Buitenlandsch Overzicht Rnïrielf voor Vragen GEMENGD NIEUWS Bnrgerlijie Stand DUITSCHLAND MOET TOETREDEN TOT DEN VOLKEN- 50 N D, EEN BELANGRIJKE REDE VAN EEN ENCELSCH STAATS- MAN OVER ARBITRAGE. OVER DE FIN AN C1EELE RESULTATEN DER ROERBEZETTINC. vergade- Er kooien uit Ger.ève ting van dea Volkenbond toch nog eecïga berichten die belangstel ling wekken, In de commissie voor de ontwapening zeide Maririkowitsj (Zuid-Slavie), dat zijn ■land in het bijzonder de instelling een systeem van arbitrage aanvaardt, bijzondere overeenkomsten als gerecht vaardigd blijft beschouwen, wanneer zij zijn aangegaan onder de auspiciën den Volkenbond. Parmoor (Engeland) zeide, dat volgens hem de oplossing der gestelde vraagstuk- ken geheel en al opgesloten ligt in het pact en de statuten van het international! hof. Sedert d® redevoeringen van MaeDo- nald en Henrot bestaai er e voor wat een aanval U. Engeland blijft van meening, dat er geen verdrag van bij stand noodig is en neg minder militaire sancties. Ontwapening zal noodzakelijker wijs volgen als men haar vergezeld doet gaan van de instelling van arbitrage. Parmoor herhaalde, dat de tegenwoordig heid van Duitschland in den Volkenbond beslist noodzakelijk is. Engeland kam anders dan ieder voorstel tot toelating DuAschland steunen. Als het cogenbliik ge komen is, zal de BriUche delegatie een paald voorstel dienaangaande doen. Nader verklaarde Parmoor nog De kwesties van het scheidsgerecht en de veiligheid zijn onafscheidelijk van elkander en vormen samen de grondslag voor de ontwapening. Tegen het gagantiepact zijn in hel Engelsche en in de andere antwoor den een groot aantal bezwaren geop perd. Het is ongetwijfeld moeilijk te bepalen, wie de aanvaller is en daarom had' de Fransehe delegatie voorge steld "dit uit te werken in een aan hangsel hij het garantiepact. De ge heels wereld zeide hii wacht met spanning op hetgeen wij hier doen voor da kwestie van het seheids- serechrswezen dat tot co? toe niet kon leiden tot een vermijding van den oorlog. Men verwacht daarom van ons een geheel nieuw verdrag, dat inder daad het recht in de plaats stelt van het geweld. Ik hen het geheel eens met lord Parmoor dat de veiligheid pist volkomen kan zijn als niet alle Da ties, dus ook Duitschland, zich over het verdra? daartoe hebben ver staan. Slechts door de materi eele on mogelijkheid om oorlog te voeren, kan de oorlog voorgoed worden voorko men. De verschillende overeenkomsten, welke het garantiepact toestaat, mo gen natuurlijk niet het karakter heb ben van onze vroegere verbonden, die ons zoovele oorlogen hebben gebracht. Zij moeten beantwoorden aan het jVolkenbondspact, dienen dit tot uit voering ie brengen en moeten tevens onder controle van den Volkenbond staan. Wij moeten echter het Volken- hondspact zoo maken, dat liet beant woordt aan de werkelijkheid en dat het pact ook werkelijk als het geval zich voordoet, een volk tan herinne ren aan de verplichtingen die het op zich heeft genomen. Het moet daar om ook de noodige sancties bevatten van economischen maritiemen en poli- tieken aard, totdat de atmosfeer die wij zullen scheppen een wezenlijke ontwapening mogelijk maakt. Die ge dachte der sancties komt ook in art. 16 van het Volkenbondspact tot uiting én behoeft slechts te worden uitgebreid en in overeenstemming ge bracht met de in het practische leven mogelijke bepalingen. De. F rans cue delegatie zal a! het mogelijke doen, opeet deze commissie tot een practised en bruikbaar resultaat kome. Matsceda (Japan) verklaarde zich sa be ginsel niet >,egen het verdrag van bijstand, maar maa&t «enig voorbehoud ten aan zien van bijzondere overeenkomsten. Hij verklaarde dat arbitrage alleen kan be staan als de regeeringen de uitsluitende bevoegdheid van het Hof van Justin e. aan vaarden voor alle geschil-ion, zelfs