Koloniën Een Amokmaker Twee kinderen gedood een gewond Gisteravond halfacht, aldus »,Mak. Ct." van 25 Juli, heeft een lander op pasar Booton te Makaaé op het pasarterrein zelf, amok maakt en twee jongetje», rond ven ters van sigaretten en lucifers, dood gestoken, terwijl een derde jongetje ernstig gewond werd. De vermoedelijke oorzaak van deze teteekpartij is geweest dat de amokma ker, het pasarterrein passet-rende, een voetbal, waarmede de kinderen aan het spelen waren tegen zijn hoofd heeft gekregen. De man is hierover 200 in woede ontstoken, dat hij ,,mata gniap" werd met het hierbo ven vermelde gevolg. Naar wij vernemen ia de dader, v. iens naam nier bekend ia voort vluchtig, doch moeten er personen zijn, die de daad hebben zien gebeu ren en verklaard hebben, den dader v. el te kunnen herkennen. Do politie ie no? met het onderzoek t-ezig «n heeft alle hoop, spoedig de hand op den amokmaker te kunnen leggen. EEN HIEUW STATION Te BATAVIA. De „Java Bode" maakt melding van fees plas, dat bestaat tot den bouw van eea nieuw station Batavia-Zuid, waar door de uivoering der plannen van het station-Noord overbodig zou worden, liet station Batavia-Zuid zal worden een modern-ingericht kopstation, op een tcr- zein schuin tegenover de Javasche Bank, ongeveer 70 meier van de Binnen Nieuwpoortstraat. In totaal zouden er in het station negen sporen komen, waarvan twee ingericht voor stoom- en de overige voor clectrisca verkeer. DE SAMENZWERING IN HET DAJASCHE. Aan het kort-verslag van het gou vernement Atjell en Onderkoorighe- den over do maand April 1924 la het volgende ontleend: Togen het einde van verslagmi werd in het Dajascho (onderafdeeling Tjalang-afdeeling Westkust) een sa menzwering tegen hot Koderlandacho gezag ontdekt. Dank zij groote waakzaamheid het bestuur werden in harmonieuze samenwerking met het militaire ge- zag'.-'nello en krachtige maatregelen getroffen, waardoor tijdig het plan, si. il" ..compeni" aan to valloD, kon .worden vorijdeld. Hoofdleiders en rotgenocten werden zonder bloedvergieten gearresteerd en zullen voor de betrokken rechtbank t> recht staan. Lit do afgenomen verhoeren ia e© bleken dat do oorzaak •••an het com plot is godsdienstig fanatisme en «lom me lichtgeloovigheid dor noz primitie ve bevolking der Daastreken (verza melnaam van do noordelijke land schappen dor onderafdeeling TJalan? l it het Sounetiamscho en Boneden Tripa zijn nog steeds een aantal per sonen niet iu hun kampongs sanw» zif. Hun aantal bedraagt 1)1.m. 18. Bij wijlen keert een enkelo weder terug Aangezien zij zijn begonnen met ma- raudeeren van omliggendo kampongs wordt thans getracht door middel van milltairo actie deze lieden op t< vatton. Op 31 Juli is de eerste ploeg con tiactanton voor Nieuw Caledonië, be staande uit 07 porsoncn, per s.s. I-e- maire naar Noumea vertrokken. Ge noemd s'loomsehip dat door hot Fran- scho gouvernement ingehuurd went voor 12 P. S. per hoofd, deed volgens de ,,Loe."t Semarnng vnn om daar 350 contractanten met dezelfde be stemming in <0 nemen. Men doolde genoemd Uad mede. dat de contrac tanten het in genoemde Fransche ko lonie zeer naar den zin schiinen te hebben, althans willen velen onder hen, na afloop van hun verbint «•n is niet meer naar Java terug, maar blij ven in Noumea, om aldaar in een van de vele betrekkingen oen middel van bestaan to vinden. Hoewel do lieden zich voor den tijd van 5 inar moeten ver! inden, mezen zij in den regel na verloop van 3 jaar weder terug: wei nigen maken echter van «lit voorrecht gebruik. BEN BEDELAARSKOLONIE. Begin Augustus is ten residentie- huizo 10 Djokja een vergadering ge houden, waarin besloten is tot oprich ting van een bedelanrskolonie. welke inrichting een Sultanaatsinstelling zal S'jn. Er heeft zich een commissie van bij stand gevormd «net den Resident als voorzitter, in welke commissie onder meer ook zitting hebben de Rijksbe stuurder, de assistent-resident, de