worden niet meer bijgemaakt en op gebruikt evenals de oude Koninginne zegels en de mooie jubileumzeee!? vnn W. A. van Konijnenburg. De nieuwe postzegels van Jan Veth die bij 5 cent beginnen zijn eenvoudig. De Koningin kijkt naar links. Boven in staat in een cirkel Nederland en in de onderste helft van 'den cirkel: Postzegel. Aan den onderkant staat duidelijk het waardecijfer. Z011 het niet mogelijk zijn om een gedeelte van deze zegels, waarvan verschillende vellen o.a. een mooi blauw van 15 cent zagen, op den ver jaardag van de Koningin uit te ge ven 1 Op 6 Sept. opening van de Inter- rat. postzegelientoonsielling in Pul- chri te 'den Haag zal in ieder ge val voor 't publiek 't niéuwe postzegel van Veth te zien zijn. Dan immers worden in een beperkte oplage, in an dere kleuren dan de gangbare, de ze gels van 10, 15 en 35 cent te koop aangeboden aan de deelnomers van het fonds voor die tentoonstelling en de personen, die haar bezoeken.. Dit is niets nieuws, want o.a. in Luxem burg is hetzelfde geschied. Treinbotsing te Maastricht Aanzienlijke schade Geen persoonlijke ongelukken Vermoedelijk door verkeerden wis selstand is op het emplacement te Maastricht Woensdagmiddag ©en trein, komende uit de richting Bunde op bezet spoor tegen een ander fcrein- deel geJoopen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor; de materieele echade is echter zeer aanzielijk. Van de locomotief van den goederentrein werden de buffers aan voor en ach terzijde ingedrukt. .Verschillende w gons reden op en in elkander en wer den gedeeltelijk versplinterd. Er ont stond geen treinvertraging. DE FRANSCHE GEZANT TB UTRECHT. Naar het U. D. meldt, heeft Dins dag de Fransche gezapt, de heer Bo- noist, vergezeld van den Franschen hnndolsattaché, den heer Glnser, oen bezoek aan Utrecht gebracht en daar verschillende industrieën bezichtigd. ZONDERLINGE ADMINISTRATIE. Onder dit opschrift schrijft het Hbld.: Met de kasadministratie en die van den zegelverkoop schijnt het althans op sommige registratiekantoren vreemd te loopen. Het geval, dat ons ter 00re kwam, is anders onverklaar baar. Een firma die per maand voor rond tweeduizend gulden zegels be hoeft, zond een bediende naar een registratiekantoor met een lijstie van zegel» in totaal voor bijna f 2000, die hij moest koopen. Al 'dadelijk bij h6t nazien op het ...gistratiekantoor bleek, dat er bij do gevraagde 20 zogels a f 10 acht waren van een dubbeltje en 12' van f 10. Die fout werd hersteld. J3ij de controle thuis, bleek voorts dat in plaats van de gevraagde vijftig zegels van 10 cent er 30 waren mee gegeven van 10 cent en 20 van f 10. De bediende weer naar het registra tiekantoor gezonden wilde daar eens zien. of men de vergissing reeds had bespeurd en vertelde voor do grap, dat- men hem 10 zegels van f 2.50 te weinig had gegeven. De betrokken ambtenaar kon zich niet indenken, dat hij deze vergissing had begaan en vroeg, of do kooper do des morgens gehaalde zegels weer had medegebracht. Die vraag waa nog al overbodig, daar do koopor, hij had willen fraudeeren do ze- Ji natuurlijk had kunnen afscheu ren. Na lang heen en weer praten kwam een lijst te voorschijn van de zegels, die de betrokken ambtenaar had ontvangen en een klein kasboekje waarin de verkochte zogc-ls waren geboekt. In dit boekje waren de zegels die verkocht waren niet naar hun speci fieke waarde gescheiden gehouden, zoodat de betrokken ambtenaar niet het minste overzicht had on van eeh ugoiüijke administratie der zegels, dio nog voorradig moesten zijn dus feitelijk geen sprake was, De ambte naar vroeg nog een paar maal, of de kooper heusch voor vijfentwintig gul den te weinig zegels liad ontvangen er toen die vragen bevestigend waren beantwoord overhandigde hij aarze lend do gereclameerde zogels. Toen kreeg hii ze terug mot de rac- dedeeling, dat hij niet voor 25 gulden ze»els tekort, maar voor tweehonderd gulden te veel had gegeven. Aanvankelijk wilde hij dat niet ge- looven en weigerde de zegels van f 10 te accepteeren en op de vraag, of hi; niet even de zegelbas kon opmaken, kwam het antwoord, dat dat maar eenmaal per maand geschiedde. Den hoekvoorraad