42e Jaargang No. 12643 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 5 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57^4. Franco per post door Nederland f3.87}^. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post fO-65. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Directeuren t j. c.pkreboom.n p w peereeoom Hoofdredacteur; J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels fl-75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTA-AT UIT TWAALF1 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden VRIJDAG 5 SEPTEMBER. Bioscoopvoorstellingen, Schoten: Gemeen leraarsverga dering, 8 uur. ZATERDAG 6 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Don- Kozakken- koor, 8 uur. iN. V. Autogarage L. C. du Rieu, Algemeens Vergadering 1.30 uur op het kantoor der N. V. Café Dreefziclit; Solqmannenkwartst Euphonia. Cinema-Palace, Groots Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Theater „De Kroon" Groote Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 on 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur, Atlanta-bioscoop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 2.30 en 8 uur, Luxor-Theater, Bioscoopvoorstel ling 2.30 en 8 uur. Geen waarschuwing meer Tot nu toe worden dc belasting schuldigen langs drie trappen aan hunne verplichting herinnerddoor waarschuwing, aanmaning on dwang bevel. Thans is een wetsontwerp in gediend met de bedoeling, de waar schuwing t« laten vervallen tot ver eenvoudiging van de administratie. Dc belastingbetaler zal daarvan geen na deel ondervinden, want terwijl hpm vroeger bij aanmaning en waarschu wing verzocht werd, binnen drii da gen te betalen, samen zes, zal hem na do ontvangst van de aanmaning al leen een termijn van tien dagen wor den gegund, Nu weten wij wel, dat do aanma ning lang niet altijd na drie dagen op de waarschuwing volgde. Gewoonlijk duurde dat langer, omdat do admi nistratie geen gelegenheid hnd om pre cies op tijd het tweede gelui te laten hooren.Natuurlijk mag dit voor ons be lastingbetalers geen aanleiding zijn, om ons er over te beklagen, dafc het Rijk nu zijn tactiek veranderen wil. \Vii moeten nu ccnma.nl betalen en op tijd betalen. Maar het is wel verwon derlijk, dat de Rogeering, nu zij er toe komt dc wet op dc invordering van de belasting te veranderen, niet een «tap verder gaat en een ophaalsysteem in stelt. Dat zou succes hebben en geld op brengen. Heel wat meer, dan de nie tige rente die de belastingbetaler nu aan het Riik onthoudt door het ui- torste oogenblik af te. wachten. Ta! van menschen leven financieel ge sproken per week. Zij betalen van hun weekloon per week hun leveran ciers en hun verzekeringen, zij zou den ook per week hunne belastingen kunnen betalen, zooals dat bij de ge meente al gebeurt. Hoeveel kwade posten zouden niet voorkomen worden, wanneer het Rijk, modern denkende, ook zijr. belasting pet week liet in nen de kosten van den ophaaldienst zouden daardoor zeker meer dan ge dekt worden en veel getob en misère, dwangbevel, loonbeslag vermeden. Ge zwegen van do ontzaglijke tijdsver spilling, waartoe belastingschuldigen genoodzaakt zijn door een gang naar bot belastingkantoor, dat er nu een maal niet op ingericht- is. hen dade lijk te helpen, welke maatregele- de fiscus daartoe ook neemt. Wij hopen wel, dat een van de Kamerleden den Minister van finan ciën zal verzoeken de Kamer voor te lichten over de te verwachten baten en kosten van zulk een ophaaldienst, opdat bij deze gelegenheid deze in stolling van moderne belastingheffing ook door de Kamer kan worden be keken. Staflsnienws De rijwielplaaties moeien op de rijwielen bevestigd zijn Weer eenige wielrijders, die het plaatje in den zak hadden bekeurd Vele wielrijders verkeeren nog in dt meening. dal het niet noodzakelijk is om hef belas! ingphmtje aan het rij wiel te bevestigen en dut zij liet go- rust zonder gevaar voor bekeuring n. den zak kunnen steken. Dat men zich hierin vergist, onder vonden eenigé wielrijders in Haar