De vaische rijwielplaatjes. Van het.Kantongerecht Het vraagstuk de autobussen 42e Jaargang No. 12647 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 10 September 1924 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ADVERTENTIENVan 1 tot. 5 regels f 1-75; iedere, regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3-57J^. Franco per post door Nederland 13.87^. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd 1 abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken f057>'afranco per post f0-65. per plaatsing, elke regel meer 15 Cents contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, Mmuiden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 000 en Administratie 724 D'reCleU^roHr^"aciER^0(cMpEEREaoow|REBOOWI Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA WOENSDAG 10 SEPTEMBER. Gebouw Stads-Doelen. Gasthuis straat. Tentoonstelling ..Het Kind", van 25 en van 7,3010 uur. Gebouw Olympia. Dansen 8—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 11 SEPTEMBER Groote Kerk, Orgelconcert van 2—3 uur. Vrije toegang. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Theater ,,De Kroon", Groote Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater. Kl. Houtstraat - 77: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlanta-bioscoop, Zijlstraat, Bios coopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater, Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Nieuwe maatregelen voor de autobussen Voor de autobussen. Of moeten wij zeggen tegen de autobussen i In ieder geval zijn het nuttige raaafcrege Jen, die laat ons dan zeggen ten op zichte van deze vervoermiddelen door B tu VV. van Haarlem genomen zijn. Hier wordt een nieuwe vorm van wetgeving geschapen en allengs uit gebreid, huilen de politieverordening om: de rechtsgrond is de veiligheid van het publiek cn kracht tot uitvoe ring wordt aan de politie gegeven door de omstandigheid, dat dc ex ploitanten die c-r zich niet aan hou den, eenvoudig in de stad geen vaste standplaats meer krijgen, die zij voor de uitoefening van hun bedrijf niet kunnen missen. Dit is een krachtig middel tot dwang. Maar wij zipn meteen de zwakheid die er in ligt, dat nameiijk alle bepalingen van B. en W. van Haarlem niet meer gelden, zoodra dc autobug buiten onze gemeentegrenzen gekomen is. Dat is natuurlijk voor dc deuren in dc wagens geen bezwaar, maar wel voor het rookverbod, voor het verbod van muzickmaken in de wagens, voor do bepalingen omtrent dc vuling van bot benzine-reservoir. Wat baat het, wilen wij maar zeggen, of deze en andere voorschriften in Haarlem worden nageleefd, wanneer die zoodra de autobus in een andere gemeente komt, worden verwaar loosd 1 W ij weten wel, dat misschien niet iedere gemeente beschikt over den stok achter do deur, waarmee Haar lem kan dreigen, maar willen toch de aandacht, vestigen op de wensohe- lijkhcid van samenwerking tusschen de verschillende gemeentebesturen. Burgemeester Boreel beeft indertijd onderlinge samenwerking -\.n, al thans gedachten wisseling tusschen de burgemeesters in den omtrek ingesteld. Dat was een goede gedachte. Bestaat dit contact niet- meer? Als het losge raakt is zouden wij da! betreuren. In bet belanc van lief. publiek is het zekc. dat de autobussen rijden, maar ook dat. de veiligheid daarbij zooveel mogelijk wordt, gewaarborgd, Hoe meer cte gemeentebesturen zich daarover met elkaar verstaan, des te beter. Menschen, die nooit in Jndië zijn geweest, kunnen zich tQoeiiijk een