C 42e Jaargang No. 12645 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 8 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.57H* Franco per post door Nederland f3-87M. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f0.57J^; franco per post f0.65. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 388(0 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk' rabat. Twaalfstu i vers-ad vertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents h contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DTf NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden MAANDAG 8 SEPTEMBER. Bioscoopvoorstellingen, DINSDAG 9 SEPTEMBER. Grooto Kerk. Orgelconcert van 2 8 uur. Vrije toegang. Stadsschouwburg. Het Schouwtoo- neol Tempora Mutantur, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Openbare vergadering. Spreker de heer Manas sen over Het wetsvoorstel Rutgors in zake Plaatselijke Keuze. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ,,De Kroon". Grooto Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. KL Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlantn-bioscoop, Zijlstraat. Bios coopvoorstelling S uur. Luxor-Thenter, Bioscoopvoorstel ling. 8 uur. Mannelijke hulp in de huishouding Het toeval wilde, dat juist oj) den zelfden Zaterdag toen Ftdelio half in scherts mevrouw Hopma het denk beeld van mannelijke hulp iu de huis houding liet aanroeren, een huisvrouw in alle ernst een advertentie plaatste, waarbij zij die vroeg. En waarom ook niet Er is malaise en werkloosheid, Vrouwelijk,, hulp in de huishouding niet of nagenoeg niet moer te krijgen waarom zou het niet. met mannelijke hulp geprobeerd kunnen worden 1 Evengoed als het huis van buiten wordt schoongemaakt door do glazenwawseherijen, zou liet ,van binnen kunnen gebeuren. Schoe nen poetsen, centrale verwarming on derhouden, en andore huishoudelijke bezigheden kunnen evengoed, mis schien beter, door een man dan door een vrouw worden verricht. De huisvrouw die wij bedoelen ad verteert-, dat, de man dien zij wenschl aan te stellen, ook moet kunnen ko ken. Wij vrcezen, dat zij zoo iemand niet gemakkelijk zal vinden. Wie.zich aangetrokken gevoelde tot de kook kunst, heeft wel een betrekking in bet koksvak gezocht. Daar zullen de huis vrouwen dus zelf voor moeten zorgen. Zeker, er zijn er die daar den neus voor ophalen en meenen met een hooghartig: „daar voel ik niets voor", er van af te zijn, maar zoo gemakke lijk is het leven nietiedereen moet wel eens wat doen waar hij niets voor gevoelt en zoo zal menigo huisvrouw dan maar tegen heug en meug aan het fornuis moeten gaan staan en zien wat zo er van maken kan. Misschien trekken man en kroost in den eersten vijd scheove gezichten, maar door oefening wordt de kunst verkregen en allicht, leert de huisvrouw er schik in te krijgen, zoodra zij het goed kan. Waar is de ondernemer, die een Hl'fSHOT'DDIKNST DOOR MAN NELIJKE HULP op touw zet? Er zit, zouden wij zeggen, muziek in. KRABBELS EEN OORLOC TE LONDEN. MacDonaid, de Engelsche premier, bevindt zich te Gcnfcve en speelt een der voornaamste en eervolste rollen in de pogingen tot het bereiken van den vrede waarnaar het menschdom reeds zoo lang vurig snakt. En op datzelfde oogenblik zijn in zijn eigen hoofdstad de voorpostschcrmutselingcn begon nen van wat belooft een langdurige strijd op leven en dood te worden van twee duizendenkoppige legers. Het kan nog wel één of twee weken duren, al vorens de legers tegen elkaar optrek ken en een algemeene veldslag begint. Maar wanneer deze komt, zal hij zou- der twijfel verbitterd zijn ca niet ein