Ingezonden Beschermende rechten en de landbouw Een uitspraak van het Kon. Ned. Landbouwcomité Op een te Den Haag- gehouden ver gadering- vaa het Kon. Ned. Laudbouw- córaité kwam in behandeling het door ons reeds eerder medegedeelde piae-ad- vies van den heer Th. van Weideren, baron Rengers over de vraag Zijn be schermende rechten in het belang van het Nederlandsche land- en tuinbouw bedrijf en kunnen retorsiemaatregelen nuttig werken? Aan het einde van de discussie had een stemming plaats over de volgende vragen A. Zijn in het algemeen beschermen de rechten in het belang van ons land en tuinbouwbedrijf? B. Is het door de wet mogelijk ma ken van het nemen van maatregelen van verweer (zoogenaamd represaille maatregelen) tegenover die Staten, wel ke aan den invoer van onze meest be langrijke voortbrengselen ernstige be zwaren in den weg te leggen, in het belang van ons land- en tuinbouwbe drijf? Vraag A werd met algemeene stem men ontkennend beantwoord, terwijl op de vraag sub B van de 77 uitgebrachte stemmen 71 stemmen ontkennend ble ken te luiden, en stemmen blanco werden uitgebracht. TRAGISCH. Vrijdag is bij een fa milie in de Copernicusstraat te Den Haag een kindje in een emmer met kokend water gevallen. Het kind heeft zulke ernstige brandwonden gekregen dat het kort daarna overleden is.- Bij de familie logeerde een zuster van de moeder. Zij heeft zich hei ongeval zoo aangetrokken dat zij Dinsdag, het lijkje stond nog boven aarde, ook ge storven is. GESCHORST. De Tijd meldtEen veertigral arbeiders, werkzaam aan de Nederland scha Cocosfabrxek te Apel doorn, zijn evenals een aantal hunner collega's, die aan de Cocosfabriek aan het Kanaal arbeiden, voor dea tijd van acht dagen geschorst, omdat zij na een weigerend antwoord op hun verzoek, on op den middag van den Koninginne dag vrijaf te hebben, eigendunkelijk niet aan de fabriek verschenen. Verkeersongevallen Onder een autobus. Te Rotterdam zijn Woensdagavond op het Stieltjesplein de 17-jarige C; B., wonende Hilledijk en de 19-jarige E. B., door een autobus van een dienst Katendrecht overreden. De eerste kreeg, een achterwiel over de borst en werd met inwendige kneuzingen naar de ou derlijke woning overgebracht. De an dere, slechts schaafwonden aan ar men en beenen had bekomen, is in het hulpziekenhuis aan de Maashaven ver bonden en daarna door den Geneeskun digen Dienst eveneens naar haar wo ning vervoerd. HET VERC1FT1CIN CSC EVAL TE DEN HAAC. Naar gemeld wordt is de toestand van de in het leven gebleven kinderen uit het gezin van den politie-agent P.„ in de De Kockstraat te Den Haag, bij welke kinderen zich na het gebruik vaa voor de tweede maal gekookte melk vergiftigingsverschijnselen hadden voorgedaan, bevredigend. Uit de Communistische Partij Ultnoodiging aan de groep De Kadt weder In de partij terug te keeren In De Tribune is openbaar gemaakt een brief van de Executieve der Com munistische Internationale aan de le den der communistische partij in Hol land. Hei volgende is er aan ontleend: Om de revolutionneering der vakbe weging in Holland te bevorderen en om het werk van de oppositie in het N. .V. V. vooruit te brengen, wenscht de Executieve, dat de C. P. H. met het N. A. S. een nauwe strijdgemeenschap sluit en dat conflicten worden verme den. De grondslag en het richtsnoer voor het gemeenschappelijke werken 'der C. P. II. met het N. A. S. is neer gelegd in de Hollandsche resolutie van het 3de Wereldcongres der Roode Vak- Internationale. De karnetaden De Kadt en Roland Holst hebben zich tot ons gewend met verzoek hun groep als sympathiseeren- de partij in ae Comm. Intern, op te nemen. De Executieve betreurt ten zeerste dat een aantal arbeiders, die de prole tarische revolutie toegenegen zijn, de rijen der Communistische Internatio nale verlaten hebben.