voorstelling van een tropische» regen maken. „Zoo regent het na zeker ook jn Indië hoor jc herhaaldelijk Hol landers bij een piasbui zeggen. Het is altijd weer een bewijs, dat zij zich geen flauwe voorstelling van een tro- pisehen regen kunnen maken. Misschien zullen de volgende cijfers, die een oud-Indischman ons verstrek te, onzen lezers eenig idee van den regen in dc tropen kunnen bijbrengen. .Volgens de opnemingen van het Me teorologisch Instituut- te Dc Bilt is in dc maand Augustus in ons bind 18b m.M. regen gevallen. En wij weten allen nog, hoe het in Augustus gere gend heeft. Op de post Benkajang in Borneo, waar eiken dag de regenval moest, worden opgenomen, kwam he', her haaldelijk voor, dat er in één uur 50 m.M. regen viel. Op één dag wees de regenmeter eens 132 millimeter aan, dat is dus maar 51 m.M. minder dan in dc heele maand Augustus in Neder land. Dit was de maximum regenval op één dag, opgenomen in anderhalf jaar. Onze zegsman herinnert zich, dat de regenval in één maand soms zelfs tot, 1100 m.M. steeg. Cijfers van 500 en 600 m.M. waren heel gewoon. 'Als wij die cijfers lezen, zouden wij er bijna toe komen om to zeggen, dat het in Augustus hier bijna niet ge regend beeft. DE VOLMAAKTE VROUW. Eon Deenscli Jijdechrift ia op 't ori gineel© (en gevaarlijke) denkbeeld ge komen onder zijne lezers een enquête to openen, die ten doel had, te onder zoeken aan welke eigenschappen d© volmaakte vrouw moet beaut,woor den. D© antwoorden, die, zooals te be grijpen valt, allen zonder de namen der afzenders worden bekend ge maakt. wijzen uit, dat een vrouw, om volmaakt te zijn. aan d© volgende eisehen moet voldoen 1. Een krant lezen, zonder de volg orde der bladen t© verstoren. 2. liet hoofdartikel van eon cou rant lezen. 3. (Nooit in een discussie hot laatste woord willen hebben. 4. Vleiend over vriendinnen spre ken, als deze afwezig zijn. 5. Zich niot ophouden met buur praatjes. 6. Niet naar de uitve-rkoopen van groote magazijnen gaan. 7. Altijd eerlijk voor haar leeftijd uitkomen. 8. Nooit spijt betuigen dat zij geen man is. Dal is dus de volmaakte vrouw in Denemarken, De lezers van het tijdschrift hebben blijkbaar de vraao- in een stemming van sohoonmoeder-hutnor optrevst, want het ruwe-materiaal van alle tot in het oneindige herhaalde grapjes, die de kolommen van goedkepe hu moristische blaadjes vullen is aan- \V*ïi zeiden dat de enquête van het Doonscho blad gevaarlijk is. want wal ze! er van de mannen overblijven, als do Dec-nsohe dames bier eens op gaan antwoorden. Wanneer ooit, dan is hier voor hen gelegenheid om bet laatste wcord in de d'iscuaeie te heb ben. En daarom moencn wij binnenkort een nieuwe enquête te mogen ver wachten. ditmaal ingesteld door een Deonseh dame-tijdschrift «n- over het onderwerp: Wat zijn de cigenschap- pen van den volmaakten man? Wij rillen bij de gedachte aan de grieven. die dan zullen loskomen. Tot de mindere zullen wij zeker bchooreu. Do courant niet voor zichzelf hou den. maar een stuk aan zijn vrouw geven. f»-brander genoeg zijn om een pas send antwoord t© geven op wat nu 't ..laatste woord" van de vrouw is. Niet altijd over vrienden spreken als deze afwezig zijn. Do vrouw genoeg kleedgeld geven, zoodat zii niet naar de uitverkoopon der groot© magazijnen behoeft te gaan. Maar wanneer ©r iets van die en quête komt. zullen er ongetwijfeld vrouwen zijn. die zich niet- schamen ronduit, te bekennen Do volmaakte man? Dat is de tjiijne. Tot de2c hoogte hoeft gec-u der Deensbhe mannen