Coöperatie „Ge Eendracht" Bericht aan adverteerders 16327 16386 42e Jaargang No. 12644 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 6 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57^. Franco per post door Nederland f3.87J4- Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57H; franco per post f0.65. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1-75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 TelefoonnummersDirectie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wljkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden ZATERDAG 6 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Don-Kozakken koor. 8 uur. Café Dreef richt: Solomannenkw&rtet Euphonia, 8 uur. Luxor Tearoom. Middag- en avond concert. U: oscoop too retell i n gen. Zandvoort: Sorrée 'Dansante, „Groot Badhuis". ZONDAG 7 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: De Zomerspelen Joseph in Dothan. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Balalaika- orkest, 2) uur. Amsterdamse!: TooneelgezelBchap. met De Fabrieksbaas, S uur. Brongebouw: Hondententoonstel ling, 105.30 uur. Cinema-Palac.-, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.ra. af. Theater ,,Do Kroou" Groote Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling v&n 2 u. n.m. af. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscööjrvoorsiellinc van 2 u. n.m. af. Atlauta-bioscoojZijlstraat. Bios coopvoorstelling uu 2 u. nam. af. Luxor Tearoom. Middag- en avond concert. Gebouw Olympia, Kinderhuissingcl, Dansen van 811 uur. First Class Ball-room, KI. Houtstr. IOC, bal 7.30 uur. MAANDAG 8 SEPTEMBER. Cinema-Palace. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ..Do Kroon". Groote Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlantn-hioecoop. Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 8 uur. Luxor -Theater, Bioscoopvoorstel ling. 8 uur. Stadsnieuws Vaccinatie LOONSVERLACINC OF VERMIN- D ER IN C VAN PERSONEEL. Naar wij thans vernemen is op de conferentie tusschen het bestuur der Coöperatie en het bestuur van den Alff. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden door het bestuur der Coöperatie het voorstel gedaan om de loonen met f te doen verlagen of eenige leden van het personeel te ontslaan. Door het bestuur van den Bond var\ Handels- en Kantoorbedienden werd dit voorstel bestreden cn, doordat er geen overeenstemming werd bereikt, toege zegd dit voorstel met de leden te be spreken en daarna antwoord te zullen zenden. De pont-misère te Veisen WEER EEN BEPERKTE DIENST. Daar volgens de heeren die het heb ben te zeggen de zomerdrukte achter den rug is, is de geregelde dienst der kleine stoompont vervangen door een dienst van 's morgens negen tot half een en van drie uur tot half zeven. He: publiek is hier evenwel weer leelijk door geduj>ecrd, daar het alweer her haalde malen is voorgekomen dat alle voertuigen niet met de ecne pont over konden. PERSONALIA. Voor het examen bloemschikken en binden, vanwege de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Aalsmeer gehouden, slaagde onze plaatsgenoot de heer P, J. van Dort. Voor den Indischen dienst is be stemd J. K. S. Apell te Haarlem als onderwijzer 2e kl. bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Ned.- Indië. MUZIEK IN DEN HOUT. op Zondag 7 September 1924, des middags 21/2 uur, onder leiding van Wïllem Kniüer. 1. Jlarsöh, FUoyenparade, R. Eilen berg. 2. Ouverture. Pique Dame. F. v. Supp". 3. Walier, Les Patin eti re. E. Waldteufel. 4. Ballets Faust, Ch. Gounod. 5. Ouverture, Venus auf Brden, P. Lindke 6. Siameaieche Wachtparade, P. lónokc. 