- Wij hopen, dat het ons toch nog zal gelukken, de ka meraden der De Kadt-groep te overtui gen, dat hun uitereden uit de partij niet alleen een groote fout, maar een de Hollandsche revolutionnaire arbeiders beweging schadende daad is. De B. K. S. P. draagt er toe bij, do toch reeds genoegzaam verdeelde krachten van het georganiseerde Hollandsche proletariaat nog meer te versplinteren Ons doel is steed3 en meer dan ooit: de verovering en niet de versplintering der vakbonden. „Voorwaarde voor de doorvoering van een communistische taktiek is het aanwezig zijn van een, een geheel vor mende communistische partij". In de- 1 zen zin verzoekt de Executieve der C. I. aan de revolutionnairen der B. K, S. P. in de C. P. EL terug te keeren en de internationale discipline te be- waren, om door den gemeen schappel'j- ken strijd den gemeenschappelijken vijand te verslaan. De Executieve der Communistische Internationale verwacht, dat, in gevil de opheffing van dé De Kadt-groep en het terugkeeren in de partij plaats vindt, het P. B. der C. P. EI. alles doen 'zal om een kameraadschappelijk samen- j werken van de geheele partij met deze kameraden mogelijk te maken. "WATERRATTEN. Uit het aantal vragen om inlichtin gen die den laatsfen nijd bij den Plan- tenziektekuudigeii Dienst uit alle deelen van liet land inkomen, wat wel de oorzaak, kan zijn van- het zich niet verder ontwikkelen en afsterven van vruchtboomen of van liet verdwijnen van wortelgewassen en groenten, meent de heer Van Poeteren, het hoofd van dien dienst, te moeten af leiden dat we met een vermeerder ring van waterratten over het geheele land te doen hebhen. In hel Tijdschrift voor Planten ziekten deelt de heer v. P. mede, dat de waterratten in den winter .de wortels van vruchtboomen, meestal vlak bij den stam geheel doorvreten. I11 een aantal gevallen loopeii de knoppen in het voorjaar nog even uit, maar dat houdt spoedig op en d© boom sterft geheel af. Bij onder zoek blijkt de stam geheel in den groinl los te staan; van de wortels zijn ^slechts stompjes over.. De tand- afdrukken op de kuaagvlakken toonon aan dat ratten hier hun werk hebben gedaan. Daarnaast worden ingekuilde schorseneren en allerlei wortelgewas sen afgeknaagd, vaak van onderen uit, zoodat men niets dan de topje6 overhoudt. In het voorjaar worden zelfs slakroppea aangevreten en weg gehaald- De bestrijding van de waterrat (is woelrat, Arvicola amphibius) is niet gemakkelijk. Het beet kunnen de vol gende middelen worden toegepast. Ie. vangen met behulp van klem men, die in de ritten" worden ge plaatst of met fuiken van ijzerdraad, die in het water gelegd worden op de plaats, waar een „rit" aan den slootkant uitmondt; 2e. he houden van foxterriers of tackels. die zeer ijverige rattenvan gers zijn en 3e. aanwending van het middel der Rijksseruminrichting te Rotter dam, ril. toedienen van brood, ge drenkt in een bacterie-cultuur, die een besmettelijke ziekte onder 'de die ren veroorzaakt, (speciaal aan te vra gen voor waterrat) gecombineerd met de toediening van- bollen van zee ajuin (Scilla martima). De pensioenwetten voor militairen ContrSIe op InVomsten van gepenslonneerden Ia Ars. 23b der gewijzigde Wei op de Pensionneering van land- en zeemacht, werd o.m. bepaald, dat bij a!g. maatregel van bestuur, bepalingen zouden worden vastgesteld ter verzekering van de centre- Ie op inkomsten van levenslaag gepension- lieerde militairen. Bedoelde maatregel van bestuur is op- genomen ia StebL 414. Het volgende is er aan ontleend: Wanneer een militair die gepansicm- j neerd is, eenigen arbeid of eenig bedrijf ter hand neemt, doet hij daarvan terstond ósededeeüng aan den betrokken minister, onder opgave, voor zoover mogelijk, van de inkomsten, welke uit de ter hand ge nomen werkzaamheden zal trekken. Vorenbedoelde opgaven blijven achter wege, wanneer of zoodra de.,gepension- den leeftijd van 56 jaren heeft be reikt. Controle op de inkomsten van gepen- sionneerrien die zich in het buitenland, dan w-e! in Ned.