zich helaas kunnen opwerken. StadsnKeiiws Een arrestatie te Halfweg. De jongeman verzette zich heftig. De vaische plaatjes werden te Amsterdam gemaakt. Reeds eenigen tijd bestond bij de po litic in Halfweg het vermoeden, dat daar vaische rijwielplaatjes -werden verhandeld. IJverig zette 'de politie haar naspeuringen in deze voort, tot dat, haar duidelijk werd, dat de ge zochte was de 20-jarige J. H. v. M. alhier, v. M. werd daarop door 'de beide politiemannen de Graaff en van den Bosch opgespoord en gearres teerd in café Verstraten. Een oogen- blik scheen het alsof hij zich gewillig naar het raadhuis zou laten geleiden, doch plotseling weigerde hij een stap verder te' gaan, zoodot geweld moest worden gebruikt en hef een oogenblik een worsteling dreigde te worden, v. M., die de bokssport schijnt te beoefe nen word echter spoedig overmand en toen geboeid verder getranspor teerd. De gearresteerde is later over gebracht" naar het Huis van Bewaring te Haarlem. Gebleken is dat hij o'e vaische plaatjes te Amsterdam op kocht voor 50 cent en ze dan in Half- weg en elders voor 1.50 aan den man trachtte te bréngen. Reeds zijn verschillende van deze aldus verhan delde, plaatjes in beslag genomen. De inbraak in de Haarlemmermeer. Daders naar Haarlem over gebracht. Naar wij vernemen, zijn de door do aarlemsche recherche on de Haar- Jemmermeersche politie gearresteerde inbrekers P. S. te Schoten en -1. te Haarlem, die Dinsdagnacht hebben ingebroken bij den koopman en vee houder II. A. aan den Hillegomraer- dijk alhier, héden ter beschikking van ï:- Justitie te Haarlem - De gewassen in den Haarlemmermeerpolder. De oogst reeds voor een groot gedeelte mislukt. „Het natte wéder" en ,,de oogst" zijn thans in landbouwkringen de on derwerpen van den dag. Telkens doet de ongunstige barometerstand de hoop op een betere weersgesteldheid \\eer verdwijnen, dan zien de landbouwers zich in hun verwachtingen weer te leurgesteld. Allerwcge wordt geklaagd over de steeds grooter wordende scha de, die door hot natte weder in de te velde staande gewassen wordt teweeg gebracht. Men ziet de toekomst wat de uitkomsten van den oogst betreft steeds donker in. Do tarwe en de ha- er hebben wel het meest te lijdc-n an den aanhoudenden regen en zijn dan ook reeds voor een groot gedeel te verloren gegaan. Op somrnigt plaatsen leveren deze gewassen oei freurigen. aanblik op, doordien ze pla tegen den grond zijn geslagen en „het schot," er zoodanig in zit, dat de groe ne spruiten er bovenop ziften en 'f meer gelijkt, op „grasland" dan op goudgeel graan. Met do op ruiters staande 'erwten staat 't er ic-ts gunsti ger voor. Het bovenste gedeelte is ook wol reeds begonnen te .schieten", maar bij eenige dagen droog weder bestaat er wel kans dat- er van dit gewas naar schatting nog ongeveer 2/3 gedeelte terecht, komt. Christelijke Oratorium vereeniging Een onderafdeellng te Velseroord Wij vernemen, dab in Velseroord een onderafdeeling van de Christelijke Ot-alonumvereeniging te Haarlem is opgericht. Dit is gedaan, orn de lo den der vereeniging, die te Velser oord wonen, tor wille te zijn. Zij blii- ven Jid van de groote vereeniging. maar voor velen hunner is het lastig, om voor elke gewone repetitie naar Haarlem te komen. De directeur de heer George Robert, zal dan telkens naar Velseroord komen, om de repe tities te leiden. Benoeming van een tweeden Kantonrechter te wachten Aan de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Ka- er aangaande het wetsontwerp