HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH Feui FLITSEN Letteren en Kunst MAANDAG 8 SEPTEMBER 1924 TWEEDE BLAD DIENST VAN DE HET LEVEN TE WEENEN (Van onzen correspondent). Mislukte zomorplannen. „Allen Insolvent". 300 Insolvcontles por maand. Gevolgen ven balssospeculaties In francs. Verlamming van den handel. CJo veranderde moraliteit. Toene monde armoede. Bedelaars, Twee fiasco's, Ontoerekenbare bankdlreo leuren. Weenen, 25 Augustui Oostenrijk dus ec;n malaisezomer, allo opzichten verregend. Alleen Tiet komt altijd anders uit, dan dagbladen, die in do hondsdagen altijd men denkt,De zomorplannen van Wee- eenig gebrek aan stof hadden en door nen zijn bijgevolg ook anders uitgo- om traditioneel berichtten over den vallen, dan zij te zijner tijd geprojee- reuzenhaai, die aan de vroegere Oos- teerd waren. Zes maanden geleden tenrijksohe kusi was gevangen en der- was men met het maken van plannen tig trouwringen in de maag had, ken- begonnen. Men bestudeerde spoorboe- nen we dit jaar dat gebrek aan stof ken en prospecti van badplaatsen,niet. Er zijn per maand gemiddeld 3C0 maar alleen dé buitenlandsclie. 11 ad insolventies te vermelden, dat wil men in den tijd van den dalendenzeggen, 300, die bekend worden, de franc ook maar kunnen vermoeden, j meeste firma's geven er de voorkeur: dat men een Oostcnrijksch badplaatsje aan, de heelr geschiedenis in het ge- voor lief moest nemenVoor geheel heim af te doen en zonder hulp van Weenen en dat beteekent de verzame-jde rechtbank tot oen vergelijk te ko ling menschep., die de vreemdeling in'men. Het is algemeen bekend, hoeveel UU1| u„, J1JVU (iail llc|j vvvcl.aiy,„ wijk 1 te zien krijgt en aan wie Wee- bankinstellingen «I groote bankiers [forum, dat zijn de Itiuastrasse-cafê': nen de twijfelachtige roem dankt, de adert d» franCfiCOtastrophe te grondedoorbrengt, maakt men met. alle typen vrool;ikste en hchtzinntgste stad ter zijn gegaan. Het is echter minder van bedelaars en marskramers kennis, wereld te zijn, was de dalende franc'bekend, dar zij duizenden firma's in een feestelijk gebeuren en was het een hun val hebben modegesieepfc en liet wonder, dat bij «leze directe relatie bestaan win duizenden in gevaar heb- Franeche valuta F.vian, Aix les ben-gebracht. Allengs groeit 'de zwerm wijze hief# opgegeven en in den ijdeïen glans van schijnbaar goede tijden niet vergeten, wat hun blijvende basis is. Men i6 daarom onrechtvaardig, wan neer' men het geheele O os lenrijksche economische leven in één adem noemt. In de geheele wereld heeft; tegenvolge van 'den oorlog de minder faire handel j een tijdperk van bloei -gekend en het duurde overal langen tijd, eer het ge zonde lichaam het gif kon afscheiden. In Oostenrijk zijn alleen do ziektever schijnselen verveelvoudigd. Was dat een wonder na de groote catastrophe van 'de ineenstorting? En zoo duurt de crisis langer en is zij scherper ge accentueerd dan elders. Het in liet algemeen lichtzinnige gemoed van den Oostenrijker is tot uitersten geneigd. Zag men gisteren alles nog rooskleurig vandaag ziet men alles weer wanho pig duister in Voor den opmerkza- men waarnemer is echter de tegen woordige phase niet anders 'dan de reeds lang voorspelde herstelcrisis, smartelijk, maar noodzakelijk. Haar vermen zijn niet buitengewoon mooi. Wie op het oogenblik het Weeneche stadsbeeld ziet, zal een merkbare ver andering, niet ten goede, kunnen waarnemen. De luxe verdwijnt lang zamerhand. Steeds opdringeriger komt de armoede de voorschijn, men kan ternauwernood