7. Potpourri, Der fidele Bauer, Leo Fall. LAATSTE AVONDCONCERT IN DEN HOUT. Donderdag 11 September a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereniging haar laat- Fte avondconcert van dit seizoen, ander leindmg van den heer N. Gerharz, in de etadstent in den Hout. Ean adres aan de Tweede Kamer Door de gezondheidscommissie te Veisen is aan de Tweede Kamer der Stateu-Geueraal onderstaande adres verzonden: Ondergeteekenden, R. Rutten, arts te IJmuiden on S. Ba&rda, correspon dent te Veisen, reap. voorzitter en se cretaris der gezondheidscommissie ge zeteld te Velzen, optredende namens genoemde gezondheidscommissie; geven U met verschuldigden eerbied te kennen: dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het U door de Regeering d.d. 1 Maurt jl. ter overwe ging aangeboden ontwerp van wet, Rondende voorzieningen tegen besmet telijke ziekten; dat genoemd wetsontwerp een punt an bespreking heeft uitgemaakt ir le vergadering van opgemelde com missie. gehouden den 27 Maart jl.; dat die artikelen, welke de moge!i k heid tot vrijstelling van vaccinatie egens gewetensbezwaar openen, niet in het belang der volksgezondheid erden geacht; dat in genoemde vergadering werd besloten, allo gezondheidscommissie» in Nederland per circulaire 1) uit. te noodigen, ondergeteekenden te berich ten of ook zij de meening zijn toceo- daan. dat de desbetreffende artikelen niet in de wet dienen te worden op genomen; dat op genoemde circulaire een be- estigend antwoord is outvangen van de navolgende gezondheidscommis- sièn: Gouda. Boxtel. 's-Gravenbage, R au werd, Haarlem. Tooien, Slie- drecht, Schoonhoven, Oisterwljk, Purmcrcnd, Hoorn. Steen wijk, Rot terdam, Beverwijk, Winterswijk, Delft, Groningen, Zwolle, Sittard, Franeker. Locbem. Naaldwijk, Brid le. Bodegraven. Warffum. H11 ver um, Hoogeveen. Ubbergen, Deventer. Wa- geningen, Doe t inch ern. Beetsterzwaag, Amersfoort, Oud-Beijerland, Buiten post. Tilbury, Leeuwarden, Ctiiik- Boxineer, Goes, Roosendaal. Baarn. Helmond, Hengelo, Krniningen, Arn hem. Bergen op Zoom, Doesburg. Zuidhoi'n, Dordrecht, Wijho (O.), 01- denznnl. Venlo, Edam, Velp (G.), Lei den, Hetiaden, Maastricht. Heeren - veen (Schoterland). Bloemendaal, Al phen a. d Rijn, Zaandam, Borger. Culemborjr. Aalsmeer en Zutphen: dat zij derhalve op prond van liet vorenstaande U met den meeaten «andrang verzoeken, mede namens bovengenoemde gezondheidscomnvs- sién, bij de openbare behandeling van genoemd wetsontwerp uwe mede werking aan het opnemen van het principe; vrijstelling wegens gewe tensbezwaar niet te verlecnen. 1) Deze circulaire is reeds vroeger gepubliceerd, daarin wordt gewwn op het stijgen van he* aantal pokken- gevallen in Engeland, waar gemak kelijk viijstelline is 'e verkrijgen, evenzoo in Zwitserland. In Duitsch- iand en Nederland (wel vacrine- (jwang) waren de cijfers in 1023 0 en 23 tegen 2129 in Zwiteerl-.nd cn 2482 in Engeland. Het provinciaal water leidingbedrijf Van het aantal aansluitingen Naar het Hbld. verneemt, bestaat bij do directie van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf in Noord-Holland het voornemen binnenkort over te gaan tot verbetering van den zooge- naamden Zwarten weg te Bergen [N.-H.), waardoor de toegangsweg lot de Staatsduinen aanlokkelijker zal gemaakt worden dan zij dezen zomer was. Vooral de talrijke zomer gasten zullen dit met genoegen ver nemen, want het was in het afge- loopen seizoen geen bepaald genot langs dezen weg de Staatsduinen te moeien bereiken. Tot nu t-oe hebben 79 gemeenten in onze provincie tot aansluiting aan het- provinciaal waterleidingnet, be sloten: voor 60 gemeenten is de aan sluiting reeds tot stand gekomen, ter wijl de aansluiting der overige 19 gemeenten in voorbereiding is. Deze gemeenten zijn Aalsmeer, Annu-Pau- lowna, Avenhorn, Bovenkarspel Callantsoog, Castricum. Egmond, Groolebrook. Haarlemmermeer, Heer Hugo waard, Obdam, Oterleek, Ouden dijk, Srhermerhom. Sybecarspel, Twisk, Uithoorn, Ureem en Zuid en Noord-Schermer. Uitgaan Tempera mutantur.... De N.V Het Schouwtooneel, directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch, zal a.s. Dinsdag ia den Stadsschouwburg de eerste opvoering geven van „Tempora Mutantur(De tijden verande reneen spel van dezen tijd door Jules Eckert