tot iststelling van het rechtsgebied van i zetels van rechtbanken en kanton gerechten is de volgende mededeling ontleend: Ten aanzien van HaarlemHaar lemmermeer staan do zaken zoo, dat, ook al zou liet. kanton Haarlemmer meer blijven bestaan, niettemin eer lang toch in Haarlem een tweede kantonrechter zou moeten worden be noemd, omdat Haarlem op dit oogen blik reeds zwaar belast is. Christelijk Gereformeer de kerk De tweede predikant beroepen De Christelijk Gereformeerde kerk (die zooals bekend is haar gebouw aan de Raaks heeft en nu een tweede kerk gebouw in het Schoterkwartier bouwt) heeft lot tweeden predikant beroepen Ds. Bicsma te Groningen, Alg. Ned. Bakkersgezel- lenbortd Vervolgcursus der vakschool Op de Dinsdagavond gehouden be stuursvergadering der afd. Haarlem van den Al gem, Ned. Bakkeragezel- lenbond werd besloten den a.s. win ter, evenals dit bet vorige jaar ge schiedde, een vakschool te houden. Den vorigen winter is deze cursus, zoowel voor de organisators als voor do cursisten een groot, succes geweest, waardoor dan ook thans al reeds de zekerheid Van een groote deelneming der leden (aan wie in den loop dezer week een uitvoerige circulaire be treffende deze aangelegenheid zal wor den toegezonden) verzekerd is. Door het bestuur zijn reeds pogin- -n in bet werk gesteld om de voor dezen cursus benoodigde ingrediënten tegen inkoopsprijs Ie verkrijgen, ter wijl voorts bijtijds reeds een verzoek is verzonden aan bet bestuur der Coöp. Vooruitgang; om evenals bet vorige jaar ook thans de voor dezen cursus zoo bij uitstek geschikte ruime en over de nieuwste machine's be schikkende bakkerij in bruikleen te mogen ontvangen. De grensregeling De regaling tegen 1 Mei te verwachten? Naar wij vernemen worden thans in den Haag goede vorderingen gemaakt met het ontwerp-grer geling voor Haarlem. Eenst was het de bedoeling om de grenswijziging met 1 Januari a.s. in werking ie doen treden. Er moéten evenwel omstandigheden zijn o. het feil dat bet belastingjaar op Mei begint die er voor pleiten om do grenswijziging met 1 Mei 1925 offi eicel t© doen ingaan. Dan is er' ook voldoende tijd voor de verdere voorbe reiding, behandeling in de Kamers enz. In de maanden September, Oc- loberf November ©n December zijn de Kamers steeds overladen met het be- grootingwerb. Regenval en brakwater In een artikel in het Leidsch Dag blad betoogt de heel' B. F. Rrantz te te Leiden o-a., dar het inlaten van versch Woelwater te Gouda op bet malen van veel ineer belang is voqr do zuivet heid van hot grachtwater, dan een sterke regenval. „Men zou op net eerste gezicht ge neigd wezen om te gelooven, dat wanneer bet maar goed rogent en aus yerech water, bijkomt dat bi vendien zuurstofhóndend is, dit voc 't Grachtwater een verbetering zo beteekeben. De gunstig© invloed, die dit zo kunnen hebben, wordt echter opgei)1 ven door 't volgende. Vooral in de oude stad zijn alle mogelijke riolen, kolken en leidingen in gezellige anarchie waar niemand meer den weg in weet. sedert eeuwen op el kaar aangesloten. Zoodra hef mi flink gaat regenen (haast niemand vangt meer regen water op en gebruikt dus in zijn huishouden zoowai 3 maal te veel zeep) worden allo faecaliën, zondet dat hun Lijd gelaten is zich te la ten vóórontieden en geschikt, te wor den gemaakt voor de consumptie door de vanwege de natuur daartoe aangewezen organismen, te snel in de grachten gebracht, die daardoor overladen worden. Dit aesthetische schouwspel ie- b.v. i'i de T.a.ncre Mare bij