voor een koffie huis zitten, want, men wordt voortdu rend door bedelaars of kooplieden las tig gevallen, die onder hun handel hun bedelaarschap verbergen. In één el uur, dar men aan het, Weensche de zomerpls belangrijke rol speelden? Kr waren er ook bescheidener: die met Inde, Kimi- ni of met de Noordzee genoegen na- nn-n, Maar daj waren do uitzonderin gen. Een Oostenrijksche badplaats te bezoeken, dat wne zoo or.geveor ..shocking", dat beïnvloedde het crediet van den !w?rrokkone of het gaf een ongunstiaen ki-k op zijn bekwaam heid. Was er wel .ets meer talentloos, d.ui niet in fraws a la baisse geënga geerd te ziin? Ja. waarlijk, voor de (Wtenrijksche badplaatsen stemden do er,ken er slecht voor," Het, koop-' krachtige Ooe.tenrijk.vehe publiek gaat naar het buitenland en do vreemde lingen komen niet bij ons", heette het algemeen en men haastte rich, de prij zen te veringen. Misschien helpt dat iets. Maar het was een slechte specu late. want in Oostenrijk waren in don goeden ouden frtmes-baisse-tijd alleen zeer koopkrachtige en hoogst insolven te lieden, De koopkraehtigen worden door de lage prijzen afgeschrikt, dat is niet voornaam <-n met de insolven te n is door betrekkelijke goedkoopte toch niets to beginnen. De toebereid selen voor den zomer hielden ietier be zig. Maanden tevoren werden in de luxe-hotels npartenientcn besproken en de garage. Zonder automobiel deed de Oo»tenriiks«*ho opkomeling ge«-n step. De mode*a!oT)6 voor heeren en dames konden liet werk niet af. alleen hooge protectie hielp iemand aan wat gunst van deze artiston van de luxe- kleeding. De dochters leerden ijverig Fronsen, Iedere kellner, die voor den oorlog in het buitenland een paar woorden Fmnscli had opgedaan, word maitre. Maar dikwijls dalen ook «uit "den helderen hemel donder en bliksem op argelooze menedtenkinderon neer. In tegenstelling met do verwachtingen imiteerde de franc niet de saltomor- t.-ilo van de Mark, maar hield rich gord en steeg. Deze stijging had in Weenen een tegenovergestelde bewe ging tengevolge. Hot koopkrachtige Weenen maakte zijn saUomortale. Twee billiocn papiermark, die Oos tenrijk verloren hoeft, is een behoor lijk stuk geld. zelfs, wanneer hot maar gestabiliseerde papieren kronen zijn. En op dit verlies bloeide in de Donaustad de ware democratie op. Al len werden gelijk, insolvent. Wat er verder gebeurde laat zich gemakke lijk denken: de bestelde slaapwagen- plaatsen werden afbesteld, het reser veren van apartementen ongedaan gemaakt, de pas gekochte auto's voor de helft van de waarde van de hand gedaan, 'do Fransehe taalstudie opge geven, de bestelde toiletten bleef men schuldig en men ging niet naar het. buitenland, maar bleef bij honk en alleen do zeer koopkraehtigen permit teerden zich de luxe, de goedkoop ge worden ba'dplaatsen in Salzkammcr- gut, Tirol en Karaten met hun aan wezigheid te vereffen, De mentaliteit van do Oosten rij ksche hoteliers in de ze plaatsen is echter zeer eigenaardig. Wanneer er zich geen gasten aanmel den, dan worden zij goadkooper, op dat er wel gasten zullen komen: wil len echter de gasten komen, 'dan wor den zij duurder omdat de gasten er zijn. In Oostenrijk, waar thans zoo veel over de bevordering van het vreemdelingenverkeer wordt gespro ken, moest men eerst eens het psycho logische probleem van de hotelier- mentaliteit oplossen, waarschijnlijk zou men dan ook don sleutel tot be vordering van het vreemdelingenver keer gevonden hebben. Zoo beleeft (-'bezuinigde en ontslagen ambten, stopgezette indusirieele be drijven en vele tienduizenden werk- loozen. De catastrophe trok aldus steeds grootet'e cirkels. De stilstand in het zakenleven is volmaakt, alleen levensmiddelen kunnen nog verkocht worden en alW wat roet luxe of m>: middel cl Ö00.