digen voor een der legers geheel ver slagen is en duizenden slachtoffers in den strijd zijn gevallen. De strijdkrach ten zijn elkander nu reeds zoo dicht genaderd, dat zij elkaar kunnen ont waren, terwijl water, overspannen door een brug hen nog scheidt. De oogen van het Engelsche publiek zijn met spanning op deze onheilspe'lcnde toe bereidselen gericht, maar de autoritei ten hebben nog geen aanleiding ge vonden om in te grijpen.... Voor de lezer nu gaat denken, dat onze redactie ten prooi is aan waan voorstellingen, is het misschien ver standig, op te merken, dat deze oor- logstocbcreidselen zich afspelen in den Londcnschen dierentuin en dat de strijdmachten bestaan uit duizenden mieren. De autoriteiten die nog geen aanleiding vinden om in tc grijpeD zijn de bestuursleden van de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren. Intusschen zijn de beweegredenen van de bestuurders van den Dierentuin, die "dezen naderenden oorlog zelfbewust hebben uitgelokt en voorbïreid door de strook water, die de beide groepen ge s-heiden hield, te overbruggen, vrij duister. Het zal .c wei uit biolo gische studiegronden geschied zijn, inaar heeft deze wetenschap werkelijk nog veel te leeren van de rivaliteit der mieren Mieren zijn, dit is bekend genoeg, verstandelijk zeer hoogstaande die.cn. Hun levenswijze eu gevechtsmethodea verschillen zeer van die van minder ontwikkelde diersoorten. Zij hebben een systeem van slavernij va.t overwonnen rasgenooten, dat buiteugewc-on stieng moet zijn. Wanneer twee sterke groepen zich, als in dit geval, op hetzelfde grondgebied bevinden, volgt onvermij delijk de strijd op leven en dood, die tenslotte na weken of maanden zal eindigen met de lijfeigenschap van het verslagen leger. Zooals wij zeiden zijn de voorpost gevechten begonnen. De verdedigers van het oude kamp hebben een wacht van twintig mieren, waarschijnlijk van de dapperste, bij het bruggehoofd ge legd en hun activiteit wordt voldoende aangetoond door de in het water drij vende lichamen van verkenners der tegenpartij. Er zijn dus reeds slachtoffers ge vallen. Wanneer de strijd ontbrandt zal het aantal snel stijgen. Laten wij ho pen, dat dan de dierenbeschermers lus- schenbeide komen. De mieren moeten hun eigen oorlogen maar maken, laat de mensch deze niet provoceeren. Er is genoeg te doen aan het opruimen van het wrakhout van den eigen laatstcn oorlog, vooral op dit oogenblik. Al dat ge....mier dient tot niets. En misschien zal, wanneer ons menschclijk streven naar vrede te Genève slaagt, bij de mieren de spreek wijze ingang vinden Gaat naar de men- schcn en wordt wijs. Stadsnieuws NIEUWE WOORDEN. Plaaschacrt jn de Groene (nota bene do krant van Charivarius. hoe durft ie!) schrijft over „een kalende heer", waarmee hij bedoelt een heer die kaal wordt. Ais dit navolging vindt en daar is kans op, want de malste dingen op taalgebied worden het eerst nage volgd. dan zul Ion wii binnenkort lozen van een. neuzende juffrouw en eon wortelende huismoeder, als «ie juf frouw haar none snuit en de huismoe der haar wortelen schrapt. De Hamit. Een batig saldo van f 4000. Door de Hoofdcommissie van Uit voering der Middenstandsdemonstra- tio voor Haarlem en omliggende go- meenten is het volgend schrijven ver zonden: Aan den Raad der Gemeente llaar- Edelachtbare Heeren! De Hoofdconunissie van Uitvoering der Middenatandsdèmonstratie voor Haarlem en omliggende gemeenten heeft de eer Uwen Raad eerbiedig mede te deelen, dat het batig saldo iiarer Hamit-Omicrneming circa f 4000 bedraagt, zoodat het gevormde ga ran tiefonds, waaraan door Uwen Raaa is