een zware stort bui duidelijk te zien. Een en ander wordt daar als een dwars gerichte fontein even onder 'de oppervlakte in de gracht gespoten". Tot .zoover de heer Kratifz, cfïe er dan de aandacht op vestigt, dat Zon dag en Maandag na ettelijke weken van zwart water en stank, een krasse verbetering in het Leidsche gracht water te bespeuren is geweesa door het malen te Katwijk. Daarna volgt de heer Krantz aldus: „In het belang van de goede zaak ben ik gaarne bereid voor diegenen buiten Leiden, die zich voor deze zaak inleresseeren en die mij willen oezenden een fleschje water van c._.. 250 cM3. inhoud, het chloorgehalte kosteloos te bepalen en liet hun om gaand Te berichten. Hel monster moet worden genomen liefst midden in sloot, kanaal of meer 10 a 20 cM. onder de oppervlakte, niet in de van woonhuizen of fabrieken. is nauwkeurig op te geven, datum, uur, plaats en windrichting (sterk of zwak). Het fleschje eerst met te nemen water goed omspoe len. Bij monstername binnen 1 K.M. afstand van gemalen of watermolens is op Ie geven of deze a! dan niet werkten of tot kort lo voren nog ge werkt hadden. Wegens den hoogst veraoedelijken samenhang, die er bestaat tusschen het voorkomen van Malaria en het aanwezig zijn van 'brak water bepaald gehalte, uiteengezet in de N. Rott. Courant door den lieer J. van der Hoeven, houd ik mij tevens ten zeerste aanbevolen voor gegevens daaromtrent". Het adres van den heer Krantz is Rijnsburgerweg 153. Het gemeente elec- triciteitsbedrijf in 1923. Een batig saldo van f 3QD.G0G in de gemeentekas. Verschenen is het verslag van den toestand en de exploitatie, van het ge- mecnte-electriciteitsbedrijf te Haar lem over hefc jaar 1923. Er wordt in medegedeeld dat- 1923, zoowel uit technisch als uit financieel oogpunt beschouwd, een goed jaar genoemd mag worden. De stroom- aflevering aan particulieren cn indus trie nam belangrijk toe. De stroom- sflevering aan de provincie Noord- Holland bleef beperkt tot een kleine levering aan Schalkwijk. De voorgenomen stroomlevering aan heb Zfg.n. stadsgedeelte van de ge meente" Haavlemraerliede en Spaaim- woudc kwam dit jaar nog niet tot stand. Volkomen overeenstemming voorwaarden waaronder deze levering zou geschieden werd nog niet bereikt-, Tn 1923 werden door liet. 1\ E. N. lit de Centrale Haarlem (P. E. G. E. M.) betrokken 12.643.010 K.W.U en werden in 1923 aangesloten 1916 in stallaties. Op 31 Dec. 1923 waren geplaatst 11.727 electriciteilsmeters tegen 9811 op 31 December 1922, De openbare electrische verlichting bestond cp 31 December 1923 uit 93 lampen met een lichtsterkte varieer rende van 600 tot 1000 N.K. en 367 lampen van 100 tot 300 N.E. Uit het financieel overzicht blijkt dat na een afschrijving van 2.6.457.42 een storting in het reservefonds van 2-016.16 en hetaling van renle en re cognitie aan de gemeente, aan de ge meente ah- bijdrage van het batig saldo kan worden uitgekeerd 300.000 tegen '0.000 in 1922. Kookt de melk Gevallen van typhus De urgemeester van Haar! waar schuwt in verband met het voorkomen in den omtrek van Haarlem van meer gevallen van febris typhoïdcr. de in gezetenen tegen het gebruik van on gekookte melk en noodigt een ieder dringend uit om de melk niet anders dan gekookt te gebruiken. MUZIEK IN DEN HOUT, LAATSTE AVONDCONCERT in dit seizoen op Donderdag 11 Sep tember 1924 te 8 uur in den Hout onder leiding van Nico Gerharz. Wasner-Liszt-programma. I. Richard Wagner. 1. Ma.rsch nus der Oper „Tann höuser". 