ÖÖÖ k met levensbehoeften verhand houdt ondervind' stagnatie. Nieuwe stakin gen van betaling, nieuw ontslag en verdom verlamming van d«-n handel. D ze dorde catastrophe, die Oosten- r.;"< medemnakt, is misschien niet de geringste. Deze derde catasbrcmfwlyl geringste. Do eerste catastrophe van den verloren oorlog volgde na een to tale moreele en lichamelijke depressie, do tweede, de waardevermindering au het geld en de verarming van den middenstand, sloot zich daarbij logisch aan. maar deze derde cata strophe kwam te plotseling, zonder voorbereiding, leder was overtuigd, dat Oostenrijk .gered is, dat men het begin van een gouden eeuw bereikt had, dat men nu voor de ontberingen van de laatste jaren zou worden scha deloos gesteld. Men kwam tot, een ge makkelijke manier van ge ld verdienen, zonder veel arbeid en tn aansluiting daarmede ontdekte men met 'dogma tische zekerheid de stelling: Weenen is een middelpunt van den handel tus- schen Oost en West, het groote tus- schenstalion tuwchen twee economi sche gebieden, het centrum van het geldverkeer voor geheel Oost-Europa, do stapelplaats voor alle artikelen van de wereldmarkt, voor den goederen- rui 1 tpsschen industrielanden en pro- (Geautoriseerde vertaling). Naar het Engelse li van J. S. FLETCHER. 18) De trein van 9.53 stopte om 10.28 in Portsmouth. En in Portsmouth stapte Harriett uit, gaf zijn kaartje af en ging op zoek naar een goedkoop hotel. Hij had zijn Amerika.msche plannen toen al heelemaal opgegeven: op het oogenblik, stond hij, kon hij meer be reiken in Engeland. HOOFDSTUK VIII. Juffrouw Knap. „Tiben Bartleth tegen Pemberton gezegd had, dat hij de biljetten niet rond wou brengen, moest de drukker iemand andere gaan zoeken. Het kostte hem geen moeite om iemand anders te vinden er waren genoog mcnschcn, die geen work hadden er graag vijf gulden wilden verdienen. 'En den volgenden morgen om negen uur hing het aanplakbiljet voor iedere winkelruit in So'uthemstowe en spra- duetic-Ianrlen. Zonder aan de geografi sche heteekenis van Weenen te willen twijfelen, zij is eielüg uiterst gunstig en voor het ruilverkeer en den transi tohandel geboren, moet toch geconsta teerd worden dat deze overdreven ver wachtingen vroeg of laat tot oen te leurstelling moesten leiden. Zonder arbeid geen resultaat en de verheffing van Weenen tof. groot emporium van den handel zou zeer veel ernstig po gen, taaien arbeid en vooral geloof aan zijn soliditeit en betrouwbaar heid hebben geëischt. Met de tijdens en na den oorlog ontstane zakenmo- raal had men vroeg of laat, moeten breken, zelfs wanneer de f ran af ri st rophe achterwege was gebleven. Die heeft de ontwikkeling van de moeilijk heden slechts versneld, maar niet. 'de nuchtere werkelijkheid veroorzaakt. Grooter nog dan het materieele verlies i< de moreele schade, die men heeft geleden. De menschhéid is geneigd to genoralitecren en spaart zich graag de moeite, onderscheid te molten. Tn waarheid moet men er aon denken, dat de ineenstorting van een groot aantal Weensche banken, groote han delsfirma's en talrijke industrieën al leen bij de conjunct uur-ondernemin gen plaats had, oorlogsconjuncfuur, inflat ieconjunc.tuur on beursconjunc- tuur heetten de booze geesten, 'die do goede oude gebrnikonhebben