te bepalen was op dat oozc-nblik volstrekt onmogelijk en de zegels werden eindelijk ir. dank aan vaard. Als zooiets geschieden kan op een kantoor waar voor tientallen duizen den guldens aan zegels por maand omgaan, wordt het toch wel hoog rijd' dat bepaalde voorschriften wor den' gegeven tot het bijhouden van een kasadministrarie die onmiddel lijke controle met het oog op moge lijke vergissingen ook de meert© zorgvuldig© ambtenaar kan wel eens n fout maken doenlijk maakt De thans blijkbaar zeer gebrekki- administratie werkt fraude als het ware in de hand. Rubriek van den Arbeid Van hier en daar. OVER PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. Men metót ons Dinsdag 26 Augustus werd door de afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Grafischen Bond, eon goed be zochte vergader iatehoudeu >u ver lui rut met het afloopon der vorecnil- lende collectieve contracten 111 de erafische bedrijven. Bii de beraadsla gingen werd scherp naar voren ge bracht. dat hot instituut der c'lec- tieve arbeidsovereenkomst nog geen waarborg is voor behoorlijke arl-eids- voorwaarden. omdat het cfaluGca var. een voor de arbeiders rnec-r of minder gunstig contract grootendeels afhangt van een iheer of minder gunstige nositie welk© de arbeiders- '.Toen inneemt. Na uitvoerige bespre kingen werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen d© volgende motie: De afdeeling Amsterdam van den NedeiTan - .-rha.n Roomsch Katholiekén Grafische» Bond. in vergadering bijeen op 26 Augus tus 1924 ter bespreking van eventueel af te sluiten nieuwe collectieve con tracten voor do Tyoografie, Binders-, Lithografisch- en Chemigrafisch Be drijf sprc-ekt als haar meening uit, dat eerst dm een bevredigende toe stand zal kunnen ontstaan, indien de arbeiders door middel hunner orga nisaties medezeggenschap in do be drijven zullen hebben vorkregen, zwoels' der© door de P., K. Vakbewe ging wordt, voorgestaan. Acht daartoe noodzakelijk dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zoo spoedig mogelijk wordt inge voerd, verzoekt het hoofdbestuur bij da a.s. onderhandelingen de medezeg genschap van de arbcidors zooveel mogelijk te verwezenlijken. roept alle leden van den Bond en ook arbeiders uit andere bedrijven op. in de politieke organisatie al hun invloed aan te wenden, oplat de R.K. Staatspartij de tot standkoming der Publiekrechtelijk© Bedrijfsorgani satie krachtig bevordere, besluit deze motie ter kennis te brengen va.11 het hoofdbestuur en te pubüceeren in de vak- en dagblad pers. INVALIDITEITSWET. Bij Kou. Besluit van 25 Augustus is gewijzigd het Kon. Besluit van 27 December 1919, tot uitvoering van de artikelen 223. 3e lid en 22-4 der Inva liditeitswet. In art. 7 van laatstge noemd Kon. Besluit is deze wijziging gebracht, dat voor den verplicht- verzekerde door de militaire autori teit bij ontslag uit den dienst, Lij vertrek met verlof of bij het aangaan van een verbintenis als vrijwilliger een militair-premiecerlificaat wordt, opgemaakt. (In het OU'bi artikel stoncl dat de verplicht-verzekerde dit van de militaire autoriteit ontvangt). Dat. certificaat zendt de militaire autoriteit aan den Raad van Arbeid, bedoeld in art. 2. De Raad van Arbeid vervaardigt van hot militair premie- certificaat een afschrift en reikt ver volgens dit certificaat aan den be langhebbende uit of zendt hem dit toe. na op het certificaat den datum van uitreiking of toezending te heb ben aangeteekend. Weigert de mili taire autoriteit een militair premie- certificaat te doen uitreiken, dan deelt zij zulks den Raad van Arbeid mede, die den verplicht-verzekerde met de weigering in kennis stolt. De wijzigingen in artikel 9, le en 3e lid, ziin redactiewijzigingen in ver- band met het veranderde artikel 7. ARBEIDSWET-1810. Bii Kon. Besluit is, ingaande gis-' toren, gewijzigd hot Kon. Besluit van 23 Augustus 1920, (St.bid. 720) toe vaststelling van een algemeenen maat regel van bestuur, als bedoeld in het 4o lid van art. 77 der Arbeidswet 1919. Hierdoor wordt in liet tweede lid van art-. 