-tcdië. Suriname of Cu rasao vestigen, of geacht moeten worden, daar duurzaam te verblijven, wordt uitge oefend in het buitenland door de Neder- landscha consulaire ambtenaren, in wier ressort de gepensionneerde verblijft, in Xederlandsoh-Indië Suriname of Curasao door de administratie der belastingen daar te lande. Indien een levenslang gepensionneerde militair inkomsten geniet of gaat genieten uit werkzaamheden, in publieken dienst, 'dan geeft de autoriteit, die den gepen sicmneerde in dienst stelt, daarvan kennis aan den betrokken minister, met opgave van de in kometen, welke aan bedoelde werkzaamheden Terbonden zijn. Wanneer een levenslang gepensicmneerd militair een hem door ecnige autoriteit aangeboden betrekking, die hem in ver band roet zijn persoonlijkheid en omstan digheden redelijkerwijze kan worden op gedragen en die uitzicht geeft op pen eioen volgers vorenbedoelde wetten de Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) weigert te aanvaarden, geeft die autori teit daarvan kennis aan den betrokken minister. Daarbij wordt vermeld de aard van de betrekking, zoomede de inkomsten daaraan verbonden. Bedoelde minister beoordeel!, of de betrekking, in verband met de persoonlijkheid of de omstandig heden van den gepeneion neerde, aan hem redelijkerwijze kan wOTden opgedragen. Van elk geval, waarin ketting op 'm pensioen moet worden opgelegd, geef: de betrokken minister kennis aan den mi nister van financiën. Dit besluit is 31 Aug. j.l. in werking getreden en wordt geacht mede van toe passing te zijn op de inkomsten, die een, met ir.gang van of ni 1 Juli 1323 gepen- sionneerd militair op of na dien datum heeft genoten. Zoomede op de inkomsten, die een gspensionneeTd militair op 1 Juli 19Z5 genoot of daarna ging genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf, ter hand genomen met ingang van of na den dag, waarop het ontslag, ter zake waarvan het pensioen is verleend. is ingegaan. Een geneesmiddel tegen de tuberculose Een Nederlandsche commissie gaat een onderzoek Instellen Dezer dagen is naar Duitschland vertrokken de door den minister van Arbeid, handel en Nijverheid op advies en op voordracht van de Com missie voor tuberculosebestrijding uit den Gezondheidsraad aangewezen Commissie van drie deskundSgen die een onderzoek in moét stellen naar de 'resultaten bereikt met de door Dr. Wilhelm Ponndorf, directeur van de Thurin23che Koepokinrichting te Weimar aanbevolen methode tot behandeling van tuberculose, scro- pholose en andere op gemengde be smetting berustend!©, processen met behulp van cutaire inenting met tu berculins en tubereuline-strepto- en stanhylococcenvaccinmengsels. müccen en mucgenver- delging. Geen duidelijk verband tusschen aantal muggen en malarla-gevallan. In een artikel 'in het „Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde" over de muggen in en rondom Amsterdam en de maatregelen tot verdelging, komt prof. N. H. Swellengrebell tot de vol gende conclusies Gedurende de jaren dat om Am sterdam verschillende maatregelen ter verdelging der Auophelinen genomen zijn, wijzen de tellingen der in huizen en stallen gevonden muggen dezer soort, op een vermindering van hun getal in 1922, een daling die echter in 1923 geen stand heeft gehouden en, vooral in de stallen, door een aan zienlijke stijging is gevolgd. In 1923 was echter, volgens den in druk van velen, het aantal muggen hier geringer dan in eenig der vooraf gaande jaren, hetgeen. volgens 'ien schrijver, intusechen niet uitsluitend aan de genomen maatrege.en ter verdelging behoeft te worden toege schreven Wellicht was de merkwaar dige geringe vruchtbaarheid der wijf jes in dat jaar hiervan ne