bedorven. Maar niet zoo algemeen als men wel aanneemt. De oude gerenommeerde Weensche banken, die langen tijd de ruggegraat van het midfJen-Europee- scbo financieel© systeem hebben ge vormd, zijn niet door de demoralï- seerende verschijnselen aangetast, de oude Oostenrijksche industrie, die haar recht van bestaan in normale tij den had bewezen, is in den afgrond van de crisis niet meegesleurd, groote. oude handelsfirma^, die op tradities van menschenleeftijd kunnen terugzien, hebben van hun oudo work- ken de voorbijgangers er over of cr iemand zoo gelukkig zou zijn om die tienduizend gulden belooning in de wacht te sleepen. Meilapont zag de biljetion hangen toen hij* van zijn huis, dat buiten do slad lag, vandaan kwam. en uitte binnensmonds een verwensching. Zoolang hij bij de politie was, had hij er al naar verlangd, dat hij eens een gi'ooto zaak in handen zou krijgen, een ..cause célèbro", on hij dacht dat uit er nu eindelijk een worden zou. Hij was van plan om het heelemaal voor zich te houden al het grove werk zelf te doen, om zelf alle eer van de mtdokking te krijgen. Hij had met opzet vermeden om er hulp van bui tenaf bij te halen, hij voelde er niets voor om detectives uit Scotland Yard le laten komen, die dan hun neus zouden steken in allerlei din gen in Southernstowe, en alles voor hem zouden bederven hij wilde het zoover brengen dat. hij, als hij klaar was, kon zeggen, dat hij het. heele maal alleen had gedaan en door zijn eigen handigheid en slimheid. En nu kwam dit er tusschen hij voelde er niets voor op het oogenblik. Het was ergerlijk en toen hij enke le dingen op het politiebureau had afgedaan ging hij naar het kantoor van Shelmore en zei het hem rond uit.. Shelmoi'e schudde het hoofd spreidde do handen uit. Oud.- mannen en vrouwen, oorlogsin validen, wegbozuinigde werknemers, vluchtelingen, potlood-, lucifers, Iee«- waren-, kaarten- c-n boordenverkoo- pers en nog een dozijn andere typen gaan van tafel lot tafel en maken iemand het verblijf op het terras on aangenaam. Maar zelfs de zaken van de bedelaars zijn slecht geworden. Een geroutineerde Weensche bedelaar ver diende, volgens de politie per dag ge- jmiddfld 303.000 kronen, driemaal zoo- houdt veel als een overste of een hoofd-amb- tenaar. Thans bedraagt het gemiddeld .inkomen" van een bedelaar ternau- .vemocnl 25.000 kronen. Ook Weenen als theatensla.r blijft .au de crisis niet, vrij. De laatste maanden waren de theaters letterlijk uitgestorven in Weenen zeide men met galgenhumor: „Wat doe je, wanneer je alleen wilt zijn?" ..Dan ga je naar den schouwburg"-, luidde het ant woord, Onder deze omstandigheden hel een wanhopige onderneming, den bokswedstrijd Carpentier te hou- den en thans de Aïdavooreleiling met Muscagni als dirigent, G00 uitvoeren den, alles uit Italië geïmporteerd en mei uit Italië meegebrachte paarden en kameelen. Twaalf milliard kost het geheele, arrangement, maar terwij! het in den goeden tijd kinderspel zou 'eest, bet, honderdvoudige te ontvangen, eindigt nu deze geschiede nis. evenals de boksmatch mot een fiasco, Ondanks liefde voor 'de kunst, eestdrift. voor muziek en theater is 1 het geld voor do cl a gel ij ksche be hoeften noodig. Bij d«- stabiele waar- fin het geld da Nationale Bank verdedigt 'do Oostenrij ksche kroon goed schieten de prijzen voortdu rend omboog. Iedere index wijst een paar procent toeneming aan. Voor de groote massa van de bevolking be kent dit, dat zij de toch reeds ge ringe behoeften nog meer moot beper ken en zich in do laatste