deelgenomen, onaangeroerd kan blijven. liet zal Uwen Raad voorts zeker aangenaam zijn té vernemen, dat onze Onderneming, welke ongetwijfeld het algemeen gemeentebelang heeft ge diend, bovendien in de gemeentekas heeft gestort aan zaalhuur f 1.850.10 en aan belastingen f 1.628.05 te za- men f 3.478,15. Voor de kosten der door de gemeen te aangebrachte bloem versiering heb ben wij daarbij nog f 254.34 betaald. Voor de deelneming aan ons garan tiefonds (f 1000) en voor de beschik baarstelling der medaille, waarvoor door Uwen Raad f 75 werden gevo teerd. alsmede voor de moreele mede werking van het college van B. en W. bieden wij u, edelachtbare heeren. onzen dieppevoelden dank aan. De hoofdcommissie van uitvoering: (w. get.) C. ten Boom, Alg. Voorz. P. J. M. v. Tetering. Alg. Secretaris. Mede is een bijzonder dankschrij ven gericht aan den Burgemeester van Haarlem, als voorzitter van het eere comité en aan de gemeente Bloemen- daal en de Kamer van Koophandel, die mede deelnamen aan het garantie fonds. Doodeülk onoeval in de Haarlemmermeer. Onder 2400 K.G. ijzer. Naar wij vernemen is de arbeider die Vrijdagmorgen nabij Halfweg al- ier bij de werkzaamheden voor de aterleiding is uitgegleden en onder een dor 2400 K.G. wegende buizen ge raakte. genaamd J. den Hollander. 27 jaren oud en woonachtig te Oude We tering gemeente Alkemade- De man is in het St. Elisabethsgast- huis in Haarlem aan de bekomen ver wondingen overleden. De Stoomtramrails tusschen Haarlem en Alkmaar Niet alles wordt tegelijk opgeruimd Wij vernemen dat tusschen Haar lem en Veisen deze week aangevan gen zal worden met het opruimen van rails. Niet al'los zou er tegelijk uit gaan maar alleen die welke liggen in weggedeelten waar de bestrating ver nieuwd wordt, o.'n. bij den Hofgcest onder Veisen. Verbreeding van den rijks weg Haarlem-Leiden. Plannen In bewerking Omlegging van de tramoaan te - Hillegom? Electrificatie van de lijn Een maand geleden hebben wij nog eens gewezen op een groot gevaar dal. door liet toenemende verkeer op den veel te smullen rijksweg Haarlem Leiden te constaieeren is. Er loopen ni'. ernstige geruchten over een belangrijke verbetering van den Rijksweg. Men weet dat de Oost- eiiuierbrug Ie Hilleyom verlaagd zul worden, -.n vermoedelijk ook verbrcea gelijk ai gebeurd is met bruggen te Benncbroek, Lisse en Sasx-nheim. Op land van „Leeiiwensiein" aan do Westzijde van de Weereeteinstraat tusschen Ooatoinderbrug en Villa Wee restein te Hillegom, s een breede strook met paaltjes afgezet. Naar wij vernemen, wordt dio strook niet be plant in verband met een te verwach ten verbreeding van den weg. Een tweede gerucht moet onder voorbehoud vermeld worden. Het zou gaan om een verlegging van de tram baan te Hillegom, van Molenlaan on- geveer af over terreinen /an Treslong, dus over land, sportpark, tuin van ..Toriiet", tegenwoordig Treslong, achter de remise-om over het terrein Bakkum en op de bestaande naar: weer uitkomende tusschen villa „Re- mi na" en R.-K. kerk. Ook dit plan zou de electrificatie der tram sterk bevorderen. Of deze weg zoo breed is to maken, dat hii ook als verkeersweg kan dienen en de tegenwoordige Weerestei «straat en Hoofdstraat van de Molenlaan af )ot de R.