die weïko do levensbelangen en de eer van een land beirefifen. In do commissie 70or do ontwapening zétte Paul Boncour het Fransehe etand- punt uiteen. Hij verklaarde, dat Frank rijk de arbitrage op den voorgrond zijner werkzaamheden zal plaatsen en was van oordeel, dat de in feet bijzonder bedreigde •lande® hun militairen macht gemeen schappelijk beschikbaar moesten stellen tot steun der bijzondere overeenkomsten, dfs gepubliceerd en gecontroleerd zouden •worden door den Volkenbond, en voortdu rend open zouden staan voor andere Sta ten. Andere landen, gelegen buiten de groote invaaiewesen, zouden voor de ver binding ter zee zorgen. Ten slotte zouden landen, die geen be wapeningen hadden of geneigd waren ze ie verminderen, htm economische mede werking verleenen in den vorm van een economischen boycott van den aanvaller of zij zouden bun daadwerkelijken steun verleenen. Zijn betoog samenvattend zeide Bon- cour dat Frankrijk gevarieerde modali teiten voorstelt bij de uitvoering der al gemeens verplichtingen in den vorm van arbitrage, békraefcitigd- door den totalen steun d't gemeenschappelijke krachten. De ontruiming van 't Roergebied wordt voortgezet, Te officieeier plaatse in Berlijn heeft men uit het Roergebied bericht ont vangen, dat Woensdagmiddag in Dort mund de zich in preventieve hechtenis bevindende personen zijn vrijgelaten. Men hoopt, dat alle politieke gevan genen zeer binnenkort op vrije voeten zullen worden gesteld, ofschoon men vreest, dat een aantal nog langer zal worden vastgehouden, daar het begrip politieke gevangene door de Fransehe bezettingsautoriteiten anders wordt uitgelegd dan door de Duitsche regee ring. Over al deze gevallen zal de vol gens de overeenkomst van Londen te vormen gemengde commissie hebben 'te beslissen. De commandant van de bezetting; gemeentebestuur medegedeeld, d3t zijn, t 16 September de stad zullen Over de flnancleele re sultaten van de Roer- bezetting. Bij de debatten in den Franschen Se naat over het Roergebied verklaarde Poincaré indertijd, dat de Fransch-Bel- gische bezetting reeds vier milliard Fransehe francs per jaar had opgele verd en dat men dientengevolge, daar het pand voldoende productief was, dit moest behouden tot aan de verwezen lijking van andere betalingsmethoden. Op last van Herriot heeft het minis terie van buitenlandsche zaken een juiste rekening opgemaakt. De totalen zijn thans gepubliceerd zij vormen een tegenspraak van de beweringen van dea oud-premier. -De bezetting en de exploitatie van het Roergebied brach ten milliard francs op, maar in tS maanden, hetgeen gelijk staat met 750 millioen gouden marken. Van deze som kon, na aftrek van de kosten der bezetting van het Rijnland en van het Roergebied, alsmede van de uitgaveh voor de exploitatie, op de rekening der schadevergoedingen slechts 739 mil lioen francs voor Frankrijk en 130 mil lioen francs voor België worden ge bracht, welk laatste land, daar het recht heeft op prioriteit bovendien 173 millioen gouden marken ontving. Er blijft zoodoende slechts 32 millioen gouden marken in kas. Uit deze cijfers blijkt, dat Frankrijk uit de exploitatie van het pand veel minder ontving dan het vóór de Roer bezetting van Duitschland ontving uit hoofde der schadevergoedingen. De Roerbezetring was derhalve een slechte financieele operatie. Bezuinigingen op de Fransehe begrooting van oorlog. Herriot en zijn ministers zijn bezig dö begrootingsontwerpen voor 192;, welke door de vorige regeering zijn opgesteld, te herzien. Alle ministers zullen tot groote bezuinigingen moeten overgaan teneinde het verkiezingspro gram der linkerpartijen te verwezen lijken, zonder de dictatoriale maatre gelen te gebruiken, welke Poincaré bad voorbereid. de besprekingen, die Herriot met Noliet, den minister van Oorlog, en alle directeuren van dit ministerie