Goodman, vertaald door Pino Beider. De hoofdrollen in dit stuk worden vervuld door de dames en heeren Wilh. v. d. Horstv. d. Lugt Melsert, Ko van Dijk, Stine v. 9. Gaag, Co Balfoort, Jet- tie van DiikRiecker en Carel Ryken. RegieAdr. v. d. Horst, De „handelsgeest" bij de Post Uit alles wordt geld geklopt Over de waardigheid van een Staatsbedrijf De postrekening sluit nog sleede met eeu tekort! vordt getracht op allerlei wij zen het gat te stoppen, 't Hindert niet hoe. De eenige goede manier de post, telegraaf en telefoon beter en meer populair te maken zoodat de stijgt wordt wel eens ver geten. Uit allo mogelijkheden om reclame maken wordt nu door de Post-di- rcctie munt geslagen. Het gaat er op lijken of reclame hoofdzaak en brief- vervoer en telegram-verzending bij zaak ia Margarine-reclame als yoststempels kan het erger! Ja, nog ergerl Wij waren onlangs in Maastricht, ook een a'deeling van de Nederlandsche Koninklijke Poste rijen. Daar stond in de i-al een aan kondiging, dar. gegadigden konden bieden voor de verpachting van een kiosk in de hal om daar chocolade en .knuw-gom te verkoopen. Een frissehe vertooning die kauw- göm-kauwerij onder bescherming van de Post-directie! Die droevige grappenmakerij wordt niet tot Maastricht beperkt. Zijn wij wel ingelicht dan zal ook te Haarlem in 't Postkantoor zoo'n kiosk komen. Althans zoo er zich liefhebbers aanmelden die er een paar honderd gulden voor over hebben. Wij raden evenwel gegadigden voor zichtig te zijn. Met do P. P. cn T.- diroctie is het nu lastig zaken doen. Er was eenige jaren geleden een on dernemend man die ,>en contract sloot met de directie om weeg-auto- raatc-n in de jjostknnforen to plaat sen. Hij stak daarin al zijn veld en had een goed bestaan want de veel- etende Nederlander wil als hii toch in 't postkantoor eens rnoet wach ten. iets wat een „zeldzaamheid" is! —graag weten, hoe -waar hij is. Maar toen kreeg de P. n. en T.-direc tie een aanbieding van een Engelfichc automnten-firma die waf. meer hoed. Dat aanbod wend aanvaard, en met het gevolg, dat de eerste weegman spoedig op de keien «fond. ziin auto- waren baton in zijn faillisse ment. f)e P, P on T. bekommert zich daar- om evenwel niet. Als er maar geld gebeurd wordt Het feest van de Eerste H. B. S. Het Avondfeest. De feestelijkheden ter viering van Let zestigjarig bestaan der Eerste H. met 5-j. cursus zijn Vrijdag be sloten met een avondfeest dat klonk "s een klok. Dai Was me een gekrioel door de gezellig ingerichte hal waar 'n strijk je, Waarvan de musici in fleurige, roode jassen gekleed waren, zich tel kens deed hooren, (er was „vrij dan sen") door de gangen, op de binnen plaats die nu eigenlijk geen bin nenplaats meer was, maar in een goed met electrische lampen verlicht ker misterrein was herschapen. Daar werd chocolade en limonade verkocht, daar was een waarzegster aan 't werk, daar stonden een rad van avontuur en een grabbelton, daar was zelfs een leut waar je groote winsten kon be halen! Door do in Indisch karakter ver sierde hal. waar ook thee geschon ken werd, kwam je in de gang, waar het physica-lokaal is. Dit lokaal werd nu voor geheel andere doeleinden ge bruikt. Er stond nu een bioscooptoe stel, waarmede telkens een voorstel ling die twintig minuten duurde werd gegeven, die ook telkens een uitbun dig succes had. En geen wonder! 't Was de schoolfilm die daar ver toond werd; daar konden de leerlin gen zich zelf en elkaar, de vele ouders die dit feest bijwoonden hun kinde ren zien, uit de school komend of wan delend op de binnenplaats in „de vrije tien" (minuten). Daar kwamen ook de directeur en alle leeraren op hef witte scherm en menig „open doekje" kregen hun filmbeelden! Na afloop van elke voorstelling ver drongen zich telkens nieuwe liefheb bers om deze bijzonder aardige rol prent te bewonderen. Verderop in de gang huisde een sil houet-knipper. Maar de clou was toch de gymnas tiekzaal, waarvan de versiering nu. bij