dagen van dc maand voeden met do hoop, dat bet. den eersten weer beter zal wor den. Degenen, die 'deze crisis voor een groot doel veroorzaakt hebben, de francs- en andere speculanten, zitten voor een deel achter slot en grendel. De Weciisch© gevangenis, waar de ar restanten tol rte behandeling van hun rechtszaak zijn opgesloten, heeft een eigen bankafdecling. Men vindt onder haar bewoners 'de beste namen, die maanden geleden do èocietyru- briek van dc bladen hebben bevolkt- Hun voornaamst» verdedig! n gsargu ment is: ontoerekenbaarheid. Het is merkwaardig, dat. bij gefailleerde bankdirecteuren tenslotte altijd blijkt 'dat zij gek waren. Er na, maar nooit- er voor. Dr. STEPHAN" STEIXER. Stadsnieuws CENTRALE BOND VAN TRANS PORTARBEIDERS. Vrijdagavond hield de afdeeling Haarlem van den Cenlralen Bond van Transportarbeiders een goed bezoch te vergadering in het gebouw „De Centrale", onder voorzitterschap van den heer A. Mars. Deze deelde mede, dat de afdecling den laa'stcn tijd ge stadig in ledental groeit eu dal er nog slechts 26 nieuwe leden noodig zijn, om een vertegenwoordiging in den Bonds raad te verkrijgen. Verder werd mede gedeeld, dat er den laatslen tijd vele klachten bij het bestuur Inkomen in zake de steunregeling te Schoten, waar door het college van Y Burgerl. Armbe stuur de steun herhaaldelijk wordt ver laagd en tevens de controle aan de or ganisaties ontnomen, waardoor de leden VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 88 DE MINUUT DIE EEN EEUW LIJKT Als je op den heetsten dag van den zomer een stuk ijs naar huis tracht te brengen en onderweg de kampioen lange-afstands praat ster van de buurt ontmoet. gedupeerd worden. Door het bestuur zal gepoogd wor den om aan dezen toestand in overleg met de andere organisaties een einde te maken. Voorts werden de leden opgewekt, de belangrijke en leerzame cursussen van de Centrale Commissie voor Arbeiders- Ontwikkeling te bezoeken en zich als deelnemers voor de te houden school- 1 op 1 gevel Hierna werd verslag uitgebracht van het onlangs te Amsterdam gehouden congres. Door den voorzitter werd een inlei ding gehooden ever de door het I. V. V. uitgeschreven anti-oorlogsdag die op 21 September plaats vindt. Spreker herinnerde aan de groote ellende, door het militarisme over de wereld ge bracht en de moreele gevolgen hier van, waarbij gewezen werd op de groo. te uitgaven der rcgcering voor mili taire doeleinden, waar tegenover staat, dat verschillende sociale belangen ge- Schaad worden. Door de aanwezigen werd deze inleiding met groote aan dacht gevolgddoor hen werd toege zegd, aan de anti-oorlogsdemonstratie te zullen deelnemen. Te ruim 10 uur werd deze goed be zochte vergadering gesloten. HANDELSREGISTER. Blijkens mededeelingcn in „Handels- berichten" hadden in Haarlem en Om streken dc volgende nieuwe inschrij vingen in het Handelsregister plaats. Autobus-Onderneming IJmuiden Haarlem. Velsen, De Wcerdstraat d 25 opznbaar vervoer van personen tus schen Haarlem en IJmuiden. Eigenaar J. Duin, Velsen (H. V.). N.V. Bouwmaatschappij „West-Fri- sia", Heemstede, Prinsessckade 45, koo pen on verkoopen van bouwterreinen, bouwen van huizen en het weder ver koopen cn verhuren daarvan. Directeur: II. Roesicc, Heemstede. Commissaris C. T. P. Nieuwenhuis, echtgen. van IJ. Rocskc, Heemstede. Maatschappelijk kapitaal 200.000, waarvan geplaatst cn gestort f 42.000. Coöperatieve Woningbouwvcreeniging „Ons Huis", Bloemendaal (Overveen), Midden Tuindorplaan 6, verschaffen van eigen