heeft gehad, is tot een aanzienlijke ver mindering van het oorspronkelijke budget besloten. Een officieel commu niqué verklaart dat er geen enkel es sentieel orgaan der nationale defensie zal worden aangetast, maar men doet opmerken, dat onder Poincaré een der gelijke bijeenkomst reeds had beslo ten, dat de door minister Maginot op gestelde begrooting een maximum aan mogelijke bezuinigingen bevatte en dat er geen verdere verlaging toelaatbaar was zonder de veilig! eid van het land en de goede militaire organisatie ,r te brengen. Maginot verklaarde dat hij zijn ontslag zou indienen, indien men tot de minste verdere ver andering van de credietea voor zijn i.'riisterie zou overgaan. Generaal Noliet echter erkent thans dat de militaire begroeting te tuime credieten bevat, dat sommige zelfs on- noodig zijn en geen pracrisch doel heb ben. Men voorziet nochtans een hard- nekkigen strijd op dit punt, daar de le- gercommissie uit de Kamer op het oogenbük door oud-minister Maginot wordt gepresideerd. Verspreid Nieuws M CR. SEIPEL OVER DE RESUL- TATEN YAN CENèVE. De Oostenrijksdie Bondskanselier Mgr. Seipel heef: in een interview met den V. D.-correspondent te Genève zijn voldoening uitgesproken over het en thousiasme der Volkenbondsvergade ring, waarin bij een vertrouwen in de. toekomst van Oostenrijk meent te zien. Seipel hoopt op een herziening an het Geneefsche Pact, zulks als ge- •olg van de gewijzigde tijdsomstan digheden en de vergevorderde staats- financieele ontwikkeling en de daaruit •oortvloeiende gevolgen, in verband laaxmede bij een wijziging of een sp,c£- dige opheffing der financieele con trole wenschelijk acht. Het verheugt Seipel verder ten zeer ee, dat in de laatste dagen in Vol kenbond svergadering het verlangen de wereld den vrede door middel van ver plichte arbitrage te verzekeren zoo dui delijk tot uiting is gekomen, welke idee fbans trouwens veel unaniemer dan ooit tevoren werd voorgestaan. Ondanks alle groote moeilijkheden aldus besloot Mgr. Seipel zal, door den strijd om den vrede en den arbeid, de tijd deze gedachte, bij ontwikkeling 'erpüchte arbitrage, zeker niet dooden. schijnt begonnen ïe zy'nvolgens 'do „VonvSrts" zou in de laatste maanden te Berlijn een vermindering van 50 tot 60 hebben plaats gevonden. Steeds wordt het duidelijker, col teert de „Frankf. Ztg." tenslotte 1 het communisme is niet de dood, maar de ziekte van Europazijn over het lot van Europa beslissende rol is echter uitgespeeld. DE VERKIEZINCEN IN AMERIKA. Uit "Washington wordt gemeld Volgens een voorloopigen uitslag der verkiezingen in den staat- Maine lijdt het geen twijfel, dat de republi kein Brewster tot gouverneur gekozen zal worden en dat die Staat, zoowel in het Congres al6 in de eigen wetge vende vergadering een sterk republi- keinsche vertegenwoordiging zal krij- De democratische candidaat voor het couverneursohap beproefde de re publikeinen afbreuk te doen door te beweren, dat Brewster de Ku-Klux- Klan steunt, doch de platteknds- kiezers reageerden hierop direct met goed gevolg rnet het antwoord, dat van groot belang is, de huidige regeerin? niet los te laten. President Coolidge kan uit 'de stem ming in Maine afleiden, dat de Ooste lijke staten hem stellig zul Ion steunen doch in de Westelijke staten maken de repu'blikeinsche leiders zich terde ge ongerust over den invloed van den onafhanke!ijken candidaat Lafoüet- te. De democratische candidaat Davis maakt nergens veel indruk, behalve in de overwegend democratische Zui delijke Staten. weerwil hiervan, blijft de kans dat Davis en Lafollette te zamen voldoende stemmen op zich zullen ver eenigen om te beletten, dat- Coolidge een volstrekte meerderheid krijgt, be- strfan, in welk geval het Congres een president zou moeten kiezen. DE MOORDENAAR VAN CRAFF UIT DE GEVANCENIS