avondlicht, beter tot haar recht kwam dan overdag; vooral trok nu ook de aandacht hoe smaakvol hot too eel was ingericht, Iln. daar viel wat. te eenieten! Gedurende het eerste deel van den avond was daar een onovertrefbare amateur-goochelaar aan 't werk, die voor den besten beroepsgoochelaar niet behoeft, onder te doen en wonde ren van handigheid liet zien. leder stond versteld van zijn prestaties en luid applaus klonk na eiken wonder- toer. Maar het Aller-aardigst was toch de opvoering van de looneelschets „Voorheen (of nog?) en thans (of nog niet/)" dat ook bij de reünisten. Don derdagavond na het diner zoo'n suc ces had gehad en dat gechargeerd natuurlijk! de tegenstelling geeft tusschen ouderwetsch en modern on derwijs. Meesterstukjes van artistie- ken humor waren de door den heer Pfersich vervaardigde teekeningen, die in dit stukje te pas gebracht ziin. Zooals men weet is deze schets ver vaardigd door eenige leeraren. Zij werd opgevoerd onder leiding van Dr. Nolst Trénité. Na de" eerste opvoering tetrad de directeur, de hec-r Van Mourik Broek man, het tooneel om zich te kwijten van oen plicht van dankbaarheid.Snr. betuigde zijn ingenomenheid met het feest, dankte allen, leeraren en leer- I lingen. die aan het welslagen er van aandeel hadden gehad en bood den heer J. B. A. de Vries, die wel het. allerhardste heeft gewerkt, als souve nir aan deze dagen namens de 6chool een prismakijker aan. En toen gingen de feestelijkheden, die toen wij 'egen half twaalf de II B. S. verlieten, nog in vollen gang waren, weer door. Het avond-tuinfeest was een waar- dier slot van deze zoo bij uitstek ge slaagde herdenking van het zestig jarig bestaan van Haarlem's „Eer ste H. B. S.!" ONZE DAHLIA'S IN HET BUITEN LAND. De waarde van de Hollandsclie dahlia's begint in het buitenland hoe langer hoe meer bekend te worden, wat onder meer duidelijk blijkt uit liet artikel „The Value of the modern Dahlia for the Garden and for cut ting" door den heer A. J. Cobb, gepu bliceerd in het laatste verschenen deel van de „Journal of the Royal Horti cultural Society". In dit stuk worden de Nederlandsche dahlia's verre boven de Engelsche en de Fransche geprezen. E^n en ander heeft de Ned. Dahlia- Vereeniging aanleiding gegeven weder de beste Nederlandsche verscheidenhe den in Engeland ten toon te stellen. Dit zal geschieden op de meeting van The Royal Horticultural Society, die den Oen September a.s. in de Horticul tural Hall. Vincent Square, Westmin ster, wordt gehouden en op de jaar- lijksrhe tentoonstelling van de Natio nal Dahlia Society, die den volgenden dag plaats heeft. De beste en nieuwste Nederlandsche verscheidenheden zullen daar door de heeren II. Carkee te Heemstede, en A. Ballego te lx-1den worden opge steld. terwijl de V'ereeniging er zal vertegenwoordigd worden door haar voorzitter, den heer TWTh. Witte, Leiden. Van groote beleekcnis belooft ook do speciale dahliakenring te worden, die van 1821 September a.s. te Lei den zal worden gehouden door d< Ned. Dahliavereen:ging in samenwer king met de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De aanvrage om meer plaatsruimte voor deze keuring is zoo groot, dat, de geheele Stadsgehoorzaal meer dan gevuld zal worden. Het fraaiste op het gebied van dahlia's zal hier te zien zijn, terwijl de strijd om den wisselbeker scherp belooft te worden. Het is te hopen, dat het weer zoodanig wordt, dat de bloemen haar fraaiste ontwikkeling komen; de voortdurende regen doet er wel wat kwaad aan. De Asphalteering Materiaal voor het bereiden van 't asphalt gelost Thans is aan het Zuider Buiten Spaarne van dekschuiten het zware materiaal gelost, benocwigd voor de asphalteering, o.a. de wals, een kook- ketel en verder nog een machine, waarschijnlijk een mengmolen. Deze laatste machines heeft men geplaatst hoek SPchalkwijkenveg— fJlachthuïafitraat naast de noodwo ningen. Op die plaats zal het as phalt .stortkloar' worden gemaakt om