oorzant. We! is de schrijver geneigd ue alge meene daling in 1922 aan die maat regelen ter larven-vernietiging toe te schrijven. Overigens kon meestal geen duide lijk verband tusschen de wisseling van de veelvuldigheid der Auophelinen ©n die der malaria aangetoond worden. Ja. zelfs schenen de beide den vaak omgekeerd evenredig te zijn. Hieruit volgt, dat, zelfs, wanneer de hier genoemde gegevens 'voldoende te achten zijn als bewijs, cat de genomen maatregelen eenigen invloed op de Anophelis-didhtheid hebben uitge oefend, daarmede in geenen deele het bewijs geleverd ie. dat die invloed zich ook tot de malaria onder den mensch heeft uitgestrekt. Het komt nl. hierom voor, dat er vooralsnog allerminst reden i© om, zooals én- langs in een onzer vaktijdschriften werd voorgesteld, voor de hier ge volgde bestrijdingswijze in het bui tenland propaganda te maken* HEBBEN VISSCHEN CEHOOR EN GEHEUGEN? Op -deze vraag kan m.,ï, gerust toe stemmend geantwoord worden, schrijft „Onze Zoetwatervissoherij". Velen toch zullen met mij weten hoe: karpers en goudvisechen op een be paalde plaats zijn te lokken door flui ten en net uitstrooien van een weinig voeder. Meermalen heb ik gezien, hoe 'de eigenaar van een vijver in de on middellijke nabijheid van mijn woon plaats zijn waterbevolking door flui ten bij elkaar riep en die bevolking voor het gehoorzaam gevolg geven aan zijn oproeping beloonde met het toewerpen van stukjes -wittebrood. Het was aardig om te zien hoe karpers en goudvisschén uit alle hoeken van den vijver kwamen toezwemmen naar de voederplaats. Van bangheid was vol strekt geen sprake, wel van naijver oni het leeuwenaandeel. Na het fluiten en voederen verdeelden de saamgesscho lenen zich weer over den geheelen vijver. Ook zal menigeen hij ervaring weten, hoe vooral de roofvisschen zich bij eenigszins verdacht geluid haasten om weg te komen en zich bij het op doen van voor hen minder aangename ervaringen in den regel wel wachten zich opnieuw in gevaar to begeven. Een treffend voorbeeld hiervan is té lezen in een Fransch blad, Le Chas seur Francais. Een zekere heer Moe- bin had het aangedurfd eon snoek te plaatsen in zijn reeds met andere vis- schen bezet aquarium. Lang duurde het niet of al de laatston waren een prooi geworden van den snoek. Dat gedoogde de aquarium-houder niet langer en, om nu toch. verschillende vischsoorten' dagelijks te kunnen ga deslaan, liet hij in het aquarium een glazen afscheiding maken. In den be ginne deed de snoek al het mogelijke oin de aan de andere zijde van het glazen schot zwemmende kleinere visschen opnieuw tot zijn prooi te ma ken. Met verwoedheid wierp hij zich te gen de voor hem onzichtbare hinder nis. Lfij herhaalde dit zoo dikwijls, dat hij, wellicht door den schok be dwelmd. soms moedeloos ging liggen. Door de aanhoudende pijnen werd zijn gulzigheid langzaam gestald en zijn herinnering aan de pijnen bij zijn vruchtelooze roofpogingen geleden was zóó sterk, dat, toen later de gla zen afscheiding uit 't aquarium werd genomen en zijn mede-aquarium-bewo- ners weer vrijelijk om hem heen zwommen, hij geen pogingen meer waagde om ze den weg naar zijn maag te wijzen. Zijn geheugen had zijn roof zucht overwonnen. ZEEHONDEN, Oc' vragen van het Tweede-Kamer lid Braat betreffende het nemen van maatregelen tegen toeneming van het aantal zee-honden na de afschaffing van premies op het vangen van die die ren, heeft de minister van binnen- landsche zaken en landbouw geant woord: Bij een ingesteld onderzoek is niet gebleken, dat de zeehond en J age ra als regel de jonge dieren, die voor de traankokerij nog niet geschikt zijn, weder zouden vrijlaten. Nu de pre- mién voor het dooden van zeehonden bij wijze van proef voorloopig niet meer worden toegekend, schijnt over het algemeen aanvankelijk miudei jacht op die dieren te worden