ONT- VLUCHT. Uit de Stettinsche crfmineele ge- 'angenis zijn vier gevangenen ontvlucht, waaronder de wegens den moord op den Belgischen luitenant Graff ter dood veroordeelde voormalige politie beambte Kawa. Men is er tot dusverre nog niet in kunnen slagen de hand op hem te leggen. HET VERMINDEREN VAN DE STERKTE DER COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het ledental van de communistische partij neemt overal in Europa af. Naar de „Vorwarts" op grond van gegevens uit de Sovjetpers meedeelt, telt men thans in Europa (behalve Rusland) 591.000 leden van de C. P., tegenover 674.000 voor twee, en een half millioen voor vier jaar. Deze afneming valt in alle landen te constateeren in Enge land, in Italië, in Tsjecho-SIowalrije een juiste geestelijke welstandsindex van Europa, constateert de „Frankf.- Zeitung". Aan het onlangs verschenen commu nistisch „Jaarboek voor economie, po litiek en arbeidersbeweging ontleent het Frankf. blad nog, dat, wat Duitsch land betreft, de curve der communisti sche beweging loopt voor de jaren 19201934 over de volgende duizend tallen leden 360, 300, 266, 400, 350, tev DE SPAANSCHE DéBiCLE IN MAROKKO. Berichten uit Parijs wijzen op toene ming van den druk op de Spaansche zone in Marokko. De burgerbevolking van Tetoean wordt overgebracht naar Ceuta, welke stad door haar ligging aan zee als veilig wordt beschouwd. Uit Madrid wordt gemeld dat de bevo len terugtocht uit de vooruitgeschoven posten is begonnen. DE 'BURCEROORLOC IN CHINA. Uit Peking wordt gemeld In een request, dat bijna alle namen der alhier verblijvende vreemdelingen bevat, wordt de interventie der n» gendhedea verzocht. Men is van oor deel, dat een dergelijke interventie op geeneriet wijze de hereentging v; China in den weg zal staan. Volgens telegrammen uit Sjangh: verwacht men daar niet, dat een aanval op de stad zal worden gedaan. Reuter meldt uit Sjanghai Hevige regens overstroomden groot dee] van het oorlogsterreia nabij Sjanghai, waardoor de voortzetting van den strijd tusschen de troepen van Tse-Kiar>£ en 'Kiang-Tsoe tijdelijk werd verhinderd, alsook de vele zoeken van vreemdelingen aan het front. De bezoekers, meerendeels Ame rikanen, maken autoritten van Sjang hai naar het gevechtsterrein, aanschou wen den strijd en kecren dan des avonds, uiterst voldaan over hun pret' tig uitstapje, naar Sjanghai terug. Zelfs is het herhaaldelijk voorgeko men. dat zij, waarschijnlijk tegen eer goede belooniDg, even een geweer van de wachtposten leenden, om een paar schoten in de luent te lossen, teneinde zich zoodoende te verplaatsen in de gevoelens van een krijgsman. Hoewel deze posten nadrukkelijk bevel hebben gekregen zulks niet toe te laten, schij nen zij toch gemakkelijk tot plichts verzaking te bewegen te zijn. Het staat echter niet vast, dat ook film-operateurs op het gevechtsterrein ig zijn. DE ECYPTISGH1 KWESTIE, Het Egyptische kabinet heeft Zaghloel Pasja, die nog te Parijs ver blijft, een volledig rapport ontvangen over zijn correspondentie met Mac- Donald, Daaruit blijkt, hoezeer beide premiers teleurgesteld zijn over den loop der gebeurtenissen, terwijl zij bei den naar een ontmoeting streven. Een persoonlijke bespreking zal echter al leen dienen om zoo mogelijk den weg te banen voor officieele onderhande lingen tusschen Britsche en Egypti sche regeeringen. Noodweer in Duitschland Groote schade Een Zeppelin door voorzichtigheid behouden. HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. M. A. Lominerse-van der Knaap, dochter. P, van den Heu velVerkuil, dochter. W. Grosserart- Heeren, dochter. J. A. Verhoeve van Gerven, zoon. J. \V. Swart-- Leijenaa.r, dochter, .T. M. van Wie- ringen— Nouwe-n, dochter. S. Gerrit senOfman, zoon. T. VisbeenRoop- an. zoon. Overleden: Petrus Johannes Chris- tianus Dijkman. 