-K. kerk toe zou kunnen ontlas ten, zal de toekomst, moeten leuren. In elk geval slaat, vast, .:'nt het prach tïge geboomte van Treslong veel te 'i-' -n zou hebben. Overheidspersoneel Protestvergadering Maandag 15 September a.s. zal door liet Comité van Neutraal Over- neidspersoneol van hot Comité ter Behartiging van de algcmecnè be langen van hot Overheidspersoneel een openbare prolostvorgadering wor don belegd tegen de plannen der re- georing om do salarissen van het overheidspersoneel te verminderen. VEREENIGING „NEDERLAND IN DEN VREEMDE". Zaterdag is door de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" een ex cursie gemaakt naar het hoogoven- bedrijf te IJmuiden. Ongeveer SO per sonen namen aan deze excursie deel. De deelnemers vertrokken des morgens om 11 uur per boot van de Do Ruy- terkade te Amsterdam. Nadat allen met veel belangstelling net. hoogoven-, bedrijf hadden bezichtigd, ging het met een viertal autobussen naar ho tel „Duin en Daal" te Bloemendaal. Te ongeveer vier uur werd daar door den vooraitter, den heer P. J. de Kanter, de algemeene vergadering ge houden, De jaarverslagen werden met algemeene stemmen goedgekeurd en do aftredende bestuursleden bij accla matie herkozen. Daarna hield de heer Ir. P. J. .Ott do Vries, oud-directcur van het Departement van Burgerliike Openbare Werken in Nederiandsch- Indiö, een voordracht over het on derwerp: „Waf. Nederland op het ge bied der waterbouwkunde vermag". Uitvoerig wees spreker op de grooto polderwerken in ons land; ook de Zuiderzee-werken werden aan een be spreking onderworpen, De heer Ott de Vries wees op de toekomst die onze waterbouwkundigen in China, vooral midden-China, kunnen hebben en drong er op aan. dat aan onze wa terbouwkunde in liet buitenland meer bekendheid zal worden gegeven. De voorzitter dankte den spreker 'oor zijn rede en deelde mede. <L" deze een brochure zal schrijven over onze waterbouwkunde. Deze brochure zal over de wereld worden verspreid. Daarna werd gemeenschappelijk dn thee gebruikt. De lieer en mevrouw Clinge Doorenbos lieten eenige voor drachten hooren, die zeer in den smaak vielen, waarna een diner de excursie sloot, De R. K. Middenstands- vereeniging Het Winterprogram De R.K. Middenstandsvereeniging. heeft in hare Algemeene Ledenverga dering van Vrijdagavond, ingevolge 'l goedgekeurde Iteorganisaterapport het volgend program van actie vast gesteld voor het a.s. Winterseizoen: le. De oprichting van een propa- gunda-eornité, bestaande ui.t Geeste lijken en leekeu; benevens de vorming eenei' Commissie, speciaal belast met liet verder oprichten van Onder- en Vakafdeelingeii; 2e. Het bij genoegzame deelne ming, doen geven van een Boekhoud- ■cursus voor de Jonge Middenslan- ders; 3e, Het organisoeren van een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden; ■le. Het houden van een Winter- eveursie naai' een grooto fabriek; 5e. Een lezing, door ceti priester te geven, over een Geestelijk Onder werp; 6e. Voordacht van den heer Chris Jansen, directeur van liet Centraal Bondsbureau, over „De te genwoordige stand der Overheidsbe moeiingen". 7e. Drie cursusavonden over „lEeonomisdhe Bedrijfsorganisatie" als onderdeel der Kath. Volksuniver siteit, te houden door den heer Van Ketel; 8e. Voordracht van den heer Jlir. J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, over: a. De Kamer van Koophandel en do relaties over en weet' met liet Bui tenland: b. De bevordering van het Vreem delingenverkeer, een belang voor on zen handel en industrie. 9e. Voordracht van den heer Paul van Deurzen, accountant, over; ..Handel en Industrie en de Fis cus". 10e. Voordracht van den heer J. A. B. Fibbe, accountant, over: Praktische vragen en wenken. Ter overdenking en Organisatie". 11e. Voordracht van den heer H. M. J. Krees, 1 eeraar M. O. Boekhou den, over: „Het nut en de noodzakelijkheid eener goede kennis van boekhouden en handclerekeiien". 