lemmermeer, die door dc daartoe be voegde ambtenaren werden aangehou den en wier fiet-en niet van een be- lastingplaatje bleken voorzien te ziin. Ze haalden tóen weliswaar een plaat je uit een vestzakje of nortemonnaie te voorschijn, doch werden evengoed bekeurd, omdat ze niet aan de bepalin gen der wet hadden voldaan. Haarlem's Instituut voor de Lichamelijke opvoeding. Opening iessen. Verandering in Jt corps leeraren, Bij het begin van den nieuwen cur sus hield de Voorzitter van het Haarlem's Instituut voor de Licha melijke Opvoeding een toespraak tot de cursisten, waarbij hij de geslaag den voor het getuigschrift als leider van lichaamsoefeningen en het sporb- leiderediploma geluk wonschte met het behaalde succes en o.a. mode- deelde, dat van de 18 aangiften al leen ii» die gevallen lot inschrijving voor de opleiding M.O. was overge daan, indien de vooropleiding voldeed tan de eischeu gesteld door de Ver inniging van Instituten. Zelfs had het bestuur gemeend dit jaar nog vorder te moeten gaan, n.l. door be- Mien te maken in die gevallen, larbij de a.s. cursist buiten het on derwijs om een volle dagtaak had l© vervullen naast de studio aan het In stituut. Voor het derde studiejaar ie een speciale regeling voor practischo oefe ning on physiologic en anatomie in oorbereiding. Voor het 2de en 3de studiejaar •erd het volgen van de colleges van den heer Dr. Reys te Leidon sterk aanbevolen. Aangezien voorloopig do examens voor hel, sportleidorsdiploma niet meer zullen worden afgenomen, wees de voorzitter op het examen voor Vak dat in gowijzigden vorm afgeno men, thans meer bevoegdheid zal ge- voor de lessen in de Jich. oefening aan de Lagere School. Ook voor het diploma voor Zwein-onderwi$z©r zal een speciale opleiding worden gege ven: do oofoningen in roeien vangen in April aan. De heer Dr. H. Veen zal de phy- s:o!ogio van Dr. A. Meycr overnemen terwijl de leasen in de paadagogiek door den heer J. A. Doyer zullen wor den gegeven. Voor hot geven van de lessen in Athletick heeft het Instituut den heer J. Dohbinga bereid gevonden, die tevens de theorie van het zwem men op zich zal nemen. De pr.ac- tische lessen in zwemmen zullen van •Tan. nf gegeven worden door den heer K. v. Schagen, Nadat de Voorzitter de cursisten nog eens sterk had aangeraden een ruim gebruik te maken van de uit gebreid© gelegenheid tot het honden van practischo oefeningen en het vol gen van practische lessen, wonschte hij allen een opgewekt studiejaar toe. öe hsffine van scliooltrelilen op onze gemeentelijke avondscholen Verordeningen die op de departementen zoek raakten Het -antwoord van den minister van binnenlandsche zaken cn landbouw op de vragen van den keer Slingen- berg, omtrent goedkeuring van de door den raad der gemeente Haarlem vastgestelde verordening tot heffing van schoolgeld op de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonder wijs en op die voor handelsonderwijs, luidt: De behandeling van de ter konink lijke goedkeuring hij het departement van binnenlandsche zaken en land bouw ingezonden gemeentelijke school geldverordeningen heeft plaats in overleg met den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Mits dien werden de verordeningen tot hef fing van schoolgeld op de gemeente lijke avondschool voor nijverheidson derwijs en op de gemeentelijke avond school voor handelsonderwijs te Haar lem, die op 27 December 1023 het de partement van Binnenlandsche zaken en landbouw bereikten, genoemden minister met verzoek om advies toe gezonden. Do toezending geschiedde 15 Januari 1924. Hét gevraagde ad vies bereikte ondergeteekende 3 Maart- d.a.v. De verordeningen werden bi) dat- advies niet, aangetroffen. Toen, ondanks herhaald onderzoek, opspo ring van de vermiste stukken aan dn beide departementen vruchteloos bleek zijn 5 Mei nieuwe exemplaren ge vraagd, welke 21 Juni d.a.v. van Ged. Staten werden ontvangen. De goed keuring is aan de schoclgeldhoffin- gen verleend bij kon. besluit van 1 Augustus 1924. MISHANpELING? W. O. deed