woningen. BestuurC. HoUf- schlag, Bloemendaal, voorzitterH. J. Keizer, Bloemendaal. secretaris H. A. Tweehuyscn, Bloemendaal, penning meester H. Scholten, Bloemendaal en H. A. TweehuyscnSchoten, „Dc Bonte Koe", Pres. Steynstraat 1, boter, kaas, eieren, fijne vleeschwaren, conserven, melk, enz. EigenaarJ. Hartog. „De Gcldersche Winkel", De Key- slraat.i, boter, kaas en fijne vleesch waren. Eigenaar A. J. Bersée. D. Grol, Kruisstraat 19, tabak, siga ren cn sigaretten. Haarlemschc Tcgclhandel, Kamper- singel 24, tegelhandel. Eigenaar A. Verhagen. Firma Hazevoet en Klomp, Frankestr. 21, schilders. Vennooten W. Hazevoet en C. Klomp. „Het goedkoope Lederhuis", Schoten, Eikenstraat 30, schoenmakersfouruitu- ren en lederhandel. EigenaarG. J. Nibbelink, Schoten. Technisch Bureau „Techniek", Heem stede, Jacob Catslaan 5, garage en re paratie. Eigenaar O. J. Reinders. N.V. Visscherij-Maaischappij „Zwar te Zee", Bloemendaal (Overveen), Bloe- mendaalsche weg 241, visscherijbedrijf. Directeuren J. Frater Smid, Bloemen daal en G. Prins. Velsen. Commissaris sen E. Frater Smid, Bloemendaal en P. Prins, Velsen. Maatschappelijk ka pitaal f 10.000, geheel geplaatst en vol gestort. N.V. Visscherij-Maaischappij „Witte Zee", Bloemendaal (Overveen), Bloe- mendaalsche weg 241, visscherijbedrijf. Directeuren J. Frater Smid, Bloemen daal en G. Prins, Velsen, Commissaris sen E. Frater Smid, Bloemendaal en P. Prins, Velsen. Maatschappelijk kapi taal ïo.ooo, geheel geplaatst en vol gestort. Verder hadden plaats de volgende wijzigingen Agentuur en Commissiehandel „Ke nau", Groote Houtstraat 133 rd, han del in schoen fournituren. Zaak verplaatst naar Schoten, Eikenstraat 30. Afslagzegel „Het Kruis", Ged. Raam gracht 33, verkoopen van kortingzegels waarvoor cadeaux worden verstrekt. Zaak verplaatst naar Schermerstraat 4- CoÖp. Broodbakkcrij en Verbruiks- ve'recniging „De Eendracht", Don kere Spaarne 42. Filiaal gevestigd: Don kere Spaarne 40. Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz", Velsen (IJmuiden), Kanaalstr. 37. Uitgetreden F. Beenhakker, voorzit ter IT. W. Creulzberg, lid van den Raad van Toc-zicht. Functie J. J. Baart, be stuurslid, gewijzigd in „voorzitter"; J. C. Dunnebier, secretaris, gewijzigd in „bestuurslid" C. Gras, bestuurslid, is gewijzigd in „secretaris". Nieuw be stuurslid W. Lagendijk. Velsen. Nieu we leden van den Raad van Beheer A. de Wit, Velsen F. J. H. Schneiders, Velsen. N.V. ITanzebank (F.). Beverwijk, Bree- straat 23. Ontslagen beh. F.: J. C. Doo- ve. Nieuwe beh. F.: J. A. Modderman, Beverwijk. Geplaatst kapitaal bedraagt thans ƒ2.159.400, waarvan gestort ƒ1.878.600. N.V. Hanzebank (F.), Ged. Oude Gracht 39. Ontslagen beh. F. J. J. M. Post Nieuwe beh. F.: J, A. Hoosemans (B. ,P.). Geplaatst kapitaal bedraagt thans ƒ2.159.400, waarvan gestort 1.878.600. N.V. Hanzebank (F.), Heemstede, Binnenweg 7. Filiaal Heemstede, Bin nenweg 7 opgeheven. Ontslagen beh. F. N. IT. P. Nieben. N.V. Hanzebank (F.), Lisse, Heeren- weg 161. Ontslagen beh. F,E. Th. Gielis. Nieuwe beh. F. G. P. Ouwen- dijk, Hillegom (B. P.). Geplaatst kapi taal bedraagt thans 2.159.400, waarvan gestort 1.878.400. N.V, ITanzebank (F.), IJmuiden (Vel sen), Willemsplein. Opgeheven filiaal (Nadruk verboden.) IJmuiden, Willemsplein. Ontslagen be heerder F. A. Th. Tieman, L. van Hassent, Velsen, Tuinderstraat 45, kruidenier. Uitgetreden Eigenaar L. van Hassent, handelsnaam gewijzigd in „A. Streefland". Nieuwe eigenaar .1 A. Streefland, Velsen, N.V. Hollandsche Agentuur en Com