hiervandaan verder met auto's naar het werk in de Groote Hout straat. te worden gebracht. Door de bewoners in déze omge ving wordt thans reeds ernstig gepro testeerd teeen de plaatsing van dit materiaal op deze plaats, daar men verwacht dat de benauwde lucht, die ontstaat bij het asphalt koken tot zelfs in dé huizen zal doordringen. Men stelde ons de vraag waarom nu juist aan het begin van den Schalk- wijlkerweg dit materiaal geplaatst moest worden, terwijl men toch een weinig verder, geen bewoners heeft en deze dus van den stank geen last zou den hebben. Scheybeeck te Beverwijk Het exploitatieplan in den gemeenteraad Maandagavond zal in een gesloten ■rgadcring de gemeenteraad bijeen komen ter bespreking van het exploi tatieplan van „Scheybeeck". Op deze gadering zijn ook enkele bekende personen uit Beverwijk uitgenoodigd, de heer Granpré Moliere zal aanwezig zijn om het plan nader toe te lichten. Het aantal betalende abonnés van Haarlem's Dagblad blijft nog voortdurend stijgen. Het was op 1 Januari 1924 16089 1 Maart 1924 16213 1 Mei 1924 16250 1 Juli 1924 - 1 September 1924 Verkeersongelukken in Haarlem en Omstreken Ernstig motorongeluk en de bestuurder zwaar gewond langs den weg gevonden. In Haarlemmermeer. J. R. wonende te Nieuw-Vennep, in de Haarlemmermeer, reed op z'n motorrijwiel met een vrij groote snelheid op den Sloterstraatweg. Plotseling raakte de man de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat de motor in een grindhoop te recht kwam en omsloeg, waardoor de berijder eenige meters ver tegen den grond werd geslingerd. Een in de omgeving wonend persoon vond hem daar liggen. Zwaar gewond en in bewusteloozen toestand werd hij op genomen en per auto naar een zieken huis overgebracht. Zijn toestand is thans, hoewei ernetig, iets vooruit gaande. Op den Kruisweg alhier kwamen twee wielrijders, doordien een hun ner lniks van den weg reed, zoodauig met. elkaar in botsing, dat van een der fietsen het voorwiel nagenoeg geheel in elkaar werd gedrukt De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en maakte proces-ver baal op. Vrijdag kon op den Vijfhuizerweg alhier een wielrijdsber, mej. B. bij het paeeeeren van een auto het stuur niet meer meester Wijven, met het gevolg dat ze kwam te vallen en een been kneusde. De bestuurder van de auto, die onmiddellijk stopte, nam haar op en bracht haar thuis. Te Zandvoort. Donderdagavond kwam een 19- jarig meisje per fiets uit de Zuider straat rijden, met het plan den Hoogeweg op te gaan, juist toen een auto passeerde. Zij nam haar bocht te klein, kwam tegen den wagen en sloeg om met het gevolg, dat zij haar been brak. Op raad van Dr. Willems werd zij Vrijdagmorgen naar het St. Elisabeth's gasthuis gebracht. ZAAK W. HENDRIKS. Heden opendé de heer V. Hen driks. op de Gedempte Oude Gracht een winkel voor den verkoop van sa nitaire- en verlichtingsartikelen. De heer Hendrnks oefent het lood- gietersbedrijf uit en belast zich met het aanbrengen van inert-all alios. Voor dat perceel 116 geschikt was om als winkel te worden gebruikt, mo«>l. heel wat inwendige restauratie verricht worden. De heer Hendriks legde een schit terende electrische installatie aan voor etalage, en winkelverlichting. De winkelruimte is behoorlijk erroot. s artikelen oer firma zijn er keurig in tentoongesteld. terwijl ook de etalagekast met zorg en smaak behan deld werd. Bloemen versierden bij de opening het geheel. In den Haarlemmermeer- polder opnieuw stagnatie in den korenbouw. De schade wordt steeds grooter. Door de in het begin van deze week aanvankelijk ten goede gekomen ver andering in de weersgesteldheid, kon met de werkzaamheden op het land weder worden begonnen. Woensdag en Donderdag was men druk aan 't „koren en erwten mennen" en deed het gebrom van de dorschmachine zich eder hooren. De Vrijdag weder overvloedig ge vallen regen heeft echter den land bouwers in den Haarlemmermeerpol der opnienw grooten tegenslag be zorgd. Dat