12e. Voordracht van een. nog na der le noemen Accountant, over: „Handel en Industrie en het Bank wezen". Door de Vereeniging zal voorts m vereeniging rnol de R.K, Handelsrei- zigorsvereeniging. een Cursus in wa renkennis worden georganiseerd. CAcFABRIEK. Zondagmorgen werd door dé Centr. Commissie van Arbeidersontwikkeling de tweede excursie gehouden gasfabriek, waarvoor ook nu een gruo belangstelling was. de Het feest der 1ste H.B.S. De feestelijke verlichting. Wij vernemen dat de feestelijke verlichting van gebouw ca binnen plaats der II. B. S., Vrijdagavond geheel belangeloos was aan gebracht door de firma Heringa en Wüthrich alhier. Aanvaring tusschen twee ponten te Veisen Geen persoonlijke ongevallen Zaterdagmiddag voer een uitgaand schip vrij snel langs de ponten. Zoo als gebruikelijk is, ging de kleinste pont, de „Wijkeroog" achter het schip om, dooli op het schip merkte men vrij laat dat de spoorbrug ge sloten was. Plotseling werd) daarom met volle kracht achteruit gestoomd. De „Wiifceroog" kon zoo snel niet meer weg eu werd uit haar koers geslagen tegen de „Kenuemerland" aan, die tegen, den wal lag. Van de ..Kenuemerland" brak een berghout, terwijl de „Wijkeroog" schade be kwam aan een der kloppen. Het was een angstig oogenblik voor de men- schen op de ponten. Gelukkig liep het zonder ongelukken af. PERSONALIA. In de Zaterdag gehouden algemeene 'ergadering van den Alg. Militaire Pen- eionbond gehoudente 's Gravenhage, is gekozen tot hoofdbestuurder, de heer F. Boeree te Haarlem. MUZIEK IN DEN HOUT. Concert in den Hout op Dinsdag g September 1924 te 8 uur, onder leiding van Nico Gerharz. 1. Marchc Hongroise (Damnation de Faust), H.'Berlioz. 2. Ouverture „Tannhauser", R. Wag ner, 3- a. Serenade, M. Moskowsk, b. Sla- vischer Tanz, A. Dvorak. 4- Piet Hein, „Hollandsche Rhapso- die". Van Anrooy, 5. „Finlandia", Tondichtung, J. Si belius. 6. „Canari", Polka voor Picolo-solo, (door Theo Donkers), N. Gerharz. 7. Grande Fantaisie de l'opéra „Tra- viaia", G. Verdi, Belangrijke oplichtingen en verduisteringen Een complot van 8 personen Ten nadeele van de winkeliers de heeren de Gruyter en Zoon, die zaak hier ter stede o.a. aan den Zijl- weg hebben, zijn gedurende den laat- sten lijd een hoeveelheid kruideniers waren en geld verduisterd en vreemd. Bij een door de politie ingesteld onderzoek, is gebleken dat zich hiei aan hebben schuldig gemaakt 2 win keljuffrouwen, een dienstbode en me taalslijper, terwijl nog 4 gehuwde vrouwen zijn opgespoord, verdacht van heling. De dienstbode heeft in vereeniging rriet den nietaalelijper, en do twee winkeljuffrouwen van Juni 1923 af, fraude gepleegd met reclame-bons, door welk middel zij zicli ongeveer f 90 aan kruidenierswaren hebben toegeëigend. Bovendien hebben de winkeljuffrouwen en de dienstbode gezamenlijk pius minus f 2.50 week uit de kassa verduisterd. Om ciit bedrog te dekken, bedrogen zii het publiek bij de prijzen der wa ren. De metaalslij'per heeft zich in den tijd van 1 1/2 jaar een bedrag van f 125 aan kruidenierswaren toege- eigend. Een bus met 20 pond thee is bi] hem in beslag genomen. De 4 gehuwde vrouwen hebben voordeel uit deze handelingen getrok ken. Tot zoover de mededeelt'ngen van de politie. Van de zijde van de firma de Gruy ter vernamen we het volgende. Bij het behandelen van deze zaak kwamen vroeger gepleegde fraudes ter sprake. Hierbij was de metaal- slijper betrokken, die destijds aan den winkel in de Gen. Croniéstraat, ma gazijn knecht was. Twee winkeljuffrouwen. waren eveneens debet; aan dit geval. Bij de dezer dag-en aan het Licht ge komen oplichtingen zijn naar men ons mededeelde 4 winkeljuffrou wen in het spel. De 4 moeders