re gent, de majoor der Chineezgn en de geweestelijk gouveroemenUarts, dr. Brfinstcdt. voorts dr. Offringa, go- neesheer-directeur van het Petronolla hospitaal, alsmede do heeren Bousquot voorzitter van de afdeeling Djokja dor Vorstonlandsche landbouw vereen igi ng, Sormani, voorzitter van liet. depar tement Djokja van het Algemeen Syn dicaat van suikerfabrieken en dr. Holm, direcfeur-pharmaceut der ban- delsvereeniging. J. van Gorkom te Djokja. Volstaan zal worden met de opnch- ting van een bedelaarskolonie ter ge westelijke hoofdplaats, op het terrein naast lmt hulpziejfconhuis te Toengkab. Het doel de DjoRjascho jedelaarskolo- pie is orn op haar terrein vverkloozen. hohoeftigen en gobrekkigen. onver schillig van welken landaard en gods dienst te steunen in den strijd, om het bestaan en te trachten hen in staal te stellen door arbeid weder zelf in hun levensbehoeften te voorzien. De verzorgde bedelaars zullen, rekening houdende met hun physiek, op het tor rein eenie werk moeten verrichten. In den vorm van een arbeidsbeurs zal getracht worden wcrkloozei» aan een emplooi te helpen. In de bede laarskolonie worden momenteel veer tig personen gehuisvest en gevoed. Het nader in te richten terrein te Toengkak zal voorloopig voor de ver zorging van 200 bedelaars worden in gericht. Stoomvaartlierlchten Amstelland p. 4 Sept. R'dam n. B.-Ayres. Aznor 3 Sep. v. Santiago de Cuba n. Cap. llafti. Breda, 2 Sept. v. Callao n. Mollen de. Breedijk 1 Sept. v.m. 8 u. te Bal- timore v. Rotten!am. Coram, 3 Sept. v. Calcutta n. Java. Calcuitu 3 Sept. to Calcutta v. Java. Delft, 1 Sept. to Valparaiso v. Anto- fagasta. Djuaibi. p. 3 Sept. de Azoren, New York n. Java. Edam, 4 Sept. te Rotterdam v. New- Orleans. Gelriu 3 Sept. v. Lbaabon, Buenos- Avres n Amsterdam. Hemes. 4 Sept. te Amsterdam Hamburg. Jacntra p. 4 Sept. v.m. Gravesend, Rotterdam 1. v. Louden n. Java. Maasdam 3 Sept. v. Bilbao, Rotter dam 11. New Orleans. Maasland 4 Sept. te Rotterdam v. Buenos-Ayres. Moeua, 3 Sept. v. St. Thomas, Pisa- gua n. Kuropa. Maasland p. 3 Sept. Dungeness, Bue nos Av res n. R'dam. Pfclembnng 3 Sept. v. Port Said, Ba tavia 11. Rotterdam. Rotterdam, 3 Sept. n.m. 7 u. Boulogne, Rotterdam 11. New York. Rijndam p. 3 Sept. v.m. Capo Race, Boulogne, Rotterdam. N'ew York. Snlland, p. 4 Sept. Vlissingen, Ant werpen n. R'dam. Si an tar, 3 Sept. v. Hamburg n. Rot terdam. Ternate, 3 Sept. te Antwerpen, Rot terdain n. Java. Waterland p. 3 Sept. Fernando No- roha, Buenos Avree n. Amsterdam Zijldijk 3 Sept. v.m. v. Buenos Ay res n. Rotterdam. Antenor 2 Sept, v. Sabang n. Bela- Alcyono 4 Sept. v. St. Vincent K. Buenos Ayrre n. Rotterdam. Boot on 3 Sept. te Foochow v. Wla- diwostock. Bocroe 3 Sept. v. Sjanghai naar Japan. Bovenkerk 4 Sept. v. Rotterdam n. Hamburg. Blitar p. 1 Sept. v.m. 2 u. 45 Deal, O.-Afrika n. Londen en Amster dam. Idomoneus 3 Sept. te Batavia via Rotterdam. Jan Pieterszoon Coen 3 Sept. v.m u. 48 m. 140 mijl Zuid v. Land End, Amsterdam n. Batavia. Kennemerland, 2 Sept. te Corral v. Talcahuano. Laertes 3 Sept. v. Batavia naar Kobe. Sianfar, 4 Sept. te Roitesdam Hamburg. Stentor, 4 Sept. te Amsterdont Batavia. Snlland 4 Sept. te Amsterdam van atwerpen. Tabanan 4 Sept. v. Colombo, Rot terdam 11. Batavia. Pers-Overzicht HET AUTOBUSSEN. VERKEER. Standaard bevat do vol gende dricetar liet ontzettend Ongeluk bn Heino heeft op treffende wijze de noodza kelijkheid belicht van goed toezicht op het autobusverkeer. Toch zij men billijk in zijn oordeel. Het 'autohusverkecr heeft zich in r snel tempo reusachtig uitge breid De officiei-le dienstregeling dor autobussen in Nederland, van Juli 102-1, een handige uitgave van den Bond van Bedrijfsautohouders, geeft reeds 689 regelmatige verbindingen aan, En de lijst is nog niet vollejlig. Er zijn provinciesteden, die meer dan veertig verbindingen door geregelde autobusdieusten met de omgeving hebben. Dezo dienstregeling