5 vaai het Kon. Besl. vah 1920 deze wijziging aangebracht, dat de ambtenaren der arbeidsinspecti© zich moeten onthouden van alle in menging en geschillen tusschen werk gevers en arbeiders, voor zoover z j hiertoe niet door den Minister van Arbeid gemachtigd zijn. In het vroe gere Kon. Besl. stond nog: „of door den directeur-generaal van den ar beid." ARBEID OP ZONDAG. Dr. Schokking heeft namen» de Chr. Hist. Partii een brief aan den minister van arbeid gericht, waarin eewezen word't op de ontevredenheid die onder de bevolking van Ede ont staan is, door het verleenen van ver- guanine tot arbeid op Zondag op de kunstzijdefabriek aldaar, waardoor, naar de heer Schokking schrijft, het nieerendeel der bewoners zich in hun godsdienstige overtuiging aange rand gevoelt. Kerk en School HULDIGING PROF, DR. G. JELGERSMA. Naar het Ilbld. verneemt zal de hul diging van prof. dr. G. J-riversma. tec gelegenheid van zijn 25-jariir jubi leum als hoogieeraar in <1© psychiatrie op Zaterdag 20 September geschieden in het klc-ïii auditorium der Leiusch© Universiteit te 34 uur num. Letteren en Kunst HET DORDRECHTSCH MUSEUM. De gemeenteraad van Dordrecht heeft het voorstel van het dagelijksch bestuui der gemeente om het gebouw van het voormalige Zuid-Afrikaansch Museum te verhuren voor auto-garage met ben/ine- kelders aangenomenondanks de be zwaren dus door het bestuur van het schilderij-museum te Dordrecht tegen deze verhuring ingebracht wegens het brandgevaar. Gloomvaartbericliten Alkmaar 35 Aug. van Mejillor.es n. Ilo. Ares 36 Aug. te Arica v. Callao. Amersfoort, 27 Aug. te Amsterdam van Chili. Borneo 26 Aug. van Triest, Java n. Amsterdam. Batoe 27 Aug. van Amsterdam naar Java. Bovenkerk 17 Aug. van Antwerpen, Calcutta n. Rotterdam. Billiton 26 Aug. van Suez, Alexandria naar Java. Ccvlon, 35 Aug. Rangoon v. Java. Crijnssen, 26 Aug. van Plymouth n. Havre, Barbados n. Amsterdam. Djambi 26 Aug. van Norfolk, New- York n. Java. Deli 26 Aug. van Padang naar Aus tralië. Dinteldijk 26 Aug. te Londen, Rot terdam naar San Francisco. In5ulinde p. 27 Aug. Ouessant, Rot terdam naar Java. Jan van Nassau 27 Aug. to Amster dam van Hamburg. Klipfontein 26 Aug. n.m. van Rot. terdam n. Hamburg. Kilsiroom 26 Aug. ie Bordeaux, Am sterdam n. West-Afrik». Kedoe p. 26 Aug. Perim, Batavia n. Rotterdam. Loch Monar 23 Aug. van San Fran cisco, Rotterdam n. P^cifickust. LochGoil 23 Aug. van Cristobal, Van couver n. Rotterdam. Leerdam 20 Aug. te New-Orleans v. Rotterdam, Moerdijk, 27 Aug. te Liverpool, Van couver n. Rotterdam. Madoera 26 Aug. te Marseille, Java naar Amsterdam. Mcliskerk 23 Aug. van Kilindini n. Port Soudan. Merauke p. 26 Aug. Ouessant, Am- sterdam n. Oost-Afrika. Nias 27 Aug. v. Amsterdam n. Ko penhagen. Oidekerk 26 Aug. van Singapore, Ja pan n. Rotterdam. Riouw 26 Aug. van Marseille, Java n. Amsterdam. Streefkerk 27 Aug. te Madras van Colombo. Schiedijk 26 Aug, te Bremen van Hamburg. Sommciidijk 26 Aug. te Kurrachee v. Aden, Tjerimai 27 Aug. v.m. te Rotterdam van Batavia. Waterland 25 Aug. van Santos, Bue- nos-Ayres n. z\msterdam. Grotius p. 25 Aug. Gibraltar, Bata via naar Amsterdam. Serobiian 25 Aug. van Semarang n. Singapore. Albireo 23 Aug..van Monrovia naar Seccondee. Buitenzorg, p. 27 Aug. Perim, Rot terdam n. Batavia. Breda, 23 Aug. van Guayaquil naar Paita. Delfland, 24 Aug. van Accra naar Quittah. Gorontalo p. 27 Aug. Perim, Tjila- tjap n. Rotterdam. Helder, 23 Aug. van Tocapilla naar Ilo. Jacatfa, p. 27 Aug. Vlissingen, Rot terdam n. Java via Antwerpen Java. 27 Aug. van Hamburg naar Amsterdam. Kambangan, 23 Aug. v. Singapore, Batavia naar New-York. Menado zó Aug. le Hongkong van Samarang. Maasland, 26 Aug. van Las Palmas, Buenos-Ayres n. Amsterdam, Oostlcerk, 26 Aug. van Suez, Am sterdam n. Japan. Orania, 27 Aug, van Amsterdam n. Buenos-Ayrcs, Rietfontein, 27 Aug. te Tanga van Zanzibar, Rijndam, 27 Aug. n.m. 1 uur van Boulogne, Rotterdam n. New-York. Salatiga, 24 Aug. te Seattle van Yokohama. Slamat, 23 Aug. van Singapore naar Batavia. Tapanoeli, 27 Aug. te Vlissingen van. Rotterdam. Westerdijk, p. 26 Aug. Gibraltar, Ja pan n. Amsterdam. Zeelandia, 36 Aug. van Santos, Am sterdam n. Buenos-Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 6