2. Vorspiel des Ilten Atk „Lohengrin". 3. Ein Albnmblatt. 4. Grosse Fantasie aus der Oper „Lohengrin". TT. Franz Liszt. 5. .Les Preludes" Poeme Sympho- nique". 6. Zweite Ungarische Rhapeodie. Coöperatie, ,Vooruitgang" De spaarkas voor brandstollen Aan de coöperatie „Vooruitgang" Is siiids eenigen tijd een spaarfonds verbonden met het doel om het. den le den gemakkelijker te maken de des vintere benoodigde .brandstoffen op te doen. door hiervoor reeds van te vo ren het benoodigde bedrag bijeen te sparen. Door de leden kon evenwel tof op dit oogenblik op elk gewenschit tijdstip het door hen gespaarde geld worden opgeéischt, waarvan dan ook een druk gebruik werd gemaakt, met het gevolg dat, het de coöperatie veel administratief -werk bezorgde, maar bovendien en dat is we! het ergste dat op het tijdstip 'der brandstof- levering het benoodigde geld niet bij een was. Daar de grondgedachte van het epaarfonds der coöperatie was dat met bespaarde geld voor de brand stoffen moest dienen is thans door het bestuur besloten dat de spaargelden tusschentijds niet meer opeisebbaar zijn en de spaarders over hun geld kunnen beschikken uitsluitend in de maanden Juli en Augustus, in wel ke maanden .ongeveer de winferbrand- stof door de coöperatie wordt gele verd. SPOORWEGAMBTENAREN. De afd. Haarlem van de B.A.N.S. houdt een ledenvergadering op Don derdagavond 11 September in Cafe- Restauranl Roodenbe'g, Spekstraat, Do agenda vermeldt o.m. Rede van hefc hoofdbestuurslid Borema, met het onderwerp: „Herleving?", be spreking der agenda van de vergade ring van liet hoofdbestuur met afd, besturen op 14 September 1924. PERSONALIA. Voor den Tndischen dienst is bestemd de heer K. J. v. d. Meer te Haarlem om werkzaam te worden ge steld ren behoeve van de elecirïfi- catie der Staatsspoorwegen. Het rookverbod over het algemeen met sympathie begroet De chauffeurs vragen strafbaarstelling der rookers zelf Lange werktijd der chauffeurs De meening van deh Commissaris yan Politie. Gauwer, dan we vermoedden, zijn de nieuwe voorwaarden voor de auto bushouders vastgesteld. In ons num mer van Dinsdag zijn de voorwaarden die geheel nieuw zijn, gepubliceerd. We hebben er de meening van eeni ge chauffeurs over gevraagd. Zij had den nog geen kennis van de nieuwe voorwaarden genomen. De eerste chauffeur, dien we aantroffen, rustig in zijn wagen te rooken! Toen we hem opmerkten, dat hij dit niet lang meer zou kunnen doen, ant woordde hij, dat hij dit niets erg vond en het best zou kunnen laten. Hij kon ch met het nieuwe rookverbod en ook met de andere nieuwe voorwaar den heel goed vereenigen. „Maar ik ben wel een beetje bang", zei liij met, een bedenkelijk gezicht, „dat, met het rookverbod wel vaak de band gelicht zal worden. In de plaat sen, waar dit verbod reeds bestaat-, zooals in Vèlson.en IJmuideu, waar schuwen we de rookende reizigers bij liet instappen, dat er niet gerookt mag worden. Het is natuurlijk onzin om van de menschen te vergen, dat zij hun brandende sigaar wegwerpen. Welnu, dan nemen ze de sigaar bij het instappen uit den mond en nemen achter in den wagen plaats. Er zijn evenwel van die hartstochtelijke roo kers, die zoodra we aan het rijden zijn gegaan, weer stiekum gaa,n roo ken. Dat zijn voor ons 'de kwaje rak kers! En nu is het toch zeker van ons niet te eisehen, dat we telkens omkij ken, om te zien of er niet iemand het rookverbod overtreedt I Als we ze bij het instappen waarschuwen en er bo vendien een gedrukt biljet in den wa gen hangt, dan hebben wij toch