van ."Zo meisjes wisten "»ti de zaak af ei den er hun voordeel mede. Een werkster en nog anderen staan -i-r verdenking. Uit alles blijkt, dat men zeer geraf fineerd te werk cdng. De bedraden waarvoor de firma benadeeld werd, zijn aanzienlijk. Naar men one mededeelde, bedoelt men in het politierapport met de dienstbode, waarschivnliik een ontsla gen winkeljuffrouw, diie thans als dienstbode werkzaam is. JACHT OP EEN AAP. Zondagochtend werd de anders zoo rus tige Zondagesiemming in de Slachthuis- huurt geheel verstoord doordat een aap de vrijheid had verkozen boven het opgeslo ten mi ten in een kooi. De aap (het is een tamelijk flinke) be hoort aan den heeT ter H. in de KarolLnge- :n keerde reeds sinds cenigen tijd zwaarmoedige stemming, waarin hij waarschijnlijk dacht aan de hooge klapperboomen en aan de warmere tempe ratuur waarin zijn soortgenooten vertoe ven. Hoe dat zii: hij maakte van de on oplettendheid van den baas gebruik om zich van een kettinkje los te rukken en een uitstapje te maken naar het dak, waar,hij zijn baas zat uit te lachen. De baas was op dit uitstapje niet erg gesteld en traditie met-het liefste naampje dat hij bedenken kon, n.l. „Minko" en- anet een grassprietje het dier te „lijmen", doch deze keek met zijn men schel ijken kop glim iach end naar beneden en ging m verkenningstocht beginnen. Do jeugd was spoedig in grooten getale tegenwoordig doch ook de andere bewo ners dezer buurt volgden met belangstel ling de apenjacht. Met koekjes, ape nootjes en verdere lekkernijen werd ge lokt doch steeds tevergeefs; wel kwam de aap utssohenlbeide eens van een hoo- gec punt naar de aan- de huizen van „Onze Woning" laag gelegen dakgoot en mei spanning, vooral van do jeugd, eagen de toeschouwers, hoe de baas opnieuw «en poging deed. Ja, nu zou het hem zeker luilaken, met de apenootjes op de platte hond en steeds het aanlokkende naampje „Minko" uitsprekend baas er dddht bij. Zie hij grijpt hem eneen luid gejuich breekt los als de aap met eenige. apensprongen het ge vaar ontspringt en kalm aam verder over de daken wandelt. De huisvrouwen sloten angstig de ra men der slaapkamers, daar zij waarschijn lijk niet gesteld waren op deze apen- Deze pret duurde zoo een gefheelen. tijd door daar het vlugge dier een bezoek bracht aaal a.l de huizen van de Karolin- genetraat, Graafschapstraat, Pepijneiraai en Paus Leostraat en dan weer tuin', op hot dak, den muur of op een nog openstaand raam eener slaapkamer zijn .apentocren" liet zien. Aan alle pret komt venwel een einde en zoo was het ook met deze „apenpret" daar het dier ein delijk de verleiding van al die aangeboden lekkernijen, niet kon weerstaan en deze lust tot enoopen hem opnieuw zij,n vrij heid kostte. Tlians zit „Minko" opnieuw in de kooi a denkt zuchtend aan de hooge klapper- hoornen on de warme temperatuur van zijn geboorteland. RAADSSTUKKEN. B. en W. stellen voor ook aan 'hef bestuur der R.-K. School aan de Klaren» beekstraat een vergoeding voor een vak» onderwijzeres toe te kennen. B, en W. stellen voor te besluiten uit de gemeentekas de benoodigdo geil den beschikbaar te stellen voor het aan» brengen van electrische verlichting in het gebouw der Chr. School aan da Velserstraat. B. en W. stellen voor hen te mach tigen kosteloos en om niet te aanvaar den van de N.V. Binneniandsche Exploi tatiemaatschappij van onroerende goe deren te Bloemendaal stukjes grond, gelegen tusschen de reeds als openba ren weg aangelegde Molenaerstraat en Gerrit van Heesstraat. B. en W. stellen voor te benoemen voor den nieuwen cursus aan den Vervolgcursus no. i a. tot tijdelijk