missiehandel (F.), Burgwal 66, handel op commissiebasis in alle overzeesche producten. Filiaal Haarlem, Burgwal 66 (genaamd N.V, „ITahes") opgeheven. Beh. F.C. de Wolff, Zandvoort, ont slagen. Firma P. H. Korlvinke en Co. „De Haagsche Sigarenfiima" (F.), Kruis straat 19, winkel in tabak en sigaren, Filiaal Kruisstraat 19 opgeheven.. Gebr. Kurvers Van Luit, Smede- slraat 13, handel in lijsten, spiegels, schilderijen, glas en aanverwante arti kelen. Uitgetreden vennootA. H. A. Kurvers en J. van Luit. Handelsnaam' gewijzigd in „Adr. Kurvers" Eigenaar A. H. J. Kurvers. N.V. Maatschappij lot Exploitatie der Sigarenmagazijnen voorh. Willem Mast, Kruisweg 13,- Filiaal Haarlem, Kruis weg 13 opgeheven. N.V. Modemagazijn Lafayette, Groo te Houtstraat 102 a. Uitgetreden comm.: M. Cok. J. A. Mulder, Barteljorisstraat 1, kof fiehuis. Uitgetreden eigenaar J. A, Mulder, Handelsnaam gewijzigd in: „G, van der Heul,. Nieuwe eigenaar G. van. der Heul. Nolff's Goedkoope Apotheek, Scho tersingel 45 zwart. Filiaal gevestigd te IJmuiden (Velsen), Prins Hendrikstraat no. itg. N.V. Velo Waschmachine Maatschap pij (Filiaal), Damstraat 8. Filiaal Dam straat 8 verplaatst naar Rivierviscb- raarkt 4. N.V. Vereenigde Steenkolenhandel, Velsen, Verlengde Kanaalstraat C 4. Overleden commissarisJ- N. Klein, Nieuwe commissaris N. Levenltamp. Firma C. van Vrede, Velsen (IJmui den), Willemsplein C 9, handel in goud, zilver en uurwerken. Handelszaak om gezet in een vennootschap onder firma. VennootenV. van Vrede, Velsen en J. van Vrede, Velsen (I-I. V.). INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In „Het Lichtbeeld" wordt naar aanleiding van een artikel in een Duitsch tijdschrift de vraag onder de oogen gezien: wat is een leerfilin? D. V. S. levert een beschouwing over fümtiiels. In „Eigen Haard", behalve een aardig schetsje: Klein Jaapje. door. M. J. Molanus-Stamperius, een ar tikel over een film van de „Bataaf- sche" die een overzicht geeft van het bedrijf dezer Petroleum Maatschappij in Ned. Indië. In „Avicultura" bijzonderhe den over Gemonnikte of Rijnlandsche Ringslagers met afbeeldingen, Kriel- honders in den stadstuin, Engel- sche BulLdoggen, enz. _,Mijn schuld is ho', niet, inspec teur", sputterde hij tegen. „Ik hen het, geloof mij, volkomen met u Maar wat kunnen we begin nen met een jonge dame die die bet meest vastberaden persoontpe is, dat ik ooit gezien heb? Juffrouw Knap is hier gekomen en stond er op, dat het gebeuren zou. Ze zei dood kalm dat ze, hoewel ze niet meerder jarig is, een heeleboel geld bij de bank heeft staan, dat, ze er naar be lieven af kan halen en vorder dab ze er eiken cent van wil besteden om den moordenaar van haar voogd te vinden. Ze is een vrouw die absoluut haar eigen zin wil doen, en die het den menschen, die tegen haar in gaan heel onaangenaam kan maken. Ik weet niet of alle menschen in Corn wall zoo zijn, want ik heb er nooit, eerder een ontmoet, maar zij ze is niet bepaald wraakzuchtig, maar het lijkt er toch erg veel op. Zo heeft het zich nu in haar hoofd gezet dat zij haar voogd moet wreken er wil geen half werk 'doen, en schrikt, nergens van terug. Ze was vast beslo ten om deze belooning uil; te loven, en als ik liet, niet voor haar gedaan had, zou zo gewoon naar een anderen advocaat geloopen zijn. Als u haar beter kende Op dat oogenblik deed Simmons Hackdalo de groene deur open 1 ging teen op zij. „Juffrouw Kna kondigde hij aan. Juffrouw Knap kwam binnen en knikte, eerst tegen Shelmore en toen tegen Meilapont. Ze was tot