83 jaar, gehuwd met. M. Kok. Apolonia Baart, 51 j., wedu we va-n M, Mangnius. troepen te Oberhausea heeft aan het wijl thans een sterk dalende beweging sterdam. UIT ANDERE DAGBLADEN. Bevallen: 1 Sopt.: Franke nhui Trom - petier, z-, Amsterdam. "Wijers—Bownau, Bandoeng- Gunning—'Luiofs, d-, Am. iterdam. 9 Sap:.: Polak—Ioopuit, z., Am- iieTdaan. L. van der Chije—Deenik, d-, Am sterdam. Overleden: 7 Sept. H. M. ,T, Borg, 68 j. Amsterdam- 9 Sept.Mevr. de Wed. F. i. Erven Horens—De Ligt, 71 j. te Am 1 Men seint ons uit Berlijn: Een hevig ouweder heelt Dinsdag boven het Zuidelijk deel van Baden gewoed. Aan gehouwen en bosschen werd zware schade toegebracht, ter wijl een groot aantal personen ver wond en enkelen gedood werden. Ook de IIara werd door het onweder geteisterd. Men vreest zelfs voor wa tersnood. Aan 't Handelsblad wordt ge seind: Het Zeppelin-luchtschip Z R III, had Dinsdag zijn derde proefvlucht moeten ondernemen, maar de com mandant, dr. Eckener, had het op grond van meteorologische voorspel lingen geraden geacht het luchtschip maai" liever in de loods te laten. Hoe verstandig dit besluit is geweest, blijkt achteraf: Dinsdagmiddag om streeks half drie is geheel rnidden- en Zuid-Duiischland door een wind hoos geteisterd, die overal geweldige scliado heeft aangericht en zoo goed als zeker het luchtschip, zoo het wa re uitgevaren, zou hebben vernietigd. De windhoos duurde slechts ongeveer 3 minuten, maar heeft in dien korten tijd een enorm deel des lands ver woest, vooral het Kinzig-dal en een deel van het Nordrach-dal hebben zeer zwaar te lijden gehad. De ste den Reichenbach, ï.ahr, Kippenheim 'erschilk-nde andere zien er uit alsof ze gebombardeerd zijn. Het ge bied tusschen deze steden lijkt wel een slagveld. Geheele gebouwen zijn van den aardbodem weggevaagd, hon derden daken weggeslingerdtal van schuren, boerderijeu en dergelijke ingestort of zwaar beschadigd. Een sanatorium in do nabijheid I'ussbsch, dat eerst verleden jaar was gebouwd, had geducht te lijden. Een der muren stortte geheel in, een an dere muur werd 15 c-M. naar buiten gedrukt .dé daken zijn geheel wegge waaid. Een groot aantal verpleeg den werd ernstig gewond, In Reichenbach werd een boer on der het puin van zijn huis begraven, van een eenzame boerderij in her Kinzig-dal werd een vrouw gedood. Uit alle dcelen van Znid-Duitsehland komen berichten, dat duizenden vruchtboomen ontworteld zijn. Ook in de bosschen heeft de windhoos %-erschrikkelijk huis gehouden. Dui zenden boomen zijn ontworteld of af geknapt. Ook in Zuid- en Midden- Baden is de schade zeer aanzienlij;. Het telefoonverkeer is hijna overal gestoord en ook het telerraafverkeel he^fr. ernstigeschade geleden door het afbreken van honderden telegraaf palen. Het vonnis tepen Loeb en Leopold. Levenslange gevangenisstraf. Een wilde koe Een koe werd naar het abattoir Montagnac gebracht om daar gereed te worden gemaakt voor biefstuk en andere vleesehwaren. Of het dior be grepen heeft, dat het zich op een ge vaarlijke plaats bevond'! Wie zal het zeggen! Zeker is, dat de koe zich plotseling losrukte en de velden op liep, waar heel wat mannen en vrou wen bezig waren met de wijnoogst binnen te halen. Verschrikt stoven de inensehen uiteen en sommige klommen zelfs in de boomen om aan het dende dier te ontkomen. Een oud man, de 69-jarige Jules Abriol, kon niet spoedig genoeg weg komen en werd ernstig gewond. Na heel wat opschudding te hebben ver wekt. werd het dier tenslotte door een politieagent doodgeschoten. L'it Chicago wordt geseind: De beide moordenaars \an den 14- jarigen Robert Franks, Loeb en Leo pold, werden, zooals gemeld, heden wegens moord mee voorbedachten ra de '•éroordeeld tot levenslange gevan genisstraf en wegens ontvoering tot 99 jaar gevangenisstraf. Naar gemeld wordt, werden uitge breide maatregelen getroflen