ge maakt. Voor zoover nog de jacht- me 1 het geweer wordt uitgeoefend, wordt echter elke zeehond, die onder schoï komt, geschoten, hetzii het een vol wassen of een jong dier is. Voor J overige zij nog opgemerkr, dat. waar eerst sedert 1 Januari 192-1 geen pre- miën meer worden toegekend, moei lijk nu reeds van een^sterke vergroo ting van ihet aantal dieren als gevolg daarvan sprake zou kunnen zijn. Mocht na eenigen tijd inderdaad blijken, dat het aantal zeehonden sterk toeneemt, dan i3 ondergeteeken- de bereid, om in het belang onzer <vis- schers maatregelen tot beperking van dat aantal in overweging te nemen. DE CO-OPERA-TIE NAAR. PARIJS. In aansluiting aan een vroeger be richt betreffende een hifnoodiging welke de Co-Opera-tie ontvinr/ om in Parii9 te spelen, woreft nader ge meld, dat de onderhandelingen tol: een gunstig-resultaat hebben geleid en de instelling nog vóór haar eerste optreden in Nederland te Parijs een twaalftal voorstellingen zal geven. Het auto-ongeluk bij Heino Een monument op het graf der slachtoffers Gd aanstichting van ds. J. Cra mer, predikant der Ned. Herv. ge meente, en den heer W. A. P. Kersje- makers, burgemeester van -Kaalte, heeft zicli aldaar een comité gevormd met liet doel, op het graf van de 6 slachtoffers van het auto-ongeluk bij Heino een monument pp te richten. De toestand van niej. Ilageman, die in het Sophiaziekenhuis te Zwolle verpleegd wordt, is thans zorgwek kend. DE REGENVAL IX AUGUSTUS. De totale regenval in Augustus be droeg 155 m.M., d.i. 68 m.M. meer dan het normaal gemiddelde bedrag, dat 87 m.M. bedraagt. Het aantal regendagen bedroeg voor de geheele maand 23, waarvan minder dan 0.1 m.M. leverden. De eerste helft der maand bracht 6_ re gendagen, maar van af den 17den kwam geen enkele droge dag voor. Het normaal aantal regendagen is voor Augustus 15, waarvan 3 minder dan 0.1 m.M. geven. De afgeloopen maand is dus in alle opzichten een re genachtige geweest. Er vielen* op sommige 'dagen ook groote hoeveelheden, n.l. op den 18den, 18 m.M., den SOsten 21 m.M.. den 24- sten 19 m.M. en den 25eten 18.5 m.M. De drie dagen 24-26 Augustus brach ten niet minder dan 49 m.M. Onder 'de gelijknamige raaariden van de laatste acht. jaren is de afge loopen maand op één na de regenrjjk- ste geweest. Zij volgt op die van 1917 toen 166 m.M. regen viel (op 18 dagenV en zij ia met deze ook de eenige die meer dan de normaal gemiddelde hoe veelheid gaf. Met haai- groote aantal regendagen overtreft zij dus Aug. 1917. In die achtjarige periode was Augustus 1919 met 38 m.M. de droog ste maand. Reclame op postzegels Een bezwaar van den Algem. Ned. Zuivelbond Het bestuur van een Algem. Ne der!. Zuivelbond heeft aan den minis ter van Waterstaat geschreven Tot onze niet geringe verbazing zien wij, dat de stempels der Neder landsche posterijen voorzien zijn van l:et reclame-opschriftKoopt heden Blue Band, verrsch gekarnd. De toevoeging „versch gekarnd" moet den indruk vestigen, dat hier sprake is van boter, daar in de 'Ne- derlandsche spreektaal alleen bij de bereiding van boter van karnen ge sproken wordt. Uwe Excellentie zij echter medv gedeeld voor zoover haar dit niet bekend mocht zijn dat Blue Band geen boter, doch margarine is en de toevoeging ..versch gekarnd" dan ook onder de misleidende opschriften moet worden gerangschikt. Aangezien het jiiet de bedoeling der Nederlandsche pesterijen kan zijn ertoe mede te werken, de huismoe ders bij liet koopon van hars vetar- tikelen op een dwaalspoor te brengen, en het bovendien niet aangaat, dat op de poststukken der boterbereiders le gen hun wil door een overheids lichaam eèn reclame als deze wordt "©plaatst, verzoeken wij uwe excel lentie beleefd, deze reclame uit het poststempel te doen verwijderen. Een afschrift van dit adres heeft genoemd bestuur aan d'en minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gezonden, waarbij het gesolirevea heeft: Het komt ons voor, dat deze recla me de vrenzen der welvoeglijkheid ver overschrijdt,: en wij verzoeken uwe Excellentie beleefd ons verzoek bij den minister van Waterstaat te onder steunen en al die middelen aan to wenden, welke tct 'inwilliging ervan kunnen leiden. EEN FICTIEF MEELSCHIP. Een Nederlander, clie zich Karei van Bergen noemt en beweerde te Wcenen het filiaal van de Ameterdamsche meel en graanfirma C. van Heeden, te lei den. heeft de „Bayrische Warenver- mi tilling für landwirtschaftliche Ge- nossenschaften" te München voor een zeer aanzienlijk bedrag opgelicht, al dus meldt het „Hbld". Door bemidde ling van een Oostenrijkschen kapitein, die inmiddels gearresteerd is verkocht Van Bergen 'n fjetief Donauschip met mee! aan genoemde Beiereche firma. Naar de Weensche politie heeft vast gesteld, bestaat er to Woen-jn in bet- geheel geen filiaal van de firma Van Heeden. Van Bergen is al sedert 15 Augustus met achterlating van groote schulden spoorloos uit de Oostenrijk- sche hoofdstad verdwenen. DE BRUG OVER HET OOSTERDOK TE AMSTERDAM. Op de vragen van het, Tweede-Ka merlid Duymaér van Twist betreffen de het openen, gedurende één- of tweemaal per dag van de spoorbrug gen bij de Haarlemmerpoort en over het Oosterdok te Amsterdam heeft de minister van Waterstaat ,de heer Van Swaay, het volgende geantwoord: De treinenloop ten westen en ton oosten van het slation Amsterdam C. S. maakt het onmogelijk orn voor de bruggen over do singelgracht bij de Haarlemmerpoort en over de Oos- térdoksluis overdag openingstijden voor te schrijven. Na voorafgaande aanvraag wordt wel eens een enkele rriaal 'de brug over de Ocsterdoksluis, in overleg inet den stationschef te Amsterdam C.S. ten behoeve van de scheepvaart geopend, indien dit kan geschieden zonder groote stoornis te veroorzaken en wan neer daartoe alleen goederentreinen opgehouden behoeven te worden. Ten aanzien van de brug over de Singelgracht is ook dit bijna niet. mo gelijk, omdat niet do zekerheid be slaat, dat, als die brug eenmaal ge opend is. 7,ij in verband met de plaat selijk drukkere scheepvaart wel zoo tijdig gesloten kan woeden, dat de reizigerstreinen daarvan geen opont houd ondervinden. De correspondent van do Tel. to' Brussel meldt: HET WERK OVER DR. SCHAEö?- MAN. Dr. Jules Persvn heeft, naar ge meld wordt, zijn groote werk over Dr. Schaopman hervathij zal met hot derde deel over eenige maanden gereed, kouten. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Het comité van zes, gevormd uit het C. N. O. P. en het A. O. O. P., had vernomen, dat de regeeriug zou heb ben afgezien van haar voornemen, bepaalde groepen lager personeel uit heb Bezoldigingsbesluit te lichten. Naar aanleiding hiervan had het co mité in een telegram aan den minis ter van marine, welke bewindsman de herziening van het Bezoldingsbesluit voorbereidt, gevraagd of dit gerucht, juist is. Het comité heeft in antwoord hierop van den minister de mededeeling ont vangen dat het gerucht in zooverre juist is, dat do bedoelde groepen van lagere ambtenaren slechts wat hun salarïeering betreft met de rijkswerk lieden ?.u!len worden gelijkgesteld, doch dat overigens hun rechtspositie ongewijzigd zal worden gelaten. Een en ander zal tot uitdrukking gebracht worden in het Bezoldigingsbesluit door opneming van een bijzonder artikel. NEDERLANDERS, WONENDE B ITEX N EDERLANIX Op vragen van het Tweede Kamer lid Weitkamp 1. Heeft d©. minister overwegend be zwaar om op in de Duitscho grens strook wonende Nederlanders de gun stige beschikking inzake hot verblijf in de zoogenaamde 300 Meterstrook toepasselijk te verklaren? 