nu toe niet in den rouw gegaan integen deel, zo had haar mooiste kleeren aan en zag er zeer flink uit. „We spraken zoo juist over u, juf frouw Knap!" zei Shelmore, terwijl hij een gemakkelijken stoel aanschoof en het vuur even opstookte. „In specteur Meilapont vindt het jammer dat wo die belooning hebben uitge loofd". Juffrouw Knap ging zitten en wend- do zich tot Meilapont. „En mag ik vragen waarom?" zei ze. Meilapont wreef eens langs ziin kin. Hij was er niet aan gewend om te gaan met zulke vastberaden jonge da mes, en hij keek haar aan, zooals een bioloog naar een nieuw soort van plant zou staren. „Hm!" zei hij peinzend. ,,ITet is eh een beetje vervelend, juffrouw Knap. In dergelijke zaken is het altijd het best om alles aan ons, de politie, over te laten. Maar om wat te wach ten, ziet u. voor „Ik zie heelemaal niet in waarom ik zou wachten!" viel juffrouw Pretty hem in de rede. ..Terwijl men wacht, ontsnapt de moordenaar. Ik wil u heelemaal niet tegenwerken, inspec ted. maar u Werkt, volgens uw me- P on :k volgens do mijne. Mijn voogd is in deze, stad op laaghartige wijze vermoord en ik moet er achter komen wie hem vermoord heeft!" Juist! Ik kan mij heel goed in uw, gevoelens verplaatsen, juffrouw Knap stemde Meilapont toe, op zijn vriende- lijksten toon. „Maar in zulke geval lenzulke geheimzinnige gevallen is bet dikwijls beter om diploma tiek op te trede® dan om openlijk den oorlog te 'Verklaren. Er zijn verschil lende manieren om te werk te gaan, en ik geef de voorkeur nan de la ten we zeggen geheime, bedekte wijze. Wij zijn het er over eens dat meneei Deane vermoord is heeft u er ver der nog eenige vermoedens over?" Juffrouw Knap dacht een oogenblik na. „Ik denk dat iemand hem gevolgd is naar Southerasr.owe", zei zo ten slotte. „Iemand, die wist, dat hij geld en kostbaarheden bij zich had. Ik denk, dat die iemand waarschijnlijk in het hotel heeft gelogeerd en hem gevolgd is, toen hij uit ging. Er wa ren dien nac-ht heel wat menschen in het hotel, naar ik gehoord .heb. De meeste ziin den volgenden morgen weer vertrokken ik weet niet of hun spoor nog gevolgd kan worden of niet. Ik veVonderstel dat de politie hen wel kan opsnorren en ondervra gen". ..De hoofdzaak ia volgens mij dit", zeide Meilapont. „Waarom is meneer Deane 's avonds zoo laat nog het Chancéllor-hotel uitgegaan? 'ie middernacht." „Daar heb ik ook al over gedacht",- zei juffrouw Knap. „Ik geloof wel dat ik daar een reden voor weet. Meneer Deane sliep niet erg goed en ik heb hem wel hooren zeggen, dat hij in een vreemd bed nooit goed slapen kon. Thuis ging hij altijd 's avonds laat. vlak voor hij naar bed ging, nog een wandeling maken. Ik denk, dat hi| dien avond in het hotel voelde, dai; hij niet ill slaap kon komen, en dat, hij toen is opgestaan, zich heeft aan gekleed en een eindje is gaan wande len, Heel eenvoudig!" „Dat hij uit is gegaan staat vast; dat hij vermoord en beroofd is, staat ook vast", merkte Meilapont op. „En", voegde Hij er bij, „het staat he laas ook vast, dht we niet de minste aanwijzing hebben, wie de misdadi ger zijn kan. En ik geloof, juffrouw Jraap. dat uw, voogd vermoord is door den een of an deren laudlooper, die hem naderhand beroofd heeft. Maar ik geloof ook nog iets anders ik ben er zeker van dab' meneer Deane Southernstowe en iemand in Southernstowe kende, en dat zijn eigenlijke doel 's avonds was om dien kennis te gaan opzoeken, al was het ook nog zoo laat". (Wordt' vervolgd)j

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 5