om den rechter, die het vonnis velde, te be schermen. IIij had namelijk dreig- brieven ontvangen, waarin hij net den dood werd bedreigd, indien hij de beide beklaagden ter dood zou ver- oordeelen. Onder bescherming van ge wapende infanteristen begaf de rech- ter_ zich des morgens naar het ge rechtsgebouw en na het vellen van het vonnis wederom naar huis. Ook in de gerechtszaal zelf wemelde het van polltie-beambten, terwijl de bei de beklaagden eveneens onder sterke bewaking waren gesteld. Bij het uitspreken van het vonnis zeide de rechter, dat de moord, door beklaagden bedreven, afschuwelijk is en dat er geen verzachtende omstan digheden in aanmerking kunnen wor den genomen. Minderjarige moorde- rs zijn echter tot nu toe in den staat Illinois nog nimmer ter dood veroordeeld, zoodat een doodvonnis te gen iedere wet zou indruischen. De president vervolgde: De recht bank acht zich echter verplicht -te verklaren, dat naar haar oordeel de beide beklaagden ontoerekenbaar zijn anders hadden zij zulk een afschuwe lijken moord niet bedreven". Millioenen dollars zijn in Amerika verwed, daar rnen algemeen dacht, dat Leopold en Loeb ter dood zouden worden veroordeeld zoo verzekert de Tel.-correspondent. Het veranderen van namen In Rusland Ia Sovjet-Rusland wcrrdt het nen. die van hun ouden naam genoeg hebben, al heel gemakkelijk gemaakt een nieuwe aan te schaffen. Door hel volkscommissariaat van Binnenland- sche Zaken ia namelijk bekend ge maakt. dat veranderingen van fami lie-naam en ook van voornaam in het vervol? welwillend zullen worden toe gestaan. Men heeft zich slechts in hoogste instantie te wenden tot den centrale afdeeling voor oorkonden en acteu van don burgerlijken stand zonder groote moeite zal men zijn langen ingewilligd zien, tenminste te gen betaling van drie roebel. Ook moet now in twee bladen (een plaatse- hik blad en de ..Izwestlja") eei verientie worden geplaatst, waarin van de naamsverandering mededee- üng wordt eed aan. De rooverijen in de Poolsche grensgebieden De Russische Sovjet-regeering heeft ann Polen doen weten, aat het onderzoek naar de plunderingen in de Poolsche grensplaats Stolbtzi heef uitgewezen, dat deze niet zijn bedrt ven door uit Rusland gékoivgn perse nen en dat- er in Sovjet-Rusland geen speciale organisatie bestaat voor het voeren van het banditisme in Polen. De Sovjctre?ecrin? .herhaalde tevens haar voorstel om een overeenkomst te sluiten, ten einde aan de grenscon flicten een einde te maken. De achturendag in de Berner conferentie De conferentie tusschen de m ters van Arbeid van Duitschland België'. Frankrijk en Groot-Brittan nië. dio te Bern gehouden wen hans geëindigd. De ministers cOnsfca- eerden. cat. hunne zienswijzen in de neeete gevallen overeenkomen cn men hcoft den indruk, dat het mogelijk zal zijn tot oen gemeonechappe" ratificatie van de Conventie van Washington in zake den achturendag te komen. Een belangrijke diefstal De heer Otto Meek, een rijke boer te Baker (Nevada^ is het slachtoffer ge worden van een grooten diefstal. De heer Meek was met zijn auto op weg naar New York. In Salt Lake City hield hij even ai,il en verliet zijn a-uto. Toen hij eenigen tijd later terugkwam was daaruit een kistje gestolen, waar voor een waarde van ongeveer 8.000.000 gulden aan papieren van de „Mammoth Land en Power Cy.'' borgen waren. De eeste twist John Barrowcliff, een oud man 79 jaar, wonende te Adelaide Australië, heeft zijn vrouw, hij meer dan 50 jaren gehuwd was, met een bijl doodgeslagen. Da.jrna sneed hij zichzelf met een mes den hals af. Voor hij stierf heeft- hij ver klaard, dat dit zijn eerste huiselijke twist was geweest. Een twist, die wel heel ernstige gevolgen heeft gehad. Een moordaanslag op een fascist In liet I.uxemburgsche grensplaaisje Rdmclingen is oen moordaanslag ge pleegd od den