ge daan wat we kunnen. Bovendien is het omkijken onder het rijden zeer gevaar lijk, Je rijdt dan heel gauw tegen een boom Ik vind het tenminste onbillijk, om in de nieuwe voorwaarden te ver- 'dincercn, dat do bestuurder ver plicht is, dit verbod te handhaven. Stel je voor, dat ze dit in het treinver keer óók deden' Als iemand ia een; riet-rookcoupé een sigaar opsteek!, dan wordt hij zeer terecht. be keurd, maar niet de conducteur. Waarom zouden wij, chauffeurs, dan moeten boeten voor een onwilligen passagier, die niet, een half uurtje 'fc rookén kan laten! Neen, ik vind het, rookverbod heel goed, als dan de over treders maan" zélf gestraft worden". andere chauffeur, die zich in een heel eind mijn spiegeltje, dat hier vóór me zit, dat een passagier achter me nota bene zijn pijp in den wagen op den cocos- looper uitklopte. Het rookverbod be stond toen nog nier, dus kou ik alleen maar tegen den man zeggen: ,,u mag wel een beetje Voorzichtig wezenEn dan kijken ze je nog aan, of ze willen zeggen: „waai- bemoei je je mee!" Er werd een gat in den looper geschroeid, z;et u maar. Het wordt er voor ons anders niet gemakkelijker op. Er wor den steeds strengere bepalingen ge maakt. Het wordt evenwel óók tijd, dat men eens aan onze belangen gaat denkenWe maken werkdagen van 14 en 15 uur, onverschillig of het koud of warm weer is. In 42 weken heb ik hoogstens twee vrije dagen ge had. En vrije Zondagen kennen we in het geheel niet, dat begrijpt u wel. Toen we het vorig jaar nog tot de Groote Markt door mochten rijden, hadden we het veel beter, clan nu. In de periode van de hittegolf was het met die lange dagen in den wagen niet uit te houden, want ook de motor geeft een hcop warmte. Als'we dan op de Groote Markt bijna, versuft van de hitte aankwamen, konden we ons ten minste aan het fonteintje verfrisschen wat hoog noodig was. Bovendien was daar een urinoir. Die twee dingen hebben we op 'de nieuwe standplaatsen niet en ze zijn toch onontbeerlijk. U zuU_ ons een groot pleiziar doen, als u óók eens op déze klachten in Haar lem's Dagblad de aandacht wil vesti gen". De commissaris van politie aan het woord. De klachten 'der chauffeurs, waar over in dit stuk wordt, gesproken, hebben we ter kennis van den Commis- van Politie, den heer E. H. Tenckinck gebracht. Deze merkte in do allereerste plaats op, dot het ge vaar bestond, dat de oude gemoede lijkheid in de dagen van den postwa gen en van de trekschuit in dezen mo- uernen tijd weer haar intrede zou doen. „Dat kunnen we nu niet mee.r hebben", zei de Commissaris. „Het is mij bekend, dat vele chauffeurs dap per de ééne sigaret na de andere zit- '•en te rooken. Het is dus vrij logisch, jat de passagiers al gauw het voor- oeeld van de chauffeurs gaan volteen. Reeds de bepaling, dat de chauffeurs zeli het rooken verbiedt, brengt, ons een W1 «intf de goede richting. Ik ons gesprek mengde, was liet volko-1ben het dan ook niet eens met "den men eens met zijn collega. Ook hij chauffeur, die zich alleen al veranc- deelde mede. dikwijls met rookende woord voelt, als er een bordje met passagiers last tc hebben. („Verboden te rooken" in den wa«en „Komt li eens even m mijn wagen:hangt en als hij de passagiers bij het k ij keu alaus ,noodigde hij ons int, instappen waarschuwt. Er staat ook ;.dnn zal ik u de gevolgen laten zien. i trouwens heel duidelijk in de nieuwe Len paar dagen geleden zag ik door bepalingen, dat pien zich ook niet tpet

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 1