2. Zoo.neen, is dan dp minister be reid om aan in de Duitsche grens strook wonende, bij de Nederland sche autoriteiten als zoodanig bekend staande, Nederlandsche onderdanen dezelfde vrijheid vanibeweging in Ne derland toe te staan, al3 hun in Ne derland wonende landgenooten genie- ten? heeft de minister van justitie ge antwoord, dat hij zal bevorderen, dat met ingang van 1 October do bedoel de beschikking, welke de strekking had hier te lande en bepaaldelijk, in de Nederlandsche grensstreek wonen den van de bepalingen omtrent de strookpas te ontheffen, ook van toe passing verklaard zal worden op Ne derlanders wonende buiten Nederland Hierdoor zal alsdan een nog ruimere regeling getroffen zijn dan waarop in dp vragen van dei- heer Weitkamp ge doeld wordt. DE TARIEF WET. Het hoofdbestuur van doft Nedcrl. Bond van arbeiders iri het landbouw- tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft ooit adres gezonden aan do Tweede Ka mer, met hot verzoek „te voorkomen dat door verhooging van do invoer rechten op do meest noodzakelijk© le vensbehoeften, als voorgeeft ld in het ontwerp-TariefWet, een nieuwe druk wordt gelegd op dat gedeelte van het Nederlandsche volk, dat thans reeds groote moeite heeft in zijn onder houd te voorzien". DE.KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke familie tol 13 dezer na het bezoek van de Koningin aan Amsterdam, in Den Haag aankomen en ongeveer twee weken hot land huis Den Ruigcn Hook te Schovenin- gen betrekken, alvorens haar verblijf verder weet- op het Loo to vestigon. DE HERDENKING DER MOBILISATIE. Het Nationale comité tot herden king van de mobilisatie in 1914 heeft van den Nedorlandschen gezant to Wfjenen een zeer belangrijke gift ontvangen. EEN* AMSTERDAMSCHF. POÏ.IT1E- DELEGATIE NAAR ANTWERPEN. Volgens do Antwerpsche dagbladen zal een delegatie van do Arnsterdam- schc politie tegen liet einde van deze maand Antwerpen bezoeken. Ta de zer gelegenheid zullen verschillende feestelijkheden gehouden worden: o.m. wordt een concert gegeven door do harmonie van het politiccorps der Scheldestad. FRAAIE TOESTANDEN1 De correspondent van de Tijd meldt: Zondagmorgen werd de Klooster straat to Oldonzaal in rep on roer ge bracht door een aantal, daar eigen lijk thuis behoorende bewoners, die lijk niet thuis behoorende bewoners die recht trachtten te verkrijgen. Sedert eenigen tijd woont daar een zokere v. d. B., gehuwd rnot een ge scheiden vrouw. Dit huwelijk scheen geen gelukkig te zijn, althans de vrouw vorlio.t de echtelijke woning met medenoming van de twee kinde ren. Have en goed, althans het ge deelte wat har toebehoorde .mocsti ze achterlaten. Doch geen nood, in Enschedé waren nog familieleden, die met het in-bezif-nemen daarvan wel een handje zouden willen hei pon. Zondagmorgen kwam de gevluchte echtgenoóle met de noo'dige verster king, doch ze vond in do Klooster straat do deur der echtelijke woning gesloten, v. d. B. lag te bed; hij werd gewekt door het geluid van een breekijzer, waarmede 'de deur werd open gebroken. Nadat hij zag wat er te gebeuren stond, dreigde hij met een groot mes, maar onvervaard gin gen de inbrekers voort. Toen de deur bezweek, smeerde v. d. B. hem ach teruit, het mes achter het boezeroen, naar de marechaussee-kazerne. De marechaussee, wier Zondag morgen zoo luidruchtig werd ver stoord, maakte hem duidelijk, dat de vrouw evenveel recht, als hij op wo ning en inboedel had en dat jo daar tegen machteloos stond. Ten einde erger fe voorkomen, ging een mare chaussee mee. doch 'de i 11 brekers waren vertrokken met. medenemen van een groot gedeelte van den in boedel..... zelfs het bed, dat de man als zijn bed kwalificeerde. De Zon- dagsche stilte keerde met het ver trek der inbrekers in de straat te rug. incezonden mededeelinceH 4 60 Cts. por regel. GOEDE TOESPIJS mankt den maaltijd compleet. Kiest daarom als nagerecht een HONIG'S PUDDING, gefabriceerd met de bekende Honig's Maizena. Deze bezit