fascist Anniballetti Hij was mot een aantal geestver wanten op weg naar Rümelingen, toen zii plotseling doo- een bende wer dén overvallen. Anniballetti werd netig door messteken verwond, ten- wolge waarvan hii in het ziekenhuis oost worden opgenomen. De daders wisten to ontkomen. Tot nutoe heeft do poli' ie nog geen hun ner kunnen arresteeren. Waar de dokter moet betalen Onze dokters zouden min of meer verbaasd zijn, wanneer men van hen betaling zou vragen voor het recht, een patient in behandeling te nemen; zij vinden het logischer, 'dat het om gekeerde gebeurt. Maar bij de primi tieve volken is de mecning vrij alge meen, dat de zieke er feitelijk iets voor moet ontvangen, wanneer hij zich behandelen baar,. „Wat een gie rige kerel beu jij. Waarom heb Je me niet een cadeau gegeven, eer Je wegging?" vroeg een Con go-op per- hoofd verontwaardigd aan den Brit- schen rev. Bent-ley, die hem van een ziekte had genezen en nu eens kwam kijken, hoe hij het maakte. Zoo ver langt b.v. een wilde, wanneer men hem van een gezwel heeft, genezen, een geschenk van zijn weldoener en hij kan maar niet begrijpen, dat do blan ke dat onlogisch vindt. Om deze won derlijke meening to begrijpen, moet men er zich rekenschap van geven, dat 'de inboorling in de geneeskundi ge behandeling geen werk van den Europeaan ziet. De medische voor schriften, de verbanden enz., schijnen hem een soortgelijk hocuspocus toe, zooals de medicijnmannen dat doen en daar die zich over het algemeen niet veel moeite geven, veronderstelt; hij natuurlijk hetzelfde van den blan ke. Bovendien beschouwt de zieke in boorling zichzelf steeds als het proef konijn .van den toovenaar, die door do genezing zijn macht wil bewijzen. Wanneer hij zich voor zulk een expe riment beschikbaar stelt, dan wil hij er ook iets voor hebben. Laat hij zich nu door een blanke, een man met a.n- dere goden, behandelen, dan wordt hij daardoor van zijn eigen goden en zijn stam vervreemd. Stelt hij zich onder behandeling van den blanken mrm, dan meent hij. dat 'deze voor injzijn lot verantwoordelijk is en hem op alle manieren moet helpen. De belang stelling, die de dokter voor de ziekte toont, schijnt den wilde een voldoen de belooning voor hetgeen hij doet, en daar 'de andere zoo ijverig is hij het werk, denkt hij hem zelfs een plei- zier le doen, door zich onder zijn be handeling te stellen. Op welken dag is het n ae Staten-Generaal? VIAAG opening van ANTWOORD Op den derden Dins dag in September. Dit jaar dus 16 September. VRAAGBen meisje dat werk zaam is als droogster in een was- echerij, heeft een ongeluk gehad en valt nu gedurende drie weken on der de Ongevallenwet. Ze is nog niet genezeu. In de afgeloopen wc-ek heeft ze een schrijven van haar patroon ontvangen, waarin deze mededeelt, dat ze ontslagen is. Mag dit wel en ia er ook iets tegen te doen? ALN'TWOORD: De dienetbetrek- kan? moet met inachtneming van den vastgestelden opzeggingstermijn wor den opgezegd. Deze termijn is afhan kelijk van den dhiur waarvoor men in dienst genomen is. bijv. per week of per rnaand. per drie maanden of voor een iaar of onbepaald. Daarbij komt nog in aanmerking op welke wijze de loonbetalin? geechiedt. VRAAGTot wien möet ik mij wenden om een aangenomen kind mijn naam te geven Zijn daar nog kosten aan verbon den? Zoo ja, hoe groot zijn die kos ten dan ANTWOORD1. Tot een rechts kundige. 2. Ja de kosten verbonden aan een verzoekschrift daarop te geven be schikking. 3o. Ongeveer f 40. VRAAG Kunnen de Ouders van een ongehuwde moeder van 18 jaar, welke reeds in ondertrouw is (de hu welijkstoestemmingen zijn reeds ge- v geven) haar ook beletten dat, zoolang ze nog niet getrouwd is, zij afstand doet van haar kiud Kunnen haar ouders haar ook be letten dat zij onder deze omstandig heden voor lijdelijk haar ouders ver laat Blijven de trouwacten die reeds geteekend zijn altijd van kracht of houden die op waneer de termijn voor ondertrouw verstrekeu is? ANTWOORD: 1. Neen, maar do ongehuwde blijft verplicht tot opvoe ding en onderhoud. 