geeft dus een beeld van de groote bete?kenis. die het antobueverkeer in den loop vaa enkele jaren ih ons land hooft ver kregen. Dat door deze snelle toename de veiligheid bij do snelheid is achter bleven. spreekt wel van zelf. Over'de veiligheid in dit verkeer zal men evenwel eerst goed kunnen oordeolen, als men liet aantal onge vallen. gedurende een bepaalden tijd, door heel het land in verband brengt met do uitbreiding die het vorkeer reeds verkreeg, on met het aantal ver voerde personen. Zulke gegevens ont breken thans nog. Al zou echter het percentage der oneevaHon kleiner Mijken dam men geneigd is af te leiden uit de berich ten, die ons daaromtrent dag aan dag bereiken, men ma? wel aannemen, dat het gevaar bij het autdhusver- keor door goede zorg en nauwkeurig toezicht kan worden verminderd. Het feit, bijv., dat vele bussen geen achterportier noch zijdeuren hebben wat ook bii het ongeluk bij Heino zoo groote rol speelde, moet tot de conclusie leiden, dat er bepaalde eischen dienen to worden gesteld. De Bond van autobusondernemers dringt tot aansluiting aan, omdat door krachtige samenwerking verkre gen kan worden, dat ,,het bedrijf niet meer dan noodig is aan lastige bepa lingen wordt crebonden." Niet meer dan noodig is. dat is een gerechte eisch. Maar het nooiige moet dan toch ook tot stand komen. En daarom is er voor den wemsch naar een goede al gemeen© regeling op dit gebied nog ruim plaat». DE TARIEFCOMMISSIE. e T ij d maakt tnr. Kortenhoui eenige opmerkingen naar aanleiding ''gende alinea's in Art. 7 van cuitwerp-Tariefwet „De Taric-fcomniissie bestaat uit acht leden, waarvan één, tevens voorzi wordt benoemd door Ons en één door elke der Kamere van Koophandel en Fahrio- n Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Twente, Tilburg en Maas tricht, Op gelijke wijze worden voor elk der le- ;n twee plaatsvervangers benoemd." Sohr. meent, dal do regecring bij het redigeeren van deze alinea we' ongeluk kig ie geweest, ondanks de verdediging het hierin vervatte denkbeeld van de AmsterdamrAo Kamer van Koophandel; hij heeft vernomen, dat de vertegenwoor diging uitsluitend van Kamers van Koop-1 handel in de com missie een gevolg Is van do omstandigheid, dat dit artikelge'ijk meeste andere in het ontwerp, dateeren van het jaar 1916. In dat jaar bestonden de colleges ale do Nijveihoide- en Mf'kdenstamdsraad nog niet, zoodat ontwerper* wel genoodzaakt waren keuzo te doen nil de Kamere van Koop handel. Zoodoende ie ook te verklaren, dat art. 7 de moeste daargenoemde Kamers nog aanduidt met de oude namen, ont leend aan do gemeente of de streek, waar tij gowtjstigd warern. Opneming van een lid van den Nijver- heidero&d en een van den Middenstands- raad naast die van de K. v. K. in de Com- mieeie acht echr. wegens de ondergeschikte positie, die de vertegenwoordigers do raden dan zouden innemen, onmogelijk. Schrijver gaat daarna ..Hier wreekt zich de reeds dikwijl! door ons gesignaleerde foutieve samen stelling der Karnen» van Koophandel. Wanneer er door da Regeering missie wordt ingesteld, waarin do nijver heid en de handeldrijvende en industriecle' middenstand in nationaal verband v tegen-woordigd moeten zijn, dan bestaan a'eclita twee colleges, die alleen en t sluitend het recht hebben, aangemerkt worden als «le vertegenwoordigers va die groepen; dat zijn: de Nijverlieidrraad en de Middenstands raad, beide bij Konink lijk Besluit'en wat meer zegt door de belanghebbenden zelf erkend als de uitsluitende representatieve organen de goheele nijverheid en den geheelen ii«ld«?nstand in one land. De Kamers van K«x>phandel vertegen woordigen handel en indu6tris uitsluitend in pl&atqrüjk of rog ionaal opzicht en dan nog alleen voor Boovcr betreft de plaat je lijke of regionale belangen. Dat wil dus zeggen, dat een samenvoeging r»n zelfs al'-e Kamere van Koophandel in één col lege hoogstens 't karakter kan hebben 1 'n sprekend