door zijn samenstelling alle goede eigenschappen. Gewild bij groot en klein.door zijn heerlijken smaak. Vraagt Uw winkelier Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud deter rubriek Btolt da Redactie zich niet aansprakelijk. KERSTFEEST OP ZEE. Willen de dames in Nederland, die ieta voor zeeheden voelen, en den tiid ertoe hebben, weer ©en enkel handwerk rnsieu voor de Kcr6-.fcie:en der in November en December uic Amsterdam en Rotterdam vertreOt'keaide Hollandsche ze.scUcpom die met Kerstmis niet thuis zijnï Het nofete ontvang ik de pakje# vóór 1 November, daar dan de verzending begint. Ook boe feen zijn zeer welkom. I>en ls!en Novem ber zal in do «aal van hot Tehuis a! hei ingakorocne tentoongesteld worden. Na dere inlichtingen geven we o, zoo gaarne. MINNIE ORTT, Teil u id voor Zeeheden. Veerhaven 17, Rotterdam, VRIJDAG 5 SEPTEMBER. Londen 2 L.O. 365 M. (Nedorl. tijd). 1.20 njn. Concert: Het „2 'L. 0."-fri<J cn Iloraeo J. Prico (topor). 4.20 mn. Concert„S'riiuoriums", door Marguerite Ifeddon. Orgelimwiok. Jee»ie Furze (piano solo). „Romancen" (5) ..An tonio eu Cleopatra" door Helen Townroo. 6.20 n.m. Kinderuurtjo. 8.20 n.m. Muziek vatt he'. platteland. Winifred Fisher (sopraan), George Par ker (bariton) Chnrtea Wr..ford (•iiaieet- voordrachtsficuntitenaar)The Wirclcaa Or chestra, onder leiding van Dan Oodfrey Jr. Birmingham 5 I. T. 475 M. (Nedorl. tljdk 3.50 n.m. The Station Plano Quintet. 5.20 n.m. Voor do domo». 5.50 n.m. Kinderuurtje. 8.20 njn. Ben geheel Httgc'.seh program ma. Tho Station Orchestra. Miriam (Llcetto (sopraan). Dorothy Howell (piano-solo), 10.50 n.tn. Liederen. Bournemouth 8 B. M. 385 M. (Ned. tijd). 4.05 n.m. Damesuurtje. 5.35 n.m. Kinderuurtjo. 8,20 n.m. Muzikale oomedio en dans avond. Adeline fkjnior (sopraan). Harold Stroud (tenor) Ernest Eady (bariton) The Wireless Orchestra, Het Royal Bath Hotel Dans-orkcst Cardiff 5 W. A. 351 M. (Nod. tijd). 3.20 n.m. Falkman met zijn bioscoop orkest. 6.20 n.m. „5 W. A.V' ..Five O'CIock#". vocaal cn instrumentaal concert. Voor do Damee. Tho Elation Orchestra. 6.05 n.m. Kind «vertellingen. 8.0) n.m.Ecn avond van korte toon «ei st ufekon. 1. „Openbaring". 2. „Do rust kuur". 9.35 n.m. The Station Orchestra. David Thomas (tenor). Manohosler 2 Z. IJ. 375 M. (Noderl. tijd). 12.60 n.m. Orgelmuziek. 2.50 in.m. Een half uurtje voor do dames Frank Ken worthy (bas). 3.50 n.m. Concert door hel „2 Z. Y.'K ohkcet. 5.20 n.m. Kinderuurtje. 3.20 n.m. Een avond van kamermuziek. Het virtuoQZ© strijkkwartet. Evelyn Ho ward-Jones (piano-solo). Madge Leech (tweede sopraan), Harry Burley (bariton). Nowoastlo 5 N. 0. 400 M. (Nedorl. tfjd). 4.05 n.m. Concert: D, Davidson (viool- solo). George Bainbridge (bariton), Ekio K. Pickering (piano-solo). 5.0s n.m. Half uurtjo voor de dam.es; 6.3s n.m. Kinderuurtjo. 8.20 n.m. „Oude favorieten". The Station Orchestra. Ethel Fowfcea (sopraan). Abordeon 2 B. D. 495 M. (Nöd. tijd). 3.50 n.m. Een middag voor iedereen. 6.05 n.m. Kinderuurtjo. 8.20 n.m. Een licht cn populair program ma voor iedereen. William Lewis Conor); Louis Hertel, (voordrachtskunstenaar^ Tho Wireless Dance Orchestra. Glasgow 5 S. C. 420 M. (Nedarl. tijd.) 3.50 n.m. The Wireless Quartet en Sto phen Francis (bariton). 5.05 n.m. Onderwerpan voor do dames. 5.35 n.m. Kindervertellingen. 8.20 n.m. Augustus Bcddio (literaire voordrachten). Andrew Shanks (bas). May L. Smyllio (Keltische sopraan). The Sta tion Orchestra, onder leiding van Isaao Losowdky. Chelmsford 5 X. X. 1G0Q M. (Noderl. tijd). Geeft het geheelo programma van London. Parijs (Radiola-Pnrls) S. F. R. 1780 M, (Ned. tijd). 1.05 n.m. Concert door het Tzigane ..Or kest „Radio Paris". 5.05 en 9.20 n.m. Concert. Brusool S. B, R. 763 M. (Netferl. tljd.); 5.20 en 8.20 n.m. Concert.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10