2. Uwe ouders kunnen de hulp van de politie inroepen als gij weggekro pen zijt. 3. Als het huwelijk niet binnen een jaar na afkondiging is gesloten moe ten er opnieuw afkondigingen plaats vinden. VRAAGIk ben getrouwd zonder huwelijksvoorwaarden. Er zijn geen kinderen. Mijn oudors en die van mijn vrouw zii 11 nojr in leven. Hoe gaat het nu volgens do laatste wetswijziging inzake erfrecht, als één van ons bei den komt tc overlijden? ANTWOORD" De langstlevende erft in dit geval alles, tenzij bij testa ment anders is bepaald. VRAAGMijn dochter heeft piano les, waarvoor ik één gulden per week betaal. Vallen er vier Woensiagen in de maand dan betaal ik f 4, vallen er 5 dagen is. dan betaal ik f 5. Nu geeft ih; juffrouw 3 weken vacantie; moet ik nu dio lesesn ook doorbetalen ANTWOORDAls er voor ieder lesuur eon gulden wordt betaald en do betaling niet per drie maanden is vastgeetcld, behoeft u in de vacantie det te betalen. VRAAG: Wat is het advertentie blad. in het bijzonder voor de Betu- Wat is het adres van dit blad? Heeft hot hier ter etede een vertegen woordiger? ANTWOORD: Er bestaan o.a. de Provinciale Goklofscho en Niimeeg- sche Courant (adres: Van Broek huysonstraat 46, Nijmegen); Nij- meegach Nieuws- en Advertentieblad 'uiig. P. A. Geurte te Nijmegen). an verschillende advertentioburoaux hier tor stede (oök aan ons bureau, Groote Houtstraat 93) kunnen adver tenties tor plaatsing in dezo bladen worden aangeboden. VRAAG: Toe wien moet ik mij wen den om lid to worden van don N'e- derlaudschen Automobiel on Rijwiol- bond ANTWOORD: Dio boud bestaat Wol do K.N'.A.C. (Kon. Nod. Automobiel-Club). Het eecrotariaat is govostigd Vijverberg Den Haag. VRAAGIk v.;as twee maanden getrouwd, toen mijn man con ongeluk kreeg met coodelijken afloop. Mijn man had geen ouders meer, wel broertjes en zusjes. Bon ik nu ver plicht orn de helft van Tnijn goed aan zijn broertjes on zusjes af to staan? Ik blijf gelieel onverzorgd achter en krij? alleen een werkelijksche uit- koering volgons de Ongevallenwet. Moot ik daar ook van afstaan? Er zijn geen kinderen. ANTWOORD Als gij in gemeen schap van goederen gehuwd waart, hebt »ii reoht op öte helft van wat gij samen bezat en is de andere helft de nalatenschap. Op deze nala- hobt gii alleen recht. Op deze nala tenschap hebt gij alleen recht en be hoeft daarvan niets aan wien ook af te staan, tenzij uw man hij testament anders heeft beschikt, of wol hij voor den 1 oden Aug. van het vorig jaar is overleden. Dan komt dio andere helft aan zijn broertjes en zmsjes ten goe- de. VRAAGMag een meisje heneden 15 jaar van des morgens half negen tot des avonds half zee op een kantoor werken? Ze heeft een half uur voor koffiedrinken en één vrije middag in de week. ANTWOORDJa, als zii 14 jaar VRAAGTs een commensaal die per maand zijn kostgeld betaalt, ver plicht-, als hii tien dagen afwezig is wegens vacantie, over dien tijd hot volle kostgeld t« betalen? ANTWOORD: Indien de commen saal behoorlijk van te voron aan zijn kost juffrouw kennis geeft, dat hij met vacantie gaat, is hij gedurende zijn afwezigheid uiet tot betaling van het volle kostgeld verplicht, doch wordt dit verminderd roet de kosten der levensmiddelen enz. en die van de be reiding daarvan, welke gemaakt zou den zijn als de commensaal wel thuis was geweest. Den heer F. II,, te A. Wend tot de Gemeentelijke Arbeidsbeur- .^.1, Nieuwe Gracht ,of plaats een advertentie in ons blad. Den heer P. J. M. v. d. B. Wend u met die vragen tot een reis bureau. Den heer B. Vraag het eens aan hem, van wien u de loten ge kocht hebt.

Haarlem's Dagblad | 1924 | | pagina 10