voorbeeld te roe Vereeniging van Nedeilandsche Ge- noolt de Staten- hoogst be zou beeli6l Koophandel meenten Generaal. De Regeering staat voor e langrijke principiecle keuze; worden, dat de Kamera vat beschouw^ wordcn als de vertegenwoordi gende lichamen van handel en imduelri ook t*n opzichte van hun landelijke hun nationale belangen, dan ztjn met één instituten als Nijverheideraad Mwidenstar.ders.vi overl-odig geworden. Wij zijn stellig overtuigd, dat de Begec ring dit conflict niet zal uitlokken. Onze waarschuwing strekt uitsluitend conflict to helpen voorkomen. Sport en Wedstrüien KAATSEN. Do kaatsvereeniging ..Frisia" alhier organiseert op Zondag a s. een wed strijd «z.g.n. kwartjespartij, eu ver zoekt do deelnemers met 't oog op den beperkten tijd 9 uur op het speelveld (Kleverlaan) aanwezig te zijn. DE NIEUWE SPELREGELS. Wagstaffe Simmons, bekend auto riteit op voetbalgebied geeft in ..Spor ting Life" eenige belangrijke beschou wingen over de opgedane ervaringen in de laatstgehouden wedstrijden in verhand met de veranderingen in de voetbalregcls. Wil zijn, zoo zegt hij, nu in de ge legenheid om na te gaan in hoeverre do diverse veranderingen, en vooral die op het gebied van spelonderbretóng ann de practijk te toetsen. Zooals men weet. hebben de scheids rechtere de instructie ontvangep. om voor lichte ongevallen het spel niet te onderbreken, alvorens de bal is geguiL M Deze maatregel werd getroffen naar aanleiding van de vele „schijnonge- vallen", die telkens voorkwamen, wanneer een doel in gevaar kwam. Natuurlijk is het bijzonder lastig om uit te maken, of men met een licht on- eval of met een zware verwonding te oen heeft. Over het algemeen werd gevreesd, dat indien bij een ongeval een scheids rechter weigerde het 6pel te onder breken, het publiek uit deu band zou springen, zoodat onregelmatigheden niet konden uitblijven. Ik hoorde, vervolgt Simmons, dat deze week verschillende menaohen deze meonitfg waren toegedaan, was hot er niet mee eens. Het is hee- lemanl de kwestie van 'do opvoeding an het publiek. Dit zal natuurijk be- geeren, wat het gewend is te verkrij gen, maar toch slechts tot op dat. oogenblik. dat hot begrijpt, dat spel- onderbreking niet meer mag worden toegestaan. In Stamford Bridge waar scheids rechter Watson was aangewezen voor den wedstrijd Chelsea-Covent.ry City. geraakte het publiek geen oogenblik in opstand. De scheidsrechter had een goede studie gemaakt van de veran dering in den spelregel en hij paste haar toe op de wijze, zooals zij moest worden toegepast. Er waren wel zes ongevallen, waar voor in vroegere omstandigheden het spel zou zijn onderbroken. Als regel is het boter alleen dan het spel af te fluiten, indien dc gewonde speler het veld moet verlaten. Er moet voor goed een eind worden gemaakt nan hulp van trainers binnen het speelveld. Een geval 'deed zich te Highbury voor, toen de Manchester City trainer door den scheidsrechter binnen de lij nen werd geroepen om een gewonden speler bij te staan. De verpleging mocht echter pas buiten het speelveld een aanvang nemen. Het spel werd geen oogenblik onderbroken en de ge wonde speler was binnen enkele mi nuten weer geheel fit om te spelen. In Stamford Bridge werd gedurende den geheelen speeltijd geen trainer op het speelveld gezien. Zoo behoort liet voortaan te zijn en niet anders. Wanneer slechts het publiek inziet, dat het spel niet. mag worden onder broken voordat de bal „uit" is of een speler ernstig wordt gewond, zal het zich nimmer tegen den scheidsrechter keeren die toch alleen zijn plicht doet. Doch het. is zeer wel mogelijk, dat het een speler zal gaan uitfluiten, die voordoet of hij ernstig gewond is en daarmede 'den scheidsrechter zal trachten te misleiden. Het zal dus niet meer aan scheids rechters worden toegestaan om ge wonde spelers binnen het speelveld te doen verzorgen. Wat dit aangaat, geeft de nieuwe regel een duidelijke