er nu wederom stagnatie in den korenbouw, die nog slechts voor een klein gedeelte z'n beslag heeft, gekre gen, is ontstaan en den landbouwers niet de teleursstelling is bespaard ge bleven dat de kwaliteit en kwantiteit van sommifre' gewassen er gaandeweg op achteruit gaan. zijn voor hen ook al geen medewerkende omstandighe den om er den moed in te houden. Het Filmkijkspel Bcala-Theater. Do directie van het Scala theater weet steeds enorm omvangrijke pro grammal earaen te stellen. Gelukkig is het gebodene goed. Wat zou andere ons lot zijn? We weten dat Scala's wereldnieuwe zoo goed als altijd ge weldig interessant is. Het komische element vindt in het filmen-reper toire een goede vertegenwoordiging. Zoo voldoet het programma ook deze week weer aan de verschillende eischen. Twee hoofdnummere draaien ,,De roovers van Santa Fé", on ,,De dochter van den Jachtopziener". Romantischen, tragischen, komische en sensationeele effecten. Comboy- rennen, gevechten, liefde, haat.. Het duo MarchaJ brengt, met zijn zangnummers aardige afwisseling. De beide zangers hebben veel suc- Het is tenslotte de moeite waard, de explicatie van den heer van Pelt en de muzikale begeleiding te hoo ren. Dikwijls vormt dit drietal eert goede illustratieve eenheid. Atlanta* Atlanta brengt ons als iedere week een heel uitgebreid int efts ant pro gramma. Vrijdagavond was de zaal goed bezet. Een natuuropneming opent de voorstelling. „De Oude oüe-molen bij Lintenrode", waarin uitstekende cinematografische beelden. Actueel ia do film „Zwitsereche artillerie". Van een heel ander genre is de film ,,Amor in de klem", een dolle klucht zegt het programma in 3 acten. Zij levert geestige compli caties op, is een weinig ouderwetsch, maar men amuseert zich. Charlie Chaplin vertolkt de hoofd rol in „Overtroffen". Charlie behoeft natuurlijk geen recensie. Het programma voor dc pauze rs nog uitgebreider. Een Oostersohe ge schiedenis verleent, er een bijzonder cachet van geheimzinnigheden aan. „De Geisha en haar minnaar" is het grootste filmwerk een levens drama dat het tweede gedeelte van het programma vormt. In 5 bedrijven zien we de levens een heel uitgebreid interessant pro- sche mondaine. Dit werk werd door uitstekende krachten vertolkt, onder een meester lijke regie. De film verdient bel angsten mg. luxor. Luxor geeft deze week iets bijzon der moois. Heel mooi is de eerste filmBretonse he kapsels. We zien. hier de schitterende kleederdrachten der Bretonsche vrouwen in natuur- lnke kleuren. De „Ku Klus Klets" i<s een komische film van het "«ede genregeestig en pittig. Een serie mooie natuuropnemmgeh gaat het Luxor-nieuws vooraf, dat als gewoonlijk weer veel actualiteiten bevat. In de Pathé-Revue na de pauze zien we, hoe parelmoer bewerkt wordlt tot verschillende kunstvoor werpen. Dan komt het hoofdnummer: ,De kleine Jack", een filmroman in ac- ien naar het bekende werk van dien naam van Jules Claretie. Een film. zóó mooi van inhoud en zóó mooi gespeeld, dat we haar gaar ne en met warmte aanbevolen. De beste Fransche acteurs geven hun medewerking en laten zich in deze tragedie van hun beste zijde zien. Aandoenlijk is 't. natuurlijke spel van den jeugdigen Franschen artist René Rolane. De inhoud van het stuk zul len we niet geven, daar dit ons te ver zou voeren. Alleen dit: Het verhaal speelt- in een klein arbeidersgezin, dat plotseling door ce slagen van het noodlot getroffen wordt. Steeds groo ter worden de moeilijkheden e>n in deze periode kan men genieten van het spel van den vader in zijn groote, opofferende liefdevoor zijn jongen. De man, die bereid is te sterven, als dit het geluk van zjjn kind kan beteeke- ncn. Een heel mooie rol speelt in dit stuk de doktor, die tenslotte het ge zin weet te redden. Rest ons nog de uitstekende muzi kale begeleiding te noemen. Het go- heel is een programma, dat zeker veel belangstelling zal trekken.'.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1