onderwijzer, de heerenl M. A. van Heuven, J. D. Boes en D. Peereboom en b. tot tijdelijk onderwij zeres, de dames C. J. Jenny Weyerman, E. Elffers en J. van Doorn aan den Vervolgcursus no. 2 a. tot tijdelijk onderwijzer, de heeren W. W. Weide en J. Panmanb. tót tijdelijk onderwijzeres, de dames wed. H. L. E. UitermarkHulshof?, J. van Gelder, J. E. E. Bekker eg E. W. P. Troll—Van Schaik. Aan den Vervolgcursus No. '3, cursus 19241925, tot tijdelijk onderwijzer(es) E. Geerts, A. H. Bloem, H. Paul, Mej. J. P. van den Berg, Mevr. de wed. W. H, VersteegSchouw, en mevr. de wed. A P. HiemstraIn 't Veld. Gemeentelijke Avondschool Voor Nijverheidsonderwijs, B. en W. stellen voor te besluiten niet terug te vorderen de door eenige leeraren der gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs over het jaar 1923 boven de regeling, bedoeld bij Kon. Besluit van 4 Juni 1923 te veel ge noten belooning tot een bedrag van ten hoogste f 1.166.91 en dat bedrag geheel voor rekening der gemeente te nemen. Café en melktuln „De Kikkert". B'. en W. deelen den raad mede dat door aankoop in veiling de gemeente eigenares is geworden van het perceel aan den Kloppersingel, bekend als café en melktuin „De Kikkert". Zij stellen voor dien aankoop te bekrachtigen en vragen voor een en ander een crediet van f 16000. Voorgesteld wordt verder het perceel in te brengen in het ge meentelijk grondbedrijf. De exploitatie van hef gemeentelijk Concertgebouw VOORSTELLEN TOT BEVEILICING VAN HET ORCEL TEGEN STOF, DEN BOUW VAN EEN GAEINE EN DE AANSCHAFFING VAN EEN PROJECTIE-TOESTEL. B. en W. deelen dea raad mede In verband met het feit, dat het ge meentelijk concertgebouw niet uitslui tend als concertgebouw wordt geëxploi teerd, is het gewenscht het orgel in de groote zaal, door middel van gordij- j tegen stof te beveiligen.- Het voor nemen bestaat om aan de voorzijde van het orgel een ophaalbaar vouwgordijn van pl.m. 8 M. breedte, en aan de zij kanten van het orgel een ophaalbaar vouwgordijn ter breedte van 4 M., te doen aanbrengen. De kosten van een dergelijk stel half linnen gordijnen, het aanbrengen er van inbegrepen, bedra gen pl.m. f 1000. Ten einde de groote zaal in gebruik te kunnen afstaan voor het daarin ge ven van 1 bioscoopvoorstellingen, is een aanvang gemaakt met den bouw van een cabine in genoemde zaal. De daaraan verbonden kosten bedragen ongeveer ƒ3795.Aanschaffing van een in deze cabine te bezigen projectie toestel zal een uitgave vorderen van 910.70; Zij stellen voor, bovengenoemde be dragen te hunner beschikking to stel len. Een nieuw gemeentelijk sportterrein B. EN W. STALLEN VOOR STUK KEN GROND IN DE CEMEENTE HAARLEM MER LI EDE AAN TE WIJZEN. B. en W. deelen den raad mede, dat om de hooge kosten er aan verbonden, geraamd op 117.000, de raad in 1921.' heeft aangehouden een voorstel om tij delijk perccelen ten Zuiden van de Zo- mervaart aan te wijzen als sportterrein. inmiddels maakt de sterk toenemende bebouwing ten Zuiden en ten Noorden van de Zomervaart het steeds wensche- lijkcr in die omgeving een speelterrein aan te leggen. In afwijking van hun eerste voorstel stellen B. en W. thans voor andere perceelen ten Zuiden van de Zomervaart te bestemmen tot speel terrein tot het tijdstip dat het uitbrei dingsplan voor wat die perceelen be treft, zal moeten worden uitgevoerd. Zij merken op dat deze perceelen in betrekkelijk korten tijd en ronder groo te financieele offers voor het doel ge schikt te maken zijn, waarom zij de voorkeur verdienen boven de oorspron kelijk aangewezen perceelen,

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1