omschrijving, waardoor het mogelijk zal zijn dat de wedstrijden op eerlijker ea sneller wijze zullen verloopen, dan GEMENGD NIEUWS Bandieten In Polen In de Oostelijke gebieden van Po- Ion is het bendewezen weer toegeno men. Zoo overschreed in den naoht van 1 op 2 dezer een 40 man sterke, gewapende bende bij Moghiljany de Ruseisch-Poolsche grens, plunderde een boerderij, stak deze daarna in brand en vluchtte daarna op de ge stolen paarden de bosschen van Mi- chalowo in. De strijd tussi hen de te hulp gesnelde militaire politie en bandieten duurt no? voort. Ook in Wolhynië zijn op verschil lende plaatsen gewapende benden op gedoken. In verband met de overvallen ax- resteerde de politieke politie in Loetsk dertie jeugdige communieten. De prins van Wales als. Apache. De prins van Wales, die zooals 'eet met de „Berengaria" op r< naar Amerika en Canada om daar wat verstrooiing te zoeken en daar mede reeds aan boord van het schip begonnen. In de „Daily Mail'1 van Woensdag vindt men het volgend draadloos verslag van de wijze, waarop de prins zich als een eenvou dige des harten bezig houdt: Nadat de prins van Wales grootste deel van den middag en di rect na het diner wederom had ge danst, verliet hij de danszaal juist toen een parade van mededingers in een bal-masqué. Tien minuten later werd opge merkt dat onder de menigte zich twee van de slankste, keurigste knapste apaches bevonden, die de wereld ooit heeft gekénd. Zij dansten eenige oogenblikken zonder herkend te worden. Daarna trad de ceremo niemeester op hen toe en vroeg: ..Mag ik ook weten, hoe u heet?" Het antwoord van een der Apachen was eeii gegrinnik, waarop direct ap plaus losbarste: meh had den prins herkend. Hij werd naar de tafel van de jury gebracht, waar hem een speleoed- hond werd aangeboden. Zijn partner Richard Norton, kreeg eveneens als herinnering een stuk speelgoed. De prins is denzelfayn dag tw maal uitgekomen in een touwtrekwed strijd tegen een Amerikaansche ploeg en een pers-ploeg, eveneens in een aardappelenrace, doch moest het deze wedstrijden afleggen. Toch nog gearresteerd Lit Arion wordt het volgende be richt: I11 den nacht van 12 op 13 Augus tus 1920 8urceilleerden twee douane beambten, Bouleuger en Jonette, langs de grens tusschen Saulnes en Herseranges. Plót6eling zagen drio individuen die bezig waren aardappelveld te plunderen. De kom- iniczcii gingen or hoen maar niet zoa- dra werden ze door de dieven gezien of deze namen do vlucht. Twee hun ner werden evenwel achterhaald en gegrepen. De derde ging er van door cn loste op eenigen afstand gekomen een schot. Van de verwarring, die hierdoor onstond wisten de andere boeven gebruik te maken. Ze rukten zich los en maakten dat ze wegkwa men. Ze schoten op do kommiezen ei cén hunner Jonette, werd dpodeüi getroffen. Do dieven wisten te ont komen en het leek wel alsof deze misdaad nooit opgehelderd zou wor den. Tot in het laatst van het vorige jaar twee der bandieten werden ge arresteerd. Het wareu Argelo Lanes- so en Enrico Fiore, twee ltaliaansche muzikanten. Zo bekenden den dief- al wel, maar ontkenden den moord Dezer dagen heeft Fiore evenwel be kend den moord gepleegd te hebben, llij zal nu zijn gerechte straf niet oinlgaan. Ernstige vliegongeiuk Uit Milaan wordt een ernstig vlieg ongeluk gemeld. Door een gebrek aan den motor is te Lenake een bombar dementsvliegtuig naar beneden ge komen. De drie inzittend«n werden op slag gedood. De zoon van Napoleon III Te Marifosa in de Veroc-uigde Staten een kapitein gcetoiven, O. R. Sydney ge- naarad. Deze kapitein heeft in JS79 'and der Zoeloe-kat ft re het lijk gevonden Napoleon ID. De kapi tein is altijd van meening geweest, dat de pries het s'.aolitoffer is geworden een politieke misdaad. De „Matin" publiceert thans echter het er haal van een ouden Elznssor, de 88 jarige Jules Springer, wonendo te aan den Benedeu-Rijn, dat een heel der licht op de zaak werpt. Na