Donderdagmiddag aangifte dat W. S. hem, terwijl hij in het Klever- park met een'ander stond te praten, met een fleech in het gericht sloeg, waardoor 'hij een bloedende wonde bekwam. Misdrijf in de Haarlemmermeer Het slachtoffer Is overleden Drie vrouwen aangehouden Door de gemeentepolitie alhier is gearresteerd eu naar Hoofddorp over gebracht een drietal vrouwen, jn ver band mei ©en vermoedelijk goplei-: zedenmisdrijf bij een 31-jarige vrouw een aan den Aherdijk ia deze ge meente wonenden arbeider. Het slachtoffer is overleden, van wege de Justitie te Haarlem ia li lijk gerechtelijk geschouwd. Do verdachten werden ter beschik king van de Justitie gesteld. TOEZICHT OP HET ORGEL. Nu over eenige weken bet urge! het Stedelijk Concertgebouw in bruik zal worden genomen, komt muziekvereenigingen allicht de vraag op, hoe h-t gebruik zal worden ge regeld. Wij kunnen daarop antwoor den, dat binnenkort de Raad een be sluit zal nemen over de voorwaarden .an verhuring, Waartoe ook zal bc-, hooren dafc dc stads-organisfc. do heer George Robert, bij het gebruiken van het orgel steeds tegenwoordig zal moeten zijn. Deze bepaling bestaat ook ten i pzichte van het orgel in de Groote Kerk en levert daar, naar ons wordt meegedeeld, geen zwarigheid op, omdat de hepr Robert voor zijn aan- igheid zeer bescheiden eischcn stelt. Wanneer een vereeniging een uitvoering in de concertzaal geven wil et begeleiding van orgel, kan zij dus den organist vrijelijk kiezen al leen wanneer deze niet voor zijn taak bekwaam werd geacht, zou het ge bruik van het orgel niet worden toe gestaan. Maar het spreekt, van zelf. dat er waarborg moet zijn. Een S. D. A. P.-meeting te Spaarndam Wethouder Reinaida ris spreker Zaterdagavond wordt een open luchtmeeting gehouden om 7 uur on de Kolk. Spreker is de heer M. A. Rei naida, Wethouder van Haarlem, mei i onderwerp: ..Tegen den oorlog en voor ontwapening". De Tentoonstelling „Het Kind" Namens het Uitvoerend Comité voor deze tentoonstelling schrijft men ons Eenige weken geleden maakten wij melding van de lentoonstcling „Het Kind", welke hier ter stede zal worden gehouden, Deze tentoonstelling wordt Maandag 8 dezer geopend cn belooft buitengewoon interessant te zullen zijn, Zij omvat een groot deel van datgene, wat van belang wezen kan bij de licha melijke en geestelijke verzorging van het kind. Ouders cn opvoeders moe ten dus niet verzuimen, deze tentoon stelling te bezoeken, die zeer Berrijk voor hen zijn kan. Zoo zal men daar een kinderkamer vinden, die aan alle moderne cischen van hygiëne voldoet; jongo moeders kunnen hier waarnemen, met welke eenvoudige middelen een practische en gezonde kamer voor kin deren is in tc richten. Verschillende in zendingen op het gebied van kinder- hygiènc cn op het gebied van onder wijs zullen duidelijk maken, hoe enorm veel in dit opricht de laatste jaren is bereiktzoo zal de Vereeniging van Zuigelingenzorg met allerlei gegevens aantoonen, hoezeer de kindersterfte is afgenomen, dank zij de betere verzor ging van zuigelingen. Bij de inzendingen der scholen van K. cn O. V(ereeniging tot bevorde ring van het Onderwijs in Kinderver zorging en Opvoeding) in Rotterdam en Amsterdam zal men kunnen ontdek ken, met hoe weinig moeite en kosten men zelf alleraardigst speelgoed, klee- dingstukken en versieringen voor een kindertafel kan maken De School van Wijsbegeerte Pallas Athene te Amersfoort zal van haar be langstelling in deze tentoonstelling doen blijken door het zenden van pla ten, spontaan indcrwcrk enz., terwijl zelfs een collectie platen, voor deze ten toonstelling gearrangeerd, gezonden wordt door Mme Anus van de Rous, seau-school te Genève. Van zeer groote waarde is de inzen ding van de Vereeniging van Elemen taire Verstandsoefening, waar leermid delen, brochures enz. duidelijk maken, hoe ook zwakzinnige kinderen met suc ces onderwijs kunnen genieten, hoe men deze ongelukkige wezentjes kan behoe den voor volslagen onwetendheid en onkunde. Het is ondoenlijk in kort bestek