een avon tuurlijk leven ie deze oude man in zijn geboorteplaats teruggekeerd. We laten hier zijn verhaal volgen: „Bij het uitbreken van den oorlog tus- iclicn de Boeren en de Engelsehen, nam dienst in het leger der Zuid-Afrikaners, da.ir ik als Transvaler genaturaliseerd Ik werd ingedeeld bij een klem tnando, dat do Zoeloes in het oog moest houden en in het bijzonder hun kontaj Zoulou. Bovendien hadden we to taal: hem bekend te maken met het doel aTi dezen oorlog. Eens op een dag, het was in de maand anuari van het jaar 1600, bevond kleine troep zich bij den berg Inklasaje bij E rasmusfontein in het district Vrijheid op den groóten weg van Zoeloelanri naar Transvaal. Onze commandant was de heer SehUtze, zoon van een missionaris onder Zoeloes. 'et was op een mooien morgen dat een twaalftal Zoeloes uit de Engeleclie zone ons kwam om to trachten een 011 amder verkoopen. Onze commandant was met aan bet spreken, toen hij me plotse ling bij zich riep en zei: „Ik zal je den man laten zien, die prins Napoleon ge dood heeft." Ik kwam inader bij en SchüUo wees me een grijsaard aan met van de een of andere waardigheid. Ik zei den wilde dat ik een Franschman was da: ik van hem gaarne een en amder o <'en dood vam prins Napoleon wilde iwet lOn de wilde vertelde me daarop ongeveer het volgeaide: „Onze koning Cteywaya was im oorlog met de Bngelsehen. Eens hadden w< met z'n dertigen in een demga, een droog- geloopen riviertje, in hinderlaag gelegd. We keken uit naar een patrouille van de EjigeLsche cavalerie, die een eindje der bivakeerde. We verlieten onze schuil plaats en vielen hen onverwachts aa De Engelsclien vluchtten en namen hun paarden mee. Al loopcmde zadelden deze, sprongen er op en ontkwamen. Eén echter besteeg zijn paard te vlug, viel e af en ik stiet hem mijn lans in de borst.' 1* vroeg den ouden wilde, zoo verteldi de heer Springer verder, of hij geweten had dat hij prins Napoleon gedood had, maar hij antwoordde, dat hij in de mee ning verteerd had, een Enge lech eoldaal het leven te' hebben gebracht. De identiteit van den prins was niet eerder bekend geworden, dan toen zijn lijk werd gevonden. Bk k«n de gevaren van dat land en het gov al van den prins staat niet op zich zelf, zei de heer Springer. Odk anderen zijn op deze manier het slaohtoffer vam de Zoeloe'e geworden. Als de prins kalmer met het paard ge handeld had. zou hij zeker aan den dood ontsnapt zijn. Ik herinner me nog een oude dame uit Maritzburg in NataL Deze heeft zelf den prin6 nog eens gewaar schuwd, dat het wilde 'omgaan met paar den hem nog eens een ongeluk zou zorgen. Een jaar ma £en Zoeloeoorlog is Keizerin Bugènie een pelgrimetodit naar Afrika gaan maken naar de plaats, waar haar zoon gesneuveld is. Te Ityolyosi bij Noord- wine heeft ze te zijner nagedachtenis een kapel laten bouwen. Ook een record Een record van de poelé soort of e«a celukkig record. Dit record staat op naam van ©en zeekapitein te Auckland, Nieuw-Zee- land. Kapitein Collins van de Union Steamship Company. \'ieir-en-dwtig jaar lieeft hij als kapitein dienst gedaan en in dien tijd heeft hij niet één ongeluk gehad. Het nut van vliegmachines De vliegmachine» zijn liier al van heel veel nut. Maar nog veel meer zijn ze dat in streken, waar bijna geen trein of andere middelen vin vervoer gevonden worden. Zoo wordt nu uit Brisbane in Australië een aar dig eeval bericht, dat het nut van de vliegmachine duidelijk aantoont. To Winton in Quoenland had een on geluk plaats gehad en een dringend? operatie was noodig. Maar de dokter, die dat zou kunnen doen, woonde in Longreack. honderd mijlen van Win ton. Een trein liep er niet en als dei-. eeloopen had zou dokter Michod toch te laat gekomen zijn. De dokter stapte dadelijk in een vliegmachine en wis binnen een uur bij den patiënt. De operatie gelukte en de dokter vloog terug. Het is niet de eerste maal. dat- hij zulke reizen maakt om patiënten te bezoeken. Want dank zij de vlieg machine en natuurlijk ook zijn kunde, heeft hij al heel wat meo- schenlevens gered. Ernstig ontploffing In de haven van Spezia zijn door het springen van een stoomketel aan boord van een schip, vijf zeelieden ge dood. Teven6 wordt, naar uit Milaan wordt gemeld, nog een aantel ande ren vermist, naar wie gedregd wordt. De staking In de Borlnage De Belgische minister van arbeid heeft de gemengde commissie voor de mijnen tegen Vrijdag bijeengeroepen. Naar men weer was de bijeenkomst der commissie verdaagd om de afge vaardigden gelegenheid te geven rug gespraak te houden met hun lastge vers. De minister heeft inlusschen gedachte gewisseld met enkele froons en socialistisch^ afgevaardig den. Men hoopt thans op weg te zijn naar de bevrediging en verwacht, dat ,het werk Maandag hervat zal kunnen worden. Een oude boom Uit W-'ashington wordt gemeld, dat in het Noorden van Utah in een groot bosch een boom is ontdekt, die zeker 3000 iaar oud moet zijn. De boom is 12-S0 M. hoog en 2.15 M. in doorsnede. Rutriek voor Vragen VRAAG jHoe krijgt men een poee van ongewer zes weken oud, zinde lijk? ANTWOORD: In den regel ziin katten van zes weken al zindelijk. De zindelijkheid van een Jjat is immers spreekwoordelijk. Wacht u nog eens rustig af. Zet haar veel op de bak of in den tuit). Is na pl.m. 3 weken de natuurlijke zindelijkheid nog niet aanwezig dan zit er misschien een of andere afwijikdng in de organen. Raad pleeg dan eeji dierenarts. VRAAG Mijn poee heeft geregeld vliezen voor de oogen en heeft zeer veel last van trillingen in het achter lichaam. Ze beeft dan geheel en is verschrikkelijk wild. Kunt u me mis schien een middel geven? ANTWOORD.- U diene een raad, eventueel middel aan een te consul- teeren deskundige te vragen. Dokte ren van uit de verte gaat niet. VRAAG: Ik heb mijn nieuwe roe de dekens niet Lux gewaeechen. Ik heb ze daar echter een heelen nacht in laten staan. Zoodat het rood van de deken ©enigszins door het wit is ge- loopen. Hoe kan ik dat-^r weer uit krijgen ANTWOORDZet de dekens in lauw water, waarin een scheut am moniak en laat ze daarin een uurtje staan. Sla j:e flink door het water en wring ze uit ©n laat ze in de eoha- duw drogen. VRAAG:Weet u een middel vcor het schoonmaken van een gabardine- regenjas ANTWOORDDoop een schoone witte doek in petroleum-aether en wrijf daarmede de jas goed af. VRAAG Hoe maak ik stof van re genjassen waterdicht en wat is het recept hiervoor? ANTWOORD: Dit gaat niet zoo gemakkelijk door de et-of er schijnbaar niet altijd geschikt voor is. Veel vei liger is het om mantel of jas gedeel telijk met mosetig battiet te voeren b.v. tot aan de taille,, of de schouders en de mouwen. Dit is beslist ondoor dringbaar. Wilt ge toch probeeren dan onder staand een methodeHaal de stof tweemaal door 15 L. water, waarin 200 gram zeep en daarna 2 maal door 15 L. water waarin 200 gram aluin is opgelost. VRAAG: Ik wilde een geel zijden lampekap, die door de vliegen vuil geworden was, met water schoon maken. Nu zijn er echter allemaal kringen op gekomen. Hoe krijg ik deze -er weer af? 2. Op een nieuw muiskleurig kleed heb ik gekookte karnemelk met suiker laten vallen. Daardoor zijn rose plekken ontstaan. Kan ik die er nog uitkrijgen, zoodat hef, kleed zijn oude kleer behoudt? ANTWOORD: 1. 't Beste zal zijn, dat u de kap maar laat stoomen. 