al les weer te geven, wat op deze tentoon stelling wordt bijeengebracht. Laat ieder, die belang stelt in de leiding en de opvoeding der jeugd daarheen gaan. Bevoegde personen zullen gaarne alle gewenschte inlichtingen geven ten op zichte der leermiddelen, die geëxpo seerd worden, waarbij de Monlessori-en Fröbelleermiddelen een belangrijke plaats innemen. Het entree (25 cent) is me: opzet zoo laag gesteld ,dat niemand zich door de kosten behoeft te laten weerhouden. Eenige zeer interessante demonstraties voordrachten, die per advertentie in de locale bladen nader zullen worden bekend gemaakt, zullen deze tentoon stelling opluisteren. Het doel van deze tentoonstelling is voor een groot deel ook hier ter stede te geiaken tot de oprichting van een „Huis voor Ouders", dat een onderaf- deeling vormt van het Reizend Mu it voor Ouders en Opvoeders. In Zwolle en Utrecht bestaat reeds zulk een inrichting en in Rotterdam, Am sterdam cn Den Haag is het in voorbe reiding. In dat ,,Huis voor Ouders" zullen ouders en opvoeders steeds in lichtingen kunnen krijgen, die zij in verband met de opvoeding en oplediing hunner kinderen mochten wenschen. Ook ïullen daar cursussen worden gegeven in alle onderdeelen van kinderverzor ging en opvoeding. Wil men zich opge ven als lid van het „Huis voor Ouders", dan heeft men door dat lidmaatschap :n toegang tot de tentoonstelling gedurende den geheelen duur daarvan. Dc minimum contributie bedraagt slechts 50 cent. Het spreekt echter van zelf, dat hoogere contributies zeer gc- wenscHt zijn. Wij hopen, dat de Haar- lemsche ingezetenen zielen toonen, dat zij het streven van het Comité op zijn volle waarde weten te schatten en door een druk bezoek- aan <»e tentoonstelling deze zaak zullen steunen. Coöperatie „De Eendracht." Loonsverlaging of ontslag? Naar wij vernemen is door hc-t bestuur der Coóp. ..Dó Eendracht" aan het perso neel voorgesteld: óf een loonsverlaging te aanvaarden inet in diensthoudimg van hc-t gchcele personeel óf ontslag van een dec-1 van hel personeel. Over dit voorstel had Donderdagavond een conferentie plaats tueschon hot Hoofdbestuur van den Alge meene n Bond van Handels- en Kantoorbe dienden on de directie. Na afloop dezer conferentie werd «en vergadering gehou den met het. personeel in het gebouw „De Centrale". Omtrent li©! resultaat der gehouden com- ferentie kon men ons nog niet inlichten. HAARL. ARB. TOONEELVEREENIGl NG „VOORUITGANG". Doot de Haarlemsc-he Arbeiders Tooneel- Vereeniging „Vooruitgang" wordt op Za lerdng 13 September a.s. het seizoen ge opend met een tooneelvoorstelling met bal in don Schouwburg Janeweg. Opgevoerd zal worden: „De controleur der slaapwagens" blijspel in 3 bedrijven van Alex. Brisson. Welwillende nie-deiweiAjngi za! worden verleend door liet strijkorkest van de Haarl. Eoi!vereeniging. Hel na afloop te geven bal zal onder leiding van den hooi v. Dokkum staan. Het feest van de Eerste H.B.S. De monu's voor hot diner. De aandacht mug nog wel eens afzonder- iijk gevestigd worden op de menu's voor het diner, gctcckcnd door Mevrouw Bron- gersmaKlfnlkhtumor. Elk der 150 menu's was een kleine aquarel en elk had een ver schillend motief. Verkeersongelukken in Haarlem en Omstreken Te Haarlom. Op dón hoek van de Hoogstraat en de Amihoniestraat had Donderdagmiddag te 2 uur een aanrijding plaats tussehen een automobiel en een wagen waarop een hei machine stond. De oorzaak was het niet stoppen van den automobilist, omdamks de waarschuwing, dat een wagen naderde. Do automobiel werd beschadigd. alc. NED. bouwvakarbeiders- bond. Op de dezer dagen gehouden bonds vergadering van den Alg. Ned. Bouw vakarbeidersbond is door den bonds voorzitter een inleiding gehouden over „De contract-actie"; Door spreker werd in het kort de ge schiedenis der L. C. C. gereleveerd. Te genover vele bezwaren staan ook voor deden, o.a, grootere rechtszekerheid en meer eenheid van arbeidsvoorwaarden, over de verschillende plaatsen. Na deze inleiding werd door verschil lende leden