2. Afboenen met gelijke deelen lauw warm water en ammonia. Stil laten drogen en daarna afwrijven met een schoone lap, gedoopt in petro leum-aether, VRAAG: Hoe moet men petroleum uit een gekleurde cocos-looper ver wijderen ANTWOORD: Hang de looper m de buitenlucht. Petroleum is vluchtig en rvliegt'dan van zelf. Op onderstaande manier kunt ge ook de vlek verwijderen. Maak een dikke pap van pijpaarde en kond vater en leg een flinke laag op de /lekken. I.aat goed droog worden en haal dan de hard geworden pijpaarde r af, en schuier met schoone borstel Vrouwen als uitvindsters De vrouwen, die in vroegere eeuwen betrekkelijk zelden als uitvindster zijn opgetreden, worden ook op dit gebied voortdurend actiever en vindingrijker. Volgens een mededeeling van het Lon- densche octrooibureau is den laatsten tijd voor 400 uitvindingen van vrou wen patent aangevraagd en al staan tegenover de duizenden mannelijke uit vinders nog alfijd slechts honderden vrouwelijke, het aantal dames, dat nieuwe apparaten of origineel© inval len hij het paitentbureau aangeeft neemt toch gestadig toe. „Wij heb ben opgemerkt, dat de vrouwen een bijzonder vruchtbare fantasie hebben op aile gebieden, die het huiselijk le ven betreffen", vertelde de leider van het patent bureau". Vrouwen zijn wat uitvindingen op huishoudelijk gebied betreft aanzienlijk practïscher dan de mannen en zij vinden ook veel sneller en gemakkelijker een afzetgebied". Onder de nieuwste patenten van vrou- von bevinden zich o.a. de volgende: •erbeterde nardappelschilmachine, af- vascht.afels, die het werk vergemakke lijken, verbeteringen ann fornuizen en kachels, nieuwe toestellen voor het dragen van spijzen, sportkleedinc voor kinderen, corsetten zonder baleinen, opvouwbare tafels en stoelen, steunzo- in de vorige seizoenen het geval is ge-J,ar'8« wii!® haren, die met een ring wer-|lén, toestellen voor het dróeen weest. den samengehouden. Dit was het tceken I ven van haren, kinderspeelgoed enz. VRAAG: In" mijn luim heb ik een let- peer maar deze draagt geen vruohtem. De is 3 meier hoog. Wat voor mest moet er bij f Hoe moet deze peer be handeld worden I ANTWOORD: Wortelenoei in den win ter heeft meestal meer succes bij jonge vruchtboomen d&c mesten. U steekt met 6cherpe spade de wortels af op pl.m. 50—60 e.M. van den boom. Verder laten snoeien door een deskundige. VRAAG: Zoudt u mij iets «kunnen me- dodeelen omtrent de oorzaak van het vedteerd in den dop zitten der tuinboomen schrikkeljaar t ANTWOORD: Wij gelooven niet aan ver hand tuseeheS onze kalender en natuur verschijnselen. Dit jaar schijnen inder daad de boonen verkeerd in de peul te zitten en dit komt zoo nu en dan terug. Wij zullen nog eens nader informeeren nnnr dit verschijnsel. VRAAG: Kan ik kippenmest voor mijn blo«3mentui.Ti gebruiken? ANTWOORD: Deze mest is vrij eterk zoodat U deze alleen zeer verdund mei water of turf strooisel aan uw planten, en alleen nog p.an de meest 6terke, mag toe dienen. Een deel mest op 7 a 8 deelen water of turfelrooïsel of meer. VRAAGMijn clivia, die ik reeds 7 jaar heb heeft nog nooit gebloeid. De on derste bladeren worden geel en vallen dan steeds af. Nu worden tegelijk de acht on derste bladeren geel. Wat kan hiervan cn van het niet bloeien do oorzaak zijn? Dit voorjaar gaf ik bladaarde. Ook g-roeien do middelste bladerem niet zooals de oude en de nieuwe. Wat moet ik hieraan doen? ANTWOORD: Zonder de plant gezien t9 hebben is de kwaal niet met zekerheid op te geven. Een Clivia moet 's zomere vrij droog staan en pas In Jan.—Feb-, iets meer W3ter ontvangen. Raadpleeg overi- g«?T9 uw bloemist. VRAAG Wij hebben een kleine stamfuclisia. Kunt u mij ook zeggen - hoe ik deze gedurende den winter kan overhoud ei. ANTWOORD IJw stamfuchsia kunt u gedurende den winter over houden. in een vorstvrije kamer. Veel licht niet noodzakelijk. Bijna geen water geven, alleen zorgen dat de grond niet te droog wordt. In het laatst van Maart versche aarde, meer er en veel licht. VRAAGIk heb een Hortensia die gedurende de eerste 14 dagen mooi bloeide, maar langzamerhand den knoo zwart begon te worden. Na verloop Van een week verdorden de bloemen. Aan dc plant zelf is niets te zien. Wat» is de oorzaak en at is er tegen te doen? ANTWOORD Uw vraag is een weinig onvolledig. Staat de plant buiten in den erond of in een kuip of staat zii binnen? We vermoeden dat ?ii te weinig licht heeft en onvoldoen de warmte.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 11