gepleit v<5ór of tegen het ifsluiten cener L. C. C. Bij de hierna gehouden stemming werd met 13 stem men tegen en 45 vóór besloten, om de afdeelingen tc adviseeren, weer aan nieuwe besprekingen over eet L. C. C. deel to nemen. Met 5 stemmen tegen werd besloten te trachten een register ingevoerd te krijgen. Met 38 stemmen vóór en 10 tegen rerd goedgekeurd, aan de afdeelin gen voor te stellen, er naar te streven, om de besprekingen over de looncn plaatselijk te houden, met dien ver stande, dat de aldus vastgestelde loo- in het loonregister, behoorende bij het L. C. C., zullen worden neergelegd. Het geschil omtrent de Noorderkerk. Een bemiddelingsvoorstel, f'iog geen beslissing gevallen Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen bestaat de kans, dat de kerkelijke quaestie, die onlangs gerezen is tussehen den kerkeraad der Ned. Hervormde kerk en de Stichting Noorderkerk binnenkort zal worden opgelost. Zooals men weet, ging het over de quaestie of de Noorderkerk haar gebouw en al haar bezittingen zou inbrengen bij de Ned. Hervormde Kerk, om daarna erkend te worden als Ned. Hei-vormde kerk en de rech ten als zoodanjg te genieten. Jhr. Mr. j. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen, heeft, nadat de quaestie scherpe vormen had aan genomen, blijkens de bekende publi catie yan den Bijzonderen Kerkeraad der Ned. Hervormde Kerk in het Predikbeurtenblad, zijn bemiddeling aangeboden. Er is een bemiddelingsvoorstel, dat reeds aangenomen is door het be stuur van de.Noorderkerk. Dit bemid delingsvoorstel beoogt om de Noor derkerk als Wïjkkerk der Ned. Herv. Kerk te erkennen. Dit moet zoo wordt in de toelichting gezegd door de reglementen der Ned. Herv. Kerk worden toegelaten, in een an dere gemeente is reeds zoo'n wijkkerk toegelaten. Wij verwijzen in dit verband naar een ingezonden stuk in ons nummer van heden, waarin D<s. van Brughen, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk te Utrecht, zijn meening over de Noord erkerk-qua estie uiteenzet. Ons werd verzekerd, dat. wat Ds. van Brughen schrijft over het begrip wijk kerk nog van volle waarde bl ijftals de bemiddelingsactie slaagt. Heden, Vrijdag, heeft de Bijzon dere kerkeraad der Ned. Hei-vormde kerk over deze bemiddelingsvoorstel len vergaderd. I11 deze vergadering konden uit den aard der zaak slechts voorloopige be sprekingen plaats hebben. Door de Stichting Noorderkerk en School is na de tusschenkomst van Jhr. Mr. J. G. Boreel van Hogelanden een ander voorstel gedaan. Hierbij zijn verschil lende voorwaarden gesteld. De Alge- meene Kerkeraad zal nu zoo werd ons gezegd moeten beslissen, in hoe ver deze voorwaarden aannemelijk zijn en aan de Gemeente niet te groo te lasten en bezwaren oplegt. De volgende week Vrijdagavond zal do Algemeene Kerkeraad hierover vergadering houden. Ernstig Motorongeluk, De bestuurder zwaar gewond. Door een hevige botsing Amsterdam is schipper K„ wonende aan den Hille- gonvmerdijik in de Haarlemmermeer zijn motor over den kop geslagen. Ernstig gewond is hij naar een ziekenhuis voerd. Open 1 nc chottel-s kleedinc- macazijn. Donderdagavond te 6 uur opende de heer Chofctel in de Anegang, een zaak in heeren- en damesconfectie. Do winkel is gevestigd in perceel 18 welk huis daartoe eerst geheel inge richt werd, naar ontwerp van den eigenaar. De uitvoering van gevel enz. is van den heer Rietbergen te Leiden, in welke stad een filiaal van Chottel's kleedingmagazijn is geves tigd. De winkel is van een spciale ver lichting voorzien, de etalage is zeer groot en keurig ingericht. Achter den winkel bèvinden zich paskamers en verschillende afdeelin gen. In magazijnen en winkel bevindt zich een enorme sorteering van" heerencosfcumes, overjassen, re genmantels, regenjassen, demieaisons, covercoats enz. Bij de opening sierden bloemen het winkel! n teneur. Ernstig ongeluk. Een arbeider zwaar gewond bij de werkzaamheden aan de waterleiding in de Haarlemmermeer. Hedenmorgen is bij het verrollen van buizen voor de waterleiding nabij' Half weg te Hoofddorp een arbeider, wonende ts Leimwïden, uitgegleden en onder een der 24CO K.G. wegende buizen geraalkt. In hoogst zorgelijken toestand werd hij op genomen. Voor zijn leven wordt gevreesd. PERSONALIA. De afdeeling der algemeene weten schappen der Technische hoogeechool te loon- Delft voof het afnemen deT examens na de zomer-vacamtie van 1924 za.l worden aangevuld met eenige deskundigen bui ten die Hoogeseliool. Onder hen is dr. J. Cosier, conservator van het physisch la boratorium van de Teylerssiichting te Haarlem. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. A. Vrolijk, te Haarlem. De kleinste Haarlemsche wielrijder bekeurd. Hij had geen rijwieiplaafje. Is hef fietsje speelgoed? Een parmantig kereltje die kleine Cornelis. Hij is pas 4 jaar, maar op zijn kleine fiets peddelt hij rustig door de straten, voor druk verkeer is hij niet bang, maar toch rijden zijn ouders het liefst met hem op stille buitenwegen. Cornelis is nu bekeurd omdat hij..., geen rijwielbelastingplaatje heeft! Elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Maar de leerplicht begint pas bij 6 jaar. Minister de Vis ser wou er zelfs onlangs 7 jaar van maken. Maar Excellentie Colijn, die rijksdaalders uifc straatsfceenen wil kloppen om de berooide staatskas te vullen, zal zelfs zuigelingen niet spa ren als die op de fiets rijden. Als.... Cornelis is nu 4 jaar, maar toen hij 2 1/2 jaar was reed hij al fiets. Mis schien wordt zijn record nog wel ge slagen Maar nu de vraag is Cornelis terechfc bekeurd. De vader kwam zich bij ons beklagen, omdat hij meent, dat het fietsje speelgoed is en daarom niet belast ka.n worden. Een moeilijke quaestie! Nog iets over de Iepen- ziekte. Is de griep besmettelijk? Er moet meer aandacht aan de sterfte der boomen gewijd worden I Veel nieuws kunnen wij over de iepemgriep niet mededeelen. Da des kundigen zijn nog steeds aan 't zoeken naar den aard der ziekte om daarna te overwegen wat ter bestrijding gedaan kan worden. Tot heden is het evenwel bij veronderstellingen gebleven, de juiste oorzaak van de sterfte onder de boomen is nog niet bekend. De boomen-ziekte breidt zich nog steeds uit. Wij hebben indertijd reeds eenige kiekjes opgenomen van doode boomen aan den Haarlemmermeer- dijk. Daar heerscht de iepen-griep ontzettend. Alleen op het gedeelte dijk Zom ervaart-Half weg (een af stand van ongeveer 5 K.M.) telden wij dezer dagen 58 doode boomen. Br staan er soms 10 of meer naast el kaar. Triest heffen de boomen de bla- delooze takken naar omhoog. Als er niet iets gedaan wordt, dan zal de Ringdijk binnenkort wellicht geen gezonden boom meer tellenl Er wordt daar evenwel niets gedaan om de ziekte te beperken. De doode boo men laat men kalm staan. Tot de storm eens opruiming zal houden! Dan zijn ook nog ongelukken te wach ten, want een flinke storm zal wel licht alle doode boomen vellen. De ziekte tast namelijk ook het hout van den boom inwendig aan. Alle jaar ringen van een stam liggen los op el kaar. Daarom is liet hout van aan griep gestorven boomen ook waarde loos. Al is de oorzaak van de ziekte nog niet bekend, de deskundigen veron derstellen toch met reden, dat de ziekte besmettelijk is. Dit verklaart ook waarom er zooveel doode boomen 00 een rij staan. In Haarlem worden daarom de boomen, die griep-verschijnselen ver- toonen gelukkig is in onze stad nog slechts een sporadisch geval voorgeko men! onmiddellijk gerooid, opdat de ziekte zich niet op ander,, boomen kan vastzetten. Dit lijkt ons een ver standige maatregel. De zieke boomen ziin toch niet- te behouden. De onder vinding elders, heeft geleerd, dat een zieke boom onherroepelijk moet ster ven, Daarom is het ook noodig, dat het polderbestuur van Haarl emmer meer zoo gauw mogelijk de doode boomen laat rooien. Redden wat nog ie redden is uit de staatscourant. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten van de n.v. Maat schappij tot. Exploitatie van tramwe-

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1